HILLEGOMS ECHTPAAR LIEP EN LIFTTE 13.000 K.M. HEEN EN TERUG OUD LEIDEN VERTELT VAN TOEN MEDISCHE DIENSTEN VAARTOCHT VAN HENRY DUNANT KWAM TOT EEN GELUKKIG EINDE ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 AVONTUURLIJKE HUWELIJKSREIS Tien weken geleden trouwden Jan Otte en Tini Beelen uit Hillegom en gingen op huwelijksreis. Een merkwaardig genre huwelijksreis. De tocht werd te voet gemaakt en men wist niet waar men uiteinde lijk belanden zou. Het tijdstip waar op men weer in Hillegom zou terug keren kon men ook niet vertellen. Dat wisten Jan en Tini namelijk zelf niet. Wel, het is een huwelijks reis van tien weken geworden. Lo pend en liftend legden de Hillegom- mers in deze periode 13.000 kilometer af. Deze week stapten ze het erf van de familie Otte aan de Kerk straat op. Ze werden gebracht door een inwoner uit Bennebroek, die 't echtpaar de laatste lift van Aals meer naar de bollenstreek gaf. Om nooit te vergeten... Ze gingen via België en Frankrijk naar Italië liften, vervolgens naar Joego-Slavië en koersten via Bulga rije en Turkije naar Syrië en Jorda nië en belandden ook nog in de hei lige plaatsen in Bethlehem en Jeru zalem. Het werd een reis om nooit te ver geten. „Maar toch", zo zei ons me vrouw Otte, zijn we weer blij in Hil legom te zijn. Eigenlijk moest iede re Hollander eens zo'n reis maken. Niet alleen om veel van de wereld te zien, maar hij zou tegelijk leren te vreden te zijn. Als men ziet hoe de mensen in Turkije en Jordanië moe ten leven, dan ga je een goed huis, een gemakkelijke stoel en goede kle ren veel meer dan ooit waarderen. Hij zou tegelijk ook wat minder foe teren op dat klimaat van ons. Wij hebben, aldus mevrouw Otte, bij de klaagmuur in Jeruzalem gestaan en toen was het vijf en veertig graden in de schaduw. Dan verlang je echt met hart en ziel naar een Hollandse kletterbui De eerste lift. Tja, wie verre reizen doet, die kan veel verhalen, zegt het spreekwoord. En als men even met de globetrotters Leiden en Omgeving Leiden - In spoedgevallen nemen waar de artsen: Van Leeuwen, Haag- weg 60, tel. 26509; Mastenbroek, Houtlaan 27, tel. 53156; Veldhuyzen, Zoeterwoudsesingel 57 b^ tel. 20617; Sastrowijoto, Beethovenlaan 109, te lefoon 34779; en Van Leeuwen, v.d. Brandelerkade 28, tel. 20412. Zuider apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 23553 (ook voor Leiderdorp); voor nabloeding of ongeval te allen tijde direkte hulpverlening, voor alle ove rige hulp: zaterdag half 6 en zondag één uur en half zes. Tandarts: R. Schreuder, Burggravenlaan 102. Alkemade en Leimuiden - De art sen v.d. Werf, Rijpwetering, tele foon 01712202, en Van Haselen, Oude Wetering, tel. 01713217. Alphen a.d. Rijn - Dkt. J. K. Plat- teschor, tel. 2858; Wit-Gele Kruis: zr. Juffermans, Brittenruststr. 30II, tel. 3540; apotheek: Somberg, tel. 3500. Bodegraven - Dkt. C. van Beek, téL 2268, en zr. D. Langeveld, Zwammer- dam, tel. 2566. Boskoop - Dkt. De Wilde, tel. 2740; zr. Beks, tel. 2141. Hazerswoude - Dkt. H. P. Baay, tel. 01714—344; zuster: v.d. Holst, tel. 01714—255. Hillegom - Dkt. G. P. D. Ie Cocq d'Armandville, tel. 5613; Hillegom- se apotheek, Hoofdstraat 78, telef. 5272; Wit-Gele Kruis: zr. Glas, Meer straat 206, tel. 5351; tandarts E. P. Salverda, v.d. Endenlaan 76, tel. 02520—6219. Katwijk aan den Rijn - Dkt. C. J. Hagen, tel. 3222; apotheek Prince- straat 3, tel. 2755. Katwijk aan Zee - Dkt. Lodder, tel. 4600. Koudekerk a.d. Rijn - zie Hazers woude. Langeraar - Dkt. A. M. van Don gen, tel. 01723—101. Leiderdorp - zie Hazerswoude; apotheek: zie Leiden. Leidschendam - Dkt. Perquin, tel. 3510; Wit-Gele Kruis, tel. 4161; am bulance tel. 3923. Lisse - Dkt. J. M. van Dijk, tel. 3134; tandarts en apotheek: zie Hil legom. Nieuwkoop en Noorden: Dkt. M. Sanders, tel. 01725555, Nieuwkoop. Dkt. K. Gill, Zwammerdam, telef. 