maak 'n vla-flip! Ex-dictator Rakosi overleden WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 r eeeeeeeeeeeeeeeel eeee Plezierige vakantfe-rip: maak 'n vla-flip! Doe 'li laagje limonade (of jam) in 't glas, daarop vanillevla en bovenop wat yoghurt heerlijk! (Advertentie) Philips oriënteerde zich in Indonesië Geen financiële afspraken Het zal zijns inziens sterk van de toekomstige economische ont wikke- landengroep Zuidoost-Azië van het ling van Indonesië afhangen, hoe de concern, de heer A. A. A. Dikkes, Indonesisch—Nederlandse relaties was voor het eerst in Indonesië. „Ik zich nu verder zullen ontwikkelen, had dus geen vooroordelen. Mijn in- Financiële afspraken zijn niet ge- drukken betreffen alleen Djakarta, maakt, maar „er is een gezonde ba- waar ik, naar ik wist, welkom was. sis gelegd om op voort te bouwen; De bevolking zag er behoorlijk ge- wat we in de komende maanden voed en gekleed uit en was druk hopen te doen," aldus ir. Philips. „Aan gedachten omtrent de om- aan het werk» aldus de Philips- Hij heeft besprekingen gevoerd vang van toekomstige relaties met presjdent. Hij had de indruk, dat er met de ministers Djoeanda, Leimena, Indonesië heb ik nog geen vorm ge- een sfeer bestond als „na een fa- Abdoelgani, Soebandrio en in het geven, maar wel ben ik van oordeel miiie_Vete", er was geen terughou- bijzonder met de minister van in- dat de tijd gunstig is om nieuwe be- dendheid meer. Men wist met wie dustrie, Charoel Saleh en met gene trekkingen op voet van gelijkheid men te doen had nu vertrouwen en raai Hidaja, minister voor verbin- Overhaasting bij herstel betrekkingen niet wenselijk met Indonesië aan te knopen.Al- waarderjng zijn teruggekeerd, dus verklaarde de president van de N.V. Philips Gloeilampenfabriek, ir. F. J. Philips gisteren in Den Haag tijdens een persconferentie na af loop van een vijfdaags oriëntatie- bezoek aan Indonesië. dingen. Tijdens een persconferentie in Nieuwspoort in Den Haag heeft de president van de N.V. Philips Gloeilampen fabrieken, ir. F. J. Philips, nadere mededelingen gedaan over zijn afgelopen oriëntatiereis naar Indonesië. Op de foto: ir. F. J. Philips (rechts) en perschef Sjoerd de Vrij bij de globe. Hij zei voorts overhaasting, noch overmaat bij het herstel der betrek kingen wenselijk te achten. In Indo nesië ligt echter een grote taak, waarbij ons land, gezien de bestaan- Boe^t i„ we»^aa~r, Hij viel met Stalin MINDER DOORDRAAI VAN GROENTE Tuinders blij met kil weer ter nog zeer groot. De prijs voor de beste kwaliteit schommelde op de grote Venlo'se veilingen rond 40 tot 45 cent per kilo. Het koude, regenachtige weer van de laatste dagen heeft de tuinders weer een riem onder het hart ge stoken. De minder zomerse weers omstandigheden zijn er namelijk de oorzaak van, dat er op de veilingen minder groente wordt doorgedraaid en dat er wat betere besommingen worden gemaakt. Derhalve is de ver wijzing naar de mestvaalt, die de laatste tijd soms tot honderden ton nen per dag opliep, in overeenkomsti ge mate verminderd. Vergeleken bij vorige week is b.v. de aanvoer van augurken tot min der dan de helft teruggelopen. Soor ten, die vorige week nauwelijks een kwartje per kilo besomden, trokken nu aan tot 35, 40 oent. Wat de bonen betreft, de verkoop ging nog wel regelmatig tegen de