S)e &2idse Sou/Aa/rvt AMERIKA'S HULP AAN BUITENUND DRASTISCH BESNOEID PALEISREVOLUTIE IN ZUID-VIETNAM meisjes, jongens en mannen Socialistische regering van Noorwegen verslagen „Kortzichtig en onverantwoord", zegt Kennedy Chroesjtsjov toert door Zuid-Slavië Het proces-Heyde DE INGESLOTEN MIJNWERKERS De kwestie-Maleisië Ook de Indianen roeren zich Wie heeft de werkelijke macht? BOTER UIT OOST-EUROPA? Socialisten in regering te Bonn? VAN WIJK HERINGA N.V. Gedurende 28 jaar aan de macht Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1963 53e JAARGANG No. 16.01 Amerika houdt de beurs dicht Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 O.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w-, 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vrijdag de regering- Kennedy een zware nederlaag toegebracht door het voor hulp aan het buitenland gevraagde bedrag van 4,1 miljard dollar met 1.025 miljoen dollar te besnoeien. Het amendement inzake deze vermindering werd met 222 tegen 188 stemmen aanvaard, waarbij vele democraten uit de zuidelijke staten de zijde van de republikeinen kozen. Slechts een gering aantal republikeinen stemde tegen de besnoeiing. De regering hoopt, dat de Senaat althans een deel van de besnoeiingen ongedaan zal maken. Later nam het Huis van Afgevaardigden met 224 tegen 186 het ge amendeerde wetsvoorstel aan. Premier Ohroesj fcsjov en president Tito hebben vrijdag in een open Rolils Royce een toohit van twee uur ge maakt over een kronkelende berg weg in de buurt van de Zuidslavisch- Aiibanese grens. De beide staatslie den waren tevoren per Vliegtuig in Titograd, de hoofdstad van de Zuid- slavische republiek Montenegro, aan gekomen. Hun toestel landde op een militair vliegveld op ongeveer 25 kim. van de sitreng bewaakte grens met geen leningen meer kunnen worden Albanië, China's -grote bondgenoot „PARTIJ-BELANGEN" verstrekt voor ontwikkelingspro jek- President Kennedy noemde vrij- ten in Perzië, Griekenland, Thailand, iidMvnnrt hpt nntrpifon van de re- en ..andere landen aan de rand van Van Titograd reed heit gezelschap de door het communisme beheerste naar Cetinje, de vroegere hoofdstad publikeinen in het Huis van Afge- gebieden", aldus Kennedy. van Montenegro, waar een groot aan- vaardigden „kortzichtig, onverant- Bovendien zou het Amerikaanse ta^ mensen op de been was. vir no«HiK»ian<r0n schild tegen eventuele communis- Na het bezoek aan Cetinje reed woordelijk en door partijbelangen tische agressie in het Westelijke men over bergpassen en langs de ingegeven". De uitslag van de stem- halfrond worden verzwakt. woeste steile hellingen van de Lov- ming was volgens hem een „afwij- Handhaving van de besnoeiing zou cen naar Ko<tor aan de gelijknamige er op neerkomen, dat de Sowjet-Unie zeearm, waar president Titos jacht zing van de politiek ten aanzien bijna evenveei aan Cuba geeft als „Galeb" al lag te wacthten om hen van het buitenland, welke sinds het de V.S. aan de rest van de Latijns- Dubrovnik te brengem Ook in einde van de tweede wereldoorlog Amerikaanse landen. „Dit is niet be- paald de manier om het communis- door zowel democraten als republi- me op dit halfr0nd te verslaan." keinen is onderschreven. Na de verklaring van de kenne- - lijk geïrriteerde president liet ook Russische gasten, die daar aan land Als de besnoeiing niet ongedaan de minister van buitenlandse zaken gingen, vergezeld door vice-president wordt gemaakt, betekent dit dat er weten, dat hij het optreden van het Rankovic. Het Zuidslavisohe staats - Huis ernstig opnam. Hij vond, dat "<x>fd en mevrouw Tito zetten met de besnoeiingen „precies in de spie- ^„GaJeb" n»r w ren van de Amerikaanse buitenland- ~"1~ se politiek snijden." en bitter ideologisch tegenstander van Zuid-Slavië en de Sowjet-Unie. Kotor werd het gezelschap door diui- diuizendien mensen toeigejuioht. In Dubrovnik namen president Tito en zij.n vrouw afscheid van hun Het grootste transport kuikens, ooit door de KLM in een vliegtuig vervoerd, 72.000 eendagskuikens, zijn vrij dagochtend in alle vroegte met een DC 7 F vrachtvliegtuig uit Boston in de Ver. Staten op Schiphol aange komen. 