SÏLS. LONKT NAAR REIZEND LEIDS SUPPORTERSLEGIOEN DINSDAG 13 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Met ingang van vandaag is het rij-examen verdeeld in een schriftelijk- en een praktisch gedeelte. Het afrijden blijft onveranderd bestaan, doch het mondeling examen is nu vervangen door een schriftelijk, hetgeen de moge lijkheid opent dat de examinator meer dan één „slachtoffer" onder het mes neemt. Op de foto zien we de heer Sprengers en mevrouw De Groot-Hadde uit Amsterdam verdiept in hun opgaven onder het waakzaam oog van de examinator. Ernstig ongeluk in Tilburg: een dode, zes gewonden Bij een verkeersongeluk in Tilburg zijn gisteren zeven personen gewond. Een van hen, de Zweedse architect Lara F. Westman (37 jaar) uit Sol- lentuna in Zweden is 's avonds aan de gevolgen van het ongeluk overle- d'en. Zijn echtgenote, mevr. Peggy Westman-Reeks (35 jaar), van ge boorte Engelse, verkeert in levensge vaar. Hun vier kinderen, twee jon gens en twee meisjes van twee tot zeven jaar, zijn eveneens gewond. Mevr. Westman en haar kinderen verblijven in het Sint Elisabeths Zie kenhuis. Het ongeluk gebeurde op het kruis punt van de Ringbaan Oost en de Ringbaan Zuid in Tilbürg. De Zweed se architect wilde de Ringbaan Oost oprij den, maar gaf daarbij geen voor rang aan een tankauto. De chauffeur van deze wagen, H. Baars uit Oud - Beij erfland trachtte door krachtig remmen en het om gooien van het stuur een botsing te voorkomen, doch kon daarin niet sla gen. De personenauto wend totaail vernield. De tankauto botste bij zijn ontwij kingspoging tegen een stilstaande vrachtauto, die aan de voorzijde werd ingedrukt. De chauffeur van de vrachtauto liep Slechts enkele schrammen op. De heer Baars zelf kwam er minder goed af. Hij brak een hand. Na verbonden te zijn in het ziekenhuis kon hij naar huis wor den vervoerd. De Zweedse familie was na een bezoek aan de moeder van mevr. Westman in Engeland op thuisreis naar Zweden. Tilburgs gezin in Frankrijk omgekomen Drie inwoners van Tilburg, de 43- jarige directeur van hotel Riche, R. Pigimans, zijn echtgenote mevr. K. Pigmans-Mathijssen (45 jaar) en him zoon Wim (17 jaar) zijn gisteren bij een verkeersongeluk in Frankrijk om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde vanmorgen omstreeks tien uur in het departe ment Haute Marae dicht bij de plaats Couzon-sur-Coulogne. De hèer Pig- mans reed bij een inhaalmanoeuvre in een onoverzichtelijke bocht tegen een kraanwagen van de Franse Spoorwegen. De heer en mevr. Piig- mans en hun zoon Wim waren op slag dood. De 15-jarige zoon Richard liep zeer zware verwondingen op en werd opgenomen in een ziekenhuis in Langres. De familie was op terugweg van een vakantie in Spanje en werd van daag in Tilburg terug verwacht. Door elektriciteit om het leven gekomen Op een bouwwerk in Amersfoort is maandagmiddag de 2!3-jarige Van der B. uit Veenendaal om het leven gekomen. De jongeman was werk zaam bij een cem entmolen. Doordat er kortsluiting in de motor ontstond kreeg hij via het stelwiel stroom door het lichaam. Hij kon niet van de motor losraken. Op zijn hulpge roep trachtte zijn broer hem nog te redden, 'waardoor ook deze niet meer los kon komen. Andere werklieden hebben beide broers toen losgerukt. De levensgeesten van de 23-jarige Van der B. waren toen reeds gewe ken. Zijn oudere broer was onge deerd. Een ambtenaar van de electro- technische dienst van het direc toraal- geperaat van de arbeid uit Den Haag heeft een onderzoek ingesteld, waar van het resultaat nog niet bekend is. Waarschijnlijk was de cementmolen niet gens de stichting „de aantrekkelijk heid en het aantrekkelijk blijven van Haarlem als woonstad en als cen trum van cultuur en ontspanning" in gevaar brengt. Het lawaai van bromfietsen, scoo ters en motorfietsen, zo schrijft de stichting aan b. en w. van Haarlem, maakt het voor de nog steeds zeer völe bewoners van de oude binnen stad onmogelijk tot rust te komen, overstemt op dikwijls hinderlijke wij ze de concerten, lezingen en voor drachten, die in de grote of St. Bavo- kerk, het gemeentelijk concertgebouw en andere zalen in het centrum wor den gegeven en verschrikt en ver jaagt hen, die vooral in de zomer maanden in de binnenstad hun ont spanning