PETER POST MIST OP KRITIEKE MOMENT DE KRACHT TEGEN FAGGIN Zware hersenschudding van Nol Kloosterman in Chaam TOCH NOC BRONS VOOR NIJDAM JO DE R00 IAAT ALLE GROTEN ACHTER ZICH IN ACHT VAN CHAAM DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 WERELDKAMPIOENSCHAPPEN ROCOURT Er stonden twee Nederlanders op het schavotje na de laatste finale van deze wereldkampioenschappen op de baan. Peter Post en Henk Nij- dam flankeerden als winnaar van resp. het zilver en het brons de dertig jarige Italiaan Leandro Faggin in de regenboogtrui der achtervolgers. Het was dus niet gelukt. De verwachtingen van de vele Nederlanders, die juist deze avond naar het stadion waren gekomen, omdat men had gerekend op een Nederlandse zege, waren in één slag vernietigd. „Hoe is het mogelijkik begrijp er niets van." Verslagen kijkend was Peter Post, de grote favoriet van vrijwel iedereen, na zijn nederlaag tegen Faggin van de fiets gestapt. GEBROKEN Hoe inderdaad was het mogelijk geweest, dat de Nederlander, die in dit kampioenschap een vorm als nooit tevoren had gedemonstreerd, zo plotseling had kunnen ineenstor ten. Het was gebeurd na zeven van de elf ronden. Weliswaar had Faggin, die reed alsof zijn leven er van af hing, steeds een kleine voorsprong gehad, maar met twee tussenspurts had Peter het ernstigste gevaar kun nen bezweren. Na de zevende ronde was de winst van Faggin slechts 2 Uitslagen Rocourt ACHTERVOLGING AMATEURS 1. Jean Walschaerts (B.) 4 km in 5.03.24; 2. Stanislav Moskvin (Rusl.) 5.08.67. Om derde en vierde plaats: 1. Hugh Porter (G.-B.) 4 km in 5.05.4; 2. Jen gen Mogens Frey (Den.) 5.05.92. ACHTERVOLGING PROFS lste halve finale: 1. Leandro Fag gin (It.) 5 km in 6.25.88; 2. Henk Nijdam 6.37.77. 2de halve finale: 1. Peter Post 5 km in 6.32.82; 2. Giaco- mo Fornoni (It.) 6.36.44. FINALE 1. Faggin 6.27.34; 2. Peter Post 6.39. 48. Om de derde plaats: 1. Henk Nij dam 6.30.89; 2. Fornoni 6.30.92. STAYERS PROFS 1. Leo Proost (B.) 1.25.40.9 (gem. 70.022 km/uur); 2. Paul Depaepe (B.) op 10 meter; 3. Robert Varnajo (Fr.) op 250 m.; 4. Peter Thiefenthaler (Zwits.) op 400 m.; 5. Raymond Im- panis (B.) op 1 ronde en 150 m.; 6. Karl-Heinz Marsell (W.-D.) op 1 en 170 m.; 7. Guillermo Timoner (Sp.) op 1 en 180 m.; 8. Jean Raynal (Fr.) op 2 en 200 m. meter. Het Nederlandse weer het was na de stayersfinale beginnen te regenen zou de Italiaan wel par ten gaan spelen, was de algemene verwachting. INEENSTORTING Maar juist op dit moment stort te de tegenstand van Post ineen. In de volgende ronde verloor hij ze ker dertig meter. De soepele tred was verdwenen. Stampend trachtte Post er nog wait van te maken, maar zijn poging liep op niets uit en in de voor laatste ronde gaf hij zich gewonnen. Toen Faggin, die na acht vergeefse pogingen dan eindelijk zijn eerste we reldtitel bij de profs had veroverd in 1954 was hij kampioen bij de amateurs geweest over de eind streep ging, moest Post nog een kwart baan afleggen. Zowel de Am- stelvener als de Italiaan hadden zich in de halve finales kunnen sparen, want noch Fornoni noch Henk Nij dam waren tot echte tegenstand in staat geweest. VEEL HINDER Nijdam heeft toch meer hinder van zijn verwondingen gehad dan hij aan vankelijk wel heeft willen bekennen. Dat bleek duidelijk in de rit om de derde prijs, waarin hij zich tot het uiterste moest geven om Fornoni, die h(j een jaar geleden niet eens had zien staan, met een verschil van slechts drie honderdste seconde te kloppen. Nederland was een illusie armer. BELGISCHE TITELS Met de Italianen hebben de Bel gen deze kampioenschappen