DRUM STEEDS MÉÉR MANNEN ROKEN 9 September beginnen de lessen aan de nieuwe Technische school MOEDER EN ZOON GEDOOD „TAAK EN TOEKOMST VAN DE KANKERBESTRIJDING" „OPRUIMING" VAN KLEINE ZAKEN DRUM HALF ZWAAR-HEEL LEKKER! FABRIKANTEN VAN PLANTA VERVOLGD DINSDAG 3 SEPTEMBER 1903 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Reeds eerder hebben wij bü de aan besteding van de Technische School in extenso de bouw in wording van deze school beschreven. En al vindt deze bouw thans gestadige voortgang, toch is het slechte weer der laatste weken ook hier oorzaak geworden, dat men op het bouwschema enigszins is achterop ge raakt. Desondanks hoopt men op 9 sept. a.s. de eerste klassen in gebruik te kun nen nemen om een begin te maken met het eerste leerjaar voor het algemeen vormend onderwijs het z.g. voorberei dend jaar. In de loop van het komende jaar kan dan door de aannemer alle aandacht besteed worden aan de verdere afbouw van dit imposante schoolgebouw. Dat een Technische School in Alke made en omgeving in een behoefte voor ziet bewees reeds het aantal leerlingen dat zich voor het eerste leerjaar heeft ingeschreven, nl 85. Nietttegenstaapde zich enkele leerlingen bij de directeur der school, de heer A. A. Coone. kun nen opgeven, mag dit toch een resultaat genoemd worden dat alle verwachtingen overtrof. Met de realisering van deze school ziet Alkemade op het gebied van onderwijs dan ook een van haar vele wensen in vervulling gaan. Om het con tact met de ouders, leraren en leerlin gen zo stevig mogelijk te maken had het bestuur der school besloten om al vorens met het onderwijs te beginnen een tweetal zg. ouderavonden te doen houden in café Heemskerk te Roelof- arendsveen en in café Bakker te Rijp- wetering. Op deze eerste ouderavond bleef geen plaats onbezet, zelfs moesten nog stoe len bijgezet worden. Aan de ouders der leerlingen was reeds schriftelijk 'n over zicht ter hand gesteld van hetgeen be nodigd was aan leermiddelen, boeken, kleding etc., terwijl hierin ook uitvoerig was beschreven de collectieve ongeval lenverzekering, alsmede de financiële bijdrage der ouders en de Rijksbijdrage die hierop wordt verleend. De directeur der school, de heer A. A. Coone, gaf hierop nog een nadere toelichting, voor al ook inzake het leerprogramma, gele genheid tot overblijven etc., terwijl dit nog gecompleteerd werd met de gele genheid tot vragen stellen. Voorts wer den op deze avond de leraren aan ouders en leerlingen voorgesteld, t.w. de heer A. A. Coone, directeur, de heer D. C. Zwaans leraar metaalbewerking, de heer Jos v. d. Meer, leraar houtbewer king, en de heren C. van Berkel en J. S. Geerts voor de algemeen vormende vak ken. Aan het slot van deze avond bracht voorz. Jac. Bekker dank vor de buiten gewoon grote belangstelling. In sept. '64, aldus voorz. Bakker, hopen wü deze school in zijn geheel officieel te kunnen openen. Voorts deelde hij nog mede, dat tot concierge is benoemd de heer W. Al kemade te Roelofarendsveen. De nieuwe technische school te Alke made waarin volgende week maandag de lessen zullen beginnen voor 85 jon gens. PAARDEN OP HOL: DODE EN GEWONDE De 48-jarige J. Bonthuis uit Mid delburg is gisteren op de Schone- valweg onder Veere van zijn paard geworpen en zeer ernstig gewond. In het ziekenhuis is hij later aan zijn verwondingen bezweken. De man maakte deel uit van een gezel schap dat een tocht te paard maak te. Toen de paarden op hol sloegen, verloor B. zijn evenwicht. Een dame uit Antwerpen, die eveneens van haar paard viel, werd