zoeken, zich op de caféter rasjes willen verpozen of van de ty pisch Haarlemse sfeer der oude bin nenhoven en stille achterstraten wil len gênieten. Een doeltreffende bestrijding van de motorenplaag wordt dus wel on ontbeerlijk, zo schrijft de stichting „Haarlems Bloei", die het college de suggestie geeft om in navolging van enkele andere gemeenten een ge deelte van de binnenstad voor het verkeer van bromfietsen, scooters en motorfietsen te sluiten. Vonnissen tegen „Vrije boeren" voorlopig geschorst Rekesten naar de koningin De rechtbanken, die een vonnis hadden uitgesproken tegen drie „Vrije boeren", die deswegen in het Huis van Bewaring te Arnhem ge detineerd waren voor het niet beta len van de heffingen van het Land bouwschap, hebben die vonnissen op geschort, nadat zij een rekest met gratieverzoek aan de koningin ter doorzending hadden ontvangen. Het wachten is nu op de beslissing van de koningin. Een en ander is het gevolg van een persoonlijk ingrijpen van mr. Y. Sdholten, die minister van Justitie. Deze heeft met spoed de rekesten van de boeren aan de onderscheiden rechtbanken toegezonden. Donder dag verzonden, waren de rekesten vrijdag bij de griffies aanwezig. Dit heeft de opschorting van de vonnis sen tot direct gevolg gehad. Groningen schakelt over op aardgas ovan Groningen heeft gisteravond besloten voor de openbare gas voorziening over te scha kelen op aardgas. De omschakeling zal een investering vengen van on geveer elf miljoen gulden. Algemeen werd geoordeeld, dat 'n vrij groot risico wordt genomen nu de prijs van het aardgas nog niet bekend is. Uitstel zou, blijkens het antwoord van wethouder J. de Wil de, niet wenselijk zijn. Hij was er vast van overtuigd, dat er voordeel in de omschakeling zat. De prijsstel ling zal echter later aan de orde ko- Motorenplaag in Haarlem Het algemeen bestuur van de stichting „Haarlems Bloei", de Haar lemse WV, heeft bij het college van b. en w. van Haarlem geklaagd over het toenemende lawaai in de binnen stad gedurende de avonden, dat vol VOOR TOMATEN Zwitserland heeft bekend gemaakt, dat miet ingang van 11 augustus de invoer van tomaten is stopgezet. Voor Nederland is dit besluit van weinig betekenis, want vanuit ons land gingen er reeds praktisch geen tomaten meer naar Zwitserland. In de week van 29 juli tot 3 aug. bedroeg de totale Nederlandse toma- tenexpont 11.190 ton en hiervan ging slechts 8 ton naar Zwitserland. De belangrijkste afnemer van to maten is West-Duitsland waarheen in genoemde periode 7647 ton Neder landse tomaten werden verzonden. Engeland komt op de tweede plaats met 2695 ton. Verder gaan er klei nere hoeveelheden naar België en Luxemburg, Frankrijk en Zweden. De aanvoer van tomaten is op het eigenlijk vrij groot. De veilimgprijs van de goede kwaliteiten ligt tussen 35 en 40 cent per kg. 4 krachtige middelen tegen pijn en griep! Een der middelen zorgt ervoor dat de maag nlat van streek raaktI Chefarine „4" bevat vier beroemde geneesmiddelen, die te zamen nog krachtiger werken. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen het zonder bezwaar gebruiken, want één der bestanddelen beschermt de maag. Chefariiip ,4" Glazen buitje 20 tabletten f 0.80 Handige ilrlpverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 (Advertentie) Henri de Greeve 40 jaar priester Henri de Greeve pr. die eind vo rig jaar 70 jaar geworden is, her denkt op 15 augustus zijn 40-jarig priesterjubileum. Henri de Greeve is de priester van „Het Lichtbaken", van „Verbeter de Wereld, begin bij U zelf", en van het „Fonds voor de naastenliefde". Zijn activiteiten in ddenset van die nastenliefdie, zijn bekendheid als ra diospreker en zijn declamaties zijn de moeite waard om dit jubileum te memoreren. Ondanks zijn zeventig jaar is H. de Greeve dag in dag uit druk in de weer om hulp te bieden, zoveel maar mogelijk is. Hij werkt op een manier die zelfs zwaar zou zijn voor een man in de vollle kracht van zijn leven. Pater de Greeve staat in het kloos ter van de Paters Mootfortanen in Berg en Dal vroeg op. Elke morgen om half zeven leest hij de H. Mis. Enkele mallen per week gaat hij op pad om ergens in Nederland een le zing te houden of één van zijn be kende declamaties te brengen. Elke zondag houdt