DE SISSENDE SAMPAM! VADER.... Prof. dr. J. M. A. Janssen onder grote belangstelling te Roermond begraven OPDREUNEN VAN CATECfflSMUS IS UIT DE TIJD P1?&. DINSDAG 3 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Onder grote belangstelling heeft te Roermond op maandag 2 september de begrafenis plaats gehad van prof. dr. J. M. A. Janssen, buitengewoon hoogleraar in de egyptologie aan de universiteit van Amsterdam. Om 11 uur droeg mgr. A. Terstappen, deken van Roermond, in de kathe draal de H. Mis op, daarbij geassisteerd door twee stad- en klasgenoten van de overledene de zeereerwaarde heren L. Francken, pastoor te Her ten en A. Franssen, pastoor te Heel. Hierbij waren aanwezig mgr. P. J. van Odijk, vikaris-generaal van het bisdom Roermond, mgr. prof. dr. P. E. J. J. Teeuwen, president van het Roermondse Theologicum, mgr. prof, dr. F. L. R. Sassen, hoogleraar te Leiden en vele andere priesters uit het Roermondse diocees en van daarbuiten. WASSENAAR VOORSTELLEN AAN DE GEMEENTERAAD Burgemeester en wethouders heb- RADIO TELEVISIE veel plezier kunt hebben. Er zijn ge zellige feesten of dansavonden, waar op ook vrienden en verloofden kun nen komen. Ook is er natuurlijk een huishoudelijke vorming, omdat het voor een meisje maar ongelukkig is als zij twee linkse handen heeft. Het programma is zeer veelzijdig ben de raad voorstellen doen toeko en biedt lessen in: Opvoedkunde, men met betrekking tot de samen- medische raad, kinderverzorging, stelling van de hiudsvestings- en de ziekenverpleging, gezondheidszorg, vorderingscommdssie, die telkens smaakontwikkeling, woninginrich- voor de tijd van één jaar worden ge- ting, maatschappelijke vorming, gods- kozen. Volgens de indertijd getrof- dienst, handenarbeid, sport, toneel, fen regeling is de heer N. Kagenaar naaien en koken, dekken en dienen, aftredend en niet herkiesbaar. Voor- gasten ontvangen enz. Naast deze gesteld worden nu als leden van de lessen kan ook worden deelgenomen commissies: Mr A. van Vuiure (ldd- aan excursies naar: Tentoonstellin- voorzitter) mevrouw W. H. Vonk- gen, Bouw centrum, musea e.d. film- Hylkema, de heer D. J. A. Staalman, en toneelavonden enz. en eventueel mevrouw H. M. A. Franses-Schrö- De grote betekenis die prof. Jans- te zien als een funktie van een nog andere dingen die in overleg ge- der en de heer J. M. Koenen. Wat de sen had voor de egyptologie bleek waarachtig en meelevend menszijn, organiseerd kunnen worden plaatsvervangende leden betreft, uit de aanwezigheid van zijn collegae Als een dierbaar mens in de eerste moet voorzien worden in een vaka- prof. dr. A. Klasens uit Leiden, prof. plaats zullen zijn vele vrienden in De MATER AMABELISSCHOÖL ture, ontstaan door het vertrek uit dr. Vergote uit Leuven en prof. dr. Nederland en in het buitenland hem staat open voor meisjes van 17 jaar de gemeente van de heer H, Schols. Van de Walle uit Luik en die van in herinnering houden. en ouder. De gehele cursus duurt Voorgesteld worden als plaatsver- inwilliging van deze aanvrage geen verscheidene andere vakgenoten en Zaterdagmorgen werd te Leiden drie jaar. Er zijn twee lesavonden vangende leden de heren C. Theil, bezwaren. medewerkers van de universiteiten in de kapel van het St. Elisabeth- per week n.l. dinsdag- en vrijdaga- a. J. A. van der Krogt, T. J. van der Aan de Wassenaarse raad wordt van Leiden en Amsterdam. De Am- ziekenhuis een plechtige H. Mis van vond. De nieuwe cursus begint 10 Veen en Mr G. C. van Dijk en me- voorgesteld een bedrag van 2440.