op öie WARme avonö heette Rome ons welkom EEN TREINREIS DIE GEEN RUIMTE LIET VOOR DIEPE MEDITATIE ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 De kleuren van nieuw en oud De eerste rijen flats schoven langszij: woningen, die onze wo- ningwetprodukten ziek van ja loezie zouden kunnen maken, in lichtgroen, in rose, in hemels blauw of beige, met groene, rode of blauwe lappen over de balkons om de feestende zon buitenskamers te houden. Na de buitenwijken werd alles een zee van oker en roestbruin, met een licht eiland van beton en glas: Termini, het eindstation, een ruimtelijk hoog- I lied van de moderne tijd, dat als I een long duizenden mensen in- I ademt en naar buiten perst. Rome verwelkomde ons. WIJ STAPTEN in een warme avond zonder briesje. De palmen stonden roerloos en vleermuizen voerden snerpend schijnaanvallen uit. Als 'n donkere schim stond aan de over kant somber het kolossale restant van wat eens de vorstelijke termen van de christenvervolger keizer Dio- cletianus waren. Eenmaal 'een heer lijk bouwwerk, een luxe', voortref felijk geoutilleerd badhuis, waarbij onze badinrichtingen maar piere- badjes zijn; thans bakstenen ruïnes, die een nationaal museum en een christelijke basiliek herbergen, maar nog altijd een imposante getuigenis afleggen van de macht en de praal- zin van de superieure Romeinen, die de „heren der wereld" waren. ROMA AETERNA, het eeuwige Rome, stad der steden en meesteres van de wereld. Als iemand voor de eerste maal van zijn leven de zekerheid heeft, dat hij over enkele uren deze glorie met eigen ogen mag aanschouwen, dan grijpt de ont roering hem bij voorbaat bij de keel. Bij zijn tweede reis is de meeste ontroering al verdrongen door gevoelens van meer familiaire aard ten opzichte van deze wonderbare stad, die voorgoed een royale plaats in zijn hart heeft ingenomen. Rooms of niet Rooms, gelovig of nergens om malend, de eerste confrontatie met de hoofdstad der aarde wordt in de regel voorbereid met een diepe meditatie. In bedevaartsverband wil len deze bespiegelingen nog wel eens lukken, omdat de mede reizigers in hetzelfde „schuitje" zitten. De Po-vlakte wordt dan benut voor stil of luidruchtig gebed, omdat in deze streek uren achtereen weinig anders te beleven valt dan je in de trein op gezette ogenblikken een aap te schrikken, als er een 'rapido' tegenligger voorbij flitst, die je met zijn luchtdruk genadeloos om de oren slaat. Voor het overige zou je je kunnen afvragen of je niet met de verkeerde trein in de Zaanstreek bent terecht gekomen, maar deze is tot ons genoegen altijd nog een stuk gezelliger. Zo leiden zo niet alle, dan toch wel vele wegen naar Rome: per vliegtuig, trein of auto, op een scooter of een bromfiets. Je kunt er ook lopend komen, maar dan moet je binnen afzienbare tijd een boek over deze bezigheid schrijven. Gezellig, warm en ver is de reis met de bus: Verrassend en verheugend is het, als je bij het oversteken bijna van de sok ken wordt gereden door de verchroomde luxe van Maarse en Kroon, als ware de Via Venti Settembre de Leidse Haarlem merstraat. Zo kan het Eeuwige Roma aan uw voeten liggen en u een over weldigende en onvergetelijke aanblik bieden. Hier zagen wij de roestbruine stad met zijn ve le grijze barokke koepels vanaf de ingang van de Villa Borghese had, zou moeten treffen. Maar er viel mij niets bruikbaars in. De j omgeving werkte ook niet inspi rerend. Italiaanse matrones za ten zich waaiertjes wuivend in te spannen en twee Napolitanen gaven de knoflookgeur de vrije teugel met het verscheuren van brokken salami. Buiten zetelde de hitte op het land en trilden boven op de bergen compacte stadjes met vestingachtige kloos ters en krachtige torens. Het al vale groen was overal geel aan het worden; de wereld en ieder een daarop lagen voor pampus. De eerste ontmoeting EN ZO NADERDEN we de eeuwige stad: steeds meer wegen, meer cy- pressen, meer agitatie in, de corri dor en.meer warmte. De „sky line" van Rome is niet opwindend. Egaal grijs is de streep aan de ein der, maar als je met de ogen die naderende massa aftast komt er plot seling de schok, die zovelen vóór ons al hebben gevoeld: rechts bolt de blanke koepel van de St. Pieter en dit beeld laat je niet meer