LEIDSE PROCESSIE NAAR KEVELAER ONDER VEEL ZEGEN EN REGEN Huldiging van 93-jarige pelgrim, die zijn 60ste bedevaart deed Moderne Noorman kaapte Nederlandse scheepjes Na klopjacht aangehouden WILDE STAKING BIJ AMSTERDAMSE DROOGDOK ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 TEGEN DE TREIN IN DE TREIN Hendrik Jan Wolshuis, een twintigjarige jongeman uit Bentelo, vertrok vanmorgen met zijn bromfiets naar Henge lo en kwam er per trein aan. Tussen Goor en Delden reed hij tegen de trein die onder weg was van Zutphen naar Enschede. Hij had namelijk niet goed uitgekeken toen hij een zogenaamd overpad pas seerde. Wonder boven wonder liep de jongeman geen letsel op, maar van zijn brommer was niet veel over. Hendrik Jan gooide het op een akkoordje met de conduc teur, liet de bromfiets voor wat ze was en stapte in de trein, die door dit incident met der tien minuten vertraging Hen gelo binnenliep. De schilder Hessel de Boer heeft de „publiekprijs van het Anjerfonds" verworven. Hier is hij met het bekroonde werk gefotografeerd op de „Haagse salon '63", welke in Pulchri Studio in Den Haag wordt gehouden. De Rijkspolitie heeft hedenochtend een 16-jarige Noor na een uitgebreide klopjacht, waaraan talrijke inwoners van het Utrechtse dorpje Nederhorst den Berg deelnamen, kunnen arres teren. Hij bevoer in gestolen boten de Nederlandse binnenwateren. Gistermogen kreeg de Rijkspolitie inlichtingen van een inwoner uit Weesp, die ontdekt had, dat uit een jaohthaven aan de Vecht een motor- vlet was gestolen; spoedig daarna kwam zij te weten, dat het gesignaleerd was op de Vecht in de buurt van Nederhorst den Berg. Toen de Rijkspolitie de boot nader de, sprong plotseling een man over boord, die op een luchtbed geze ten snel naar de kant peddelde. Op een groot eiland midden in de Vecht verbórg hij ziah in het ter plaatse zeer dichte struikgewas, waar de poli tie hem aanvankelijk niet kon vin den. ASSISTENTIE. Hierop riep de politie de assistentie in van de bewoners van het dorpje en deze legden een wal van bootjes om het gehele eiland, zodat ont snapping voor de jonge Noor onmo gelijk was geworden. Toen de poli tie tenslotte met een speurhond op het eiland ging zoeken, werd de over macht te groot en de jongen snel ge vonden. Het bleek, dat de Noor van zijn in de Rotterdamse haven afgemeerde schip gedrost was, waarna hij in Amsterdam een boot had gestolen. Hiermee was hij naar Weesp geva ren, waar de motorvlet hem klaar blijkelijk beter was bevallen. Hier voor had hij trouwens van een an dere boot nog een buitenboordmotor moeten halen, aangezien de eigenaar van de gestolen vlet uit klaarblij kelijk onvoldoende voorzorgsmaat regel de zijne er af had gehaald. De jonge „Noorman" is ingesloten. Bankwerker bij brand omgekomen De 19-jarige Utrechtse bankwerker C. A. Hovius, is gistermiddag in de lakspuiterij van de N.V. Stork-Jaffa in Utrecht bij een bedrijfsongeval om het leven gekomen. De jongeman hield een brandende lucifer bij een bak met „tinner", een verfverdunnende vloeistof. Het ver dunningsmiddel vloog in brand en de jongen pakte in paniek de bak op, waarschijnlijk met de bedoeling hem naar buiten te brengen. De vloeistof vloog echter over de hand en in een oogwenk stonden de kleren van de bankwerker en de vloer in brand. Collega's schoten nog toe met brand- blusapparten, maar de jongeman overleed ter plaatse. Stuntwerk reden van val van locomotief De Nederlandse Spoorwegen zul len disciplinaire maatregelen nemen tegen de twee machinisten, die de val van de zware elektrische lokomo- tief in Venlo op zondag j.l. hebben veroorzaakt. Zoals bekend is, stortte de zware machine onbemand van een acht meter hoge dijk en kwam op straat terecht, gelukkig zonder per soonlijke letsel toe te brengen. Het is gebleken, dat twee range