Herman Willemse tevreden en met veel trofeeën weer thuis Proftoernooi te Noordwijk nu door de wind geteisterd Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf diplomeert jonge bouwvakkers MEDISCHE DIENSTEN ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1963 DE LEIPSE COURANT PAGINA S Waarom is er nu niemand in Nederland te vinden die bijvoorbeeld in de Rijn of voor de Scheveningse Pier in zee eens een lange afstand- zwemrace durft te organiseren, zoals dat nu al vele jaren met enorm succes in Amerika gebeurt? Deze vraag stelde vrijdagochtend 's werelds, snelste beroepszwemmer, onze 29-jarige landgenoot Herman Willemse, die beladen met nieuwe tro feeën van zijn zoveelste zegetocht uit Amerika op Schiphol terugkeerde. De Utrechtse onderwijzer, die in de afgelopen twee maanden aan de overzijde van de Oceaan met grote voorsprong op de beste lange afstand zwemmers van de gehele wereld 3 zwemmarathons wist te winnen en in een vierde als derde aantikte, zou zo graag in eigen land eens laten zien wat hij in het water kan presteren. 29 jaar, maar zijn vorm loopt nog steeds niets terug. In tegendeel, hij zwemt steeds beter. Deze zomer verbeterde hij bij zijn training in het Amsterdam-Rijn kanaal zijn pérsoonlijk record over de 3 km en bracht het op 41 min. en een paar seconden. In de afgelopen 4 jaar heeft hij iedere dag gemiddeld 4 km bij zijn training afgelegd en voor die tijd was zijn dagelijks gemiddelde gedurende 8 jaren naar schatting 2 km. Een reken sommetje levert dan een totale afstand van 12.000 km. op, dat is zo ongeveer van Amsterdam naar Djakarta Mooie zegereeks In juli won h\j in de V. S. de 26 mijl lange zwemmarathon van Atlantic City in 10 uur 21 min. en 15 seconden en tikte maar liefst lllt uur eerder aan dan nummer twee. Deze maand maakte hij verhoudingsgewijs een nog fraaiere tijd in Canada, waar hü voor de bijna 39 km. lange zwemmarathon over het Lake Sint John slechts 8 uur 32 min. en 50 sec. nodig had, hetgeen menigeen hem te voet over land niet nadoet. Zijn derde eerste prijs haalde hij bij het Canadese gehucht Trois Rivieres binnen: 10 mijl in 3 uur en 56 min. In de twee laatstgenoemde races verbeterde hij de bestaande records. Alleen bij Toronto werd hij derde in een 15 mijl lange wedstrijd, hoewel hij de eerste 11 mijl daarvan de leiding had. „Het water had een temperatuur van slechts 11 graden", vertelde Her man op Schiphol. „Dat leverde mij en trouwens iedereen een geduchte inzin king op". Het was de enige maal, dat Willemse verloor van een meisje. De 19-jarige Amerikaanse Marty Sin zwom hem nl. voorbij en eindigde als tweede achter de Egyptenaar Abo Heif. Ze ver dween van uitputting meteen onder water en werd er bewusteloos uit getild. Goed verdiend! Al met al zwom Willemse in de vier races ruim 120 km en verdiende daar mede 11.000 dollar, dus een kleine 40.000 gulden, waarvan echter de reiskosten moeten worden afgetrokken. Herman kan slechts bij ruwe schat ting zeggen hoeveel kilometer hij nu wel (training inbegrepen) in zijn leven zwemmend heeft afgelegd. Hij is nu SCHAKEN LEITHEN VIERKAMPEN Het jaarlijkse vierkampentoernooi vaii de schaakvereniging Leithen, iri voor gaande jaren steeds een groot succes, zal op de woensdagavonden 4, 11 en 18 september in de grote cantine van Clos en Leembruggen, 3e Binnenvestgracht 