CAREL BRIELS VERSCHEEN NIET BIJ POLITIE VOOR VERHOOR WIEKEN BRAKEN AF EVEN NADAT KLAS GEPASSEERD WAS De Paus over de Europese eenheid NIEUW ANTONI VAN LEEUWENHORST- ZIEKENHUIS TE SLOTERVAART Geheel Boedapest besmet gebied Slachtoffers bij Hindoe-processie AUTODIEVEN HIFI,DEN PERFECTE ADMINISTRATIE VAN DIEFSTAL DINSDAG 3 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Gestolen ambtsketen van C burgemeester terecht De gestolen ambtsketen van de burgemeester van Zeist is terecht. De keten is echter volkomen onbruik baar. De gehavende keten werd door de politie teruggevonden in de woon wagen van de 22-jarige W. van V. uit Zeist, die kort geleden zijn in trede gedaan had in het woonwagen kamp aan de Beukbergenlaan in Huis ter Heide. De zilveren briefopener, die ook bij de inbraak verdween werd eveneens teruggevonden. Een bewoner van een woonwagen, die vo rige week van Zeist naar Hoorn was verhuids had de briefopener van Van V. gekocht. Van V. moet hebben ge probeerd de zilveren ambtsketen van de burgemeester om te smelten. Dit is niet gelukt, hoewel de sporen van de poging nog duidelijk op de bur- gemeesterlijke waardigheid zijn ach tergebleven. De raad van Zeist zaï waarschijnlijk een crediet moeten uittrekken voor een nieuwe keten. „Met de nieuwe keten kan ik er nooit op achteruit gaan", aldus de burgemeester. „De nu beschadigde was nogal bescheiden en bovendien erg oud". De oude keten zal een plaatsje krijgen in het plaatselijk museum. Onder de oorspronkelijke titel „Sodom aan de Noordzee" zendt de KRO donderdagavond een televisiebewerking uit van het spel van Jan Staal, dat onder de titel „Verlos ons van den boze" door Theater in het seizoen 1962-1963 op toneel is gebracht. Toneelregie Fred Sterneberg, televisieregie: Frans 't Hoen; produktie: Thorvald Dudok van Heel; decors: Fokke Duetz. Foto: een scène met van links naar rechts: Marie Hamel, Mia Goossens, Be Schenk, Anita Menist en Carla de Raet. ORGANISATOR OVERSPANNEN Carel Briefls is gistermorgen niet verschenen op het Nijmeegse politie bureau waarheen hij onitiboden was om gehoord te worden over de aan klacht van een Nijmeegse arts we gens mishandeling. De heer Briels, aan wie de politie vorige week reeds tweemaal uitstel verleend had wegens drukke werk zaamheden, liet nu telefonisch door een medewerker weten dat hij over spannen was en rust nodig had. Zon der een adres achter te laiten heeft hij nu kennelijk Nijmegen verlaten. Wij vernamen nog, dat hij geen con tact meer wenst met het bestuur van de stichting „Viering 150 jaar ko ninkrijk" dan via zijn advocaat. Het bestuur van de stichting heeft inmiddels meegedeeld de financiële resultaten van de Waterloo-feesten nog niet te kunnen meedelen. Dat er een aanzienlijk tekort is staat vast, dooh van de grootte van dit tekort heeft men nog geen overzicht. De begroting van aiile evenementen be droeg in de eerste aanleg 355.000,-, in verband met de gewijzigde opzet van deze evenementen werd deze be groting medio juni gesteld op max. 456.000,-. Zonder adres achter te later» uit Nijmegen vertrokken Er zijn baten in de vorm van een garantiefonds van de Nijmeegse in- dustriën, groot maximaal 80.000. Daarbij komen dan nog enige ont vangsten van verpachtingen en de recettes van het spel. Deze baten wegen echter niet op tegen de hoge uitgaven. De financiële positie is mpmenteel in onderzoek bij een ac countantsbureau. Met zekerheid kan wel worden aan genomen, dat de heer Briels geen honorarium zal incasseren. In het contract is namelijk bepaald, dat hij pas betaald zal worden als alle cre diteuren him geld gekregen hebben. Dit laatste is echter zeer twijfelach tig. Van een faillissement van de stichting is eohter geen sprake. Behalve het stichtingsbestuur zit ook de gemeente Nijmegen met een aanzienlijke financiële strop. Destijds is namelijk gegarandeerd, dat bij 'n eventueel tekort de gemeente de schade voor haar rekening zal ne men, die in het Goffertpark zou or*- staan. Deze schade