Welke film deze week? Dr. H. Daalder gewoon hoogleraar in wetenschap der politiek Uitreiking haring en wittebrood Leidse universiteit Ook na uitbreiding raadhuis te klein Weerbericht Marktberichten Het weer in Europa ZATKRDAG 24 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 gezellig zonnetje. Om hall tien daar aangekomen bradhit men een beaoek aan het bedrijf van de Gruyter. Half ell begon een rondigang door de vensdhililende afdelingen. Inmid dels was het 12 uur geworden, dus terug naar de ontvangzaal. Daar Bij K.B. is dr. H. Daalder benoemd publioeerd o.a. „The Role of the Mi- 9lond een heerlijke lunch te wachten, tot gewoon hoogleraar in de facul- litairy im the Emerging States" in Dit duurde tot half 2 waarna een be- teit der rechtsgeleerdheid om onder- 1962 verschenen, en véle artikelen Zoek werd gebracht aan de drukkerij wüs te geven in de wetenschap der in tijdschriften. Voorts is prof. Daal- Van het bedrijf en de andere fiabrie- politiek. der verscheidene malen ails rappor- fcen Weer in de bus gestapt naar de Dr. H. Daalder, die in 1928 te Ber- teur van internationale congressen volgende fabriek, en dit was de koffie gen (N.H.) is geboren, studeerde aan opgetreden. en thee afd. plus cacao; alles was udt- de universiteit van Amsterdam ge- Het betreft hier de bezetting van stekend in orde en niet te vergeten, schiedenis en vervolgens van 1947 de leerstoel waaraan was verbon- van aJlles werd geproefd gij het ver af politieke en sociale wetenschap- den de onderwijsopdracht in „staats- laten yan deze afd. kregen alle diames pen, waarin hij in 1955 het docto- en administratief recht van de over- een tablet chocolade aangeboden, raai examen met lof aflegde. zeese Rijksdelen en van IndonesV Na dat a]!leS) het waiS inmiddels 3.15 Eveneens studeerde hij een jaar aan alsmede de algemene staatsleer". Na uur geworden, werd thee gedronken de Londense School of Economics het ontslag van prof. d r. J. H, A en een film vertoond over de grond- and Political Science en verbleef hij Legemann per 1 september 1962, va- stoffen en fabrikage. Dit was o«ge verschillende maanden in I960 en '61 ceert. deze leerstoel, waarvan de veer ^aif 5 afgelopen, resp. aan Harvard University en de leeropdracht thans dus Is gewijzigd. De voorzitster mevr. Uphoff, dank- University of California, Berkeley. te a,jje leidsters voor de prachtige en Prof. Daalder, die in 1960 tot doe- STEDELIJKE K.A.V. EN LEONAR- overvloedige dag. Sa^en P^aS6 0uXXftette van DUS OP EXCURSIE. Op de taragtooht, als gewoonte, Amsterdam promoveerde op een ev6" ee" uurtje in Woer- proefschrift getiteld: Organisatie en Gatoren vertrokken 46 dames van den in theehuis Rijnzicht Om 7 uur Reorganisatie van de Britse Rege- de Sted. K.A.V. E „Leonardus" vanaf was dat afgelopen en trok men met ring (1914-1958) zijn verschillende het Stadhuisplein naar 's-Hertogen- frisse moet naar Leiden terug, waar academische onderscheidingen ten bosch, wonder boven wonder met een men ongeveer 8 uur arriveerde, deel gevalllen, een British Council -- -■ 1 1 - Scholarship in 1954, een Rockefeller Fellowship in Political Science in 1900/1961 en een prijs van het Royal Institute of Public Administration te Londen in 1963. IDe nieuwbenoemde hoogleraar, die assistentschappen aan de Instituut v. perswetenschap en dat van de we tenschap der politiek aan de Am sterdamse universiteit heeft vervuld is sedert 1958 verbonden aan het Institute of Social Studies te 's Gra- venhagei. Behalve zijn proefschrift heeft professor Daalder zeer veel ge- Voormehsen die kwaliteit verlangenl De volgende week zaterdag - de laatste zaterdag in