3, worden gespeeld. In de vierkampen, die naar sterkte worden ingedeeld, zijn steeds twee fraaie prijzen te winnen tegen een inleggeld van 1.25. In de sterkste groep zal worden ge speeld om de Leithen wisselbeker, mo menteel in bezit van Jerry Bey. Op gaven van deelname kunnen tot uiterlijk 31 augustus worden gericht tot de wed strijdleider, de heer H. Neuteboom, Churchilllaan 46, Leiden,, met vermel ding van speelsterkte (tiental, vereni ging). AFVALTOERNOOI LSB In de maanden september en oktober (vanaf 9 september) organiseert de Leidse Schaakbond haar jaarlijkse afval- toernooi. De ingeschreven deelnemers worden naar vermoedelijke speelsterkte gerangschikt. Bij elke ronde wordt wil lekeurig geloot. De sterkst geachte spe ler moet beslist winnen om een volgen de ronde te bereiken. De laatst over gebleven vier spelers spelen een cir kelvormige competitie om het bezit van de wisselprijs. De vorige wisselprijs werd het vorige jaar definitief gewonnen door de heer J. Piket (Philidor), die ook dit jaar waarschijnlijk zal meedingen. Opgaven kunnen worden gericht tot de wed strijdleider van de Leidse Schaakbond, A. Karstens, Lindelaan 16, Leiderdorp. Het inleggeld is 0.50. Berg en Kohlbeck naar Eastbourne Na enige tijd van onzekerheid hebben de Leidse Philidorspelers A. J. W. Kohl beck en C. C. Berg besloten ten derde male „het Kanaaal" over te steken om deel te nemen aan de open schaakkam pioenschappen van Engeland, die tra ditiegetrouw in het stadhuis van de ge zellige zuidkust-badplaats Eastbourne worden verspeeld. In het kampioen schap zijn tot nu toe ongeveer zestig spelers geplaatst, al zal de definitieve bezetting nog wel groter zijn. Zoals elk jaar maakt dit kampioenschap met o.a. sterke Duitse, Zwitserse en natuurlijk Britse deelname een goede indruk. De twee Leidenaren, de enige Nederlan ders in het kampioenschap, zullen het in Eastbourne dan ook verre van ge makkelijk krijgen, al schijnt de East- bourne-sfeer voor Leiden inspireend te werken, gezien de uitstekende resul taten in vorige jaren. Op de voorlopige deelnemerslijst val len totnutoe de namen van de Engelse internationals Hindle en Parr, de Duit sers Mohrlock (ook internationaal) en Nicolai en de Zwitser Burgener het meest op. Of de veelvoudige winnaar, de Belgische grootmeester O'Kelly de Galway en zijn rivaal, de Spaanse mees ter Perez ditmaal van de partij zullen zijn is nog onzeker. In de tweede week van het toernooi zal waarschijnlijk nog een derde Leidenaar naar Eastbourne komen, de Philidorspeler C. H. v. d. Bosch. Hem wacht dan een zwaar „pre mier-tournament", met de sterke But cher als grote concurrent. Evenals in het open kampioenschap zal worden gespeeld volgens het Zwitsers systeem. Goed object „Het is zo jammer, dat hier in Ne derland nooit een race wordt georgani seerd", vervolgde Herman, „en ik vind het zo eigenaardig, want het is zakelijk toch een goed object". In Canada wor de de races meestal vlak voor de ope ning van grote tentoonstellingen geor ganiseerd, zoals die bij Lake Sint John. „Daar wonen slechts 7000 mensen, maar uit de hele provincie komen ze naar de race kijken, wel 50.000 tot 60.000 man. Er gaat een daverende feestweek aan vooraf. Tot slot komt dan de race, die door de t.v. van kust tot kust wordt uitgezonden en na afloop nog eens ge toond wordt