DOUSADJ, EEN DORP HERRIJST Nederlanders bouwen huizen met vrouwen- en mannenverblijven c M 5 Z-jM F ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT De foto's, die Wim Dusée maakte geven een beeld van vernieling en herstel in Donsadj. In dit beeld ver telt een moeder aan een verpleegster van de gezondheidszorg van de ver schrikkingen op dat fatale uur van de aardbeving. meenschap is een zeer oude vorm van coöperatieve samenwerking. Het systeem gaat terug tot de vierde eeuw voor Chr. In Iran regeerde toen koning Cyrus, die een staatsstelsel had, dat op drie steunpunten gecon centreerd was. Deze drie waren, het militairisme, de religie, en de hiër archie. De koning was de leider van alles, de grond was staatsbezit. Hij stelde mensen aan, die de verant woordelijkheid voor een bepaald ge bied kregen. Uit deze groep zijn de latere landeigenaars ontstaan. Verbetering Naast belangrijk landbouwonderzoek wordt er ook gewerkt aan een ver betering van de sociale toestanden. Dit gaat natuurlijk maar zeer lang zaam om de mensen niet te ver ontrusten. De bevolking is zeer be houdend van aard en zal verande ringen dan ook alleen maar aanne men, wanneer ze duidelijk gunstig blijken te zijn. Een ander aspekt van het volks leven is de religie. Als West-Euro peaan ben ik voor hen een chris ten, maar van de tegenstelling der geloven kan men niets merken. Men is tegen ons zeer vriendelijk. Tegen de in het land levende christenen, de Armeniërs bestaat echter toch wel een zekere afkeer. De moula van Dousadj heeft ons al vele malen naar de hemel gewenst en voelt zich helemaal niet onrein door onze aan wezigheid in zijn gebedskring. Ervaringen van een Oegstgeestenaar HET IJLE GERINKEL VAN EEN WEKKER klinkt door het rustige en stille kamp tussen de heuvels. In plaats van een haan is dat hier de zonne-begroeter. Het is nu 4.45 uur; een goed kwartier later zullen vele talen opklinken op deze plaats waar de stilte der nacht spoedig in een grootse bedrijvigheid zal overgaan. Huiverend, gaat de kokkin de tenten langs en roept een „Good Morning" en opstaan tegen de vredige slapers. Baardige gezichten komen boven de randen van slaapzakken uit en brommen een vaag antwoord. Daarna verraadt het geluid van een kra kende brits, dat de slaper zich nog niet gewonnen gegeven heeft. Zo gaat het nu alweer enige maanden in het door een aardbeving getrof fen Perzische dorp Dousadj. Een dorp gelegen in een uithoek der wereld, waar de beschaving nog enige decennia op de Westeuropese ten achter is. Toen in oktober 1962 in enige minuten alles wat over eind stond met de grond gelijk of bijna gelijk gemaakt werd, was er niemand in het tot een ruïne ver vormde dorp, die wist hoe er een nieuw dorp moest komen. Men had nog geld noch materiaal, wat hier zelzaam schaars is. Maar in Europa was men geschokt door het onheil en allerlei hulpakties werden op touw gezet. Er werd veel hulp ge geven, maar Dousadj mocht hiervan niet meeprofiteren! Het dorp was geheel onbekend. Het heeft de inwoners dan ook zeer ongeloofwaardig in de oren geklon ken, dat er Nederlanders zouden komen om het dorp op te bouwen: Zij konden ook niet weten, dat er in Europa vele jongeren zijn, die de handen uit de mouwen willen steken en helpen waar dit nodig is. Zo is de Europese Werkgroep ont staan, waarvan onze prinses Beatrix de voorzitster is. Deze groep heeft na beraad Dousadj als haar eerste projekt genomen. In de bus Begin mei vertrok een groep van 12 vrijwilligers spoedig gevolgd door een tweede groep van 16. Zo kwam het, dat ik half mei in een ramme lende bus over de grote weg Tehe ranSaveh hobbelde. Na 90 kilo meter gingen we echter van de as faltweg af en een „piste" wachtte ons. Nu begon het ons enigszins duidelijk te worden, waarom Dou sadj zo onbekend was. Het eerste stuk van het trajekt was een heuse woestijn, we passeerden er ook nog een nog steeds bestaand karavaan station, want karavaans kan men hier nog steeds zien. HET VOLGEND TRAJEKT leidde door een verlaten savanne-achtig landschap, inzoverre men op deze hoogte (2300 meter) nog van savan nen mag spreken. Soms zagen we in de verte stukjes groen. Een van deze groene plekjes werd ons na goed 2 uur rijden als Dousadj aan gekondigd. Alles wat we zagen was dat beetje groen en een geelachtige massa. Feestelijk Naderbij komend zagen we de kontouren van tegen elkaar hangen- De schrijver heeft voor zijn coifu- de ex-huizen. We waren