VOOR ALLEREERSTE NEDERLANDSE EXPEDITIE NAAR DE ZUIDPOOL MELDDEN ZICH 250 SOLLICITANTEN Gouden professie-feest broeder Phocas Nederlandse Trappistinnen naar Oeganda ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAG1 A 7 VRAGEN OVER UITLATINGEN OUD-COMMISSARIS VOORDEWIND. Het Eerste Kamerlid de heer Van Meeuwen (KVP) heeft schriftelijk aan de Minister van Justitie, mr. Y. Scholten, gevraagd of de bewinds man kennis heeft genomen van de volgende mededeling, die oud-com missaris van politie de heer Voorde wind, volgens een interview in de Haagse Post van 3 dezer, heeft ge daan: „Ik herinner me een nachtelijke vechtpartij in een bordeel op de Re guliersgracht, waar de pooier een be kende jonkheer was. Elke nacht werd er keet gemaakt en dan moest de po litie er weer op af. Goed, we hadden het hele zootje eruit geslagen en een van hen, ook een jonkheer, kwam in de gracht terecht. We hadden 'm er best op tijd uit kunnen halen, hoor, maar we hadden al zo'n last van die vuile patser gehad. En toen hij op de wal kwam was-ie dood. Daar was de burgerij van af, en wij ook. Zulke dingen ga je natuurlijk niet rappor teren, dat begrijp je wel". (Zie ook het vrijmoedig commentaar in de Tijd-Maasbode van 3 augustus 1963). Het Kamerlid vraagt voorts of de minister bereid is te doen onderzoe ken of het in deze mededeling be doelde voorval een voor vervolging in aanmerking komend strafbaar feat oplevert. Tevens vraagt hij de minis ter het resultaat van dit onderzoek ter kennis van de Kamer te bren gen. MARINE KOOPT RAKETTEN. De Nederlandse marine heeft voor een aanzienlijk bedrag geleide projec tielen gekocht bij de Engelse firma „Shori Brothers and Harland". De wapens die van het type „Seacat" zijn, zullen geïnstalleerd worden aan boord van de vier fregatten die op Nederlandse werven in aanbouw zijn. Dat zijn de „Van Speij", de „Tjerk Hiddes", de „Van Galen" en de „Van Nes". De schepen krijgen ieder de be schikking over twee lanceerinrdch- tingen, de projectielen die besteld zijn kosten tussen de 40.000 en 50.000 per stuk. De Westlandse druivenprinses heeft vrijdag met haar hofdames de toiletten gepast, welke tijdens de twaalfde Westlandse oogstfeesten zullen worden gedragen. Op de foto tonen de prinses, Nellie van de Hout uit 's-Gra- vezande, en de hofdames Greetje Kortekaas (links) uit Naaldwijk en Nelly Hofman uit Maasdijk, haar nieu we toiletjes in Den Haag. De prinses draagt een complet van goudbrokaat, de hofdames bruin-oranje bedrukte sparklan-nylon japonnen. SAMEN MET BELGEN ONDERZOEK NAAR NATUURVERSCHIJNSELEN sneeuwlaag bedekt, maar men ver wacht, dat de bestaande ondergrond se ruimten nog wel voor de opslag van goederen kunnen worden ge bruikt. Voor het vervoer van de ex— t j -i j j- ii j j peddtie is een speciaal Deens Pool- Een Belgisch-Nederlandse expedi- een kalmere periode van de zon. gehuurd, dat ook zeven pre- tie zalbegin volgend jaar Mar de Het zal van de resultaten ^hangen, feb gdbouwen, vele instrumenten, Belgische basis Komng Boudewijn» hoelang de expeditae_op de Zuidpool van ^psbande^ voorziene vervoer- op de Zuidpool vertrekken om een blijft. Nederland heeft vooriopig middle;en gtroomvoonzienmgsaggne- veelomvattend wetenschappelijk voor eén jaar zijn medewerking toe- t voedsel- en brandstofvMrra- waarnemings-programma uit te voe- gezegd, maar het ismet uitgesloten, radio.apparatuur meeneemt, ren. De groep bestaat uit negen dat de eerste expeditie over een jaar ZMs m basis alleen door een tweede wordt afgelost. Voor het eerst. De Belgen zijn vijftig jaar gele- in die Zuidpoolzomer bereiken. 