HOE MEN VROEGER VAN DE PARIJSE MODE HOORDE... Broekrokken, strohoeden en kragen met knoopjes 0nder onó gezeefd In plaats van modebladen aangeklede poppen! Hoeveel moet een man in huis doen voor de vrouw? Zorg er voor dat Uw kapsel bij Uw gezicht past! rap TIPS Gebruik brood als caviaar! Als in onze tyd de grote Paryse modekoningen hun modellen presen teren dan kan men daarvan de volgende dag allerlei bijzonderheden in de krant vernemen. Maar hoe ging dat vroeger? In die tyd had men nog niet zulke snelle communicatiemiddelen maar ook was er toen ook geen sprake van zo'u scherpe afscheiding van de seizoenen als thans. De coutures werk ten in die tijd eenvoudig door. De ryke cliënten van de modeontwerpers be stelden telkens weer nieuwe toiletten en deze werden gewoon aangepast aan de tyd van het jaar. blad, dat het echter zonder afbeeldin gen moest stellen. Ook het blad, dat daarna verscheen, de ,,Mercure de Paris", dat in 1717 voor het eerst verscheen, was nog niet geïllustreerd De eerste afbeeldingen kwamen pas in 1770 toen de „Courier des Modes" verscheen maar het duurde nog ge ruime tijd voor de bekende Pandora's van het toneel verdwenen. Wie „Hoff mann's Erzahlungen" gaat zien kan nog een van deze Pandora's tot leven zien komen in deze tijd. De „Courier des Modes" en de „Galerie des Modes" waren geïllu streerd met prachtige gravures. Zy gaven de dames- en herenmode tot in de kleinste details weer en waren ook in kunstzinnig oogpunt zeer de moeite waard. Ze waren dikwijls met de hand gekleurd en ze zijn, voorzo ver bewaard, uiterst belangrijke do cumenten geworden. Deze modebladen waren in verge lijking met onze huidige modebladen, Eerste afbeeldingen eerst in 1770 Voor het midden van de zeventien de eeuw brachten alleen de reizigers die in Parijs waren geweest, het nieuws over de Parijse mode mee naar hun land. Daarna paste men echter een veel meer efficiënte methode toe om het nieuws over de Parijse mode te verspreiden, name lijk door middel van poppen, die vol gens de laatste mode waren aange kleed. Wedra hadden deze „Pando ra's", zoals ze genoemd werden, een enorme populariteit. Speciale huizen belastten zich ermee deze poppen te maken en aan te kleden en ze maan delijks aan de buitenlandse modehui zen toe te zenden. Zo belangrijk vond men deze scho ne „reizigsters", dat ze in geval van oorlog zonder meer vrijgeleide kre gen. Alle bevelhebbers lieten de Pan dora's ongehinderd door, opdat hun dames maar zo modieus gekleed s den gaan. Pas Napoleon heeft aan dit alles een einde gemaakt. Eerste modeblad. Naast de Pandora's ontstond 'r 1672 de „Mercuré Galant", een mode- Gehakt-variaties Er is geen vlees, waarmede zoveel variaties te bedenken zyn als ge hakt. Ten eerste in de samenstelling van het gehakt, dat van kalfs-, rund of varkensvlees gemaakt wordt, of van combinaties van twee of drie van deze soorten vlees. Het kruiden van het gehakt geeft talloze mogeiyi den: het kan pittig gemaakt worden door kerry, paprika, ui, Worcester- en andere scherpe sauzen. Vooral als het gehakt in kleine, platte balletjes gebraden wordt, zjjn er vele combinaties mogelijk door groenten of fruit door het gehakt te verwerken of het gehakt hiermede te garneren. Wij noemen gebakken ui, tomaat, paprika, selderij, komkom mer en alle soorten paddestoelen. Bij de vruchten gebakken banaan, me loen, appel, gember. Ook smaakt heerlijk kalfsgehakt versierd met mandarijntjes of abrikozen uit blik. Bij varkensgehakt past ananas het beste. Gehakt kan ook gecombineerd wor den met andere soorten vlees: ham, leverworst, fijne nierragout of paté zijn maar een paar voorbeelden uit de eindeloze reeks combinaties. Tenslotte nog gehakt met noten, vooral amandelen bij kalfsgehakt en gesnipperde pinda's bij rundergehakt. Vrouwen goede rechercheurs? Wie zou zicheen detectiveroman kunnen voorstellen, waarin als gevier de held een