TOT Wim van Est en Peter Post winnen Acht van Brassehaat Nederlandse teams behalen veel te weinig winstpunten Portisch door onbevangen Barendregt geheel verrast WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT Geen duel Van Looy-Beheyt EXTRA PRIJS ZONDAG DUBBELE POT NEDERLAND- DUITSLAND Op 14 en 15 september zal de tra ditionele jaarlijkse wedstrijd tussen Nederland en West-Duitsland wor den gespeeld. Dit jaar zal het Sche- veningse Kurhaus de plaats van de strijd zijn. Het Nederlandse team versohijnt in de volgende samenstel ling: 1. J. H. Donner, 2. Frans Kuy- pei*s, 3. Carel van der Berg, 4. Th. van Scheltinga, 5. Lod. Prins, 6. K. Kramer, 7. prof. dr. Barendregt, 8. Kick Langeweg, 93. Frits Roessel en 10. Mr. Ed. Spanjaard. Het was met recht een Nederlands festival in de dinsdag verreden Acht van Brassehaat, die zich in een enorme belangstelling mocht verheugen. Zeker 60.000 personen hadden een plaats gevonden langs het 9,2 km lange parcours. Zij waren voornamelijk gekomen om te zien, hoe Rik van Looy en de nieuwe wereldkampioen Benoni Beheyt elkaar na hun ophef makende duel in de strijd om de regenboogtrui nu weer te lijf zouden gaan. Tot een direkt treffen Van Looy—Beheyt kwam het in het hoofd nummer (een rit over 100 km achter dernies) echter nauwelijks, al tracht ten dan de talrijke supporters van de beide vedetten halsstarrig dit te bereiken door luide toejuichingen en massale fluitconcerten. Zowel Beheyt - die de race niet beëindigde - als Van Looy speelden geen rol in de strijd om de eerste plaats. FRAAIE ZEGES De teleurstelling over het uitblij ven van de verwachte titanenstrijd werd ruimschoots vergoed door het prachtige werk van twee coureurs. De eerste was de jonge Belg Theo Verschueren, de enige onafhankelijke in het gezelschap. Verschueren, die reeds in de derde ronde ontsnapt was, bleef voor tot anderhalve ronde voor het einde. Toen moest hij ka- pituleren voor een aanval van de schitterend rijdende Nederlander Peter Post, die meteen doorging en met een onweerstaanbare solo een orkaan van toejuichingen oogstte. De jonge Jos Wouters, die Post in de slotfase het best kon volgen, fi nishte drie seconden na de Amstel- vener als tweede. Zilveren medaille voor Weeteling De Nederlandse zwemmer Jan Weeteling van Nereus heeft bij de universitaire spelen te Porte Alegre in Brazilië op de 200 m rugslag he ren een zilveren medaille veroverd. Hij eindigde met een tijd van 2.22,3 op de tweede plaats achter de Hon gaar Joszef Csikani, die 2.19,9 no dig had. Op de 100 m rugslag da mes eindigde Amkie Hulsenbos als zesde. ATLETIEK ATLETIEKPLOEG VOOR LONDEN Peter Post zorgde daarmee voor de tweede Nederlandse triomf want tevoren had Wim van Est in een 125 km lange wedstrijd voor B- professionals iedereen weer eens versteld doen staan door een ouder wetse krachtsexplosie. De keiharde Brabander voelde zich kiplekker in de gestaag vallende regen. Met een flitsende demarrage verraste hij kort voor het einde het gehele veld en met 15 seconden voorsprong op Jos Huysmans, die de spurt van het pe loton won, ging hij over de eind streep, zo fris als een hoentje De uitslag van de 100 kilomter rit achter dernies: 1 Peter Post (Ned.), 2 Jos Wouters (België) op 3 sec; 3 Alph. Herremans (België); 4 Edou- ard Seis (België); 5 Jos Hoevenaers (België); 6 Louis Proost (België); 7 Theo Verschueren (België); 8 Tom Simpson (G.