Verdachten vrijgesproken Ook Leiden heeft zijn bureau voor Civiele Verdediging Agenda van de Leidse raad DE AVONTUREN VAN MICKEY MOUSE DINSDAG 3 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Kamer van Koophandel voor Rijnland heeft eigen visie op haar samenstelling De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland heeft zich tij dens de gisteren in de raadzaal van het Leidse stadhuis gehouden open bare ledenvergadering bezig gehou den met het vaststellen van een ad vies aan de Sociaal Economische Raad inzake de nieuwe samenstel ling van de Kamer. Het voorstel van de SER behelst o.a. een uitbreiding van het aantal zetels in de Rijnland se Kamer van 30 tot 36. Zowel de voorzitter, ir. J. van Hoek, als de sekretaris. mr. H. A. C. Branderhorst, verduidelijkten het standpunt van de meerderheid der Kamerleden, die het advies der SER moeilijk kunnen volgen. De betreffende uitbreiding zou een vermeerdering van het aan tal werknemers in de Kamer met zich brengen van 6. Er bevinden zich thans 3 werknemers in de Ka mer. Indien het SER-advies gevolgd zou worden, zal de Kamer gaan be staan uit 27 werkgevers en 9 werk nemers. De voorzitter was van me ning, dat de Kamér thans op een bevredigende wijze is samengesteld en redelijk funktioneert. De heer Langezaal, die het stand punt der werknemers verdedigde, toonde zich daarentegen ingenomen met een uitbreiding van het aantal werknemers tot 9. Hij verklaarde voorts, dat de vakcentrales in se rieus gezamenlijk overleg hun vol ledige medewerking zouden verlenen bij het aanwijzen van een werknemer in de Kamer. De heer Branderhorst formuleerde het voorstel van het bu reau der Kamer om het aantal leden in de Kamer te brengen op 33 en dan 3 zetels open te houden gedu rende de eerstkomende 4 jaar. In deze periode kan dan de verdere ontwikkeling worden gadegeslagen. Het aantal van 3 werknemers wordt dan verdubbeld tot 6 en 3 plaatsen blijven gereserveerd. Van de 17 aanwezige Kamerleden stemden 5 tegen het gecombineerde voorstel van het Kamer-bestuur; 12 leden stemden voor, zodat het voor stel aangenomen werd en ter ken nis van de SER zal worden gebracht. Wat betreft de aantallen leden, die voor elk der aangewezen takken van handel en nijverheid in de Ka mer zitting zullen hebben deed het bestuur ook een voorstel, dat was aangepast aan het totaal van 33 Ka merleden. De vergadering ging ak koord met de volgende samenstel ling: in de groep industrie zouden zitting moeten nemen 9 ondernemers en 2 werknemers; groothandel tus senpersonen 6 ondernemers en 1 werknemer; visserij 1 ondernemer; het midden- en kleinbedrijf 9 on dernemers en 2 werknemers; horeca 1 ondernemer; verkeer 1 ondernemer: in totaal dus 27 ondernemers en 6 werknemers. Verschillende organisa ties zal worden gevraagd de toe komstige Kamerleden aan te wijzen. Naar aanleiding van een verzoek bij de rondvraag zegde het bestuur toe de VW in Katwijk te polsen over de mogelijkheid, dat bordjes in de Duitse taal en het aanspreken van Nederlanders in het Duits door Nederlandse winkeliers worden uit gebannen. ZOETERWOUDE MOET MEER BETALEN AAN LEIDSE BRANDWEER Sedert 1 januari 1949 is van kracht de met de gemeente Zoeterwoude ge troffen gemeenschappelijke regeling inzake de brandbestrijding in die ge meente. In 1957 is artikel 3 van deze regeling in dier voege gewijzigd, dat de door de gemeente Zoeterwoude te betalen voor de brandbestrijdings- werkzaamheden, verricht door de Leidse brandweer, is verhoogd van 63 cent tot 70 cent per