vrouwelijke commissaris van politie optreedt? OnmogelijkI En toch bestaan er vele vrouwelijke re chercheurs. Aanvankelijk gingen er talloze scep tische stemmen op. Men kon zich niet voorstellen en vond het bepaald be lachelijk, dat een vrouw haar hand tasje opent enin plaats van een zak doekje haar revolver te voorschijn haalt en,,handen omhoog" roept. Er waren zelfs critici die meenden, dat het alleen tot een arrestatie zou kun nen komen, als een misdadiger zich van he't lachen niet meer zou kunnen verweren tegen de vrouw, die hem de handboeien wil aandoen. Maar de po litieautoriteiten, die hun vrouwelijke collega's in het zadel hadden gehol pen, zouden tenslotte gelijk krijgen. Het bleek al spoedig, dat er vele ta ken binnen het bereik van de recher che zijn, die vrouwen beter kunnen vervullen dan mannen. Zo worden bij voorbeeld meestal vrouwelijke recher cheurs ingezet als het om strafza ken tegen jeugdigen of vrouwen gaat of als 'n kind in het middelpunt van een strafbaar feit staat. Zij verlenen ook hun medewerking bij de preven tieve bestrijding van de jeugdcrimina liteit en de jeugdverwaarlozlng. buitengewoon duur en dat is ook geen wonder want ze werden buitengewoon luxueus uitgevoerd. Toen tijdens de Franse revolutie de mode wat op de achtergrond raakre in Parijs, ofwel een bedenkelijk revo lutionair karakter kreeg, richtte de belangstelling zich op Engeland, dat gedurende een aantal jaren de lijn van de mode aangaf en feitelijk die van de herenmode altijd is blijven aangeven. Echte patroonbladen zijn eerst Jn het laatste deel van de 19e eeuw ver schenen. Thans staan de vrouw alle midde len ter beschikking wanneer zij zich over de mode wil oriënteren: de krant, de vrouwenbladen, de film, knippatronen, etalages en adverten ties van modemagazijnen. Maar bij alles moet men wel bedenken, dat in vroeger dagen de mode een zaak voor enkelen was terwijl dit nu voor vrij wel iedereen het geval is Schrijf-leesstoel De Deense meubelindustrie maakt steeds meer naam met praktische en toch smaakvolle meubels. Het nieuw ste is een stoel met ronde zitting en een tweedelige leuning. Het bovenste deel van de leuning kan in horizonta le stand gedraaid worden en dienen als schrijftafeltje of leesplank... mits men achterstevoren op een stoel plaats neemt. De stoel is zó gecon strueerd dat dit geen enkel bezwaar vormt. Wij eten teveel suiker De Engelse professor John Yudkin, een bekend voedings- en dieetdeskun- dige, heeft zijn ongerustheid uitge sproken over de sterke stijging van het suikerverbruik in zijn vaderland. Hij meent, dat deze stijging de oor zaak is van „beschavingsziekten" die thans meer dan vroeger voorkomen, zoals vetzucht, tandbederf, hartkwa len en suikerziekte". Ziekten, die me de ontstaan door het overmatig ge bruik van koolhydraten, één van de voornaamste bestanddelen van sui ker. In 1962 consumeerde de Engels man per hoofd van de bevolking 54 kg. suiker. Dat wil zeggen, dat hij nu evenveel suiker in twee weken eet, als enkele eeuwen geleden in een heel jaar. In Nederland maken wij het nog niet zó bont, doch ook hier stijgt het suikerverbruik snel. In 1938 aten wij per hoofd van de bevolking 26,4 kg; in 1962 was dit met bijna 50pct. ge stegen tot 39,4 kg. per persoon. Centimeter-ceintuur Nieuw is de centimeterceintuur, die thans in Amerika veel gedragen wordt. Het is een eenvoudige, kleuri ge centimeter, die met een gesp wordt gesloten. Bij die gesp kan men dan aflezen, hoe slank de taille van de draagster is. Vooral slanke dames dragen haar dus, omdat haar bewon deraars direct kunnen lezen, dat Bri- gitte's taille toch nog een centimeter dunner is dan die van Marjolein... De ceintuur is er ook in grote maten, doch niet in vrolijke kleuren. Want deze ceintuur wordt niet in het open baar gedragen, maar slechts af en toe thuis omgepast. Om te zien, of de vermageringskuur helpt. Vroeger