hij ergens in het land een predikatie. Hij publi ceert Wekelijks in verschillende bla den („Van men tot mens" in De Li nie) en als hij dan eens tijd voor zichzelf heeft, grijpt hij naar zijn pen selen. Henri de Greeve beperkt zich ove rigens niet tot de genoemde decla maties, hij houdt ook losse spreek beurten voor allerlei verenigingen in alle delen van het land. Zo is hij al weer bijna tien jaar onvermoeibaar bezig, nadat hij zich plotseling uit zijn werk voor de Bond Zonder Naam had teruggetrokken. Mr. J. H. Grosheide nieuwe staatssecretaris 0. K. en W. De minister vaA onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de ko ningin voorgedragen voor benoeming tot staatssecretaris mr. Johan Hen drik Grosheide. Mr. Grosheide werd geboren op 6 augustus 1930 te Am sterdam. Hij bezocht het gerefor meerd gymnasium en studeerde aan de Vrije Universiteit. Zijn vader, prof. dr. F. W. Grosheide, was hoog leraar in de theologie aan deze uni versiteit. In 1954 legde de heer Grosheide het doctoraal examen rechten af. In dat zelfde jaar werd hij aangesteld als juridisch medewerker van de „Schoolraad voor de scholen met de Bijbel" in Den Haag. In het bijzon der was hij belast met de beharti ging van de raad-afdelingen VHMO en kweekschoOkxnderwijs. Mr. Grosheide zal in zijn nieuwe functie speciaal belast worden met enkele onderdelen van de onderwijs sector op het departement van O, K en W. Het ligt voor de hand, dat hij zich ook zal gaan bezighouden met de uitvoering van de wet tot rege ling van het voortgezet onderwijs (de zogenaamde „mammoetwet"). Als ju ridisch medewerker van de School raad was hij nauw betrokken bij de voorbereidende besprekingen, die aan de totstandkoming van deze wet vooraf zijn Elten is een vergeten dorpje geworden De Duitsers hebben hun be langstelling voor Elten, dat twee weken geleden weer in de Westduitse Bondsrepubliek werd opgenomen, geheel verlo ren. Toen de Nederlanders er nog heer en meester waren, werd het stadje overstroomd door de Duitsers, die er voor zeer weinig geld aan allerhan de artikelen konden komen, bovendien was Elten uit touris- tisch oogpunt bezien een trek pleister; het werd in enkele ja ren tijd een welvarend stad je. De verwachtingen omtrent de toekomst van Elten, nadat het weer „Heim ins Reich" was geworden, waren zeker niet hoog gespannen. Het touris- tisch Duits bezoek zou wel sterk teruglopen, zo meende men. Het is nu nog veel slech ter met dat bezoek gesteld: Elten is plotseling een onbe kend plaatsje geworden, waar niemand meer naar toe gaat. Er is bijna geen Duitser meer, die op weg naar Nederland een omweg maakt naar Elten als hij eenmaal op de grote auto weg van Emmerik naar Arn hem zit. In de Duitse pers worden nog pogingen ondernomen, El ten te redden. Men schrijft over een gebrek aan nationale trots" en de Duitsers worden attent gemaakt op de Drusus- put en op de fraaie Elterberg. Ook wijst men nog op de lage prijzen, .waartegen levensmid delen alsnog in Elten te ver krijgen zijn. Maar enige tijd geleden zat er tussen Elten en Emmerik nog een Duitse douanebeambte, die er op moest toezien, dat de Duitsers niet te veel overgebleven Ne derlandse levensmiddelen uit Elten mee naar huis namen. Burgemeester Ch. G. Matser van Arnhem met het eerste exemplaar van het nieuwe boek „Arnhem 17—26 september 1944", dat hem ten stad- huize werd aangeboden. Volgens de uitgever is dit het eerste waarlijk objektieve en wetenschappelijk verantwoorde boek over de slag om Arnhem. De supporters, die wekelijks de voetbalvelden bevolken zijn onder te verdelen in twee categorieën. Verreweg de grootste groep is gebonden aan een bepaalde vereniging en zal deze vereniging door dik en dun trouw blijven. Er is echter ook een grote groep, die de voetbalmarkt bekijkt en speurt naar de beste waar, die geboden wordt. Sedert de neergang van UVS heeft zich dan ook het normale verschijnsel voorge daan, dat iedere zondag een supportersleger uit Leiden en omstreken naar Den Haag of Rotterdam reist om daar een eredivisiewedstrijd te zien spelen. De 34-jarige chauffeur L'. Goos- sens uit Nijmegen is gisteren door een neg onbekende oorzaak in Den Haaig in het water geraakt. Voorbij- gangers hoorden bij de brug Pavil- joenisgraoht-Spinozas'traat