inwoner per jaar. De kosten van de Leidse brand weer zijn sedert vorenbedoelde wij zigingen van de regeling, o.a. als ge volg van de verhoging van prijzen en lonen, andermaal zodanig geste gen, dat de door de gemeente Zoe terwoude verschuldigde vergoeding niet meer in evenredigheid is met de uitgaven. In verband hiermee zijn b. en w. van Leiden met b. en w. van Zoeterwoude in overleg getreden in zake verhoging van de vergoeding tot een bedrag van 80 cent per in woner. NEDERLANDSE UITGEVER VERGISTE ZICH Een Nederlandse uitgever heeft een Amerikaans boek over Polen, getiteld „15 jaar onder slavernij", dat hij op de najaarsbeurs in de Oostduitse stad Leipzig had ten toongesteld, weer snel verwij derd. De Amsterdamse uitgever verklaarde maandag, dat dit boek bij vergissing op de tentoonstel ling is terechtgekomen. Hij had met dit boek niemand willen uit dagen en het was hem bovendien bekend dat anti-communistische literatuur in Oost-Duitsland niet gewenst wordt, zei hij. ZOETERWOUDE De plaatselijke rijvereniging „Jeanne d'Arc" nam zaterdag j.l. deel aan 't bondsconcours Noord- en Zuid-Hol land van de L.T.B. „Jeanne d'Arc" behaalde met haar viertal het kam pioenschap van dit gewest. In de dressuurklasse veroverde de heer L. Onderwater met 1081/; punt een eer ste prijs. In klasse Z behaalde J. ijermans een derde prijs' en Chris Leeuwen in klasse L een vijfde plaats met resp. 101V» en 99 punten. In klasse Z van het springconcours greep de heer L. Onderwater met succes naar de palm der victorie. Een tweede kampioenschap van Noord- en Zuid-Holland werd zijn deel. Prinses Alexandra van Grieken land, de vrouw van ex-koning Peter van Zuid-Slavië, is de afgelopen nacht bij kennis gekomen. De prinses, die in een ziekenhuis in Venetië was opgenomen nadat zij zondagavond een grote hoeveelheid slaappillen had ingenomen, zei zich gelukig te voelen in leven te zijn. Dit heeft een woordvoerder van het zie kenhuis dinsdag meegedeeld. Volgens de artsen is haar toestand thans „veel beter". Ex-koning Peter en hun zoon Alexander hebben de prinses dinsdagochtend in het zieken huis bezocht. KORTE GOLF Vier mensen zijn door een rechtbank in de republiek Wit-Rus- land ter dood veroordeeld omdat zij in de tweede wereldoorlog deel heb ben genomen aan massamoorden op Joden en zigeuners, aldus de Izwes- tia. Negen gouden staven ter waar de van ruim 36.000 gulden zijn ge stolen uit een straalvliegtuig van de British European Airways, dat afge lopen donderdag van Londen naar Frankfort vloog. De gouden staven maakten deel uit van een omvang rijk goudtransport naar West-Duits - land. SCHIETPARTIJ IN LEIDS KAMP BERECHT Bij vervroegde uitspraak heeft de rechtbank in Den Haag vanmorgen de 33-jarige koopman A. Wijs en de 35 jarige koopman A. G. Basil vrij gesproken van het gezamenlijk open lijk geweld plegen tijdens een schiet partij in het woonwagenkamp te Lei den op zondag 3 maart. De officier had tegen beide verdachten ieder twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. In deze zaak werd reeds eerder een derde ver dachte, A. G. Semler door de recht bank ontslagen van rechtsvervolging op grond van noodweer. De moeilijkheden ontstonden toen op 3 maart een groep van zeven woonwagens het kamp te Leiden, waar zich de familie B. bevond, bin nen wilde rijden. Door een oude vete ontstond een schietpartij tussen de familie B. en de arriverende groep, waartoe ook S. behoorde. Er werden ongeveer dertig schoten gewisseld. Een lid van de familie B. werd door een kogel