minimumprijs, maar ook voor dit produkt was de doordraai toch minder. De aanvoer van tomaten blijft ech- Blauwe reiger beschermd De blauwe reiger, die tot dusver tussen 1 september en 1 januari on beschermd was, is dit jaar en in '64 gedurende dit tijdvak beschermd, zo heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen bepaald. De maatregel is genonjen op grond van de sterfte onder de blauwe rei gers als gevolg van de afgelopen strenge winter. Een recente telling heeft aange toond, dat er dit jaar maar 3500 tot 4000 broedparen waren tegen on geveer 7000 een jaar geleden. Bo vendien zijn een groot aantal jonge vogels omgekomen, vermoedelijk als gevolg van de schaarste aan vis en ander voedsel, hetgeen mede een gevolg is van de strenge winter. Gratis pastei Honderd ton Britse vis- en vlees pastei zullen gratis ter beschikking worden gesteld van inwoners van Skopje, Tibetaanse vluchtelingen in India en bewoners van Korea, Italië. Griekenland, Jordanië, Somalieland en Kenia. De fabrikanten van de pastei waren overgegaan op flessen van een an der model voor de verpakking van hun produkten. Zij besloten zich te ontdoen van 700.000 gevulde flessen van het oude model, doch dat bleek moeilijker dan was gedacht. Nadat pogingen om de flessen weg te ge ven op niets waren uitgelopen, be sloot men ze maar in zee te gooien. Hiervan kwam men echter toch te rug, zodat de flessen thans onderweg zijn naar de hiervoor genoemde be stemmingen. Scheepsberichten Agamemnon 14 te Santo Domingo verw.; Bintang 14 te Penang; Castor 13 te Beyrouth; Gaasterdijk 14 te Antwerpen; Grebbedijk 14 v. Miami n. New Orleans; Kartelysia (t.) 14 te Teesport verw.; Katsedijk 13 v. Ham burg n. Rotterdam; Lekhaven 14 te Buenos Aires verw.; SchekteHoyd 14 te Antwerpen; Ulysses 14 te George town verw.; Aliphard 13 te Hamburg Sahiekerk 13 v. Hongkong n. Yoko hama; Algorab 14 te Rotterdam Nw. Amsterdam 13 v. Rotterdam n New York; Friestand-Krl. 13 v. Ma nilla n. Hongkong. Vivipara (t.) pass. 13 Suezkanaal n. Mena al Ah- madi. Staatssecretarissen beëdigd in Italië De staatssekretarissen van defen sie. Van Es en Haex, en de staats- sekretaris van onderwijs, dr. Gros heide, zullen vandaag per vliegtuig naar het vakantieverblijf Porto Er- cole in Italië reizen. De nieuwe staatssekretarissen zullen hier door de koningin beëdigd worden. Taaidemonstratie in België De badplaatsen aan de Belgische kust zullen zondag het toneel zijn van de taalstrijd tussen de Vlamin gen en de Walen. Een Vlaamse nationalistische be weging heeft laten weten, dat er dan een stoet van ongeveer 500 auto's door de kuststrook zal rijden met op schriften als „De kust is Vlaams ge bied" en „Welkom voor de toeris ten". De leuzen zullen in het Frans, Engels, Duits en Nederlands zijn ge steld. De Waalse nationalisten hebben op hun beurt op Waalssprekende land,- genoten een beroep gedaan om de Vlaamse demonstranten niet af te wachten, maar de zondag door te brengen op de nabijgelegen stranden van Noord-Frankrijk. De politie zal worden verstrekt om onregeregeldheden te voorkomen. Unilever neemt Rosella over Meer dan 90 procent van de hou ders van gewone aandelen in de Ro sella Preservling and Manufactu ring Co ltd in Melbourne heeft ge bruik gemaakt van het aanbod, dat Unilever-Australië onlangs heeft ge daan