DE AVONTUREN VAN MICKEY MOUSE mm Nieuwe uitgaven Voor uw vakantie Indonesisch verzet tegen Maleisië DINSDAG 20 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 len. In dit geval niet doen! Deze kor te verhalen zijn echt „christiaans", gevat en opgewekt en kennelijk met groot plezier maar ook met groot ta lent geschreven. Kostelijke treinlek- tuur. De dynastie des doods, door Taylor Caldwell. Uitgave Zuidhollandse Uitgeversmij., Den Haag. Een Amerikaanse familieroman van klasse. De schrijfster schildert het leven van drie generaties der fami lies Barbour en Bouchart op een boeiende wijze. De intriges en con flicten, die zich voordoen tijdens de groei van het munitiefabriekje tot een wapen- en staalconcern worden op uitmuntende wijze weergegeven en tonen de achtergronden van de zucht tot geld maken, die aan het eind der vorige eeuw in Amerika tot leven kwam. De Troon van de «Wijsheid, door Louis Bouyer, veert, door dr D. van Hoorn o.f.m. Uit gave N.V. Drukkerij „De Spaarnestad", Haarlem. Deze „essay over de zin van de Maria-verering" is uitgegroeid tot een kloek boek van ruim 230 blad zijden. „De geschiedenis bewijst het overduidelijk: een christendom dat vergeet aan Maria de eer te geven die de Kerk haar geeft, is een ver minkt christendom" aldus de schrijver in zijn inleiding. Bouyer gaat diep in op de zin van de Maria verering in 't bijzonder op het maag delijk moederschap en de betekenis daarvan voor het leven van de mens heid. Het is lang geen gemakkelijke lelctuur, maar ontwikkelde katholie ken zullen er een diepere en hogere verering uit leren voor de Moeder Gods. Engels onderweg, door B. H Loof. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. Zondag, na de jaarlijkse Yser-bedevaart, is een grote stoet Vlamingen met auto's en bussen langs de Noordzee kust van België getrokken om aldus te protesteren tegen de verfransing van de Belgische luxe-badplaatsen. Foto: in Oostende werden de demonstranten, die Vlaamse vlaggen en spandoeken meevoerde, door tegendemon- stranten bekogeld met aardappelen. Italiaanse steden, door Jacob Job. Uitg. Hollandia n.v., Baarn. „Italiaanse steden" is een reisboek, Dit boekje is stukken beter van op- waarin nu eens niet de grote trek- zet en uitwerking dan de meeste gid- pleisters voor de toeristen naar Italië sen voor toeristisch taalgebruik. Toch zijn beschreven, doch vele kleinere betwijfelen wij of lezers, die geen als Como, Bergamo, Padua, Rimini, kennis van de Engelse taal hebben e.d., alsmede enkele steden op Sici- zoals in de inleiding wordt gezegd lië. d.m.v. deze gids zich in de En- Het boek is verlucht met vele gels sprekende landen behoorlijk prachtige foto's. Voor hen, die de kunnen redden in de omgang met de kleinere Italiaanse kunststeden willen bevolking, leren kennen een unieke uitgave, die Uilt een museum in Stockholm zijn zaterdag twee tekeningen van de Ghirico gestolen. De tekeningen, een zelfportret en een profiel van de Ita liaanse toneelschrijver Luigi Piran dello, zouden nogal wat waard zijn. De diefstal werd pas vandaag ont huld, Donderdag werd uit een ander Stookholms museum een schilderij van een leerling van Frans Hals ge stolen. Vier Amerikanen zijn aan val schermen neergelaten op het bijna 2000 meter hoge plateau van Vilca- bamba in Zuidoost-Peru om door een onbetreden oerwoud naar Urumbam- ba en de rivier de Apurimac te trek ken. Bondskanselier Adenauer Salvator Dali: mystieke dan dy, door Rob Franquinet Uitg. Lannoo, Tielt-Den Haag, Een karakteristiek van de hemel hoog geprezen, afgronddiep verguis- Praktische konijnenteelt, door R. Stenhuis. Serie „Weten en kunnen". Uitgave Kosmos, Amsterdam. Konijnen telen loopt vaak op een teleurstelling uit, omdat zelfs de ele mentaire