56.000 kuikens werden gelost om naar een fokkerij in Hamersveld te worden gebracht. De overige diertjes werden verder gevlogen naar het Italiaanse filiaal van dat bedrijf in Milaan. Foto links: gezagvoer der J. Noomen schepte veel plezier in zijn donzige lading. Rechts: kuiken in contrast. de reis voort naar het eiland Brioni, waar Chroesjtsjov en zijn gezelschap zich zondagmididiag bij hen zullen voegen. Later zette het Russische gezel schap, ma bezichtiging van Dubrov nik, de reis voort naar die oude ha venplaats Split. Reddingsploegen in Hazleton zijn er vrijdagmiddag in geslaagd dén nieuw gat te boren maar de plaats De 61-jarige voormalige advocaat waar de Amerikaanse mijnwerkers dr. Gerhard Bohne uit Dusseddorp, Fellin en Throne zijn opgesloten. Het die in het najaar, tezamen met zijn zal echter ongeveer dertig uur duren voormalige chef, prof. dr. Heyde voordat het gat groot genoeg is om (alias Fritz Sawade), terecht zou de beide mannen, die reeds tien da- staan op beschuldiging van het om degedeeld, dat de KLM twee Douglas gen onder de grond zijn ingesloten, het leven doen brengen in de afge- DC-8 straalvliegtuigen voor vracht- te laten ontsnappen. lopen oorlog van Duitse krankzinni- vervoer heeft gekocht voor 12 mil- Hout en ander materiaal is naar gen, is er in geslaagd uit zijn woon- joen dollar. Hij zei, dat de KLM in Het hoofd van de KLM in de V.S., terecht zou gebiedsleider F. Kielman, heef',' ine- beneden gelaten om te zorgen, dat plaats te ontvluchten. de wereld de tweede plaats inneemt dei^totfnen „ietonder•het puin Prol Heyde, Bohne en nog twee d1,d0£ zullen worden bedolrven, dat ontstaat anderen WOrden ervan beschuldigd deze aanlcoop het bedrag, dat de bij hert verbreden veil de scihadht. verantwoordelijk te zijn voor het om uitgegeven heeft voor Ameri- Wanneer dieze 43 centimeter breed het leven doen brenaen van ruim ,kaanse,toestellen (die 85 procent van is, zal eon poging worden gedaan om 100.OOO krankzinnigen en voormalige de twee mannen met speciaal gecom- bewoners van concentratiekampen. strueerde stallen cabines naar boven te hijsen. Het is niet bekend of de derde in- Nabij Moutiers, in de Franse Al- gesloten mijnwerker, Bova, die door pen, zijn vrijdag zes arbeiders geëlek- 0„W4aM,w±/. een zeven meter dikke muur van trokuteerd, toen tijdens het spannen verdrag te zullen ondertekenen. Het puin van de twee anderen is gesahei- van telefoonlijnen een afgebroken land behoudt zioh echter het recht den, nog in leven is. Dinsdagavond draad op een hoogspanningskabel te- voor zioh, indien noodzakelijk kern- hoorden Fellin en Throne hem voor redht kwam. A- het laatst kloppen. Sinds de instor- ting tien dagen geileden, heeft hij nooh water noch voedsel gekregen. voor onderdelen, op 275 miljoen dol lar is gekomen. -— Zwitserland heeft vrijdag aan- het Moskouse kernstop- wapens te verschaffen. Gr-Brittannië en de Fhilippijnen steunen een compromisvoorstel, dart door de secretaris-generaal van de V.N., Oe Thiant, naar voren is ge bracht om de impasse over het aan tal waarnemers, dat bij V.N.