c IN DE KRANTENTUIN Het knutselhoekje DE SISSENDE SAMPAM! ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGtNA 5 VOLKSGEBRUIKEN IN HET ZUIDEN Zonder dat ik er iets mee ten na dele van andere delen van Neder land wil zeggen, mag ik toch wél beweren, dat de zuiderlingen over het algemeen meer saamhorigheid aan de dag leggen dan de noorder lingen. Het gevolg daarvan is, en nu denk ik vooral aan het dorpsle ven dat er een nauwere band be staat tussen de dorps- en buurtge noten- De belangstelling voor elkaar heeft vanzelf een hartelijk medele- ven met eikaars wel en wee doen ontstaan, waaruit alweer allerlei bu- rengebruiken, ja zelfs „heilige" bu- renplichten zijn ontstaan. Het móóist eü het bést uiten déze zich bij ge- boórten, ziekte ongelukken, sterven en bëgraven. Wanneer b.v. een kind sterftj dan komen al de jonge meisjes uit de buurt bij elkaar om te „kransen", d.w.z. kransen te vlechten voor het gestorven kind. 't Krijgt een mooi kransje om het hoofd en het kistje en het grafje worden schier bedol ven onder kransen en bloemstukjes. Wanneer een grotere in stervens gevaar verkeert en bediend moet worden, dan waarschuwen de büren dê priestër. Als die dan met Óns Heer naar de zieke gaat, dan verge zellen, behalve de misdienaars, min stens een paar buren het Allerheilig ste. De misdienaar laat dan af en toe zijn schelletje horen, om de mensen te waarschuwen, dat de Heer voor bijkomt. Allen die voorbijkomen of in de nabijheid op het land werken, knielen dan neer, slaan een kruis en blijven in die eerbiedige houding, tot de kleine stoet voorbij is. Stefft de buurtbewoner, dan luiden de 2 naaste büren drié maal daags de doodsklok om het hele dorp op te roepen tot een gebed voor dè over ledene. Is er een huismoeder ziek gewor den en heeft zijzelf en haar gezin hulp nódig, dan heeft ze zich daar geen zorgen over te maken, want de vrouwen en meisjes uit de buurt staan ongevraagd klaar om té hel pen. Stagneert (achtergeraken) het werk op de boerderij, doordat de „hospes" (baas) bedlegerig gewór den, dan hoeft ook hij zich geen te zware zorgen te maken, dat de akker niet op tijd bewerkt zal wor den of de oogst niet tijdig binnen gehaald komt. De hulpvaardigheid gaat soms zoVer, dat ze eerst hém helpen en dan paS zich zelve. Een leuk gebruik vond ik ook al tijd het helpen bij het verhuizen van de ene naar een andere boerderij. Een broer van mij trók eens naar een andere hofstee, die meer dan 12 uur van de zijne verwijderd lag. Hij dacht bij zichzelf: ik ga mijn buren zeggen, dat ze mij niet móeten hel pen verhuizen, want het was net te gen ploeg- en zaaitijd. Maar geen enkele boer wenste zich aan zijn bu- renplicht te onttrekken, terwijl er toch voor elk meer dan één volle dag mee gemoeid was» En zo reed op de verhuisdag een karavaan van wel 12 karren, volgeladen met vee, meu bels en landbouwvoorraden naar de nieuwe „hof" van mijn broer. Op de laatste kar, die netjes opgemaakt was, kreeg het gezin gedurende dë tocht gratis vervoer. En denk nu maar niet, dat er ook maar een en kele boer bij was, die ook maar een cent wilde aannemen voor zijn moei te en zijn tijdverlies. Ze werden na tuurlijk onderweg goed verzorgd en getracteerd en daarvoor werd het maar wat een gezellige verhuizing. Bij een sterfgeval legden de naaste buurvrouwen het lijk af, behalve wanneer zich op het dorp zusters gevestigd hadden. Het lijk naar de kerk brengen was de taak van de naast-rechtse buurman. Er hoefd.e niemand over een lijkwagen te pfak- kizeren, daar zouden de buren zich danig door beledigde gevoeld heb ben. Maar niet alleen bij ziekte en na righeid bestond deze mooie buren- band en buurtgeeSt. Als er een feest té viéreh viel, het zij voor het hele dorp of voor een gehucht, dan was ook iedereen er bij betrokken, voor al als een jonge priester zijn eerste mis deed