KATWIJK, FAMILIEBADPLAATS, OORD VAN EENVOUD EN RUST Aantal gasten neemt jaarlijks toe De geschiedenis van twee verdwenen molens DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Katwijk is in de zomermaanden, wanneer vele mensen de oude ver trouwde huisdeuren achter zich dicht trekken en een vlucht in de va kantie nemen, een recreatieoord van niet te onderschatten betekenis. Het anders zo rustige vissersplaatsje wordt dan overspoeld door vrolijke zomermensen, die onze voorouders, aanbidders van spaarkousen en be leggingsfondsen als ze waren, zouden hebben doen huiveren, zo ze het gemak hadden gezien, waarmee nu geld wordt besteed en de geneugten des levens worden genoten. Zon, zee en strand bieden velen alle gelegenheid tot het genieten van een heerlijke zomervakantie. Maar als de regen over het land slaat en de witgeschuimde golven over het strand vloeien, ligt de boulevard verlaten en staan de strandstoelen als biddende nonnetjes in grote groepen bijeen. De grilligheid van ons klimaat ten spijt, is Katwijk jaarlijks een chaos van nationaliteiten, die allen genieten van de bijzondere sfeer die dit plaatsje uitademt. concerten, taptoeparades en vuur werk-shows gehouden. Terugblik De bevolking van Katwijk, voor wie van oudsher de visserij het voor naamste bestaansmiddel is geweest, ziet de stroom badgasten graag ko men. Reeds voor de oorlog werd Kat wijk druk bezocht door ongeveer 20.000 badgasten per jaar, ongeacht de vele duizenden dagbezoekers. De badgasten gaven ongeveer een mil joen gulden per jaar uit, hetgeen toen een gemiddelde voor Katwijk betekende van driehonderd gulden per geziu. Voor een groot deel ver tegenwoordigden deze inkomsten 'n zuivere winst voor de bevolking (huuropbrengst, winst op leveran ties enz.). Voor de badgasten gold toen de visserij voor een der aan trekkelijkheden, veel vertier was er niet. De bezetters in de oorlog hebben- in dit zo rustige dorp duizenden panden verwoest en het Katwijkse strandleven in hoge mate belemmerd en ontsierd met de door de Duitsers zo hooggeroemde „Atlantik Wall", die na de oorlog onder het zand begraven plaats heeft gemaakt voor een brede boulevard. Katwijk groeide uit na de oorlog. (Op het ogenblik heeft Katwijk on geveer 30.000 inwoners). Het aantal vakantiegangers nam ook toe. Seizoen Het seizoen begint ongeveer tegen Pasen. Dan beginnen de hotels en de pensións zich eerst goed voor te be reiden op de overstelpende drukte van het zomerseizoen, dat bij mooi weer tot half september blijft door gaan. Maanden van te voren worden er plaatsen in een hotel en pension aangevraagd. De V.V.V. stuurt op aanvraag een schat van gegevens die de buitenlander precies op de hoogte stellen van de hotels, pen sions, kamers en bugalows, de prij zen, ligging, etc. De badgasten worden door de be- Op een zonnige en drukke zomer middag ziet men niet zelden dit ta fereel. volking met grote gastvrijheid ont vangen en niet zelden ontstaat er tussen pensionhouder en badgast eèn hechte vriendschap, die in de volgen de jaren wordt voortgezet. In de toe komst, wanneer het saneringsplan zijn voltooiing heeft bereikt zullen er aan de boulevard achtverdiepings- flats verrijzen. Katwijk bereidt zich er op voor, dat het aantal toeristen steeds zal blijven toenemen. Winkels met lichtreclames en vlag gen prijzen hun zomerse koopwaar aan. Men kan van de handel den ken wat men wilt, er bloeien ook wondere bloemen op haar wegen. Boven een stroom van goud en juwe len wieken