werkten over het alge meen maar weinig vrouwen In e^n fabriek of een kantoor maar tegen woordig Is dat allemaal anders. Ze zyn vaak volledig in dienstbetrekking waardoor ze vaak evenveel in hun loonzakje mee naar huis nemen als hun man. Toch moeten ook deze ge zinnen verzorgd worden en moet er voor hen gekookt en schoongemaakt worden. Maar wat is de plaats van de te genwoordige echtgenoot ln het huls- houden? Moet van een vrouw, die vaak evenlang wekrt als haar man, verwacht worden, dat zij alleen ook nog de hele last van de huishouding op zich neemt? Of moet de man be springen en in de huishouding helpen? Zes meningen We hebben eens drie mannen en drie vrouwen naar hun mening ge vraagd over dit probleem. De vrou wen en mannen van deze zes zfln alle maal volledig in dienstbetrekking en hebben één, twee of drie knideren t/us- en zeventien jaar. Eerst de mening van de mannen: Reclamechef: „Ik doe in myn vrye tijd allerlei karweitjes in huis maar ik doe dat niet omdat myn vrouw werkt. Mannen moeten volgens mij geen huishoudelijk werk doen behal ve werkjes als een boiler schoonma ken, kolen sjouwen of zware voor werpen tillen. Verkoper: „Mijn vrouw werkt erbij omdat ze weet, dat ze nog voldoende tijd overhoudt om haar huishoudelijk werk te doen. Wij kunnen wel rond komen van mijn salaris maar mijn (Van onze schoonheidsspecialiste) Vanlelfsprekend ls er alles voor te zeggen met de mode mee te gaan, óók waar het kapsels betreft maar laat het kapsel bij uw gezicht pas sen! De „S" stijl is momenteel popu lair korter, rechter en zachter haar. Een hoge kruin is belangrijk maar Klok terug in de kleding! Dit is meestal wat genoemd wordt de komkommertijd in de mode. De belangrijkste zomerverkopen zijn voor bjj en de shows van de hautecouture ln Londen worden binnenkort ver wacht. Voor de gemiddelde kopers en koop sters betekent dit niets want de tien top-ontwerpers van Londen hebben al leen belang by een clientèle, die geen bezwaar heeft japonnen van 750 gul den en avondjaponnen van 2000 gulden of meer te kopen. Hoe staat het er nu met de mode voor? Veel fabrikanten en winkels ko men voor de dag met een soort tus- senmode, die de ruimte tussen zomer en herfst moet opvullen. Er valt een typische teruggang naar het Victori aanse tijdperk te bespeuren by deze tussenmodel Een fabrikant komt zelfs met broderiekanten japonnen voor boottochtjes, die kanten broekjes ver bergen, die tot de knie reiken. Ver der zijn er hoeden van stro, compleet met linten, die op de rug hangen. De kragen op rechte, aangesloten ja. ponnen zy'n lang en puntig, dikwijls met een knoopje vastgezet, in navol ging van opa's zondagse overhemd. En ze zyn spierwit, evenals de man chetten. Wasproblemen schept dit niet aangezien ze meestal gemaakt zyn uit nylon of no-iron materiaal. Strepen zyn er in allerlei variaties, smal, breed en diagonaal. De lange puntige kragen geven diepe V-halzen en deze kunnen worden opgevuld met horizontaal gestreepte stof of kanten stroken. Waarom die plotselinge terugkeer tot vroeger? Een en ander valt sa men met het verzamelen van meubi lair en dergeiyke uit de vorige eeuw en het is tevens de draoht van teen ager Idolen. Jaizzmuslcus Acker Blik byvoorbeeld, die altijd een Edwardl- aans-gestreept-vest draagt, wordt ver antwoordeiyk gesteld voor de bevor dering van het vrouweiyke vest en de streep-mode. Het is momenteel niet de tyd voor hoge knooplaarzen maar dat zal niet lang meer duren. De tot de knie rei kende laarzen werden afgelopen win ter zo populair, dat zy in de komen de koude periode ongetwyfeld terug zullen komen, compleet met spatlap pen en kleine knoopjes aan de zykan ten. Ook de hoedenmode zal op de vori ge eeuw geïnspireerd zyn. Kyk maar naar de „Beau Brummel-hoed" en vele soorten dophoeden, waarvan de randen nog meer opgeslagen zyn dan verleden jaar; bij dit alles by passen de