in overzichten van twee maal een half uur. Daags daarna opent dan de tentoonstelling, die dankzij deze enorme reclame een record aantal toe schouwers trekt. Onnodig te zeggen, dat de overigens bescheiden Utrechtse onderwijzer in La ke Sint John, waar hij nu al driemaal achtereen de race heeft gewonnen, ver heven is tot eeri bijna nationale held. De organisatoren van zo'n race moe ten volgens Herman aan prijzengeld on geveer 15.000 dollar uitkeren, t.w. aan de eerste 7 aankomenden. Dan krijgen ze zonder al te veel moeite circa 30 van de sterkste zwemmers ter wereld, die op eigen kosten naar de race toekomen. Dit prijzengeld wordt gemakkelijk door de reclame opgebracht. „Trois Rivieres is slechts een heel klein plaatsje. Toch organiseert het zo'n grote zwemmara thon, waardoor de naam van dit gehucht in alle Canadese kranten en zelfs in ex tra edities op de voorpagina's verschijnt en zelfs ook enige bekendheid verwerft in andere werelddelen". Het prijzengeld trekken de organisa toren van grote bedrijven, in Amerika voornamelijk van automobielfabrieken, die hun produkten aanprijzen op de volgboten. Deze volgboten staan vrijwel constant in het licht van tv- en foto camera's. Voor de klas öp 3 september staat meester Willem se in een Utrechtse lagere school weer voor een klas, maar er is een kans, dat hij midden oktober even naar Egypte vliegt om deel te nemen aan 'n zwem marathon in het Suez-kanaal. „Nu Abo Heif in Toronto van me heeft gewon nen organiseren zijn landgenoten voor hem in Egypte voor het thuisfront met een een wedstrijd", zo besluit Willemse, „ik wou dat men hier in Nederland ook zo enthousiast was". „Het Nederlandse weer? Goed voor een klaverjasdrive, niet om in te tennissen." Luis Ayala, de Chileense tennisprof wiens bruine gelaatskleur na een paar dagen Nederland al aardig „bijgebleekt" is zei het met een moedeloos gebaar, toen hij de baan opstapte om Andres Gimeno partij te geven op de vijfde wedstrijddag van het Noordwijkse proftoernooi. Het was op de eerste vier dagen de niet aflatende reeks depressies, die de profs het spelen vrijwel onmogelijk maakte, vrijdag werden de „Kramerboys" geconfronteerd met een ander aspekt van het 'Nederlandse klimaat: De wind. Met venijnige vlagen schoot hij de kuip van de Noord wijkse tennisarena binnen. De meesters van de precisie waren tegen deze onverwachte tegenstander niet opgewassen. Ze raakten uit hun spel, gingen vaak recht door het midden slaan om het risico te verminderen. Ayala moedeloos Luis Ayala, wiens fijne touch in zijn amateurtijd beroemd was, kon er in het geheel niet tegen. Zijn Spaanse tegenstander Gimeno liep wat op de baseline heen en weer, hield de bal in het spel en strafte elke poging van Ayala om aan het net te komen genadeloos af met een cross-backhand of een lange direkte slag (64 61). Het duel tussen Rod Laver en Frank Sedgman had aanvankelijk meer niveau. Sedgman is bijna 36 jaar, hij heeft echter nog weinig aan loopsnelheid, en controle ingeboet. Laver was een enkele maal Laver in zijn beste vorm. Nonchalant wel iswaar, maar steeds briljant en vaak scorend uit de moeilijkste posities. Hij doorbrak in de vierde game de sterke service van Sedgman en nam de set op het eerste setpoint. Daarna kreeg echter ook bij hem het aantal missers de overhand op het aantal gescoorde