rende machinisten, die overigens al de veertig zijn gepasseerd, zich schul dig maakten aan het zogenaamde „stunten" bij het rangeren. Dit ge vaarlijke spelletje verloopt als volgt: de ene machinist brengt de lokomo- tief op gang en springt er af. Onbe mand rijdt de machine dan over een tevoren uitgezet rangeerspoor en zij wordt een eind verder opgevangen door de tweede machinist, die op het rijdende gevaarte moet springen en het verder weer bestuurt. Dat de ze wijze van „rangeren" bij de Spoor wegen ten strengste verboden is, be hoeft geen betoog. Wat betreft de van de dijk gestorte lokomotief in Venlo, is men met de opruimingswerkzaamheden een heel eind gevorderd. Het demonteren van de zware kolos verliep sneller dan werd verwacht. Vandaag is men al begonnen met het verladen en ver voeren van de zware onderdelen naar een herstelwerkplaats. (Trouw) Geen vergunning voor Valkenburgse roulette De speelbank „Sept Boules Rou- lent", die gisteren in grandhotel „Berg en Dal" in Valkenburg zou worden geopend, blijft voorlopig dicht. Burgemeester F. Breekpot van Valkenburg heeft als hoofd van de plaatselijke politie in overleg met de officier van justitie te Maastricht, mr. J. Franssen, de benodigde ver gunningen niet afgegeven. Beide autoriteiten hebben op de avond voor de opening nog een bezoek ge bracht aan de speelbank en hebben ambtshalve aan de roulette gespeeld. Ze waren er na afloop niet van over tuigd dat de „Sept Boules Roulent" geen hazardmogelijkheden bezit. De exploitant van „Berg en Dal", de heer E. Huynen, en de uitvinder van drt roulettespel, de heer J. Weis- mann uit Den Haag, zullen hernieuw de pogingen doen om de legale en technische onvolkomendheden van nieuwe roulette uit de wereld te hel pen. De 51-jarige R. J. Geringhoff uit Osnabrueck (Duitsland) is gistermid dag om ongeveer vijf uur tijdens het zwemmen in de Noordzee bij Zand- voort verdronken. De por ingen van de reddingsbrigade om de Duitser, die door de branding naar de ruwe zee was gegaan, aan de kant te bren gen, mislukten. Bij een van deze po gingen sloeg de vlet van de Zand- voortse reddingsbrigade - door het afslaan van de motor - om. De beide inzittenden konden zich in veiligheid stellen. Bij het openbranden van de zijkant van de donderdag in het Eemskanaal te Garreweer gekapseisde schelpen zuiger „Waddenzee" heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarbij de 17-jarige T. Buitenkamp uit Delfzijl, die in het water werd geslingerd, om het leven is gekomen. Het werk met de snijbranders werd verricht om uit het gekantelde schip de stoffelijke resten te bergen van de 15-jarige P. Kapenga uit Hornhuizen, die door het kapseizen van de „Waddenzee" verdronk doordat hij benedendeks lag te slapen toen hei ongeluk gebeurde. Deze foto van het opensnijden van de zijkant van het schip werd kort voor de explosie gemaakt. BEGIN IN ZON, EIND IN REGEN Zondag LI. des morgens te 9 uur vertrokken met heerlijk zomerweer en onder een vrolijk zonnetje 4 bussen met pl.m. 180 bedevaartgangers van de „Leidse Broederschap naar Kevelaer" naar het genadeoord van O.L.Vrouw, Troosteres der Bedroefden. In Kevelaer sloten zich nog verschillende deelnemers bij de processie aan, die op eigen ge legenheid waren gekomen, zodat het aantal ongeveer 200 bedroeg. Buiten de directeur der Broederschap, pastoor J. W. v. Berkel ofm, van de Hartebrug- parochie, namen als geestelijke leiders aan de bedevaart deel deken W. P. M. Haring van Leiden, deken A. F. J. L. v. d. Boog van Zoeterwoude, de paters H. Hagen ofm van de Hartebrug en F. v. d. Brom van de St. Antoniuskerk en de zeereerwaarde heer A. M. E. Th. Vreeburg, leraar aan het seminarie „Leeuwenhorst" te Noord wijkerhout Deze laatste had een 25-tal seminaristen onder zijn leiding. In café-restaurant „Erica" bij