Voorstel tot verhoging rioolbelasting bedrijven door gemeenteraad aanvaard Nieuwe uitgaven DE AVONTUREN VAN MICKEY MOUSE DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE CREDIET AD 16.000 VOOR RESTAURATIE SECRETARIE Tijdens de gisteren gehouden vergadering van de gemeenteraad van Zoeterwoude zijn twee in het oog springende voorstellen aanvaard. Er werd besloten tot een verhoging van de rioolbelasting voor bedrijven, en bovendien kwam men tot overeenstemming aangaande een krediet voor de restauratie van de raadssaal, aankoop van nieuw meubilair en schil derwerk aan de sekretarie. Naar aanleiding van de tarieven genoemd in de verordening op de hef fing van een rioolbelasting, welke door b. en w. van Zoeterwoude ter goedkeuring aan G.S. was toegezonden, is door G.S. opgemerkt, dat deze tarieven niet voldoen aan de ministeriële normen van 25 per aan te sluiten perceel met verhogingen voor fabrieken en andere inrichtingen welke als grote vervuilers worden aangemerkt. B. en w. stelden nu de raad voor deze tarieven te bepalen op 25 per aan te sluiten perceel, waaronder ook woningen met winkels. Een café-restaurant of hotel, een bakkerij, slagerij of melkhandel 30 per jaar. Een bedrijfsgebouw waar tot tot 20 personen werken 40 per jaar en indien er meer dan 20 per sonen werkzaam zijn 10 meer voor elke tien werknemers daarboven. Zonder hoofdelijke stemming werd dit voorstel aanvaard. WONINGEN IN DE LOETHE De heer Straver vroeg of de ge ruchten juist zijn dat de bouw van echter haar vermogen, haar gezond heid en tenslotte haar leven. Dit le vensverhaal, dat model heeft gestaan voor toneel en film, is boeiend voor rijpere lezers. Amor speelt verstoppertje, door Josephine Lem. Uitg. Het Spectrum. Een boekje voor meisjes vanaf veertien jaar, dat gaat over een meisje dat een man met een auto wil hebben. Hoe zij daar aankomt ver- De club van zeventien, door schillende reptielen gaan oordelen en ^aalt di* boekje Ad van Seijen Uitgave Druk- er ook meer aandacht aan gaan kerjj De Spaarnestad, Haarlem, schenken. - x Dit verhaal speelt zich af in de 21 woningen in de Loethe, niet door laatste wereldoorlog. Een aantal jon- gaat, omdat in de loop van 1963 hier- gens richten een club op waarbij zich aan geen uitvoering kan worden ge- ais ne een geheimzinnig man voegt, geven. De voorzitter antwoordde dat De jongens hebben veel belangstel de toezegging voor 21 woningen in de üng VOOr alles wat er op het vlieg- Loethe nog steeds van kracht is en veld gebeurt. Er worden enige jon- deze zullen daar zo spoedig mogelijk gens door de Duitsers gegrepen maar worden gebouwd. Een volgende vraag door no. 17 komen ze weer vrij. Ook was of het juist is dat yoor de ver- wordt er een vliegtuig gestolen, kort Os. Hengelsport, praktische hand leiding, door K. J. Vrijling N.V. Uitgeversmij Kosmos, Am- sterdam-Antwerpen. betering van de Uiterdijk nog meer om een boek ^ol avonturen, waarvan H t - hplanpwpkkpnd pn vlot grond moet worden aangekocht dan vooral jongens zullen smullen. Het 5fsbaar boekie Eeworden waaraan tot nu toe is geschied. De voorzitter boek is verlucht met illustraties van zei dat dit een gevolg is van de ver zwaarde eisen van Rijnland Overleg met de grondeigenaren is reeds gaan- BEZOLDIGINGSREGELING Daar in deze gemeente 4 ambtena ren van de burgerlijke stand werk zaam zijn. wordt de bezoldiging voor De derde druk is al weer versche- Op uitnodiging van het college van nen van dit