S)e Ceidóc (Son^cmt Blijde gebeurtenis aan het Belgische hof dn Fabiola Koningi moet thuis bijven Chroesjtsjov in Zuid-Slavië Toestand in Zuid-Vietnam gespannen Rector Sondaal geheim kamerheer Uiterlijke kalmte Nieuwe arrestaties in treinroofzaak Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1963 53e JAARGANG No. 16.010 Peking knipoogt tegen Roemenië Telel. 2 0 9 3 5 - Bed. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., S 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. S 8,75, Adv. 18 et p. „Dat leer ik nooit," denkt u, wanneer u een goed danspaar ziet. De waarheid is anders. U verleert het nooit, als u het eerst maar goed geleerd hebt. En goed dansen is niet eens en, laTrningT^cfa^nier^ moeilijk. U hoeft niet te blok- of ziek is geweest. ken, niet te vervoegen, niet te Het Belgische koningspaar trad op ,i r. Buizer is woensdag bij een berg. 15 december 1960 in het huwelijk, ontleden... U hoeft alleen .r., Nederlandse omgekomen in Oostenrijk Klimtocht in bergen eindigde in drama De Nederlandse mevrouw Gesine tocht in het Oostenrijkse Kaiser-ge- loos gebleven. Het Belgische ko- ..L.;; Wordt aan het Belgische hof een ninklijke paar vertoeft al enige we- stappen en in ie scnrij- echtgenoot, de heer Frederik Buizer, blijde gebeurtenis verwacht? Talloze ken met vakantie in Spanje. ven. Hier is het adres: dans- en ecn andere Nederlander, Chris- Belgen hebben donderdag voor zieh- dhït° taTm'k'usTrf laTer school Evert Castelein, Boer- üan Kalse, Tot dusverre is het huwelijk kinder- maar de goede dansschool bin- loos gebleven. Het Belgische ko- _.5bergte om het leven gekomen. Haar zijn opgenomen in een «elf deze vraag bevestigend beant- nog verklaard, dat het „voorbarig" haavelaan 13, Leiden. Tele- ziekenhuis in Kufstein. woord na een communique, dat in de zou zijn te spreken over een komen- foon e 90 *54 middag door het paleis in Brussel de blijde gebeurtenis. „Maar een ze- roon De drie Nederlanders waren dins- werd bekendgemaakt. (Advertentie) dag tijdens hun klimtocht vanuit de Gruttenhuette over de Kopftoerlgrat overvallen door slecht weer en sneeuw en moesten de nacht door- werd er aan toegevoegd. Hierin wordt gezegd, dat „hoewel de gezondheidstoestand van koningin Fabiola uitstekend is, worden haar voor het ogenblik lange reizen af geraden." Aanleiding tot het communiqué is het feit, dat de Belgische koningin Premier Chroesjtsjov heeft woensdagavond op het officiële diner, dat niet, zoals aanvankelijk was mede- hjj president Tito van Zuid-Slavië te Belgrado aanbood verklaard, dat de gedeeld, haar vakantie in Spanje zal Sowjet-Unie niet zal beven als de imperialisten een oorlog veroorzaken, onderbreken ®m twee plechtigheden Hij zei voortSi zo maakte het officiële Zuidslavische persbureau „Tanjoeg" en op 2? augustus in Mechelen - bij donderdag bekend, dat als de imperialisten „een nieuwe wereldoorlog te wonen. Koning Boudewijn zal beginnen, dit de laatste oorlog zal zijn, omdat de volkeren geen stelsel echter alleen daarvoor voor enkele kunnen verdragen dat de mensheid alle ellende van oorlog en verwoes- dagen naar België terugkeren. ting bezorgt." In langzaam tempo reden de auto's rm m&t 1 brengen in een spleet in de rotsen Woensdagmorgen vroeg werden van uit de Gruttenhuette hun noodsig nalen gezien en een reddingsploeg van vier man ging op weg om hen naar beneden te brengen. Mevrouw Buizer stierf tijdens