of als er een gouden brui loft diende gevierd te worden. Dan waren de jongelui al dagen van te voren in de weer om erebogen op te richten en de Wöriing van de jubila ris of de feestelingen prachtig te versieren, Een van de grappigste feesten voor de gehuwde vrouwen was het in halen van een pasgetrouwd stel, dat op het worp kWam wonen» Men noemde dat vroeger in mijn geboor testreek 't „heulen". Buiten de man van het jonge vrouwtje kwam daar „genne kaerel" aan te pas. Terwijl „heure mins" vanuit een veilig „heukske" alles alleen maar werke loos mag gadeslaan, wordt 't groene vrouwtje geleerd, hoe Ze zich tegen over haar man moet gedragen en later haar kinderen moet opvoeden. Maar bij dat alles is geen wijs woord bij: 't Jonge vröüwtje krijgt de kod- digste opdrachten en moet zich daar bij heel wat laten welgevallen. Maar alles is alleen maar in 't grappige bedoeld en blijft binnen de perken van een prettige plagerij. Als de mén wel eens tuSsen beide wil ko men, Wordt hij terstond door een paar vrouwen in de kraag gegrepen en weer netjes naar zijn hoekje te ruggevoerd. De pret eindigt met een goedvoorziene koffietafel met brood jes, krentebrood, vla en „Turkse muts", èefl soort van hoog gebak. Met eën gezellig dansje, gezang en een lekker glaasje wordt daarna het „heulen" afgesloten en is het nieuwe vrouwtje ingehaald oftewel „inge lijfd in het college van vrouwelijke buurtgenoten. EINDE. Tot over 3 weken! CORRESPONDENTIE Er liggen nog <--;ge verhaaltjes op een plaatsje te v iteh dUs daar be ginnen we vandaag éérst mee en dan gaan oöm Tooii en ik drie weken op vakantie. Aid wij terugkomen hoop ik, dat er een hele stapel brie ven én verhaaltjes ligt, over een heerlijke vakantie of iets anders. On der de beste inzendingen verloten we een paar möoie boeken. Dus, doe je best! Peter de Wit, Leiden stuurde ons: BESSENSAP MAKEN Het was op een dag in de vakantie. Half negen ging de wëkker af, ik sprong uit mijn béd, kleedde me aan en ging naar beneden. Het ontbijt 9tond klaar, dus ik kon zo beginnen. Opeens Zei móéder: „Ik heb nog ne gen kisten met beSseh staan, laten we eens beginnen1'. Iedereen vond het goed, behalve Paul, die begon té moppéren. Mama luisterde er niet naar, dus had hij er niets aan. 't Eten was op, ieder pakte eén kistje eh begon. Mama en Peter déden samen een kist en dat vond Paul niet goéd. Hij begon weer te sputteren en móeder deed weer of ze doof Was. Even later kwam me vrouw Pepèr met een paar kinderen op bezoek, die begonnen ook te pel len. Zó zouden we wel gauw klaar zijn, dachten We, maar we hadden verkeerd gedacht. De ellende begon, toén we pannen Vol hadden gepeld. Eerst, emmers te kort en ruimte, maar met veel moeite kwamen we er toch. De pannen wérden op hët gas ge zet en de bessen lieten we koken tot bessensap. Even later kwam de melkboer, die de melk bracht en gelijk kwam Ook tante Ger. Ze kwam ééns even neu zen hoe we het maakten. Ze trof het, 't was juist koffietijd en de hele fa milie ging aan de koffie. Papa kwam beneden, ook voor de koffie en ook om te vragen of Peter even voor hem sigaretten kon halen. Mama zei: „Neë hóór, hij is mijn beste peller, die kan Ik niet missen". Maar och, tante Ger was er nog en die wist een oplossing: „Laat mij ze maar halen, de auto staat toch mee, die had toch niets te doen. M'n moeder was zó druk in ge sprek, dat ze de bessensap vergat en opeens op een holletje naar de keu ken liep: „O, m'n bessen!" 't Was al te laat. Het rode sap liep schuimend over de rand van de pan nen, en verder met dikke rode stre pen langs het förhuis, de vloer op. Vlug hët gas uitgedaan en dé ergste vuile boel opgeruimd. NieUwe pan nen werden opgezet. We gingen weef verder met pellen. 