licht gewond. OOK VROUWEN TOT KOLPINGSWERK TOEGELATEN In Schwyz (Zwitserland) is van 22 tot en met 25 augustus de 22e Gene- ralversammlung gehouden van het Internationaal Kolpingswerk. Driehonderd afgevaardigden uit 10 landen, waaronder Nederland, heb ben besloten tot een wijziging van het generaal statuut, de „grondwet" van de beweging, waardoor dit werd aangepast aan de moderne levens stijl. Door de wijziging van het ge neraal statuut konden alle termen worden gestreept, die het toetreden van meisjes tot deze tot nu toe, op een enkele uitzondering na, op (jon ge) mannen gerichte organisatie, verhinderden. Om het internationale karakter van de beweging nog sterker dan voorheen te accentueren, werd voorts opdracht gegeven aan vertegenwoor digers van België, Nederland, Oos tenrijk en Zwitserland om te zien naar mogelijkheden tot de oprichting van een internationale afdeling en een bezetting van dit centrum. De vergaderingen, die werden gehouden in een grote tent op het schoolplein, werden door een groot aantal jon geren bezocht. Twee van de drie voorzitters van het internationale presidium waren in de leeftijd van 20 tot 30 jaar. Paus Paulus VI zond een telegram dat door de generaal praeses mgr. H. Fischer aan het einde van het congres wérd voorgelezen. Het bevatte een oproep tot sociaal apostolaat en tot christelijke dienstbaarheid in de we reld. Door de middenberm: Een Amsterdamse dame en haaj* lQ-jarig ?oontje zijn gisteren om het leven gekomen, toen de auto waarin zij zaten ter hoogte van het verkeers plein bij de Aluminiumfabriek nabij Utrecht van de weg raakte en door de middenberm schoot. De wagen sloeg over de kop en de bestuurster, de 32-jarige mevr. K. J. Janssen- Jebsen van de O.Z. Voorburgwal 246 III te Amsterdam en haar 10-ja- rig zoontje Sebastiaan werden uit de auto geslingerd en op slag gedood. Twee dochtertjes van mevr. Jan sen, die 8-jarige Celina en de 6-jarige Petra, zijn resp. met een gebroken sleutelbeen en een wond aan het achterhoofd in een Utrechts zieken huis opgenomen. Bij een verkeersongeluk op rijks weg 13 is gistermiddag de bestuur der van een personenauto, de 60— jarige mevrouw M. C. Kossman-van der Hoop uit Rotterdam om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde ter hoogte van de Wouwerlaan onder Rotterdam, toen de auto werd inge haald door een personenwagen- Door nog onopgehelderde oorzaak kwamen beide wagens tijdens de in- haalmanouvre met elkaar in botsing, tengevolge waarvan de auto van het slachtoffer tegen een lichtmast reed. Beide voertuigen werden zwaar be schadigd. De bestuurder van de in halende auto liep lichte verwondin gen op. Werkje van minister Veldkamp „Er worden momenteel bij mas sale doorlichtingen op longtubercu- lose tweemaal meer gevallen van longkanker aangetroffen dan van longtuberculose." Dit heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, geschreven in „Taak en toekomst van de kankerbestrij ding", een officiële uitgave van de afdeling Den Haag van het Koningin Wilhelminafonds. De minister besteedt in een inlei dend artikel ook aandacht aan de kankerbestrijding. Hij zegt, dat het de taak is van iedere minister van volksgezondheid te steunen waar hij kan en voor zover hem dat mogelijk is. Deze steun zal voorlopig moeten bestaan uit 't bevorderen van speur werk en uit het innemen van een krachtig positief standpunt ten aan zien van het massale röntgen onderzoek. Minister Veldkamp herinnert er aan dat in 1962 aan longkanker 3.142 mannen zijn overleden. Ruim een kwart