250 sollicitanten. Voor de selectie van de vier Ne derlandse deelnemers, een meteoro loog, een assistent-meteoroloog, een radio-telegrafist en een medicus, is Belgen en vier Nederlanders. De Nederlandse deelneming wordt voorbereid door de commissie voor het antarctisch onderzoek van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, die speciaal in den all begonnen met onderzoekin- het leven is geroepen om samen met gen op de Zuidpool Nederlandse het Belgisch antarctisch comité een waarnemers zijn er nog nooit ge- 1,CUVUIU_VCTO AeUii0t CI1 CC11 luuutuJ nieuwe zuidpoolexpeditie te organi- weest. Nederlandse meteorologen kapiteta Ict'»e "LmeërMr verant" seren. In de Nederlandse zuidpool- hebban zich wel met de Noordelijke woordel«k. Zijn taak is niet eenvou- commissie hebben zittmg ir. C. J. poolstreken beziggehouden: m 1882 di„ inmiddels zijn er alleen al Warners, de hoofddirecteur van het «er een expeditie naar Nova uif marinekringen 250 sollicitaties KNMI in de Bilt, prof. dr J. Veld- Zembla en in 1982 een naar Groen- biMnian,gekomen. Het vooruitzicht kamp, directeur van de afdeling ge- land In bet vorige geofysische jaar van eenzaamheid en kou schijnt dus ofysica van het KNMI, prof. dr C. richtten de Nederlandse activiteiten afschrikwekkend te werken, de Jager van de Rijksuniversiteit in zich- voorail op de tropische gebie- Utrecht en kapitein te zee W. Lan- den. Zo werden er ondermeer geo- expeditie wordt overigens niet geraar, de chef hydrografie van de fysische waarnemingsposten opge- totaal van d)e bewoonde wereld af- 1 richt in Suriname, in Hollandda en gesfloten. Behailve de gewone dienst op de Antillen. communicaties krijgt de „Koning - De basis „Koning Boudewijn", die Boude wijn-basis" namelijk ook spe- schappehjk Onderzoek zal de beno- dioor de expeditie zal worden ge- ciale voorzieningen om het de expe- digde gelden, 650:000 gulden, four- bruikt is enige jaren geleden door ditieleden mogelijk te maken, zo nu neren,de Belgische bijdrage is onge- de Belgen verlaten. Het station is en dian hun familie in Nederland en veer tweemaal zo hoog, terwijl Bel- inmiddels door een meters dikke België op te bellen. gie bovendien instrumenten ter waarde van ongeveer 400.000 gulden beschikbaar stelt. De leiding van en de verantwoor delijkheid voor de expeditie berus ten bij de belg Cabes, die voorzitter is van het overkoepelend orgaan. GEESTELIJK ADVISEUR „SINT NICOLAAS". Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft namens het Neder lands Episcopaat benoemd tot geeste lijk adviseur van de Nederlandse R.K. Bond van Reders en Schippers „St. Nioolaas" en bisschoppelijk commis saris van de „Landelijke Stichting Katholiek Sociaal en Cultureel Cen trum voor Rijn- en Binnenvaart" de z.e. heer C. Nieuwenlhuizen, onder ge lijktijdig eervol ontslag aan de z.e. heer W. M. C. Versohure, pastoor te 's-Gravenhage. Vossen „nekken" 300 kalkoenen en ganzen In Soest en met name in 't pluim- veebedrijf van de heer W. B. de Ko ning, zijn de afgelopen 14 dagen vossen bijzonder actief geweest. De zwaar gedupeerde pluimveehouder heeft reeds ongeveer 300 dieren ver loren. Ondanks