hengelsportdeeltje, en regenten van het Sint-Jacobs-Gods- begrijpelijk, want men vindt er vele huis te Haarlem heeft de heer H. W. goede wenken in voor visartikelen en M. van Os de geschiedenis van deze vissen, en men leest er wat mag en eeuwen-oude instelling van liefdadig- wat niet mag. heid nagegaan en te boek gesteld. Een mens, een kano en de Amazone, door Herbert Ritt een zeer nauwgezette bronnenstudie linger. Geautoriseerde vertaling ten grondslag ligt. In een begeleidend van Puck Doyer. Uitgave schrijven noemt het regenten-college Ad. M. C. Stok. Forum Boekerij, het boekje „pretentieloos", hetgeen Den Haag. een bevreemde indruk zou maken, Het ig een held deze schrijver een indien men niet wist, dat de schrijver jonge man> die geheel alleen het van het boekje tevens sekretans van Waagstuk volbracht heeft, de Ama- het college is en dus zelf het bege- zone de rivier die bekend staat als L® j Tir HVun zal hebben gere- de meest gevaarlijke, onbekende, ver- tige vakantiedagen! „Wie het weet digeerd. Want het boekje rechtvaar- rader lij ke en langste rivier van de mag het zeggen" brengt uitkomst en <^gt de pretentie, dat het van dege- Wereld vanaf zijn bron tot de mon- Reint de Jonge. Wie het weet mag het zeggen. Quizboek door Bob Wallagh Helm-Pocket. Uitgeverij Hel mond. Voor jongens en meisjes vanaf 14 jaar. Geen verveling meer op regenach- Dan stellen B. en W. de raad voor oplevert voor het verkeer. De voor- het voorstel van B. en W. dat zon- om de raadszaal geheel te restaure- zitter beloofde hieraan aandacht te der meer door de raad werd goedge- ren en van nieuw meubilair te schenken. Mevrouw Neuwahl vroeg keurd voorzien, benevens de secretary en hoe het zal gaan bij de sanering van alle nevenruimten te doen schilderen de oude scheepswerf van Van Beve- waaronder de plafonds en vragen ren en of de bewoners van deze oude aan de stichting „De Sleutelbloem daarvoor een crediet van f 15.000. woningen hiervan nadelen zullen on- gevestigd te Leiden, een subsidie toe Na een uitvoerig gedetailleerde uit- dervinden. De voorzitter kan hierop Je kennen van maximaal f 40 per eenzetting door de burgemeester «n nog geen definitief antwoord geven Jeerlmg per cursusjaar. Hiertegen de wethouder, werd besloten dit werk De heer G. J. van Leeuwen vroeg. had de raad ëeen bezwaar, te doen uitvoeren. Op de vraag van waarom de Zuidbuurtbermen nog B. en W. stelden tenslotte de raad de heer Paardekooper, of de toog uit niet met klei zijn aangevuld. De voor om ook aan de stichting Voor- pit up„ Rpn f 197*0 r,pr iaö,- AM,ic mae zeggen orengi unionist, en wereia vanai zijn oron tot ae mon- - M SÜÏÏ L yra'Ukheid. Niet minder dan. 50 ding in een kano te bevaren. Iets wat hoofdstukken met vragen voor her sengymnastiek en piekerproblemen. Als het al te zwaar is, kan men de B. en W. stelden de raad voor om oplossingen achterin vinden. dat het, rijk verlucht, bovendien keurig is uitgegeven. nog nimmer gebeurd was, en naar de belevenissen te oordelen ook niet spoedig meer gebeuren zal. Een tocht De dame met de Camelia's, waarin men meteen verdiept zal ra door Alexander Dumas fils ken. Prachtige natuurbeschrijvingen, Uitg. L. J. Veens Uitgevers- prettige, benauwende en lachwekken- maatschappij N.V., Amsterdam, de ontmoetingen. Niet alleen met de rivier en omgeving, maar ook met Marguerite Gautier, de dame met allerlei mensentypes en wilde dieren, de came ia s. kan z.ch door haar uiter- Hij verzwijgt niet dat