de maand augus tus - vindt traditiegetrouw wederom de inschrijving plaats voor de uitrei king van de historische feestgaven, haring en wittebrood op 3 oktober. Evenals het vorige jaar zal dit ge schieden in de grote zaal van „Den Burcht" (ingang Burgsteeg). Er zijn maatregelen getroffen om de inschrij ving zo vlot mogelijk te doen ver lopen, zodat het wachten tot een minimum beperkt blijft. Met het oog daarop is een lange inschrij vingstermijn, namelijk van 610 uur gereserveerd, waardoor de toeloop zoveel mogelijk kan worden ge spreid. Mogen ook dit jaar weer vele in gezetenen zich geroepen voelen deel te nemen aan deze zinvolle- traditie. INBRAAK IN KANTOOR; VER MOEDELIJKE DADER GEAR RESTEERD. In die nacht van donderdag op vrij dag, tussen des avonds half zeven en des ochtends kwart over acht, is er ingebroken in het kantoor van de houthandel van de gebroeders Van Hoeken aan de Waard. De inbreker is door het openschuiven van een raam naar binnen geklommen, waar na hij in het direktiekawtoor een deur forceerde en uit de kast een aantal rookartikelen stail. Hierna werden op de eerste etage zes stalen scihrijfbu- ro's vernield, maar hier wordt niets vermist. Men neemt aan,dat de in breker naar gelid heeft gezocht, het geen hij echter niet heeft kunnen vin den. In vehbatnd met deze inraak heeft de Leidse politie een 17-jarige fabrieksarbeider gearresteerd, in wiens tehuis die gestolen rookartike len werden gevonden, zodat het er alle schijn van heeft, dait de inlbraak reeds is opgelost. De verdachte heeft nog niet bekend. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jansje Anna d.v. J. de Vries en B. Durieux; Ronaldus M. M. z.v. N. M. Hogenboom en M. T. van der Meer; Paul Robert z.v. F. van Reek en P. M. Slats; Rolandus A. W. z.v. C. J. M. v. d. Voort en J. J. E. van Winsen; Silvia Helena d.v. J. Smit en A. Kettenis; Jannetje d.v. M. F. Schaap en A. Varkevisser; Joséfa C. P. cLv. A. B. J. Vork en A. M. Juffermans; Dennis z.v. R. Mo lenaar en A. P. Leef lang;. Michael z.v. G. J. van Mourik en A. J. Bom; Jacoba d.v. S. Guijt en J. A. Messe- maker; Anton z.v. C. Bavelaar en A. Wolters; Maria A. A. d.v. H. M. van Kesteren en M. A. Dingemans; Vincent Johannes z.v. G. J. de Kievit en G. Schipma; Jan Theo z.v. J. T. Wel ter en C. M. Brugman; Menno Hendrik z.v. F. H. Beem en L. M. M. Nylander. Overleden: P. Sonneveld, 68 jaar, man; D. Baart, 82 jaar, man; C. van Dam, 63 jaar, man; J. Oprei, 50 jaar, man; P. Kempeneers, 71 jaar, man; J. Gorree, 75 jaar, echtgen. v. A. Keveling. Gehuwd: D. A. G. Cancian en C. H. Roelandse. DE RADERBOOT IN DE WITTE SINGEL Enkele dagen geleden maakten wij onder het „Sleutelgat" op de „Sleu telstad" melding van de verschijning van een raderboot (je) in de Witte Singel. De twee knaapjes zijn met hun vaartuigje een geregelde stoffe ring van het Leidse singelbeeld. De kapiteinen zijn Hans Meester, wonende op de Sterrenwacht en zijn vriendje Hans Groot, die z'n domi cilie heeft op de Schelpenkade. Reeds vóór de zomervakantie had den zij hun boot zelf gebouwd en geschilderd. Alleen het voortstu wingsorgaan, in dit geval daarmee bedoeld de kruk-trap-as, is door een vakman gemaakt. De jonge Doe-het-zelvers hebben plezier van hun werk. Plezier in de dubbele betekenis. Omdat het „eigen" werk is en omdat het een middel is voor een prettige watervakantie vlak bij de deur. BOTTLED* UNDER APPOINTMENT BY TIMS ROTTERDAM (Advertentie) Lauw Boellaard in internationale jury Voor de door de Confederation In ternationale des Accordeonistes te organiseren wereldkampioenschap pen accordeon te Baden-Baden is als jury-lid voor Nederland