S)e£eicbe (Sou PAUS DOET EEN BEROEP OP REGERING VAN SAIGON VOORTZETTING VATIKAANS CONCILIE UITBREIDING HANDEL BELGRADO-MOSKOU „Geen strijd tussen godsdiensten" Eendracht herstellen „Samenzwering" van Fulda ISRAEL EN ZIJN BUREN Moeilijkheden voor Maleisië verwacht VAN WIJK HERINGA N.V. gehuwde vrouwen „Hardnekkige vlekken" Het negerprobleem ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1963 53e JAARGANG No. 16.018 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PAUSELIJK VERMAAN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ f 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. f 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 De Pans heef zich gisteren (vrijdag) in een boodschap tot het Vietnamese volk gericht. De Paus zei, dat hij het zijn plicht achtte om zijn diepe bezorgdheid uit te spreken over de smartelijke gebeurtenissen die het volk van Vietnam hebben getroffen. Hij heeft echter nog hoop en vertrouwt erop, dat het Vietnamese volk, „dat tal van malen zijn vaderlandsliefde overduidelijk heeft bewezen, zich vastberaden zal tonen om zijn hoge geestelijke en morele waarden stand te doen houden en het gemeenschappelijk welzijn te bevorderen". „Tot de meest willekeurige en on gegronde vereenvoudigingen over de onrust in Vietnam, behoort de stel ling, dat in dat land een strijd woedt tussen Katholieken en Boedhisten". „De positie van de Katholieke Kerk staat er buiten. Daarover be hoeft men niet te twijfelen in het licht van de verklaringen van de hiërarchie, die tot rechtvaardigheid en liefde alsmede de eerbied voor andere godsdienstige gemeenschap pen als eis stellen". Dit is de essentiële inhoud van een commentaar, dat de Vaticaanse radio gisteren gaf op de boodschap, welke Paus Paulus aan het volk van Viet nam gericht heeft. „Het is willekeur om een regering Katholiek te noemen, die overwegend uit niet-Katholieken bestaat". „Als de Katholieken een zeker overwicht hebben, komt dat voornamelijk door hun betere scholen". „Nu komt daar nog bij de strijd tegen de communisten, die om zijn verbetenheid een zware last wordt en die niet door allen even verbeten gewenst wordt." „De botsing van deze twee strate gieën, die weer samenhangen met allerlei politieke, sociale en religieu ze stromingen, verklaart de .geladen heid der situatie, de protesten, de on verdraagzaamheid en de onderdruk king". Het Vaticaanse commentaar be sluit: „Het is de wens, die Paus Pau lus in zijn boodschap heeft uitge drukt, dat allen in de opréchte strijd, Tweederde van het jaar is om. In april zijn alle lintjes uitge deeld, maar u loopt nog met een leeg knoopsgat. In juli kreeg u misschien een diplo ma, maar u kreeg geen diplo- matenrang, geen auto met een C.D.-nummer, zelfs geen tele foontje van de onvergetelijk- excellente Jan de Quay, om te vragen, of u misschien be schikbaar was. En u kwam niet op het podium voor de gouden kampioensplak en met de toto werd het ook niks. Sof- jaar! - Hé! Ho! U staat vlak voor uw nieuwe dansseizoen. Dat wordt de glorie van uw jeugd. Uw leven begint pas goed, wanneer u inschrijft voor het „Werelddansprogram- ma" bij dansschool Evert Cas- telein, Boerhaavelaan 13, Lei den. Telefoon 5 20 54. (Advertentie) en bij wederzijdse eerbied voor de wettige vrijheden, samenwerken, om de eendracht onder broeders te her stellen". Studenten vrijgelaten. Het merendeel van de studenten, die na de jongste razzia's in Saigon in het nabij deze stad gelegen mili taire kamp Quang Trung waren op gesloten, is in de afgelopen twee da gen vrijgelaten, zo is vrijdag officieel bekend gemaakt. 