WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 DE SCHIETPARTIJ IN HET LEIDSE WOONWAGENKAMP Voor Haagse rechtbank - in rumoerige zitting - twee jaar geëist (Van onze verslaggever voor rechtszaken) Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen de 33-jarige koopman A. G. B. en de 36-jarige koopman A. W. wegens uitoefenen van openlijk geweld tegen personen en goederen. Het was het gevolg van de schietpartij in Wild-West stijl, welke op zon dag 3 maart in het woonwagenkamp te Leiden plaats vond. Het was alles een gevolg van een vete tussen twee familiegroepen: een vete, welke reeds eerder, o.m. in Breda tot uitbarstingen had geleid. Toen was de 36-jarige koopman zwaar „afgetuigd". Op de bewuste zondag in maart ar riveerde een groep van zes families in hun wagens aan het kamp te Lei den. Toen men vernam, dat zich daas ook de familiegroep van de koopman bevond en moeilijkheden verwacht konden worden, besloot de aanvoer der van eerstbedoelde groep terug te keren en naar Haarlem te rijden. Voor het echter zover kwam, ont brandde de strijd. Een 23-jarige jon geman uit de op het kamp staande groep, wilde zijn oom wreken en ren de het kamp uit naar de juist gear riveerde groep. Twintig schoten. Er ontstond een vuurgevecht, waar bij minstens 20 schoten werden ge lost. De bedoelde jongeman werd door enkele kogels in het onder lichaam getroffen, waarvan hij thans nog zwaar invalide is. Enkele maanden geleden stond een lid der in het kamp arriverende groep terecht wegens toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, doch hij werd toen door de rechtbank vrijge sproken wegens noodweer. Bij de behandeling der strafzaak gisteren was de publieke tribune dicht bezet met familieleden van ver dachten. Herhaaldelijk vlamde de hartstoch ten op en werden uitroepen door de zaal geslingerd, waarop de president, mr. Braun de verwijdering van be trokkenen gelastte. De verdediger, mr. M. Thoolen had acht getuigen décharge doen dag vaarden. Middels hun verklaringen trachtte hij aan te tonen, dat beide verdachten niet in het bezit van vuurwapenen zouden zijn geweest. Er vielen soms harde woorden tus sen verdachten en getuigen, wie ple gen van meineed werd verweten. Tranen. Verdachten zaten gedurende bijna de hele rechtzitting te huilen. Bijzondere deining veroorzaakte de verschijning van de 50-jarige mevr. van Gulik, die tegen de echtgenoten van verdachten zou hebben gezegd, dat haar dochter Trees alles had zien gebeuren, doch geen vuurwapen in de handen van verdachten had ge zien, noch hen had zien schieten. De getuige betoonde zich allesbe halve willig om op de door mr. Thoo len gestelde vragen te antwoorden. „Ik moet eerst weten wie die me neer is, anders geef ik geen ant woord", zo kondigde zij aan. „Maar mij moet u antwoord ge ven", aldus de president, die alle vragen van de verdediger herhaalde. De getuige ontkende de genoemde uitlating te heben gedaan. Toen daarop dochter Trees als ge tuige verscheen riep zij deze toe: „Denk erom Trees, laat je niet be ïnvloeden." Meineed? De president gelastte daarop de verwijdering van mevr. Van Gulik uit de zaal. De getuige „Trees" ontkende ook iets te hebben gezegd omtrent de vuurwapens, zij had niets van het ge beurde gezien. De president waarschuwde haar ernstig tegen afleggen van. een meineed. „Trees, zeg nou de waarheid, je weet toah dat ik familie van je ben", zo probeerde verdachte B. „Dat heb ik tenminste door deze geschiedenis gehoord", aldus Trees. Het bleek overigens, dat bij alle getuigen wel ergens een familierela tie, soms dichtbij, soms op verdere afstand bestond. De verdachte W., bijgenaamd „Tom Mix", gaf bij het verhoor door de pre sident toe, dat h(j het allerminst op de andere groep „Van Est" had be grepen. Toen hij zijn neef, de 23-jarige zoon van verdachte B., het kamp uit zag rennen, was hij deze gevolgd. „U was dus ook nogal geladen", constateerde de president. Verdediger: „Geen bewijs". De verdediger in zijn pleidooi, meende dat er geen enkel bewijs is, dat verdachten in het bezit van vuurwapenen zijn geweest. De officier