de molens en hangen de klompen, een Gouds roomkaasje staat naast een pop die haar armen begerig uitstrekt naar de koper. Me nigeen laat zich door zo'n uitstal kast als het ware een soort hoge school van overreding verleiden. Sprakeloos Op de boulevard is het rustig. Som migen mensen staren naar de zee, sprakeloos over diens oneindigheid, terwijl de jongeren over de boule vard wandelen: de jongens om te Eigen sfeer Maar ondanks de grote toestroom bleef Katwijk zijn eigen gebonden heid, zelfstandigheid en sfeer be waren. Het is geen badplaats met de grote tam-tam die andere bad plaatsen zo kenmerkt en voor dege nen die aan rust en eenvoud ook in de ontspanningsdagen de voorkeur geven, is het een aangewezen oord. De bevolking heeft haar geluk ge vonden en dat maakt het kostbaar der. Op een zondag kregen wij dui delijk een indruk van dit speciale cachet, dat Katwijk biedt, ook in de zomermaanden. In het zwart geklede mensen trokken door de lege stra ten naar de kerk. Er heerste overal een doodse stilte in de ademloze stra ten; 's middags hebben wij ons met een zondags welbehagen tussen hen gevoegd met de innerlijke stilte die bij een zondag als deze past. Moderniseringen waren echter niet te vermijden; hotels en zonneterras sen verschenen; op de boulevard schitterden 's avonds enkele neon lichten verlegen tegen de wande laars Men heeft wel eens van Katwijk gezegd, dat het de badplaats was voor minder gesitueerde Nederlan ders en buitenlanders. Niets is min der waar. Katwijk is een familie badplaats, waar ouders en kinderen hun zomervakantie komen genieten; de onafzienbare Noordzee, haar branding, 't brede zachte zandstrand en het uitgestrekte duingebied ten noorden van Katwijk bieden daar ruime gelegenheid toe. Tienduizenden trekken jaarlijks naar deze badplaats, waarvan velen niet voor de eerste keer komen. De V.V.V. organiseert wandeltochten, strandspelen en sportwedstrijden. Geregeld worden lampionoptochten, SCHIPPERSZOONTJE VERDRONKEN De Rotterdamse rivierpolitie heeft gistermorgen in de Merwehaven het lijkje gedregd van de 6-jarige schip perszoon H. van Tilburg, die vrij dagavond j'L verdronken moet zijn. De jongen woonde met zijn ouders aan boord van de sleepboot „Bin nenvaart 27", die in de Merwehaven ligt. Hij is vrijdag waarschijnlijk door een slaapkamerraam gekropen en in het water gevallen. Winkeldievegge stal voor 2000 gulden Waren lagen te bederven Honderden pakken thee, koffie, suiker, verpakte kaas, bladaarde, flessen slaolie en koffiemelk, dozen met eieren en tientallen andere ar tikelen, die in zelfbedieningswinkels voor het grijpen zijn, liggen op het ogenblik opgestapeld in het bureau Bergsingel van de Rotterdamse po litie. Het is de buit van een lange reeks van winkeldiefstallen, die de recher che aantrof in de woning van de 56- jarige mevrouw E. H. S. uit de Maas stad. Zelf zegt zij, dat zij pas een paar maanden „op pad" was, maar de politie neemt aan dat de diefstal len over een veel langere periode lo- De strandpolitie Katwijk vaart uit pen. De totale waarde is tweedui zend gulden. De meeste artikelen zjjn al niet meer geschikt voor de con sumptie. De winkeldievegge werd dinsdag morgen betrapt door de cheffin van een zelfbedieningszaak in het noor delijk stadsdeel. Zij had toen voor tien gulden aan gestolen goederen bij zich. REGIONALE WERKPLAATSEN NU CENTRA VOOR VAKOPLEIDING De regionale werkplaatsen voor vakopleiding van volwassenen, zijn met ingang van deze maand van naam