slagen en via 1—1 werd het in een minimum van tijd 61 voor Sedgman. Zou na Rose- wall ook Laver voortijdig uitgescha keld worden? Nee, de kleine rood harige Australiër herstelde zich voortreffelijk. Scorend met de be faamde backhandflick, maar meer nog met zijn „ingesprongen" top- spinforehand en goed voorbereide smashes liep hij in hoog tempo langs veteraan Sedgman heen en won de partij op het eerste matchpoint met een pachtige backhandsmash (63 16 61 Lewis Hoad had het handwerk van zijn collega's vanaf de halfge- vulde tribunes verongelijkt zitten PAARDESPORT BOND EN RUITERS ZIJN HET EENS Het geschil in de hippische wereld is tot een oplossing gekomen oftewel de misverstanden met betrekking tot de officiële Nederlandse afvaar diging naar het CHIO te Rotterdam zijn uit de wereld geholpen: na een vrijdagmorgen gehouden bespreking- heeft de nationale federatie van springruiters het volgende communi qué uitgegeven: „Naar aanleiding van een in antwoord op ons tele gram ontvangen schrijven van de Nederlandse Hippische Sportbond waarin is vermeld een equipe voor het CHIO te Rotterdam met welker samenstelling wij ons kunnen ver enigen, heeft het bestuur van de na tionale federatie van springruiters zijn leden vrijdag geadviseerd hun inschrijving voor het Rotterdamse concours hippique gestand te doen". Deze equipe bestaat uit de reeds vorige week aangewezen ruiters Irene Jansen, Toon Ebben, Rob Kou- wenberg, Jan Maathuis en Tjeerd Velstra. aan te kijken, zijn linkerarm hing in een mitella. Men hoopt, dat hij zijn uitgestelde partij voor de kwart finales tegen Anderson zaterdagmor gen zal kunnen spelen. In de halve finales komen dan uit Laver tegen Gimeno en Buchholtz tegen Ander- son/Hoad. De uitslagen waren: Heren enkelspel, tweede ronde: La ver—Sedgman 63 16 61; Gi menoAyala 64 61; Dubbelspel, eerste ronde: Laver/DaviesBuch- holtz/Nielsen 60 97; Tweede ron de: Mckay/OlmedoRosewall/Hail- let 6—3 6—4. KANO Drie Nederlandse kanoërs in kwartfinales W.K. Bü een temperatuur van 40 graden in de schaduw zijn vrijdagmiddag op het Pliva-meer bjj Jajce (Zuid-Slavië) de eerste wedstrijden gehouden om de we reld- en Europese kanotitels. Ruim 8000 toeschouwers waren bij stralende zonne schijn getuige van de openingswedstrij den die, zoals verwacht werd, groten deels door Oosteuropese kanovaarders werden beheerst. De eerste Nederlander die in actie kwam was de Eindhovenaar Tonnie Baan in de series 100 meter K 1-klasse. De Nederlander werd in de laatste se rie in 4 min. 26,22 sec. tweede achter de Brit Wilson (4.23.12) en zal nu moeten pogen via de herkansing de eindstrijd te bereiken. Winst voor Nederland leverde de derde serie van de 500 m k2-klasse op. Ru Knuppe en Chick Weyzen zegevier den in 1 min. 47.70 sec. De Oostenrijkse combinatie Pfaff-Seibld werd in 1 min. 50,76 sec. tweede. Ook de Nederlander Verbrugge haal de halve finales. Hij werd derde in de derd serie kl-klasse 500 meter. De Hon gaar Szente zegevierde hier in 2 min. 6.05 sec. De Deen Hansen werd tweede in 2.07,42 en Verbrugge derde in 2.12,64. ZEILEN Heineke-Elders verdrongen van eerste WATERPOLO POLOTEAM TEGEN ZUID-SLAVIë Voor de waterpolo wedstrijden Neder- land-Zuidslavië die zaterdag 31 augus tus en zondag 1 september te Soest wor den gespeeld, is het Nederlandse team als volgt samengesteld: Hermsen (doelman, De Robben, De Vries (doelman, Neptunus, Arnhem), Geutjes (Neptunus, Arnhem), Van Dorp, Muller, Muller (AZPC), Leenards (ZIAN), Van Spingelen (HZPC), Worm- goor (UZSC), Harry en Wim Vriend (beiden 't Y) en Bultman ('t Gooi). ATLETIEK Wereldrecords van Zatopek gebroken De Nieuw Zeelander Bill Baillie heeft vrijdag een geslaagde aanval gedaan op twee 12 jaar oude wereldrecords van de beroemde Tsjech Emil Zatopek. In Auckland legde de Nieuw Zeelandse atleet de 20 kilometer af in 59. 28.6 min. hetgeen precies 23 seconden sneller was dan de tijd, die Zatopek op 29 septem ber 1951 in Stara Boleslav maakte. Ook het tweede wereldrecord, dat de Tsjech bij die gelegenheid verbeterde, liep Baillie „aan flarden". Hij legde in één uur 20.189.8 kilometer af, dat is 137.4 m. meer dan Zatopek 12 jaar geleden. WIELRENNEN Doek wint etappe in Joego-Slavi'è De Nederlander Jan Doek heeft vrij dag de zevende etappe van de ronde van Zuidslavië op zijn naam gebracht. In de eindsprint versloeg de Nederlander een groot aantal renners. Doek legde de 210 kilometers van Pula, waar de rennaars de rustdag hebben doorgebracht, naar Nova Garica af in 5 uur 23 min. 37 sec. De Engelsman Arthur Metcalfe werd in dezelfde tijd als de winnaar tweede en de Zuidslaviër Cvetko Bilic eindigde als derde. De Zuidslaviër Boltezar behoudt de eerste plaats in de algemene rangschik king. Voor zaterdag staan er twee etap pes op het programma. Eerst een rit van Nova Garica naar Vrsic over 100 km en in de middag het traject Vrsic- Ljubljana, dat een lengte van 90 km. heeft. Bahamontes rijdt nog één Tour Federico Bahamontes zal nog één maal aan de Ronde van Frankrijk deel nemen. De nu 35-jarige Spanjaard heeft vrijdag verklaard, dat hij zich na de' Ronde van Frankrijk 1964 zal terugtrek-, ken uit de actieve wielersport. DE ZESDAAGSE VAN WAGENINGEN Bij de zesdaagse, die op de Wagening- se wielerbaan wordt gehouden, is vrij dag het baanrecord voor koppel wed strijden over dertig minuten tweemaal verbeterd. Allereerst legden Oudkerk- van der Touw 22,200 km af en vervol gens kwamen Nolten-Hamelink tot 22,525 km. De stand na twee dagen rijden is nu: 1 Oudkerk-v. d. Touw 72 p.; 2 Koel- Lute 63 p.; op één ronde: 3 Van Espen- Paul 55 p.; 4 Nolten-Hamelink 53 p.; op twee ronden: 5 Mesters-Sommer (Ned.- Austr.) 51 p.; 6 De Graaff-Van der Lans 45 p. Het Nederlandse touringteam De Flamingo's heeft vrijdag in Londen op Lord's een nederlaag geleden tegen een team van de MCC. De Flamingo's wa ren all out uit 198 runs, de Engelsen kwamen tot 201 voor 6. 91 Jonge bouwvakkers hebben gis teren uit handen van de heer C. Meerburg, voorzitter van1 de plaatse lijke commissie en de examencom missie van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, het diploma aspirant gezel ontvangen. De jongelui verwierven het diplo ma in het kader van het parttime on derwijs, d.w.z. een dag naar school en de overige werkdagen bij een pa troon in het bouwbedrijf. De heer Meerburg dankte in zijn toespraak voor het uitreiken van de diploma's de leraren, de patroons en de ouders die de jonge metselaars en timmer lieden aangespoord en gesteund heb ben in de leerperiode. De jongelui wekte hij op vooral door te gaan. Het dinloma asDirant-gezel opent de mo gelijkheid tot het volgen van een cursus gezel, die ook weer