-B.); 9 Rik van Looy (België); 10 Jo de Haan (Nederland). De rit voor B-professionals over 125 kilometer: 1 Wim van Est in 3 uur 4 min; 2 Jos Huysmans (België) op 15 sec; 3 Gustave Desmet (Belg.), 4 Richard Everaert (Belg.), 5 Henri Luyten (België), 6 Leon Sebregts (Nederland), 8 Jaap Kersten, 12 Huub Zilverberg, 13 Dick Groeneweg, 14 ex aequo: o.a. Piet Rentmeester, Toon Rutten, Lambert van der Ven, Kees Haast en Cees van Amsterdam (allen Nederland). De ploegenkoers tegen het horloge werd gewonnen door de ploeg Mer- cier met Poulidor, Melckenbeek en Van Schil. Deze legden de 45 km af in 1.06.19; tweede werd de Groene Leeuw met Beheyt, Junkermann en Gilbert Desmet in 1.06.22: derde werd de ploeg Mann met Peter Post, Hermans en Verschueren in 1.07.13. De Nederlandse dames-atletiek- ploeg, die vrijdag 13 en zaterdag 14 september in Londen tegen Gr.-Brit- tannië uitkomt, is als volgt samenge steld: 100 m.: Truus Cruiming en Joke Bijleveld (beiden Celebes). 200 m.: Tilly van der Zwaard (Sa- gitta) en Ellen Ort (Atmodes). 400 m.: Tilly van der Zwaard en Gerda Kraan (Bataven). 800 m.: Gerda Kraan en Janny van Eyck—Vos (GAC). 80 m. horden: Lia Hinten (K. en K.) en Toos Mutter (Sagitta). Ver: Corrie Bakker (Atleta) en Ellen Ort. Hoog: Marian Thomas (DEM) en Anneke Leenstra (Athleta, Grouw). Speer: Wil Hulshof (Bataven) en Henny de Bruyn (Vires et Celeri- tas). Discus: Loes Boling (Sagitta) en Esther Schot (Delta Sport). Kogel: Corrie van Wijk (Dem) en Els van Noorduyn (Sagitta). 4 x 100 m.: keuze uit: Corrie Bak ker, Joke Bijleveld, Truus Cruiming, Lia Hinten, Ellen Ort en Tilly van der Zwaard. VOETBAL MANCHESTER UNITED IN GROOTSE VORM Nadat Manchester United zondag Landskampioen Everton met 5-1 naar de kleedkamers had teruggestuurd, behaalden de Mancunians in 'n gis teren voor de Engelse league gespeel de wedstrijd wederom een fraai succes. Ipswich Town, het vorig sei zoen kampioen van Engeland en in de strijd om de Europese beker met veel moeite door Cup-winnaar Mi laan uitgeschakeld, werd op eigen terrein met niet minder dan 7-2 door de subliem spelende „Busby-boys" weggespeeld. PETER POST fraaie zege De Internationale Motor zesdaagse Hoewel het Nederlandse A-team in de strijd om de Zilveren Vaas ook na de tweede dag van de 38e Internationale Motorzesdaagse nog altijd strafpuntloos is, zijn de vooruitzichten er niet gunstiger op geworden. Het aantal door onze rijders behaalde winstpunten weegt namelijk bij lange na niet op tegen de door enkele andere landen behaalde totalen, zodat het niet erg waarschijnlijk is, dat Nederland in de strijd om de felbegeerde trofee nog een rol van betekenis zal spelen. Slechts indien de concurrenten strafpunten zonden oplopen is er nog een kans. De verschillen in winstpunten zullen de komende dagen vermoedelijk nog groter worden, aangezien men nu tweemaal achtereen volgens het zoge naamde slecht-weer-schema (b-schema) heeft gereden, terwijl volgens de organisatoren woensdag het a-schema zal worden aangehouden. Volgens dit nieuwe schema zullen de coureurs het trajekt aanmerkelijk sneller moeten afleggen. UITGESCHAKELD Nederland B kan men na dinsdag gevoeglijk als uitgeschakeld beschou wen. Het team verloor de dappere debutant Cor Wouters, die er niet in slaagde een defekt aan zijn versnel lingsbak te verhelpen en dat komt dagelijks op 100 strafpunten te staan. De weersomstandigheden op de tweede dag waren zeer redelijk, hoe wel het er kort voor de start be paald slecht uitzag. Een hevig on weer, dat gepaard ging met zware regenval, had het merendeel der deelnemers reeds om half vier uit de slaap gehaald, maar toen om zes uur de eerste rijder van start ging, was de toestand aanmerkelijk ver beterd. Ondanks de vele regen ver keerde het 296,8 km lange parcours - zwaarder dan dat van de eerste dag - in goede staat, maar de natte ondergrond zorgde toch wel voor de nodige moeilijkheden. SLECHT VOORBEELD Er was dinsdag nog een Neder landse uitvaller. Dick van