nachten lang wach ten zijn de dieren nog niet gevon den, maar vandaag zal de politie 'n drijfjacht houden in de omgeving van het bedrijf van de heer De Ko ning. Vorige week maandag ontdekte de piluimveehoudier, dat van een kop pel van 2205 maar liefst 160 kalkoe nen waren „onthoofd". Hij liet toen afrastering rond de rennen herme tisch afsluiten. Maar vier dagen la ter sloegen de dieren weer toe; deze keer werden 50 ganzen en 40 kal koenen hom prooi: Vanmorgen was het dius de derde keer en hadden 40 kalkoenen de laatste adem uitge blazen. Hopelijk zal de drijfjacht van vandaag de heer De Koning uit de moeilijkheden helpen. Bij minnestrijd neergeslagen Bij een vechtpartij in de Haarlem merstraat in Amsterdam is vrijdag avond een onbekende man neerge slagen. Hij werd in bewusteloze toe stand naar het Binnengasthuis over gebracht. Gisternacht was de man nog steeds niet bij kennis gekomen. De politie was er ook nog niet in ge slaagd zijn identiteit vast te stellen. Omstreeks negen uur raakten drie Surinamers in de Haarlemmerstraat gewikkeld in een vechtpartij. De aan leiding daartoe was waarschijnlijk minnenijd, in ieder geval vormde een meisje het middelpunt van de vech tenden. De onbekende man wilde de wild om zich heen slaande Surina mers kalmeren, maar volgens oogge tuigen werd hij al spoedig door een der jongemannen neergeslagen. De omstanders zagen de drie Surinamers en het meisje daarop snel verdwij nen. Het meisje stapte even verder op in een auto; de jonge mannen zet ten het op een lopen. Nadat de politie, kort na het ge beurde, een Surinamer aanhield die echter onschuldig bleek te zijn, werd later op de avond de 28-jarige Suri namer Eugene V. gearresteerd. Al hoewel hij stug bleef ontkennen, ver denkt de politie hem ervan een aan deel in de vechtpartij te hebben ge had, vooral omdat twee getuigen hem zouden hebben herkend. De twee an dere Surinamers en het meisje waren vannacht nog spoorloos. Nader vernemen wij, dat de bij de vechtpartij neergeslagen man de 33- j-arige G. J. Wijnberg bbj'kt te zijn. Nadat hij in het ziekenhuis tot be wustzijn was gekomen, is hij naar zijtn woning teruggekeerd. De politie zal hem over de vechtpartij onder vragen. LANGERAAR (Th. van der Hoorn uit Ter Aar Op 15 augustus zal het feest zijp voor broeder Phocas (Theodorus L. v. d. Hoorn). De broeder zal dan zyn gouden professiefeest herdenken. Voor zeer velen in de parochie is broeder Phocas van de Broeders van der Congregatie der Onbevlekte Ont vangenis van Maria een bekende persoonlijkheid. Want minstens ieder jaar zien we hem in de parochie en zijn belangstelling gaat nog altijd uit naar alles wat er in zjjn geboor teplaats omgaat. Zijn voortdurend contact maakt, dat hij zelfs voor de jongeren geen vreemde is. Broeder Phocas werd in Ter Aar geboren op 26 augustus 1889. In mei 1911 trad hij in de congregatie der Onbevlekte Ontvangenis van Maria, moederhuis te Maastricht. In 1913, nu dus vijftig jaar geleden werd hij ge profest. Verreweg het grootste deel van zijn kloosterleven heeft hij ge wijd aan ziekenverpleging. De eer ste jaren bleef hij in Maastricht en werkte daar in de groentetuin en de plantsoenen. Dit was voor hem een bekend werk, want van jongsaf was hij vertrouwd met het werk in de tuin. Maar in 1915 verwisselde hij dit werk met de zorg voor de zieken. Twee jaar lang in Maastricht, daar