handmoffen, kragen en manchetten. Sieraden gaan ook een speciale rol spe|len. De vesten zyn zo gemaakt dat ze van voren niet sluiten en daarom gesloten worden met vergulde kettin* gen, zoals vroeger de horloges van jagers gedragen werden. «iiiiii!iii(iiiliriuiiiia|tl|illiiuilii|iiliiiu|iilii|itlii|flliisatiin|i'lii|ii|rtlii|<l|iiiuiliii Links: Japon in een streeppa- I troon met lange mouwen, dia- gonaal gestreepte das en witte I kraag en manchetten. Het pakje rechts is van een S kleiner streepje met Edwardi- aanse vierkante kraag, 't Doek z Je ln de zak Is van dezelfde streep als de hooggesloten jum- r per. mmm als u al vrij lang bent, voeg dan geen extra centimeters aan uw leng te toe. Draag het dan liever met een knot achter op het hoofd. Breed gezicht - Probeer een bob kapsel, zacht opkrullend om de oren, met een lok aan weerszyde tot op het gelaat, waardoor het gezicht minder breed lifkt. Pony is geschikt voor u maar piekerig en iets opzy gekamd. Probeer eens een scheiding aan de zykant, ongeveer vyf centi meter lang en kam het haar aan het eind van de schelding wat omhoog van het gezicht af. Lang gezicht - Neem een breed kapsel met uitstaand opkrullend haar aan de zijkanten. Krul het haar met grote krulspelden en laat het overal om het gezicht krullen. Hoog voorhoofd, lange hals De mode van dit seizoen is erg geschikt voor u. Laat het haar recht langs het gezicht vallen en laat de oren be dekt. Het bovenhaar zal misschien iets gepermanent moeten worden om gemakkeiyker een hoge knot te kun nen maken. Vierkante kaak - Uw kapsel kan ook hier veel doen. Laat het haar het voorhoofd slechts half bedekken. Geen recht afgeknipt haar maar ronde lokken, zodat de aandacht van de strakke kaaklyn wordt afgeleid. Ovaal gelaat De ideale gelaats- vorm, vooral als u ook nog brede jukbeenderen hebt. Het helmkapsel, met het haar achterin de nek samen gevat, is geschikt voor u. Opsteken is ook heel mooi. Lange, schuine po ny voor 's avonds. vrouw wil graag wat meer te doen hebben, uitgaan en geld voor zich zelf hebben. Als ze ziek is doe ik huishoudeiyk werk maar onder nor male omstandigheden niet!" Kunstschilder: ,Ik werk thuis, dus ben Ik degene, die de hele dag ln huis zit. Ik zie niet in, waarom een man niet zou gaan winkelen en der- geiyke. Myn vrouw zegt bovendien, dat ik beter met geld kan omgaan dan zy. Bovendien kom ik nog eens uit mijn atelier als ik boodschappen moet doen. Wy dragen allemaal ons steentje by voor het huishoudeiyk werk. Ook de kinderen hebben him karweitjes te doen!" Nu de mening van de drie werken de vrouwen: Privé-secretaresse: „Ik ben weer gaan werken om de gezinskas wat te verruimen. Myn man dringt er steeds opaan, dat we zowel 's zaterdags als 's zondags vry zyn van huishou- delyk werk zodat we dan alle gele genheid hebben om uit te gaan. Hy helpt my dan ook steeds by de huls houding en de kinderen eveneens, zo dat het geenszins grote problemen schept, dat ik een volledige dienstbe trekking heb aanvaard. Welfare-werkstor: „Mannen beho ren geen huishoud eiyk werk te doen. Daarvoor zyn ze niet in de weig ge legd. Ze moeten 's avonds vrij zyn als zy van hun werk komen. Ik be taal van myn salaris dan ook een hulp ln de huishouding, zodat myn huis steeds in orde is als myn man van het werk thuis komt!" Verkoopster: „De tyd dat mannen in de huishouding moeten helpen ls voorby nu de vrouwen ook behooriyk worden betaald als ze op een kantoor, een winkel of in een fabriek werken. Met twee loonzakjes moet een gezin in staat zyn zich een hulp in de huishouding te kunnen permitteren hetzij apparaten te kopen om 't huis houdelijk werk te verlichten. Maar zware karweitjes als meubels verzet ten e.d. kan hy best doen. Tenslotte verwacht myn man van my ook, dat ik hem help in de tuin of by het schoonmaken van de auto!" Oude verf vlekken. Bedek oude verfvlekken op meubi lair met ïynzaadolie en