Heugten volgde het voorbeeld van zijn broer Fons, die op de eerste dag de strijd moest staken. Dick werd evenals Wouters „geveld" door een defekte versnellingsbak. Met uitzondering van Plevier, die 1 strafpunt opliep, verging het de overige rijders heel wat beter. Zij hielden hun strafpuntenlijst blanco en hebben dus nog altijd de kans op een gouden plak. Onbetwist de sterkste man van de Nederlandse afvaardiging is dit jaar weer de voor het Vaasteam-A uitko mende Frits Selling, in feite de enige die zich met de gerenommeerde bui tenlandse fabrieksrijders kan meten. Selling heeft de eerste twee dagen nauwelijks moeilijkheden gekend en had bijvoorbeeld dinsdag ruimschoots tijd over om na de finish nog een nieuwe ^and om te leggen. Hij volg de daarmee het voorbeeld van zijn ploeggenoot Van der Hoek, die kort voor de aankomst een lekke band had gekregen, maar eveneens tijdig genoeg binnen was om dit euvel te kunnen verhelpen zonder strafpun ten op te lopen. TENNIS Regen spelbreker bij tennistoernooi Spanning weer volledig teruggekeerd De spanning is na de zesde ronde van het IBM-toernooi weer geheel teruggekeerd. Dit is te danken aan Barendregt, die in dit toernooi al meer heeft getoond, dat grote namen hem bijzonder weinig doen. Hij slaagde erin grootmeester Portisoh, wiens positie reeds gisteren door Udovic aan het wankelen was gebracht (deze partij is inmiddels zonder verder spelen remise gegeven), zijn eerste nederlaag toe te brengen. Het was een Spaanse partij, waarin zwart (Portisch) het bekende stuk offer op g4 bracht, waar Barendregt niet op in ging. Portisch wilde klaar blijkelijk mooi winnen en gooide er toen maar een kwaliteit tegen aan, waarvoor hij inderdaad een kansrijke stelling leek te kennen. Barendregt weerde zich echter als een leeuw en slaagde erin de zwarte aanval tot stilstand te brengen, waarna de kwaliteit in het eindspel snel besliste. Een goede dag was het ook weer voor debutant Jansen. De Veenen- daler, die maandag te vroeg was ge start omdat hij de woorden „ben zinekraan open" voor het vertrek sein had gehouden, werden de hem daarvoor gegeven strafpunten kwijt gescholden, waardoor hij de derde dag kan ingaan met een blanco lijst. Volgens de officieuze opgaven zijn er van de 280 oorspronkelijk gestarte renners na de tweede dag nog 237 in de strijd. Dë stand ziet er na de tweede dag als volgt uit: Zilveren Vaas: 1 Finland, 0 strp., 934 winstpunten; 2 Oost-Duitsland A, 0 strp., 927 wp; 3 Tsjecho-Slowakije A, 0 strp. 915 wp 4 Italië, 0 strafp., 908 winstpunten; 7 Nederland A, 0 strp; 819 winstpnt. De overige teams hebben reeds straf punten opgelopen: Nederland B is twaalfde met 100 strafpunten en 833 winstpunten. De International Trophy: 1 Oost-Duitsland, 0 strp, 1403 winstp. 2 Tsjecho-Slowakije, 0 strp. 1375 wp. 3 Italië, 0 strafpunten, 1357 winstpt; 4 Rusland, 0 strafp., 1247 winstpnt. BILJARTEN PENTATHLON -TOERNOOI In de tweede ronde van het Pen- tahlonbiljarttoernooi te Antwerpen won onze landgenoot Tini Wijnen van de Belg Schrauwen. Wijnen be haalde overwinningen in het libre, kader 47/2, bandstoten en kader 71/2. Hij verloor alleen zijn partij in het driebanden. Henk Scholten verloor in de twëe- de ronde van de Belg Van Hasselt. Deze wist op alle vijf onderdelen de overwinning te behalen. Op de jeugdcompetitiewedstrijden, die onder auspiciën van de Kring Leiden op het tennispark Unicum worden verspeeld, werd er in de afge lopen dagen méér naar de lucht dan naar de wedstrijden gekeken. De re gen was dan ook vaak spelbreker. Jammer genoeg lieten de ploegen uit Lisse en Alphen dit jaar verstek gaan. Om de zaak te completeren kwamen de meeste verenigingen met twee teams