Trotse „Queen Mary" won per ongeluk de Blauwe Wimpel KONINGiN JULIANA ERE-KOLONEL VAN BEROEMD ENGELS REGIMENT Reders wensten de trofee niet te accepteren HARDE WRAAK OP HAAIEN 't Gebeurde vijfentwintig jaar geleden Om 2 uur 42 in de middag van de gedenkwaardige 14e augustus 1938 stoomde het trotse Engelse vlaggeschip Queen Mary" de thuishaven Southampton binnen. Het schip had elk bestaand record gebroken en was grandioos win naar geworden van de „Blauwe Wimpel", welke tot op dat moment in het bezit was van het Franse passagiersschip „Normandië". Maar aan de kade stond niemand om de bemanning te bejubelen. De maats chappy van de Queen Mary" had namelyk al het mogelijke gedaan om dit grote succes te verbloemen want het weigerde de „Blauwe Wimpel" te accepteren Dat was byzonder vreemd want de Cunard-Company, de maatschappy van de Queen Mary" was in de dagen van de oude stoom pakketvaart de eerste titelhouder geweest. Toen het geheim toch uitlekte verklaarde de maatschappy aan teleurgestelde verslaggevers „Wy houden er niet van ons op de borst te slaan. Wy erkennen de Blauwe Wimpel niet en maken er evenmin aanspraak op!'» maakt", zo voegde sir Ashley er aan toe, „geloof ik niet dat het iets ver andert in onze opzet om niet mee te doen aan recordverdwazing!" Amerikaanse en Engelse journalis ten scheepten in voor de terugreis, maar al spoedig maakten ze kennis met een waas van geheimzinnigheid. „Fantastische" berichten werden er vanaf de brug over recordpogingen verspreid. Ze beweerden, dat er een censuur bestond op alles wat ze lieten overseinen. Elk bericht werd op de brug omgewerkt. Scheepsofficieren mochten geen inlichtingen verstrekken en sommige passagiers mochten ze niet ontvangen... ROUTINEWERK Een recordpoging? Geloof het maar niet, zo werd de passagiers verteld. Het is alleen maar routinewerk. Re cordpoging of niet, de Queen Mai-y" snelde als een hazewind over een rustige zee. „Het is een fantastisch schip," zei één van de passagiers, dr. Donald A. Currie, president van de Pennsyl vania Foundry Co. „Alle Engelsen moeten er trots op zijn. Ik ben meer dan 25 keer de Atlantische Oceaan overgestoken met de beste Ameri kaanse, Engelse, Duitse en Franse boten, maar deze halen het op geen stukken na by de Queen Mary." Onopvallend deed het schip Cher bourg aan en toen het kort daarna de haven van Southampton binnenliep, loeide er geen enkele sirene. Er werd geen Blauwe Wimpel gehesen en werd geen feestelyk glas champagne geschonken! Het was allemaal een schrille tegenstelling tot de aankomst van de „Normandië" het jaar daar voor. Toen was een „armada" van Franse boten uitgevaren om het schip yt triomf te verwelkomen. Speciale tochten werden gemaakt vanuit ha vens uit de omgeving. Dit keer was er slechts een handje vol officials en verslaggevers om het slot van deze historische race mee te maken en om de ervaringen van de dom gehouden journalisten aan boord te horen. De passagiers lagen allemaal reeds op bed „GERUCHTEN" Niettemin werden de kantoren van de maatschappij bedolven onder de Journalisten kregen geen kans De Cunard-line had al, van de tijd af, dat de jacht naar Atlantische records begon, deze races om de „Blauwe Wimpel" betreurd. Passa giers kunnen nauwelijks aanspraak maken op voldoende veiligheid en comfort aan boord van schepen, die de Oceaan als een racebaan gebrui ken, zo luidde het commentaar. De 81.235 ton metende „Queen Mary" was in het diepste geheim uitgevaren voor een proeftochtje om zich zogenaamd voor te bereiden op een nieuwe reis. Niemand kon aan vankelijk ook maar iets vermoeden, maar al spoedig bemerkte men dat het schip