= sterdamse universiteit werd verte- Requeim opgedragen, die door zeer september a.s. vrouw W. J. M. van Velzen- Duyn- te bestemmen voor het treffen van genwoordigd door prof. dr. M. A. velen werd bijgewoond. Celebrant Naast deze AVONDCURSUS is er stee. voorzieningen in twee dienstwonin- Beek, prof. dr. G. F. Pijper'en prof. was pastoor F. A. Bernefeld, oud- nog een MIDDAOCURSUS voor jon- gen aan de Raaphorstlaan 13 en 14. dr. H. T. Wallinga. Uit Nijmegen rector van het ziekenhuis; assisten- geren van 14, 15 en 1'6 jaar Er zijn Als de raad geen bezwaren heeft Op verzoek van de bewoners zal op was er prof. mag. dr. J. P. M. van tie verleende rector B. J. Drost als twee lesmiddagen per week: maan- zullen aan enkele scholen voorzie- de vliering van deze woningen berg- der Ploeg O.P. Burgemeester mr. R. diaken en pastoor J. A. van Kleef dag- em donderdagmiddag en het nimgen worden getroffen. In de R.K. ruimte worden ingericht en een be- Höppener en gemeentesekretaris mr. van de Leidse Herensingelparochie lesgeld bedraagt 1,- per week. Jongenschool aan de Van Heeckeren- weegbare trap worden aangebracht. H. Janssen vertegenwoordigden de als sub-diaken. Wat je op deze cursus allemaal leert? straat zal de 40 jaar oude stoomver- B. en w. stellen de raad verder GANGETJE 12 (Advertentie) gemeente Roermond. Uit Leiden waren er ook verschei dene zusters van het St. Elisabeth- ziekenhuis, waar prof. Janssen 30 jaar gewoond en gewerkt heeft. Kenmerkend voor de hartelijke ZOU DE MATER AMABILISSCHOOL IETS VOOR MIJ ZIJN? persoonlijkheid van prof. Janssen ^en schrijft ons: Wel: 't verzorgen v-..i uiterlijk, je warmingsinstallatie vervangen wor- voor het pand Vinkelaan 20 met een kleding, de wonin* en de maaltijden ^en door een oliestookinstallatie en stuk grond van ongeveer 1500 ca te Verderhandenarbeid, ritmisch dan- zullen verder worden aangebracht: verkopen aan J. A. Schrama te Was sen, muziek, verbale 'expressie d.w.z. verdiepte deurmatten in de vesti- senaar voor 24.000. Dit pand was toneel pantomime maskerspel^ bule, een doorkijkraam in de vesti- indertijd door de plaatselijke afde- enz. Verder vier je samen Sinterklaas bule, TL-verlichting in de klasloka- ling van „Dierenbescherming" aan- en Kerstmis. Ook mag je deelnemen len en de gymzaal, een afscheiding gekocht om er het noodasiel te vesti- was de kennelijke sympathie, waar- zyn wel Mns van dingen aan excursies naar musea, tentoon- rond de speelplaats aan de overkant gen. Nadat de omwonenden bezwa- mee over hem gesproken werd met waarvan je denkt: Hoe rit dat nu stellingen, een film- of toneelavond van de school. Er zal worden aange- ren hadden gemaakt heeft de ge- alleen door hen, die dagelijks met eigenlyk precjes?" Je wilt er eens of zo maar een dagje op stap. de wetenschap verkeren, maar ook over praten met meisjes van je eigen Alle verdere inlichtingen kun je krij- door velen, bij wie men eerder ont- 0f met volwassenen die meer gen bij de leidster Mej. E. Kerck- zag voor, dan gemeenzaamheid met ervaring hebben, maar die toch eer- hoffs op het adres Steenschuur 17, de geleerdheid mocht veronderstel- voor je openstaan. Leiden (Tel. 30'IÖ4) en wel donderdag V U t V J O Je wilt ook wel eens graag ple- 5 