-peilin- gen in Briits Borneo aanwezig zal zijn, te doorbreken. Gr-Brirttannië had aanvankelijk niet verder willen gaan dan vier waarnemers uit elk van de drie lan den, maar volgens Oe Thanrt's plan zal elk land vier „assistenten" aan zijn waarnemers mogen toevoegen. Indonesië heeft geëist, dat 30 waar nemers de V.N.-missie zullen verge zellen, die moet nagaan of de bevol king van Sera wak en Noord-Borneo voeflit voor aansluiting bij de nieuwe federatie van Maleisië. Uit Djakarta wordt nader gemeld, dat de Indonesische minister van bui tenlandse zaken Soebandrio, na een bespreking met president Soekarno zaterdagochtend, aan de pers heeft meegedeeld, dat Indonesië er in heeft toegestemd, acht waarnemers naar de gebieden in Noord-Borneo te zen den. Zij zouden „binnen enkele da gen zodra de nodige regelingen zijn getroffen" met een speciaal vlieg tuig uit Djakarta vertrekken. Indianen hebben vrijdag voor de rechtbank te Omaha in die Ameri kaanse staat Nebraska geprotesteerd tegen de houding, die de blanken tegenover hen aannemen. Twee Indianen, beschilderd en met veren in het haar, voerden een dans uit voor een honderdtal stamgenoten en vele blanken, in deze dans beeld den zij het trieste leven van de rood huid in de steden van de bleekge- zichten uit. Hun woordvoerder zou erop gewezen hebben, dat de India nen alleen huizen kunnen krijgen, die de blanken niet meer willen en dat zelfs geschoolde Indiaanse arbei ders maar moeilijk wenk kunnen krijgen. De Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken, Voe Van Maoe, heeft uit protest tegen de aktie van de regering tegen de Boeddhisten zijn ontslag ingediend en zijn haar afgeschoren, zoals de Bhoeddisti- sche monniken doen. Vele buiten landse waarnemers beschouwen de ze daad als een eerste openlijk teken van het uiteenvallen van de heer sende groep. Er zijn betrouwbare berichten ontvangen over misnoe gen onder de hoge burgerlijke rege ringsambtenaren ten aanzien van de regeringspolitiek. Enige diplomatie ke waarnemers menen, dat president Ngo Dinh Diem in een paleis-staats greep bijna al zijn macht verloren heeft aan zijn broer, Ngo Dinh Nhoe. Er zijn tevens sterke aanwijzin gen van onbehagen onder de strijd krachten en enige diplomatieke waarnemers menen, dat een staats greep in de nabije toekomst niet uitgesloten is. Enige generaals zou den ontevreden zijn over de manier, waarop in deze crisis is opgetreden, het instellen van de staat van be leg, de overvallen op pagodes en de arrestatie van honderden Boeddhis tische monniken. In de hoofdstad be vinden zich voornamelijk soldaten, die trouw zijn aan Ngo Dinh Nhoe; de andere eenheden worden buiten Saigon gehouden. President Diem bevindt zich nog in zijn paleis maar zou tot machte loosheid gedoemd zijn. Het valt ech ter niet vast te stellenin hoeverre de president erin berust, dat zijn 52-jarige broer de macht in handen heeft genomen. Deze is anti-Amerikaans. Hij is politiek raadsman van de president, hoogste leider van de republikeinse jeugdbeweging en bestuurt tevens de Can Lao-partij. Vrijdag werden meer dan 300 stu denten, die een zit-staking hielden voor de ingang van het polytech nische instituut in Saigon, door sol daten ingesloten. Verscheidene le den van de staf van de universiteit zouden zijn afgetreden. In Hue zijn volgens betrouwbare berichten 17 van de 47 afgetreden leden van de universiteitsstaf ge arresteerd. Bij het bezetten van de pagodes zouden Boeddhabeelden vernield zijn en waardevolle voorwerpen door soldaten zijn gestolen. Betrouwbare kringen zeggen, dat minstens 30 men sen bij de overvallen op de pagodes zijn gedood, mogelijk zelfs 100. De regering zegt dat er geen doden zijn gevallen. Een officiële woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Washington