twee jaar duurt. De volgende 73 kandidaten slaag den voor het examen op het onder deel timmeren: A. J. Arbouw, Leiden; P. C. Ba- rendse, Leiden; G. M. van Beelen. Katwijk aan Zee; B. J. L. Brederode. Wassenaar; G. Brückner, Zoeterwou- de, J. Brugman, Leiden; J. Budding. Leiden; C. J. A. Caron, Leiden; J. van Driel, Zoetermeer; G. L. Groen, Zoetermeer; D. Hols wilder. Leiden, J. Honsbeek, Leiden; J. Honsbeek. Leiden; L. Honsbeek, Leiden; J. Klinkhamer, Leiden; M. J. Kwestro, Leiden; C. Labrujère, Leiden; S. P. M. Maurits, Koudekerk a. d. Rijn; B C. J. v. d. Meij, Leiden; D. Mid delkoop, Leiden; H. Ravensbergen, Leiden; N. R. Regeer, Leiden; H. Rietkerk, Leiden: L. Q. van Santen, Stompwijk; J. Th. Schuur, Zoeter- woude; J. J. de Tombe, Leiden; H. B Wallaart, Leiden; H. W. Wieman, Oegstgeest: J. Willemse, Leiden; F. Th. M. de Winter, Warmond; T. Zijl stra, Oegstgeest; W. P. Brands, Noordwijk-Binnen; H. B. Cramer, Noordwijk aan Zee; P. van Duiiven- voorde, Oegstgeest; J. van Duijn, Sassenheim; G. C. Duijndam, Noord wijk; G. A. van Egmond, Rijnsburg; J, F. M. v. d. Kraan, Sassenheim: A G. Plug, Noordwijk; H. K. de Roo, Sassenheim; G. Verhoef, Katwijk a. d Rijn; W.- J. M. Belt, Zoeterwoude; Th. M. v. d. Berg, Koudekerk a. d. Rijn; W. J. van Berkel, Alphen a. d. Rijn; H. L. Bos, Zevenhoven; G. C. Britsemer, Alphen a. d. Rijn; L. Duiindam, Noordwijkerhout; J. C. v. d Geer, Voorhout; G. A. Grimsber- gen, Lisse; K. Hageman, Hazerswou- de; B. A. Jansen, Alphen a. d. Rijn; B A. M. Kraan, Hoogmade-Woubrug- ge; H. A. J. Loos, Zoeterwoude; W P. v.d. Meer, Noordwijkerhout; J. P. A. Meijer, Wassenaar; J. C. Noo- men, Alphen a. d. Rijn; H. de la Rie, Leiden; H. J. Rünsbergen,Alphen a. d Rijn; J. J. Rijsdijk, Voorschoten; Th. M. F. van Schie, Noordwijk-Bin nen; J. J. J. van Slingerland, Zoe terwoude; Th. van Veen, Rijpwete- ring; H. P. M. Verdel, Roelofarends- veen; A. L. Verdijk, Lisse; J. Ver meulen, Zoeterwoude; E. Vliet Vlie land, Noordwijk-Binnen; J. A. J. Vo gelaar, Voorschoten; C. P. M. Witte- man, Voorschoten; G. C. Zoet, Oude wetering; W. J. G. Zonneveld, Voor schoten; J. S. Zwetsloot, Oegstgeest- Warmond; M. J. Berg, Noordwijk; J. T. Roijchard, Delft. C. Baart, Leiden; J. Bakker, Lei den; M. A. Bon, Leiden; Th. den Daas, Alphen a. d. Rijn; A. Gorse man, Rijswijk Z.H.; J. H. de Haan, Alphen a. d. Rijn; P. M. J. Hoeke, Delft; W. H. J. Hogervorst, Zoeter woude; Th. G. M. den Hollander, Oegstgeest; B. van Houten, Leiden; H. J. van Keppel, Wassenaar; Th. J. M. Meijer, Rijpwetering; W. J. B. A. Mulder, Leiden; H. W. M. Rozier, Leiden; J. P. Witteman, Leiden; R. S. D. Luijks, Alphen a. d. Rijn; Fr. Bouwman, Leiden; F. Ph. Mieremet. Leiden. Voor hun bijzondere prestaties tij dens het examen ontvingen T. Zijl stra, H. P. M. Verdel en Fr. Miere met een waterpas. De boekenprijzen gingen naar L. Q. van Santen, P. C. Barendse, J. A. J. Vogelaar, H. Bos, J. Reijchard, M. Rietkerk, J. Vermeu len, Fr. de Winter, W. Mulder en Th. Meijer. De heer De Jong, consulent van de Stichting, sprak tenslotte een woord van dank tot de ouders en de plaat selijke commissie en hij spoorde de geslaagden eveneens aan door te gaan met de studie. plaats In de derde race om het wereldkam pioenschap Flying Junior, dat bij San Remo wordt gehouden, hebben de Ne derlanders Heineke en Elders