TUINIER MET MEER PLEZIER DINSDAG L AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Zondagavond is de „Twist- en Limbo-koning" Chubby Checker in het Kurhaus te Scheveningen voor een enthousiast publiek opgetreden. Dat dit tiener-idool ook gymnastische kwaliteiten heeft, bewijst deze foto, welke tijdens het brengen van een limbo genomen werd. DE HAARLEMSE BLOEMENKEURING Gladiolenweelde in het Krelagehuis Volgende week maandag levert de top van de Nederlandse gladiolen- kwekers strijd om de meest begeerde trophee: de „cup" van de Nederland se Gladiolen Vereniging. Maar gis teren leverden de vaderlandse kwe kers een voorproefje van hetgeen straks in het Krelagehuis aan de Leidsevaart te Haarlem te wachten staat. De tafels bogen gewoon door onder het gewicht van de honderden variëteiten en de jury kende behalve de getuigschriften van verdienste en de idems eerste klasse niet minder dan vier gouden medailles toe. Eén ging er naar H. J. Salman Zn te Noordwijk, die een indrukwek kende groep gtrootbloemige aan winsten ten tonele voerde. Een lust voor het oog al ddie zwaar gebouwde variëteiten met de best gevormde tak ken te zien. De Noondwijkse firma zag aan die purperkleurige Robert Kodh een getuigschrift eerste klasse toe gekend. Dezelfde onderscheiding kre gen de rose Sweepstake, een reus on der de reuzen, die aan sommige tak ken elf bloemen tegelijk open had, de aparte iilakleurige Memorandum, de iiohtrose Penosi, de. fonkelend rode Trance en de wat somber getinte Blue Conqueror. In deze groep was nog veel meer moois te bewonderen. Te veel om op te noemen, al willen we de rode Pres. Kennedy en de ivoorwitte Oremano nog speciaal naar voren halen. Een gouden medaille werd ook toe gekend aan de enorme groep van P. Visser uit St. Pancras. Een greep uit het vele moois: de zeer exentriek ge tinte Robin, purper met diep purper merk, de witte Polar, de middelgrote fraai gebouwde Zenith, de prachtige zalmrose Rosalind en de kleinibloe- mige witte Little Trophy. Goud ging eveneens naar de fa. Ko nijnenburg Mark te Noordwijk, die zowel de elegant gebouwde butter fly-types als grootbloemige nieuwig heden voor het voetlicht bracht. De witte Telstar werd nu met een ge tuigschrift van verdienste bekroond, heel apart vonden we de okerkleurige Roulette, die een rood merk in het centrum heeft en fantastisch mood van kleur was de gloeiend rode Red Hat. Typisch van kleur, een menge ling van lila en abrikoos, was Canee, terwijl Expressivo, lilakleurig met witte vlek, de witte Zwanenburg, de gele Aldebaran en de prachtige hei denrode Spirito er ook mochten we zen. Van de fa. Bijvoet Co uit Over- veen noteerden we de mooie Frede- rico, een grootbloemige rode aan winst met een witte vlek in het hart, White Christmas was een zeer goede aanwinst van de fa. Frijlink Zn uit Sassenheim, die tevens de kloeke AF3 etaleerde. Aan de rose Rosy Frills van K. Kooy, St. Panoras, werd een getuig schrift van verdienste toegekend en deze firma bracht verder de fors ge bouwde rose Long Island, de grap pige Pecoté, crème met rood randje, de opvallende Riant, rose rood met gele vlek en enkele andere aan winsten naar voren. De vierde gou den medaille prijkte bij de groep van A. J. Preijdie, Breezanid, die o.m. de rose Gay Time en Innocenre presen- Winnaars krijgen vijf dagen extra verlof De dienstplichtige militairen van het dertiende bataljon van het gar deregiment fuseliers „Prinses Irene" uit Schalkhaar, die hebben deelge nomen aan de NAVO-schietwedstrij- den te Sennelager nabij Paderborn en deze wedstrijd hebben gewonnen, krijgen vijf dagen extra verlof. De commandant van het eerste le gerkorps, luitenant-generaal F. van der Veen, heeft hen dit meegedeeld tijdens een ontvangst in het stafge bouw van het eerste legerkorps in Apeldoorn. Ook ontvingen de Neder landse militairen een tevredenheids betuiging. Luitenant-generaal Van der Veen liet zich waarderend uit over de goede teamgeest en het uit stekend moreel van de Nederlandse deelnemers aan de wedstrijden, waar bij gestreden werd om de „Leclerc- prijs", een wisselprijs voor de geal lieerde landstrijdkrachten in Cen- traal-Europa. teerde met Samuel Pickwirk, 'n heel apart getinte aanwinst: een mixture van geel en abrikoos en rood. Van