van justitie, mr. G. J. de Lint, verklaarde te hebben afge zien om getuigen a charge te dag vaarden teneinde te voorkomen, dat de gemoederen te fel opgejaagd zou den worden en een lont gelegd voor nieuwe explosies bij de reeds sterk gespannen verhoudingen. De aanval geschiedde, terwijl de andere groep reeds bezig was te vluchten. Het was een tierende, zwaar opgewonden menigte, welke de politie aantrof, waarbij men be reid was elkaar te lynchen. De of ficier gispte het feit, dat in de groe pen woonwagenbewoners een te gro te vrijheid bestaat. Het zal er heel anders naar toe moeten gaan, omdat dergelijke gebeurtenissen in een rechtsstaat niet geduld kunnen wor den. De verdediger concludeerde tot vrij spraak en vroeg verdachten onmid dellijk in vrijheid te stellen, hetgeen de rechtbank in raadkamer weigerde. Uitspraak op 27 augustus. NOORDHOEK ROELOFARENDSVEEN KREEG NIEUW WINKELCENTRUM Voetganger mishandelt automobilist In de Reguliersbreestraat in Am sterdam is gisteren de 30-jarige chauffeur S. P. M. aangehouden die kort tevoren een taxichauffeur had mishandeld. Bij het kruispunt Kalverstraat- Spui had M. het rode stoplicht ge negeerd en was overgestoken. Een taxi moest krachtig remmen om hem niet te raken. In het geheel niet dankbaar hiervoor gaf M. een fikse trap tegen een der achterportieren en toen de chauffeur uitstapte om hier over opheldering te vragen gaf M. hem enkele harde vuistslagen in het gezicht. De taxichauffeur liep lichte verwondingen op en moest zich in het Binnengasthuis laten behande len, aldus meldt de Telegraaf. M. weid naar het politiebureau Slingel overgebracht. '5--; '"'■v;-.-V Een foto van de boerderij „Leathersdale" in Oakley, Buckinghamshire, welke als schuilplaats voor de trein- overvallers heeft gediend. Bollenexporteurs (nog) niet pessimistisch over Amerikaanse „Kippen-maatregelen" Se met aandacht terrein veroveren en die dan in prijs nog gunstiger zullen liggen). Beschouwt de Bond van Bloem bollenhandelaren de Japanse kwe ker nog niet als een ernstige con current? Het valt niet te ontkennen, zo zei men ons, dat de Japanners in- Maar VOlffCIl ontwikkeling r^ka stófte al invloed aanwen- derdaad steeds meer bollen op de b b dien. Verder is er op 4 september a.s. Amerikaanse markt weten te plaat een hearing van alle importeurs, sen. Aan de andere kant is het ook waar men de bezwaren kenbaar kan zo, dat de Japanners aan de kwali- moken. De bond zal daar wellicht teit van de Hollandse bollen en ons Wordt de vaderlandse bollenexport zijn mannetjes hebben om een pro- assortiment eenvoudig niet kunnen ernstig bedreigd door de komende testerend geluid te laten horen, Gus tippen. En dat is een scherp wapen verhoging van de invoerrechten, die Springer heeft zich tegenover de ver- in de handen van de Hollandse ex- Amerika heeft aangekondigd? Ach, tegenwoordigers der Amerikaanse porteur. zo zegt men U bij de Bond van pers vrij optimistisch uitgelaten over Hoe het ook zijde exporteurs vol- Bloembollenhandelaren, deze affaire de exportikansen van de Hollandse gen de ontwikkeling met de grootst is in hoofdzaak ontstaan als gevolg bollenmensen. Het enige dat Ame- mogelijke aandacht. Maar zo lang 't van het slachtkippenVraagstuk. We rika met de verhoging van de in- niet vast staat dat stralks de bollen geloven dat de kippesoep niet zo voerrechten bereikt, zo moet hij ge- onder die artikelen vallen waarvoor heet gegeten zal worden, als ze nu zegd hebben, is dat de Amerikanen verhoogde invoerrechten zullen gel- wordt opgeschept. Er valt echter nog meer voor de bollen moeten gaan be- den, kunnen ze geen tagenimaatrege- niets van te zeggen. Om te beginnen tailen, want men is immers toch op len nemen. Misschien schrapt men is tot nu toe alleen een voorlopige de bollen uit Nederland aangewezen, de „bul'bs grown in Holland" wel van lijst van gepubliceerde artikelen, die (De heer Springer repte niet over de de lijst. En daar hopen aille expor- bollen uit Japain, die toch al goed- teurs intussen wel op. Ze hebben al koper zijn, die toch al meer en meer troubles genoeg Mochten