Nijme gen werd een rustpauze gehouden, waar de pelgrims hun meegebrachte lunch pakket konden gebruiken. Hier was het met het mooie weer gedaan en onder een fikse regenbui werden de bussen weer bestegen en werd de reis voortgezet. Bij aankomst in Kevelaer was het ge lukkig droog en konden de deelnemers hun hotel opzoeken. Door de grote druk te was het dit jaar niet zo gemakkelijk een goed onderkomen te vinden en voor al voor degenen, die niet van te voren een hotel hadden besproken, duurde het nogal even, voordat zij geplaatst wa ren, doch ten slotte kwam alles in orde en waren allen ondergebracht. Om 4 uur waren de pelgrims present bij het Vaandelhuis en werd de proces sie opgesteld en onder droog weer kon de plechtige intocht plaats hebben. Met klokgelui en onder het zingen van Ma rsliederen en het bidden van de Ro zenkrans trok de processie door 't stadje om een eindpunt te vinden in de kaar- senkapeL Hier werd een kort Lof gehouden, dat werd gecelebreerd door zeereerw. heer Vreeburg en waaronder pastoor v. Ber kel de pelgrims een hartelijk welkom toeriep en de predikatie hield. Na af loop van de godsdienstoefening waren de deelnemers vrij tot 's avonds kwart vóór 7 en konden wij de inwendige mens gaan versterken. Op het vastgestelde uur waren allen weer present in de basiliek. Hier werd een plechtig Lof gehouden door deken v. d. Boog met assistentie van pater Ha gen als diaken en pater v. d. Brom als subdiaken. Deken Haring hield de Ma- riapreek. Na afloop had de lampion- processie plaats. Het einddoel was thans de Genadekapel, welke feestelijk ver licht was. Onder gezang met muziek begeleiding en met brandende lampion in de hand, trok de processie wederom door de straten. Dit is steeds een tover achtig gezicht en wanneer men dan op z'n weg andere processies tegenkomt, is het als het ware één groot loflied tot onze Hemelse Moeder. Hier werden enige Maria-liederen ge zongen, het Salve Regina en het Credo, waarna met de zegen van de gezamen lijke geestelijkheid deze le dag werd besloten. De volgende morgen om 9 uur waren wij aanwezig in de Basiliek om de plechtige Hoogmis te vieren. Deze werd opgedragen door deken Haring met as sistentie van pastoor van Berkel als diaken en de zeereerw. heer Vreeburg als subdiaken. Alle seminaristen en misdienaars in toog en superplie had den op de treden van het altaar plaats genomen. Uitgevoerd werd „Missa So- lemnis in C" van W. A. Mozart, met koor en orkest door het dames- en he renkoor van de Basiliek. Dit is altijd één der hoogtepunten van de bedevaart Het was gelukkig droog, toen om 11 uur de Sacramentsprocessie moest be ginnen. Het Allerheiligste werd gedra gen door deken v. d. Boog, geassisteerd door pastoor v. Berkel en pater v. d. Brom en begeleid door de pelgrims met een brandende kaars. Onder het zingen met muziekbegeleiding van het Rex Clementissime en andere Sacra mentsgezangen trok de processie rond de kaarsenkapel om te eindigen bij een rustaltaar tegen de kapel aan, waar het Tantum Ergo werd gezongen en de ze gen met het Allerheiligste werd ge geven. Niet alle processies mogen deze om gang houden doch dit privilege is aan de Leidse Bedevaart, als één der oudste, toegestaan. De heer J. Dingjan 93 jaar maakte voor de 60ste keer de bedevaart mee. Om 3 uur had de plechtige kruisweg plaats, gelukkig in gunstige weersom standigheden, hoewel er een flinke wind stond. Werd de laatste jaren de groep in drie of vier delen gesplitst onder een geestelijke leider, ditmaal gingen alle deelnemers tegelijk en wer den de gebeden bij de staties beurte lings door pastoor v. Berkel en pater Hagen verricht. Ook in tegenstelling tot vorige jaren, toen 's avnds apart bij de 12e statie werd gepreekt, werd thans bij deze statie, zoals ook in vroe gere jaren, onder de