Van Til-Hartman, Hillegom, zagen we beste lelies. Onder meer onge woon zware takken van lilium aura- turn platyphylium, mooie kwaliteit longiflorum giganteum en ook lilium Akatsuhi, een Maximowiczy-type met kloeke bloemen. A. J. v. d. Zwet uit Roelof arendsveen etaleerde beste bakken van lilium Mount Everest en lilium White Superior en de Lissese bijgoedkweker P. Drost besloot de keuring met exemplaren van Hae- manthus multiflorus met bolvormige oranje bloemen die in de volksmond „poederkwast" worden genoemd. Schapenmarkt Leiden vroeger? Maandag a.s. zal vervroeging van het aanvangsuur van de Leidse vee markt in de Raad worden behandeld. In de Verordening op de Veemarkt is het aanvangstijdstip van de vee markt-op vrijdag voor de maand april gesteld op 6.30 Uur en Voor de overige maanden op 7 uur. Sinds geruime tijd doen zich op die tijdstippen, op dagen waarop de veemarkt wordt gehouden, nabij de Turfmarktbrug in toenemende mate verkeersmoeilijkheden voor tijdens de aanvoer van schapen en lamme ren. Deze moeilijkheden worden ver oorzaakt door de op de Oude Singel en de Beestenmarkt stilstaande vee- auto's, welke de doorgang voor het dan reeds vrij intensieve rijverkeer belemmeren. B. en W. achten het gewenst in deze situatie verbetering te brengen door de schapen- en lam- merenmarkt reeds om 6 uur open te stellen. De meeste aanvoer zal dan achter de rug zijn op het tijdstip, dat het verkeer intensiever begint te worden. Met deze maatregel zal niet alleen het verkeer, doch ook de han del zijn gebaat. Als gevolg van de vrije zaterdag is namelijk het vervoer van vee naar het buitenland op die dag zeer be perkt, zodat het voor de exporteurs van belang is hun aankopen op vrij dag zo vroeg mogelijk te kunnen doen teneinde zeker te zijn van transport. Voor het overige vee is vervroegde openstelling van de markt niet noodzakelijk. Van de thans bestaande mogelijk heid om in de maand april de markt om 6.30 uur te laten beginnen, werd in het verleden ook alleen maar ge bruik maakt voor de schapen- en lammere nimarkt. B. en W. zijn daar om van oordeel, dat voor het overi ge vee het aanvangstijdstip van de markt, gedurende het gehele jaar kan worden gesteld op 7 uur. Prins Constantijn op bezoek bij Nederlandse verkenners in Marathon Kroonprins Constantijn van Grie kenland heeft gisteren ter gelegen heid van de verjaardag van prinses Irene een bezoek gebracht aan het kamp van de Nederlandse padvin ders op de wereldjamboree in Mara thon (Griekenland). Een verkenner uit Suriname ver raste de prins met een inheemse pijl en boog en de leider van het Neder landse contingent Jaap Versteeg bood prins Constantijn een boek met foto's aan over diens laatste bezoek aan ons land. De prins bezocht onder meer de ziekentent waar op het ogenblik twee verkenners zijn opgenomen: Gerrit Scholte uit Den Haag en Jan de Kreuk uit Utrecht. Zij verkeren in goede conditie en zullen vandaag weer volop aan de jamboree deelne men. De 55-jarige C. Verschuren uit Amsterdam, die vrijdagmiddag ern stige verwondingen opliep bij een botsing tussen twee personenauto's en een bestelauto op de hoek van de Cornelis Schuytstraat en de Van Breestraat in Amsterdam, is daaraan vanmiddag overleden. D.e heer Ver schuren bestuurde een van de bij de botsing betrokken auto's. Ontvlucht en weer gegrepen Om zeven uur gisteravond is uit het potitiebureau aan de Jan Hendrikstraat in Den Haag een meisje ontvlucht. Zij kon enige tijd later worden gegre pen. Het was de 19-jarige on gehuwde E. J. M. van der L. Zij werd door de recherche ge hoord in verband met de dief stal van een zonnebril uit een winkelmagazijn in de binnen stad. Toen zij na het verhoor nog even in de recherchekamer moest wachten, wilde zij een pleister op een blaar op haar voet hebben.