zei vrijdag, dat de militairen de toestand in Zuid- Vietnam blijkbaar volledig in han den hebben. Het Zuid-Vietnamese persbureau meldt, dat president Ngo Dinh Diem heeft geweigerd het ontslag van de minister van buitenlandse zaken Voe Van Maoe te aanvaarden. De presi dent heeft minister Maoe drie maan den vakantie toegestaan om een be devaart naar India te maken. Gevechten tussen militairen? Donderdagmiddag zijn bij gevech ten tassen katholieke en boeddhis tische soldaten in de provincie Dinh Toeong in Zuid-Vietnam 60 militai ren gedood en 120 gewond, zo wordt van ingelichte zijde in Saigon ver nomen. Tot de doden behoren zeven officieren. De militaire commandant van het distrikt Saigon, heeft de tijdelijke sluiting gelast van alle universitei ten, middelbare en lagere scholen in zjjn distrikt De firma A. Fein in Arnhem heeft het voedselvoorzienings in- en ver koopbureau in Den Haag per brief een hoeveelheid van 2.000 ton boter uit Oost-Europa aangeboden tegen een prijs, die lager ligt dan de hui dige prijs van f 3.78 per kg, die de groothandel thans als minimum aan de fabrieken betaalt voor Nederland se boter. De eerste 500 ton zouden direct leverbaar zijn, het restant zou voor nieuwjaar kunnen worden ge leverd. De optie van de heer Fein op de partij loopt echter per 1 sep tember af. De heer Fein zegt in steal te zijn meer partijen aan te bieden. Gezien de korte termijn, waarop moet worden beslist, kan hij niet meedoen aan de door het produkt- schap voor zuivel opengestelde in schrijving, daarom is hij niet opti mistisch over de verdere gang van zaken. Zou op zijn aanbod worden ingegaan, zo zei hij, dan zou de han del voor het hoofd worden gestoten. De heer Fein is van oordeel, dat zijn prijs nog verder zal kunnen worden verlaagd. Hollander redt Fransen tijdens vliegende storm van snel zinkend jacht Naar eerst thans bekend is gewor den heeft het 820 brt metende Ne derlandse vrachtschip „Flores" van de rederij Sloots in Vlaardingen eer gisteren tijdens een vliegende storm in de Middellandse Zee op 20 mijl bezuiden Monaco een Franse familie, bestaande uit man, vrouw en 16-ja- rige zoon, van een snel zinkend jacht gered. De kapitein van de „Flores" meldde het gebeurde later aan zijn rederij in een kort telefoongesprek. De volledige toedracht van de red ding is ook bij de Vlaardingse rederij niet bekend. In zijn telefoongesprek zei de kapitein wel dat het ingrijpen van de „Flores" juist op tijd kwam, want kort nadat de in nood verke rende Fransen aan boord waren ge nomen verdween het jacht in de gol ven. De „Flores" was in ballast op weg van La Spezia naar Sete bij Marseille. In de Franse stad Vichy pleeg den vrijdag vier mannen, voorzien van feestneuzen en gewapend met machinepistolen, een overval op een juwelierszaak. Zij gingen er vandoor met juwelen met een totafLe waarde van naar schatting 600.000 gulden. Erich Ollenhauer, de leider der Westduitse socialistische oppositie partij, heeft in een gesprek met een vertegenwoordiger van de „West- faelische Rundschau" verklaard, dat zijn partij in het najaar Adenauers opvolger slechts dan zal steunen, wanneer ook socialisten in de rege ring zitting krijgen. Hij noemde dit in overeenstemming met de grondslagen der democratie. Ollenhauer achtte vooral op het ge bied der buitenlandse politiek een zo nauw mogelijke samenwerking ge boden. „Het vraagstuk, hoe maatre gelen tot internationale ontspanning gecombineerd kunnen worden met vorderingen op de weg naar Duitse hereniging, is dermate ingewikkeld, dat een zo nauw mogelijke samen werking van de regering met alle partijen noodzakelijk is", vertelaarde hij. VLIET 15 LEIDEN De vraag naar