na 6 jaar in Amersfoort, 9 jaar in St. Michielsgestel en weer 3 jaar in Maastricht. Daarna wijdde hij tot 1956 zijn zorg aan de jeugdige zie ken van het pensionaat St. Louis te Weert. In 1956 kreeg hij een andere taak. Hij kwam toen naar Den Haag als portier in de Noorderbeekdwars- straat, dit is hij gebleven tot nu toe. Zijn gouden jubileum wordt op 15 augustus gevierd met een plechtige H Mis in de kapel van het klooster. Na een intieme viering volgt het feest voor zijn familieleden. Met Kerstmis wordt dan nog het officiële feest gevierd, waarbij verschillende huizen der congregatie worden uit genodigd. Velen van de bekenden en vrien den van broeder Phocas zullen wil len meeleven met dit gouden jubi leum. Een lang leven gewijd in hoofdzaak aan de lijdende mensheid, maakt dit leven rijk en verdienste lijk. In de moeilijkste uren heeft hij gestaan aan het ziekbed van ontel baar velen en hij was hun dan tot steun en troost. koninklijke Nederlandse marine. De stiohtinig voor Zuiver Weten- Prof. Veldkamp is een expert op in butende, 15 kb van Masaka in heit gebied van aardmagnetisme en Oeganda, ionosfeeronderzoek, terwijl prof. De Nederlandse zusters Trappdstin- gaties te vestigen in de missielan- nen van Berkel-Enschot zullen zich den. BLAAUWFONDS KOOPT FABRIEKSCOMPLEX. Het reeds tientaUen jaren in Uit hoorn gevestigde fabriekscomplex van de ABC (Algemene Bedrijfs Cen trale) (wasserij en veredeling van poetslappen), dat aan de Am stel is gelegen en ongeveer een hectare groot is, is een dezer dagen gekocht door BLaauwfonds Trust N.V. te Am sterdam. Deze vennootschap is een combinatie van Blaauwhoed N.V. en Shell. De fabrieksgebouwen zullen binnen enkele maanden ontruimd moeten zijn, waarna zij zo spoeidg mo gelijk zullen worden gerestaureerd. De bestemming van het complex is niet bekend gemaakt. OTEM blijft doorgaan: commissarissen benoemd Houders van oprichfcimgsaandelen van de Onafhankelijke Televisie Exploitatie Maatschappij (Otem) nv hebben besloten de activiteiten voor invoering van reclametelevisie on verdroten voort te zetten. Het stre ven zal thans in de eerste plaats 'gericht zijn op een bundeling van krachten, die reclametelevisie voor staan. Naar de mening van de Otem verdient het aanbeveling deze sa menwerking va9te vorm te geven binnen een voor dit doel in het leven te roepen stichting. Houders van oprichtingsaandelen OTEM besloten tot oprichting van de vennootschap over te gaan. Op voor stel van de voorzitter van het werk comité, prof. dr. J. R, M. van den Brink, werd tot navolgende samen stelling van de Raad van Commissa rissen besloten: dr. C. F. Karsten, voorzitter, drs. W. J. Claus, mr. J. C. S. Nijenbandring de Boer, W. Pluy- gers en mr. dr. D. J. Veegens. Voorts verenigde de vergadering zich met het voorstel de besprekin gen teneinde te komen tot samenwer king met andere groeperingen, te doen voeren door de heren dr. C. F. Karsten en mr. C. A. Steketee. Lopen kraaiepoten op laatste benen? In Sintjansteen in Zeeuws- Vla anderen hebben mannen van de Centrale douanepost en de plaatse lijke politie een inval gedaan in een fabriekje, waar de beruchte kraaie poten worden vervaardigd. Deze kraaiepoten zijn de laatste jaren bij zonder veel door botersmokkelaars, gebruikt, die achtrevolgende douane wagens van zich wilden afschudden. De douane en de politie hebben een