hij vaak bang I lijk een leven van weelde veroorloven geweest en geschrokken is. Dat alles De meeste mensen nllen en grieze- in het Parijs van de vorige eeuw. Als is echter niets in vergelijking met het Wonderwereld der reptielen, van AZ. Helm-encyclopedie, door Kees Spierings en J. G. Nieuwendijk Uitgeverij Hel mond. de raadszaal kan worden verwijderd, voorzitter antwoordde dat dit het ge- en Nazorg van Geesteszieken in len al als zij het woord reptiel maar zij echter getroffen wordt door een dip lanpp^nrar'hfipp olg is van de overvloedige regen- Zuid-Holland een subsidie te verle- Vt nmri naf timpiroinir niot nA/iir, oor t o lïnfRn oint on oinR nnnA/uioooirt gen zou worden, antwoordde de val, waardoor met klei niet kan wor- voorzitter. dat deze toog een techni- den gewerkt, sche functie heeft. B. en W. zijn be- reid een onderzoek te laten instellen of het technisch verantwoord is. Zo ja. zal ook dit worden uitgevoerd. Wethouder van Hofwegen vroeg daarvoor een credietijverhoging van f 1.000, hetgeen de raad geen be zwaar vond. Aldus wordt een cre diet verleend van totaal f 16.000 voor de inwendige restauratie van het raadhuis. horen. Dat is werkelijk niet nodig, echte liefde ziet zij zich genoodzaakt bem verschaft heeft' nen die gesteld is f 0,20 per inwoner. Als men dit interessante boek leest, terwille van haar minnaar hiervan af- Zonder hfd. stemming goedgekeurd, zal men veel beter over al die ver- stand te moeten doen. Dit kost haar Gaat u mee een kijkje nemen in Een voorstel van B. en W. om op verzoek van de Oranjevereniging, voor de te organiseren onafhankelijk- feesten in september a.s. een subsi die te mogen ontvangen groot f 2000 werd na enige informatieve beraad slaging door de raad met algemene stemmen goedgekeurd. Ook het ge meentebestuur wil bij gelegenheid van die feesten iets doen en daarom vroegen B. en W. aan de raad een crediet van f 2000 voor versiering van het Raadhuis, de Schotenbrug en de gemeentetoren. Ook hier tegen hadden de raadsleden geen bezwaar. Bij de rondvraag vestigde de heer Joh. van Vliet de aandacht op de ge vaarlijke toestand aan de Ommedijk, waar men met vrachtauto's klei af voer uit een weiland, waardoor het wegdek spiegelglad wordt en gevaar Conferentie te Noordwijk Nieuwe fase in gezondheidszorg voor schoolkinderen De gezondheidszorg voor schoolkin deren moet een nieuwe fase worden binnengeleid door meer aandacht voor de geestelijke gezondheid en 'n goede gezondheidsvoorlichting. Aldus luidt de conclusie waartoe 'n groep leiders van Nationale Schoolgezond- heidsdiensten in 25 West- en Oost- Europese landen deze week is ge komen op een conferentie te Noord- wijk. De conferentie is georganiseerd door het Europese Bureau van de Wereldgezondheidsorganisatie en heeft vertegenwoordigers van landen aan weerszijden van het IJzeren Gordijn bijeen gebracht. Deze des kundigen hebben de onwikkeling van de schoolgezondheidsdiensten besproken in het licht van de snelle ontwikkeling van de moderne maat schappij, waarin de meeste lichame lijke ziekten vrijwel onder controle zijn gebracht. Zij waren het erover eens, dat er meer continuiteit in het werk van de schoolgezondheidsdiensten moet komen en ook langer moet doorgaan. De jeugd zal gedurende het gehele middelbare onderwijs door de school gezondheidsdiensten moeten worden begeleid en ook bij de overgang van school naar industrie of naar de uni versiteit onder controle moeten blij ven. Op de