wim kan „GROTE VISSEN" ONTSNAPT DE SISSENDE SAMPAM! AEG VADER.... DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 28 september in leidse schouwburg Lijm snel en muurvast met Ceta-Bever CM Cl CIY De idtale kontakllijml ÜllLLIIA (Advertentie) Leiden staat eerstdaags een uniek theater-evenement te wachten. Zater dag 28 sept. a.s. zal Wim Kan twee maal op één avond een speciale con ference houden in de oude, maar zeer intieme Leidsche Schouwburg. Om acht uur en om half tien op die avond begint Kan daar aan een op treden, dat (onofficieel) reeds beti teld is als „Hi Fi Conference". Men geelt het die naam omdat Kans weergaloze praatjes en ver rukkelijke liedjes deze keer onder meer ook te maken zullen hebben met grammofoonplaten. Kans voor stelling in Leiden de enige in het land zullen namelijk dienen als vooruitvoering voor zijn conference op het Grand Gala du Disque, het jaarlijkse „platenbal", dat deze keer op zaterdag 12 oktober in Scheve- ningen zal worden gehouden. De vooruitvoeringen van de „Hi Fi Conference" op zaterdag 28 sep tember worden georganiseerd door de Leidse Volksuniversiteit K. O. en zijn alleen toegankelijk voor de le den daarvan. Wim Kan heeft zelf gevraagd of hij van zijn conference voor het pla tenbal voor de K. O.-leden in de Leidsche Schouwburg een vooruit voering mocht geven. K. O. zei vanzelfsprekend niet neen op dit aan bod, vooral toen men hoorde, dat de conference op 12 oktober niet uit gezonden zal worden door radio en t.v. Het wordt zaterdag 28 september de tweede keer, dat Wim Kan buiten zijn ABC-cabaret met een extra- voorstelling in Leiden komt. De eer ste keer was in december 1960, toen hij zijn oudejaarsconference hier gaf. De grote cabarettier schijnt dus wel een bijzondere voorkeur voor K. O. en de Leidsche Schouwburg te hebben. Wat Wim Kan gaat zeggen en zin gen in zijn platenbal-conférence is nog voor iedereen een geheim. Dat hij flink de spot zal drijven met het een en ander misschien ook wel met de organisator van het Gala, Willem O. Duys is wel zeker. Ten einde voortijdige drukte op het Bureau van K. O. te voorko- men heeft de leiding van deze in stelling ons verzocht mede te delen, dat kaarten voor de voorstellingen van Wim Kan pas verkrijgbaar zyn na het verschijnen van het septem- ber-nummer van het K. O.-blad in de loop van de volgende week. AUGUSTUS: BIJZONOER NAT EN KOUO f! Augustus 1962 was een koude maand, augustus 1961 was eveneens aan de koude kant en erg somber, augustus 1960 was zeer nat en te koud en pas in 1959 vinden we een augustusmaand die ons 9 zomerse dagen wist te brengen. Best was het dus al niet de laatste jaren en nu gaat 1963 deze traditie voortzetten. Na een mooi en warm begin met zelfs twee zomerse dagen (warmer dan 25*) sloeg het de 8e van de maand radikaal om en het werd zo nat en koud als we het ons nauwelijks konden voorstellen. Wanneer het nog een paar dagen regent, heeft augustus al twee keer zoveel regen opgeleverd als normaal en de temperatuur lag sedert de beruchte 8e augustus rond drie graden onder de normale. In Oostenrijk en zelfs bij Charleroi - dus in België en niet eens in de altijd gure Arden nen - viel sneeuw. En wat de boeren betreft, die over de modderige akkers waden - was augustus niet de oogstmaand? u aanraden, er niet te veel zelf aan te dokteren, maar er mee naar een goede stomerij te gaan. Hier kan men u zeggen wat er aan te doen valt, als men de schade heeft bekeken. G. Bunnik, Zuideinde 81 te Aar- landerveen. Kortste route van Aarlanderveen naar Den Haag (van Goghstraat): Aarlanderveen, Alphen aan den Rijn, Koudekerk a. d. Rijn, Leiderdorp, Leiden, De Vink, Haag- sche Schouw, Den Deyl (Wassenaar), Viaduct, Benoordenhoutseweg, Van