uitgenodigd de heer Lauw Boellaard, uit Leiden, dirigent van het Leidse accordeon orkest „Neerlandia" en leraar van de stedelijke muziekschool. Dit is de 10e maal, dat de heer Boellaard deze eer te beurt valt. De kampioenschappen worden ge houden van 6 t/m 10 september a.s. Tevens ontving de heer Boellaard een uitnodiging van de organisatie leiding van het accordeonwereldfes- tival 1964 te Luzern om zitting te nemen in het erecomité. Vele pro minenten, waaronder ministers, heb ben hierin zitting. Het concours te Luzern zal worden gehouden van 59 juni 1964. De totale baten hier van komen geheel ten goede aan het door de nobelprijsdrager pater Pire gestichte fonds voor het Vre- deseiland in Pakistan. Het ligt in de bedoeling van Neer landia om aan dit wereldconcours in Luzem deel te nemen. Een deelname aan het vorige wereldfestival te Straatsburg in 1958 werd voor Neer landia een groot succes en het zou voor het orkest, dat in september a.s. haar 10-jarig bestaan viert een grote voldoening zijn, Nederland aldaar te kunnen vertegenwoordigen. ORGELCONCERT BERNARD BARTELINK. Dinsdag a.s. speelt de bekende Am sterdamse organist Bernard Barte- link in de Pieterskerk te Leiden. De in 1929 geboren Bartelink be haalde na zijn opleiding aan het Am sterdamse Conservatorium enige prachtige onderscheidingen, waar van *wij noemen: Prix d'Excellence voor orgel (1954), het Laureaat van de kerkmuziekschool te Utrecht (1950) en in 1961 de eerste prijs van het internationale orgelimprovisa- tieconcours te Haarlem. Het programma, dat Bernard Bar telink dinsdag in de Pieterskerk uitvoert, luidt als volgt: 1. Gloria (uit de „Messe pour les pa- roisses") Frangois Couperin; 2. Preludium en fuga in a J. S. Bach; 3. Matines L. Vierne; 4. Petite Pièce Jehan Alain; 5. Konzert über die Weise „Eb sun- gen drei Engel" H. F. Micheelsen. Het concert begint om 20.15 uur. VLAAMSE SCHILDERS EXPOSEREN IN BOERHAAVE- ZALEN. Van 30 augustus tot en met 12 sep tember zullen drie Vlaamse kunst schilders (Elze Verhoef, Alda Vos en Joop Mijsbergen) werk tentoonstel len in de Boerhaavezalen. Deze ten toonstelling is dagelijks open van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Deze kun stenaars hebben hun opleiding geno ten aan de Kon. Academie en aan het Hoger Instituut voor Schone Kunsten te Antwerpen. Elze Verhoef is een oud-stadgenote, de beide an deren (een echtpaar) hebben reeds ettelijke malen geëxposeerd en van hen bevinden zich stukken in verza melingen o.a. in Parijse Worms en Israël. De heer J. N. van Wessem, di recteur van „De Lakenhal", zal de expositie openen. OPDRACHT. De restauratie van het kerkorgel in de Ned. Herv. kerk te Wateringen is opgedragen aan de firma P. C. Bik en Zn. te Leiden. Hierdoor zal dit oude mechanische orgel weer in al zijn luister worden hersteld. Uitslag der gehouden openbare aanbesteding op vrijdag 23 augusuts 1963 van bestek nr. 1, dienst 1963: „Het uitvoeren van grond- riole- rings- en bestratingswerken in het Morskwartier: L. Wagner, Rhoon, 530.000,Firma J. de Vries en zoon, Delft, ƒ529.000,C. A. Langeveld, CLIFF RICHARD EN THE SHADOWS IN „THE YOUNG ONES". In het Luxor-theater kunnen deze week de Cliff Richardfans en andere liefhebbers genieten van de manipu laties van deze „zoet(ig)-gevooisde" Engelsman in de showfilms „The Young Ones". Niet minder dan 14 tophits worden er in ten beste gege ven. Niet alleen zijn bekende wee- zoete liedjes, maar ook enkele, die werkelijk niet onaardig in het ge hoor liggen. Trouwens, het is al met al nog met eens zo'n onverdienstelijke film geworden. Cliff zelf wordt niet al te nadrukkelijk op de voorgrond