in het onderlichaam ge troffen en zwaar gewond. Bij behandeling der rechtzaak ont kenden beide verdachten in het bezit te zijn geweest van een vuurwapen. De rechtbank achtte het ten laste ge legde niet bewezen, sprak de verdach ten vrij en beval hen onmiddellijk in vrijheid te stellen. Bij de uitspraak van de rechtbank juichten de woon wagenbewoners op de publieke tribu ne en klapten in de handen. Het is zeer waarschijnlijk dat de officier van justitie van de beslis sing der rechtbank in hoger beroep zal gaan. K O programma voor september Voor de houders van gele en groene kaarten bestaat dinsdag 10 september gelegenheid een orgelconcert in de Pieterskerk bij te wonen. Dit con cert zal worden verzorgd door de or ganist Adriaan Blankenstein en de bas-bariton Max van Egmond. De Haagsche Comedie geeft op 19 en 20 september in de Stadsschouwburg voorstellingen van „Quadrille", een blijspel van Noel Coward. Op dins dag 24 september kunnen de houders van gele en groene kaarten een dag excursie maken naar de Betuwe, waar het gezelschap zal worden ont- vange i door de fruittelersorganisa- tie te Geldermalsen. Twee dagen la ter is er een avondexcursie naar de Leidse Sterrewaoht, en op zaterdag 28 september het dubbele optreden van Wim Kan in de Stadsschouw burg, dat reeds eerder in ons blad uitvoerig is aangekondigd. Bernard Kruysen houdt op maandag 10 sep tember in de foyer van de Stadsge hoorzaal een filmlezing, getiteld „Jacht onder water." Voor houders van groene kaarten bestaat tenslotte nog gelegenheid 'n concert, te geven door het Rotter dams Filharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse, bij te wonen. Aan dit concert, dat zal plaats -vinden op vrijdag 27 september in de Stadsge hoorzaal, zal solistische medewerking worden verleend door de violist Herman Krebbers. Als tegenhanger van de leren beenbekleding voor dames, welke kort geleden voor herfst en winter in Parijs is gelanceerd, heeft een viltindustrie in Amster dam voor de komende Najaarsbeurs in Utrecht vilten dames-slobkousen vervaardigd, welke op de beurs van 9 tot 17 september zullen worden getoond. De kousen, welke in diverse kleuren en maten leverbaar worden, zijn behalve warm, soepel in het dragen en niet duur. Zij worden vervaardigd van honderd procent zuivere schapenwol. Deze foto-combinatie toont twee modellen aan voor- en achterzijde. Het lichte model heeft een halve rits sluiting, het donkere een rits welke van hiel tot knieholte loopt. Eveneens kan een Rembrandtprijs voor de grafiek worden uitgeloofd (etsen, litho's enz.). De prijs voor de schilderkunst werd voor het eerst beschikbaar gesteld in 1957, daarna in 1961. Vervolgens om de 5 jaren. De prijs voor de schilderkunst, ad 5000, is tweemaal uitgereikt, name- Uitgaande van de overweging, dat in 1997 en in 1961. Om financiële de centrale overheid op het voorbe- redenen tot dusverre geen prijs reiden van deze maatregelen aan- v°°r de grafiek uitgeloofd dringt, hebben B. en W. in het begin B- w. van Leiden achten thans van dit jaar besloten over te gaan de *Ald gekomen om tot instelling tot het oprichten van een Bureau van„. fen Rembrandt-prijs voor de Civiele Verdediffina onder leidinc grafiek over te gaan. Na ingewonnen Onder oorlogsomstandigheden zal ad™s van huidige jury voor de het maatechappelijk en eMnonusch Aan de2e is een assistent toegevoegd. Rembrandt-pr.js voor de schilder leven grotendeels omgeschakeld Hef. Bureau is inmiddeis Dp 1 juli kunst, z«n zij van mening, dat het j.l. met zijn