lüP' Lijm hout met CETAFLEX Ceta Bever *^0 ROZENWATER TEGEN DE BOEG EN: „BEHOUDEN VAART... INSE ALLAH" HET 9e MILJOEN VOLGEBOEKT IN HAZERSWOUDES BOERENLEENBANK DINSDAG 20 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Luxe jacht van olie-sjeik te ivater „Ik doop u „Gazal" en ik wens u behouden vaart. Inse Allah"Na deze woorden slingerde mevrouw E. M. HoekmanBergefurt maandag middag rond twaalf uur een fles tegen de boeg van het maar liefst twee endertig meter metende plezierjacht „Gazal", dat Akerbooms Scheeps- en jachtwerf aan de Ringvaart te Lisse de afgelopen maanden heeft ge bouwd en waarvoor men ruim één miljoen gulden zal ontvangen. De fles brak de eerste keer niet. Eerst na een tweede zwaai bezweek het glas en snoven de honderden belangstellenden een heerlijk zoete geur op. Want de fles bevatte niet de bij dergelijke gelegenheden zo gebruikelijke champagne, maar rozenwater. Het jacht is namelijk gebouwd in opdracht van Sheik Khalifah bin Sulman al Khalifa van Bahrein. En Sheik Khalifah enz. is Mohammedaan en de Koran verbiedt nu eenmaal het gebruik van alcoholische dranken. Ook voor het dopen van schepen Juweel van 'n jacht Het is een juweel van een jacht glanzend wit gelakt en boven de boeg een opvallende „preekstoel", een klein platformpje waarop straks de harpoenier zal staan het ge weer gereed om de haai een har poen tussen de ribben te jagen. Sheik Khalifah zal het jacht niet alleen gaan gebruiken om te spelevaren op de Perzische Golf, maar ook om er mee op visvangst te gaan. Het schip is naar westerse begrip pen luxueus uitgevoerd, maar geen overdadige dingen.. Geen gouden kranen of andere poppekast", zo zei ons de heer J. Akerboom, de directeur van de Lissese scheepswerf. Alleen het wapen van Bahrein voor op de boeg, een rood schild met kroon, is voor een deel met bladgoud bedekt en binnen, in de kajuit van de Sheik, staat een gouden gazelle (Gazal bete kent gazelle). Voor het overige: een diepvriesruimte van 4 m., een berg- kast met een volautomatische was machine, een serie badkamers met electrisch bediend toilet plus wasta fels met warm en koud stromend water. In de deksalon van acht bij vier meter, een compleet uitgeruste bar met zitbanken en losse fauteuils, een radio-ontvanger, een TV-toestel te gebruiken voor alle bestaande ka nalen van het wereldnet, een stereo- platenspeler en een bandopname-ap paraat. Verder heeft de sheik in zijn eigen kamer nog een eigen boordtelevisie. Zittend in zijn lucht- gekoelde salon kan hy dan zien wat men doet en waar men vaart. Air-conditioning. Het jacht is bijna 32 meter lang, is ruim zes meter breed en heeft een diepgang van 1.85 meter. De water- verplaatsing bedraagt ongeveer 125 ton, terwijl de twee Caterpillar die selmotoren het schip een snelheid kunnen geven van dertien knopen. In de machinekamer staan verder twee dieselaggregaten met een capa citeit van elk 55 kw voor 220 tot 380 volt wisselstroom, die de gehele elec- trische voorziening van het jacht voor hun rekening nemen. Twee electri- sche boilers zorgen voor de warm watervoorziening. In de machinekamer staat ook de installatie die zorgt voor een pretti ge temperatuur in het gehele schip, óók als het snikheet is. Benedendeks bevinden zich de be- manningsverblij ven, de messroom voor de bemanning, de salon voor de eigenaar en de verblijven voor de gasten, enz. Bovendeks zijn de eetsalon, de kombuis met het dubbele roestvrij stalen aanrecht, het stuurhuis (op een verhoogd dek) compleet met de mo dernste nautische apparatuur en de deksalon. Op het grote zonnedek bo ven de deksalon zijn twee polyester raceboten geplaatst, die door middel van alluminium davits gestreken kunnen worden. Het schip is gebouwd van z.g. SM- staal in plaatdikten van 6, 6, 7 en 9 m.m. Het sahip is geheel gelast. Scheepsbouwer Akerboom, rechts geflankeerd door zijn echtgenote en links door mevr. E. M. Hoekman— Bergefurt, die het schip met rozen water doopte. Stuurhuis en schoorsteen zijn van alluminium. Het jacht heeft vijf wa terdichte compartimenten. De GazaJ heeft tanks die 11.000 liter olie kun nen bevatten. De watertank heeft een inhoud