complete installatie voor het vervaar digen van de vieipuntige ijzers in be slag genome. Tevens werd in het fa briekje 750 kilo b«te aangetroffen, die waarschijnlijk voor smokkel be stemd was. De 22-jarige eigenaar van het fabriekje W. V. is geverbali seerd. Vooral de laatste jaren zijn de kraaiepoten een geliefd wapen van de bobersmokkelaars, die vooral in Zeeuws-Vlaanderen optreden, gewor den. Wanneer een gepantserde smokkelauto door de douane wordt achtervolgd, trekt de chauffeur slecht aan een touw en de weg ach ter hem wordt bezaaid met duizenden kraaiepoten, die de banden van de achtervolgende wagens aan flarden rijten. Vele douanebeambten hebben op deze wijze verwondingen opgelo pen en de rijkswagens hebben reeds tienduizenden guldens schade hier door opgelopen. STAND DER WERKLOOSHEID IN BOLLENSTREEK EN DUINSTREEK In verband met de seizoendrukte in de Bollenstreek was het te ver wachten, dat in de zomermaanden van een zeer geringe werkloosheid gesproken zou kunnen worden. De officiële telling van werklozen aan het einde van de maand juli door het Gewestelijk Arbeidsbureau Lisse, te vens omvattend het Nevenbureau Katwijk met onderhorige plaatsen, bevestigt dit overduidelijk. Het aan tal was in juni reeds minimaal te noemen en is de maancTjuli nog iets verminderd. Eind juli stonden 53 werkloze mannen ingeschreven, welk aantal gelijk is aan dat van dezelfde teldatum in 1962. Hierbij moet men vooral in aanmerking nemen, dat hieronder ook nog een aantal minder valide arbeidskrachten aanwezig is, die door lichamelijke of andere moei lijkheden geen gewone arbeid kun nen aanvaarden. Van de werkloze mannen zijn er 8 woonachtig in Hil- legom (vorig jaar 7); te Lisse resp. 10 en 8; te Noordwijkerhout resp. 5 en 10; Sassenheim 1 en 7; Voor hout 2 en 3; Katwijk 17 en 10; Noord wijk 5 en 7; Rijnsburg 3 en 0; en Valkenburg 1 en 1. Het bollenpellen en ander schuur- werk heeft het aantal ingeschreven vrouwelijke arbeidskrachten sterk doen dalen en wel van 140 eind juni tot 15 eind juli. De vraag om arbeidskrachten is nog zeer groot te noemen; tekorten doen zich vooral gevoelen in de me taal- en bouwnijverheid. Pogingen om de 2900 diuiven, die het centrum van Brussel inten sief bevuilen, te vangen, hebben vrijdag niet veel resultaat opgele verd. Deskundigen die 't met vang netten speciaal op de naar schatting 600 duiven hadden voorzien, die op het paleis van Justitie huizen, vingen er in totaail zes, met de hand. Aan vankelijk was het plan de dieren met vergif te ruimen, maar nadat talrijke dierenvrienden in brieven aan koningin Fabiola uiting aan hun afschuw hierover hadden gegeven, zag men van dit voornemen af. De bisschop van het 200.000 katho lieken tellende bisdom Masaka, mgr. ionosfeeronderzoek, terwijl prol. H. Ddung, toonde zich zeer ingeno- Bleeker specialist is op het gebied men met de komende vestiging van van de meteorologie, de zomruestra- ter Godelieve Hooymans, heeft dit zug{)e[rs< van de meteorologie, de zoinnestra' ling en de meting van de radiio-ac- tiviteiit van de lucht. DE MIDDENBERMBEPLANTINGEN meegedeeld na haar terugkomst Nederland. Zij heeft een oriëntatie reis gemaakt door Oeganda en Ke nya. In Butende vond zuster Godelieve, die werd vergezeld door de econome ^dat'de"baseTop'de Zuidpool van congregatie, zuster Ida Wit- heer Goodan (KVP) heeft de minis- üitsLuitend