werkzaamheden begon- bedrag^ van de prijs voor de grafiek nen. Optreden in tijd van oorlog moeten worden. Er moeten dan be paalde niet-militaire maatregelen zijn voorbereid en met spoed kunnen worden uitgevoerd, teneinde de on- Op verzoek van het College heeft middellijke gevolgen van een oor- de adviseur civiele verdediging be- logstoestand in de burgerlijke sector grotingen van de kosten van de ge- te kunnen opvangen. Het geheel van meentelijke civiele verdediging voor desbetreffende voorzieningen de dienstjaren 1963 en 1964 ingezon- noemt men civiele verdediging. Door de regering wordt er op aan gedrongen de nodige voorbereidingen te treffen. In het kader hiervan wordt ook op gemeentelijk niveau in Leiden de civiele verdediging ge organiseerd, opdat in tijden van oor- veelal gepaard gaande met het den. NU OOK N LEIDSE REMBRANDTPRIJS VOOR GRAFIEK - j Ter bevordering van de scheppen- uitvallen van de verbindingen met d k t in Nederland wordt een centrale instantie!i - ook gedecen- Rembrandtprijs v00r de schilder- trahseerd ontwrichting van 't maat- schappelijk leven zoveel mogelijk wordt voorkomen. De in voorberei ding zijnde maatregelen zullen ze kerheid moeten verschaffen, dat het bestuursapparaat ook onder de moei lijkste omstandigheden kan blijven functioneren. dient te worden gesteld op 1500. Het is gewenst de toekenning van de grafiek-prijs, die voor het eerst in 1966 kan plaatsvinden, te doen geschieden door een afzonderlijke jury, waarvan de leden door het college zullen worden benoemd. De extra-kosten, die uit de werkzaam heden van deze jury zullen voort vloeien, kunnen op 200 worden gesteld. Het hoofd van de criminele po litie in Flensburg, Waldemar Krause, is onder verdenking van oorlogsmis daden in arrest gesteld. Krause zou ails hoofd van een SS-eenheid verant woordelijk zijn geweest voor een kunst door de gemeente Leiden uit- aantal terechtstellingen tijdens de tweede wereldoorlog in Rusland. VERBETERING GYMNASTIEK LOKAAL KATH. SCHOOL POTGIETERLAAN Te behandelen onderwerpen zijn baarstellen van een aanvullend kre- n m diet voor de bouw van een bergruim te ten behoeve van de Sportstichting de Dienst van Gemeentewerken Verdeling van de raad in drie delingen. Voorstel tot wijziging van op het hockeycomplex Roomburg, het besluit van de raad dd. 27 febru- Voorstel inzake het instellen van een Bij schrijven d.d. 21 juni 1963, ver- ari 1961, no. 73, inzake het verlenen Rembi'andt-prijs voor zoekt het bestuur van de Stichting van medewerking voor het verplaat- en het vaststellen van Roomsch-Katholieke Scholen te Leiden sen en uitbreiden van de rijwielber- ning op de verlening van de Rem- medewerking voor een verbouwing van ging en het vergroten van de speel- brandt-prijzen der gemeente Leiden, 't gymnastieklokaal bij zijn school voor plaats ten behoeve van de scholen Voorstel inzake het aankopen van gewoon lager onderwijs aan de Potgie- voor g.l.o. en u.l.o. aan de Hoog- de boerderij c.a. gelegen in de Bosch- terlaan. De voorzieningen, welke in het landse Kerkgracht 20a, uitgaande van en Gasthuizerpolder G5 en het ver lokaal zullen worden getroffen, betref- de Gereformeerde Schoolvereniging, huren van de hoeve „Stochem", gele- fen in hoofdzaak het vergroten van de alsmede tot intrekking van het be- gen in de Kleine Cronesteinse- of toestellenberging en het bijbouwen van sluit van de raad dd. 18 december Knotterpolder. Voorstel inzake het een wasruimte. 