blij op de re assistentie gekregen. plaats van bestemming te zijn, maar De arbeiders behelpen zich met afdekkingen van matten om zich te gen de felle zon te beschermen. toch waren velen er stil van; alles zag er zo intens verlaten uit, dat zelfs de grootste optimist geen spraakwater meer had. Hier zouden wij zes maanden ons leven delen met dat van de dorpsgemeenschap. Ze hebben onze groep ontvangen met een feestelijkheid. Er werd een schaap geslacht, wat er met smaak is ingegaan. De dorpelingen hadden de winter in tenten geleefd en za gen het onmogelijke toch waar wor den, alhoewel de twijfel bestaan bleef tot op het moment van de daadwerkelijke bouw. Bij onze eer ste wandelingen in het dorp trof het ons, hoe de mensen de winter hebben moeten doormaken. De ten ten waren op, tussen en over de ruïnes gebouwd. Ze hebben de lan ge koude dagen gesleten in de be rusting van „Allah geeft en Allah neemt". Deze berusting is overge gaan in aktiviteit. Iedere morgen om 6 uur begint op het arbeidster rein het geluid van machines de ge luiden van de dieren te overstem men. Vrachtwagens beginnen te knorren, betonmolens kraken en de vrijwilligers en dorpelingen laten vele druppels zweet op de droge grond vallen. Deze werkzaamheden hebben weer brede grijnzen op de harde gezichten van de dorpelingen getoverd. Vijftig huizen klaar De werkzaamheden zoals ze er nu voorstaan hebben toch niet de ar- beidsplanning kunnen volgen, al hoewel er bijzonder hard opgescho ten wordt. Vooral de funderingen hebben zeer veel tijd nodig. Toch mogen we niet klagen, want op het ogenblik, dat ik dit zit te schrijven, zijn er al ongeveer 50 huizen tot het dak klaar; dit houdt in, dat de huizen tegen half oktobér klaar zul len zijn. Het projekt is dan echter nog lang niet afgelopen, want na de huizen moeten er nog stallen gebouwd wor den, evenals toiletten, die achter in de tuin moeten liggen. Een huis bestaat uit drie niet met elkaar in verbinding staande ka mers. Dit is gedaan, omdat men nog steeds in gescheiden mannen- en vrouwengemeenschappen leeft. De afmetingen van de kamers zijn: 2,80 x 5 meter, 2 x 3,80 m, en 3 x 3,80 m. De eerste kamer is bedoeld al ont vang- en mannenkamer. De tweede kan eventueel als keuken gebruikt worden, maar aangezien deze men sen slechts een zeer klein kookhoek je gebruiken, zal het wel een vrou wenkamer worden. Het is natuur lijk helemaal niet gezegd, dat men de huizen ook zo gaat benutten. Wij willen helemaal geen dwang uit oefenen. Achter de twee kleinere kamers ligt een overdekte waranda van 1.10 bij 5 meter. Verder heeft ieder huis een tuin van' 25 bij 15 meter. In deze tuin liggen de stal len en toiletten. Rond het geheel is een muur gepland. Meer dan huizen Wanneer nu de huizen klaar zijn, begint het grote werk pas. Met Dou sadj is het zo gesteld, dat wanneer we alleen huizen zouden bouwen, er een grote kans bestaat, dat het dorp door gebrek aan inkomsten toch weer leeg zou stromen. De landbouwsituatie is verre van gun stig. De opbrengst per ha is door het gebrek aan goed zaaigoed en het enorme gebrek aan water zeer ge ring. Als enig gunstig feit kan men echter noemen, dat door het land- reform-project van de Sjah de dorps gemeenschap de baas is van de grond rond het dorp. Zo'n dorpsge- Typisch straatbeeld van Dousadj. Hooi wordt niet op de wagen ver voerd maar gesleept. Ik hoop dat uit dit korte geheel een kleine indrtik van Dousadj is j™en, die de moeite genomen heb- ontstaan. Ik wilde dit nu besluiten °en.,.K^ v°°,r DousadJ te doen: met een hartelijke groet en nog veel Geeih Moeshakaram. meer dank van de dorpelingen aan Wim Dusée Op het kapittel van de broeders van St. Louis te Oudenbosch zijn de volgende benoemingen bekend ge maakt: In Den Helder is benoemd tot broe der-overste D. Haazevoet, tot hoofd van de St. Aloysiusschool in Den Hel der broeder O. Jongmans; te Alkmaar tot hoofd Aloysius school, broeder Marcelinus Vergou wen; te Amsterdam tot hoofd Paulus- school is Osdorp Z, broeder Colom- banus v. d. Werf; hoofd Jozefschool in Osdorp broeder Savio van Mook; te Lisse overste broeder Silverius Moorman, tevens hoofd der school; te Laren, overste broeder Marius van Gils, hoofd van de Aloysius school, broeder Everard Romijn; te Rotterdam, overste tevens hoofd H. Hartschool broeder Swietbertus Sieben; te Roosendaal, overste tevens hoofd St. Vincentiusschool, broeder Mathias Wartenbergh; hoofd ULO-schooï broeder