van 4500 liter. De tewaterlating van het fraaie schip „Dit is nu een schip, dat een scheepbouwer echt met genoegen be kijkt", aldus de heer Akerboom is aan de ene kant geen spectaculair schouwspel geworden. Oorzaak: de afgelopen winter voer een rijnaak een deel van de onder water liggende helling kapot. En waaTom die hel ling nog niet gerepareerd is? „We verschillen nogal van mening met de verzekeringsmaatschappij", zo zei ons de directeur van de jachtwerf, en zo lang we niet tot overeenstem ming zijn gekomen, laten wij die hel ling natuurlijk niet repareren. Het schip kon dus niet „achteruit" de Greveling oorspronkelijk een oude beek, die in het duin ontsprong' inlopen. Tc water getild. Twee drijvende bokken ieder in staat de kleinigheid van 150 ton te heffen moesten nu uit Rotterdam komen. Men liet de Gazal nu eerst een meter of vijf de hal uitlopen en stond toen een poosje op de plaats rust. Men sloeg er een strop om en de bok hield het achterschip net boven de waterspiegel. Toen kon het jacht weer een paar meter achteruit en werd de strop om het deel van het schip aan de haak van de hijskraan bevestigd. Twee kranen tilden toen als het ware het schip van de wal en heten het vervolgens voorzichtig in het water zakken. „Ik hoop, dat ik het nooit weer op deze wijze zal moeten doen", zo verzuchtte de heer Akerboom. „Tk heb er nachten van wakker gele gen. Op deze wijze is het risico dat het schip wordt beschadigd veel gro ter en ik wil het graag klokgaaf af leveren." Straks zal het schip op eigen kracht naar Bahrein varen. Wanneer het schip geheel afgetimmerd is en tijdens de proefvaart geen rare kuren vertoont, zal de heer S. Kris uit Voorschoten in de stuurkast plaats nemen. Met hem komen vijf Neder landers aan boord plus de vertegen woordiger van de sheik, de 44-jarige heer J. Hoekman, die sinds juli van het vorige jaar in ons land vertoeft om de supervisie te voeren over de afbouw van het jacht. Zijn vrouw en ie kinderen blijven nog wat in Hol land. De heer Hoekman is hoofdin genieur van een groot scheepvaart kantoor in Bahrein. Hij maakte ken nis met de sjeik, toen deze zijn an dere boten hij heeft nog vijf klei nere jachten in reparatie gaf. De bemanning voor het jacht komt van de fa. Smit en Derkzwager uit Rotterdam. Men wil graag omstreeks half september vertrekken om voor het najaar door de Golf van Biscay e te zijn en na de natte moesson in de Perzische Golf aan te komen. Als de Hollanders het jacht hebben afgele verd, keren zij weer naar Nederland terug. Voor mevrouw Hoekman de fles met rozenwater tegen de boeg in scherven liet slaan de heer Hoek man moest de grote witte hoed van zijn vrouw vasthouden, zo gemeen joeg de stormachtige wind de hal binnen sprak de heer J. Akerboom nog enkele woorden. Hij bedankte de sheik voor de opdracht en alle wer kers, die hun beste krachten hadden gegeven om zo'n fraai en soliede schip te bouwen. Wensen. Loco-burgemeester A. J. Mesman was ook aanwezig en daarom vroeg de heer Akerboom gelijk even de aandacht van het gemeentebestuur om een deel van het eiland aan de scheepswerf te verkopen. Vooral voor het te water laten van jachten van groot formaat zou dit voor liet bé drijf een groot gemak betekenen. Vele werknemers komen van bui ten Lisse. Spr. meende dat men ook moet wonen waar men werkt. Hui zen bouwen voor werknemers in dr; Lissese bedrijven is een zaak van grote urgentie. Vervolgens doopte mevrouw Hoek man het schip „Gazal en wenste het goede vaart: „Inse Allahals Allah het wil. De bouwgroepen van de grenswacht in Oost-Berlijn ontplooien weer grote aktiviteit bij de Berlijnse Muur. Hier zijn ze bezig om vlakbij de controlepost van de Heinrich Heinestraat de zogenaamde „dodenstrook" aanzienlijk te verbreden en van nieuwe afzettingen te voorzien. (Advertentie) RADIO TELEVfSIE GANGETJE 12 (Advertentie) Nederlandse oorlogsgraven in Engeland op één ereveld bijeen Tussen Groot-Brittannië en Neder land is overeenstemming bereikt over de tekst van de nota's op grond waarvan 230 Nederlandse oorlogs graven in verschillende erevelden in Groot-Brittannië kunnen worden overgebracht naar het ereveld