01726—2527. Nieuwveen - zie Langeraar. Noord wijk - Dkt. Mulder, tel. 2230; Wit-Gele Kruis zr. Hooymans, tel. 3388, b.g.g. 2524; apotheek alleen Hoofdstraat 59. Noordwijkerhout en De Zilk - De artsen H. C. de Groof, Dorp, tel. 02533 2910; en A. G. T. v.d. Lugt, De Zilk, tel. 025205707; tandarts Hillegom; Wit-Gele Kruis. tel. 2468. Oegstgeest - Dkt. J. H. Meissner, teL 53865; Wit-Gele Kruis: zr. v. d. Kleij, tel. 52426; b.g.g. 33773. Rijnsburg - zie Katwijk a. d. Rijn. Sassenheim - Dkt. G. L. v. Raay, tel. 7777; zr. Vriend (Lisse); tel. 02532-7880. Valkenburg - zie Katwijk a. d. R. Voorhout - Dkt. W. J. Binnema, tel. 02532—7202. Voorschoten - Dkt. J. M. Abarba- nel. tel. 3875. Warmond - Dkt. H. A. G. M. Wa lenkamp. tel. 01711—220. Wassenaar - De artsen: H. W. Plink, tel. 2075; en W. J. de Jong, tel. 9214; Wassenaarse apotheek, Schouwweg 32 tel. 2402. Woubrugge - zie Langeraar. Zwammerdam - Dkt. K. Gill, tel. 01726—2527. praat, dan blijkt de waarheid over duidelijk. De reis ging bijzonder voorspoedig. De eerste de beste dag al kreeg men n.L een lift van een inwoner van Noord wijk, die met een vrachtauto naar Marseille moest. De eerste dag tot Reims, de tweede naar Avignon en de derde dag arriveerde men al in de havenstad aan de eeuwig blauwe saai met de wuiven de palmen. Het liep al tegen de avond toen de Hillegommers uitstapten en een camping was in geen velden of wegen te bekennen. Ze sloegen op advies van een Fransman hun tentje op in het stadspark. Toen het licht werd zagen ze de borden, waarop stond dat het verboden was daar te kamperen. Via Italië ging het naar de Balkan. Het lag in de bedoeling om na Joego- Slavië te hebben doorkruist meteen naar Griekeland te gaan. Maar op een der campings maakten de Hille gommers kennis met twee Canadezen die eerst in Parijs hadden gestudeerd en toen aan een trip per auto waren begonnen. Wanneer ze gestart waren wisten ze wel, niet wanneer het eindpunt bereikt zou zqn. Dat echtpaar zou over Bulgarije naar Turkije gaan en als de Hillegom mers zin hadden, konden ze meerij den. Natuurlijk hadden ze daar zin in een dat het tot hun eigen ver bazing niet veel moeite kostte een visum te krijgen, gingen ze met de Canadezen mee, bleven twee dagen in dat land en trokken toen naar Tur kije. De Canadezen gingen voorlo pig niet verder, maar de Hillegom mers wilden wat meer van de wereld zien. Het liften ging daar niet zo vlot, omdat ginds over de ontaar de slechte wegen veel mirtder auto's rijden. Ze liften toen ook wel eens mee, gezeten op een tractor of in een muilezelwagen. Ze zaten ook één keer met zijn twintigen in een Volikswagenbus j e. Voor niets. Op deze wijze werden ook Syrië en Jordanië doorkruist. Vrijwel iede re autobezitter is daar gelijk taxi chauffeur. Je krijgt heel vlot een lift, maar het is heel gewoon als daarvoor betaald wordt. Voor de Hillegommers gold dat niet. Ze reisden voor niets. Ook met de officiële lijnbus. Toen ze zwoegend en zwetend met de rug zakken langs de weg liepen, stopte op een gegeven moment een bus. Of ze wilden instappen? Kost het geld, wilden de Hillegommers weten. Voor toeristen niet, zei de chauffeur en zo klommen ze aan boord van een Sy rische lijnbus. Omwegje. Het bezoek aan de heilige plaatsen in Jeruzalem en Bethlehem viel de Hillegommers ronduit tegen. Het was een en al business. Op alle mogelijke manieren probeert men de pelgrims geld uit de zak te kloppen en onder de indruk kom je bepaald niet, zo zei ons mevrouw Otte. In het nabije Oosten ging de terug reis langs een andere route. Je moet ginds echter wel de hoofdwegen houden om een kans op een lift t.e maken. In