los. Op zo'n moment zou je iets willen doen, roepen of zo, of een vrome houding aannemen. Maar een Itali aanse trein heeft geen enkel ontzag voor heilige piëteit; k rijdt er elke dag dwars doorheen. EEN MAAND GELEDEN trokken myn vrouw en ik Rome tegemoet, op eengepakt in een broeikas, die zich met een snelheid van meer dan 130 kilometer per uur verplaatste. „Buitengewoon," vonden we in on bevangen enthousiasme. De ervaring werd nog buitengewoner toen een conducteur, met een portemonnee als een weitas, dermate aandacht aan mijn reisbiljet besteedde, dat een kind je kon vertellen, dat er iets mis zou gaan. „Supplemento", zei de man vlak. Ik kon met de beste wil niet even vlak doen toen de conducteur een boekje tevoorschijn haalde, er als een melkboer in begon te bla deren en een „blauwtje" legde. Hij maakte een sommetje op de rug van zijn hand en de uitkomst was 3025 lires: of ik die dan maar wilde be talen, ik zat in een „rapido", zei hjj. Achttien gulden extra voor z'n twee tjes, omdat het ritje MilaanRome nu maar zeven uur duurde in plaats van negen uur. De mede-reizende Italianen begonnen me vol mede leven te observeren. Waar de klant een fooi kan krijgen Links van me zat een jonge En gelse Jezuiet, die in Rome een jaar lang Engels ging doceren aan de Gregoriana. We hadden ons al eer der met elkaar verstaan over de prijzen van het (trein) ys, die even hoog waren als het langs de spoor baan groeiende suikerriet en nu stootte hij me aan en siste: „Geef die man beslist niet méér." Ik be taalde namelijk met drie biljetten van duizend en maakte me op, breedvoerig in mijn beurs 25 losse lires bijeen te garen. De conducteur In het begin van onze jaartelling liepen hier de honderden slaven van keizer Caligula. Op de Pa- latijn ziet men nog de impo sante resten van de onderbouw van wat eens het rijke paleis van deze wrede imperator was; als de personeelsverblijven al zo gigantisch waren nam de biljetten aan, aarzelde enige tijd en verdween, verontwaardigd snuivend, toen de 25 lires uitbleven. Het was voor het eerst, dat ik mee maakte, dat een klant een fooi kreeg. Mijn Engelse reisgenoot had zich, alvorens naar Italië te vertrek ken, verdiept in „Praktische richt lijnen en wenken voor het Appenijns schiereiland" en had daaruit geleerd, dat je nooit moet geven wat ze van je vragen. Inmiddels was mijn humeur er niet beter op geworden en in plaats van Romeinse visioenen op te roepen zon ik op wraak, die het reisbureau in Nederland, dat mij niet voor deze ramp behoed Foto's Leidse Courant Het enige wat wat je in zo'n bar stensvolle corridoï kunt doen is je plat tegen de wand te houden om een onnoemelijk groot aantal trein- personeelsleden door te laten: con ducteurs, mét en zonder weitas, iets mindere figuren met pet en bel, kleine mannetjes met heel grote pet ten en kisten vol verbazend dure frisdranken-in-kleine-flesjes en gro te kerels met kleine petten die ijs verkopen en bij elk pakje staan te overwegen, welke prijs ze wel zul len vragen. En dan niet te vergeten de kleinste soort onderdanen van de Ferrovie dello Stato, de Italiaan se spoorwegen, ventjes die tussen je armen en benen doorglippen terwijl ze met een minuscuul bezempje al le ongerechtigheden van de vloer vegen. Want de Italianen minnen het schone in al zijn verschijnings vormen. Welke prijs door vakantie gemist Naar aanleiding van het bericht dat een Venrayse winkelier een hoofdprijs van de bijstandkrant ont ging, doordat hij met vakantie was en zich niet tijdig kon melden, ves tigt de organisator van de Bijstands- actie er de aandacht op, dat zulks natuurlijk 'smams eigen schuld is ge weest. Juist als winkelier en mede werker aan de actie is hij tijdig tevo ren ingelicht over de termijn, waar binnen aanmelding moest plaats heb ben. Bovendien, aldus organisator Bergers, was er geen hoofdprijs in de vorm van een t v-toestel. De hoog ste prijs bestond uit een wasmachine ter waarde van 345.