conferentie is er voorts de nadruk op gelegd, dat het werk der schoolgezondheidsdiensten 'n steeds nauwere samenwerking tussen de schoolartsen, onderwijzend personeel en ouders vereist. Dr. G. Mettrop, lid van het Eu ropese Bureau van de Wereldge zondheidsorganisatie, heeft medege deeld, dat een uitgebreid verslag over de conferentie zal worden op gesteld, dat zal worden toegezonden aan de regeringen van de aangeslo ten landen en personen die op het gebied van de gezondheidszorg voor schoolkinderen werkzaam zijn. Twee jonge vrouwen zijn in hun flat in Manhattan (New York) door inbrekers op gruwelijke wijze ver moord. De vrouwen waren aan pol sen en enkels gebonden en daarna met meesteken om het leven ge bracht. Vernuftige beveiliging maakt diefstal onmogelijk (van onze correspondent) Louisville (P P) - Langzaam naderen we, rijdend op de smalle oprijlaan, de schildwachten. Ze stellen zich op de weg op, hun ge zichten staan donker en we weten wat ze ons zullen vragen „PapierenZonder bundeltje papieren komt men hier geen centimeter verder. Torwiji een van de wachters de paperassen controleert, be merken we, dat we onopvallend van alle kanten Worden gadege slagen. Vele ogen volgen al onze bewegingen en gedragingen. Zonder dat we het kunnen zien, zijn er vele grote en kleine wa penen op ons gericht en wanneer maar een kleinigheidje slechte bedoelingen onzerzijds zou verraden, dan zou er zonder twijfel een waar inferno over ons losbarsten. HET ONBEREIKBARE GOUD. We staan hier bij de ingang van Fort Knox, de kostbaarste plek op onze aardbodem. Wie heeft er niet van Fort Knox gehoord, hel be roemdste fort van de wereld, op omstreeks 50 kilometer ten zuiden van de stad Louisville in de Ver enigde Staten van Noord-Amerika Dit is een plek waar onmetelijke schatten liggen opgestapeld in kost baar goud ter waarde van vele miljarden. Waar vindt men dit elders in de wereld f Het goud in Fort Knox is voor de gehele westerse wereld een borg, het is niet alleen de dek king van de dollar, maar tevens de steunpilaar voor alle westerse va luta. Zolang dat goud in Fort Knox ligt, kunnen alle westerse ministers van financiën gerust gaan slapen. Natuurlijk spreekt een dergelij ke enorme goudwaarde, waarvan wij ons de ware omvang nauwelijks kunnen voorstellen, tot de verbeel ding en menigeen zal verzuchten „Kon ik er maar wat van bemach tigen Ons antwoord kan kort en bondig zijn „Dat is onmogelijk Gevaarlijke rif De Regering van de Verenigde Staten heeft heel goed begrepen, dat er vele lieden zijn, die er wat voor over zouden hebben om dit goud of een deel er van te kunnen roven en heeft natuurlijk de nodige maatregelen genomen om iets der gelijks te voorkomen. En dat die maatregelen afdoende zijn, moge bijken uit het feit. dat in een land als de V.S., waar heel wat onder wereldfiguren leven die niet voor een kleintje vervaard zijn, nog niemand een poging in het werk heeft gesteld om iets van dit edele metaal te roven. Inbreken m Fort Knox is uit gesloten. Van welke zijde wij het fort ook benaderen, overal vinden we de weg versperd en zwaar be waakt. Slechts via de hoofdtoegangs weg kunnen we dichterbij komen. Doch we vinden reeds op grote af stand borden, die ernstige waar schuwingen bevatten. En al is het stil om ons heen, denk niet, dat we niet reeds van verre worden gezien en door waarnemers worden ge volgd. Elke verdachte beweging kan de onaangenaamste gevolgen met zich meebrengen. Zelfs