Turkije besloot men toch even een klein omwegje te maken, want men wilde ook een deel van Griekenland zien. Vandaar ging het naar Joego-Sla vië, waar men ook nog Skopje be- zochtè Een paar dagen na hun ver trek werd de stad in puin gelegd. Maar dat hoorden Jan en Tini pas in Wenen. Over Oostenrijk gesproken: dat vinden ze het mooiste land dat ze op hun tocht bezochten. In Wenen, waar ze vier dagen bleven, hebben ze met volle teugen genoten van het vele schoons dat deze oude stad te bieden heeft en ook over het berg landschap zijn de Hillegommers enthousiast. Gastvrijheid. Daarentegen zijn ze minder geest driftig over Joego-Slavië. Ze hadden gedacht daar de gastvrijheid te vin den die om in de boeken van Den Doolaard zo hoog wordt geroemd. De Hillegommers hebben daar echter niet veel van gemerkt. In Turkije, in Syrië en Jordanië, daar was men hartelijk en gastvrij en voorkomend. Van hun armoe kunnen de mensen daar nog alles missen voor een vreemdeling die door hun dorp trekt. En nu zijn Jan en Tini dan weer thuis, een massa ervaring, prettige herinneringen, een dagboek vol aan tekeningen en een kleine tweehon derd kleurendia's rijker. Straks zul len ze hun vrienden, kennissen en fa milieleden laten zien waar ze alle maal zijn geweest. Maar eerst moeten ze schrijven aan de vele kennis sen en vrienden die ze onderweg maakten! plaats op het Raadhuis plein, in plaats van de voorgenomen hoepel wedstrijd. Dit plan moest men laten varen toen gevreesd moest worden, dat de hoepelwedstrijd een fiasco zou worden. Men kwam namelijk tot de zekerheid, dat de hedendaagse jeugd niet hoepelen kan. Zij kent het spel niet en de tijd was tekort om ze kunde daartoe bij te brengen. De steprace was er des te leuker om, en geslaagder en er was 'n grote belang stelling. De kinderen waren gecostu- meerd en ook daarvoor kregen zij prijsjes. De uitslagen zijn: kleine meisjes: 1 Dorry v. d. Horst; 2 Marijke Vrie- sekoop; 3 Pammelo Atsma. Grote meisjes: 1 Kitty Zuindam; 2 Ellen de Vries; 3 Ankie Rijnsburger. Kleine jongens: 1 Willem Kranenburg; 2 Frits van Geen; 3 Theo Schaap. Gro te jongens: 1 Gerrit v. d. Ploeg; 2 Floor van Zundert; 3 Mar. v. Rijs wijk. Voor de originele kostumering kre gen de volgende groepen een prijs: Nabij 28 en 23; Tech. School 7 en 19, Bethel 4 en 18; Gouwsluis 6 en 10. De gekostumeerde groepen liepen evenzo in de lampionoptocht mee. Na de steprace werden bij het raadhuis ruim 1300 ballonnen opgelaten. Nu is het maar afwachten welke ballon het verst is weggedreven op de vleu gelen van de wind. Des avonds was kampvuur op het ijsbaanterrein. De heer Ponsioen ver telde de daaromheen zittende kin deren een verhaal en zongen zij met elkaar enkele liederen. Wethouder v. d. Berg sprak een dankwoord namens de gemeente. Daarna kwam de lampionoptocht in beweging, die een aardige indruk maakte en vooral voor de kinderen een feestelijk slot was. GEMEENTERAAD VAN HILLEGOM De raad kwam onder voorzitter schap van burgemeester jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden bijeen. Na de opening sprak de voor zitter een woord van nagedachtenis van de heer Pieter Klaver die vanaf 1017 tot 1045 lid van de Hillegomse gemeenteraad was geweest. De heer J G. Stokman was met kennisgeving afwezig. Op voorstel van b. en w. werd op een verzoek van de Stichting Kraam- centrum van het Wit-Gele Kruis te Sassenheim, besloten het subsidie van 1.715 per verzorgingsdag te ver hogen met 0.75 per verzorgingsdag en te brengen op ƒ2.50 per verzor gingsdag. Deze verhoging zou nodig zijn ter dekking van de jaarlijkse ex ploitatielasten in verband met de aankoop van het pand Teylingerlaan 33, waarheen het centrum binnen af zienbare tijd zal worden overge bracht. De