Mill Hill van Paddington (Londen). Op Mill Hill zijn testig Nederlandse oor logsgraven. Notawisseling die thans kan wor den verwacht, is nog niet aan alle vereiste voor het overbrengen van alle graven naar één ereveld voldaan. De verwanten heeft men reeds om instemming gevraagd. Van het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken moet toestem ming worden verkregen voor het op graven in Engeland, terwijl in Schot land de rechter deze toestemming moet geven. Voor de graven die in gewijde grond liggen, is tevens de in stemming vereist van kerkelijke autoriteiten - in Engeland voorname lijk van Anglicaanse en in Schotland van presbyteriaanse. Als aan deze vereisten is voldaan, gaat de technische dienst van de Ne derlandse Oorlogsgravenstichting naar Groot-Brittannië voor het over brengen van de graven. Verlies K.L.M. 56 miljoen over eerste halfjaar Het verlies van de K. L. M. over het tweede kwartaal van dit jaar bedraagt 18 miljoen tegen 16,2 mil joen over het overeenkomstige kwartaal van 1962. De bedrijfsin- kosten waren 12,7 miljoen lager, hetgeen voor het grootste deel het gevolg is van het wegvallen van het vervoer naar West-Nw. Guinea. De vingen, waren 6 miljoen lager en de afschrijvingen 4,8 miljoen. Nieuwe straalvliegtuigen In verband met de beoogde mo dernisering en standaardisatie van De voorzitter van de bank,- de heer Wesselingh heeft mej. Heijker de enveloppe met inhoud aangeboden. Een zelfde geschenk werd even later ook de heer Hogendoorn aangeboden. de vloot is besloten twee DC-8f straalvliegtuigen, de zgn. „jet tra- der", te bestellen. De financiering van deze vliegtuigen zal plaats vin den binnen het kader van de met de Nederlandse regering in 1962 ge troffen overeenkomsten. De vlieg tuigen passen in de exploitatieplan nen op langere termijn en zullen, naar verwacht mag worden, te zij ner tijd een gunstige invloed heb ben op de bedrijfsresultaten, zo ieelt de K. L. M. mede. In vergelijking met 1962 belie- oen de bedrijfskosten over het eer ste halfjaar 17,4 milpoen (1962: 7,8 miljoen), de afschrijvingen 36,5 miljoen (46,4) en het berekende verlies, inclusief saldo van overige baten en lasten, 56,2 miljoen, te gen 56,6 miljoen over het eerste halfjaar 1962. Drie-en-twiwtig mensen zijn om het leven gekomen en 15 zwaar ge wond toen een bus maandag op rond '200 km. ten zuiden van Santiago in Chil'i in de rivier de Cachapoal stort te. Op de weg tussen de landelijke gemeenten Las Balsas en Las Cabnas deed de versnelling het plotseling niet meer, waarna de bus veronge lukte. ZOETER WOUDE EERSTE PRIJS IN VENLO VOOR ST. JANS-DRUMBAND Zondagmorgen vroeg vertrokken er uit Zoeterwoude 2 bussen waarin de St. Jans-drumband, vergezeld van een flink aantal „supporters", de reis maakte naar Venlo. Zij nam daar deel aan de „Hafa 63" een internatio naal drumbandconcours. In de 1ste afdeling toonden de Zoeterwouders als een van de laatste korpsen hun kunnen. Na een zeer lange wachttijd maakte de jury de uitslag bekend. Terwijl de meerderheid van de op getreden korpsen met een tweede prijs genoegen moest nemen, ver wierf de St. Jans-drumband met 292 pnt. een fraaie eerste prijs. Een prachtig resultaat voor de leider de heer W. K. van Bohemen en zijn mensen. Dat de stemming er op de terugreis wel in zat behoeft geen nader betoog. Zuid-Hollands oudste Raiffeisenbank, die van Hazerswoude-Koudekerk, heeft op 31 juli JL weer een mijlpaal be reikt in de 64-jarige historie. Op deze datum namelijk mocht kassier L. M. de Boer het genoegen smaken te registreren dat negen miljoen gulden aan spaargel den bfj de coöperatieve Raiffeisenbank waren ingebracht. Gisteravond werd dientengevolge in het bankgebouw in het dorp een bijeen komst belegd, waar, behalve de leden van het bestuur en de raad van toe zicht, de kassier en een personeelslid, ook twee spaarders acte de présence gaven: mej. A. W. Heyker en de heer A. F. R. Hogendoorn, in zijn functie van voorzitter van de plaatselijke amb- tenarenpersoneelsvereniging. Beide laat ste personen waren het, die door de in leg van spaargeld hetzij bijna het ne gen-miljoen-bedrag bereikte, hetzij de eerste