Sept. TUSSEN zes EN acht UUR voWerE^vóorzïmtoii'n^h'et nTtbreï: 06 gemeente is in de gelegenheid werd ^corte'Tobere olechtlg zier hebb™ met een stel meisjes on- sept. TELKENS TUSSEN 6 EN 8 UUR voor ^m- het pand Kerkstraat 44 met tuin en gen weid de korte sobere plechtig- der ,k ZQ m omdat dfi b .g AVOMDS. ^e8n1tetmrs^rak p™R jannen kan zijn.en.je schaft een onderhoudsmachine voor meente het pand voor 34.368,01 van de naadloze vloerbedekking. Dierenbescherming overgenomen. Voorgesteld wordt nu het (met Voor de gymnastiekzaal van de 10.000. verlies) van de hand t.e R.K. Meisjesscholen in de Kerkstraat doen. Je wilt ook wel eens graag ple- 5 sept. TUSSEN zes EN acht UUR iiKrtïS-"het'Stbröh oDnt TWT.TCRxrc: TTTKS.-RN fi FM fl TTTTR ^01ëenae voorzieningen, net uitorei den van de bergruimte voor gym- - nastiektoestellen, het aanbrengen «huren en ongeveer 2400 ea grond van een verlaagd plafond, het aln- aan koPen v.ot>r «W.= P" de stichting te sluiten geldlening voor de bouwkosten, die thans op 412.800.= worden geraamd. Verder vraagt de stichting de benodigde grond op zodanige wijze beschikbaar te stellen dat slechts een symbolisch bedrag ten laste van de exploitatie zal komen. Tenslotte vraagt de stichting de jaarlijkse subsidie van de gemeente met 3000.= te verho gen. B. en w. stellen de raad voor thans in principe te besluiten tot het verlenen van de gevraagde mede werking. B. en w. geven er de voor keur aan de werkelijke lasten tot uit drukking te brengen, wat de grond - kosten betreft en deze kosten te zij ner tijd te compenseren door een extra-subsidie. A etherklanken WOENSDAG 4 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Soc. strijdlied. 7.JJ3 Klaarwak ker: lichte gram., reportages, meded. en commentaren. (Om 7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 Moderne gram. 9.35 Waterstan den. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Inzicht en uitziahit, lezing. 10.00 Klass. gram. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Lichte ork.- muz. (gr.). 11.30 Vocaal ensemble met orgelbegeleiding (opn.). 12.00 Amsterdamse Politiekapel. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Orgel- kwartet. 13.00 Nws. 13.15 Klass. en moderne kamermuz. 13.40 Lichte gram. 14.00 KLa9s. gram. 15.00 Vrou wen uit alle landen, Bernefeld uit Den Haae vriend van na bet werk wel eens behoefte k 2? be" je' evenals brengen van heteluchtverwarming, ls,m, hf uitbreidingsplan hebt aan een verzetje. harte welkom op Mae JTOHUCH- het *erb6teren va„ de verlichting Spmbaan bestemd voor woningbouw het aanbrengen van een naadloze 0n .wegaanleg; het grenst aan een geleerde priester nooit moeite ge- vloerbedekking en het aanvullen van kost heeft zijn kennis en zijn ambt zoeRt naix o, megang vrij. je re- nodigdheden. B. en w. hebben tegen - Daar is een lesprogramma waarin vens zien wat meisjes van je eigen 6 to van het uitbreidingsplan Spmbaan heel veel belangrijke onderwerpen leeftijd - leerlingen van de school - achten b. en w. het van belang, dat stuk van ongeveer 2 hectaren grond, in ook hij liet uitkomen, dat het deze Qp de aMABTLISSOHDQL tembek. a.s. in het Antonius Club- vtoertedéSSé'en h^t aanvullen gf: vind je misschien net dat wat je huis, Mare 43, te Leiden. Aanvang evmnastjekt0esteUen en SDelbe- da* reeds eigendom van de gemeente zoekt. half 8, toegang vrij. Je kunt dan te- hebben