kruisboom een preek gehouden door de zeereerw. heer Vreeburg. Ondanks de wind was de predikant goed te volgen, hoewel het jammer was, dat een straaljager enige keren de aandacht van de pelgrims op een zware proef stelde om de woor den te verstaan. Hierna werd de kruis weg voortgezet langs het kerkhof en aan het einde van de laan ontbonden. Om half acht verzamelden de pelgrims zich nogmaals bij de kruisboom voor het bidden van het avondgebed. Voor zien van brandende lampions werd de terugtocht naar de stad, met muziek begeleiding, onder gebed en gezang, aanvaard naar de Genadekapel, waar deze tweede dag eindigde, zoals op de eerste dag. Tot aller vreugde was tot nu toe geen enkele oefening buiten het "kerkgebouw door de regen gehinderd. De laatste dag van ons verblijf In Kevelaer ving aan met een Gemeen schapsmis om 8 uur in de kapel van de zusters Clarissen. Deze H. Mis werd opgedragen door pastoor v. Berkel, ter wijl pater Hagen de gebeden en gezan gen leidde. Na afloop van de H. Mis dad er een korte plechtigheid plaats. Het was nl. de 60e keer, dat de oud- voorzitter der Broederschap, de 93-jarige heer J. Dingjan, de bedevaart meemaak te. De eerw. directeur feliciteerde de jubilaris van harte met deze mijlpaal en sprak de wens uit, dat de heer Dingjan, al zullen het er geen 60 meer zjjn, toch nog enkele reizen zal mogen meemaken. Als aandenken aan deze gedenkwaar dige dag werd de feesteling een lang speelplaat van de diverse gebeurtenis sen in Kevelaer aangeboden. Op verzoek van pastoor v. Berkel on derstreepten de pelgrims de door hem uitgesproken gelukwensen met een har telijk applaus. Om 11 uur had in de parochiekerk van oud-Kevelaer het af scheid plaats van het genadeoord. Pater v. d. Brom celebreerde een kort Lof, terwijl pater Hagen voor het laatst in deze dagen de lof verkondigde van onze hemelse moeder en de pelgrims enige behartenswaardige wenken mee naar huis gaf. Na de zegen met het Allerheiligste en het zingen van het aloude Marialied „Wonder van Gloriepracht" werd de oefening besloten. Hierna werden de meegebrachte religieuze voorwerpen door de eerw. directeur gewijd. Nu zou de plechtige afscheidsprocessie met muziek het sluitstuk vormen van onze bedevaart Helaas, dat heeft niet mogen zijn, want de regen viel bij stro men neer. Dit is de enige keer geweest dat de processie wegens weersomstan digheden niet kon doorgaan. We heb ben dus feitelijk niet te klagen gehad. Om 2 uur stonden de bussen gereed, om ons naar onze „Heimat" terug te brengen. Onderweg werd nog even ge pauzeerd op de „Westerbouwing" in Oosterbeek. Is het andere jaren een ge not om in de tuin te vertoeven met een prachtig uitzicht op de Rijn, nu maakten allen haast om zo spoedig mo gelijk binnen te komen, want de regen viel met bakken uit de hemeL Na een uurtje werden de bussen weer opge zocht en pl.m. 7 uur arriveerden wij gezond en wel en zonder ongelukken op de Mare bij de Hartebrugskerk, na elkander een tot weerziens het volgend jaar in Kevelaer te hebben toegewenst O.L.Vrouw van Kevelaer Bid voor Leiden's pelgrimsschaar! GEEN VERBAND MET KOPPELBAZEN Gistermiddag half twee hebben enige honderden werknemers van de „Amsterdamsche Droogdok Maat schappij" het werk neergelegd. De directie van de A.D.M. spreekt van een „wilde stakingsactie". De werk nemers hebben kenbaar gemaakt dat zij een hoger loon wensen. Nadat zich rond het middaguur ongeveer vierhonderd (van de bijna zestienhondred) A.D.M.-arbeiders op het werfterrein in Amsterdam- Noord hadden verzameld en het be sluit tot staking hadden genomen, vroegen vier vertegenwoordigers van hen de directie te spreken. A.D.M - directeur ir. J. W. R. Thomson wei gerde echter het viertal te ontvan gen. Hij verwees naar de erkende vak bonden en liet hen weten, dat hij niet in staat was over looneisen te spre ken met vier willekeurige werkne mers. Na de verwarring, die daarop onder het personeel ontstond, besloten successievelijk enkele honderden werknemers het werk stil te leggen. Tegelijkertijd poogden zij hun werk willige collega's van het werk af te houden, met wisselend succes. 