was. na degene die precies de negen miljoen volmaakte. Het wonder lijke immers was, dat de persoon, die de negen miljoen in feite tot stand bracht door het bedrag dat hij inbracht, het bestuur de wens te kennen had ge geven niet op officiële wijze van een geschenk te worden voorzien, doch dit binnenkamers te overhandigen. Beschuit met muisjes In elk geval: de twee bovengenoem de gelukkigen kregen van de voorzitter van de bank, de heer J. Th. Wesselingh, een enveloppe met inhoud aangeboden. „Wij hebben", aldus de voorzitter, „met spanning de geboorte van de negen mil joenste tegemoet gezien. Reden dan ook, dat wij vandaag de voorspoedige ge boorte met beschuit met muisjes willen vieren!" En de daad bij het woord voe gend nodigd spr. een employé van de bank uit koffie met beschuit met muisjes te serveren. Tijdens het gezel lig onderonsje, dat nu volgde, richtte de heer Hogendoorn, sprekend namens de ambtenarenpersoneelsvereniging waar aan het extraatje ten deel viel, woor den van dank tot de bankbestuurders. Wat de inbreng van spaargelden bij de coöperatieve Raiffeisenbank „Hazers woude-Koudekerk" nog betreft: in de laatste jaren viel er een snelle vooruit gang te bespeuren. Op 14 maart 1962 konden zeven miljoen gulden aan spaar gelden worden geregistreerd. De elfde december van hetzelfde jaar nog werd de acht miljoen bereikt. NOORDWIJK KWESTIE OVER VW-INFORMATIE TE NOORDWIJK Wat moet een VW-bureau voor in formatie geven omtrent een pension, waarover het vele klachten ontvangt? Deze vraag speelde gisteren een rol bij de behandeling van het kort geding, aanhangig gemaakt door de eigenaresse van het pension „Renova", mej. E. S. Stadler te Noordwijk tegen de stichting VW aldaar. Deze deelt omtrent dat pension op vragen om inlichtingen mede, dat er vele klachten ontvangen worden. In het kort geding werd geëist, dat genoemd bureau zich zal onthouden van geven van inlichtingen, zowel in woord of geschrift als in gebaren. In dit geding voor de vice-president der Haagse rechtbank, mr. J. H. C. Slo- temaker, trad namens eiseres op mr. W. H. Heemskerk uit Leiden en voor de VW mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom. Laatstgenoemde zette uiteen, dat de VW prioriteit verleent bij bemiddelen tot pensionverlening aan financierende leden, waarvan ook de Vereniging van Werkgevers in Horecabedrijven er één is. Nu werd op 26 maart j.l. mej. Stad ler medegedeeld, dat als gevolg van de vele klachten omtrent haar pension, zij als lid dier vereniging werd geroyeerd, zodat praktisch geen bemiddeling meer wordt verleend. Als gevolg van de vele klachten die worden ontvangen, achtte de VW zich in het belang van het vreemdelingen verkeer en de naam van Noordwijk ver plicht om, indien informaties worden gevraagd, mededeling te doen van de klachten. Mr. Wijckerheld Bisdom las uit de in het Duits gestelde prospectus van „Renova" enkele passa ges voor, welke een gunstiger beeld omtrent ligging, uitzicht enz. van het pension geven, dan met de werkelijk heid .in overeenstemming is. Voorts leg de hij een aantal brieven over met klachten omtrent voeding, beperkte ruimte enz. Hoewel het pension over slechts 15 bedden beschikt, worden wel 50 gasten aangenomen, die dan worden ondergebracht bij particulieren, hetgeen ook vaak reden tot ontstemming geeft. Door mr. Heemskerk werd hiertegen opgemerkt, dat door het optreden van de VW mej. Stadler ernstig in haar bestaan wordt benadeeld. Tegenover de klachten staan honderden tevreden heidsbetuigingen en permanent is het pension bezet. Het zou alles slechts een gevolg zijn van concurrentie, haat, ook doordat in „Renova" lager prijzen wor den berekend. Het is onjuist om het persoonlijk be lang in zo sterke mate ondergeschikt te maken aan het algemeen belang, waar op de VW zich beroept. Het heeft veel weg van een boycot die wordt uitge oefend. Men geeft ook niet duidelijk aan. wat de klachten zijn. Eiseres verzocht op straffe van ƒ5000 per overtreding, het geven van inlich tingen omtrent „Renova" te verbieden. De president bepaalde zijn uitspraak op maandag 26 aug.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6