de afdaling, vermoedelijk als gevolg van uitputting. Haar man is, even eens met uitputtingsverschijnselen, opgenomen in het ziekenhuis in MALEISIE waar de schamele restanten vriezingen aan handen en voeten. EIND AUGUSTUS, op de 31e, moet van in veiligheid gebracht meubi- nprchnreaii de federatie Maleisië een feit wor- Tenslotte merkte de Sowjet-premier lair, keukengerei en andere persoon- volgens net inuxse p u den. Dat is afgesproken. Maar of op, dat er, wat de ontwikkeling van hjke bezittingen opeengetast liggen. DPA was mevrouw Buizer afkomstig het er werkelijk van komen zal, is de economische betrekkingen tussen De klok van het spoorwegstation Rheden. De heer Kalse woonde een open vraag. Zoals men weet, is de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië be- wijst nog steeds 5.14 aan, - het tijd- vroeger jn Hilversum, maar vestigde Indonesië geenszins gebrand op deze treft, „goede vooruitzichten" be- stip waarop op de 26e juli vier-vijfde v;0f0rc. nieuwe buurman, die wel eens te staan, machtig zou kunnen worden. Boven dien verdenkt men er Soekarno van, Geen concessies dat hij een begerig oog heeft laten vallen op de gebieden van Serawak President Tito zei in antwoord op en Noord-Borneo, twee gebieden, die Chroesjtsjovs woorden, dat in de deel uitmaken van het grote eiland westelijke wereld druk wordt ge- Borneo, dat merendeels Indonesisch speculeerd over de vraag, wie zal gebied is. Soekarno ontkent, "dat hij toegeven aan wie - „Of Tito met de aspiraties in die richting heeft, maar Zuidslavische communisten zich bij intussen is hij bezig, een vijandige het „kamp" zullen aansluiten of dat houding te kweken tegen de inlijving Nikita Sergejewitsj, uit naam van de van deze twee gebieden in de fede- communisten van de Sowjet-Unie, ratie Maleisië. enkele concessies zal doen aan de Enige tijd geleden leek het er op, Zuidslavische communisten." „Daar alsof Indonesië zijn bezwaren tegen js echter geen sprake van, er is geen Maleisië had laten varen. Op de con- sprake van welke concessie dan ook. ferentie van Manilla kwam men tot Over deze kwesties zal niet gespro- overeenstemming: er zou een opinie- ken worden," zo zei Tito, peiling worden verricht door vier De Zuidslavische president zei vertegenwoordigers van de Ver. Na- voorts in zijn rede, dat de commu- ties onder de bevolking van Sera- nisten in zijn land steeds vooraan wak en Noord-Borneo. Viel dat gun- hadden gestaan in de strijd voor stig uit voor de federatie, dan zou vrede en vreedzame coëxistentie. Indonesië daar vrede mee hebben. „Natuurlijk kan niemand zeggen, dat Het was wel merkwaardig, dat Soe- hjj geen fouten maakt en wij hebben karno nu opeens zo geporteerd was inderdaad ook niet altijd juist ge- voor een opinie-peiling, terwijl hij handeld. Het is echter goed als een uitgesproken tegenstander is van iemand in staat is om zijn fouten te de overeengekomen opinie-peiling, corrigeren en het is gevaarlijk dit BcZOCk aan Skopje lan&s me* ruïnes geflankeerde Kufstein. De heer Kalse kreeg be stip waarop op de 26e juli vier-Vijiuc x,. 