„ORES VLAKKE LAND" (GEZIEN VANAF DE TOREN) ligtvoet BELANGRIJKE SCHAKEL IN HET TELEFOONVERKEER INDERDAG 29 AUGUSTUS 1963 Dg LEIDSE COURANT PAGINA 4 ALPHEN AAN DEN RIJN Wie Alphen zegt, zegt „toren". En geen Alphenaar, of zelfs Rijnstreek bewoner, die er maar even over behoeft na te denken, welke toren wij bedoelen. In enkele weken tijds is, nu reeds geruime tijd geleden, een enorme toren verrezen, aan de rand van Alphen, die met zijn 92 meter hoogte de gehele omgeving van Leiden tot Woerden, en van Leimuiden tot Gouda volledig beheerst. Aan de buitenkant is de toren - die reeds vele tongen in beweging heeft gebracht - klaar, maar binnen de immense betonnen muren wordt nog hard geknutseld. Als alles, over enkele jaren geheel gereed is, staat de toren vol met al lerlei ingewikkelde technische appa ratuur, die tezamen het werk moe ten overnemen van de „oude" tele foonkabel. Het is dus niet, zoals naar aanleiding van klachten van Alphen- se televisie-bezitters wel eens is be weerd, een radio- of televisie-relais- toren, maar „slechts" een zend- en ontvangstation voor doodgewone in- terlocale telefoongesprekken. Het dient dan als relaisstation tussen de telefoondistricten Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht, waar eveneens dergelijke torens worden of reeds zijn gebouwd. Aangezien de ze plaatsen te ver van elkaar ver wijderd liggen (het zend- en ont- vangbereik van de torens is te klein voor deze afstanden), heeft de P.T.T., in wiens opdracht deze torens wor den gebouwd, ook in Alphen een to ren geplaatst, die ongeveer in het midden van de cirkel, gevormd door Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en Den Haag ligt. De afstand tussen de torens van bovengenoemde grote ste den en die van Alphen kan nu wel overbrugd worden door het bereik van de apparatuur. Het is de bedoeling, dat over heel Nederland een keten van dergelijke torens wordt gebouwd, die wanneer deze gereed is, kabels voor inter- locale verbindingen overbodig ma ken. Op een van de eerste dagen van augustus, toen de zon nog hoog aan 'n onbewolkte hemel stond, zijn wij een kijkje gaan nemen in en bovenop de Alphense toren, vanwaar wij een adembenemend uitzicht hadden over het weidse Zuidhollandse land. De foto boven geeft een beeld van Al phen-West; over de gehele breedte van de foto, van links naar rechts, stroomt de Oude Rijn. Dat het op de dag, dat deze f fc's werden genomen, sralend weer was, blijkt overduide lijk aan de drukte in het zwembad, links onder. Ook Avifauna had geen reden tot klagen, getuige het grote aantal auto's, dat geparkeerd staat op de parkeerplaats van Alphens vo- geltuin. Als we weer met beide benen op de grond staan, wordt ons eerst goed duidelijk, hoe hoog de toren is. Op de foto is te zien dat rekening is ge houden met de mogelijkheid, dat la ter bovenop de oren een radio- of televisiemast geplaatst moet worden. In het raakvlak van de vier spanten, die de bovenste verdieping van de toren overhuiven, is een gat uitge spaard (nog juist te zien), waarin de mast kan worden geplaatst. Het voet stuk van de mast wordt dan beves tigd in de bovenste verdieping. Op de een na bovenste verdieping staan de parabolen voor de ontvangst en verzending van de telefoongesprek ken. Zij zijn in paren gericht op Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Wanneer alle voorzieningen zijn getroffen, kan de toren maxi maal 3600 gespreten tegelijk verwer ken. - 9 Een gezicht op de Heimanswetering, de verbinding tussen de Oude Rijn, die dwars over de foto loopt, en de Braassemermeer, rechts op de ach tergrond. RADIO TELEVFSIE GANGETJE 12 (Advertentie) Het verschijnsel, dat zich iedere zomer voordoet, namelijk een fikse verhoging van de prijs van karbo nades, valt op het ogenblik in ver sterkte mate te constateren. De Marine houdt er rekening mee fFT ÏIK" PF^TFÏ dat het jolletje het slachtoffer is ge- LrEiLIJIV IjÜMEjLU worden van een der laatste stormen. Waarschijnlijk is het uit Engeland De affaire-Van der Putten, die de afkomstig. gemoederen in Nederland zo lange Er wordt nog met de mogelijkheid tijd heeft beziggehouden, kan thans rekening gehouden dat het scheepje als beëlndisd worden bescbouwd. De pas is omgeslagen: Radio Schevenin- gen heeft alle schepen die de positie