veranderd en zullen voortaan worden aangeduid als „centra voor vakopleiding". Ook in Engeland en Frankrijk spreekt men van vakopleidingscen tra. Sinds de Tweede Wereldoorlog zijn via deze scholingsinstellingen ruim 60.000 geschoolde werkkrachten aan het Nederlandse bedrijfsleven toege voegd. De cursisten bestaan in hoofdzaak uit ongeschoolden in de leeftijd van 18 tot 50 jaar. Ook geschoolde werk krachten, die om de een of andere reden van beroep wensen te veran deren, kunnen voor een herscholing bij deze centra terecht. Op het ogenblik zijn er in ons land 24 van deze centra met in totaal ruim 2000 cursisten. zien, de meisjes om gezien te wor den; op de terrassen zwijgen de men sen of praten zachtjes: in een hoek zit een overjarig paartje aan zijn geluk te borduren. En dan het strand, het uiteindelij ke doel van de toeristen. Men neemt er zon- en zeebaden, allerlei strand spelen worden beoefend en kinderen spelen er onder het waakzaam oog van de strandpolitie en de reddings brigades. Strandpolitie De onbetrouwbaarheid van de Noordzee maakt een intensieve con trole en een grote oplettendheid noodzakelijk. Niet alleen bij ruw weer kan de zee gevaarlijk zijn. Bij landwind gaat er bovenstroom zee- inwaarts, en wanneer daarbij nog een ebstroom komt dan is het ge vaar om af te drijven zeer groot. Wanneer de zee gevaarlijk is, wordt er bij de politiepost een blauwe vlag uitgehangen al de zee zeer gevaarlijk is, en dat zien de zwemmers zelf wel, dan wordt er een rode vlag ge hesen. Het is dan verboden te zwem men. Wie het toch doet riskeert een bekeuring. De politie patrouilleert voortdu rend met een speed-boot voor de kust in voortdurende verbinding met de hoofdpost en de surveillance op het strand met behulp van kleine transistor zenders en ontvangers. De politie heeft bovendien ook nog toe zicht te houden op de exploitanten van de strandtenten, die verplicht zijn op het hun verpachte stuk ook toezicht te houden. Bovenal heeft de strandpolitie een bijzonder drukke taak met het terugbezorgen, bewa ren en kalmeren van verloren kin deren. Wanneer zich in de post ver loren kinderen bevinden, wordt er een witte vlag gehesen met een blauw vraagteken er op. Niet zelden hebben de politiefunc tionarissen meer werk met de moe der. Het is weieens voorgekomen, zo vertelde ons Brigadier Brouwer van de strandpolitie, dat móeders met vlugzout bijgebracht moesten wor den. En toen wij later op een bank het een en ander eens zaten te over peinzen hoorden we iemand wiens wieg waarschijnlijk niet ver van de Westertoren heeft gestaan onvervalst zeggen. „Ga rechtop zitten, man, je bent hier niet om te legge maar om te geniete". Waarop wij de sobere intimiteit van Katwijk van streek gebracht door zoveel levenswijsheid zonder aarzelen de rug hebben toegekeerd. Westerling op de film Hij wilde het eerst niet geloven Raymond „De Turk" Westerling, de gezette 43-jarige voormalige ka pitein van het Nederlands-Indische leger, wilde het niet geloven, toen verscheidene buren hem gisteren in het Friese dorpje Marssum kwamen vertellen dat Indonesië van plan is een film over zijn optreden in Indo nesië in 1946 te maken. Toen hem gistermiddag het nieuws, afkomstig van het persbureau „An- tara" in een telefoongesprek met het ANP bevestigd werd, barstte hij aan de andere kant van de lijn uit in een bulderend gelach. „Dit zal wel weer een nieuwe poging zijn, om mij uit m'n tent te lokken, maar ik beschouw de hele zaak als een poppekast", was