toeen Voor het. te.zijner tijd realiseren WAARDERING ARBEID EN TECHNIEK OOK IN KLOOSTERS NODIG behandeld worden. Huiswerk of presteren op het gebied van dans, to- leerboeken komen er niet aan te neel en pantomime. Een en ander pas. Wel moet je voor je mening staat onder toezicht van de docent, durven uitkomen en aan het gesprek de heer Joop Coevoets. Er is dan te- echt willen meedoen. vens gelegenheid voor het verkrijgen Je leert er allerlei praebische din- van inlichtingen en aanmeldingen gen, waarvan je in het gewone leven nieuwe leerlingen. Mgr. G. de Vet, bisschop van Bre da, en prof. dr. R. C. Kwant OESA, hoogleraar aan de universiteit van Utrecht, beiden eregast bij de viering van het gouden jubileum van de missie-vakschool te Baarle-Nassau, hebben gesproken over het terug lopen van het adntal roepiïïgen der broeders. Een godsdienstige opvoeding, die eenzettmg geknsahseerd in nauw- Zij hebben vrijwel eensluidend de haar kracht zoékt in het bijbrengen keurige formules, laat memoriseren weg gewezen in een nieuwe richting van duidelijk geformuleerde en Een geladen gebedstekst, een echt waarin een herwaardering voor de nauwkeurig gememoriseerde kennis, religieus lied, een treffende bijbel- status van de broeder-missionaris te is in onze dagen mede als oorzaak tekst de kinderen nabij gebracht in verwachten is Volgens beide woord- van ernstige crisisverschijnselen van een wijdingsvolle sfeer zijn voor de voerders op de jubileumbijeenkomst het geloof onderkend". Dat schrijft hand liggende standpunten voor de is de taak van de broeder in de mis- pater J. M. Kijm SJ in het tijdschrift herinnering, sie grondig gewijzigd. De broeder- „School en Godsdienst", waarbij hij missionaris is niet langer de klusjes- het van buiten leren van de cate- man en het sloofje van de priester- chismus en het feilloos opdreunen missionaris en daarom moet, aldus van vraag en antwoord als een ver- mgr De Vet „de taak van de broe- ouderd en onvoldoende systeem van der-missionaris beter omlijnd wor- godsdienstige opvoeding verwerpt. denIn zijn artikel, dat de achteruit- Prof. Kwant ging na hoe de arbeid gang van de waardering voor het van historisch zijn plaats gekregen heeft buiten leren van de catechismus - in het kloosterleven en nog heeft, een jarenlange gewoonte bij onze Maar de plaats van de arbeid is katholieke scholen - hekelt, zoekt hij anders. Jongelui, die zich aan het naar de oorzaken van die afwyzende kloosterleven willen wijden, zullen houding. Daarbij stelt hij vast, dat het moderne arbeidsbestel binnen de diepgaande psychologische onder hun muren halen. De arbeid is in het zoekingen geleid hebben tot de over- licht van de wetenschap komen te tuiging, dat met het domweg van bui- staan, en dat vraagt scholing en spe- tij leren en opdreunen het geheugen cialisme, waaruit dan weer een hoge maakt, maar de goed begrepen en mate van verantwoordelijkheid voort- vooral de intens doorleefde waarhe- komt. Dit heeft revolutionaire ge- den. „Persoonlijke lotgevallen, waar volgen voor de struktuur van het b<] men geheel en al betrokken was. kloosterleven. In een congregatie van z«n .typerend voor de herinnering priesters en broeders is het ondenk- schrijft hij. baar, dat de priesters in alles de Peter Kijm wenst daarom de ver leiding blijven houden over de broe- zakelijking van het weten omtrent ders, die, zij