's Middags omstreeks vier uur was de situatie zo, dat nog steeds enkele honderden arbeiders het werk niet wensten te hervatten. Ir. Thomson zei, dat de staking „ab soluut niets" te maken heeft met de kwesties van de koppelbazen. Bij de andere grote Amsterdamse scheepswerf, de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij (NDSM) werd normaal gewerkt. Ook op an dere bedrijven in de hoofdstedelijke haven was de situatie normaal. Vrees voor uitbreiding. In directie-kringen in de Amster damse haven vreest men, dat de wil de staking bij de A.D.M. zich in de komende dagen zou kunnen uitbrei den tot andere bedrijven. Bij de ADM zelf heeft men al weinig hoop dat de werknemers vóór maandag allen weer normaal aan het werk zul len gaan. Van de ruim tweehonderd arbei ders, die deel uitmaken van de avondploeg, heeft slechts de helft het werk ter hand genomen. De andere helft werd door de arbeiders, die gistermiddag de staking begonnen zijn, overgehaald het werk stil te laten liggen. Alhoewel zich tussen de stakers en werkwilligen wel enige moeilijkheden hebben voorgedaan, hoefde de ADM-directie de hulp van de politie niet in te roepen. De sta kende arbeiders slaagden er in om op verscheidene plaatsen van het werfterrein de stroomtoevoer af te sluiten, zodat het de werkers bij de ADM wel bijzonder moeilijk werd ge maakt hun taak uit te voeren. Bij de NDSM is de avondploeg normaal aan het werk gegaan. BRAND IN NIEUW LEUSEN. Om één uur gisternacht is brand uitgebroken in een schuur van de veehouder W. Stegerman in Nieuw Leusen. De schuur met rieten dak, waarin twee ton hooi lag opgeslagen, ging geheel verloren. Een kalf, dat in de schuur was ondergebracht, kon niet meer worden gered. Dank zij het krachtig optreden van de brand weer van Nieuw Leusen kon het woonhuis, dat met de schuur één ge heel vormde, behouden blijven. Tot 's middags is de brandweer bezig ge weest met nablussen. De heer Ste german is tegen brandschade verze kerd. In verband met deze brand heeft de Rijkspolitie een man voor een verhoor aangehouden. Bij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij zijn vanochtend maar enkele arbeiders, van het kleine ge deelte dat overwerk zou verrichten, opgekomen. Dit weekend zouden normaal slechts ongeveer 50 arbei ders hebben moeten werken. KORTE GOLF De 28-jarige bromfietsberijder C. Bergwerf uit Apeldoorn is gister avond omstreeks half elf op de Ta- lingweg in zyn woonplaats door een vrachtwagen gegrepen. Hy was op slag dood. De chauffeur van de vrachtwagen, die volgens de politie onder invloed van alcohol verkeer de, is aanvankelijk na het ongeluk doorgereden. Twee uur later meldde hij zich op het politiebureau, waar hij werd ingesloten. De Verenigde Staten hebben vrijdag in 'de woestijn van Nevada ondergronds een kernproef genomen van geringe explosieve kracht, zo heeft de commissie voor kernenergie in Washington bekend gemaakt. Het was die derde ondergrondse kernont- ploffing sinds te Moskou het verdrag werd ondertekend, waarbij het ne men van kernproeven in de ruimte, in de atmosfeer en onder water werd verboden. NIEUWKOOP Geboren: Janine, d. v. A. v. d. Eijk en J. H. A. Derksen; Erik, z. v. A. v. d. Graaf en N. Bootsman.; Tom Ale xander, z. v. B. Staneke en H. I. Morpurgo. Overleden: P. J Nelis, 85 jr., echt genoot van J. Hoogewerf. Gehuwd: J. G. Berk, 24 jr. en E. J. M. v. d. Zwet, 2a jr.; N. van de Voorn, 27 jr. en J. H. Hoogerwerf, 25 jr

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7