aan de grasi is inderdaad aanzienlijk. Bovend.. hebben gemeentewerklieden de laat ste weken veel arbeid verricht voor de landelijke markt en het duizend paardenkampement op de Goffert speed wei. Arts begint civiele procedure tegen Briels Een arts uit Nijmegen, die reeds een aanklacht wegens mishandeling had ingediend tegen de heer Briels, de organisator van de feestelijkheden in Nijmegen in het kader van de viering 150 jaa.r Koninkrijk, heeft zyn advocaat opgedragen ook een ci viele procedure tegen de heer Briels te beginnen wegens belediging. De arts (H. J. Nuver) acht zich in zijn eer en goede naam beledigd door uit latingen van de heer Briels, dat hu de arts had geslagen „nadat deze zijn vrouw had beledigd". Volgens de arts heeft hij mevrouw Briels nauwelijks gezien. In Slotervaart, in de nabijheid van het Centraal Laboratorium voor de Bloedtransfusiedienst en het nog te bouwen nieuwe Amsterdamse ge meentelijke ziekenhuis zal over zes jaar een nieuw „Antoni van Leeuwen hoek-huis" van het Nederlandse Kankerinstituut staan. Over twee of drie jaar zal met de bouw van het complex, dat» volgens raming dertig miljoen gulden gaat kosten, kunnen worden begonnen. In de gebouwen komen onder meer een kliniek, een bestralingsafdeling, een polikliniek, drie operatiekamers en elf laboratoria. direktie en nog een vijftal laborato ria worden gehuisvest. Bij het nieuwe „Antoni van Leeu wenhoek-huis" komt parkeergelegen heid voor 140 auto's. Als de plannen voor nieuwbouw zijn gerealiseerd, zal het aantal bedden van het com plex aan de Sarphatistraat in Am sterdam ruimschoots zijn verdubbeld. De bouw van de afdelingen voor wetenschappelijk onderzoek vergt bijna tweederde van de geraamde 30 miljoen gulden voor het projekt in Slotervaart. DERTIG MILJOEN Het laboratoriumgedeelte bestaat uit een gebouw in laagbouw, een veel hoger rond gebouw en een ge bouw van acht verdiepingen. In het ronde gebouw worden ongeveer 75.000 proefdieren ondergebracht. In het flatgebouw komt het research- laboratorium met laboratoria. Het klinisch gedeelte bestaat uit eveneens drie gebouwen. Dat, waar in de kliniek wordt ondergebracht, telt zeven verdiepingen. Daar is plaats voor 144 patiënten, voor wie ook een tuin van 3000 vierkante me ter beschikbaar komt. Voorts zijn er in dit gebouw nog 15 flats voor in wonend personeel, die te zijner tijd kunnen worden ingericht voor nog 36 patiënten. Ook komen er conversa tiezalen en een admistratieruimte in dit gebouw. De polikliniek komt in een afzonderlijk gebouw en ligt ge lijkvloers. Het derde gebouw voor deze afdeling, eveneens in laagbouw, is bestemd voor de bestralingsafde ling. Het zevende gebouw is vier ver diepingen hoog en wordt gebouwd rond een binnenplaats. In dit blok komt de operatie-afdeling, de diver se diensten vinden er onderdak, evenals een bibliotheek en de foto grafische afdeling, terwijl er ook de Nederlandse militairen gebruiken Duitse kazerne Nederlandse militairen hebben gis teren de Duitse kazerne in de plaats Seedorf in Nedersaksen in gebruik genomen. De kazerne zal zeker voor een periode va<n tien jaar dioor Ne derlandse troepen worden gebruikt. De Nederlandse militairen die nu reeds in Duitsland zijn zullen geleidelijk aan in de gebouwen van dit Duitse kazernecomplex worden ondergebraoht. Zij oefenen nu nog in het militaire oeferagebied Bergen- Hohne ten zuiden van Hamburg. De gehele inventaris van de ka zerne met inbegrip van de kantine kamt uit Nederland. Paratyfusepidemie in Zeeuwsch-Vlaanderen In Hulst en omgeving heerst mo menteel een epidemie van paratyfus. Enkele mensen zijn in het zieken huis opgenomen. De epidemie heeft een vrij goedaardig karakter. Bij een verkeersongeval op de provinciale weg tussen Leerdam en de rijksweg Gorinchem-Meteren is gisteren de 68-jarige heer M. G. Temmink uit Rhenoy (Gelderland) om het leven gekomen. Het slachtof fer verleende met zijn vrachtauto geen voorrang aan een personenauto. De bestuurder van de