beheerst. Zij konden op de laatste avond nog twee titels aan hun totaal toevoegen door overwinningen van de debutan ten Leo Proost bij de profstayers en Jan Walschaerts bij de amateur achtervolgers. België is dus wei zeer succesvol uit de strijd tevoorschijn gekomen na de regenboogtruien van de sprinter Patrick Sercu en de ama teurstayer Romain Deloof. De 29-jarige Proost heeft zich schitterend geweerd tegen een Spaans, Duits-Franse samenspan ning om een Belgische zege te ver hinderen. Van de tegenstrevers van Proost kon alleen de Franse kam pioen Variajo vrij ongedeerd uit het vuur tevoorschijn komen. Met een derde plaats achter Pol Depaepe, die tevergeefs had getracht om van de strijd tussen zijn landgenoot en de alliantie te profiteren, mocht de oude Robert Varnajo best tevreden zijn. (Van onze speciale verslaggever) Huilend, geschaafd en gekneusd over het gehele lichaam, strompelde Nol Kloosterman en Jos van der Vleuten over de finishlijn van de Acht van Chaam. Nol Kloosterman sleepte zijn geheel verwrongen racekarretje net over de streep en zakte daarna tegen de balustrade in elkaar; een zware hersenschudding schakelde de Leidse coureur voor de rest van het seizoen volledig uit. Een valpartij in volle spurt slechts een twintigtal meters voor het einde van de wedstrijd vormde het dramatische slot van een vrij vlakke en weinig interessante koers. Groten ontbraken Wellicht is het ontbreken van alle groten uit de amateurwereld zij waren allen in het trainingskamp voor Ronsse in Nuth er de oor zaak van geweest, dat er weinig spec taculairs gebeurde. Er werd boven dien zo enorm hard gereden het gemiddelde bedroeg liefst 44.980 km Het slechtst verging het de enige Nederlander Noppie Koch. Toen hij met nog een goede veertig ronden te rijden viermaal -was gelapt, stapte de Nederlandse kampioen ontmoedigd ^f, zodat ons land dit jaar bij de stayers wel een zeer slecht figuur heeft ge slagen. I DEBUTANT De 20-jarige Jean Walchaerts. die als tweede man door de Belgische wielerbond op het laatste nippertje was afgevaardigd, heeft zijn debuut in de wereldkampioenschappen met een regenboogtrui afgesloten. De jon ge Vlaming versloeg in de finale met een overtuigend verschil de Rus Sta nislav Moskvin, die twee avonden tevoren een gouden medaille met zijn achtervolgingsploeg had behaald. Wellicht was deze dubbele opgave voor de student in de lichamelijke opvoeding uit Leningrad wel wat te veel geweest. Hij kon geen moment Walschaerts bedreigen, die met een verschil van meer dan vijf seconden won. De bronzen plak was voor de Brit Hughes Porter. Van Krenningen wint etappe in Canada De Leidenaar Nol Kloosterman heeft nog de kracht over de finish lijn te strompelen met zijn zwaar ge havende fiets. Even later zakte de onfortuinlijke coureur in elkaar en werd naar een ziekenhuis in Breda vervoerd, waar een zware hersen schudding werd geconstateerd. Het seizoen, waarin hij uitzonderlijk veel pech en schade heeft gehad, is hier mede wel afgelopen voor de Swift- dat een ontsnapping bijna uitge sloten was. Twee keer lukte het, twee keer duurde de vlucht nochtans niet lan ger dan een tiental kilometers. De eerste maal was het een groep van zes renners, die na vijfentwintig kilo meter de ruimte zocht. De samen stelling was met de coureurs Huis man en Spruyt uit België en de Ne derlanders Hennie Peters, Piet Bras- penninx, Tony Barten en Ad van de Kemenade vrij sterk. Het pelotoon reageerde echter bijzonder fel toen de voorsprong uitliep tot dertig se conden en binnen 8 km was alles dan ook weer