tot overneming van de gewone aandelen van deze maatschappij. De transactie is inmiddels tot stand ge komen, zo wordt door de persdienst van Unilever medegedeeld. De Rosella-bedrijven zijn een van de belangrijkste fabrikanten van o.a. soepen en groenten in blik, jams en sauzen. Zodra Rakosi na zijn aftreden naar Rusland was vertrokken, werd hij zondebok voor de vele economi sche problemen, waarmee het naoor- Volgens reizigers, die dinsdag uit logse Hongarije te kampen had. in er,»™,. - oedapest in Wenen aankwamen is Rakosi ;s 0p 9 maart 1892 als zoon voor Nederland, wellicht hulp kan de vroegere ,.StahnL,t,sche d.ctator van een Joodse zakeman in Ada in van Hongarije, Matyas Rakosi in de het zuiden van Hongarije geboren. Sowjet-Unie gestorven. Het nieuws in de twintiger jaren was hij al zou het hoofdkwartier van de com- communist. Ternauwernood ont- VilII munistische partij in Hongarije afge- kwam hij aan een executie wegens De investeringen in de voormalige Iopen ,zon(hebb'^^s^die °P™ü'?g-"ege" ïaar™ gevan: Philins lamoen- en radiofabrieken nog niet tokend, waar Rakosi, die gems te hebben doorgebracht, werd van *>0 milioen gulden in Soerabaia kort vóór de H<>n6aarse opstand van hij in 1935 vrijgelaten. Enkele maan- van zo miljoen guiaen in aoeraoaja 19gg RusIand vluchtte> zal wor_ d£n later echter belandde hij op- Ir. Philips heeft niet over vergoe ding van geleden schade gesproken, den begraven. en Bandoeng zijn voorshands afge boekt. Regeling voor schadevergoe ding, meent hij, is een zaak van de regeringen. H Philips, die op zijn vijfdaagse verbleef hij nieuw in de gevangenis. In 1940 werd Rakosi bereikte de leeftijd van 71 hij vrijgelaten op voorwaarden dat jaar. Tijdens de tweede wereldoorlog hij naar Rusland zou gaan. Als luitjio, -v. Rusland. In 1945 keer- krijgsgevangene tijdens de eerste reis vergezeld was van het hoofd de hij met het rode leger naar Hon- wereldoorlog was Rakosi al in Rus- garije terug en klom spoedig op tot land geweest, hij zou daar Lenin heb- het leiderschap van de communisti- ben ontmoet. sche partij. Tijdens de tweede wereldoorlog Hij verloor aan invloed, toen Imre hielp hij de Hongaarse ondergrond- Nagy, die na de opstand in 1956 in se organiseren. Hij trad in die tijd Dynamiet ontplofte In Gauhati (Noord-Oost-India) zijn Roemenië is geëxcuteerd, «„„oorüo dinsdag 32 mensen omgekomen toen Premier werd. In 1955 werd Nagy Hongarije, drie vrachtwagens met dynamiet en tijdelijk uit zijn ambt ontzet. Rakosi ander explosief materiaal in de lucht partijleider. Rr.IrnQi was ppn vlogen. Rakosi was een van de felste tegen- 1953 ook op als adviseur van Stalin voor Een betrouwbare communistische bron in Moskou zei verleden jaar, dat de vroegere Hongaarse partij lei- Tnt de omcekomenen behoren 15 standers van president Tito. Toen hij der in Krasnodar in het zuiden van arbeiders Tea pohuêlèentln en de i" Ju" 1956 tot aftreden werd ge- Rusland woonde en nooit meer naar arbeiders, zes politieagenten en ue dwongeIli ZQU hij ,al van v00raan. zijn land zou mogen terugkeren. chauffeurs van de vrachtauto's Een inspecteur van politie heeft staande Hongaren, waaronder gezegd dat niemand de expositie had vroegere Hongaaarse minister van overleefd, waardoor niet kon worden Rofu nagegaan hoe zij was gebeurd. li-unie Visserij