exploitante van het „Gity Thea ter Hillegom" verzocht om algehele of gedeeltelijke ontheffing van de vermakelijkheidsbelasting. Dit in ver band met de stijgende exploitatie kosten en het teruglopen van de re cettes. B. en w. waren bereid hierin te gemoet te komen door het heffings percentage, geheven voor bioscoop voorstellingen, waarin niet uitslui tend Nederlands journaal wordt ver toond te verlagen van 20 pet. op 15 pot. Br werd opgemerkt dat bij de vermindering van de belasting de be zoekers daarvan behoren te profite ren. De heer v. d. Vinne was en bleef tegen het voorstel omdat de gemeen telijke financiën iets dergelijks niet gedogen. Na de vernoeming van een aantal oude en vergane Romeinse steden en opnieuw noodzakelijk enige straatna- Nederlands - Vlaamse dichters is het men vast te stellen in het uitbrei dingsplan „Hlsbroek" dat wordt uit gebreid met „Elsbroek Zuid I"-. B. en w. lieten daarbij hun aan dacht vallen op de namen van Ne derlandse en-of Vlaamse schilders. Zij werden daarbij gesteun door de commissie van openbare werken. Een verzoek van de Termaatstich- ting om een straat naar haar stich ting te vernoemen wensten b. en w. afhankelijk te stellen van een be vredigende afwikkeling van het door deze stichting in exploitatie genomen bouwplan waarvan de uitvoering is begonnen in „Elsbroek" en de bouw van ruim 500 woningen omvat. Dit laatste werd door de heer D. van Bgmond juist gevonden. De voor zitter maakte duidelijk dat de „sin gel" aan de Wilsonstraat er voor in aanmerking kan komen en men moest niet de conclusie trekken dat de werkzaamheden tot nu toe niet guns tig verlopen. Om het uitbreidingsplan „Bakkum en Meer en Dorp IDT' te realiseren werd voorgesteld aan te kopen: a. 1/3 ha. grond van C. Carlder te Leersum voor ƒ8500.b. 1.4 ha. van G. H. A. Beukeveld te Hillegom voor ƒ35.276 en c. 1.9 ha. van J. Vonk te Putten voor ƒ47.500. Met de eigena ren van 4 percelen die ook gekocht of onteigend zullen worden was nog geen overeenstemming te verkrijgen. Ambtswoning voor directeur waterbedrijf Omdat moet worden overgegaan tot de benoeming van een directeur voor het gas- en waterbedrijf zijn b. en w. van mening dat om een ge schikte kracht voor deze functie te krijgen het van belang is als hem een behoorlijke woning kan worden aan geboden. Daartoe doet zich de ge legenheid voor nu het pand Van «ten Endelaan 69 te koop is voor de prijs tot aankoop over te gaan ook al lijkt van ƒ50.000 en b. en w. stellen voor de prijs aan de hoge kant en zal de bewoner niet een zodanige huurprijs kunnen betalen dde de exploitatie sluitend zal maken. Het ligt in de laste van het waterproduktiebedrijf bedoeling het exploitatietekort ten te twengen en zodoende de andere gemeenten, die water van het Hille- goms bedrijf betrekken, via de kost prijs van het water in het tekort te doen bijdragen. Deze woning zal dan ais ambtswo ning van de directeur van het gas- en waterbedrijf worden aangewezen. Voor de woning van de oud-dixec- teur de heer Flux, waarin mevrouw Flux nog woont, hebben b. en w. nog geen vaste bestemming. De voorzitter gaf te verstaan dat b. en w. dit voorstel niet fraai of aangenaam vinden. Maar het is een noodzakelijk iets. Men moet bij de oproep van sollioianiben voor een der gelijke betrekking een bij die functie passende woning kunnen aanbieden. Wethouder P. van de Boer onder schreef dit betoog. Er is een le klas vakman nodig aan dit bedrijf. De heer D. van Egmond vond het onjuist dat iemand een huis krijgt aangeboden waarvan hij de huur niet kan betalen. Alle leden stemden vóór al was het traag. Aan de heer M. C. de Waile te Uit hoorn werd 609 m2 grond verkocht voor 18.000. De huur van de tennisbanen werd verhoogd met 1ÖOO.per jaar om