bij elkaar. Kopgroep Bijna zestig kilometer draaide de compacte meute in een enorm hoog tempo door, zonder dat er ook maar iets gebeurde. Met nog vijfentwintig km voor de boeg gingen vier sterke knapen aan de haal; de Limburger Leo Motke, Jos van der Vleuten, Roel Hendriks en Rik Wouters. Snel liep ook de Belg Theo Thijs op het kwar tet. De bres tussen kopgroep en pe loton werd niet groter dan 250 me ter. Negen km voor de finish maakte een fikse valpartij de afscheiding waar de ca 40.000 toeschouwers al lang op hadden gewacht. De kop groep kreeg wat meer ruimte maar moest toch toestaan, dat een groep van zestien, waaronder Kloosterman vlak voor het einde zich mede aan de leiding nestelde. In volle spurt stoof de meute van eenentwintig renners op de finish af. Van der Vleuten en Kloosterman werden opzij gedrongen tegen de dranghekken en maakten een zware val. Walter Heeren profiteerde ervan om de bloemen te grijpen. Voor Kloosterman vond de strijd een einde in het ziekenhuis van Breda. De uitslag luidt: 1. Walter Heeren, St. •Willebrord 120 km in 2.42.11; 2. Van Breugel, Zwyndrecht; 3. «Spruyt, België; 4. Van Kemenade, Eindhoven; 5. Schu- ling, Den Haag; 6. H. Peters, Heem stede; 7. Fransen, Halfweg; 8. Rik Wouters, Baarle Hertog; 9. Van der Kloot, Zundert; 10. Motke, Roermond; 14. Dolman, Rotterdam; 21. Klooster man, Leiden. De Nederlander Lex van Kreunin gen heeft de woensdag verreden vierde etappe van de wielerronde van St. Laurent, die leidde van St. Hycinthe naar St. Johns over een afstand van 183 km, gewonnen met een voorsprong van bijna anderhalve minuut op zijn ploeggenoot Kees Haast, die als tweede eindigde. Haast bleef hierdoor leider van het alge meen klassement. Nederland behield tevens de eerste plaats in de ploe- genrangschikking. Op 12 km voor de finish ondernam Van Kreuningen 'n geslaagde uitlooppoging. Vijf kampioenen naar Amsterdam Vijf wereldkampioenen zullen maan dagavond, 12 augustus, in het Olym pisch Stadion te Amsterdam bij de revanches hun opwachting maken: de sprinters Gaiardoni en Sercu, de stayerskampioenen Leo Proost en Romain de Loof, alsmede de achter volgingskampioen Leandro Faggin. Gaiardoni ontmoet in een vierkamp de Belgen Debakker en Sterckx en onze afscheid nemende landgenoot Jan Derksen. Sercu krijgt het wat gemakkelijker, omdat Piet van der Touw en Aad de Graaf wedstrijden in Aarhuus rijden en dus alleen Joop Nolten beschikbaar is. Bij dit twee tal is dan nog gevoegd de Zuidafri kaan Marx, die tijdelijk in Amster dam woont. Bij de amateur-stayers, die een rit over 25 km rijden, starten De Loof, zijn landgenoot Vandenbergh, de Zwitser Luginbuhl en de Nederlan ders Buis, Romijn en Van Campen. De professional-stayers rijden 75 km. De deelnemers aan dit nummer zijn: Proost, de Duitser Marsell, de Span jaard Timoner, de Belg Depaepe, de Zwitser Tiefenthaler en de drie Ne derlanders Koch, Marinus en Cap- tein. Voorts zullen in het Olympisch Stadion de twee finales van de ach tervolging bij de professionals wor den herhaald, zodat daar Post tegen Faggin en Nijdam tegen Fornoni zul len rijden. Tenslotte zal de Nederlandse ach tervolgingsploeg uitkomen tegen de winnaars van de zilveren medaille, de ploeg van West-Duitsland. AUTOMOBILISME Snelheidsrecord niet erkend Het nieuwe snelheidsrecord te land, dat de Amerikaan Craig Breedlove maandag op de zoutvlakte van Bon neville (Utah) vestigde met 656,612 km per uur, zal niet voor officiële erkenning in aanmerking komen. Hiervoor zijn twee redenen. In de eerste plaats is het driewielige snel heidsmonster