\ Omdat zij haar voet eerst even wilde wassen, ging een rechercheur met haar naar het toilet, waar hij haar een ogen blik alleen het. Even later opende 't meisje de deur, waar de rechercheur voor stond en zij sprintte langs hem heen de trap af en het bureau uit. In de binnenstad sprak zij de bestuurder van een per- sonenbusje aan. Zij zei dat ze achterna werd gezeten door kerels. De chauffeur is met haar in het busje weggereden. De achtervolgende politieman nen hadden inmiddels een per sonenauto laten stoppen en gingen het busje achterna. Het werd later gedwongen te stop pen. Het meisje werd uit de auto gehaald en naar het bu- reau gebracht. Zomerbloeiers op de vensterbank In deze tijd van het jaar heeft menige vensterbank behoefte aan vernieuwing. Verschillende kamerplanten zijn naar buiten verhuisd en het wordt voor onze ramen een beetje saai. Daarom speuren we naar zomerbloeiers, die er weer fleur in brengen. Dat deze in huis niet altijd een succes worden, ligt vaak aan de overgang van de koele frisse bloemenwinkel, naar de droge kamerwarmte met soms felle zon, waar ze niet aan gewend zijn. Daarom zullen we hier enkele wensen van deze allemansvriendjes, die dikwijls te leurstellen, naar voren brengen. Ster van Bethlehem (Campanula isophylla alba) Deze populaire hangplant met haar witte stervormige bloemen, als een waterval omlaag hangend, kopen we in de winkel meestal in opgebonden staat. Ze laat zich dan ook goed langs een rotan rekje over een pira mide van ijzerdraad leiden. Als hangplant voldoet ze het meeste als ze aan het plafond voor het raam wordt opgehangen of op een verhoging (eventueel omge keerde bloempot) wordt gezet, waardoor de ranken ongehinderd afhangen en volop licht kunnen opvan gen. Deze klokjesbloem is namelijk meer gesteld op licht dan op zon. In elk geval tegen middagzon scher men, maar beter nog in de vroege ochtendzon of des noods voor een licht zonloos venster kweken. Verder verlangt ze een niet te vochtige atmosfeer en niet te veel water op de aarde. Alleen gieten als deze licht van kleur is en droog aanvoelt. Niet over de plant sproeien en om de 14 dagen kamerplantenmest toe dienen. Belangrijk voor een langdurige bloei is ver der het dagelijks controleren op uitgebloeide bloemen en deze meteen uitknippen. Dan kan de bloei van juli tot diep in de herfst voortduren. De lichtblauwe Campanula fragilis bloeit dikwijls reeds in juni en is over het algemeen teerder van bouw en minder weelderig bloeiend. Er bestaat ook nog een grijsbladige vorm Campanuli mayi, mooi als kleurcontrast met de blauwe bloemen, maar minder houdbaar in de winter. Wasbloem (Hoya carnosa) Een geliefde hangplant met leerachtig blad en bundels vleeskleurig tot witte ronde bloemschermen, met was achtige stervormige bloempjes. In tegenstelling met praktisch alle planten, moeten deze na de bloei niet verwijderd worden, omdat zich daaruit weer nieuwe knoppen kunnen ontwikkelen. Bij droge warmte kun nen de knoppen verdrogen. Ze verlangen meer licht dan zon en worden af en toe bespoten. Tijdens groei en bloei veel water op de aarde en om de veertien dagen kamerplantenmest. Droger overwinteren, bij een temperatuur van plm. 12 gr. C. De kleinbladige rankende Hoya bella kan minder zon en meer warmte verdragen. Achimenes Een zomerbloeiende plant, die vaak ten onrechte on der de bolgewassen gerekend wordt door haar rups achtige wortelstokjes en het verlangen naar volkomen droog overwinteren. Vooral de violetkleurige, brons- bladige Paul Arnold is tegenwoordig een modeplant, maar in huis is het plezier er meestal gauw af. Dat komt omdat ze niet van zon houdt, maar wel van warmte en een vochtige atmosfeer. Daarbij matig water en eens in de veertien dagen kamerplanten mest. Zodra ze gaat aftakelen, meestal in september het geval, verder droog bewaren en op een niet te koele plaats, boven 8 gr. C. tot februari. Een plant niet kennen betekent vaak haar verkeerd behandelen en daarvoor zijn ze toch eigenlijk te lief en te duur! A. C. Mulder-Idzerda. „Schafgravers in Oost-Flevoland VLIEGTUIG UIT KOOLZAADAKKER Kostbare erfenis De echtgenoot van de in Giethoorn woonachtige actrice Andrea Dom burg, de heer F. Posthuma de Boer, die naast de muziek ook de schilder kunst beoefent, werkte vorige week in Urk, toen de heer H. Hakvoort, oud-kapitein van de Urker boot- dienst, hem een uit een erfenis ver kregen schilderijtje toonde. De heer Posthuma de Boer meende in het schilderij, dat een Christuskop voor stelt, een werk van de schilder Mat- thijs Maris te herkennen. Hij ging ermee naar dr. Hannema, voormalig conservator van het Booymans-van Beuningenmuseum in Rotterdam. Deze bevestigde het vermoeden van de heer Posthuma de Boer. De Ur ker