daarna zijn commentaar. Het deed hem deugd, dat het le gendarische dodencijfer van 40.000 volgens dit laatste bericht inmiddels was ingekrompen tot 4.000, „maar het zijn er alles 'bij elkaar nog geen 500 Indonesiërs geweest, van wie er een aantal tijdens gevechten is ge dood en de rest door middel van standrechtelijke executies wegens be gane misdrijven", zo meende hij. De heer Westerling, die zich on langs een rijksstudiebeurs van 2000 gulden per jaar zag ontgaan, omdat zijn vorderingen in de studie voor tenor daar niet langer aanleiding toe zouden geven, verklaarde zijn stu die voor het einde van dit jaar te willen voltooien, om daarna in Duits land te gaan optreden. Hij begon zijn zangstudies eind 1956. PRIJS BACONVARKENS VERHOOGD Met het oog op de ontwikkeling van de varkensmarkt heeft het be stuur van het produktschap voor vee en vlees besloteij de prijs voor ba- convarkens ingaande maandag 12 augustus met f 0,05 te verhogen. Dientengevolge zal met ingang van die datum voor baconvarkens in de kwaliteitsklassen 1 t/m 4 een prijs gelden van respectievelijk f 2,46, f 2,40, f 2,37 en f 2,34 per kg koud geslacht gewicht. Opbrengst kleinfruit in Zeeland gedaald De teelt van aardbeien, frambozen en bessen heeft dit jaar voor de te lers in Kapelle en omgeving, het be langrijkste Zeeuwse produktie-cen- trum van deze gewassen, heel wat minder opgebracht dan het voor gaande jaar. Uit een overzicht, verstrekt door de veiling in Kapelle-Biezelinge, blijkt, dat deze kleinfrudtprodukten bij genoemde veiling in 1963 op brachten 2.260.585 tegen het voor gaande jaar 3.000.863.04. De kg-op- brengst daalde van 2.2 min kg tot 1.9 min kg. Deze opbrengstdaling van 0.75 min gulden komt in hoofd zaak voor rekening van de aardbeien min gulden), waarvan de oogst mislukte tengevolge van vruchtrot. De frambozenoogst was iets groter dan het vorig aar (604 ton) en de opbrengst kwam even boven een miljoen gulden tegen het vorig jaar 918.000. Teleurstellend was de prijs ontwikkeling bij zwarte ën rode bes- De boulevard in de late middagzon Meisje door zeven man lastig gevallen Een zestienjarig Schevenings meis je is gistermiddag om half drie in een stille straat in Scheveningen door een aantal mannen in een volks wagenbusje gesleurd en drie uur lang door Den Haag en Scheveningen gereden. Om kwart voor vijf werd ze volkomen overstuur op het Rijs- wijkseplein afgezet. Het meisje is toen met de tram naar huis gegaan en heeft later op de avond met haar ouders aangifte gedaan bij de politie. In het grijsgroene busje zaten ze ven man-nen, twee in de bestuur- dienscabine en vijf in de laadruimte. Tij dens de rit pleegden zij tal van haruditas>telijkheden. Het meisje heeft van vier man een signalement kun nen opgeven. De mannen in de laad bak waren allen ongeveer twintig jaar. Een van hen had éen rossige ringbaard. Een andere zou uitslui tend Duits hebben gesproken. De be stuurder van de wagen was volgens het meisje een man van ongeveer vijftig jaar. De Haagse zedenpolitie heeft de zaak in onderzoek. De zevenjarige J. H. Engelsman is gisteren met zijn fietsje op de au toweg in Borger gegrepen door een trekker met oplegger. Het kind werd zeer ernstig gewond naar het Wilhel- minaziekenhuis in Assen overge bracht, waar het na aankomst is overleden. In een ziekenhuis in Arnihem is de 58-jarige heer A. Regelink uit Arn hem aan die verwondingen overle den, die hij opliep toen hij j.L zater dagavond bij het oversteken van een straat werd aangereden door een personenauto. De automobilist zou ondier de in vloed van alcohol hebben verkeerd. (Doop W. van Rhijn, molenaar van De Valk) De korenmolen ,,'t Fortuyn", hoe wel niet voorkomend bij Blaeu stond volgens „het Molenboek", aanwezig in het Gemeentearchief, reeds in 1645 achter de Zandstraat. Op de kaart van C. Hagen uit 1675 komt de molen voor als bovenkruier met stelling. Volgens Dienstboek le fol. 256 in het Gemeentearchief van het jaar 1673 moesten de molens borgtocht stellen van 50.