van de kankergevallen bij mannen zijn longkankergevallen. Het is vooral deze vorm van de ge vreesde ziekte, die ons allen tot ernstig beraad moet brengen, aldus de minister. Hij wijst er op dat er wel degelijk voortgang wordt ge maakt bij het wetenschappelijk on derzoek naar de oorzaak en de be strijding van de kanker. De medici hebben de beschikking over de radio therapie, de chemotherapie en de chirurgie. „Het is geen loze frase als wij con stateren, dat er op de gehele wereld in tal van laboratoria hard wordt gewerkt om de oorzaak van deze ziekte te ontdekken en het bestrü- dingsarsenaal uit te breiden. Op het congres in september in Amsterdam, waar de kankerspecialisten zullen samenkomen, zal stellig blijken hoe de huidige stand van zaken is." Minister Veldkamp heeft dit arti kel in het blad van de Haagse af deling van het Koningin Wilhelmina fonds geschreven ter ondersteuning van de landelüke aktie van het Ko ningin Wilhelminafonds. In de maand september zal het fonds in alle Ne derlandse steden en plaatsen inza melingen houden. Voor de Leidse kantonrechter Daar op de rol gisteren niet min der dan ruim 200 namen stonden, behoeft het geen betoog, dat zowel de kantonrechter, mr. R. de Bruyn als „mevrouw de officier", mej. mr. NI. C. E. Londonck op een vrij druk beiochte zittingsdag kunnen terug zien. Het grote aantal vestigde min of meer de indruk, dat het Parket in Den Haag een ware „opruiming" van „kleine zaakjes" had gehouden. Het merendeel van de verdachten, bleek zich bezondigd te hebben aan een overtreding van de maximum snelheid, terwijl ook de categorie van weggebruikers zonder „rijbe voegdheid" sterk vertegenwoordigd was. Het dagrecord boven de toegestane snelheid van 50 km per uur, werd binnen de bebouwde kom van Kat wijk behaald en bedroeg bijna 30 kilometers. Het werd behaald door een 31-jarige reclame-ontwerper uit Leiden, die met zyn auto op de Zee weg bijna 80 km per uur had gere den. Verdachte baseerde zün ver dediging op het feit, dat hü niet op zettelijk te hard had gereden. „Direct toen ik de bebouwde kom binnenreed, heb ik myn snelheid aan het toegestane maximum aangepast. Het opvoeren van de snelheid is daar na ongemerkt gegaan." Dat de reclame-ontwerper aldoende geen reclame maakte voor zün bij drage aan een veilig verkeer, liet mevrouw de officier duidelijk in haar requisitoir uitkomen. „Juist dat ongemerkt opvoeren van de snelheid vind ik wel zorgelijk, temeer daar het hier maar liefst om bijna 30 kilometer gaat, merkte zij hierin onder meer op. De verkeers onveiligheid, die verdachte had ver oorzaakt, moest haars inziens met niet minder dan i 75 boete subs. 15 dagen gecorrigeerd worden. „Het is daar een grote verkeersweg, dus valt een te hoge snelheid niet zo gauw op," pleitte verdachte voor een la gere boete, omdat hij 75 wel wat al te zwaar gestraft vond. Nadat de kantonrechter verdachte de verzeke ring had gegeven, dat hü by een eventuele volgende o ver schiy ding van de maximum snelheid niet op clementie behoeft te rekenen, von niste hy ditmaal nog met S 60 subs. 12 dagen. ZONDER RIJBEWIJS Een 21-jarige student uit Leiden tufte zonder rijbewy's rustig op zün motor rond en had zelfs niet de moei te genomen om een oefenvergunning aan te vragen. Toen hij weer een van zün clandestiene ritjes maakte, werd hij door verbalisant op de Cro- negteinkade „op heterdaad betrapt" en gedwongen zijn motor voorlopig op non-activiteit te stellen. „Ik had hem pas gekocht en was er nog niet toe gekomen om een oefenvergunning te