geplaatst, al vervult hij er dan wei de hoofdrol in, er wordt aantrekke lijke show in gegeven en het ver haaltje kan er ook wel mee door Het gaat er alles heel beschaafd aan toe en zelfs het judo-gevecht tussen vader en zoon „Richards" enerzijds en een aantal clubleden van Cliff anderzijds, werkt ook al op de lach spieren. Het dra»ait allemaal om de „strijd" tussen een rijke, niets ontziende bouw-exploitant en diens zoon (Cliff), die leider is van een jeugdclub. Deze club moet verdwijnen voor een groot object van de vader. Deze neemt alle mogelijke middelen te baat om de club dwars te zitten, de zoon stelt al les in het werk om de club te redden. Als ze 1500 pond betalen, dan mogen ze vijf jaar doorwerken. Hoe de club aan deze els kan voldoen en het ge vecht tussen vader en zoon wordt gevoerd, met uiteindelijk de verzoe ning tussen die twee, moet men zelf maar gaan zien. Wie een aardige, pre tentieloze rolprent niet versmaadt, zal er plezier aan beleven. In Rex draait de western „Schoten verscheuren de stilte". Het woestijn plaatsje Buena Vista wordt geterrori seerd door grootgrondbezitter Ortega, die met een handjevol desperado's de boeren in de omgeving hun land afperst of „beschermingsgeld" eist. Met de boeren, die zich verzetten, worden korte metten gemaakt. Ge lukkig komt er op een dag een een zame cowboy, ditmaal zonder paard, wiens revolver nog sneller uit de holster komt dan die van de despe rado's. Deze krachtmens strijdt voor de goede zaak en wint, zij het niet zonder moeilijkheden. Als U ze nog nooit hebt zien rijden, de vin gervlugge cowboy's, dan kunt u het ditmaal aanschouwen. Een vroijke vacantiefilm moet men ergens an ders zoeken. Zoekt men die niet, dan kan men terecht in Rex. De K.F.C. keurde goed voor veertienjarigen. Woensdag en donderdag volgende week wordt deze film vervangen door „Hugh Society". PROLONGATIES. Trianon prolongeert voor de der tiende week „West Side Story", ge schikt voor 14-jarigen. Voor de vijfde week draait in Lido „55 Dagen in Pe king (14 jaar) en in Stiidio. nu voor de zesde maal, „Mijn beste vijand" (Me and the colonel) mte o.a. Danny Kay (a.l.). In Studio draaait ook nog steeds de jeugdfilm „Sjors en Sjim- mie op het Pirateneiland", Alphen aan den Rijn ƒ485.000,—. Amsterdamsce Aann. mij n.v., 'a-Gra- venhage, 472.000,—. Gebroeders Schouls n.v., Lelden, ƒ469.7,00,—. J. Mens n.v. Llase, 469.00.—, Fa. J. Visscher en zoon, Leiderdorp, ƒ469.000,—. L. P. van der Geer en zoon, Voorschoten, ƒ466.500,Fir ma H. Compeer, Oegstgeest f 463.000. Firma A. Th. Stuifzand, Lelden, ƒ459.400,—. Firma gebroeders H. en J. Ph. de Bolster, Lelden, 307.300 BENOEMINGEN Bij onderscheiden besluiten van Curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden zijn benoemd: dirs. F. J. Bek- ker, wetenschappelijk ambtenaar in. tijdelijke dienst bij de osyohologie, tot wetenschappelijk ambtenaar in vaste dienst; dr, F. L. Bastet, weten schappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de archeologie, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste diienst; dr. J. M. de Beyer, hoofdassistent op arbeidsovereen komst bij de cardiologie, tot weten schappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de cardiologie; dr. T. Beugeling, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de anorganische fysische chemie, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in tijdelijke dienst; drs. P. L. J. Cornelissen, assistent op ar beidsovereenkomst bij de natuurkun de. tot wetenschappelijk ambtenaar in teijdelijke dienst; dr. J. A. van Dor sten, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in