de leiding in de algemene rangschikking niet kun nen behouden. Deze werd overgenomen door de Ita lianen Isember-Pitto. De uitslag van de derde race was: 1 Squash II (Zweden) 1714 p.; 2 Tuf- fye (N.) met Schimmer-Ton 1413 p.; 3 Gritta (It.) met Isemberg-Pitto 1237 p.; 4 Klein maar Fijn (Ned.) met Meeu- wisse-Meeuwisse 1112 p.; -5 Flevo jr II (Ned.) a.e. Dudok van Heel-Van den Berg 1015 p. Men schrijft ons: Waarom nu weer een Jongeren cursus zullen jullie wel vragen. Ik werk toch! Heb ik nog niet lang ge noeg op school gezeten? Zijn er dan nog zoveel dingen die ik leren moet? Juist omdat je nu werkt, wil je immers kunnen meepraten en een eigen mening hebben. Je wilt ook meer weten wat er gaande is buiten jouw eigen wereldje. Je kunt nu ook zelf met ideeën voor de dag komen zonder alles voor geschreven te krijgen. Je wilt ook wel eens gezellig bij elkaar zijn met meisjes van je leeftijd en plezier hebben, zo maar, omdat de boog niet altyd gespannen kan zijn. Je wilt ook wel eens dingen doen waar je thuis of op je werk niet toe komt. Waarschijnlijk vind je dit alles bij de Jongerencursus. Het verzorgen van: je uiterlijk je kleding de woning de maaltijden handenarbeid - rithmisch dansen - levensvragen - verbale expressie d.w.z. toneel - pantomime - masker en schimmenspel. Verder vier je sa men Sinterklaas en Kerstmis. Ook kun je nog deelnemen aan excursies naar: musea, tentoonstellingen e.d., film of toneelavond - of zo maar een dagje samen op stap. Voor alle meisjes van 1415 en 16 jaar die niet meer op school zijn, die verder willen kijken dan haar neus lang is - en die met elkaar en met de leiding van deze cursus een gezellige en leerzame tijd willen ma ken. Gedurende een heel jaar worden er lessen gegeven en wel twee mid dagen per week, maandag- en don derdagmiddag. Het cursusgeld bedraagt f 1,per week. Wil je je opgeven voor deze cursus of wil je er wat meer van weten, dan kun je informeren bij de leidster mej. E. Kerckhoffs op het adres Steenschuur 17 (naast St. Lodewijks- kerk) te Leiden en wel op de na volgende data en uren: Maandag 26 aug. - woensdag 28 aug. en donderdag 5 sept. Telkens tussen 6 en 8 uur 's avonds. Op boven-vermelde data en uren is er tevens nog gelegenheid voor: inschrijving nieuwe cursisten voor de avondcursus van de Mater Amabilis- school. Belangstellenden voor beide cur sussen, evenals hun ouders, zijn van harte welkom op onze voorlichtings avond zaterdag 7 september a.s. in het Antonius Clubhuis, Mare 43, Lei den. Aanvang half 8; vry entree. KORTE GOLF Bij het zandzuigen in het Bel- terwijde is een bot van een pre-his- torisch dier aan de oppervlakte ge bracht. Men meent, dat menhier te doen heeft met een dijbeen van een reuzenhert, een diersoort, die onge veer 20.000 jaar voor Christus heeft geleefd. Wat lezers schrijven UITGAANDE BEJAARDEN ZOETERWOUDE De uitgaansdag van de bejaarden is weer achter de rug. Nu is het voor mij een behoefte het ijverige Comi té te bedanken voor het zeer vele werk, dat daar aan vooraf gegaan is en de moeite en opoffering van vrije tijd die er aan besteed is. Want het wil wat zeggen om zo iets te organi seren en perfect te regelen. Ik zelf ben al verscheidene jaren meege- weest en het is voor mij nog steeds de mooiste dag van het jaar. Ik ben er zeker van dat velen het met mij eens zijn en