fotograferen is levensgevaarlijk. Op omstreeks honderd meter voor de ingang vinden we een dui delijk bord met de laatste waar schuwing „Stop Maak uw verlan gens bekend door de luidspreker Onder schot Wanneer we rondkijken, zien we in betonnen bunkers opgestelde snelvuurkanonnen. Geweren en mi trailleurs zijn op ons gericht. En wie zal er dan nog dwaze dingen in zijn hoofd halen Maar ook bij avond ls men op alles voorbereid. Dan wordt de gehele naaste omgeving van het fort door buitengewoon krachtige schijnwerpers zodanig ver licht, dat het lijkt alsof het dag is. Geen mens komt hier zonder speciale vergunning binnen. Er zijn er slechts enkelen, die vrije toe gang hebben, dat zijn de president van de Verenigde Staten, de minis ter van financiën, een senator met bijzondere opdracht en eventueel een commissie van het Congres. Slechts omdat wij de vereiste docu menten bezitten worden wij toege laten onder de meest strenge bewa king en controle. Bij hoge uitzondering krijgen we bij de hoofdingang toegang, mo gen we een rij dikke stalen deuren passeren en arriveren wij in het voorste deel van het fort. Verder komen we niet. Doordringen tot het inwendige, waar zich de grote kluis bevindt, is uitgesloten. „En hoeveel goud bevindt zich vandaag in de kluis informeren wij. „Dat is achtenvijftig miljoen zeshonderdzesenzestig duizend zes honderdzesenzestig dollar en zesen zestig cents in staven", vernemen wij. Dat is dus omgerekend een slordige 21 miljard gulden „Dat is om en nabij 70van al het goud dat momenteel op de wereld in om loop is" laat de beheerder er met enige trots op volgen. En dan wijst hij op een schematische plat tegrond. In het inwendige „Deze kluis is een atoombomvrij, gepantserd gewelf, waarvan de toe gangsdeur bestaat uit staal en be ton met een dikte van ruim vijftig centimeter. Hier zal iedere inbreker machteloos staan". „Voorts i« er een waar arsenaal van de vernuftigste en meest per fecte alarminrich tingen, bestaande uit signalen, foto-elektrische cellen en andere waarschuwingsapparaten die de toegang tot de kluis be waken. En voor het geval dat dit alles nog niet voldoende zou zijn, staan er enkele bataljons streng ge selecteerde soldaten klaar, voorzien van de modernste wapenen om een eventuele veone*ele tegen te hou den". Maar men is niet slechts bedacht op een poging van buitenaf, neen, ook van binnenuit dreigt gevaar. Personeelsleden zouden zich wel De voorzijde van Fort Knox met de toegangsweg vanuit de lucht gezien. eens rare dingen in het hoofd kun nen halen en ook daarop is ge rekend. Cijfersloten, banden en douche Voor het openen van de machti ge kluisdeur zijn twee personen no dig, die alleen en ieder voor zich een cijfercombinatie kennen om de ingewikkelde veiligheidssloten te openen. Door een apparaat wordt automatisch aantekening gemaakt vain elke keer, dat de deur open en dicht gaat en over elke ontslui ting moet dadelijk rapport worden gemaakt, dat in een safe wordt ge daan waar het alleen door anderen kan worden uitgehaald. Elk privé-gesprek in de kluis is verboden. In de wanden aange brachte microfoons vangen elke fluistering op die op bandopnemers wordt vastgelegd. Wanneer wij het fort verlaten, moeten wij als elke employé eerst in een speciale afdeling onder de douche, terwijl onze kleren door veiligheidsagenten worden onder zocht. Men heeft op alles gerekend en het blijkt perfect te kloppen, want nog nimmer is zelfs een po ging gedaan tot