Goghstraat. AARTSBISSCHOP VAN DJAKARTA IN ONS LAND AANGEKOMEN Vanmiddag is de aartsbisschop van Djakarta, mgr. A. Djajasepoetra s.j. op Schihol aangekomen, waar hij werd verwelkomd door pater J. Hommels, secretaris van de Provin ciaal der paters Jezuiten uit Den Haag. Mgr. Djajasepoetra, die voor de oorlog zijn studie voltooide in Maas tricht, is eigenlijk op weg naar het Concilie in Rome, waar lpj over en kele weken wordt verwacht. Omdat hij Nederland weer eens wilde zien, is hij wat eerder naar Europa ge reisd. Zijn korte verblijf, hier zal hij mogelijk ook nog benutten voor een bezoek aan Duitsland. ZEPOOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Amerika: s.s. „Nieuw Amsterdam" (1-9); s.s. „Kerkedijk" (4-9). Argentinië m.s. „Alnitak" (3-9). Australië: m.s. „Wolfsburg" (1-9); m.s. „Tirranna" (2-9). Brazilië: m.s. „Cheetah" (2-9); m.s. „Alnitak" (3-9); „m.s. Cap San Lo renzo" (5-9). Brits-Oost-Afrika: m.s. „Yang- Tsé" (4-9). Canda: s.s. „Nieuw Amsterdam" (1-9); m.s. „Svanefjell" (5-9). Chili t.s. „Havelstein" (1-9). Indonesië: „m.s. Calchas (7-9). Ned. Antillen m.s. „Kreon" (3-9). Suriname m.s. „Ares" (4-9). Z.-Afrika (Rep.) en Z.W.-Afrika: m.s. Stirling Castle (1-9)m.s. Si- monskerk (4-9). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Arthus Goldreich en Harold Wolpe - „de grote vissen" van de politieke ondergrondse beweging in Zuid-Afri- ka, om met Zuid-Afrika's minister van Justitie te spreken - zijn na een vlucht uit het hoofdbureau van poli tie van Johannesburg in Francistown (Beetsjoeanaland) aangekomen. Goldreich en Wolpe zijn op 11 au gustus met twee andere gevangenen uit Johannesburg gevlucht. Ze wa ren dinsdag, als priesters vermomd, per vliegtuig uit Zwaziland in Loba- ti aangekomen, vanwaar ze per auto naar Francistown doorreisden. De twee andere gevangenen, die eveneens op 11 augustus ontsnapten, Mooso Moola en Abdoelhay Jassat (twee Indiërs), zijn inmiddels in het Britse protectoraat Swaziland aange komen. De vier mannen zijn destijds in Johannesburg in hechtenis genomen op grond van een nieuwe wet, die het mogelijk maakt mensen di» o.m. verdacht worden van tegen de staat gerichte politieke activiteit, negentig dagen lang in hechtenis .te houden, zonder dat zij in staat van beschul diging worden gesteld. De 29-jarige Moosa Moola was se cretaris van de Indische jeugdbewe ging in Transvaal. De 33-jarige Arthur Goldreich is een talentvol schilder. Hij ontwierp de decors van de geheel door negers gespeelde muzikale komedie „King Kong". De 26-jarige Harold Wolpe is een advocaat uit Johannesburg. Verwacht werd, dat de vier man nen per vliegtuig zouden doorreizen naar Dar es Salaam, met een aantal andere uit Zuid-Afrika afkomstige politieke vluchtelingen. Het vliegtuig, waarmede zij zou den reizen, is evenwel in brand ge vlogen. Waarschijnlijk sabotage. Aetherklanken VRIJDAG 30 AUGUSTUS HILVERSUM L 402 m. 7.00-24.00 KRO 7.0G Nws. 7.10 Morgengebed 7.15 Ouvertureradio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gr. muz. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waters-tanden. 9.40 Voor de jeugd. 10.15 Klass. gr. muz. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Pianore cital. 11.50 Als de ziele luistert, le zing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Lichte gr. muz. 12 30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Piano spel met ritm. begeleiding. 12.55 Ka tholiek nieuws. 13.00 Nws. 13.15 Pla- tennieuws. 13.25 Lichte ork. muz. (gr.). 13.45 Voor de vrouw. 14.00 From.-ork. en zangsol.: Romantische operamuz. 14.40 Lichte gr. muz. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Klass. kamermuz. 17.15 Licht instr. trio. 17.40 Beursber. 