't Was weer rüstig tot Fons weer terugkwam, die een echte kwebbe laar is. Hij begon weer te praten, maar nog harder te eten en pellen ho maar! Tegen half één hadden we geen zin meer. We begonnen met de bes sen te gooien. Mama werd een beetje boos en riep: „Peter ga jij de tafel dekken dan kunnen Paul en Sam nog even doorgaan". Toen papa beneden kwam, moes ten we onze handen gaan wassen en we gingen eten. Moeder had weer bessen op het gas gezet én we gin gen akn tafel. Fons had weer het hoogste woord. We lachten en had- t plezier. Opeens riep mama: „O, mijn bessen!" Ze holde weer naar de keuken en ja hoof, alles er Weer overheen. Jammer! Weer moest er een hoe veelheid opgedweild worden. We wa ren er zo van geschrokken, dat we weer gauw doorgingen met de bes sen. Sam deed nu ook zijn best. Paul moest eerst aardappelen schillen en toen een boodschap doen in Rotter dam. Eindelijk waren de kisten leeg en gingen we de lege kisten wegbren gen. Natuurlijk brak onderweg mijn snelbinder, zodat we de hele zaak opnieuw moesten opladen. Sam moest flessen klaar zetten, vond op tafel twee sigaretten, stak ze in zijn zak en op de terugweg rookten we ieder een sigaret op. Moeder had f 25 meegegeven, de groenteman kon ze niet wisselen, dus Sam ging er mee naar een andere winkel. Hij keek niet Uit en botste tegen een bromfiets aan. De brom mer zei iets, dat ik niet op kan schrij ven. Bij de groenteman kregen we ieder een koekje. Fluitend en bel lend fietsten we naar huis, langs tante Ger. Die is doof, zodat ze ons niet hoorde. We zwaaiden uit alle macht tot ze ons eindelijk zag. We kregen ieder twee chocolaatjes. Toen we thuis waren zei moeder: „Eerst loon halen bij de baas" en we kregen ieder een paar kwartjes. „Kom we gaan naar de speeltuin", zei Sam. We gingen, maar tóen we er kwa men was er niemand. Dat was ook niet leuk, dus we gingen weer terug. Het Was inmiddels 5 uur. Eerst T.V. kijken, toen- moeder nog helpen af wassen en om half zeven zaten we weer aan tafel. Later weer helpen afdrogen, eventjes T.V. kijken en toen heb ik dit opstelletje zitten" schrijven. Móéder weet er niets van, maar ik was pas half elf klaar. Marie-José van Leeuwen, Leiden. EEN VERJAARDAG Het was de dag voor vaders ver jaardag. Moedèr, Marijke, Els en ik waren naar de stad om cadeautjes te kopén. Vader was alleen thuis. We waren al ruim een uur wëg, tóen hij dacht, nu zullen ze wel gauw thuis komen en hij begon voor het eten te zorgen. Moeder had van te voren het vlees al gebraden en de soep klaargemaakt. De spinazie was ook al gewassen en nu zou vader de aard appelen schillen en de rest verzor gen. Toen wë thuiskwamen was va der net klaar. We gingen .aan tafel, moèdér schépte op, maar tóen we het eten proefden, was alles aange brand. We zeiden niets, maar lach ten allemaal heel hard én vader nog wel het. hardst. De volgende morgen feliciteerden we Vader en gaven hem de cadeau tjes. Hij vond alles even leuk. We kregen die dag veel visite en we mochten 's avonds heel lang opblij- Chris Witte, Leiden. Fijn Chris, dat je het boek zo möoi vindt en dat je i'uist dat nummer nog niet had. Hier ;omt je opstelletje. ONZE DUIVEN We hebben thuis twee duiven, die zitten in een hok in de achtertuin. Het zijn koerduiven, die niet, zoals postduiven, in de lucht vrij mogen rondvliegen. Ze hebben dit jaar al zes eieren gelegd en ze zijn bijna allemaal mislukt. Eén ei was al uit gebroed en het ging allemaal goed, maar toen Marja (die zorgt voor de duiven) in het hok keek, was het duifje dood. Dat duifje werd gevoe derd door de moeder. De moeder at eerst het eten en dan duwt de jonge duif zijn snaveltje in die van de moe der en eet dan het eten op. Mijn vader heeft het hok getimmerd maar we krijgen éen groter hok. Nu zit het vrouwtje op twee eieren en als zij gaat eten, gaat het mannétje op de eieren zitten. We hopen dat het nu lukt. 