volgens de internatio nale bepalingen geen auto, maar een motorrijwielBovendien schrijven de bepalingen voor, dat de aandrij ving moet plaats hebben op tenmin ste twee wielen. Bij de „Spirit of America" was dat niet het geval. John Cobb, de Engelse bonthande laar, die in 1952 verongelukte bij een poging het wereldsnelheidsrecord te water te breken, houdt dus voor lopig? het absolute snelheidsre cord met een auto op zijn. ZEILEN Nederlandse zeilers succesvol bij Wight Van Beuningen wint handicap-race Het Nederlandse jacht Hestia on der commando van H. A, v. Beunin gen behaalde woensdag 'n derde ach tereenvolgend succes door een over winning in de handicaprace voor jachten van 9 tot 24. voet. Dit is één van de vijf wedstrijden die deze week rond het eiland Wright gezeild worden. In de beide voorgaande ra- geëindigd. De Hestia had een win ces was de Hestia op de 2de plaats nende tijd van twee uur 10 min. 44 sec. Het Britse jacht Vaudair (Pres ton) was tweede in 2.13.08 en de Sunmaid IV (Bowles) derde in 2 u. 14 min. 8 sec. Er namen 38 sdhepen aan de race deel. De Nederlander Simon de Wit, chef d'equipe van de Nederlandse afvaar diging naar de Spelen van Tokio, werd met de „Tulla" derde in een internationale wedstrijd voor zee zeilers, die eveneens bij het eiland Wight gehouden werd. VOETBAL DUKLA OP WEG NAAR BEHOUD VAN AMERIKAANSE VOETBALBEKER Dukla Praag, reeds twee maal in successie winnaar van het Ameri kaanse voetbaltoernooi, heeft woens dagavond te Chicago een belangrijke stap gezet op behoud van de beker door in de eerste wedstrijd van de finale het Londense West Ham Uni ted met 10 te verslaan. Henk Scliolte komt terug op besluit Blijft biljarten Henk Scholte is op zijn besluit, ge nomen in een „neerslachtige" bui, om de biljartsport er aan te geven, terug gekomen. Scholte kwam aldra tot de conclusie, dat hij niet buiten zijn sport zou kunnen en op 2 sep tember zal voor hem het seizoen al weer beginnen met de „Pentathlon van de Boerinnekes" te Antwerpen. OLYMPISCHE SPELEN Duitsland en Korea (nog) niet voor Spelen uitgenodigd Het Japanse organisatiecomité van cje Olympische Spelen 1964 heeft woensdag de officiële uitnodigingen verstuurd aan de nationale Olympi sche oomité's. Twee landen ontvin gen in eerste instantie geen uitnodi ging. Het zijn Duitsland en Korea. Voor Duitsland geldt dat eerst over eenstemming moet bestaan over de afvaardiging van één gezamenlijke Duitse ploeg. Deze overeenstemming is tot dusverre nog niet bereikt. On langs nog wees Oost Duitsland het Westduitse voorstel van de hand om West Berlijn aan te wijzen als plaats voor de kwalificatiewedstrijden van de hardrijders op de schaats. Ook tus sen Noord- en Zuid Korea is nog geen overeenstemming bereikt. CRICKET Flamingo's kansloos tegen sterk MCC Het Nederlandse cricketteam „De Flamingo's" heeft de tweedaagse ontmoeting op het VRA-terrein te Amstelveen tégen MCC verloren met negen wickets. Op de eerste dag wa ren de Flamingo's all out gegaan voor 173 runs. MCC stond toen op 169 voor 3. Woensdag gingéh de Britten all out voor 228. In de tweede innings waren de Flamingo's all out voor 150 runs. MCC verscheen daarop weer aan bat en scoorde 99 voor een, waarmee het Nederlandse totaal overschreden werd. PAARDESPORT Jan Maathuis grote favoriet voor titel Prognoses Duindigt (Van onze paardesportredacteur). Zaterdag zijn er op Duindigt van de zes draverijen en drie rennen twee koersen gereserveerd voor tweejari gen. De tweejarige dravers komen uit in de openingskoers, waarin alleen paarden zijn startgerechtigd