regering-Marijnen heeft de heer Van der Putten volledig in het gelijk ge steld en besloten hem het achter- De positie was 53.04 noorderbreed- te - 04.25 oosterlengte, dat is in de stall,gc salans terug stalen, zo omgeving van het lichtschip Tessel. meldt de Telegraaf. De ministerraad Nader vernemen wij dat het bootje is ervan ui,Kegaan' dat het salaris' omstreeks half twee vanaf het Duitse dat de heer Van der Putten na zijn schip werd waargenomen. De „On- ontslag bij Defensie in een particu- verdroten die in de buurt was, heeft het reeds om twee uur aan boord r k^^jf verdiende, met moet wor- genomen. den afgetrokken van het uit te be- talen salaris vanwege Defensie, dat het ministerie hem schuldig was naar LILIAN HARVEY aanleiding van het ongerechtigde ver- IN NEDERLAND De beslissing van het kabinet-Ma- Nog net zo blond als in „Ein blon- - der Traum" zo bruisend als in „Drei nJnen 131 ook van toepassing zijn van der Tankstelle" en zo levenslus- op al het overheidspersoneel, dat in tig als in „Der Kongress tanzt" is Li- de toekomst ten onrechte zal blijken ban Harvey, het Brits-Duitse film- idool uit de dertiger jaren, gistermid- zl^n ontslagen. dag per Finnair uit Parijs op Schip hol aangekomen. Ze vergat de strie- mende regenvlagen, toen ze op het T7 inrrnroT/T rro platform een tiental persfotografen f o VLjEjILo ontwaarde en bleef minutenlang on- beschermd en zonder regenjas wui- IVOO DUURDERE vend, lachend en kushandjes wer- pend op de rap poseren. Het is vrijwel zeker, dat de prij- Daarna trippelde ze, fragiel en ve- zen voor varkens en varkensvlees derlicht als vroeger, in sportieve kle- in de komende tijd nog verder zul- ding (nauwsluitende lange beige len stijgen. Dit zei de secretaris van broek, witte blouse en een kort het produktschap voor vee en vlees, zalmkleurig leren jekkertje) coquet de heer F. Bikker, gisteren op de over het platform naar de aankomst- openbare vergadering van het pro- hal. duktschap in Utrecht. De Duitse Heidi Bruhl zal 5 september voor het eerst in Berlijn-Charlotten- Ietwat verf omfaaid door de regen Het regent aanvragen om export- burg op de planken staan voor de hoofdrol in de muzikale komedie „Annie en de wind bereikte ze de perska- vergunningen. In bijna alle landen get Your gun", Haar tegenspe J er is de Amerikaan Robert Trahy. Omgeslagen jolletje op zee aangetroffen Een Duits schip heeft gistermor gen in de omgeving van Tessel een omgeslagen bootje aangetroffen. De Marine heeft een onderzoek in inge steld. De oceaanmij nenveger „Onver droten" is nu met dit bootje een zeiljol op weg naar Den Helder. Op het scheepje zijn de volgende woorden geschilderd: Dormoase, rag- leshan. Een Neptune van de vliegbasis Valkenburg heeft eerst een onder zoek ingesteld. Toen de piloot van dit vbegtuig berichtte dat inderdaad een omgeslagen vaartuig in zee lag kwam de mijnenveger „Onverdro ten" in actie. mer op Schiphol, waar ze fluks een kam door haar blonde haren haalde en de fotografen bezwoer de minder geslaagde foto's weg te gooien. „Ik werk nog steeds, ik treed geregeld op in toneelstukken, soms in Frankrijk, soms in Duitsland, soms in Zwitser land", zei ze. Carel Briels had weinig tijd. Hij moest haar tenslotte bij de journa listen en zelfs bij de douane-beamb ten wegtrekken, want ze geboot in tens van de belangstelling en buitte die zoveel mogelijk uit. In een grote auto reed ze met de heer Briels snel naar Nijmegen, waar zij als ere-gaste de première van „Voor en na Water loo" zal bijwonen. VAN DER PUTTEN IN van de EEG bestaat grote belang stelling voor varkens uit Nederland en het aanbod is overal vrij krap. Alleen al in de afgelopen week wer den vergunningen uitgegeven voor de export van 20.000 geslachte var kens. Daarnaast is er een bijzonder grote export van spek en onderdelen (voornamelijk schouders en ham men) naar Duitsland, Frankrijk, Ita lië en België. De varkensprijzen zijn de afgelo pen veertien dagen met ongeveer een dubbeltje omhoog gedaan. De 50-jarige mevrouw Tichel oven uit Zeddam verloor gisteravond toen zij met haar echtgenoot op de weg Zeddam-Etten fietste, de macht over het stuur van haar fiets. Zij sloeg met het hoofd tegen het weg dek en overleed ter plaatse.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4