het op ander gebied, de godsdienst te beperken en tegen een 'grote mate van theoretische en te gaan. Tegen de oppositie van ou- praktische vorming hebben genoten, deren, maar van al te reactionairen in wenst hij de godsdienstige opvoe ding te trekken uit de sfeer van een leervak, verbonden met punten en beloningen en straf van leerkrachten. Het moet worden een kennis nemen en beleven van Gods heilshandelen DE WITTE KRUIS PIJNSTILLER Rugpijn... maar ook .andere pla gende pijnen vaagt u prompt weg met VVjTTE KRUIS, (poeders, ta bletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. IHet bestuur van de stichting Was senaarse Openbare Leeszaal en Bi bliotheek-federatie heeft zich tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek om medewerking bij de stichting van een nieuw gebouw. De bibliotheek is tot nu toe op zeer ge brekkige wijze gehuisvest in een van de gemeente gehuurd pand aan het 15.10 V. d. jeugd. 17.00 Dixielandmuz. 17.30 Tentoonstellingsagenda. 17.35 Musette-ensemble (gr.). 17.50 Rege- ringsuitz.: Geven en nemen. Tips van en voor weggebruikers: Veilig heidsgordels in auto's. 18.00 Nws. en commentaar. 18.20 Politiek vraagge sprek - WD. 18.30 Metropole-orkest. 19.00 Patuihis, de Boskabouter. 19.10 Instrumentaal trio en zangsoliste: jaazmuz. 19.30 Een eeuw dienen, klankbeeld t.g.v. het 100-jarig be staan van het Internationale Roode Kruis. 20.00 Nws. -20.05 Lichte ork.- muz. (stereofonische uitz.). 20.35 Kaf en koren, wekelijkse notities. 20.45 Tussen twee dagen, hoorspel. 21.50 Western Time: Cowboy Combo en zanigsolisten. 22.20 Sportreportages. 22.30 Nws. 22.40 Jazzmagazine. 23.25 KJass. kamermuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. en be 7.10 Dagopening. 7.2Ö Operamuziek WITTE KRUIS De' gemeente had al eerder een perceel grond op de hoek van de Van der Duyn van Maasdamstraat en de Van Hogendorpstraat voor de o 1 b gereserveerd. Het bestuur van de stichting vraagt de gemeente nu een (Advertentie) garantie te verlenen voor een door Simpt/,,hi>JU mtf/s fó/rt binm.afie ï/tmM/iï tn vMmcj/ffmMdftrtm ZOEKEN NAAR MIJNWERKER GESTAAKT In Hazleton heeft men maandag alle hoop opgegeven de mijnwerker Bova levend terug te vinden en de met het kind zelf, en met de Kerk, reddingspogingen gestaakt. Er zal waarvan het kind deel uitmaakt. De niet opnieuw iemand afdalen in de godsdienstige opvoeder, -priester of tunnel die zaterdag werd voltooid, leek-, moet getuigen, herhaaldelijk De minister voor de mijnen, Cham- getuigen en zo toegang verschaffen bery heeft na overleg met de mijn- tot het christelijke denken en be- directie en deskundigen besloten de staan. Dit gelukt niet of nauwelijks mijn te sluiten. wanneer men een theologisch uit- (gr.). 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8.45 Meisje&koor (gr.): amus.muz. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Liohte gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Klass. gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Geestelijke liederen. 11.10 Ra- diiofilh. ork.: klass. muz. 12.00 Lichte gram. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Licht ork. met zangsol. 12.53 Gram., evt. act. 13.00 Nws. 13.15 Licht ensemble: muziek uit de twin tiger jaren. 13.35 Hongaarse kamer muz. (gr.). 15.00 Gitaarrecital (gr.): moderne muz. 15.15 Knapenkoor (gar.)volksliederen. 