met een winsom beneden de zevenhonderd gulden. Conchita Six, die in beter ge zelschap al dicht bij de overwin ning kwam, heeft hier een goede kans Zij krijgt af te rekenen met Cathe rine Mac en Caty Hollandia Bij de renpaarden komen de twee jarigen in de Jolly-Peterprijs aan de start. Blaze of Fire heeft een uit stekende staat van dienst en is hier de favoriet. Toch zou hij wel' eens geduchte tegenstand kunnen krijgen van Persiflage, Dit paard bleef bij zijn laatste koers aan de start staan. Daarna kwam hij echter formidabel terug en eindigde met een felle eindsprint op de derde plaats, vlak achter Blaze of Fire. Een andere ge vaarlijke concurrent is Kartou'g Last die snel kan beginnen. De eerste koers begint om twee uur en onze prognoses luiden: Zomerprijs: Conchita Six, Cathe rine Mac, Caty Hollandia. Jolly-Petersprijs: Blaze of Fire, Persiflage, Kartou's Last. Kampeerprijs: Aristo Scotch, Ba rones Spences, ferutus Stuermann. Watersp ortprij sB aj adere, Arctic van 's-Gravenhof. Baron Harvester. Outsider: Amour de Mitzi. Sultanaparijs, lste afd.: Rijder H. J. van der Kraats, Seven Sisters, Chatterqueen. Picknickprijs: Yankee, Maid, Urdy Mars, Yberföte. Sultanprijs, 2e afd.: Lurango, Fair Warning, Crusader. Kampvuurprijs: Zeta Be1!win, Ypsi lon Saint, Abdullah Hanover. Verkennersprijs: Zampa van Pa- penhoef, Woelwater, Zaroline. SEMIPROFS OEFENDEN De Haagse eerste divisieclub SHS heeft gisteravond op het VUC- terrein in Den Haag een vriend schappelijke wedstrijd tegen de Oos tenrijkse club Gak Graz met 21 ge wonnen. Bij de rust was de stand nog dubbelblank. Tijdens de huldiging vlnr: Peter Post, Leandro Faggin en Henk Nij dam. De Groningse eredivisieclub GVAV won in het Duitse Bremer- haven met 41 van Bremerhaven '93. De van Sparta overgenomen doel man Van Leeuwen was de ster van het veld. Bij de rust was de stand al 20 voor de goed spelende Gro ningers. Sportclub Enschede heeft woens dagavond in de Duitse plaats Kleef een 43 overwinning behaald op de Mederiaher Sportverein. De ruststand wag nog gelijk: 22. Te Koog aan de Zaan hebben KFC en Volendam een oefenwed strijd gespeeld. De Kogers slaag den er in de in de eredivisie uitko mende wijdbroeken met 31 te klop pen. In Nijmegen hebben gisteravond de semiprofs van NEC hun eerste oefenwedstrijd voor het nieuwe sei zoen gespeeld. Tegen een Nijmeegs afdelingselftal bleven zij met 20 in de meerderheid, nadat de ruststand nog 00 was. De nieuwe IJmuidense eerste di visieclub Télstar, ontstaan uit een fusie tussen VSV en Stormvogels, heeft gisteravond zijn première ge had. In een zeer levendige wedstrijd versloeg het naar de eredivisie ge promoveerde DWS in het Olympisch Stadion voor ongeveer 5000 toeschou wers de behoorlijk spelende debutan ten met 31. De Amsterdammers dankten hun overwinning in niet ge ringe mate aan het fantastische doel- verdedigen van keeper Jongbloed. HOCKEY Batavieren winnen eerste wedstrijd Nu nog achttien De Nederlandse hockeyploeg, die onder de naam Batavieren een toer- nee door Zuid-Afrika maakt, tijdens welke negentien wedstrijden zullen worden gespeeld, heeft haar eerste wedstrijd, daags na aankomst te Pre toria, tegen de universiteitsploeg van Pretoria met 21 gewonnen. Bij de rust leidden onze landgenoten met 10.. Beide doelpunten werden ge scoord door rechtsbuiten Henk van Rooyen uit strafcorners. Wanneer zaterdag en zondag te Bla- ricum wordt gestreden om het Ne derlandse kampioenschap springen is er in feite slechts één, die aan spraken op de titel kan doen gelden: Jan Maathuis, want op elk