kennis over deze fokkerij ontbreekt. Met dit boekje kan men dc.maar altijd onbegrepen Spaanse deze leemte vullen en zo het houden schilder met z'n atoomsnor. De schrij- v.an. eenKT ^insjP ver laat blijken, dat z'n boekje het Z1^e hobby maken. Negende druk. resultaat is van persoonlijke ontmoe tingen. Het boekje, hoe interessant ook, lost echter de vele raadsels rond om deze vreemde figuur niet op. De Tweede Wereldoorlog, velenswaardig boek in twee poc- door Jack le Vien en John kets uitgegeven. Lord. Uitgeverij „Het Spec trum", Utrecht. Psychologie van de op groeiende jeugd, door Marie J. Rasey. Uitgeverij „Het Spec trum", Utrecht. Onze duiven, door C. A. M. Spruyt. Serie „Weten en kun nen". Uitgever^ Kosmos, Amsterdam. Emma, door Jane Austin. Ook voor de duivenhouder is in Uitg. L. J. Veen's Uitg. Mij., deze aantrekkelijke serie een boekje Amsterdam. In de vorm van een reportage maandag met vakantie naar Cadem- wordt een zoveelste, maar goede in- abbia, aan het Comomeer, vertrok- druk gegeven van de grote wereld- Een levendig werk, waarmee ken. Dit zal zijn laatste vakantie als strijd. De t.v.-serie „V for Victory" ouders en opvoeders bij hun contact bondskanselier zijn. is op dit boek gebaseerd. Een aanbe- met de schooljeugd hun voordeel kun- nen doen. Een origineel werk, dat uit- munt door helderheid. Praten met meneer, door E. Een roman van een Engelse schrijfster, die leefde rond de wis seling van de 18e naar de 19e eeuw. Men moet de stijl van die tijd weten te waarderen om door het bijna 500 bladzijden tellende boekwerk heen te komen. in de handel gebracht, dat nu al zijn zevende druk beleeft. Wij bouwen, samengesteld en uitgegeven ter gelegenheid van het gereedkomen van mil joenste na de oorlog gebouw de woning. Uitgeverij A. W Bruna en Zoon, Utrecht. Verschillende schrijvers en publi- wv.v.w«. cisten van naam gaven in dit boekje, Uitg. Het^SpectrVrnVutreVht- ieder op hun eigen manier, hun visie Antwerpen. °P verschillende takken van de bouw, waardoor ook voor de leek de De gruwelijke belevenissen van een bouwwereld op zeer interessante en K. Braithwaite. Uitg. A. W. Australische Engelsman in Japanse boeiende wijze belicht wordt. Sijthoff, Leiden. krijgsgevangenschap tijdens de perio- Ontegenzeggelijk moet men aan het ?e van de beruchte Birmaspoorweg. eind van het boek erkennen, dat de Men moet met te teerhartjg z.jn om schrijver, E. R. Braithwaite, eens deze lectuur te waarderen al doet de Spitfire-piloot en onderwijzer, een schrijver zijn best om het met al te boeiend verteller is. Braithwaite ver. cru voor ie stellen. haalt in dit werk van de moeilijk- .MI1A Dit prettig geschreven boekje kan er heden, die hij als ambtenaar van So- ®®n ?n°s zeker toe bijdragen het betere taal- ciale Zaken had om een gekleurd jon- J®®* ^et land van de Bijbel, gebruik te stimuleren en het taal- getje uit een tehuis onder te brengen P00E ffVilnay. Uitgave misbruik tegen te gaan. in een gezin, Het is een geschiedenis, AJ. G. Strengholts Uitg. Mij. waar men als lezer volkomen in op N.V., Amsterdam, kan gaan. gen )(Baedeker", maar dan met 619 M. illustraties, over het Heilig Land. Het Pook of kussen, door Michael hoVflt „itvnAri«« o„ tDi De taal waarmee wij leven, door M. van Nierop. Uitga ve Standaard, Amsterdam. Zuiver Nederlands spreken èn schrijven is geen eenvoudige zaak. Brommers, scooters en moto ren, door J. Joppe.Uitgave Het Spectrum, Utrecht. De meeste berijders van tweewie- rooK oi Kussen,aoor micnaei bevat uitvoerige gegevens en tal van SwSSTm' fPrknS? afbeeldingen over de oude en de lige voertuigen weten zelfs niet hoe spectrum vxrismaj. (eveneens vele) nieuwe bezienswaar- hun eigen vervoermiddel functio- Een thriller is dit in de geest van