15.30 Viool en harp: klass. muz. 15.50 Bijbelverte]- l-ing v. d. jeugd. 16.00 V. d. jeugd. 17.15 Liohte gram. 17.30 Gitaarspel (gr.): lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Lidhte gram. 17.50 Licht en semble. 18.10 Madrigaalkoor: poly fone werken. 18.30 Het spektrurn: lezingen. 18.45 Lichte gram. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Muziek van het Leger des Hei-Is (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Wiener Festwochen 1963: Romeo und Julia, kameropera. 20.55 Klankbeeld over de schrijver Karei van de Woestijne. 21.15 Metro- pole-ork. 21.50 Kanttekeningen. 22.00 Licht vocaal ensemble en licht in strumentaal kwartet (opn.). 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. 22.40 Avond- overdenking. 22.55 Klass. gram. 23.10 Bij de gratie Gods, klankbeeld. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 De Verrekijker, intern, jeugdjourn. VARA: 17.10-17.45 V. d. kinderen. 19.30 Licht instrumentaal kwintet. 19.50 Een film uit het slap stick archief. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Jordaanfestival 1963. 21.15 Gas in huis: Wat gaat Nederland doen met zijn nieuw ontdekte bodemrijkdom? 21.55 Inspecteur Leclerc - Obsessie, TV-film. NTS: 22.20-22.25 Journaal. IS NOOIT THV1S DOOR L. VAN HILLEN „Dan weet ik nog niet veel", glim lachte Gerard, maar zag aan het ge zicht van zijn vrouw, dat het grapje niet werd gewaardeerd. „Ik kan de gedachte maar niet van me afzetten, dat er wat met Greet aan de hand is", vervolgde ze. „Ze praat nooit ergens over, zo te zien is ze dezelfde van altijd, maar ze heeft iets in haar gezicht „Misschien ruzie met Herman", opperde Gerard. „Dat komt in de bes te verlovingen voor, wat jij vrouw?" „Nou, daar zeg je zoiets.ik ben bang dat het toch wel in die richting gaat. Want inderdaadje helpt me op een idee. Vroeger hoorde ik de ene lofzang voor en de andere 'na over Her, Her en nog eens Her en de laatste tijd „Ze zal aan z'n voortreffelijkheden gaan wennen", meende haar man en tikte de as van zijn sigaar, verlan gend kijkend naar 't stapeltje post. Hij had meer te doen dan zich te ver diepen in mogelijke geschillen tussen zijn dochter en haar verloofde. Zo iets kwam immers altijd vanzelf te recht? Je maakte ruzie omdat je van mekaar hield, dat bleef nooit uitmaar het raakte er niet door uit. „Ja maar, Gerard. ik weet het niet, jij neemt dait allemaal zo licht op „Hoor 'ns, als het werkelijk ernstig was, zou ze het jou toch zeker wel vertellen". „Dat weet ik nietdat is 't juist waarover ik me ongerust over maak. Greet is veranderd, en waar het in zit weet ik nietmaar vroe ger was ze een open boek. Op het vermoeiende af. Iedere zoen van Her werd bij wijze van spreken gerap porteerd. En nu, ze praat over aller lei wissewasjes, maar over de din gen heen. En ze komt ook veel min der hier. Nu eens is ze een week eind hier, dan weer daar.het is veertien dagen geleden dat ze voor 't laatst thuis is geweest en giste ren had ik haar aan de telefoon om te horen dat ze zondag maar in Am sterdam blijft, want er is zatredag- avond een fuif of zoiets „Och, dat kan toeval zijn." „Jawel, maar ik heb m'n intuïtie, en die zegt me dat er iets mis is. En ik ben bang, dat er iets is met Her man." „Nou, dat zal wed weer in orde komen. „Als ie hier was jamaar hij zit me daar té ver weg. Daar in Ame rika „Ze eten je daar niet op." „Jij", opeens