de exploitatie te verbeteren of het tekort daarop te verminderen. Aan de firma W. C. van den Akker werd een perceel grond verhuurd aan de Haven. Er werd nog besloten om de wo ning naast het politiebureau in de Hoofdstraat te huren, voorlopig voor de tijd van één jaar om de afdeling bevolking daarin onder te brengen. Wethouder W. F. van Dam werd benoemd in het bestuur van „De werkplaats" te Sassenheim. Ten slotte werd besloten tot het aangaan van een geldlening van ƒ500.000, af te lossen in 38 jaar. HISTORISCHE GROND ALPHEN AAN DEN RIJN Vrijdagavond. Morgen komt er een eind aan de vaartocht van de „J. Henry Dunant" met ruim ze ventig chronisch zieken uit Leiden en omgeving. Verpleegden en ver zorgers zullen over een uitgebreide Nederlandse vocabulaire moeten be schikken om alle belevenissen en im pressies onder woorden te brengen. Je kunt er eigenlijk alleen maar over namij meren, ofschoon er geen twijfel aan bestaat dat allen die dit hebben beleefd thuis het ene na het andere verhaal zullen opdissen. Maar toch zal het fijne van de echte bele venis daaraan ontbreken. Dat dragen aülen nu als een kostbaar kleinood in de herinnering mee. De patiënten zouden ook meer Zoon ziet ouders na 26 jaar terug Vanmorgen hebben de heer en mevr. T. Bax-Leonard te Dordrecht die vandaag 65 jaar zijn getrouwd na 26 jaren hun zoon Theunis en zijn vrouw ontmoet. De heer T. Bax jr. is in 1937 naar Zuid-Afrika ge- emigreerd met zijn echtgenote me vrouw C. Bax-Dijkstra. De Lionsokib in Dordrecht heeft Bax jr. naar Nederland laten over komen. Zij stelde met de Lionsclub in Benoni, de plaats waar hij reeds twintig jaar woont, een actie ge voerd om het reisgeld bijeen te bren gen. Vrijdag is het echtpaar uit Benoni vertrokken en vanmorgen om half tien kwam het op Sahiphol aan. De ouders zijn vanmorgen pas door een arts en een predikant op de komst van hun kinderen voorbereid. Zeehond brengt onrust bij stormvloedkering Wachters van de stormvloedkering te Capelle aan de IJssel ontdekten gisteravond op een vlot vlakbij de kering een zeehond van ruim een meter lengte. De rijkspolitie, die zich in verbinding stelde met Diergaarde Blijdorp in Rotterdam kreeg echter te horen, dat zij wegens personeels gebrek en de geringe kans, dat zee honden in Blijdorp in leven blijven, het dier niet komen ophalen, 't Goe de beest, dat waarschijnlijk een baby verwacht, heeft iin Capelle aan de IJssel veel bekijks, zo zelfs, dat het verkeer gestremd werd. Sommige kinderen kunnen het dier aaien, maar toen iemand probeerde het met een touw te vangen, dook het onder het water van de Holland se IJssel. Vanmorgen zat het weer rustig op het vlotje. In Capelle pleegt men nu druk overleg over de toekomst vam de zeehond. woorden willen gebruiken dan zij kunnen om ieder te bedanken die deze tocht heeft mogeilijk gemaakt en die tot het welslagen ervan heeft bijgedragen. Laat het genoeg zijn, dat de verzorgers en verzorgsters stuk voor stuk ten volle verzekerd kunnen zijn van een groot gevoel van dankbaarheid in aller hart. En nu nog iets over de tocht van vandaag. Om 7 uur bliezen wij in Gorkum de aftocht. Rusten deden wij in Gouda. Alphen a.d. Rijn zag ons terug om 5 uur. De afdeling Alphen van het Welfare-werk en de Baro nie lieten zich niet onbetuigd. Het zangkoor van het interkerke lijke Zaaiweekcomité zong onder lei ding van de heer B. Lemkes enige liederen. Een ijstractatie liet zich, ondanks de daling in de temperatuur, goed smaken. Wij hebben vandaag wel wat regen gehad, maar nog eens, zoiets kan de stemming niet drukken, hoe wel het goede weer van deze week uiteraard elke dag met jubel werd begroet. Tegen de avond knapte het weer op. Dokter Verbrugge verzorgde vdor de derde maal de dagsluiting. Mor