ontvreemding van goud. In wezen is deze Mam mon-tem pel niets anders dan e«n symbool, dat een ieder in de vrije wereld de rust en zekerheid geeft, dat zijn geld ook waarde heeft. (Nadruk verboden). Pioniers in de wildernis, door Eric Collier. Twee delen. Ver taald door J. de Groot. Illu straties vön Joseph Cellini Uitgeverij Het Spectrum. Pris ma-boeken. Een jong echtpaar bouwt een blok hut in de wildernis. Het gebied dat nu hun eigendom is beslaat 60.000 hectaren. Met hun twee-jarig zoontje zijn zij de enige menselijke bewoners in wjjde omtrek. In hun gebied zijn tientallen jaren vroeger, door ge wetenloze stropers de bevers uitge moord, na de bevers verdween van lieverlede ook al het andere wild. Het werd een troosteloze wildernis. Op aanraden van een stokoude Indiaanse vrouw, die zich de vroegere rijke bossen nog herinnerde en ook nog veel goede raad kon geven, hadden de nieuwe bewoners tot deze stap be sloten. Vindingrijk zijn zij. Zij zwoe gen en ploeteren. Vooral in de zeer lange en strenge winters is het er ontzettend eenzaam. Daartegenover staat dat de zomers heerlijk zijn. Als dan de regering hen, na lange jaren, enige paren bevers laat bezorgen worden hun grootste verlangens en verwachtingen vervuld. De bevers werken met hen samen om de oude glorie der wildernis weer te herstel len. De bewoners halen alles uit de wildernis wat er uit te halen valt. Zij zijn er zeer gelukkig en kunnen niet meer buiten hun bossen en be vers, elanden en coyotes en worden zeer welgesteld. Deze twee prachtige boeken, zijn geestig en vlot door de bewoners der wildernis zelf geschreven. B.B. lacht, Brigitte huilt, door H. J. Schoondergang Uitg. Lannoo Tiel/Den Haag. Hoe de ster B.B. gemaakt werd en het wel en wee daarmede gepaard gaande wordt in dit nummer van de reeks Idolen en Symbolen verteld. Modern bedrijfsbeleid, door Roger Falk Uitg. Spectrum Utrecht/Antwerpen. In de Marka-serie voor organisatie en bedrijf is van de hand van Roger Falk, een expert op het gebied van het moderne bedrijfsbeleid, een boek je verschenen over dit onderwerp, dat voor geïnteresseerden verhelde rend kan werken. De muze met de scherpe tong. Samengesteld door Cor Lemaire Uitg. Heijnis N.V., Amsterdam. Met medewerking van Ernst van Altena, Martie Verdenius en Jules de Korte geeft Cor Lemaire in dit boek een inzicht in het kabaret en vooral wat daarvoor achter de schermen ge beurt. Vele foto's verluchtigen dit werk, dat voor velen zeer interessante lectuur zal vormen. Vlucht uit de nacht, door Ga- door Joseph H. Peck Uitg. Het Spectrum. Een episode uit het leven van een oud-verzetstrijder. Scherp en bewo gen geschreven. Een oud-verzetstrij der en de broer van degene die hem indertijd heeft verraden spelen er de hoofdrollen in. Pillen, poeiers en pioniers, door H. Peck Uitg. Het Spectrum. Dit prisma-boekje, dat als onder titel draagt „Dokter Pecks avontuur lijke praktijk in de rimboe" geeft een indruk van de eerste nogal avontuur lijke jaren van deze dokterspraktijk, die werd uitgeoefend in spoorweg kampen en mijnwerkerskolonies. Een geestig boekje. Robin Hood. Opnieuw ver teld door P. de Zeeuw J. Gzn. Uitg. Van Goor en Zonen, Den Haag. In de serie „Oud goud", waarin oude verhalen opnieuw aan de Neder landse jeugd worden verteld, is in deze uitgave de oude sterke held uit het verleden, Robin Hood, weer tot leven geroepen voor de dertienjari gen en ouderen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8