zich bijzonder snel ver plaatste. In één dag tijd voer het schip liefst 790 myl. De Cunard Company ontkende in een mededeling van haar kantoren in Liverpool ten stelligste, dat men zou pogen het record te breken. Ook com modore R. B. Irving, gezagvoerder van de „Queen Mary", ontkende het. Men was in Southampton te laat uit gevaren, beweerde men. De verloren tyd moest worden ingehaald want de passagiers hadden recht op een punc tuele dienstregeling JOURNALISTEN KREGEN GEEN KANS Toen de „Queen Mary" het licht schip Ambrose bij New York pas seerde het officiële keerpunt van het Blauwe Wimpel-traject had ze de „Normandië" op dit deel al geslagen met 1 .uur en 14 minuten. Het schip had deze afstand met een gemiddelde van 30.99 knopen a" legd terwijl de „Normandië" het jaar daarvoor er gemiddeld 30.58 had gemaakt. Maar de mist, die het schip een uur lang had gedwongen langza mer te varen, in aanmerking geno men, moest het gemiddelde nog hoger liggen. Zou het schip nog meer kun nen halen? Commodore Irving gaf in New York nauwelijks commentaar. „Misschien halen we er nog meer uit", was het enige, wat hij wilde loslaten. „Maar zelfs als het schip op heen- en terugreis een recordtijd heeft ge- gelukstelegrammen. „We deden hele maal geen recordpoging", bleef de Cunard Company nog steeds beweren. „We stoomden zo snel mogelyk om op tijd in Cherbourg en Southampton te kunnen binnenlopen. Tijdens de tocht over Het Kanaal zou de „Queen Mary" haar snelheid zover terug hebben gebracht, dat het gemiddelde flink was gedrukt... Niet elke journalist deelde de ziens wijze van de Cunard-directie. Het is te gek om los te lopen „om niets te willen vertellen van één van de groot ste prestaties op het gebied van de moderne zeevaart", zo zei één van hen. „Als de Queen Mary inderdaad een record heeft gebroken, vertel er ons dan alles van. Het lykt wel of de Queen Mary een spookschip is," zei een ander. Tijdens de oorlogsjaren en nog lang daarna bleef de vitale „Qaeen Mary" onbetwist het recht honden op de door haar gewéigerde trofee, totdat in 1952 de hieuwe „United States'' haar met een „neuslengte versloeg In september betrekt regiment wacht voor Buckingham Palace Rijke geschiedenis Ook voor de Engelsen is dit een gro te gebeurtenis want de laatste maal, dat het Royal Sussex-regiment de ce remoniële plichten vervulde by het paleis van hun koningin is niet min der dan 31 jaar geleden. De binding van dit regiment met Nederland gaat terug tot het jaar 1701 toen Prins Willem Hl bijzondere be langstelling aan de dag legde voor dit regiment. In verband hiermede werd dit regiment o.m. toegestaan oranje uniformen te dragen en deze bleven bij de Royal Sussex in gebruik tot 1832 toen het regiment het predikaat „koninklijke" werd verleend door Prins Willem IV. Het Sussex-regiment kreeg toen een nieuw uniform, be staande uit de kleuren oranje en blauw. Thans zijn dit nog de regi- mentskleuren op 30 juni 1953 werd koningin Ju liana benoemd tot ere-kolonel van het stevig aan de haak geslagen en met zijn hoofd hoven de oppervlak te is de haai hulpeloos. De strijd van de mens tegen het dier om het bestaan is van de aarde verdwenen, maar in de oceanen woedt die strijd nog in hevige mate voort In de film „Mondo "Cane" bijvoor beeld, kan men zien hoe de inboor lingen van Rajput, een dorpje aan de kust van Malakka, om in hun levens onderhoud te voorzien tegen menseten- de haaien vechten. Zij verkopen de verpoederde haaiebeenderen, die als een zinneprikkelende stof, gretig af trek vinden by de Chinese kolonies in het binnenland van het eiland. De jacht op de haai is evenwel na genoeg