halen," verklaar de hü zün overtreding en gaf de kan tonrechter de verzekering, dat hü er maar een stukje mee had gereden. Het rechtscollege was echter con form van oordeel, dat zelfs een klein stukje clandestien motorrüden zeer laakbaar was. De eis luidde 35 boete subs. 7 dagen. „Ik reed echt niet hard en leverde dus praktisch geen gevaar op," be nutte de student zün laatste woord om de kantonrechter mild te stem men. Deze zag echter geen termen tot enige clementie aanwezig en vonniste conform. „Mag ik mijn studieboeken mee de oei innemen, want by gebrek aan contanten zal ik die 7 dagen moeten gaan uitzitten," informeerde verdach te hierna nog bü de kantonrechter. „Dan moet ik u teleurstetllen, want als u niet betaalt, zal er be slag op uw studieboeken worden ge legd en uit de verkoopsom de boete worden vereffend," lichtte de kan tonrechter hem welwillend in. SNELHEIDSMETER Dat het Leidse Kantongerecht wei nig of geen clementie meer heeft met bromfietsende snelheidsmaniakken, ondervond gisteren onder meer een 18-jarige wikkelaar uit Leiden. Hij had op de Maresingel een snelheid van 42 km per uur ontwikkeld en een schikking per giro van twee tien tjes thuis ontvangen. Daar by zün aanhouding de bromfiets niet van een wit achterspatbord was voorzien, volgde weldra een schikking van 5 extra. „Pie agenten hielden mü alleen maar voor dat spatbord aan en heb ben niet over mijn snelheid gespro ken," zo verzekerde de jongeman. „Tegen die agenten heeft u ver klaard, dat de snelheidsmeter stuk was en daarom niet wist hoe hard u precies reed," ontdekte de kan tonrechter in het proces-verbaal. Dat het praatje over die defecte snel heidsmeter in het proces-verbaal was vastgelegd stelde de jonge wikkelaar zichtbaar teleur. Hier had hij met zijn „pleidooi" kennelijk niet op ge rekend. Tot zün grote verbazing „Dat is bij elkaar 10 gulden meer dan de schikking," constateerde hij snel. Enkele seconden later kon hy nogmaals verwonderd zijn, want de kantonrechter kwam hem wel tege moet inzake het spatbord en maakte er 5 van, doch t.a.v, de snelbrom- merü kende hij geen clementie en vonniste hier conform. STEMPLICHT „Wij zaten allebei in het noorden van het land en konden dus onmo gelijk even naar Peiden komen om te stemmen." Aldus verdedigde zich een 58-jarige aannemer uit Leiden, die samen met zijn 30-jarige zoon voor de rechter stond, omdat hü als zün zoon op 15 mei j.l. de stemplicht niet hadden vervuld. Een niet alle- (Advertentie) daags zaakje dus, dat in de reeks van verkeersovertredingen voor de no dige afwisseling zorgde. Daar de vader merendeels aan het woord was, beperkte de zoon zich tot enkele korte beamingen of een hoofdknik. De vader vertelde ver der nog, dat hij en zün zoon vaak onverwacht elders op karwei moes ten en dit ook kort voor 15 mei het geval was geweest. „U had het centraal stembureau toch wel even kunnen inlichten," meende de kantonrechter. „Dat moet je te lang van te voren doen en is voor ons dus niet moge- lük, omdat wü nooit lang te voren weten waar wü zitten," weerlegde de vader. „Als u vaak onverwacht op reis moet, hadden zowel u als uw zoon tüdig maatregelen moeten treffen en een machtigingsformulier moeten aanvragen," luidde de conclusie van mevrouw de officier. Daar er nu eenmaal stemplicht is en beiden ver dachten hier dus tegen hadden ge zondigd, eiste zü tegen beiden 4 boete of 1 dag. Nadat hü vader en zoon had ge adviseerd, by een volgendes verkle- zing tijdig maatregelen te nemen, legde de kantonrechter 1 boete op. De officier