--. Gebleken is volgens hem, dat de Venrayse mid denstander slechts een grapje heeft willen uithalen in de veronderstel ling: „Laat ik maar vragen, er draait altijd wel wat uit De gemankeerde prijswinnaar re ageerde hierop met de opmerking, dat hij ten ene male niet gesproken heeft van een grap, die hij wilde uit halen, doch slechts van een aahteraf beschouwd grappig voorval, waar over hij thans geen herrie meer wil de maken. Feit blijft, aldus de mid denstander, dat tussen het bekend worden van het prijsbepalende ge heim der krant en de uiterste ter mijn van aanmelding slechts twee dagen liggen. Evenzeer is het vol gens hem een feit, dat de Venrayse middenstander een krant had, waar in een hoofdprijs zat. Hij heeft ech ter sans rancune het feit aanvaard, dat hij de boot heeft gemist. Marken militair van water bevrijd Marken is in last. De overvloedige regenval van de afgelopen weken heeft het waterpeil op het schierei- landje bijna 30 cm doen oplopen, juist terwijl de pompinstallatie van het enige gemaal op Marken in de revisie was. Dit had tot gevolg dat de weilanden langs het IJsselmeer onder water kwamen te staan, even als de kelders van de laag gelegen nieuwbouw-huizen. Maar erger nog was, dat de rioleringen verstopt raakten en alhoewel er dus bepaald geen sprake was van een noodtoe stand, dreigde er wel een gevaar voor de volksgezondheid. Ook dat gevaar is echter volledig geweken, sinds tien motorspuiten van het korps mobiele colonnes uit Laren het werk van het gemaal hebben overgeno men. De „militaire invasie" heeft bij de Marker bevolking een zucht van ver lichting teweeg gebracht. Onder gro te belangstelling reed de militaire hulp-colonne Marken binnen en nog geen uur later lagen de eerste slan gen al in de kleine slootjes. Even later gingen de aggregaten Na een bezoek aan de Sint Pie ter is een van de eerste zorgen een bezoek aan de Fontana di Trevi: enkelemuntstukjes over de linkerschouder en uw weer zien met Rome is gegarandeerd. De muntjes blijven in het bas sin liggen totdat dit wordt schoongemaakt. De opbrengst is voor het personeel van Gemeen tewerken. Het kleine jongetje, dat steeds weer met een mag neetje aan een hengel „visjes" tracht te verschalken (ook Ro meinse jongetjes zijn slimme riken), maakt geen schijn van kans. aan en spoten de eerste overtollige liters water in het IJsselmeer in. Waarschijnlijk zal de pompinstal latie dinsdagmiddag uit de revisie komen, zodat de militairen Marken ruim vier dagen zulen moeten be hoeden. Overigens bracht de komst van de militairen nog wel enige problemen met zich mee. De smalle bruggetjes van het eiland zijn niet op verkeer berekend en al gauw bleek dat de jeeps met de pompinstallaties net iets te breed waren. De stadstimmer man bracht echter uitkomst: waar nodig zaagde hij enige stukken uit de brugleuningen, onder het goed keurend oog van Marken's loco burgemeester P. Visser. Marineluchtvaartdienst verliest twee raketten Vliegtuigen van de Marinelucht vaartdienst mogen niet meer ge bruik maken van een bepaalde baan om het oefenterrein nabij Texel bin nen te vliegen. Die maatregel is ge nomen omdat een toestel van deze dienst gistermiddag, in die baan twee raketten met cementen kop heeft verloren. Volgens het hoofd van de Marine voorlichtingsdienst zijn die raketten in een „volkomen leeg" weiland te recht gekomen, waar zich totaal geen mensen bevonden. Volgens toeschou wers echter zou een van de raketten op minder dan tien meter afstand van enkele op het weiland staande mensen zijn ingeslagen. TECHNISCHE STORING Het hoofd van de Marinevoorlich tingsdienst deelde verder mee dat nu al bekend is - hoewel het onder zoek in deze zaak nog wordt voort gezet - dat een technische storing in het afvuurmechanisme van de raket ten er oorzaak van geweest is, dat ze te vroeg van het vliegtuig loslieten. Onderzocht wordt verder of mis schien ook de vlieger te vroeg op de knop gedrukt heeft, waardoor het te vroeg lanceren van de raketten aan twee oorzaken te wijten zou zijn, na melijk een fout van de vlieger en een technische storing. De vliegtuigen van de MLD ma ken nu uitsluitend gebruik van an dere banen dan die gisteren gebruikt werd om het oefenterrein binnen te vliegen. Vrijdag begon in Am sterdam de viering van het 350-jarig bestaan van de Jordaan met 'n officiële bijeenkomst en een concert in de Westerkerk. Foto: be dachtzaam in het haar krabbend vraagt deze oude Jordaner zich af waar de tijd gebleven

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10