genochtend vertrekken wij dus naar Leiden. Daar zullen ongetwijfeld vele fa milieleden en bekenden getuige van onze aankomst zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN SLOT OP VAKANTIE-SPEL Vakantie-spel 1963 is teneinde. Ieder een kan tevreden zijn; de kinderen voor het gebodene; de leidsters, lei- ledrs en organisatoren voor het ge- notene door de kinderen. Het kostte de 1300 deelneemstertjes en deelne- mertjes slechts 85 ct. voor de gehele week. Daarvoor kregen zij dagelijks een tractatie en dagelijks meerdere attracties. Iedereen begrijpt, dat dat allemaal niet kan voor wat de kin deren moesten betalen om het vele malen meerdere deelachtig te kun nen worden. Dit hebben de plaatse lijke bedrijven, industriën en mid denstanders met elkaar mogelijk ge maakt. Hierop wees de heer F. M. Ponsioen, de voorzitter van het stich tingsbestuur tijdens de slotbijeen komst in Nabij toen hij naar links er. rechts woorden van dank richtte. Ook de politie werd genoemd, inzon derheid de politieman, de heer. C. J. Guldemond, die als leider ook in het gareel heeft meegelopen en van wiens veelzijdige adviezen de leiding heeft mogen profiteren. Vier leid sters, die het dit keer voor de vijfde maal hebben gedaan kregen een pre sentje. Het zijn mevrouw v. d. Sluis- v d. Star, mevr. Deemoet, mej. M. Allart en M. Scheerder. Mej. Spreij kreeg 'n bloeiende plant. Zij heeft veel werk in de staf verricht. De attracties van de laatste dag bestonden uit steprace, ballonwed strijd, kampvuur en lampionoptocht. De steprace vond des morgens Er is een tijd geweest in Leiden, dat het Sta tionsplein nog een aap jeskoetsier had, zoals de Stationsweg zijn Boer- haave heeft gekend. De zelfde Boerhaave, die nu aan de Rijnsburger- weg de nodige waardig heid verleend, stond eens op het Stations plein, in een ongeveer overeenkomstige posi tie. Boerhaave overzag n.l. ook het Academisch Ziekenhuis met zijn waardige, maar gerust gestelde blik. Het Aca demisch Ziekenhuis was toen gevestigd in het gebouw, waarin nu de musea van Volkenkun de en de Geschiedenis der natuurhistorische wetenschappen zijn ge vestigd. Over de Stationsweg ge sproken. Volgens ir. Driessen een trouwe medewerker, die pos- thuum grote waardering .toekomt, is de weg een deel van de omstreeks 1395 aangelegde Rijns- burgerweg, die zich aan vankelijk uitstrekte van de oude Rijnsburger- poort aan het eind van de Haarlemmerstraat tot de hoge geestgron den. Het in 1843 gebouwde station lag evenals een deel van de Stationsweg tot de grensuitbreiding van 1896 in de gemeen te Oegstgeest. De oude foto van de Vischmarkt wekt her inneringen aan de tijd toen de omgeving van Leiden nog vele zelf- kazers telde. U ziet hier de wagens met de Leidse (komij- nen) en Goudse kaas wachtend op de weging in de Waag. De gevel- wand met winkels moest later plaats ma ken voor Stadhuis en Stadhuisplein. Het Noord Einde' heet te aldus in tegenstelling tot het Zuid Einde. Deze plaatsbepaling geschied de op grond van de lig ging ten opzichte van Leidens hoofdstraat de Breestraat. Aan het be gin van het Noordeinde stond de Noorderpoort, toegankelijk over de St. Anthoniebrug genoemd naar de St. Anthonie- kapel. Na de derde stadsuitbreiding was de Noorderpoort overbodig geworden en eindigde het Noordeinde in een dubbele poort, enige honderden meters ver der: de Witte of Haag poort. Zij bestond uit 'n „doorloop" tussen de Vrouwentoren en de Schiedamse toren. Het uurwerk in de in 1650 monumentaal opgebouwde Witte Poort werd gebruikt ten dienste van de trekschuiten, welke buiten de poort naar Den Haag afvoeren. De Witte Poort aan het Noordeinde werd in 1863 volledig gesloopt

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10