0 deel van de slapende stad werd ver- enige tijd geleden in Ki woest. felden in Duitsland. Sinds de afkondiging van de alarmtoestand in Zuid-Vietnam op woens dag zijn meer dan duizend mensen gearresteerd* zo heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken donderdag vernomen. Funktionarissen van dit ministerie zeiden de indruk te hebben, dat het er nu rustig is en dat de Vietnamese autoriteiten de toestand in het gehele land in handen hebben. De Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken, Voe Van Mau, heeft donderdag uit protest tegen de politiek van de regering ten aanzien van de Boeddhisten zijn ontslag aangeboden, zo wordt van welingelichte zijde vernomen. Twee beelden van de gespannen toestand in Zuid-Vietnam waar de staat van beleg is afgekondigd. Boven: voor de hoofdpagode van Saigon, de Xa Loi, hebben vijftienduizend boeddhisten met spandoeken en borden gedemonstreerd tegen het beleid van de regering Diem. Onder: in Hue, de relgieuze hoofdstad van Zuid-Vietnam, waar tachtig procent van de bevolking boeddhist is, patrouilleren militairen met de bajonet op het geweer na het afkondigen van de staat van beleg, welke maatregel werd genomen nadat een vijfde boeddhist door verbranding zelfmoord pleegde. regering met betrekking tot een re geling van de Boeddhistische kwes tie. Volgens de reiziger is het in de Zuidvietnamese hoofdstad ogenschijn- - 0t,— In Saigon zijn nog steeds tal van x-^jdc rustig, maar heerst er grote span- in Nieuw Guinea. Maar hoe dit ook njet te doen en fouten te blijven telef,.verbindingen verbroken, waar- ning. Het leger heeft de macht in het zij: er kwamen vier vertegenwoor- maken." onder die van de Amerikaanse am- land m handen, digers van Oe Thant, maar zij stuit- - - - er hoeft maar ten direkt op moeilijkheden, want volgens de afspraak van Manilla zou- Chroesjtsjov bezocht Skopje tenilandse diplomaten. bassade en van een groot aantal bui- weinig te gebeuren om de gemoede- den er waarnemers van Indonesië Premier Chroesjtsjov heeft donder- „A^dtaafd Verwacht wordt, oor en de Philippijnen bij moeten zijn. dagmorgen in gezelschap van maar- 5 situatie noe wel twee of drie die Boeddhisten, die geenszins als uit- 1 Viovnolr <ToWrar»V«t ann F nr/vrrlart Ko. ren opnieuw te verhitten. In diplo- In Hue wordt de avondklok strikt matiake kringen te Saigon vreest men ernstige vergeldingsmaatregelen van Deze zijn echter nog steeds niet ge- schalk Tito een bezoek gebracht aan d arriveerd. het de vorige maand door een aard- 5 Het ziet er sterk naar uit dat Dja- bevingsramp geteisterde Skopje. De winkels zijn gesloten en de we- karta probeert het de Ver. Naties Tienduizenden overlevenden van de- gen gebarricadeerd, in het bijzonder onmogelijk te maken het opinie— Ze ramp stroomden uit om de beide rondom de belangrijkste pagoden, onderzoek uit te voeren en, als het staatslieden luide toe te juichen en Bij de bestorming van de Xa Loi- toch uitgevoerd wordt, de resultaten bloemen te strooien over de weg, pagode in Saigon door politie en geschakeld kunnen worden be schouwd. FAMILIE-TWIST. Ngo Dinh Nhu, de invloedrijke jon- .--o, f. w - gere broer van president Ngo Dinh zal aanvechten, omdat er geen Indo- (he de lange stoet van auto's moest lit air en zijn vier Boeddhistiscne mon- Diem, heeft donderdag in een com- zijn ge- volgen. piken gedood en^ zestien gewond, zo murLiqu.