uit. Verwacht mag worden dat Room burg 1, Noord wijk 1, LLTC en Fo- rescate in de halve finales komen. Het plan is om via een competitie tot een kampioen te komen, tenminste als het weer dat toelaat. De prijsuitreiking zal zondagmid dag plaats vinden. De wedstrijden beginnen elke dag om twee uur 's middags, De Nederlanders Maris en Schneider zijn reeds in de eerste ronde van het heren-dubbelspel in het tennistoernooi by de universitai re spelen uitgeschakeld. Zij verloren met 3-6 2-6 van het Duitse paar Paw- lik-Nietsche. DAME-OFFERS Degene, die hier het meest van pro fiteerde, was de slagvaardige Israë lische meester Czerniak, die in een interessante partij met tai van ver wikkelingen grootmeester Udovcic aan zijn zegekar bond, Udovcic had een goede stelling gekregen, waarna hij zijn dame offerde in de verwach ting snel te winnen. Czerniak kwam echter met adembenemende verwik kelingen, die culmineerden in een tegenoffer van de dame. In deze doolhof moet Udovcic ergens de weg zijn kwijtgeraakt en werd keurig 'n glad verloren eindspel binnenge loodst. Donner trok wat bij door van De Rooi te winnen, diie al te enthou siast een stuk had geofferd. Lange - weg-Parma was een vrij duffe re mise en werd voor de toeschouwers, die op een even wi'lde partij tussen dezelfde opponenten als in 't Hoog oventoernooi hadden gehoopt, dus 'n teleurstelling van de eerste rang. Parma kenmerkt zich trouwens het gehele toernooi door een bijzondere vredelievendheid. De afgebroken par tij tussen Milic en Kuypers biedt onze nationale kampioen misschien kleine kansen op de volle winst. WEINIG ENERVERENDS In de meestergroep was weinig op windends te bespeuren. Bertok won van Crabbendiam, de overige partijen werden remise en de afgebroken partij tussen Zuidema en Kool biedt eerstgenoemde misschien kleine kan sen op meer dan een half punt. Rob bie Har toch verloor zijn hangpartij tegen Lehmann, die hierdoor fraai aan kop gaat. TAFELTENNIS Suksessen voor Scylla in Luxemburgs toernooi Terwijl de meeste tafeltenissers nog diep in hun zomerslaap waren gedompeld, reisde een groepje Scyl- la-spelers 30 augustus naar het in ternationale tafeltennis-toernooi van Luxemburg. Dick Springer die het vorig jaar daarvoor de contacten had gelegd moest thans met lede ogen zijn clubgenoten zien vertrekken, want de schoolplicht hield hem in Ne derland. Geheel buiten verwachting waren het vooral de junioren die tot goede prestaties kwamen. Ellen Kort verloor in de groep tot 18 jaar, van de Duitse jeugdkampioene Christel Lang. Dit gebeurde in de halve fina le. Niet slecht voor een internatio naal debuut vooral niet, omdat ze in het meisjesdubbel samen met Do minique Vaillant uit België, pas in de eindstrijd werd uitgeschakeld door Christel Lang die Claire Keppener, de Belgische jeugdkampioene tot partner had. Bert van der Helm zou wel eens een goed seizoen tegemoet kunnen gaan, tenminste als hij blijft door trainen. In de groep 14-16 jaar verloor hij pas in de finale. Zijn overwinnaar, de vijftienjarige Luxemburger Wil lie Gröbe bezat iets meer ervaring. Dat bemerkte Gerard Bakker in het senioren-toernooi, De Leidse crack verkeerde misschien wat in vakantie- stemming, maar de zege van Gröbe op de Scylla-speler was er niet min der om. Bert v. d. Helm leverde voorts een uitstekende prestatie door de gerou tineerde Belgische topspeler Julien de eerste game afhandig te maken. Koos Kanbier (3e ronde, klasse 2), Ria Bakker (1/4 finale), Truus Ham en beide laatsten in de damesdubbel, completeerden de Scylla successen in een toernooi waar alle deelnemen de landen hun kampioenen hadden afgevaardigd zodat de Leidse ploeg met de resultaten best tevreden mag