GENERAAL UMBERTO NOBILE STRANDT MET LUCHTSCHIP OP NOORDPOOL j*** UMBERTO Jk WAS SLECHTS 24 DAGEN KONING Vijf en dertig jaar geleden: Roald Amundsen betaalde een verschrikkelijke prijs s# VAN ITALIË IN POLITIEK OPZICHT FAALDE HIJ VOLKOMEN fss//ss/sssx/sssxsssssss/ssss/ss/.?xss/xyrrAXSXs^<?c^<'ssss/ss//ssssssssssss,sssss/s/sssssss/ssj Nadat het vliegtuig met zijn brullende motoren Tromso in Noorwegen achter zich had gelaten, zette het koers naar de ijzige poolvlakten. De uit zes koppen bestaande bemanning van het toestel, het grote watervliegtuig Latham, zweeg zorgelijk, alsof ze peinsde over de moeilijke, gevaarlijke opdracht die ze nog moest vervullen. Eén onder hen was met nog meer zorgen vervuld Kapitein Roald Amundsen, de beroemde Noorse ontdekkingsreiziger, had geen moment geaarzeld toen het bericht hem bereikte. Hoe kon hjj ook terwyl ergens ten noorden van Spitsbergen, in het onheilspel lende licht van de middernachtszon, zes mannen in moeilijkheden zaten op een drijvende, krakende ijsmassa? Onder deze mannen bevond zich de 43-jaar oude generaal Umberto Nobile. Amundsen besefte waarschijnlijk beter nog dan wie ook, dat onmiddellijke hulp dringend geboden was. Zijn eigen beroemde reis in 1911 was de eerste, die ooit per slee gemaakt was naar de Zuidpool. Hij was toen immers zelf verloren gewaand in het troosteloze pakijs. Niets kon hem weerhouden om te proberen deze mannen te redden en het was beslist niet het ogen blik om nog te denken aan de oude vete tussen hem en generaal Umberto Nobile. Ruzie na triomf Deze onverkwikkelijke kwestie was twee jaar tevoren, in 1926, in de wereld ge komen. Nobile, een donkere, stugge Ita liaan, werd op zijn eerste vlucht, van Spitsbergen naar Alaska in het luchtschip Norge, via de Noordpool, namelijk ver gezeld door de beroemde Amundsen. Hun zeventig uur durende réis werd met succes bekroond. Nobile werd bevor derd tot generaal bij de Italiaanse lucht macht en werd bovendien aangesteld tot professor in de vliegtuigbouwkunde aan de universiteit van Napels. Daarna was uit allerlei verhalen komen vast te staan, dat er tussen Nobile en Amundsen een geschil was ontstaan over de vraag, wie van hun beiden verantwoordelijk was ge weest voor de navigatie van het lucht schip. Amundsen tuurde op dit ogenblik otfer de ijzige zwarte vlakte diep beneden hem. Ergens in die ijswoestijn waren reeds acht mensen omgekomen en verkeerden nog zes in doodsgevaar. Hij had intussen dé hele affaire al vergeten. Nöbile verkeerde in gevaar ergens op het ijs "fen dat was 'vol doende. Gelukkig wist kapitein Roald Amundsen op deze achttiende juni-dag, nu 35 jaar ioiiiiuiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniilt^^iiiiiiiiliilliniiiiiiiiiii In elkander gedoken in hun tentje op de onafzienbare ijsvlakten kon- I den de overgeblevenen alleen maar afwachten en zich afvragen, wie van hen het eerst zou sterven geleden, nog niet welk een verschrikkelijke prijs hij voor zijn menslievende gevoelens moest betalen Met zijn hond Vanuit dit gezichtspunt bezien was het geen verrassing geweest dat Amundsens naam niet voorkwam op de lijst van zes tien namen van mannen, die met Umberto Nobile de tweede vlucht over de Noord pool zouden ondernemen. De Zweedse pro fessor Finn Malmgren, die met beiden 1e eerste tocht had gemaakt, was nu wel aan boord, evenals Titina, het zwartwitte hondje van de generaal. Ze verlieten Spitsbergen op 23 mei 1928. Alles verliep opmerkelijk goed en ze waren kort na middernacht de pool reeds gepasseerd. Ze hadden op het oneffen pakijs niet kun nen landen. Inplaats daarvan hadden ze een keer rondgecirkeld, een Italiaanse vlag en een houten kruis, vervaardigd en meegegeven door de Paus, boven de pool uitgeworpen. Nobile had een fles met ad- vokaat laten rondgaan en ze hadden er op gedronken. Uitbundig verzonden ze