digheden van Palestina, zowel van neert. Laat staan, dat ze zelf eenvou- „wie is de dader?" U vindt het ver- het Israëlische als van het Jordani- dige reparaties kunnen verrichten, rassende antwoord in de laatste blad- sche gedeelte. Bovendien een ruime Dit boekje kan deze kennis leveren, zijden. praktische informatie over wat een reiziger naar het Heilig Land dient Studiebeurzen en studlekos- Heet van de naald, door Eve- te weten, het verkeer, hotels, wet- ten, door drs. E. van der Wolk. lyn Waugh. Uitgeverij Het geving, regering enz. De gids heeft Uitg. J. H. de Bussy, Am- Spectrum. Prisma nr. 847. een omvang van 500 bladzijden, is sterdam. Een kostelijke persiflage op de zeer gedocumenteerd met verwij zin- journalistiek, waarmee de auteur be- gen naar Oud- en Nieuw Testament. Culinaria van ver en dichtbij, door Lydia Winkel. Uitg. G. J. A. Ruys, Amsterdam. Een verzameling stukjes en be schouwingen over de internationale keuken, zoals de schrijfster die in de loop der jaren in een Amsterdams dagblad heeft gepubliceerd onder de titel: „Eet U eens Vooral in deze tijd, nu zovele landgenoten kennis maken met het „buitenlandse eten", zullen vele huismoeders en kooklief- hebsters er „het hare" wel eens meer van willen weten. Prisma-puzzels 8, door Lau rens A. Daane. Uitgave „Het Spectrum", Utrecht. Daane heeft zich een naam ver worven als „producent" van puzzels in allerlei vorm. Verscheidene uit gaven in de Prisma-serie over dit on derwerp staan dan ook op zijn naam. Een aanbeveling is welhaast over bodig. Hoe leer ik vlug en gemak kelijk schaken, door Mieses/ Prins. Uitgave Van Goor en Zonen, Den Haag. De schrijvers van dit boekje heb ben de elementaire kennis van het schaakspel in 30 pagina's klein for maat kunnen „wringen". Meer dan een eerste kennismaking met het schaakspel, die hopelijk voor velen de weg naar de schaakwereld opent, kan dit boekje natuurlijk niet zijn. Prisma-damboek, door R. C. Keiler. Uitgeverij Het Spec trum. Prisma nr. 844. Voor iedere dammer, die zich nog niet voldoende thuis acht in zijn sport, bevat dit door R. C. Keiler (dertien maal kampioen van Neder land, twee maal tweede bij de we reldkampioenschappen, in 1948 en geredij aanwijzingen. Zo leert U goed schaken, door dr M. Euwe en W. J. Muhring. Eerste en derde se rie. Uitgeverij van Goor en Zonen, Den Haag. In beide boekjes vindt de schaker 55 schaaktests voor beginners en ge vorderden aan de hand van werke lijk gespeelde partijen tussen groot meesters. Men moet steeds de zet zien te vinden, die door de groot meesters oorspronkelijk werd uitge dacht. Een nieuwe methode om goed te leren schaken, die beter aansluit bij de praktijk van het spel, dan de meeste andere schaakliteratuur, die maar moeilijk uitstijgt boven de be zwaren verbonden aan de droge leer stof. Tennis voor beginners en le ken, door C. Vreedenburgh. Uitg. Kosmos, Amsterdam Antwerpen. Dit boekje verscheen in de serie „Weten en kunnen". De schrijver be handelt in het kort de techniek en de spelregels van het tennisspel. Wat spelen we onderweg?, door Dr. Lastpost. Uitgave G. J. A. Ruys, Amsterdam. Dit zoetjesaan bekende boekje be leefde zijn tweede druk. Het is spe ciaal bedoeld om kinderen op een leuke manier bezig te houden in auto, trein of bus. Vooral nu het kam peren zo in omvang is toegenomen, en men de kinderen dus meer op va kantie kan meenemen, zijn lange rei zen geen uitzondering. Om verveling op zo'n reis te voorkomen werd dit boekje gevuld met spelletjes, raad sels en puzzels. halve de journalistiek de gehele wes- Voor reizigers naar Palestina een on- uH-voerie terse Wereld nn de hak neemt. Uit- misbare reisleider en een kosthaar r tvoe. In dit boekje kunnen studenten, adspiranten en ouders van