laat dit zitten totdat de verf zacht is geworden. Dan afvegen met een doek gedrenkt in Ïynzaadolie. Schapenvacht. Een schapenvacht kan thuis gerei nigd worden indien men tenminste over een flinke badkuip beschikt. Maak eerst in een schaaltje een mengsel klaar van zeepvlokken met wat warm water en voeg er wat olyfolie aan toe. Breng dit aan de kook in een pan om de olie op te los sen. Doe dit mengsel in een bad met handwarm water. Als de huid hard is wat glycerine ln het badwater doen. Nu de vacht stevig maar voor zichtig wassen. Eén maal naspoelen met schoon water maar zo, dat men er niet alle zeep en glycerine uit spoelt, daar deze de vacht soepel moeten houden. Water er uitknypen en verder buiten laten drogen. De vacht oprollen wanneer hy byna droog is en zacht maken met de han den. Wanneer de vacht helemaal droog is, borstelen en voorzichtig kammen en de voering weer aanbren gen. Hoe een teveel aan vet kwijt te raken (en te weten wat teveel is) is voor veel mensen een grote zorg geworden. Gewichtsvermindering is dikwyls namelyk noodzakelyk en niet al leen y delheid. Elke pond extra gewicht, dat we krygen, betekent on- vermydeiyk extra wex'k voor het hart. En dit in een tijd waarin harten en aderen in de meeste landen al genoeg te verwerken hebben. Kransslagadertrombose hersenbloeding en der- geiyke kwalen zy'n alar merende feiten uit het dagelykse leven! Het heeft geen enkele zin, dat een patiënt, die dikker wordt, zegt: „Maar dokter, ik eet erg weinig". Als hij desondanks dikker wordt, dan komt het omdat hy meer eet dan voor het werk, dat hy doet nodig is, Er is geen andere verklaring behalve in enkele zeer zeldzame uitzonderin gen! Onze energie verkrijgen wy uit vetten, proteïnen en koolhydraten en het ls niet goed te probe ren het zónder een van deze groepen te stellen. Een bepaalde hoeveel heid proteïnen is nood zakelyk en wel om ge compliceerde, weten- schappeiyke redenen. Als men helemaal geen vet tot zich neemt, gaat men zich erg hongerig voelen en er ook honge rig uitzien. Het is voor al op koolhydraten, voorkomend in brood, aardappelen en suiker, dat men moet bezuini gen! \ls men werkelyk ge wicht wil verliezen, moet men brood en aardappelen eten alsof het caviaar was. Be denk verder, dat bier of sherry net zo voedzaam en groeizaam zyn als een half pond aardap pelen Probeer het alcoholge bruik te beperken tot WMUMVMWVmWM WA'l l)E DOKTER ER VAN ZEGT vakantie- en feestda gen en houdt u dan aan een kleine whisky, een droge sherry of jene ver. Chocolade, slag room, bonen, cake en koekjes staan ook op de zwarte lijst. Kleine hoeveelheden mager vlees, vis, lever haring, eieren, kip en kaas kan men als hoofd maal tot zich nemen. Groene groenten, toma ten, sla, uien, padde stoelen en komkommer hebben weinig voedings waarde en kunnen de eentonigheid van het dieet wat verminderen. Fruit, rauw of gestoofd is altyd goed, vooral als men er weinig suiker by neemt. Probeer niet meer dan driekwart liter per dag te drinken, ofschoon lengte en gewicht me debepalend zyn voor de hoeveelheid die no dig is. Lichaamsbeweging is oi wel van belang voor vermagering maar houdt we' rekening met de trek aan eten, 'die men daarvan krygt. Pillen zijn lang niet zo vaak nodig als de mees te mensen wel denken. Het is alleen de gemak - keiykste weg voor de genen, die geen al te sterke wil hebben! Indien het een diep- gaande vermagerings kuur betreft, is het al tijd nodig het advies van de dokter in te winnen. Weeg uzell iedere week op dezelf de schaal. Hoe snel mag men ver mageren? In het alge meen ben Ik er niet voor dat myn patiënten meer dan een pond per week kwy traken. Roken be veelt men zeer ongaar ne aan. Maar iemand die het roken geheel op geeft, neemt vaak zo enorm in gewicht toe, dat het vermageren met matig roken veelal ge makkeiyker en beter gaat.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9