geplons en zagen een man in het water liggen. Even later was de man verdwenen. Samen met de politie hebben ze ge dreigd. Al ppoediig werd het lidhaam van de heer Goossens gevonden. PROPAGANDA IN LEIDEN EN OMGEVii>o Met een geril g oog lonkt nu ook Scheveningen Holland Sport naar het reizende supporters-legioen van Lei den en omgeving. Het bestuur van de Haagse vereniging vond het de moeite waard eens uit te zoeken, hoe veel mensen iedere zondag de Sleu telstad verladen om een wedstrijd in Den Haag of Rotterdam te zien. Vol gens een voorzichtige schatting gin gen ongeveer 500 man naar Rotter dam als Feijenoord een min of meer belangrijke wedstrijd speelde in de competitie. SHS constateerde dus een belangrijke vraag naar goed betaald voetbal in Leiden en omgeving en het heeft daarom besloten propagan da te gaan maken in Leiden en om geving. PROPAGANDA-WEDSTRIJD Donderdagavond speelt SHS op de Kikkerpolder een propaganda-wed- strijd tegen Go Ahead uit Deventer, de club, die zich onder de energieke leiding van de heer Beltman naar de eredivisie geworsteld heeft en daarin naar het hoop hoge ogen gaat gooien, mogelijk gemaakt door de aankoop van vele talentvolle ZWITSERLAND DICHT Gratis naar tropenmuseum Donderdag kan elke Nederlander gratis een bezoek brengen aam het Tropenmuseum in Amsterdam. Dat is slechts eenmaal per jaar mogelijk en de ervaring heeft geleerd dat dit initiatief van het Tropenmuseum in samenwerking met het Amsterdamse vakantiecomité door duizenden men sen bijzonder wordt gewaardeerd. De bezoekers kunnen donderdag o.m ook een kijkje nemen op de Surina- me-tentoonstelling en in de tropische kas. Het Surinaamse gezelschap Swietie Kwie's zal zes maal 'n voor stelling van een half uur geven. In Turkije is ten zuiden van Izmir een vrachtauto in een ravijn gereden, waardoor 12 mensen om het leven kwamen en 29 werden gewond Op 60 km van Tarsus reed een per sonenauto tegen een tankwagen die in brand vloog. Drie volwassenen en twee kinderen verbrandden levend. SHS trok de grote man van Spar ta, Denis Neville aan en deze oefen- meester heeft goede hoop, dat hij met het beschikbare spelersmateriaal een goede partij in de eerste divisie mee zal kunnen blazen. SHS komt voor de wedstrijd in de Kikkerpolder, die precies om 6.3U u. begint met de volgende opstelling in het veld: doel: Onderstal (Rioda); achter: Rozendaal (ex-Blauw Wit) en A. Valkenhof; midden: Schaap (ex- Alkmaar), Anderiesen (ex-Ajax) en de Visser (ex-EBOH); voor: Frans (ex-Ajax), Trommel (ex-ADO), Leen de Visser (ex-DFC), Mick Clavan (ex-ADO) en Van Wouw. In deze opstelling zal SHS vermoe delijk de Competitie ingaan, want naar Denis Neville gistermiddag me dedeelde: Hij heeft nog maar weinig tijd om zijn elftal op te warmen voor de competitie. Go Ahead begint 25 augustus in de eredivisie. Go Ahead royaal ges.teund door gemeente en industrie,' deed enkele spectaculaire aankopen en de wedstrijd tegen SHS is voor de club uit Deventer een van de weinige ge legenheden het elftal defintief te for meren en te laten inspelen. Vrij ze ker komen dus Ter Mors (ex-Ensche- dese Boys), La Crois (ex-GVAV), De Vries (ex-Excelsior), Borghuis (ex- GVAV) en de Duitse achterspeler Kraus in de opstelling voor. PLANNEN Dat SHS mooie kansen ziet in Lei den bewijzen wel de plannen, die men daar al geruimen tijd koestert om met het tweede elftal in Leiden op de Kikkerpolder te komen spelen. Dit zou dan uiteraard moeten gebeu ren op de zondagen, dat UVS uit speelt. Het zal wat dit betreft nog wel bij plannen moeten blijven, want met de^ huidige bepalingen van de KNVB is dit nog niet mogelijk. Bosbaan aangewezen voor Europese titelstrijd De Europese roeikampioenschap- pen 1964 - de belangrijke voor-Olym pische wedstrijden - zullen op de verbrede Amsterdamse Bosbaan wor den gehouden. Tijdens het FIS A-con gres, dat dinsdag in Kopenhagen werd gehouden, zijn de wedstrijden met algemene stemmen aan de Ne derlandse roeibond toegewezen. De titel wedstrijden voor dames De bekende filmaktrice mt de jaren dertig, Greta Garbo, aan boord van 2' Lgust^dk? vLr "de 'teren "van een jacht in het Italiaanse Portofmo. donderdag 6 Lm. zondag 8 augustus.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5