Van Wijk Modewol en Van Wijk Airvel wordt steeds groter. Wij moeten uitbreiden en vragen dus: Inlichtingen over lonen, sociale voorzieningen en reisgelidvergoeding kunt U dagelijks tussen 9 en 5 uur en 's zaterdags tussen 11 en 12 uur krijgen bij de afdeling Personeelszaken, Vliet 16, Leiden. De uit sociaal-democraten be staande Noorse regering onder pre mier Einar Gerhardsen is vrijdag avond verslagen, toen er gestemd werd over een motie van wantrou wen. Met 76 tegen 74 stemmen werd een motie aangenomen, waarin de regering er van werd beschuldigd, dat zij geen maatregelen had getrof fen om de veiligheid te verhogen in de mijnen aan de Koningsbaai op Spitsbergen, waar vorig jaar novem ber 21 mijnwerkers bij een ontplof fing om het leven kwamen. De sociaal-democratische partij, die 28 jaar achtereen in Noorwegen aan de macht is geweest, werd ten val gebracht door de liberalen, de con servatieven, de boerenpartij, de chr. volkspartij en de socialistische volks partij. Deze laatste groep die zich van de sociaal-democratische partij heeft afgescheiden, zat met haar 2 zetels „op de wip". Haar besluit om tegen de regering te stemmen, had al kritiek ontmoet bij de mijnwer kers op Spitsbergen, die evenals de regeringspartij van mening waren, dat een bedrijfsongeluk gebruikt werd voor politieke doeleinden. De sociaal-democraten hadden overigens de beschuldigingen van de hand ge wezen. Onder de aftredende ministers be vinden zich Halvard Lange, die 17 ZOEKT U een Gero-cassette van 40.of 400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero-specialist ADENAUER NAAR ROME. De Westduiitse bondskanselier, Kon rad Adenauer, zal aan het eind van zijn vakantie aan het Comomeer, een bezoek brengen aan Rome en het Va- ticaan. Naar in Bonn verluidt zal hij op 16 september in Rome besprekin gen voeren met leden van de Itali aanse regering. Ook wordit verwacht, dat hij door Paus Paulus in particu liere audiëntie zal worden ontvangen. jaar het ministerie van buitenlandse zaken heeft geleid, en Trygve Lie, de voormalige sekretaris-generaal van de Verenigde Naties, die pas twee maanden geleden de porte feuille voor industriële zaken had gekregen. Algemeen wordt aangenomen, dat Noorwegen een weinig stabiele po litieke toekomst tegemoet gaat, om dat de eenheid in de niet-socialisti- sche regering gevaar zou gaan lopen zodra er fundamentele politieke kwesties aan de orde komen in het parlement. Een dergelijke kwestie is bijvoorbeeld het eventuele lidmaat schap van Noorwegen van de Euro pese Economische Gemeenschap, (E.E.G.), waartegen de boerenpartij fel gekant is. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Enkele opklaringen De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mee: Boven de Oceaan en Europa hand haaft zich een westelijk tot zuid westelijke luchtstroming, waarin Oceaanstoringen meedrijven, die nu en dan regen brengen. Eén van deze storingen, die gisteren Ierland na derde, trok vannacht in versneld tempo in de richting van de Noord zee. Boven het Kanaal en langs onze kust veroorzaakte de depressie tijde lijk een harde tot stormachtige zuid westelijke wind. Een volgende Oce aandepressie zal morgen later op de dag het weer gaan beïnvloeden. Daar aan voorafgaande trekt een gebied over met tijdelijke opklaringen. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. ZON- EN MAANSTANDEN 25 Aug.: zon op 05.38, onder 19.45- maan op 12.09, onder 22.23. 26 Aug.: zon op 05.40, onder 19.43; Hoogwaterstanden 25 Aug.: v.m. 6.34; non. 18.55. 26 Aug.: VJH. 7.08; mm. 19.30. KORRELTJE Er zijn helden in het kwade zowel als in het goede.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1