zag hij haar gezicht hard worden, „je hebt allerlei argu mentjes, je neemt het makkelijk op, alleen omdat je bang bentnet als toen met Beer.bang dat er onaangename dingen zijn, moeilijkhe den, problemen, narigheid mis schienen dat leidt jou af van je werk, je hebt op 't ogenblik maar één ding waar je op afstevent, en dat begrijp ik best. maar je bent ook man en vader, Gé, dat zelfs in de allereerste plaats." „Daar duik ik ook heus niet onder door". „Nee, maar je zeilt er wel om heen. Je steekt je kop in 't zand en wanneer dan de nare werkelijkheid levensgroot voor je staat, dan ben je de draad kwijt en weet niet, hoe de zaak aan te pakken. Net als met Beer." „Net als met Beer. net als met Beer", mopperde hij geraakt, „wou je zeggen, dat het jou soms niet over viel als een koude douche?" „Het zou ons nie<t overvallen zijn, wanneer we wat meer contact met de jopgen gehad hadden." „Hij is er nogal een voor con tact Gonnie zweeg. Nee, er was geen contact geweest tussen Beer en zijn vader. Maar haar grote vrees was nu juist voor Greetje. Ook met haar, voelde ze, miste ze de laatste tijd het contact. Zouden haar kinderen dan, wanneer ze werkelijk in de knoei za ten, menen, dat ze aan hun ouders niets hadden? Omdat die er toch niets van snapten, hen toch niet konden helpen? Gerard keek naar de klok, maakte een verschrikt gebaar. „Kwart over elf, en ik heb m'n post nog niet door gekeken. Gon, als je straks nog een kop koffie hebt, dan graag." En hij reikte naar het stapeltje brieven. Zo ging het nu altijd, daoht ze met n zucht. Even had men contact met elkaar, even was je weer man en vrouw, vader en moeder samen, dan „eiste het leven je weer op" zoals ze het onlangs bij een jubileum een spre ker had horen zeggen. Ja, dat jubi leum wat een wierook om de ju bilaris, geschenken, een lintje hoge pieten om te feliciteren. En bloemen voor zijn vrouw „omdat ze haar man zo dikwijls had moeten af staan". Want het leven eiste hem op. En dat leven speelde zich overal el ders af dan binnen de vier muren van de woning. De gemeenschap, o die gemeenschap, dat veelkoppig monsterdier! Maar werd de gemeen schap niet allereerst en allermeest gebouwd uit het gezin? HOOFDSTUK XV. Stella. Gerard Bakker zat op z'n zoveel ste congres en luisterde, maar her haaldelijk dwaalden zijn gedaohten af. Hij was hier in Amsterdam, en in ditzelfde Amsterdam woonde Greetje, zijn dochter. Het congres duurde een paar dagen en hij was vast voornemens vanavond even bij Greet aan te lopen, zo maar, onver wacht. 'ns zien of ie met zijn dochter niet weer eens gezellig als van ouds, een praatje kon maken. Misschien kon hij haar meenemen, konden ze samen ergens gaan eten. Ze had het wel nodig. Want inmiddels was Gonnie er toch achter gekomen. Greet had het haar gezegd met een gezicht zo hard als het over een paar schoenen die je wegdeed. „Het is uit. hij heelt daar z'n Amerikaanse miss opge diept, schatrijk, papa miljonair, eigenaar van een grote vliegtuigfa briek of zoietsdan heeft ie een kameraad, een zakenvrouw en een geliefde,, alle drie in één persoon tje". En ze had koppig geweigerd er verder over te praten, had gedreigd het huis opslag te verlaten als iemand er één woord over zei. Het was uiten daarmee uit. Ze had geen troost en geen meeleven en nieuwsgierige vragen nodig. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2