22 Studenten en ne gen jonge arbeiders, „wier papieren niet in orde zijn of wier ouders hen niet zijn komen ophalen", bevinden zich nog in hechtenis. Amerikaanse hefschroefvliegtuigen neergestort. Vietnamese opstandelingen hebben in de provincie Tay Ninh, ten noord westen van Saigon twee Amerikaanse hefschroefvliegtuigen neergeschoten. De beide Amerikaanse vliegers wer den daarbij gedood en vijf anderen gewond. Ook enkele andere hef schroefvliegtuigen werden tijdens dezelfde operatie getroffen. De spanning in Zuid-Vietnam is vrijdag groter geworden als gevolg van de verslechtering van de betrek kingen met de Ver. Staten. Aangenomen wordt, dat de nieuwe Amerikaanse ambassadeur, Cabot Lodge, een politiek voert, waarvan het kernpunt is, dat Nhoe, de broer van de president, zijn machtspositie moet opgeven. De bisschoppenconferentie te Ful da, waaraan bijna 80 bisschoppen uit 10 landen hebben deelgenomen, is tot een grotendeels positieve beoor deling der Concilie-schemata geko men. Aldus heeft kardinaal Frings gisteren tijdens een persconferentie, die aansloot op de Duitse bisschop penconferentie, meegedeeld. De resultaten der besprekingen zo zeide hij zullen aan het Con cilie-secretariaat worden voorgelegd. Bovendien zal kardinaal Doepfner, die vandaag, zaterdag 31 augustus, deelneemt aan de vergadering der coördinatiecommissie in Rome, de H. Vader hiervan in kennis stellen. Tot teleurstelling echter van allen, moest de kardinaal vaststellen, dat over deze conferentie van Europese bisschoppen, waaraan ook kardinaal Alfrink als voorzitter deelnam, „on juiste en onzinnige commentaren in de Italiaanse pers verschenen zijn". De vergadering is daarin zonder meer een „samenzwering" genoemd. Na mens alle deelnemers is kardinaal Frings hiertegen opgekomen. Hij ver klaarde dat hier sprake was van een nog niet overwonnen nationale ge voeligheid t.o.v. alle bisschoppen van boven de Alpen. In werkelijkheid gaat het hier slechts om een gewone bijeenkomst, zoals die tijdens de eer ste Conciliezitting regelmatig te Rome en later te München werd gehouden. De Paus heeft vrijdag drie nieuwe leden benoemd van de voorzitters- raad van het tweede Vaticaanse Con cilie,. namelijk kardinaal Siri, aarts bisschop van Genua, kardinaal Mey er, aartsbisschop van Chicago en kar dinaal Wyszynski, aartsbisschop van Warschau. Het presidium telde aan vankelijk tien leden, onder wie de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Alfrink, maar de Spaanse kardinaal Pla y Deniel was later uitgetreden. Thans z\jn er dus twaalf voorzitters, die bij toerbeurt de algemene ver gaderingen zullen voorzitten, wan neer binnenkort de tweede fase van het Algemene Concilie is begonnen. Verder is vrijdag mededeling ge daan van de benoeming door de Paus van drie nieuwe leden van de coördinatiecommissie van het Conci lie, namelijk kardinaal Agagianian, de Armeense prefect van de Vaticaanse congregatie (departement) voor de verbreiding van het geloof, kardi naal Lercaro, aartsbisschop van Bo logna, en kardinaal Roberti, prefect van het tribunaal van de Apostoli sche Signatuur. Vandaag vergadert de coördinatie commissie onder leiding van kardi naal Cicognani, de Vaticaanse staats secretaris, om de laatste voorberei dingen te treffen voor de voortzet ting van het Concilie. De Veiligheidsraad heeft vrijdag avond besloten de stemming over een Brits-Amerikaanse ontwerp-resolutie tegen Syrië uit te stellen. In de ont werp-resolutie wordt Syrië beschul digd van „moedwillige moord" op 2 Israëlische boeren vorige week aan de Syrisch-Israëlische grens. De stemming zal nu volgende week dinsdag worden gehouden. De gemengde Israelisch-Jordaanse bestandscommissie heeft Jordanië vrijdag berispt, omdat Jordaniërs in de nacht van zondag op maandag aan de sectorgrens in Jeruzalem het vuur hadden geopend. Israël werd berispt omdat Israëliërs het vuur hadden beantwoord. Bij het vuurgevecht werd een Israëlische sol daat gedood en een Jordaniër ge wond. Maurice Chevalier, de Franse zaniger die vrijdag in Caracas is aan gekomen voor enkele televisiepro gramma's, krijgt een „onopvallende maar voortdurende bewaking". De Venezolaanse autoriteiten