's Morgens om zeven uur horen we ze al koeren. Henneke en Cobie Mioch, Lange- brug 52A, Leiden. Deze twee meis jes willen zo graag corresponderen met twëe meisjes van gelijke leef tijd. Ze worden gauw 12 en 13 jaar. En dan het liefst bij hen in de buurt. Kom, wie heeft er zin in? Het adres weet je, schrijf dan een gauw een briefje. Jullie vragen of er eens een foto van ons in de krant komt, omdat jullie zo graag willen weten hoe we er uit zien. Maar dat gaat zo maar niet. Dan moet er eens een feest zijn, b.v. als we 100 jaar wor den. Samen zijn we al honderd, maar meer verklap ik niet. Daaaag. Pret tige vakantie! Jan en Nico Zwetsloot, Hazers- woude, Jan Koot, Hoogmade en Riek van Ruiten Noordwijkerhout, hebben de raadsels ook goed opgelost. Blokjes rapen Voor dit spel hebben we wat meer ruimte nodig, b.v. op de stoep voor het huis. In het midden van het speelterrein wordt een cirkel getrok ken, waarin we b.v. 20 grote blok ken neerleggen. Op e«n flinke af stand van deze cirkel worden 4 klei ne cirkels getrokken. In elk staat een kind. Op een gegeven sein gaan de kinderen blokken halen en bren gen ze in hun éigen cirkel, maar nooit meer dan 1 blok tegelijk. Wie de meeste blokken heeft, is ae win naar. Tweede manier: Weer liggen in het midden een flink aantal blokken, maar hU staat er een schatbewaarder bij en er om heen zoveel hokjes als er kinderen zijn. Op een bepaald teken trachten de kinderen blokken te halen, ook weer één tegelijk, maar de schat be waarder bewaakt ze en tracht bij 't weghalen de kinderen te tikken. Wie getikt is, moet zijn blok laten val len in zijn eigen cirkel teruggaan en wachten tot het einde van het spél. Derde i Vier cirkels worden getrokken, die aan twee gelijk tegenover elkaar staan, op een zo groot mogelijke af stand. In twee cirkels legt men b.v. 6 of 8 blokken ert in elk van de le ge cirkels staat een kind. Op een ge geven ogenblik lopen ze naar de bolkken en moeten nu trachten zo shel mogelijk alle blokken, één voor één naar hun eigen cirkel te bren gen. Wie het eerst klaar is, heeft ge wonnen. Later kunneh we dê Win naars nog eens tegen elkaar laten lopen. Nogmaals een prettige vakantie en tot over drie weken. TANTE JO en OOM TOON. Wilt U iets weten? A. de B. te Voorschoten. Route per fiets van Voorschoten naar Hil versum: Voorschoten, Leiden, Hoog made, Tér Aar, Nieuwveen, Uithoorn, Vinkeveen, Kortenhoef, Hilversum. Totaal ongeveer 55 kilometer. deze luchttrillingen bereiken ons oor. De honingbij beweegt haar vleugels meêr dan 400 maal per seconde op en neer dikwijls haalt zij wel 26.000 vleugelslagen per minuut. En omdat het zo snel gaat, horen we 'n regelmatige toon die aparte vleu gelslagen kunnen we n.l. niet on derscheiden, DE KLEINE VOGELS EN DE OPGEZETTE KOEKOEK JE EIGEN WEERSTATION Wannéér je je voo£ het weer in teresseert, kun je zelf een klein weerstation in elkaar knutselen en iedere dag 'n kaartje over de weers- toestand maken. Dan moet je een groot blad papier in velden verdelen, zoals op de tekening is aangegeven. Helemaal bovenaan schrijf je op: weerkaart voor de maand ge maakt door en dan je eigen naam". Boven de lange kolommen schrijf je van links naar rechts: datum, temperatuur, luchtdruk, wol kendek, windkracht, neerslag en eventueel ook nog zonnestanden. Voor je berekeningen heb je een clrukmeter nodig, die je ook zelf kunt maken: afbeelding 1 toont de drukmeter. Daarvoor heb je nodig een lege fles en één kurk, die daar precies óp past. Vérder nog 'n dunne gebogen buis van plastic en Wat koord. Maak eerst de houder voor de fles. Snij daarvoor 4 stukken koord van één meter elk af. Leg de stuk ken koord dubbel en bindt de mid delste vast om de hals van de fles. Dan moet je verder binden en let er op dat de uiteinden van de koor den gelijkmatig zijn verdeeld. Zie figuur 2. Maak een knoop uit hèt ene eind en het links daarvan lig gende eind (een kruisknoop), zo