radio-telegram men naar de Paus, de koning van Italië en naar Mussolini. Toen, vertrouwend op een welkom thuis als „helden", hadden ze de steven van het luchtschip gewend in de richting van de Koningsbaai op Spitsbergen, 650 mijl verder. op gang gebracht. Maar toen, byna met een daarna, maakten ze een verschrikke lijke schuiver naar beneden. Nog voordat de mannen in hun controle-kamer beseften wat er aan de band was werd hun gondel tegen de ijsvlakte geslingerd. Nobile en negen leden van zijn bemanning waren los van het luchtschip nadat de gondel was afgebroken. Als geluk bij on geluk kwamen voedselvoorraden en radio apparatuur eveneens naar beneden. Op het ogenblik, dat het luchtschip naar boven schoot en begon weg te drijven, za gen ze een enorm gat op de plaats waar eens de cabine had gezeten. En ze zagen op de trap, die leidde naar de machine aan stuurboordzijde, een collega wanhopig en totaal beduusd naar beneden staren. Snel, terwijl de anderen nog bewusteloos en bloedend op het ijs lagen, zochten de niet gewonde bemanningsleden alles bij elkaar. Eén van hen was op slag gedood; Nobile en zijn chef-boordwerktuigkundige hadden hun benen gebroken bij de val. Een ander had zijn arm verstuikt. Alleen Titi na, het hondje van de generaal, keek vrolijk. Radio intact Het luchtschip, dat wild heen en weer sloeg nadat het plotseling zoveel lichter geworden, was nog slechts een stipje en verdween toen. Het is nooit weer ge vonden, evenmin als de zes mannen, die nog op het luchtschip waren achterge bleven Tot hun stomme verbazing ontdekten de mannen, dat de radio nog werkte. Een kist met voedselrantsoenen vonden ze tus- de wrakstukken in de sneeuw. Ze kregen weer een beetje moed. Nadat ze een kleine vierkante tent hadden gebouwd, verzorgden ze de gewonden zo goed als ze konden. Spoedig zond de radio SOS-signa- len uit. Ze bezaten nog gedroogd vlees, chocolade, een revolver en honderd pa tronen. Maar er kwam geen enkele reactie op hun SOS-signalen en zo heel veel voedsel hadden ze nu ook weer niet... Nobile lag in angstige spanning, in zyn slaapzak en wachtte op iets wat een zekere dood scheen te worden Nadat ze alles bij elkaar hadden ge- Uit de koers Toen ze eenmaal zover waren, liet het geluk hen in de steek. Een sterke wind stak plotseling op en dwong hun snelheid terug van 60 tot 25 mijl per uur. In het stéeds slechter wordende weer kopijen ze nog geen meter vooruit zien. IJs begon zich af te zetten op de stuurinrichting van het luchtschip. Terwijl het nu nauwelijks meer luisterde naar het stuur, dreef het natuurlijk steeds verder af. Een reeks van de meest fantastische tegenslagen was begonnen... In de ochtend van 25 mei liet generaal Nobile de Italia stoppen en de bemanning probeerde de instrumenten zo goed als ze konden ijsvrij te maken. Opnieuw werden de motoren sleept en gesorteerd, kwamen ze tot de conclusie, dat ze het zo ongeveer 25 dagen konden uithouden. In hun tent gedoken luis terden ze naar de onheilspellende hul lende Poolwinden en flapperend tentdoek en vroegen zich af wat er nog gebeuren zou... Een half uur nadat ze waren neergeko men, zagen ze rook aan de horizon. Was het een sein of de rook van een brandende Italia en hun zes collega's? De stilte gaf hun geen antwoord. Er bleef maar één vraag over: Wie zou het eerst sterven? Angstige dagen regen zich aaneen. Op i mei probeerden professor Malmgren en twee anderen over het ijs te komen naar het vaste land van waar hulp moge lijk zou zijn. Zij huider zich voor deze dappere poging in een wollen deken en wat warme kleding. Op zijn minst zouden zij achttien dagen lang het slechtste weer ter wereld moe ten trotseren. Ze waren veertien dagen op pad toen Malmgren, zwak en half bevro ren begreep, dal hij niet verder kon. Met bovenmenselijke inspanning gelukte het hem de anderen te dwingen