van Justitie by de rechtbank in Rotterdam, mr. S. J. van der Hoeven, heeft meegedeeld dat vandaag aan de directie van de firma Van den Berg en Jurgens een kennisgeving van vervolging is ge stuurd, inzake de „Planta-affaire". Of het Openbaar Ministerie spoedig met een dagvaarding zal komen is mede afhanikelük van de vraag of een bezwaarsohrift zal worden inge diend. Mr. Van der Hoeven achtte dit laatste wel waarschijnlijk, Wanneer het inderdaad zover koant, kan het nog maanden duren eer de opzien barende „Planta-affaire" in 'n open bare zitting van de Rotterdamse rechtbank zal worden behandeld. De directie van Unilever deelde mee dat de bestudering van de ken nisgeving enkele dagen in beslag zal nemen en dat daarna pas over een eventueel bezwaarschrift beslist zal kunnen worden. De afsluiting van het vooronder zoek werd, zoals bekend, vrü aan zienlijk vertraagd door de moeilijke wetenschappelijke bewysvoering. HAAGSE POLITIERECHTER Schatgraverij zonder liefdadig doel Een 34-jarige losarbeider uit Bos koop, die zich voor de Haagse Poli tierechter had te verantwoorden, bleek schatgravers-aspiraties te be zitten. Het enige bezwaar was, dat hü de schat eerst ging stelen en vervol gens begraven, om die dan later weer op te graven. Op 30 april had verdachte een be drag van 135.— uit ene portefeuille gestolen en enkele dagen later een bedrag van ƒ240uit een wo ning. Het eerste feit werd gepleegd toen verdachte een café bezocht en tegen een jasje dat op de kapstok hing stootte. Het jasje viel en toen hij dat opraapte, haalde verdachte er gelijk een portefeuille met genoemd bedrag uit. Bij de tweede diefstal, welke hem ten laste was gelegd, kwam ver dachte in een winkel om sigaretten te kopen. Toen hü niemand in de win kel aantrof, liep hij door naar de ach terkamer, waar hij een portemonnaie zag liggen, die hü wegnam. In de portemonnaie zat 240. Verdachte bekende de feiten. De officier constateerde dat ver dachte reeds eerder diefstallen van geld had gepleegd. Na voorwaarde- lüke straffen, moet nu strenger wor den opgetreden, hoewel het rapport van de psychiater een gevangerus- straf moest ontraden. De eis luidde daarom 100.boe te of 20 dagen hechtenis, voorwaar- delük ter beschikking stellen van de regering en voorwaardelijk een week gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot 100 boete of 20 dagén hechtenis en vier maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met 3 jaar proeftijd en bevel tot psychiatrische behandeling. VRIENDEN ONDER ELKAAR. de Stationsstraat te Boakoop achter gelaten. De officier vond wel, dat de grens van diefstal was bereikt, doch wilde de „joy-riding*1, die ook ten laste was gelegd maar aanhouden en eiste daarvoor 100 boete of 20 dagen hechtenis en om dat „lenen" een vol gende maal te verhoeden, twee we ken gevangenisstraf voorwaardelük met proeftijd van 3 jaar. De rechter veroordeelde dienover eenkomstig. Kermisbedrijf door brand verwoest Drie grote vrachtauto's en twee aanhangwagens, waarin de autoscoo ter van de kermisexploitant D. Sip- kema vandaag van Nüme- gen naar Leiaerdorp zou worden vervoerd, zün vannacht bü een brand verloren gegaan. De heer Sipkema had met zyn autoscooter op het ter rein van de Europese landelyke markt op het Goffert-complex ge staan. In hert holst van de nacht sahrok hij in zijn kampeerwagen wakker van het geknetter der vlam men. Drie jonge helpers, die in een reeds brandende wagen sliepen, wer den wakker door de kreten van de heer Sipkema. Zij konden nog net vluchten. Het