— volgens art. 2. Dit waren o.a. de molens ,,'t For tuyn" en de „Vroegop". In 1741 is consent verleend om de korenmolen ,,'t Fortuyn" op de Vest wal aan de Zandstraat van steen te vernieuwen. Op de hierbij gevoegde afbeelding van de Marepoort staan ten Oosten daarvan twee stellingmolens. De af beelding is een kopergravure van 1762, door Abr. Delfos naar een te kening van J. de Beyer, aanwezig in het Gemeentearchief. De eerste molen is ,,'t Fortuyn', de tweede zal de molen „de Stier" ge weest zijn. In 1751 werd als mole naar van ,,'t Fortuyn" genoemd Ger- rit van der Meulen, deken van het Molenaarsgilde. De eigenaars van de korenmolens „de Valk", „de Korenbloem", „de Lely", ,,d'Oranjeboom", het Lam" en „de Stier" wendden zich tot de Heren van de Gerechte van Leiden in ver band met de slechte uitkomsten van hun bedrijven, om toestemming de korenmolen ,,'t Fortuyn" te mogen slopen met bepaling, dat in de plaats hiervoor geen korenmolen weer zou worden gebouwd. Deze molen had den de zes molenaars gezamenlijk aangekocht op 8 januari 1786 voor 30.555. Het verzoek werd afgewe zen en gelast werd om de molen in staat te brengen om te kunnen ma len, teneinde bij langdurige wind stilte voor de burgerij te kunnen blijven werken, volgens acte van 18 januari 1787. Later, na 1790, is de molen ,,'t Lam" genoemd. Hij stond tegenover de Stadsmolensloot, thans terrein van de Lichtfabrieken en is in 1850 af gebroken. Naar mededeling van mijn moeder was het een zeer hoge mo len. Toen in 1813 de gezamenlijke "mo lenaars de molen „de Korenbloem" bij de Morspoort aankochten, namen zij te hunnen laste de verbintenis, door hen aangegaan - gepasseerd 28 oct. 1775 - groot per reste 4000.- gevestigd op de korenmolen ge naamd geweest ,,'t Fortuyn" en nu genaamd ,,'t Lam", staande op de Vestwal, tegenover de Zandstraat. Op een oude kaart komt nog voor molen „de Heer" tussen „de Vroeg op" en „de Stier", nabij de Heren poort. Deze wordt niet vermeld in het Leids Jaarboekje van 1926, blz. 79. De molen „de Vroegop", staande op het bolwerk, komt op de grote kaart van C. Hagen van 1675 voor als gesloten standaardmolen en is in 1731 gesloopt. Een verzoek van de Deken en de Hoofdlieden van het Molenaarsgilde om de korenmolen „de Koe" (bij de Koepoort) en „de Vroegop" af te breken, werd door die van de Ge rechte op 11 oct. 1731 ingewilligd.* Zie gerechtsdagboek vvv, fol. 94 en 2e register, vervattende de molen op de wallen fol. 5. Gem.-archief. Minimummaat voor peren verlaagd Het produktschap voor Groenten en Fruit heeft besloten tot een ver laging van de minimummaat voor peren. In de periode 7 augustus tot 9 september 1963 zullen peren in de maat 3540 mm voor consumptie verkocht mogen worden. Na 9 sep tember wordt de minimummaat weer 40 mm. Ook in voorgaande jaren werd hiertoe besloten in verband met de kleine maat van enkele ras sen zomerperen, die overigens van goede kwaliteit rijn.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7