zonder hem verder te gaan. ,,Ga, in Gods naam," zei hij. De expeditie moest worden gered Bijna niet te geloven is het, dat ze het nóg bijna een maand uithielden. Toen. met de dood op de hielen, werden ze opgemerkt door een vliegtuig van de Russische breker Krassin. Neergestort Op dit ogenblik kreeg de lange reeks van tegenvallers opnieuw een schakel. Het vliegtuig stortte op het ijs neer. radio-aanwijzingen bereikte de ysbreker de beide verongelukte vliegers, maar het duurde toch nog vijf dagen eer de ande ren waren opgespoord. Intussen hadden de mannen in Nobile's kamp een beer gescho ten, zodat ze weer wat vers vlees hadden. Daarna hadden ze een wilde vreugdedans gemaakt over het ijs, omdat de wereld eindelijk hun wanhopige signalen had op gevangen Spoedig kwam er goed nieuws: In Oslo waar de grote Amundsen aanzat aan een banket ter ere van twee Poolontdekkers. werd een boodschap van de regering voorgelezen. In deze boodschap werd Amundsen gevraagd een reddingsexpeditie te leiden om de overlevenden van de Italia op te sporen. Hij had meteen antwoord gegeven. „Zeg hen dat Ik klaar ben om onmiddellijk te vertrekken." Zowel Nobile als Amundsen zullen over deze wonderlijke gang van zaken hebben nagedacht. Het lot had nauwelijks een betere manier kunnen vinden om de on enigheid tussen beide mannen uit de weg te ruimen... Nooit weer gezien Zo vloog Amundser. de ijsvlakten tege moet. Maar rpeteen waren er tegenslagen Zijn vliegtuig heeft de Koningsbaai nooit bereikt; het is nooit weergezien. Ergens in de Barendszee kwam het einde voor Roald Amundsen en zijn beman ning. Weken later werd een lege benzine tank met het nummer van zijn vliegtuig drijvend in zee gevonden. Niets meer Op 23 juni slaagde een Zweedse pilnoi erin om te landen vlak bfl Nobile's karnp. Er was slechts plaats voor één passagier ln zijn toestel. Omdat Nobile minder zwaar was dan de andere gewonde, ging hy met zijn hond en zijn papieren.' Maar eenmaal veilig terug, ontdekte hy dat de mensen in zijn omgeving even koel tegen hem waren als de poolwind. Er ontstemd veel kritiek op zyn houding als leider, die nun hulp had aangenomen, terwijl hij zijn mannen rustig in de gevaren van het ys had achtergelaten. Intussen werden de andere mannen te ruggebracht, maar na 49 dagen in het fis, zat Nobile wederom In moeilijkheden, Mussolini had een officieel onderzoek ge- ast. Nobile nam de schuld voor alles op zich. Experts, die er zelfs niet eens bij geweest waren, achtten het waarschijnlijk dat hij niet goed met het luchtschip was omgegaan. Hij had geen hulp moeten aan nemen werd hem gezegd. En door zijn hond en zyn boeken mee te nemen was hij nog zwaarder geweest dan de man, ir wiens plaats hij was gegaan. Het ligt voor de hand, dat generaal Nobile prompt van zijn functie als directeur van de vliegtuigproduktie werd ontheven. Toen hg Italië had verlaten kreeg hij belang rijke technische functies, eerst in Rus land en naderhand in Amerika. Toen Mussolini later eerherstel aanbood weigerde hij. Maar in 1945 werd Nobile weer geaccepteerd en herkreeg hg zijn positie als docent in Napels. GUY JONES 't Gebeurde in Tanger Na een lang en moei- lyk bestaan als inter nationale handelsv lij- stad, waar jarenlang smokkelen de belang rijkste bron van in komsten is geweest, heeft de haven en het toeristisch centrum van Tanger zich ont wikkeld als een min der opwindend onder deel van hot onafhan kelijke koninkrijk Ma rokko. Het bijzondere verleden van deze stad wordt echter nog in herinnering, gehou den op de postzegels van verscheidene lan den, die in de loop van de jaren handel met Tanger hebben gedreven. Jarenlang floreerden Franse, Britse en Spaanse postkan .x-ren naast el kaar. Zelfc Duitsland was van 1899 tot 1914 in ae stad vertegen- wooi'digd en de inwo- Het koningschap van Umberto van Italië is waar schijnlijk 