zijn. Competitie-indeling seizoen 1963-1964 Scylla, de Treffers en Docos we ten thans waar ze aan toe zijn. De competitieleider van de NTTB heeft nl. de indeling van de lande lijke competitie, welke in de eerste week van oktober aanvangt, vrijge geven. Voor de verenigingen in Leiden e.o, zijn van belang de ereklasse en hoofdklasse A. De samenstelling van beide afde lingen luidt: Ereklasse: AMVJ-Amsterdam; Bat- swingers-Den Haag; Nedlloyd-Am- sterdam; PovacPSV-Eindhoven. Scylla-Leiden; Smash-Amsterdam; SVE-Utrecht; de Treffers-Roelof- arendsveen; Wibo-Den Haag. Hoofdklasse A: AlVfVJ 2-Amster dam; Atoom-Eindhoven; Bats wingers 2-Den Haag; Docos-Leiden; Dordrecht -Dordrecht; Never Despair-Den Bosch; OTTC-Oss; St. Cathrien-Eind- hoven; Smash 2-Amsterdam; Vrien- denschaar-Gouda. BRUNO PARMA vredelievend UITSLAGEN EN STANDEN Groo tmeester groep: Czerniak-Udov- cic 1-0, Barendregt-Portisch 1-0, Mi- lic-Kuypers afg., La-ngeweg-Parma -y3, Donner-De Rooi 1-0. Meestergroep: Rellstab-Hartoch y-y, Kieninger-Lehmann Vs-Vs, Zui- dema-Kool afg., Bertok-Crabbendam 1-0, Ree-Dunkelblum y-y. Grootmeester groep: 1 Portisch en Czerniak beiden 4 p., 3 t.m. 5 Lange weg, Donner en Parma allen 3 y p., 6 Milic 3 p., en 1 afg. partij, 7-8 Udovcic en Barendregt beiden 3 p., 9 Kuypers ly p. en 1 afg. pertij, 10 De Rooi 0 p. Meestergroep: 1 Lehmann 5 p., 2 Bertok 4 p., 3 Zuidema 3y p. en 1 afg. partij, 4-5 Ree en Hartöch elk 3% p., 6 Kieninger 3 p., 7 Dunkel- bum 2y. p., 8 Rellstab 2 p., 9 Kool 1 p. en 1 afg. partij, 10 Crabbendarn 1 p. SCHAKEN Toernooi te Eastbourne Berg nog steeds zonder verlies In de zesde ronde van het Open Schaakkampioenschap van Engeland, dat te Eastbourne wordt verspeeld, verbeterde de Philidorspeler C. C. Berg zijn goede positie wederom aan merkelijk. Hij boekte een verdiende zege op de Engelsman W. Rotsoq Morry, die vroeger in het Engelse tiental gespeeld heeft. Berg won na een foutieve paardmanoeuvre van ZÜn tegenstander een pion en kreeg vérvolgens een koningsaanval, die met een aardig stikmat besloten werd. In de zevende ronde maakte hij mat zwart in een Taxrasch-verr dediging een snelle remise. Door deze fraaie resultaten staat Berg na 't uitspelen van een paar hangpartij en waarschijnlijk op de derde plaats met 5 uit 7 achter de Duitser Nico- lai (6y) en de Engelsman Hindle (6). Hij moet zijn derde plaats de len met de Duitser Mohlock en de Engelsen Lees en Schol-es en mis schien nog een paar andere deelne mers. Kohltoeök bevindt zich nog steeds achteraan in het veld van 62. Na een moeizaam bevochten remise in de zesde ronde tegen de Schot Russell verloor hij in de zevende kansloos van de Engelsman Williaims. Er zijn nog vier ronden te spelen. In het „Premier" toernooi speelt de derde Leidse deelnemer C. H. v.d. Bosch. In de eerste rond speelde de Philidorspeler een slechte partij te gen Furn-iss en verloor achter elkaar. Wereldjeugdkampioen nog niet bekend Het toernooi om het wereldjeugd kampioenschap schaken, dat te Varn- ja Bn jack-a in Joegoslavië is ver speeld, is ten einde. Er is echter nog geen beslissing gevallen, omdat de grote favoriet, de Roemeen Gheor- gki, die het vorig jaar bij de jeugd- wereldkampioenschappen te Den Haag tweede werd achter Parma, de eerste plaats moet delen met de Tsjech Janata. Zij zullen nog een match spelen. De Nederlandse deel nemer Soholl heeft teleurgesteld. Meestal bezetten de Nederlandse jeugdkampioenen bij dit toernooi 'n goede plaats zo werd Zuidema vorig jaar vierde maar Schol 1 kwam terecht in de derde kwalifi- catiegroep, .waar hij vijfde werd, zo dat hij als 2-5ste van de dertig deel nemers eindigde.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8