vaste dienst bij de facul teit der letteren en wijsbegeerte, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst; dr. H. Elsbach, weten schappelijk ambtenaar le klasse op arbeidsovereenkomst bij de cardiolo gie, tot wetenschappelijk hoofdamb tenaar in tijdelijke dienst bij de car diologie. mej. dr. L. H. Fikenscher, weten- schapp. ambt, le klasse in vaste dienst bij de experimentele plantensyste matiek, tot wetensch. hoofdambt, in vaste dienst; dr. H. P. M. Goddijn, wetensch. ambt. le kl. in vaste dienst bij de sociologie, tot wetensch. hoofdambt, in vaste dienst; B. T. G. de Jong, arts, tot weten sch. hoofdambt, in tijdelijke dienst bij de sociale geneeskunde; drs. J. G. F. Hasekamp, ass. op ar beidsovereenkomst bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte, tot we tensch. ambt. in tijdelijke dienst; dr. A. J. Moolenaar, wetenschapp. hoofdambt, in tijdelijke dienst bij de inwendige geneeskunde, voor het tijdvak 1 januari 1963 tot 1 januari 1964, wederom in deze functie; drs. A. M. Siebers, tot wetensch. ambt. le kl. in tijdelijke dienst bij de botanie; ir. A. J. de Vries, wetensch. ambt. le kl. in tijdelijke dienst bij de na tuurkunde, voor het tijdvak 15 mei 1973 tot 15 mei 1964 wederom in deze functie; drs. T. M. Wiarda, assistent op ar beidsovereenkomst bij de natuurkun de, tot wetensch. ambt. in tijdelijke dienst; drs. T. J. IJzerman, wetenschapp. hoofdambt, in vaste dienst bij de sociologie, tot wetenschapp. hoofd ambt. A in vaste dienst. LEIDERDORP Het ziet er naar uit dat 't gemeen tehuis, ook na uitbreiding, te wei nig ruimte zal bieden om daarin alle sekretarie-afdelingen op voldoende wijze te huisvesten, omdat er op ge rekend moet worden dat met de uit breiding van het inwoneraantal, de personeelsbezetting zal toenemen. B. en w. zijn zich ervan bewust dat huisvesting van het administra tief apparaat van de gemeente in meer dan een gebouw bezwaren heeft, niet alleen voor de leiding van het apparaat (de gemeentesekre- taris), maar ook voor overleg tussen de sekretarie-afdelingen onderling en de dienstverlening aan het pu bliek. Deze bezwaren gelden in min dere mate wanneer de gebouwen dicht bij elkaar liggen. Daartoe heb ben zij op het oog de aan de ge meente toebehorende woning Hoofd straat 9. Na ampele overwegingen zijn b. en w. van oordeel dat het voor een goede vervulling van de gemeente dienst en voor de dienstverlening aan het publiek het minst bezwaar lijk is dat de afdeling sociale zaken en het kantoor van de gemeente ontvanger in dit gebouw gehuisvest worden. Aan deze woning zullen verschil lende voorzieningen moeten worden getroffen. B. en w. zijn voornemens aan een particuliere, ter plaatse ge vestigde, architect opdracht te geven een plan te ontwerpen (kosten 750 gulden). Leidse agenda TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA De Lakenhal. (Oude Singel): tot 29 augustus: Aquarellen en tekeningen uit de verzameling van Paul Brandt Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat) j dag. 1017, zond 1317 uur Tentoonstelling „Op trek", drie duizend jaar kamperen, „Nomadis- me". Tot 6 oktober. Legermuseum (Pésthulslaan): Ma t/m vrijdag 10—4 uur, zond 14 uur Rijksmuseum v. Oudheden (Rapen- ourg) dag 105 uur. zond 15 uur Tentoonstelling: „Het dier als mo tief' t.m 25 aug. Rijksmus Geologie en Mineralogie tv. d. Werfpark): Geologie van Ne derland Dag 10—12 en 24 uur ■on- en ieestd. 