é de Boeddhistische leiders nesische waarnemers bij weest. Men kan dan aanvoeren dat bij de stichting van die nieuwe buurstaat heeft een reiziger, die donderdagmid- uit Saigon in Hongkong aan- ervan beschuldigd, dat zij een staats greep hadden beraamd. Zijn schoonvader, de ambassadeur de V.S., Tran iri..o wfEen melkbus vol met bankbiljetten kwam, meegedeeld. Te Hue zouden aUu»MiivoMvi alles* niet regelmatig is toegegaan is donderdag door arbeiders onder een bij de aanval op de grootste pagode va^Zuid-^etrTam w ,.w., volgens de afspraken. Waarbij dan onde molen bü Troy in de Amerikaanse vain de stad 25 gewonden zijn geval- Van Tsjoeong, heeft donderdag zijn gemakshalve vergeten kan worden, staat Ohio opgegraven, nadat de eige- len. Daar zouden ook meer dan vijf- factie neergelegd. Hij deelde in een dat die onregelmatigheden geforceerd naar daarvan kort voor zijn sterven te- honderd personen zijn gearresteerd, ve^aring mee: „ik kan niet langer zijn door toedoen van Indonesië zelf. gen zijn familie gezegd had, dat hij onder wie acht professoren van de een regering vertegenwoordigen, die Intussen dringt de tijd en zijn wij het geld daar had verborgen. De over- plaatselijke universiteit, die zaterdag raad in de wind siliaat en waar benieuwd of de nieuwe staat Ma- ledene had eens gezegd dat hij geen ontslag hadden genomen uit protest ^kenrend tegenover sta". De am- leisië veel vrede zal kennen. vertrouwen stelde In banken. tegen de „onverschilligheid0' van de bassadeur, een Confuciaan, is ge trouwd met een Boeddhiste. Hij is de vader van mevrouw Ngo Dinh Nhu, de schoonzuster van president Ngo Dinh Diem, die aLs de machtigste vrouw van Zuid-Vietnam wórdt be schouwd. Tran Van Tsjoeong heeft kortgeleden felle kritiek geleverd op anti-Boeddhistische verklaringen van zijn (nu kath.) dochter en haar be schuldigd van „gebrek aan eerbied" voor de Boeddhistische meerderheid in Zuidi-Vietnam. Eerder was donderdag uit Saigon gemeld, dat Tran Van Tsjoeng van zijn functie ontheven zou zijn, omdat zijn invloedrijke dochter verontrust was door kritische uitlatingen van haar vader in Washington. De „blonde vrouw", die woensdag avond in Londen werd gearresteerd, blijkt volgens een officiële politie- verklaring te zijn Mary Kasih Man- son, de vrouw die de zwarte perso nenauto had gekocht, die zondag op de parkeerplaats van een Londens vliegveld werd aangetroffen. Zij is in hechtenis genomen op verdenking van heling van 835 punt sterling, af komstig van de treinroof. Intussen heeft Ccotland Yard don derdag de namen bekend gemaakt van drie mannen, die zij „voor een goed verloop van het onderzoek In zijn zomer-residentie te Castelgandolfo heeft Z.H. Paus Paulus VI in privé audiëntie ontvangen de Neder- graag zou willen spreken". Bewoor- lardse ambassadeur bij de Heilige Stoel# graaf F. de Merchant et d'Ansembonrg en diens gezin (foto). dingen die er in de regel op wijzen, Rector H. L. J. M. Sondaal, voor heen rector van huize „Duinzicht" te Oegstgeest, thans gevestigd in Esch bij Boxtel, is door Z.H. de Paus be noemd tot geheim kamerheer. dat tegen de beitrokkenen een aan houdingsbevel is uitgevaardigd. Het zijn de 41-jarige antiquair en auto verkoper Bruce Reynolds, de 31-ja- rige bookmaker Charles Wilson en de 43-jarige caféhouder James White. De bookmaker Wilson is inmiddels aangehouden. Tot nu toe zijn zes mensen, drie mannen en drie vrouwen, gearres teerd nadtat twee weken geleden de klopjacht op de roversbende begon. Charles Frederick Wilson, wiens foto tegelijk met de foto's van twee an dere gezochiten in de avondbladen van donderdag versaheen, werd twee uur daarna gearresteerd. Detective Frank Williams van Scot land Yard bevestigde, dat mejuf frouw Manson nooit eerder met de rechter