17.45 Lich te ork. muz. en meisjeskoor. 18.20 Operette-melodieën. 18 50 Regerings. uitz.: Tandbederf, door J. W. Feitsma, tandarts van de Geneesk. Inspectie van de Volksgezondheid over het voorkomen van tandbederf. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichte gr. muz. 20.10 De Schaduw, hoorspel. 21.30 Dansork. en sol. 22.15 Maatsch. werk in ontwikkeling, rep. slotzitting we reldcongres te Nijmegen. 22.25 Boek- bespr. 22.30 Nws. 22.40 Nrd.-Holl. Filharm. ork. en zangsol.: Klass. muz. 23.25 Pianorecital: mod. muz. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA,19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00-24.00 VARA 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Klaarwakker: lichte gr. muz., rep., meded. en com ment. 8.00 Nws en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gr. muz. 9.00 Ochtendgym. v. d. vrouw. 9.10 Klass. gr. muz. 10.00 Babysitten: ga\ muz. met comm. (her- Boekbespr. 10.05 Morgenwijding. 10.20 haling). 10.50 Lichte gr. muz. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Bariton en clavecimbel: mod. en klass. muz. 11.40 Licht orgelspel. 12.00 Zang en piano. 12.20 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Sport en recreatie, afgew. met gr. muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. event, act. of gr. muz. 13.25 Beurs ber. 13.30 Licht ens. 14.00 Gemeng koor: oude en mod. liederen. 14.25 In gesprek met Remco Campert. 14.45 Omroepork. en soil.: Mod. muz. 15.30 Act. 16.00 Grepen uit de muz. ge schiedenis, muz. lezing. 1-6.30 Dans- muz. (gr.). 17.00 Voor de zieken. 17.30 Licht instr. kwintet. 17.50 Act. 18.00 Nws. 18.15 Gesproken brief uit Vlaanderen. 18.20 Elektronisch orgel en zangsol.: l-ichte muz. 18.50 Kapel van de Kon. Luchtmacht (gr.). 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Klass. volks- liederenbewerkingen (gr.). 19.30 Onthullingen, progr. over vertolken en herscheppen (VI). 19.50 Weekend- Agenda. 20.00 Nws. 20.05 50 jaar Vredespaleis, lezing (I). 20.20 Omr. ork.: mod. muz. 20.40 Óp bezoek bij anderen, gesprek. 21.00 Tango-rumba- ork. met zangsol. 21.30 Discussie- progr. 22.00 't Chansonnetje in huis: liedjes. 22.30 Nws. 22.40 Voordracht. 23.00. Soc. nws in Esperanto. 23.10 Prettig weekend: lichte gr. muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VPRO: 19.30 Navigare necesse est, progr. over de koopvaardij. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. VPRG»: 20.20 Man van de dag, voordracht. NTS: 20.30 Een mannenhuishouding, Am. TV-film. VPRO: 21.50 Sport met een kleine s, doe. progr. 21.40 Blik achter de schermen, Tsjech. TV- pro- duktie. 22.00 Medische rubriek. NTS: 22.35-22.40 Journaal en weerbericht. Wilt II iets weten? Levensbeschrijving. Graag had ik de levensbeschrijving van prof. Aldo Castelilani en van Tsjiang-Kai- Sjek, schrijft Th. R. Antwoord: Onze excuses dat wij wegens vakantie van de betrokken medewerker, niet staat waren u het antwoord nog voor 15 augustus te doen toekomen. Ten tweede onze complimenten voor uw speurzin, waarmede u zoveel gegevens heeft verzameld betreffende prof. Aldo Castelilani, zodat wij hier geen verde re gegevens meer aan kunnen toevoe gen. Hij is nl. na de Abbesynische oorlog volkomen uit de algemene pu bliciteit verdwenen. Wel kunnen-wij u bevestigen dat hij inderdaad in 1877 is geboren (de juiste datum is ook ons onbekend). 