hebben hiertoe besloten om te voorkomen, dat de populaire Fransman hetzelfde lot ondergaat als de Madrileense voetballer Di Stefano, die onllangs enkele dagen door een ondergrondse verzetsbeweging werd vastgehouden nadat hij uit zijn hotel in Caracas was ontvoerd. ZWARTE PEST IN BOEDAPEST Het Hongaarse persbureau MTI heeft zaterdagochtend een regerings communiqué verspreid, waarin wordt meegedeeld, dat een bediende van het Grand Hotel Royal in Boedapest waarschijnlijk lijdt aan zwarte pest. Het hotel en degenen die met hem in aanraking zijn geweest, zijn in quarantaine gesteld. Premier Rahman van Malakka heeft vrijdag voor de radio verklaard, dat hy bange voorgevoelens heeft wat de moeilijkheden rond de totstandko ming van de federatie-Maleisië be treft. Zoals bekend zou deze federa tie volgens de oorspronkelijke plan nen vandaag (zaterdag )een feit wor den. Door diverse oorzaken zal ze nu 16 september tot stand komen. Brits- Noord-Bomeo en Serawak zullen za terdag op binnenlands gebied auto noom worden. Deze gebieden zullen met Malakka en Singapore de fede ratie-Maleisië vormen. Volgens regeringsfunctionarissen in Koela Loempoer verwacht Malakka, dat Australië en Nieuw-Zeeland zo nodig voor de nieuwe federatie zullen vechten. Beide landen hebben strijd krachten in Malakka. Ze hebben wel laten weten, dat zij de nieuwe fede ratie krachtig zullen steunen, maar nooit hebben zij in het openbaar ver klaard dat zij bereid zijn haar te ver dedigen. Alleen Engeland is krach tens een akkoord verplicht Maleisië te verdedigen. In Br.-Noord-Borneo hebben de Britten nu 6000 man. Deze troepen bestrijden al enige tijd re bellen, die door Indonesië gesteund zouden worden. Toch Indonesische waarnemers? Een Britse regeringswoordvoerder in Singapore heeft zaterdag gezegd, dat acht Indonesische waarnemers met een Indonesisch vliegtuig op weg zijn naar Singapore. Indonesische functionarissen zeiden vrijdagavond laat, dat het besluit om toch nog Indonesische waarnemers naar Borneo te zenden genomen was na een gesprek tussen de Indonesi sche minister van buitenlandse za ken, dr. Soebarldrio en de Britse am bassadeur, mr. Andrew Gilchrist. Het compromis werd vrijdagavond „zeer snel" bereikt, volgens betrouw- bade kringen in Djakarta. Russische geleerden hebben vastgesteld, dat er zuurstof in de dampkring van de planeet Venus voorkomt. Door de zuurstof zijn de atmosferische omstandigheden op Venus vrijwel gelijk aan die op aar de, zo heeft radio-Moskou bekend gemaakt. De 19-jarige jongeman Anne v. d. Wal uit Bant in de Noord-Oostpolder, is gisteravond op zijn verjaardag bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De auto die hij be stuurde vloog bij Creil uit de bocht en belandde in de bermsloot. De jon gen was op slag dood. De auto werd totaal vernield. Een zeer recente foto van de „sterke vrouw" in Zuid-Vietnam, mevrouw Ngo Dinh Nhoe. VLIET 15 LEIDEN De vraag naar Van Wijk Modewol en Van Wijk Airvel wordt steeds groter. Wij moeten uitbreiden en vragen dus: Inlichtingen over lonen, sociale voorzieningen en reisgeldvergoeding kunt U dagelijks tussen 9 en 5 uur en 's zaterdags tussen 11 en 12 uur krijgen bij de afdeling Personeelszaken, Vliet 15, Leiden. (Advertentie) bar, die alleen voor blanken bestemd waren. Aan het gevecht, dat door en kele blanke jongelui was begonnen, werd door de politie een einde ge maakt. De negers hervatten later de reis. Op het schietterrein van de Harskamp werden vrijdag opnamen gemaakt voor de laatste „Pinto" serie, getiteld „Voor de aanval", welke op 27 september wordt uitgezonden. Op de foto zien we de cameraploeg in aktie; in de jeep Frits Butxelaar, Willy Alfredo en de soldaat Zonneveld. Geheel rechts regisseur Luc van Gent De handel tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië zal dit jaar met de helft toenemen, zo heeft president Ti to meegedeeld op