voor wetenschappelijke kam een pastorie die door de bewo- ter van Verkeer en Waterstaat sahrif- en bijvoorbeeld niet voor militaire ners van Butende was gebouwd. Nederland is één van de ongeveer negentig landen die het Zuidpool - verdirag hebben ondertekend, een verdrag, waarin ondermeer is vast- Het van de Eerste Kamer de doeleinden zullen worden gebruikt, tot nu toe hebben twaadf landen telijk gevraagd of de minister bij de bestudering van het vraagstuk der Door gebrek aan priesters woont er middenbermbeveiliginig tot de opvat eigen waarnemingsstations in het echter niemand in, zodat de zusters ting is gekomen dat de middenberm- Zuidpoolgebied gevestigd Door de daar nu voorlopig een onderdak zul- beplantingen, die aan de weggebrai- deelneming aan de Belgische expe- len vinden Hoe de zusters, die een ker alle zicht op het verkeerspa- diitie zal nu ook ons land voor het streng beschouwend leven leiden, In troon op de andere rijbaan ontne- eerst inhoud geven aan zijn aanslui- hun levensonderhoud zullen voorzien men en dientengevolge bij midden- ting bii het verdrag en entreé krij- weet. de abdis »og niet, maar de bermoverschrijdingen veelal tot vol gen bii de SCAR, de Speciale Com- vruchtbare grond maakt verbouwing gtrekt onverwachte frontale botsin- - T,0'or,oi «".«foccot» «iftorAiHir gen aanleiding geven, desondanks als anti verb lindiings s chetrm moeten wor- Dit wordt de vierde vestiging van- den gehandhaafd, uit Nederland van een contemplatie ve orde. De Cisterciëners van Achel missie voor Antarctische Research van velerlei gewassen mogelijk, van de International Council scientific Unions. „Kalme zon". De vertrekdatum van de expeditie hangt samen met het begin van het Kenya en Oeeanie. nieuwe geofysische jaar (1 januari 1rt 10 Indien de minister deze vraag in en Tilburg hebben kloosters gesticht bevestigende zin beantwoordt, is hij het bisdom Kikwit in Congo en in dan bereid zijn overwegingen ter zake ter kennis van de Kamer 10 of 12 zusters vertrekken waar- brengen, zo vraagt het Kamerlid, dat, 1964) het internationale jaar van de schijnlijk eind van dit jaar nog naar indien echter de vraag in ontken- kalme zon". Het vorige geofysische Butende. Later wordt een klooster kende zin moet worden beantwoord, jaar (1957/58) stond in het teken gebouwd. De Nederlandse Trappistin- wil weten of de minister dan bereid van de verhoogde zonne-activiteit, nen hebben besloten tót deze vesti- is te bevorderen dat de uitzichtbelem- ditmaal zullen de wetenschappelijke ging in Afrika op aansporen van Paus merende middenbermbeplantingen, onderzoekingen juist worden geba- Johannes en de Afrikaanse bisschop- behoudens bij zeer brede middenber- jeerd op de waarnemingen tijdens pen contemplatieve orden en congre- men, worden opgeruimd. In Elkhorn, in de Amerikaanse staat Nebraska, is een A-bomvrije veeschuilkelder ingericht, waar 200 koeien met hun verzorgers kunnen leven. Bij wijze van proef heeft men dezer dagen een kudde van 30 koeien, een stier een een drietal verzorgers aan een verblijf van twee weken in de kelder laten beginnen om te onder zoeken, hoe de dieren op een ondergronds verblijf reageren. Het opschrift boven de kelder jngang is opmer kelijk: „Oorlog - een opoffering voor de V.S., zelfmoord voor de U.S.S.R., nonsens voor iedereen."

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7