't kortste ter wereld. Slechts vier en twin tig dagen mocht Umberto zich koning noemen en toen zette het volk hem af. Toch is Umberto van Italië in zijn land geen onbe kende verschijning. Als hij door de straten loopt, blijven de meeste mensen even stilstaan om hem na te zien. Als vele andere ex-koningen verblijft Umberto thans in Portugal. Direct na de wereldoorlog kwam Umberto aan de regering, maar op de tweede juni 1946 koos het Italiaanse volk voor een republiek, en koning Umberto moest verdwynen. Zijn aftreden was overigens geen verrassing voor de zojuist gekroonde vorst. Meer dan eens had zyn vader, koning Victor Emmanuel, op de wip gezeten door de aanvallen van fascisten als Mussolini. Maar zyn vader had zich krampachtig verzet tegen alle aantijgingen. Hy trok zich weinig aan van opmerkingen van zyn landgenoten, dat het tyd werd de troon te verlaten. Hy ging ook niet toen in 1920 Italië tot een repu bliek werd uitgeroepen. Victor Emmanuel bleef en wees zyn zoon als zijn opvolger aan. activiteiten, maar toen dat wel het geval was, heeft hij direct maatregelen getrof fen. ARROGANTE HOUDING Umberto was er van kindsbeen af reeds op gesteld, dat hij van koninkiyke af komst was, en hy wilde altyd al als zoda nig worden behandeld. Op deze manier maakte de kroonprins zich echter weinig bemind, want zijn arrogante houding ten opzichte van zijn landgenoten, zette meer dan eens kwaad bloed. Een boezemvriend van Umberto zei eens van hem: „Hij is heel erg gesteld op zyn koninklijke af komst". Umberto was amper achttien toen de moeilijkheden begonnen. Umberto nam op die leeftijd dienst in het leger en in het zelfde jaar werd Mussolini uitgenodigd een regering samen te stellen. Beide ge beurtenissen hebben verstrekkende gevol gen gehad. Mussolini was alleen maar uit op macht eri hy kreeg bekendheid in heel Italië vanwege zijn optreden. Umberto maakte intussen in het' leger carrière en beging de fout zich in te laten met allerlei intriges. Geboren soldaat Op zijn achttiende was hy luitenant, en klaarblijkelijk een geboren soldaat. Op zyn twintigste was hy kapitein, vier jaar later majoor en tenslotte op zyn zesentwintigste kolonel. Maar de politieke intriges namen toe naar gelang hij hoger steeg op de mi litaire ladder. Hy kwam in de greep van legerautoriteiten en ook in die van de ryke Noorditaliaanse zakenlieden. Mussolini en de Fascistische Party heeft hij nooit er kend en deze mening stak hy niet onder stoelen of banken. Eerst was Mussolini niet op de hoogte van Umberto's politieke Dienstklopper De fascistenleider decreteerde, dat zyn regering en niemand anders haar goed keuring moest hechten aan een even tuele troonsbestijging. De zaken waren ■■■■■■■■■■■■■a KONINGEN ZONDER 1 I KONINKRIJK ■■■■■■■■■■BI duidelyk. Umberto moest zich schikken naar de wil van de militaire dictator. Umberto gaf toe. Hy zette een streep onder zyn intriges, zond allerlei onder danige brieven naar de Duce als deze jarig was en op hoogtydagen werd Mus solini met allerlei mogeiyke en onmoge- lyke eerbewyzen overladen. Niettegen staande dit alles had de Duce nog de handen vol aan de onderdanige prins. Umberto was nameiyk een dienstklopper eerste klas. Eens byvoorbeeld liet hy twee officieren van zyn onderdeel een half uur achtereen salueren, omdat zy hem niet onmiddeliyk hadden gegroet. By het uitbreken van de tweede wereld oorlog was Umberto generaal in het Ita liaanse leger en hy leidde het offensief Umberto is een sympathieke verschijning, hij heeft een slanke, militaire houding, een knap gezicht en vriendelijk lachende ogen. Hij mag dan zo'n 55 jaar oud zijn, het is hem niet aan te zien. Velen schatten hem dan ook een flink aantal jaren jonger. Wat zijn optreden in het openbaar betreft, had hij beslist wel een goede koning kunnen zijn, maar in politiek opzicht heeft