voorgesteld vangen hebben laten zetten. Rajk werd onder meer op beschuldiging van Titoïsme ter dood 'gebracht. Rakosi was ook een van .de ont werpers van een politiek, die leidde Kunstmanen-controle op kernproeven De Amerikaanse minister van bui tot de arrestatie en het proces tegen tenlandse zaken, Mc Namara, heeft kardinaal Mindszenty in voor de Amerikaanse senaatcommis- De organisatie van de Westduitse visserij heeft dinsdag in Hamburg de vorming van een Noordwest-Europese visserij-unie voorgesteld, waarbij zich de landen van de Europese Economi sche Gemeenschap (EEG) en de ove rige landen aan de Noordzee en de Ierse Zee zouden moeten aansluiten. Van de zijde van de Westduitse visse rij-organisatie werd verklaard, dat de Algerijnse regering gestreefd moet worden naar een ge- Toen Rakosi aftrad, zei hij, dat hij sie voor buitenlandse betrekkingen er zich van bewust geworden was, dinsdag meegedeeld, dat de V.S. bin- dat hij ernstige fouten had gemaakt n®n twee maanden de ^eerst ^van een als gevolg van de „persoonscultus". reeks kunstmanen zullen lanceren om eventuele geheime kernproeven in de ruimte vast te stellen. Volgens Mc Namara hebben de Verenigde Staten in kernbewape ning een voorsprong op de Sowjet- Unie, die zij willen behouden. De Amerikaanse minister zei, dat het door de Sowjet-Unie, Engeland en Ferhat Abbas, indertijd leider van Amerika op 5 augustus in Moskou ge tekende kernstopakkoord de Vere- Ferhat Abbas trekt zich terug balling- schap, is afgetreden als voorzitter nigde Staten een gelegenheid ver- meenschappelijke politiek voor ge- van de Algerijnse Nationale Verga- schaft om met de minste risico de oprechtheid te toetsen van de Russi- schrijven aan alle parle- sche vredesmanifestaties. sloten visserij gebieden zonder reke- dering, ning te houden met de grenzen der in er E.E.G. Een dergelijke visserij-unie mentsleden geeft hij uiting aan zijn Dw— Mc Namara zei, ervan overtuigd te zou een samenwerking van de E.E.G. bezorgdheid over de richting, waar- zijn, dat heimelijke kernwapenproe- en de E.V.A.-landen betekenen. De in Algerië zich ontwikkelt. Abbas ven, zelfs als zij niet ontdekt wor- unie zou moeten leiden tot de gelijk- acht het uitgesloten, dat het land zich den, het fundamentele evenwicht schakeling van alle deelnemers. De oriënteert naar het Marxisme-Leni- niet zullen wijzigen, doelstellingen zijn: opheffing van al- nisme. De Amerikaanse minister van de le beperkingen binnen de territoriale Volgens hem is het huidige bewind fensie zei, dat de V.S. over een voor wateren, het recht aan alle kusten bezig zich te ontwikkelen naar „fas- raad kernkoppen voor tactische en vrij te vissen, het recht de vangst in cistische structuren". „Wij bevinden strategische doeleinden beschikken, alle vissershavens van de ledenlan- ons nog niet in het stadium van een die in de tienduizenden loopt. Mc den aan wal te brengen, vrije toegang politiestaat, maar als wij niet oppas- Namara gaf toe, dat de Russen een van alle ledenlanden tot alle vis- sen, zullen wij daar op korte termijn voorsprong hebben op het gebied van markten en vrijheid van vestiging, belanden". zeer krachtige kernwapens. Wilt li iets weten? Niet minder dan 11 jongen heeft „Nelly", de Duitse staande langhaar van famiiip c. vio.."'