dat hij ongeveer 2 centimeter van de bo venkant van de fles verwijderd ligt. Maak nog vier van zulke knopen in de eerste ronde (fig. 3). Vervolgens bind je het ene eind van de ene knoop met het eind van de knoop daarnaast vast. Ga hiermee door, tot je de onderkant van de fles hebt be reikt. Knoop vervolgens de vier dub bele koorden tot een knoop samen (dan kan de fles ook hangen; zie fig. 1. Bóót een gat in de kurk trek daar het plastic-buisje doorheen. Lijm het een beetje vast om glijden te ver mijden. Vul de fles nu tot aan het begin van de hals met water, dat je als je wilt met een paar druppeltjes Oostindische of rode inkt kunt kleuren. Steek de kurk met de buis er in en draai de fles om (de kurk moet natuurlijk goed vast zit ten). Bij goed Weer wordt de lucht druk hoog en dan zal de waterstand in het buisje laag zijn. Wordt de druk minder, dan stijgt het water; misschien zal het zelfs uit het buisje gaan druppélèn en dan wordt het bijna Zeker slecht weer. WAAROM ZOEMT DE BIJ? Vriendelijk kleine vogeltjes kun- üén soms wild warden, wanneer zij vreemde vogels, b.v. koekoek, uit het nest willen jagen in tijden, dat Zij daar zelf hun jongen in hebben Zij vallen de rustverstoorder mét toornig gekrijs aan, slaan met hun vleugels en hakken met hun snavel. Een Engelse natuurondezöèkèr Wilde de verdedegingstechniek van de kleinste vogels wel eens goed bestu deren, Hij zette een opgezette koe koek in de buurt van verschillende nesten en verborg zich met zijn foto apparaat in de onmiddellijke omge ving tussen de struiken, en wel zo, dat hij de gebeurtenissen goed kon volgen. Een van zijn foto's toont een paar nachtegalen, die de kop van de koe koek aanvallen; later gaan andere kleine vogels moedig op zijn rug zitten en een heel woedend vogel tje pikt hem zelfs een paar veren uit. Ten slotte viel de opgezette koekoek helemaal uit elkaar; maar toen de onderzoeker alleen nog maar z'n kop aan een tak van een boöm hing, vlo gen de woedende vogeltje nog steeds om hem heen, schreeuwden en pik ten. VISSEN DIE OP BOMEN KLIMMEN De bij „Zóémt" met zijn vleugels. Die bewegen zich heel snel, Wan neer de bij vliegt. De bewegingen veroorzaken trillingen in de lucht en Dit lijkt erg ongeloofwaardig, maar toch bestaan er heus vissen, die in bomen klimmen n.l. een soort baar zen, die voorkomen in Irtdië, op Cey lon, in Birma en op de Philippijnen. Ze zijn niet erg groot, ongeveer 15 cm. Ze leven in een klimaat, dat zo warm is, dat de meren helemaal opdrogen. De vissen zouden dus alle sterven, wanneer ze niet met vinnen en staart in struiken en bomen kon den klauteren, waar zij in de blade ren Wat vloeistof vinden (vocht). Zo dra dé regentijd inzet, keren Ze Weer naar 't water terug, waar ze ten slotte toch in hun ware element zijn. SCHOENLAPPER MARUF 17. Toen de Sultan hoorde, dat verschillende van de kostbaarste pa rels zich onder de waren, die Maruf met de karavaan verwachtte, bevon den stuurde hij de andere kooplie den weer weg met het bevel rustig op het geld te wachteh, dat Maruf hun schuldig was. Maar zelfs dat Was de Sultan niet genoeg. Hij wilde Maruf zijn enige dochter tot vrouw geven. „Op die manier kan ik in ieder geval aan zijn kostbaarheden komen", dacht die Sultan in stilte. 18. Hij gaf zijn grootvizier de op dracht Maruf mee te delen, dat hij hem als schoonzoon wenste. Maar Maruf meende, dat hij niet in het huwelijk kon tredeh, voordat zijn ka ravaan er was; hij had veel geld no dig voor de geschenken aan zijn bruid, vervolgens voor de uitdeling onder de armen naar aanleiding van zijn bruiloft en tenslotte wilqle hij de Sultan zelf nog honderd parels schenken en aan diens vrouw even- zovele edelstenen. Maar over al de ze dingen kon hij pas beschikken, als zijn karavaan zou zijn aangekomen. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5