studenten terse wereld op de hak neemt. Uit stekende ontspanningslectuur. misbare reisleider en een kostbaar bezit. Een gekleurde kaart van Is- raelië volgens de „armistice lines" is Metamorfose, door Louis los toegevoegd. Couperus. Uitgeverij L. J. Gids voor de kunst in België. Prisma-uitgave, Het Spec trum, Utrecht. vernemen wat er zoal te koop is op het gebied van studie beurzen en voorschotten. Een nutti ge handleiding, die wij onder de aan dacht mogen brengen. De vakantietijd stelt geheel an dere eisen aan onze garderobe dan de dracht van alle dag. In de va kantie willen we iets anders, iets prettigers dragen, dat ons gemak kelijk zit, dat tegen een stootje kan en dat echt leuk is. De couturiers doen hun uiter ste best om in deze behoefte te voorzien en dat lukt heel goed, want er is te kust en te keur te krijgen op dat gebied. Ook de Italianen weten in dit genre bijzonder aardige modellen te ontwerpen, dat zien we in het model van de Italiaanse couturier Blkl uit Milaan, de bekende Ita liaanse modeBtad. Deze couturier brengt ons een leuk en vlot en semble bestaande uit een moderne lange pantalon en een daarbij pas sende blazer. De blazer werd vervaardigd uit een stof die gedeeltelijk bestaat uit kunstvezel en wol. De kleur ls donker grijs. Alle randen ook van de kraag en de mouwen zijn afge zet met een gele band gelijk van kleur met de sweater die er onder wordt gedragen. Op zichzelf is dit reeds een leuke combinatie. De pantalon bestaat eveneens uit half dacron en wol. Het dessin is grijs met een kleine zwarte ruit. Uiteraard is de pantalon van mo dern model met nauwe pijpen en een band onder de voet waardoor dit kledingstuk altijd fraai strak zit. Deze gehele combinatie is van bijzondere allure, wel doordacht en harmonisch uitgebalanceerd. Zoiets is bij uitstek geschikt voor onze vakantiegarderobe ELLY MARTINS. Evenals van Nederland, is nu ook een kunstgids voor België versche- Kansspel in de natuur, door Isaac Asimov. Uitg. Prisma- Spectrum, Utrecht. Isaac Asimov, die al eerder zijn naam verbond aan de Prismaserie Veen, Amsterdam. A'mstelpoc- ket nr. 84-85. Goede wijn behoeft geen krans. De naam Couperus, die vooral de laat ste tijd weer bijzonder in het nieuws is garandeert de kenner en liefheb- nen VooraTgegaan door bêlmopte ïn- met enkele werken van populair we- ber onbeperkt leesgenoegen. Een leidingen over de ontwikkeling der tenschappelijke aard doet thans een compliment aan de uitgever voor de verschillende kunstvormen in België, serie merkwaardige grepen in de we- bijzondere zorg, die hij besteedt aan door bekende deskundigen op elk ge- tenschap. Een strooptocht door het zijn uitgaven, is zeer zeker op zijn bied daarvan, volgen plattegronden riJk van de natuurwetenschappen, die - voor degenen, die Asimov kunnen volgen bijzonder fascinerend is. Een plaatje zegt dikwijls meer dan duizend woorden heeft Lex Pranger gedacht bij de samenstelling van dit boekje. Met veel illustraties wordt een toelichting gegeven op het zeil- reglement. Dat is een oude rot als Pranger wel toevertrouwd. plaa*s" met beschrijvingen van de voornaam- M ste kunststeden en een plaatselijk S "tt ÏU™ A gw alfabettoehe vermelding van kunst- S?