2—4 uur, ZOMERPRIJZEN |BREESTI?.I73*TE1.235571 Advertentie f N.J.H.C. vraagt meer subsidie GROTE ACHTERSTAND BIJ BUITENLAND Het bestuur van de stichting Ne derlandse Jeugdherberg Centrale (NJHC) is allerminst content met de huidige subsidieregeling De 20 pro cent, die de overheid thans beschik baar stelt voor de bouw van nieuwe hergergen wenst de NJHC opgevoerd te zien tot 75 procent. Met een lager subsidiepercentage is de stichting niet in staat nieuwbouwplannen te realiseren. Dit verklaarde de algemeen secre taris drs. A. Oostindië gisteren bij de opening van de dertiende Neder landse trekkersronde, die gedurende dit weekeinde in Eist wordt gehou den. In toenemende mate moet de NJHC woekeren met verouderd ma teriaal en zij beschikt nauwelijks over geld om de tehuizen, die zij on der haar hoede heeft, te ondehou- den. Volgens drs. Oostindië verkeren de jeugdherbergen in de ons omrin gende landen in een betere staat dan de Nederlandse, enkel en alleen al vanwege het feit, dat zij aanmerke lijk hogere subsidies ontvangen. In Engeland zijn subsidies tot 75 pet mogelijk, In Vlaanderen geldt een zelfde percentage, terwijl in Duits land 90 pet van bouw en inrichting door de overheid wordt betaald. De jeugdherberg centrale doet haar best zich aan te passen bij het kli maat, dat onder de jongeren van de ze tijd heerst. De huisregels worden met meer soepelheid toegepast dan vroeger het geval was. Gedurende de laatste vier jaar beweegt het totaal aantal overnachtingen zich in de buurt van het half miljoen. Vorig jaar werden er ca. 180.000 overnachtingen van buitenlanders geboekt, terwijl Nederlandse trek kers voor 200.000 overnachtingen in het buitenland zorgden. N OORD ViTJKERHOUT Postduivennieuws De postdui ven ver. „De Duinklievers" hield een wedvlucht met jonge duiven vanaf Tergrvier, een afstand van ong. 302 km. In concours waren 110 duiven. De uitslag luidt: J. v. Gijlswijk 1, 8; J. Duivenvoorde 2, 11, 21; A. Plug 3. 20, 25, 30; Looijestijnv. d. Burg 4, 15, 23, 24; B. van der Linden 5; Gebr. Passchier 6, 9, 16, 27 28, 29, 31, 32, 34, 35; PeetersBroekhof 7, 14, 18, 22; H. Dijkstra 10, 12, 17, 19, 36, 37; Het hokkampioenschap fond 1963 is gewonnen door K. Duivenvoorde met 485 punten. De verdere uit slag is: 2. C. P. v. d. Berg 483 p.; 3. J. van Gijlswijk 452 p.; 4. Looije stijnv. d. Burg 449 p.; 5. B. van der Linden 421 p.; 6. Gebr. Passchier 393 p.; 7. G. A. Duivenvoorde 370 p.; 8. Peeters-Broekhof 361 p.; 9. H. Dijk stra 361 p.; 10. A. Plug 344 p.; 11. J. Duivenvoorde 257 p.; 112. J. A. v. d. Berg 245 p.; 13. Dj. Doeven 75 p. Duifkampioen Fond werd een duif van C. P. v. d. Berg 4x prijs. TER AAR, 23 aug. Groenten Snijbonen 5294; idem B 3248;, Kassnijbonen 1.011.44; idem stek 3141; Witte pronkbonen 3349; idem B 1725; Stamprinsessenbonen 4765; idem B 3031; Stokprinses- senbonen 5376; idem B 3138; Spekbonen 2837; Andijvie 14—21; Postelein 32; Waspeen 2138; idem B 1114; Komkommers stek 1017; Rabarber 510; Uien 25; Groene Kool 1926; Spitskool 23; Rode kool 16; Kroten 13—17 Augurken E geel 810; Witte kool 3; Aardappelen 79 alles per kg; Tomaten A 1.75 2.85; idem B 1.90—2.45; idem C 1 50— 2.10; idem bonken 1.90 alles per bak je van 6 kg; Sla A 1227; idem B 410; Bloemkool A 6197; idem B 4761; idem C 2736; idem stek 14 16; Komkommers 1112 alles per stuk. Stoofsla 50 per kist; Bospeen 16; Selderij 46, Peterselie 5 alles per bosje. Peren: Suikerperen 15 18; Appels: Perzikrode Zomerappel 2627; Erly Victoria 17 per kg. TER AAR. 23 aug. Augurken Export Veiling: Komkommers AA 26; idem A 24—25; idem B 18; idem C 13 per stuk: Komkommers krom 17 per kg: Tomaten: A 3 753 95; idem AX 2.652.75; idem B 3.403 70; idem BX 2.85; idem C 3 05—4.00; idem CX 1.75; idem CC 1.55 alles per bakje van 6 kg; Augurken: A 75: idem B 42—43: idem C 21: idem DA 22—26; idem D 22; idem GD 15; idem