in aanraking is geweest. Zij was uit edigen beweging met haar raadsman naar Scotland Yard gegaan. Drie Nederlandse zeelui waaronder Leidse jongen in Zuid-Amerika gewond Aan boord van de „Parkhaven", een 5400 brt. metend schip van de gebr. Van Uden's Scheepvaart- en Agèntuurmaatschappij te Rotterdam, dat op de lijndienst tussen Rotter dam en Zuid-Amerika, is, naar wij thans vernemen, zaterdag j.l. een meertros geknapt, waardoor drie Nederlandse zeelieden ernstig wer den gewond en een Spaanse matroos lichte verwondingen opliep. De ge wonden zijn de 42-jarige kabelgast J van Hees uit Rotterdam, wiens beide benen onder de knie zijn ge amputeerd, de 18-jarige jongen J. Frijling uit Leiden, die ernstig let sel aan het rechterbeen kreeg en de 30-jarige tweede stuurman A. van den Berg uit Den Haag, die met een gebroken been in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Het gebeurde in de haven van Ma- ceio, waar het schip werd gelost. Uit een door het weerbureau in San Juan (Porto Rico) uitgegeven me dedeling blijkt, dat de tweede tropische storm van dit seizoen in het Caribische gebied zich heeft aangemeld: de ,3eu- lah". Het centrum bevindt zich onge veer 600 m(jl ten oosten van Porto Rico. De storm beweegt zich tussen W.N.W. en N.W. met een snelheid van ongeveer 12 mijl per uur en verwacht wordt, dat hij zijn weg in dezelfde richting zal ver volgen. «*- In Peru sterven dagelijks honder den stuks vee aan mond- en klauwzeer. De ziekte verbreidt zich snel en dreigt een ramp voor het land te worden. De invoer van Argentijns vee zou de oor- suk van de epidemie zijn. De bis®ohop van Rotterdam, mgr. M. Jansen, is gisteren, vergezeld van zijn twee sekretarissen, in Esch de benoeming komen mededelen. In zijn begeleidende toespraak ontvouwde mgr. de grote verdiensten van rector Sondaal voor het binnenlands apos tolaat. De benoeming is nog gedaan door paus Johannes XXIII, een week voor zijn overlijden. Bij de mededeling van deze onder scheiding was aanwezig de vicaris- generaal van het bisdom Den Bosch, mgr. Rooyakkers, de pastoor van Eech en het dagelijks bestuur van de St. Wililibrordvereniging. Mgr. Sondaal, die als vice-voorzit- ter van de Bijbelstichting zijn aan deel in de arbeid van de St. Willli- brordverenjjging - waarvan hij vele jaren sekretaris is geweest - blijft bijdragen, heeft de bisschop hartelijk dank gebracht voor de verleende on derscheiding. Gouden V erlovingsringen Juwelier v. d. WATER, Haar lemmerstraat 207 heeft ze Zeer grote keuze. Op 't grave ren kunt u wachten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Zuidwestelijke wind De Bilt, vrijdag 10 uur: HET KNMI deelt mede: De depresie, die ten noordwesten van Ierland sterk vertraagd werd, begint zich langzaam in de richting van Schot land te verplaatsen. Daardoor breidt het vrij krachtige windveld aan zijn zuidflank zich de komende 30 uur over de Noordzee uit. In de aangevoerde lucht, die iets onstabieler wordt, kunnen enkele buien worden verwacht. Midden op de Oceaan ten noorden van de Azo- ren beweegt een Oceaanfront naar het oosten. Dit front kan ons land morgen avond bereiken. In de temperaturen komt weinig verandering. ZON- EN MAANSTANDEN 24 Aug.: zon op 05.37, onder 19.48; maan op 11.02, onder 22.03. Hoogwaterstanden 24 Aug.: vjm. 6.03; n.m. 18.23. KORRELTJE Zonder arbeid geen voldoening.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1