«nhnr«r tn FTarlfnren. op M juni ter wereld gebracht. Geen kernproeven in de Sahara? Uit goedingelichte officiële krin gen in Parijs is dinsdag vernomen, dat Frankrijk heeft besloten geen bo vengrondse kernproeven meer in de Sahara te nemen. Frankrijk bouwt momenteel een proefstation op de Atol Moeratoa, on geveer 200 kilometer ten zuidoosten van Tahiti. Het station zal eind vol gend jaar in gebruik worden geno men. Waarnemers in Parijs menen, dat alles erop wijst, dat Frankrijk de kernproeven zal voortzetten tot het zijn eigen waterstofbom heeft of tot een algemene kernontwape- ningsovereenkomst wordt bereikt, waarmee president De Gaulle genoe gen neemt. Doodstraffen in Spanje Een militair gerechtshof in Madrid heeft twee Spanjaarden, Joaquin Delgado en Francisco Granados, ter dood veroordeeld. Zij waren ervan beschuldigd vorige maand in Madrid bomaanslagen te hebben gepleegd op een politiebureau en voor het ge bouw van de vakbond. Vier andere verdachten werden veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot zes jaar. De doodstraffen tegen Granados en Delgado moeten nog door de „ju ridische autoriteiten" worden be krachtigd alvorens ze kunnen wor den uitgevoerd. Cocktailparty. Ik wilde' graag een cocktailparty geven. Wat en in welke volgorde kan ik het best ser veren? De gasten arriveren om 8 uur, schrijft M. v. W. Antwoord: Een cocktailpartij is een nogal informele aangelegenheid. Vas te regels zijn er dus ook niet voor. U kunt het eigenlijk inkleden zoals U wilt. Voor de verschillende drankjes en mengseltjes kunt U het best naar een goede slijterij gaan, die kan U aan een reoeptemboekje helpen met tips voor bijpassende hapjes. Th. A. Verver te Nöordwijkerhout. Route van Noordwijkerhout naar Bre da per bromfiets: Noordwijkerhout, Leiden, Den Haag, Voorburg, fiets pad langs rijksweg 13 naar Rotter dam over Delft, Rotterdam, Maastun nel, Feyenoordstadion, Rijsoord (langs de rijksweg E 10), Zwijn drecht, Dordrecht, Willem9dorp, Moerdijkbrug, Zevenlbergsohenhoek, Terheijden, Breda, Princemhage. On geveer 110 km. Route per bromfiets van Breda naar Eindhoven: Breda, Tiilburg, (E 38), Oirschot, Best, Eindhoven. On geveer 56 kilometer. Route Noordwijkerhout naai- Brai- ne-le-Comte (België): Noordwijker hout, Leiden, Den Haag, Delft, Rot terdam, Maastunnel, Dordrecht, Moerdijkbrug, Breda, Zundert, Wern hout, Wuusthezel, Antwerpen, Boom, Halle, Tubize, Braine-le Comte. To taal ongeveer 200 kilometer. Mevrouw O. te Noordwijkerhout. Route per fiets van Noordwijker hout naar Ugchelen (bij Apeldoorn): Noordwijkerhout, De Zilk, Hillegom. Nieuw Vennep. Burgerveen, AalG- meer, Uithoorn, Vinkeveen, Vree land, langs de Loosdrechtse plassen, Hilversum, Baarn, Soestdijk, Soest. Amersfoort, Hoevelaken, Terschuur. Voorthuizen, Oud-Millingen, Nieuw- Millingen, Apeldoorn, Ugchelen. On geveer 125 kilometer. Hilversum ligt ongeveer halverwege de afstand. Twaalf opvarendén van de „Vasa", het Zweedse oorlogsschip, dat 335 jaar geleden verging en het vorig jaar weer boven water werd gebracht, hebben nu een definitieve laatste rustplaats gevonden op het Marine kerkhof in Stockholm. Een van de ankers van de „Vasa" siert de zware dekplaat van het graf. De hijzetting van de stoffelijke resten vond met militaire eer plaats.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8