onderzoek naar de oorzaak van de brand staat onder leiding ven de officier van Justitie, mr. A. Pfeil. De heer Sipkema is tegen brandscha de verzekerd. „We zyn toch vrienden onder el kaar", zo verklaarde een 18-jarige timmerman uit Bodegraven, die daarmee goed wilde maken, dat hy op 8 juni de bromfiets van „een vriend" zou hebben weggenomen en er een ritje mee was gaan maken. Doch de als „vriend" betitelde wil de daar niets van weten, in elk geval niet wat het „lenen" van de brom fiets betreft. „Wilde je de bromfiets soms gaan verkopen?" wantrouwde de officier het verhaal, doch dat ontkende ver dachte. Trouwens, hy had het karretje in Glasverpakking in de conservenindustrie Wilco Conserven N.V. te Assen heeft het voornemen per 1 oktober de produktie ter hand te nemen van groenten- en vruchtenoonserven in eenmalige glasverpakking. De Ver enigde Nederlandse Glasfabrieken te Schiedam zullen de daarvoor beno digde licht-gewicht potten in twee maten gaan leveren. De potten lullen tweemaal de in 't glas aangebrachte tekst „geen statiegeld" dragen. De bekende omnia-cap zal de glazen potten de gewenste sluiting geven. De eenmalige glasverpakking heeft vele voordelen. Wilco streeft er vol gens de directie naar de voor verpak king in lichtgewicht potten in aan merking komende produktie uit haar assortiment te brengen tegen een prijs, die gelijk zal zijn aan of wel licht iets lager zal liggen dan die, welke op dat moment van kracht zal zijn voor de vergelijkende groenten- en vTuchtenconserven in blik. Wilco blijft daarnaast haar produk tie van groenten- en vruchtenconser- ven in blik voortzetten, aldus de di rectie. Mr. Aalberse uit Haagse gemeenteraad In verband met zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, waardoor zün werk zaamheden zodanig zyn toegenomen, dat het hem niet mogelük is het lid maatschap van de Haagse gemeente raad op een wüze te vervullen zoals deze van een raadslid mag worden geist, heeft de heer mr. P. J. M. Aal berse, voorzitter van de KVP, vobr het raadslidmaatschap bedankt. In de gistermiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad is afscheid van de heer Aalberse genomen, nadat de burgemeester, mr. H. A. M. T. Kolf schoten, waarderende woorden tot hem had gericht. De plaats van de heer Aalberse in de raad zal worden ingenomen door de heer ir. J. Sippel. NOG GEEN SUBSIDIE VOOR KERKENBOUW IN NEDERLAND. De Minister van Volkshuisvesting en Bouwnüverheid heeft de beide commissies geïnstalleerd, die hem van advies zullen dienen by het ver strekken van premies voor de stich ting van kerkgebouwen en bezin- ningsgebouwen. Zowel de commissie van advies voor de kerkenbouw als die voor bezinningsgebouwen staat onder voorzitterschap van mr. G. van dar Flier, secretaris-generaal van het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnyverheid. De Wet Premie Kerkenbouw zal in werking treden, nadat beide com missies hebben geadviseerd omtrent de uitvoeringsregelen. Nadat deze regelen zullen zün vast gesteld en de wet in werking zal zijn getreden, zullen verzoeken tot het verstrekken van een premie in be* handeling kunnen worden genomen. Het is de taak van de commissie om vast te stellen of een premie-aan vraag afkomstig is van een in de Wet Premie Kerkenbouw bedoeld kerk genootschap of van een genootaohap op geestelijke grondslag en vervol gens of de stichting van het in de premie-aanvraag bedoelde kerkge bouw of bezinningsgebouw voor een premie in aanmerking komt.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5