+hnffiSrieiH0r. Uitgave A' W- werken in de verschillende provin- Sijthoff, Leiden. cies Het boek ig verlucht met 152 Voor de 100ste detective van de platen. Het is bijzonder handig en „Accolade-reeks" van Sijthoff is Aga- bovendien met al die platen en tha Christie uitverkoren. Iedereen is kaarten een koopje! dol op die dame! Zij weet vernuftige moordverhalen in elkaar en uit el kaar te vlechten, en zij doet dat op een vrolijke manier, puttend uit een blijkbaar onuitputtelijke schat scherp zinnige mensenkennis. De 100ste van Sijthoff's Accolade-reeks had niet be ter gekozen kunnen zijn. Sociale en economische sta tistiek, door Hans Kellerer. Markareeks. Uitg. Het Spec trum, Utrecht-Antwerpen. In dit boekje behandelt de auteur de theorie, techniek en het toepas- singsgebied van de statistiek. Voor hen, die zich bezighouden met mo- Blij mag ik meedoen, door A. derne bedrijfsvoering en/of markt- J. Verwey o.f.m. en M. Cl aren- analyse een goede wegwijzer, zonder beek-van Klaveren. Uitgave dat men nu direct op de hoogte be- De Spaarnestad, Haarlem. hoeft te zijn van hogere wiskunde. Vanaf het bordes van het Mer- deka-paleis in Djakarta heeft presi dent Soekarno van Indonesië zondag een optocht gadegeslagen, waarin spandoeken werden meegedragen met de woorden: „Maleisie is in Lon den gemaakt". Er was ook een af beelding in de stoet van de premier van Malakka, Abdoel Rachman, met een touw om de nek. Leden van stammen uit Nieuw- Guinea maakten eveneens deel uit van de stoet, die dóór duizenden en thousiaste toeschouwers werd toege juicht. De Indonesische president onthul de later een monument, dat de „be vrijding" van West-Irian symboli seert alsmede „de strijd van het Indo nesische volk tegen het kolonialisme Een nieuw misboekje, dat uiterma- Het Listerdale-mysterie, door te, geschikt is voor de eerste-commu- Agatha Christie. Uitgave nicanten, met twee misteksten in Sijthoff, Leiden. eenvoudige bewoordingen. De eerste mis is afgestemd op de tijd rond de Dit boek van de bekende „Acco- Eerste-Communie, terwijl de tweede Moderne discussie- en ver gadertechniek, door Harold P Zelko. Markareeks. Uitg. Het Spectrum, Utrecht-Antwer pen. imperialisme". Het monument lade-reeks" bevat enige "korte ver- iets meer is uitgewerkt, zodat de kin- hoofde vanTang'of maatach'appeliiïe stelt een man voor die z«n ketenen halen. Minnaars van deteotive-stories deren een vrjj lange tijd dit kerk- positie veel moeten confereren? deel- verbreekt. plegen daar hun neus voor op te ha- boekje zullen kunnen gebruiken. nemen aan of leiden van discussies. GEWffWEPSEl.. PETHCmt\ -It M/K/mé. gemoe Hij pv/GE ote de i/eemudh/s hesr) weeaETGeyjeEz woede se gen Gier zéGGEE dwevdeewgé gttë&.twwsf'SMf mier Knock-Out Nick wordt Texas Ranger, door W. J. Verboeten. Uitgeverij „Helmond" te Helmond. Voor jongens vanaf 12 jaar een avontuurlijk verhaal uit een roman tisch land van cowboys en goudzoe kers. Er worden wapens gesmokkeld, een roversbende wordt ingerekend, allemaal zaken, die een aantrekkelijk verhaal garanderen. Anita krijgt een gouden plaat, door Karin de Leeuw. Uitgeverij „De Lanteern", Utrecht. Het vierde deel van de Anita-serie, waarin de jeugdige lezeressen op nieuw kennis kunnen nemen van de belevenissen van het wat wonderlij ke echtpaar Grosveld. Anita werpt zich ditmaal op de teenagermuziek en wint daar zelfs een gouden plaat mee. Biggies bij Scotland Yard, door W. E. Johns. Uitg. Spectrum, Utrecht. Biggies en zijn geestelijke vader, de oud-oorlogsvlieger W. E. Johns, zijn zo langzamerhand wel vertrouwde en geliefde figuren geworden in de Pris- ma-juniores-reeks. Biggies, zoals de titel aangeeft, is in dienst gegaan bij Scotland Yard en krijgt in zijn nieu we functie de kans om af te rekenen met zeerovende Duitse U-bootkap- tein. Veel meer zullen we niet ont hullen van dit spannende boek. Bonnie op reis, door Lenora Mattingly Weber. Uitg. Prisma-juniores, Spectrum, Utrecht. Dit is het vijfde Bonnie-boek in de ze serie. Door veel oudere meisjes van even voor de twintig zal dit werk, dat al even gezellig geschre ven is als de andere verhalen, warm onthaald worden. Onderwerp van dit boek is een spannend vakantieavon- tuur, dat eindigt bij Norbert...

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5