personenauto, de heer H. van Roon uit Den Haag, liep verwondingen op en moest wor den opgenomen in het ziekenhuis te Leerdam. De „haantjesoorlog" Amerikanen stellen vergeldingsactie uit De Amerikaanse regering zal haar vergeldingsactie in de „haantjesoorlog" uitstellen, zo deelden kringen, die in nauw contact met de EEG-commissie staan aan Reuter mede. Het Amerikaan se besluit werd volgens de zegslieden ter kennisgebracht van de voorzitter van de Europese commissie, prol Walter Hall- stein, door de Amerikaanse ambassadeur bij de E uropese gemeenschappen, John W. Tuthill. Volgens de zegslieden ver klaarde Tuthill, dat de Ver. Staten hun vergeldende tariefmaatregelen voor in voer uit de EEG-landen niet op 16 sept bekend zullen maken, als eerst was ver klaard. De maatregelen zullen naar men zei op een later tijdstip bekendgemaakt worden, in afwachting van mogelijke verdere besluiten van de ministerraad van de EEG. Paus Paulus VI heeft maandag op een audiëntie voor de deelnemers aan het 37ste congres van de federatie van Ita liaanse katholieke onderwijskrachten bij het openbaar middelbaar onderwijs ge zegd, dat de nationale instellingen ver plicht zijn de grote kwestie van Euro pese eenheid op te lossen. Alle burgers moeten hieraan steun verlenen met raad en voor zover mogelijk daad. Het proces van deze eenwording moet gevoed worden door een algemene, ge meenschappelijke cultuur. „Wij zijn er van overtuigd, dat het katholieke geloof een onvergelijkelijk waardevolle factor kan zijn voor het verbinden van een geestelijk leven met de fundamentele culturele eenheid, die de bezieling moet vormen van een sociaal en politiek ver enigd Europa", aldus de Paus. MALAKKA PROTESTEERT Malakka heeft maandagavond op ver rassende wijze bekendgemaakt, dat het „krachtige stappen" onderneemt bij Groot-Brittannië tegen de verlening van onafhankelijkheid aan Singapore. In een communiqué, dat na een spoed zitting van het kabinet van Malakka werd uitgegeven, wordt gezegd, dat het verlenen van onafhankelijkheid aan Sin gapore wettig, noch grondwettelijk is. Ook wordt opheldering gevraagd aan de Britse regering omtrent het grondwette lijke verlenen van «elfbestuur aan Brits- Noord-Borneo en Serawak. Volgens het Oostenrijkse ministe rie van sociale zaken hebben de ge zondheidsautoriteiten in Hongarije geheel Boedapest tot besmet gebied verklaard. ZoaiLs eerder is gemeld werd zater dag een van de grootste hotels in deze stad, hotel „Royal", van de bui tenwereld afgesloten omdat bij een personeelslid verschijnselen waren geconstateerd die op pokken wezen. In het hotel logeerden vele buiten landse gasten, die het gebouw niet mogen verlaten. Een Oostenrijker was echter kort voor de quarantaine werd ingesteld, naar Wenen vertrok ken, waar hij inmiddels in een zie kenhuis is opgenomen. Controle voor reizigers. Naar aanleiding van het feit, dat de Hongaarse regering Boedapest tot met pokken besmet gebied heeft verklaard deelt het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid mee, dat met ingang van gisteren (2 sept) de normale doua ne- en quarantinebepalingen van kracht zijn geworden. Dit wil zeggen, dat rei zigers uit Boedapest bij aankomst in Maandag zijn de vier wieken met een stuk van as afgebroken van de uit 1620 daterende molen „De Hoop" in Maassluis. In hun val namen ze ook een deel van de houten omloop mee. Niemand werd gewond. Dit mag een wonder heten, want kort tevoren was een klasje schoolkinderen de molen nog gepasseerd. In een gesprek met ingenieur Kloet, direkteur van gemeentewerken van Maassluis, onder wiens technische leiding het onderhoud aan de molen ressorteert, vertelde deze dat reminrichting, die zich in het bovenste gedeelte van de molen bevindt, door onbekende oor zaak werd geblokkeerd. Daardoor werkte alle kracht van de wieken als een torsiekracht op de as. Deze bezweek daaronder met het reeds gemelde gevolg. De molen was vijf of zes jaar geleden door de gemeente Maas sluis gerestaureerd en is