concours hippique, waar hij met zijn Troon- gravin Anna en Troongraaf verschijnt vindt men hem onder de prijswin naars. En veelal op de eerste plaats. Zo ook nu weer te Buitenpost, waar hij woensdagmiddag zowel 't spring concours MB (met hindernissen tot een maximale hoogte van 1.40 m.) als het jachtspringconcours (max. 1.30 m.) won. Miet Toon Ebben op Pooka Pooka moest Maathuis (met Troongravin Anna) in de barrage om de hoogste eer in het springconcours MB strij den. Wederom bleef Maathuis zonder fouten, terwijl Ebben 4 strafpunten kreeg, zodat de tegenwoordig in Hil versum wonende Ebben als tweede eindigde. J. van Tiel uit Aerdenhout bezette met mr. Ross de derde plaats. Nog groter was de superioriteit van Maathuis in het jachtspring-con- cours. Hierin bezette hij zelfs de eer ste en tweede plaats, resp. met Troongraaf (69.5 sec.) en Troongra vin Anna (74-. 1 sec.). Als derde plaatete zich mej. Irene Jansen met Icare f 2, welke combinatie een tijd van 75.8 sec. had. (Van onze speciale verslaggever) JO DE ROO had zijn zin. Hij die niet uitverkoren is voor Ronsse wil de gistermiddag eens laten zien, dat hij wel degelijk in vorm is. Een fraaie spurt maakte zijn twee mede vluchters, Guilaume van Tongerloo en Wim van Est, totaal kansloos. Glunderend vertelde hij, dat hij met deze overwinning wel heel erg blij was. De tegenstanders waren gisteren van formaat, want Rik van Looy, Jean Stahlinsky, Tonny Simp son en Frans Melckenbeek hadden in Chaam de gelegenheid gezien nog eens goed te trainen. Veel leven in de brouwerij In tegenstelling met de traditie was er tijdens de profkoers voloo leven in de brouwerij. Michel Stol- ker, blijkbaar tot het inzicht ge komen, dat je met een intellectueel voorkomen en vervelende foefjes bepaald niet populair wordt, reed als een duivel. Samen met Basje Maliepaard, een andere W.K.-kan- didaat, die gepasseerd werd. demar reerde hij voortdurend, doch veel kansen kregen zij niet. Telkenmale was het zeer sterke legioen van G.B.C.-Libertas, dé groepering van Van Looy aanwezig om de klappen op te vangen. Meer succes leek de uitlooppoging van Huub Zilverberg en Ad Bie- mans te hebben. Vijfenzestig kilo meter voor het einde ging het twee tal op de loop en verwierf zich vrij snel een grote voorsprong tot bijna één minuut. Ad Biemans reed ech ter lek en Zilverberg was dus ge noodzaakt alleen verder te gaan. Vijfentwintig kilometer wist de cou reur uit Goirle stand te houden, doch moest toen wijken voor het peloton. Stolker profiteerde van de rust die was weergekeerd en samen met Tour-etappewinnaar Frans Brandts en Jaap Kersten sprong hij weg. Rik van Looy belastte zich ditmaal zelf met 't terughalen van de vluch ters. Beslissing De beslissing viel twaalf kilometer voor de finish. Jo de Roo sprong weg en kreeg van Van Looy Van Tongerloo aan het wiel mee. Willem van Est had er vertrouwen in en zette in ziin eentje een achtervol ging in. die resulteerde in het vor men van een kopgroep van drie man. Het drietal voelde de kans en ver grootte steeds de voorsprong, die aan de finish 14 seconden bedroeg. De Roo was in de spurt Van Ton gerloo te snel af, Willem van Est. had zich allang tevreden gesteld met een derde plaats. De uitslag luidt: 1 Jo de Roo, Kruiningen, 145 km in 3.13.49 gem. 44.578; 2 Van Tongerloo, België; 3 Wim van Est, St. Willebrord; 4 op 14 sec. Van Schil, België; 5 Snepvan gers, Zundert; 6 Maliepaard, Wil lemstad; 7 Melckenbeeck, België; 8 Stolker, Breda; 9 De Breucker, België; 10 De Haan, Huybergen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8