CD2 10; idem E 10; idem E geel 3 alles per kg. KATWIJK AAN DEN RIJN, 23 Groenten Waspeen (per kist): A- extra 2.60—3.30; Al 1.60—3.20; A2 1.20—3.60; B-extra 1.80—1.90; BI 1.40 2.20; Bospeen (per 100 bos) 26.00 39.00; Bloemkool (per 100 st.): 6 st. per bak: Al 71.00—87.00; A2 12.00 —79.00, 8 st. per bak: Al 59.00—70.00; A2 4000—45.00: BI 50.00—64,00: B2 18.00—42.00; Sla (per 100 st.) 8.00— 14.00; Rode kool 6.0024.00; Groene kool 13.0027.00; Spitskool 25.00; Pronkbonen 15.00—66.00; Snijbonen Medegedeeld door het KNMI. Geldig vtn zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11,15 uur. OPKLARINGEN Opklaringen en plaatselijk enige regen. Weinig verande ring in temperatuur. Matige, langs de kust aanvankelijk nog krachtige wind tussen noord west en zuidwest. HELSINKI regenbui 18 19 STOCKHOLM onbewolkt 21 0 KOPENHAGEN halfbew. 17 2 ABERDEEN zwaar bew. 17 1 LONDEN regen 18. 3 AMSTERDAM regen 19 0 BRUSSEL halfbew. 19 0.2 LUXEMBURG mist PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN zwaar bew. mist mist onbewolkt onbewolkt FRANKFORT zwaar bew. MüNCHEN regenbui 19 13 ZURICH half bewolkt 20 17 GENEVE zwaar bewolkt 25 0 LOCARNO licht bewolkt 24 0 WENEN half bewolkt 22 0.1 INNSBRUCK regen 20 1 ATHENE onbewolkt 32 0 ROME onbewolkt 29 0 AJACCIO licht bewolkt 25 0 MADRID onbewolkt 34 0 MALLORCA onbewolkt 31 15 LISSABON onbewolkt 15 PAUZE Morgen: 12e zondag na Pinkste ren. Mis: „Deus in adjutorium God, kom mij te hulp" (uit psalm 69). Lodewijk IX, koning van Frank rijk, f 1270. TWEE KONINKLIJKE BESCHERMERS. Een aangename herinnering aan onaangename bezettingsjaren is de Leidse St. Lodewijk9kerk. De eerste en enige „koning van Holland" (18061810), Lodewijk Bonaparte, gaf de bouwvallige kerk en de ver fraaiing ervan met koninklijke mild heid ten geschenke. Uit vleierij, maar ook wel uit oprechte dankbaar heid (want Lodewijk was de kwaai-"' ste niet) werd de kerk toegewijd aan zijn naamgenoot, Lodewijk IX van Frankrijk (geb. 25 april 1214 te Pois- sy, f 25 aug. 1270 te Tunis, heilig verklaard 1297). Deze was een ideale koning rechtvaardig en rechtschapen voorbeeldig vader van een groot gezin (11 kinderen!). In plichtsgetrouwe pracht en praal leidde hij een leven van gebed. De ingetogen levenswijze had zijn voor keur, maar hij gaf zich volledig aan de wil van God, die voor ieder mens dezelfde is: de plicht van staat. Hij was nu eenmaal koning en daarom streefde hij ernaar zo goed mogelijk koning te zijn. Een ongeschikte baan om heilig te worden, vrienden!, maar indien Lodewijk zijn eigen vrome zin had gedaan, zou hij juist niet heilig zijn geworden en zaten we in Lei den zonder Lodewijkskerk. PUZZEL Oplossing dagpuzze lvan vrijdag (514). Hor.: 1. hé, 3. walm, 7. stijl, 9. iep, 11. opa, 12. Oman, 14. Rama, 16. de, 18. eend, 20. Asen, 22. Ne, 23. darm, 25. laan, 27. Ede, 29. sta, 30. nota, 32. kaas, 33 mi. Verticaal: 2. esp, 3. wij, 4. alom, 5. Mia, 6. op, 8. Tarn, 10. ende, 11. open, 13. maar, 15. Adda, 17. enge, 19. eelt, 21. smet, 24, Anna, 26. aak, 28. dam, 29. si, 31. os. PUNT Zonder woorden 71.0089.00; Prinsessenbonen 47.00 59.00; Tomaten: BI 54.00—55.00; B2 27.00; Al 55.00; Cl 38.00; Andijvie 7.0019.00; Kroten (per kist): Al 3.80—4.10; BI 1.00—1.80; Aardappe- I len (per kist) 3.603.80; Rabarber 14.00—-15.00; Komkommers (per 100 st.) 13.0017.00; Selderie (per 100 bos) 16.0026.00; Peterselie (per 100 bos) 11.0012.00. Aanvoeren was peen 50.000 kg, waarvan 4.000 kg voor export werd verkocht; Bospeen 1.500 bos; Bloemkool 35.00 st. waar van 6.400 st. voor export werden ver kocht; Sla 3.200 st.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3