daarom nogmaals dank en tot volgend jaar. E)en dankbare bejaarde Religieuze Kunsthandel Haarlemmerstraat 123 Leiden Tel. 01710-22319 Ook uw adres voor Geboorte-aankondigingen (Advertentie) Leiden en Omgeving Leiden Voor nabloeding of on geval ten alle tijde directe hulpver lening. Voor r.lle andere hulp: za terdag half zes en zondag een uur en half zes: tandarts E. J. van der Pias-Moes, Rapenburg 18. In spoed gevallen nemen waar de artsen: Gaasbeek, Hogewoerd 138, tel. 20266. Frijling J. de Wittstraat 49, telef. 51873. Jansen, Rijnsburger weg 29b, tel. 53024. Van Gent. Plantage 14, tel. 22538. Glabbeek, Bachstraat 39, tel. 22956. Apotheken voor spoed eisende gevallen: Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313, en Haven apotheek, Haven 18, tel. 20085. Alkemade en Leimuiden De art sen Van der Werf, Koppoellaan 1, tel. 01712-202, en Van Haselen, Kerk straat 91, Oude Wetering, tel. 01713- 217. Alphen aan den Rijn. Dkt. P. Stehouwer, Anna v. Burenlaan 5, tel. 2170. Apotheek Sonberg, Wilhelmina- laan 67, tel. 3500. Wit-Gele Kruis: zuster Juffermans, Brittenruststraat 30II, tel. 3540. Bodegraven Dkt. Bol, tel. 2113 en zuster Conradi, tel. 2086. Boskoop Dkt. Bom, tel. 2136. Wijkverpleging zuster Beks, tel. 2141. Hazerswoude Voor dokter zie Leiderdorp. Hillegom Dkt. J. J. Versluys, Hoofdstraat 142, tel. 5121. Wit-Gele Kruis zuster M. G. Glas, Meerstraat 206, tel. 5351. Tandarts: zie Lisse. Apotheek: Hillegomse Apotheek, Hoofdstraat 78, tel. 4297. Katwijk Rijn Dkt. C. J. Hagen, Julianastraat 4, Katwijk aan den Rijn, tel. 3222. Apotheek: zie Katwijk Zee. Katwijk Zee Dkt. K. J. E. Slag molen, Voorstraat 131. Apotheek: De Katwijkse Apotheek, Princestraat 3, Katwijk Zee. Tel. 2755. Koudekerk aan den Rijn zie Leiderdorp. Langeraar zie Woubrugge. Leiderdorp Zuster Vermeulen, Hoge Rijndijk 32, Zoeterwoude, tel. 01710-25613. Bij ongevallen aan de Rijndijk: 01714-278. Lisse Tandarts Hoek, Gracht- weg 2, Lisse, tel. 3126. Dkt. F. J. L. M. Haase jr., Heereweg 337, tel. 3685. Nieuwkoop Dkt. Gill, 01726-2527. Dkt. M. Sanders, tel. 01725-555. Noorden Dkt. M. Sanders, Bea- trixlaan 11, Nieuwkoop, tel. 01725- 555. Nieuwveen zie Woubrugge. Noordwijk Dkt. Kruyt, tel. 2030. Wit-Gele Kruis: zuster Hooymans, tel. 3388 of 2524. Apotheek alleen aan zee: Hoofdstraat 59. Noordwijkerhout en De Zilk Dkt. B. C. C. Wösten, Kerkstraat 28, tel. 02533-2285. Tandarts: zie Lisse. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, Rusthof 1, tel. 2468. Oegstgeest Dkt. J. B. Hugen- holtz, Wilhelminapark 2, tel. 51390. Wit-Gele Kruis: zuster Van der Kley, tel. 52426, b.g.g. 33773. Rijnsburg zie Katwijk aan den Rijn. Valkenburg zie Katwijk aan den Rijn. Voorhout Dkt. A. W. Bots, Prof. Aalberselaan 2, tel. 02532-7393. Tand arts: zie Lisse. Voorschoten Dkt. Van der Kooy, tel. 01717-2527. Warmond Tandarts: zie Lisse. Wassenaar Dkt. J. A. J. Pauli- des, Van Zuilen van Nijeveltstraat 42, tel. 4561 en dkt. J. H. Jaarsma, Wittenburgerweg 106, tel. 9676. Apo theek Siderius, Langstraat 86, telef. 2141. Woubrugge Dkt. Nooter, telef. 01729-104, Woubrugge. Zwammerdam Dkt. K. Gill, tel. 01726-2527. WASSENAAR Geslaagd Aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen psychologie mevrouw E. J. Waarderaburg-Gelpke (Wassenaar).

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5