2. Tsjiang-Kai-Sjek, Chinees maar schalk en staatsman werd geboren te Tsjiko op 31 oktober 1887 en is leider van de Kwomin-tang-regering op T'ai-wan (Formosa). Hij nam als lid van de revolutionaire partij van Soen Jat Sen deel aan de revolutie van 19-11 en werd tot president van Chi na gekozen in 1928. Hij bevocht de Chinese communistische republiek en trok terug voor de Japanners. In 1946 herkozen als president, trad hij af in januari 1949 onder druk van de oprukkende communisten. Na de vlucht naar T'ai-wan werd Tsjiang- K'ai-Sjek in februari 1950 weer tot president en opperbevelhebber van het leger gekozen. Hij bLeef fel ge kant tegen het communistische re gime en dreigde meermalen met een invasie van het Chinese vasteland. Een uitnodiging naar Peking terug te keren en een regeringsfunctie aan te nemen, sloeg hij af. In maart 1960 werd Tsjiang-K'ai-Sjek ten derde ma le tot president gekozen. Suède #eft af. Ik heb door aan raking van een suède jasje bruine vlekken op mijn lichtgrijze wollen wintermantel gekregen. Wat te doen? vraagt T. de B. Antwoord: Dat ddt suède jasje zo afgeeft, is een bewijs van inférieure kwaliteit verf. Het zal niet meevallen deze bruine verkleuring van uw man tel te verwijderen. Probeert u het eens met ongekleurde terpentijn, maar doet u dit dan op een onopvaü- lend plekje, zodat u eerst eens kunt zien, hoe dit uitwerkt. Wij zouden AUTOMATISCH WASSEN AFfi TURNAMAT f 1298.- Wasmiddel in zeep bakje. 5 kg wasgoed irr de trommel. Tempera tuur instellen. Knop omdraaien. Voorwas- sen, wassen, 5x spoe len gebeuren verder geheel automatisch in de roestvrij edelsta- len kuip en trommel. Het wasgoed nog even in de centrifuge. Klaar. AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis SKIP voor beter wassen en spoelen. Het schuimt precies genoeg en is veilig voor machine en was. Vraag het voordelige Ship Service- 13 pak' DOOR L. VAN HILLEN Maar niets daarvan. Berend scheen het allemaal heel gewoon te vinden. En zijn woorden versterkten de va der in zijn overtuiging, dat Ar.kie hier achter zat, dat zij het hele geval had geforceerd, bevreesd, dat Be rend haar eens los zou laten. Dat zijn zoon werkelijk van plan zou zijn, zich voor het leven te binden aan dat wicht uit de Kromstraat kon Ge rard Bakker zich niet indenken. De jeugd maakt rare bokkesprongen, maar eens krijg je toch ie ver stand! Opeens vermande hij zich. „Deze gehele kwestie", zei hij op zijn vergaderingtoon, „is me te onaan genaam dan dat ik er veel woorden aan wil verspillen. Jij gaat trouwen, soit. Je hebt geld nodig ik zal het je geven." „U krijgt het terug, zo spoedig mo gelijk". „Niet nodig, je bent mijn zoon, het is doodgewoon dat ik je help". Hij zag de jongen een beweging ma ken alsof hij iets wilde zeggen, maar hij sneed hem de pas af. „Hoe had je de bruiloft gedacht?" Even was er op Berends gezicht iets van toenadering te zien geweest, nu verharde het zich weer. „Niks had ik gedacht, helemaal geen bruiloft, alles maar heel stil." „Dus je vindt het toch zelf „Ik vind dat onze families veel te ver uit elkaar liggen dan dat ze sa men bruiloft kunnen vieren. Ik wil geen feest, Ankie ook niet. We heb ben het geld trouwens veel te hard nodig, en straks voor Gonnie boog het hoofd, om de tra nen niet te laten zien die achter haar oogleden brandden. De baby, had hij willen zeggen. Haar eerste kleinkind Hoe zou ze er zich op hebben ver heugd! Maar.in deze sfeer bevroor alle blijdschap. „H'm. Da's verstandig." „Wij moeten uw toesteming nog hebben. Voor de wet." „Ja, da's nou een formaliteit ge worden, niet?" Gonnie had kunnen jammeren, als een ruwe vijl raspte dit afschu welijke gesprek tussen haar man en haar jongen over haar hart Ook zij vond het verschrikkelijk, dat het zo moest met Beer en Ankiemaar haar uitgesproken klacht ging naar haar man, Gerard, Gerard, kun je die schutting tussen jullie niet om hakken, kun je niet eens één ogen blik vader zijn? Het gaat ora je kind, straks om je kleinkind! Ze zag het gezicht, als keek hij naar