1961, no. 413, inzake het aan het aankopen van de^ panden Oranje- Met het verlenen van de gevraagde openbaar verkeer onttrekken van medewerking is een bedrag gemoeid een gedeelte van de Koppenhink- van 25.000,-. gracht 71, 73 en 75 en Waardgracht 70, 74, 76, 78, 80 en 82, alsmede steeg. Preadvies op het verzoek van het open erf aan de Waardgracht 71. het bestuur van de Stichting Roomsch Voorstel inzake verkoop van een Katholieke Scholen om medewerking perceel bouwterrein, gelegen aan de AANLEG TEGELPLATEAU SPEELTUIN „RONDOM DE MAREDIJK" Via de Bond van Speeltuinverenigin gen heeft de speeltuinvereniging „Rond om de Maredijk" een verzoek ingediend tot aanleg van een tegelplateau achter haar clubgebouw. voor een verbouwing van het gym nastieklokaal bij de school voor ge woon lager onderwijs aan de Pot gieterlaan. Voorstel inzake het be- Haagweg en de Churchilllaan. Voor stel inzake eigendomsoverdracht in gevolge artikel 80, lid 4, der Lager- en onderwijswet 1920, van voor de schikbaar stellen van gelden voor de bouW van vier bijzondere scholen aanvullende inrichting van het huis- aangewende gronden. Voorstel tot houdlokaal en de aanschaffing van het wijzigen van de gemeenschap een naaimachine ten behoeve van pelijke regeling inzake de brand de Albert Schweitzerschool (open- bestrijding in de gemeente Zoeter- bare school voor voortgezet gewoon woude; Voorstel inzake het beschik- Het terrein" achter dit gebouw, ter lager onderwijs aan de Oude Vest baarstellen van gelden ten behoeve grootte van plm. 150 m2, is thans, zeker 35). Voorstel inzake wijziging van van de gemeentelijke civiele verde- na regenval, onbruikbaar vóór het spel het getal wekelijkse lesuren, gedu- diging; Voorstel inzake het beschik- van de kinderen. De rest van de speel- rende hetwelk per verplichte leer- baarstellen van gelden voor de aan- tuin bestaat uit een speelweide; slechts kracht vakonderwijs wordt gegeven koop van materieel ten behoeve van onder de speeltuigen bevinden zich te- aan de openbare school voor buiten- de gemeentelijke Reinigings- en ont- gelplateautjes. gewoon lager onderwijs aan zwakzin- smettingsdienst; Voorstel tot het ge- Het aanbrengen van de gevraagde be- nige kinderen en aan de openbare sloten verklaren voor het verkeer tegeling, waarmede wordt bereikt, dat school voor buitengewoon lager on- in één richting van de Prins Frede- de tuin ook na regenval kan worden derwijs, verbonden aan het Pedolo- rikstraat, het Levendaal, voor zo- gebruikt, achten b. en w. ondanks het gisch Instituut. Voorstel inzake het ver gelegen tussen de Korevaarstraat niet-permanente karakter van deze beschikbaarstellen van gelden voor en de Garenmarkt, de Raamsteeg, speeltuin, verantwoord. De kosten van het aanleggen van een tegelplateau voor zover gelegen tussen de Kore- deze voorziening worden geraamd op op de speeltuin „Rondom de Mare- vaarstraat en de Garenmarkt, en de 3.570,-. dijk". Voorstel inzake het beschik- Vestestraat. Een jongeman is in Ludwigshafen door de brandweer van dak gespoten en van 11 meter hoogte omlaag gestort. Hij had de vlucht genomen, na een aanslag op zijn zuster te hebben gepleegd. Toen de politie zijn schuil plaats vond, vloog de jongeman met een bijl het dak op om zich te kun nen verdedigen. De politie slaagde er niet in hem naar beneden te krijgen en riep de hulp van de brandweer in. Tegen de krachtige waterstraal was de verdachte evenwel niet opgewassen en viel naar beneden, ver gezeld door de bijl. De jongeman werd opgevangen in een vangzeil.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8