Umberto volkomen gefaald Evenals zijn vader voor hem trouwens tegen Frankryk. De aanval mislukte vol komen. Het gerucht ging, dat Umberto sabotage had gepleegd. Maar Mussolini hield hem de band boven het hoofd, om dat naar zyn mening Umberto teveel mili tair was om dergeiyke dingen te doen. Intussen stelde de Duce wel alles in het werk om te voorkomen, dat Umbertn op de troon zou komen. Victor Emmanuel probeerde intussen verscheidene keren afstand te doen van zyn troon ten behoeve zijn zoon. Maar Mussolini vertrouwde dit alles niet. Hy vreesde dat de nieuwe koning te snel vrede zou sluiten en dat was iets, dat hy onder geen enkele voorwaarde zou willen. In de loop van 1943 kwam de geallieerde bezetting en was het gedaan met de macht van de fascisten. Het daaropvolgende jaar tekende Victor Emmanuel een overeen komst, waarby Umberto tot zijn opvolgei werd benoemd. Maar dit laatste was slechts een formaliteit. Umberto kon geen land besturen, dat door vyanden was bezet en de Italiaanse troon heeft gedurende deze jaren dan ook geen enkele betekenis gehad üp 9 mei 1946 deed Victor Emmanuel opnieuw een poging de monarchie te red den en weer deed hy afstand van de trom om Umberto in het zadel te helpen. Maai even tevoren was in Italië een referendum gehouden over het al dan niet instellen van een republiek, üp 2 juni beslisten de Italianen ten gunste van de republiek en was het met het koningschap voorgoed gedaan. Na vierentwintig dagen regeren was Umberto koning af Incognito De ex-koning van Italië verliet het land op 13 Juni 1946 eb vestigde zich ln Portu gal, waar hy op het ogenblik nog woont met zyn vrouw en vier dochters, üp het ogenblik doet hy ln zaken en men zegt. dal hij financieel ln vele internationale onder nemingen geïnteresseerd ts. Hy reist enorm veel, al ts het dan incognito en zonder de ïyfwacht, die hem tn vroeger dagen omringde Het enige, dat herinnert aan zijn vroe ger loven is zyu manier van doen en laten Umberto leidt nu een vreedzaam bestaar en het is niet waarschijnlijk, dal deze ex koning, als hy aan zyn spannende jeugd terugdenkt, veel spyt van zyn tegenwoor dige leven zal hebben ners van de stad kon den kiezei aan welk postkantoor zij hun stukken wensten af te geven of hun postze gels wensten te ko pen. Het Britse postkan toor ln Tanger open de begin 1857. De Franse posterijen wa ren toen al in deze stad gevestigd. Een tydlang gebruikte men op het Britse postkantoor de post zegels van Gibraltar maar later kwamen de Engelse postzegels meer en meer in trek (met of zonder over druk). In het begin van deze eeuw werd Marokko verdeeld in een Frans en in een Spaans pro tectoraal maar deze werden beide opgehe ven toen het land in '56 volledige onafhan kelijkheid kreeg. De Marokkanen wilden van uJ-l moment af zelf de controle hou den op de posteryen. De buitenlandse kan toren gingen dicht, zowel ln Tanger als in e andere delen van Marokko. Maar het Britse kantoor kreeg nog toestemming open te blijven tot het einde van april 1957 om het eeuwfeest te vieren. Men deed dit met het uitgeven van een serie Britse post zegels me' een over druk zowel van de datum der eeuwvie ring aio van de naam van de stad, zoals uit de hier'., afgebeelde zege] blijk Men liet de serie verschynen vlak voor het sluiten van de kantoren in Tanger Postzegels als deze geven niet alleen het merkwaardige ge bruik van Engelse postzegels ln het bui tenland weer, zij mar- e en ook het einde van een vreemde pe riode in de postale geschiedenis. Niet het minst curieuze van dit alles was, dat Tan ger ver buiten het ge bied van het Pond Sterling lag. Op de ,-jstzegels stond des ondanks de waarde aa.igegeven tn de En gelse munteenheid hoewel men ze slechts kon kopen met francs en peseta's en niet met shillings of met pennies...!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5