een bijeenkomst van tienduizend arbeiders uit de bruinkoolmijnen in Welenje. De ver gadering werd ook bijgewoond door premier Chroesjtsjov, die een bezoek van twee weken aan Zuid-Slavië brengt. Aan zijn mededeling voegde Tito toe, dat op „bepaalde economische ge bieden" al tot samenwerking is be sloten. Op sociaal, wetenschappelijk en cultureel gebied zal de samenwer king verder worden bevorderd. Priemier Chroesjtsjov werd benoemd tot „ere-mijnwerker". Hij kreeg een zwart mijnwerkersuniform met kope ren knopen, dat hij meteen aantrok. Voorts moest hij, volgens traditie, met zijn nieuwe „kameraden" 'n glas bier drinken en over een leren mijn- w erkers zak springen. In een rede zed de Sow jet-leider, dat Tito en hij er nog niet in waren geslaagd van de meningsverschillen tussen de twee landen „een net pakje te maken". Wel hadden zij de indruk een gemeenschappelijke koers te heb ben ten aanzien van de belangrijkste vraagstukken. Er waren echter nog enige „hardnekkige vlekken" in de onderlinge betrekkingen, maar de tijd zou deze wel uitwisselen. ONTMOETING KENNEDY-TITO Volgens de „Washington Post" heeft president Kennedy voorlopig beslo ten nog dit jaar een gesprek te voe ren met president Tito van Zuid-Sla vië. Dit zou dan geschieden na Tito's bezoek van volgende maand aan Bra zilië, Chili, Bolivia en Mexico. Uit kringen, die in nauwe betrek king tot het Witte Huis staan, werd echter vernomen dat president Ken nedy „op het ogenblik" niet van plan is president Tito dit najaar te ont moeten. Het negergezin in de voorstad Fol- croft van Philadelphia, dat tweemaal door een menigte van blanken was tegengehouden, heeft tenslotte toch zijn woning kunnen betrekken. Door politie tegen ongeveer tweehonderd joelende blanken beschermd, kwa men Horace Baker en zijn gezin vrij dag voor de derde maal bij hun huis aan. In tegenstelling tot de dag te voren zette de politie ditmaal door, ondanks de scheldpartijen van de blanken die enkele stenen gooiden. De politie moest .later versterkingen laten aanrukken om een tot duizend mensen aangegroeide menigte blan ken van het huis weg te houden. Er braken gevechten uit tussen de poli tie en de jouwende met stenen gooi en de blanken. 2 Personen werden in 'n ziekenhuils opgenomen. De menigte werd tenslotte uiteengedreven en de politie barricadeerde de toegangen tot de straat. In Merridian (Missisippi), is het vrij dag tot een vuistgevecht gekomen in een autobusstation, waar een aantal negers, die hadden deelgenomen aan de mars naar Washington en met drie autobussen weer op weg naar huis waren, gebruik wilde maken van wachtkamers, toiletten en de snack- Dit nummer bestaat uit 16 pagina'i VERANDERLIJK DE BILT, zaterdag 10.00 uur. Het KNMI deelt mee: Een depressie, die als restant te beschouwen is van de tweede cycloon in het seizoen, is in de nacht van vrijdag op zaterdag in zuidoostelijke richting over Ierland getrokken. Vanmorgen vroeg lag het centrum in de omgeving van Bristol. Fron tale storingen van de depressie ver oorzaakten in ons land enige regen. Verwacht wordt, dat hét centrum het komende etmaal ongeveer langs het Kanaal naar. het Europese vaste land zal trekken, zodat het weer morgen onder invloed blijft staan van deze storing. Er stroomt dan vrij onstabiele lucht binnen, waarin tijdelijk enkele opklaringen voorkomen, maar waar bij voor in het binnenland ook en kele buien zullen vallen. De overwegend matige wind zal voornamelijk uit richtingen tussen zuidoost en zuid waaien, terwijl in de temperatuur weinig verandering komt. ZON- EN MAANSTANDEN 1 Sept.: z>on op 05.50, onder 19.30; maan op 18.45, onder 02.27. 2 Sept.: zon op 05.51, onder 19.28; maan op 19.18, onder 03.39. Hoogwaterstanden 1 Sept.: vjn. 1.05; n.m. 13.36. 2 Sept.: v.m. 1.55; n.m. 14.21. KORRELTJE Hoe arm zijn zij, dde geen geduld hebben!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1