iets vreemds. „Vader", zei de jongen opeens - en Gonnie schokte op bij het nieuw geluid in zijn stem - „vader.moet het nou helemaal zó kunt u nou niet. Gerard zat daar met gebogen hoofd zijn handen tussen zijn knieën heen en weer wrijvend. En Gonnie zag aan z'n gezicht hoe verdrietig hij was. „Aoh", zei hij, haperend, „ik had ik had het zo graag anders ge wild. Ik ben hier altijd bang voor geweest. En nu is het toch zo". Hij stond op van zijn stoel, draaide zich naar het raam, staarde in de donkere tuin. Dan wendde hij zich om. „Ik ben blij, dat je dit zo re gelt. Ik kan hierover geen feest vie ren. Maar ik zal er niet over zeuren Toen je daarnet die verloving van Greet noemde, toen maar het is zo. Dat heeft geld gekost waar om zij wel, jij niet? Je moet je niet in de schulden steken, kom maar bij mij. Terugbetaling wil ik niet, het is het laatste wat een ouder voor zijn kind kan doen. Je hoeft niet bang te zijn dat ik op een of andere manier een spaak in het wiel zal steken, het is anders gelopen dan ik wou en ik kan het toch niet tegen houden. We zullen hiervoer niet meer twisten. als je me ergens voor nodig hebt zeg je het maar. Ik ben alleen bang dat we je op deze ma nier helemaal verliezenOpeens zag Beer, bjj het licht van de lamp, de zilveren draden in het haar van zyn vader. Gerard leek opeens oud. „Dat hoeft niet", betoogde hij. ge troffen door de toon van zijn vaders stem. „Ach vader, u kent Ankie niet eens ze is niet wat u denkt en ze maakt mij gelukkig". „Nou jong", zei hij welwillend, dat is dan dat." Een ogenblik stonden tegenover el kaar, de vader en de zoon, en het was als tastten hun handen naar elkander. Toen rende schel de tele foon. Gerard schokte op beende met gro te stappen naar het toestel. „Bakker ja burgemeester maandagmorgen? O nee, blij dat u nog opbelt, dan kan ik het nog rus tig bekijken morgen mij er be slist bij nodig ja ik heb die zaak van het begin af meegemaakt goed, burgemeesterja, bur gemeester Hij legde de hoorn op de haak. „Nou jong", zei hij welwillend, „dat is dan dat. Maak de rest maar met moeder in orde. Heb je nog een bak je koffie voor me Gon?" Het grote ogenblik was voorbij onbenut. Ankie stond nerveus op de stoep van het huis aan de Merellaan. „Jo", fluisterde ze tot Beer, „ik heb de zenuwen, geloof je dat?" „Komt van je toestand", glimlachte hij en opeens schitterden haar ogen. 't komt van me toestand", dat was altijd het verweer van moeder Vos geweest in zulke omstandigheden en het was in de familie Vos 'n spreek woord geworden door de mannelijke gezinsleden bij voorkeur gebruikt. „Zot" giechelde ze, „jij lacht, maar ik moet op zicht." „Moeder is geen menseneetster", bemoedigde Beer. En als om de waar heid van deze bewering te staven ging de deur open en stond Gonnie lachend op de mat. „Ha jongelui zó Ankie kind, dat ik jou nou eindelijk ook 'ns zie Beer heeft me de oren van 't hoofd gepraat over je". Ankie, anders nimmer om 'n weer woord verlegen, glimlachte schaap achtig. Beer hielp haar uit haar man- teel, ze wist Gonniies ogen vorsend op haar gericht, met die blik waar mee vrouwen elkaar van top tot teen opnemen. Nu dacht Gonnie, inderdaad een flinke meid. Knap, soort ruwe dia mant. Beslist mooie ogen. Ze zag er ook niet zo opziechtig uit als Gonnie had gevreesd. Deed een beetje links, maar nu ja, ze zou wel nerveus zijn, net als zij zelf trouwens bedacht ze met een halve glimlach. Ze had deze zaterdagmiddag, nu Gerard in Rot terdam zat, uitgekozen om kennis te maken met Beers aanstaande vrouw. En ze hoopte maar, dat ze even ge legenheid zou hebben met dit meisje alleen te praten, vrouwen-onder - mekaar.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2