ondergeschikt aan de wraak, als zo'n beest - en dat gebeurt nog wel eens - een kind óf volwassene doodt of verwondt. In dat geval wordt de gevangen haai goed onder handen genomen. De wachtlopende „Guards" voor het Buckingham Palace het paleis van de Engelse koningin zijn een belangrijke toeristische attractie in Londen. Vooral de laatste jaren zyn zij in de belangstelling gekomen dank zy het feit, dat hun grote jaarlijkse „Trooping the Colour" enige malen is uitgezonden via de televisie naar vele Europese landen. In de eerste weken van septem ber a.s. is er voor de Nederlanders echter een zeer bijzondere attractie in Londen. Dan zal namelijk het beroemde Royal Sussex-regiment, waarvan koningin Juliana ere-kolonel ist gedurende zes weken de wacht betrekken voor het Buckingham Palace! "Royal Sussex-regiment en op 16 sep-" tember van dat jaar werden de kolo nel en de oudste officieren van het regiment in audiëntie ontvangen op paleis Soestdijk. By die gelegenheid werd de koningin een diamanten broche in de vorm van het regiments wapen aangeboden. In 1958 brachten vertegenwoordi gers van het regiment opnieuw een bezoek aan koningin Juliana en zy ontvingen toen als aandenken een fraai schilderij van Prins Willem m. Dit schildery hangt thans op een ere plaats in het hoofdkwartier van het regiment in Rousillon Barrecks, dat in het prachtige graafschap Sussex ligt. VELE WAPENFEITEN Het regiment heeft vele grote wapen feiten in zyn annalen staan. Het nam o.m. deel aan militaire operaties in Egypte, Korea, Duitsland en op Gi braltar en het eiland Cyprus. Leden van het regiment ontvingen toen zes „Victoria Kruizen" voor betoonde hel denmoed, de hoogste militaire onder scheiding die in Engeland individueel wordt uitgereikt. Het hoofd van 't regiment is gene raal fir Lashmer Whistier, die reeds vele onderscheidingen ontving. Een van de hoogste onderscheidingen is wel de Orde van het Huis van Oranje, die koningin Juliana hem het vorige jaar verleende! Elk jaar tracht het Sussex-regi ment de nauwe banden met ons land te onderstrepen o.m. door deel Met stevige palen wordt de bek van de haai geopend en een grote zee-egel wordt in zijn keelgat ge duwd. Men ramt een grote zee-egel in zyn keelgat en laat hem dan weer zwem men. Niet in staat de egel kwyt te raken zwemt de haai nog een week door en sterft dan van uitputting Het is een wreed en schokkend be- dryf. Maar voor de Rajputans is de gevaariyke haai hun middel van be staan en teveng hun doodsvyand. te nemen aan de jaarlykse Vier daagse te Nymegen. 't Vorige jaar had men zich voorgenomen in roei boten Het Kanaal over te steken en dan naar Nymegen te marche ren maar slecht weer was oorzaak, dat van dit plan moest worden af gezien... Koningin Juliana heeft kortgeleden generaal Whistier laten weten, dat zy byzonder verheugd is dat het re giment is uitverkoren in september a.s. de wacht te betrekken voor het Buckingham Palace. Indien de Ko ningin niet zelf in de gelegenheid zou zyn naar Londen te komen zou een van haar naaste medewerkers dit on getwijfeld doen! Een inspectie van de erewacht. Achter de koningin generaal Whistler. Koningin Juliana tijdens een pa rade van het Sussex-regiment, dat ter ere van haar bezoek aan het regimentskwartier werd gehouden. Inboorlingen snijden hierna het i Dit is de zee-egel, die de haai I Grote rijen haaivinnen, die in de touw door en de haai valt weer in een week lang zal kwellen en dan handel een grote waarde verte- het water, om binnen een week te moeten doden. I genwoordigen, worden op 't strand het xoater, om binnen sterven.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9