wij enkele weken terug reeds melding maken van de in ge- bruikname van het nieuwe hotel café van de heer J. Heemskerk, gis teren dinsdagmiddag 3 a/ug. had met de officiële ingebruikname van de hierbij gelijktijdig opgetrokken nieuwe winkelpanden van Electro- technisoh Installatie Bedrijf H. Bak ker, Noordeinde 1, en Boekhandel- Drukkerij-Speelgoedshop R, Paauw, Noordeinde 3 de voltooiing van dit gehele complex plaats. Zij die zich de oude wat vervallen situatie nog kunnen herinneren, zul len niet anders kunnen getuigen dat dit een bijzondere verfraaiing bete kent van de entree van het dorp Roelof arendsveen. Aangezien hier ook een kruispunt van vier wegen is heeft men met deze nieuwbouw de belangen van het steeds drukker wordende verkeer niet uit het ..oog verloren, en ook voor dit aspect meer ruimte weten te maken. Alleen uit dit oogpunt was deze nieuwbouw reeds toe te juichen. Echter ook voor genoemde midden standers betekent dit een belang rijke uitbreiding van bedrijfsverbe- tering, met daarnaast een meer ge riefelijke bewoning voor het gezin. Het Eleotroteohnisch Installatie Sneltrein stond uur lang stil Een uur lang heeft de sneltrein Zanidrvoort-Maastricht gisteravond bij Abcoude stil gestaan, doordat de elek trische lokomotief niet meer tot rij den in staat was. Het duurde lang voordat in Utrecht een machinist bij de hand was om een andere lokomo tief te bemannen die de gestrande trein weer op gang moest brengen. Het overige treinverkeer, dat de lijn Amsterdam-Utrecht geblokkeerd vond, liep ook flinke vertragingen op. Vermiste sergeant weer terecht Personeel van de brigade Amster dam van die Kon. Marechaussee heeft maandag in Abcoude de 2'1-jarige dienstplichtige sergeant-fourier G. C. Miltenburg aangehouden. Sergeant Miltenburg had op 18 juli moeten terugkeren bij zijn onderdeel dat toen voor oefening in Duitsland was. Hij deed dat toen niet, wellicht zoals een broer van hem meedeel de omdat hij bij zijn onderdeel in Ermelo met moeilijkheden te kam pten had gekregen. Bedrijf van de heer Bakker heeft naast de beschikking over een ruime werkplaats thans ook een winkel die aan alle eisen voldoet. Men kan hier thans een ruime keus maken uit een enorme sortering verlichtingsorna- menten, apparaten, radio's en tele visie. De heer R. Paauw heeft in zijn bedrijf aan de afd. drukkerij een be- belangrijke uitbreiding kunnen ge ven. In tegenstelling tot de wat klei ne vroegere behuizing beschikt hij thans over een prachtige show-win kel waarin hij een zeer uitgebreide collectie speelgoederen o.a. ook elec- trische treinen e.d. ter beschikking heeft. Het kan niet ontkend worden dat vooral ook deze laatste winkel De heer en mevrouw Paauw (links) worden bij de opening van het nieuwe pand gecomplimenteerd door burgemeester van Alkemade en mevrouw Kolfschoten (rechts). hiermede ter plaatse in een behoef te voorziet. Dank zij het feit, dat deze midden standers in onderling overleg tot deze nieuwbouw konden besluiten is het mogelijk geweest dat deze drie bedrijven onder een architec tuur gelijktijdig en in een geheel ge bouwd konden worden. Wij wensen de ondernemers met hun nieuwe bedrijfspanden geluk, waarbij men ons het weinige chau vinisme moet vergeven als wij dit speciaal doen t.a.v. de agent van de Leidse Courant, de heer R. Paauw, temeer daar hij als opvolger van zijn vader dit agentschap reeds vanaf de eerste jaren van de courant in fami lieverband behartigd heeft. Kardinaal Alfrink naar Fulda Kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, zal op 26 en 27 augus tus deelnemen aan de vergadering van het Duitse en Oostenrijkse epis copaat te Fulda. Onderwerp der be sprekingen zijn de schemata, die op de komende tweede zitting van het Vaticaans Concilie aan de bisschop pen warden voorgelegd. UIT VREES VOOR ONTDEKKING BABY IN EMMER GESTOPT Direct na haar ontslag uit het zie kenhuis te Leeuwarden is gistermid dag de 28-jarige mej. E. van der W. uit Drachten voor de officier van Justitie voorgeleid en ingesloten in het Huis van Bewaring. Mej. van der W. wordt verdacht van