Amandus de Man; voor de ULO, broeder Boromeus Numan, tot assistent van de overste van Sancta Maria in Oudenbosch, broeder Sera- finus de Beer; te St. Willebrord, overste broeder Ponfilius Dijkman; te St. Louis-Oudenbosch, overste Amantius Veel; te Grotekamp, prefect HBS, broe der Timotius van Gageldonk; te Oudenbosch, hoofd der ULO, broeder Barnabas Roest. In Canada werd als vicarius her benoemd broeder Anthony v. d. Heu vel, tot novicenmeester werd be noemd broeder Luigi Verstraaten; in Sarnia (C.) tot overste broeder Her- bert Feldberg, tot vicarius in Indo nesië is herbenoemd broeder Valens Vergouwen. Wilt IJ iets weten? J. V. te Zoeterwoude. Route per fiets van Zoeterwoude naar Beesd (Gld): Zoeterwoude, Benthuizen, Boskoop, Gouda, Haastrecht, Schoon hoven, Nieuwpoort, Goudriaan, Ba- zeldyk, Nieuwland, Leerdam, Rhe- noy, Beesd. Totaal ongeveer 82 kilo meter. WARMOND UITREIKING NIEUW-GUINEA-KRUIS Aan de heren J. L. v. Egmond en A. M. L. Habes werd in de raads zaal door de burgemeester het Nieuw Guinea-herinneringskruis met gesp uitgereikt. Hierbij waren ook tegen woordig de familieleden van de ge decoreerden. De burgermeester wees er op, dat hem uit de terzake opge maakte rapporten is gebleken dat beide personen, dikwijls onder zeer moeilijke omstandigheden steeds hun volle plicht hebben gedaan. Zij zijn hierbij een voorbeeld geweest voor velen. Vooral de door hen onderno men patrouilletochten waren niet zonder gevaar, doch dit heeft hen niet weerhouden om met inzet van hun gehele persoonlijkheid de hun opgedragen taak nauwgezet te ver vullen. Spreker zeide daarom gaarne bereid te zijn de welverdiende on derscheidingen uit te reiken, waarbij hjj zeide er van overtuigd te zijn dat, wanneer het land weer een beroep op hen mocht doen, zij hieraan zon der dralen gevolg zouden geven. Bij deze plechtigheid was mede tegen woordig kapitein Valkenhof als ver tegenwoordiger van de garnizoens commandant van 's-Gravenhage. Na afloop van het officiële gedeelte bleef men nog enige tijd gezellig bijeen, waarbij de beide gedecoreerden ver telden van hun belevenissen tjjdens hun detachering in Nieuw-Guinea. Verkeersstremming Met ingang van maandag 12 augustus a.s. zal de Herenweg tussen de Sweilandstraat en de spoorwegovergang tijdelijk ge stremd zijn voor alle verkeer in ver band met werkzaamheden ter plaat se. NOORD WIJK DE K.J.B. MELDT UIT DORST Gisteren, dinsdag zijn we met de hele groep naar de Efteling geweest. We hadden heel mooi weer en heb ben dan ook genoten. Goed twaalf uur kwamen we aan en om vijf uur was het vertrekken geblazen. In de Efteling was het razend druk. Men moest meer dan een half uur op de consumpties wachten. Op de heen reis passeerden ons enkele bussen van de fa. Brouwer. We hebben hier van niet een passagier gezien. Wel Religieuze Kunsthandel Haarlemmerstraat 123 Leiden Tel. 01710-22869 Ook aw adres voor Geboorte-aankondigingen (Advertentie) hebben we een Noordwijkse familie ontmoet. Na enige uren gezellig bezig te zijn geweest verlieten we dit sprookjes- festein. Aan de uitgang wachtte ons een verrassing. Daar stonden n.l. de geestelijk adviseur, kapelaan Breu- kel en kapelaan G. Alkemade. We hebben even gepraat en zijn toen gauw op de fiets gestapt, terug naar Dorst. Kapelaan Breukel moest van uit het kamp nog ruim drie k.m. naar het station in Breda fietsen. De komst van de beide geestelijken werd door jongens en leiders zeer gewaar deerd. 's Avonds hadden we kampvuur, waarbij de jongens zich kostelijk hebben geamuseerd. Enkelen van hen waren het dorp in geweest en hebben daar een partijtje gebiljart. Dit was dus het einde van een bij zonder mooie dag. De leiders. LISSE AFSCHEID VAN DR. J. J. BEIJER TE LISSE Na een zeer welbesteed leven op het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek te Lisse, gaat dr. J. J. Beijer deze dienst verlaten en zal in een officiële bijeenkomst in de film zaal van het Laboratorium afscheid nemen van het bloembóllenvak, waarmede hij zozeer vertrouwd is geraakt in de loop van de jaren. Zo als wij reeds enige tijd geleden ver meld hebben is een uitvoerig comité samengesteld om de heer Beijer te huldigen bij zjjn afscheid, dat op 5 sept. a.s. zal geschieden door de aan bieding van 'n geschenk van het ge hele bloembollen vak. Na het offi ciële afscheid zal eveneens in de filmzaal een receptie worden gehou den.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4