altijd normaal in bedrijf geweest. Toen de wieken naar beneden kwamen en de helft van de omloop weg sloegen bevond de molenaar, de heer L. Noordhof zich net op het deel van de omloop dat niet is weg geslagen. Hij was juist op weg naar de vang (de rem), omdat hij hoorde, dat er iets aan de werking van de molen haperde. Nederland worden gecontroleerd en ge registreerd en dat reizigers naar deze stad wordt aangeraden zich vooraf te gen pokken te laten inenten. Voorts wordt aan Nederlanders, die in de periode van 16 tot en met 31 aug. in hotel Royal in Boedapest gelogeerd hebben, aangeraden zich zo spoedig mo gelijk met de regionale inspectie van de volksgezondheid of met de genees kundige hoofdinspectie in Den Haag (Parkweg 10, teL 514301) in verbinding te stellen. Drie mensen kwamen maandag in de Indische stad Malegaon, ongeveer 320 kilometer van Bombay, om het leven toen de politie het vuur opende tijdens ongeregeldheden bij een Hindoe-proces sie. Tachtig mensen werden gewond, van wie dertien door kogels. Volgens de po litie begonnen de moeilijkheden toen enkele lieden stenen wierpen naar de deelnemers aan de optocht, waarin beelden van een Hindoe-god voor de traditionele onderdompeling in zee wer den meegevoerd. In de buurt van de Indische vissers plaats Versova verdronken maandag 8 mensen tijdens een dergelijke onder dompelingsplechtigheid. In een Syrisch-Iraaks communiqué, dat in de Syrische hoofdstad is be kendgemaakt, wordt gezegd, dat een Iraakse delegatie en een Syrische af vaardiging overeenstemming hebben bereikt over de vestiging van een volledige economische unie tussen Irak en Syrië. De twee landen hebben ook be silo- ten militaire commissies te vormen ter coördinering van hun defensie. Voorts zijn zij het eens geworden over uitbreiding van hun culturele sam enwerking. Een achttienjarige autosloper uit Mierlo heeft in de afgelopen zomer maanden negen auto's van een zelfde merk gestolen. Hij verkocht ze aan een broer, een 25-jarige autohande laar, die ook in Mierlo woont. Deze nam de gestolen auto's voor ƒ200. per stuk over. De man had keurig een administratie van de dief stallen bijgehouden. De jeugdige autosloper begon zijn activiteiten in Helmond. Hier brak hij op 8 juni voor de eerste keer een rechterportierraam open om zich toegang te verschaffen. Deze „tech niek" volgde hij ook bij de andere acht diefstallen. De eerste buit bracht hij direct naar zijn broer, die hij meedeelde dat de wagen „voor de sloop" was. De man had door, dat de „sloopauto" gestolen was en stel de zijn broer direct voor samen za ken te doen k raison van 200.per stuk. Hij zou dan meteen het vervoer naar de vindplaats verzor gen. Zo verdwenen achtereenvolgens ook auto's uit Tilburg (1), Breda (2), Den Bosch (1) en Tilburg (4). Deze laatsten waren zeker niet „voor de sloop": ze waren bijna nieuw. Bij de poging een tiende auto te verschal ken zijn zij uiteindelijk aangehou den. De mannen hadden het de politie wel lastig gemaakt, want zij lieten totaal geen aanwijzingen achter. Alle autopapieren, aktetassen en andere eigendommen, die ze aantroffen, heb ben zij verbrand. De beide mannen, die de vorige week zijn aangehouden, hebben nu een bekentenis afgelegd. De politie in Tilburg zet het onderzoek nog voort. De autosloper is in Tilburg aangehouden, omdat hij 's nachts in een villawijk liep. Kort daarna viel hfj door de mand. Toen kon ook zijn broer worden gearresteerd. Met een chartervliegtuig is maandagochtend om acht uur de eerste helft van het Amsterdamse Concertge bouworkest, onder wie dirigent George Szell, van Schiphol naar Edinburgh vertrokken, waar het orkest tijdens het bekende Festival van Edinburgh vier con certen zal geven. De tweede helft van het orkest, en dirigent Bernard Haitink, zullen maandagmiddag met het zelfde vliegtuig, als dat leeg is teruggekeerd, naar Edinburg vliegen. Foto: de orkestleden begeven zich op Schiphol aan boord.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7