poging tot kindermoord. Op 29 juli van dit jaar heeft mej. van der W. haar pasgeboren zoontje in een toiletemmer gestopt. De moe der, die dienstbode is, verklaarde gehandeld te hebben uit vrees voor ontdekking door haar werkgever bij wie zij inwonend is. Haar zwangerschap wist de vrouw verborgen te houden en de geboorte geschiedde op een moment, dat de familie niet thuis was. Toen de fa milie echter thuis kwam, bemerkte men wat er gebeurd was. De vrouw en haar kind werden direct overgebracht naar het zieken huis. De baby maakt het thans goed. Een Nijmeegse jongeman heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij in de afgelopen nacht op 't Groe ne baicon aan de Waal door drie jonge Duitsers is aangevallen en be roofd. Ze brachten hem enikele mes steken toe en ontfutselden hem zijn portefeuille waarin ongeveer 800.- zat. Jeugdherbergen en Interpol Recente arrestaties van vaak inter nationaal opererende dieven, die spe ciaal in jeugdherbergen hun werk terrein zoeken, zijn aanleiding voor het hoofdbestuur der Nederlandse Jeugdherberg Centrale (NJHC) om op de eerstvolgende internationale conferentie van jeugdherbergorgani saties, die nog deze maand in Ier land wordt gehouden, de samenwer king met Interpol op de agenda te laten plaatsen. In de internationaal georganiseerde jeugdlherbergwereld bestaat reeds een uitwisseling van criminele feiten en werkt men met een zogenaamde „zwarte lijst". De ze gegevens staan steeds ter beschik king van Interpol of nationale poli- tie-organisaties, doch de NJHC is van mening, dat het alarm-, opsporings- en signalementssysteem nog verbe terd kan worden. Deze kwestie wordt aangesneden naar aanleiding van de aanhouding van een 31-jarige Duitser uit Ham burg, die sinds 1953 in jeugdherber gen opereert, reeds enige tijd in de gevangenis heeft gezeten en nu weer, dank zij de oplettendheid van de heer J. Richter, jeugdherbergvader te Bakkum, kon worden aangehouden na diefstal van ruim 2.OO'O. Hierbij bleek dat Interpol de Duitser reeds geruime tijd zocht, doch hiervan de jeugdherbergorganisaties niet in ken nis had gesteld. Paratyfus in militair kamp in Den Helder in aanmerking kunnen komen. Er is dus een mogelijkheid dat er artike len afvallen en waarom zouden daar de bollen niet onder kunnen zijn? De definitieve lijst zal eerst op 16 sep tember aan het Amerikaanse congres worden voorgelegd. Op 23 septem ber a.s. komen de ministers van bui tenlandse zaken van de EEG-part- ners nog bijeen. Dan zal ook hier- Naair we in antwoord op vragen over ongetwijfeld worden gesproken van de Luchtmachtvoorliichtingsdienst en men mag ook aannemen dat er hebben vernomen, heeft zich vorige van deze zijde nog wel het een en week vrijdag in het militaire kamp ander gedaan zal worden om de Ame- Deybel nabij Den Helder een ziekte rikanen van hun voornemen af te gemanifesteerd, die later paratyfus brengen. Eerst op 16 oktober valt in bleek te zijn. Negen militairen Amerika de definitieve beslissing. het kamp verblijvende militairen zijn onderzocht. Verder is de inspectie van de volksgezondheid over de ziek tegevallen ingelicht. Welke de oor zaak van het uitbreken dier ziekte is, is nog niet bekend. Prof. dr. W. den Boer Rector-magnificus Bij Koninklijk Besluit is Prof. dr. twee van de luchtmacht en zeven van de luohtdoelartiflflerie van de W. den Boer benoemd tot Rector Of de Bond van Bloemlbollenham- landmacht lijden aan die ziekte. Magnificus aan de Leidse UniverVi- delaren nog invloed kan uitoefenen De patiënten maken het goed. De in- teit voor het studiejaar 1963-1994!. - spectie van de militair geneeskundige Prof. den Boer is hoogleraar in de dienst heeft de Luchtmachtvoorlich- oude geschiedenis, faculteit der Iet- weten, dat alle in teren en wijsbegeerte. op de gang van zaken? Om te be ginnen zal Gus Springer, de verte genwoordiger van de Bond in Ame- timgsdienst De „Albecaro", 1 jacht dat deze week aan prins Rainier van Monaco zal worden overgedragen, heeft in Delfzijl een kleine technische proefvaart gemaakt.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7