oud-kapitein weet zich thans ei genaar van een kostbaar schilderij, dat zeker enige duizenden guldens waard is. Ex-nazi's zaten hem dwars Sergeant A. J. Hinssen uit Gilze Rijen en zijn mannen van de ber- gingsdienst van de Koninklijke Luchtmacht hadden er gistermiddag plezier in: zij haalden in korte tijd de een na de. andere „schat" uit de bodem van de polder Oostelijk Fle voland. Nog maar net was de ploeg van de bergingsdienst na de lange rit van Noord-Brabant in de nieuwe polder aangekomen, of daar verscheen een aantal belangstellende journalisten, benieuwd naar de vondsten van de vorige week en belust op het nieuws dat op deze eerste dag van een nieu we week zou worden opgegraven. De aanwezigheid van die belang stellenden, die zelf ook niet bleven toekijken, scheen de mannen van de bergingsdienst nog meer te inspireren dan anders. In korte tijd werd een vrij groot aantal delen van een heel oud vliegtuig uit de koolzaadakker gegraven. Bij die delen behoorden de reeds vorig jaar gevonden resten van een landingsgestel met spaakwielen, stuk ken van de ballonbanden, de koeler. Deze middag kwamen te voorschijn een machinegeweer, patronen, sein- patronen, een toerenteller, het mid denstuk van de bovenvleugel, voorts mogelijk een vizier, de benzinetank. Het is nog niet te zeggen welk vliegtuig hier nu is teruggevonden. Het waarschijnlijkst is, dat dit de resten zijn van een toestelletje uit de Eerste Wereldoorlog. Niet uitge sloten is het dat het een Fokker D. VII jachtvliegtuig is. Het machinegeweer, dat maandag uit de klei werd getrokken, is in Ber lijn gemaakt; op de zijkant van het geweer staat o.m. „Parabellum 1913" en daaronder „Berlin". De toerenteller gaat tot een maxi mum van 1800 per minuut. De schaal verdeling van deze teller vermeldt de "naam van een doctor uit Leipzig wiens naam niet geheel te ontcijfe ren is. De vliegmachine is met groene verf bestreken geweest. De brandstoftank van koper kwam nog vrjj ongeschon den uit de grond. „Lancaster" Het staat nog niet vast of de delen van een Britse machine uit de Twee de Wereldoorlog die vorige week zijn gevonden inderdaad stukken zijn van een der Lancaster-bommenwerpers waarmede in de nacht van 16 op 17 mei 1943 aanvallen zijn gedaan op stuwdammen in Duitsland. Op de brokstukken en vleugeldelen zijn geen letters of nummers gevonden die bevestigen dat het hier het vlieg tuig van Barlow betrof. Berichten uit Lourdes Jubileum gevierd In aanwezigheid van mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen, hebben de ruim 2000 Nederlanders, die momenteel in Lourdes verblijven, het tachtigjarig bestaan van de Na tionale Bedevaart gevierd. Mgr. Nierman belichtte in de Salie de Notre Dame het bedevaartswerk in deze moderne tijd en roemde het werk van de drie erkende bedevaarts organisaties, die telkenjare zo'n groot aantal gezonde en zieke pelgrims naar Lourdes brengen. Mgr. dr. Th. v. d. Bom gaf een over zicht van de organisatie, terwijl bur gemeester W. van Elk van Bemmel het werk van „Heil der Zieken" schetste als een organisatie, dde jaar lijks honderden zieken een gratis Lourdesreis kan verschaffen. Mr. A. F. A. van Velzen sprak over het werk van de Aartsbroederschap van de Zeven Smarten. Opvallend is het grote aantal jeug digen, dat zich dit jaar beschikbaar heeft gesteld om als brancardier of infirmière in Lourdes te werken. Hieronder bevindt zich een groep van vijftig meisjes van de Mater Ama- bilisschool te Haaksbergen onder lei ding van kapelaan Jongerius. Verder zijn er weer gidsen, voortrekkers en gezinsverzorgsters meegetrokken om in Lourdes die zieken te helpen. Het Gooi is vertegenwoordigd met een groep van ruim honderdtwintiig pelgrims en een groot aantal zieken, terwijl het bisdom Groningen met 58 zieken en gezonden in Lourdes aan wezig is. Deze 77ste Nationale Bedevaart, waarbij zich de Monffortaanse heeft aangesloten is een waardig besluit van de viering van het tachtigjarig bestaan van de Nationale Bedevaart. In totaal heeft de Nationale Bede vaart in dit jubileumjaar zeven extra treinen met zieken en gezonden naar Lourdes vervoerd. De zesjarige R. G. Huisman uit Lange Ruige Weide, is gisteren toen zij met haar fietsje de weg opreed, voor de ouderlijke woning door een passerende auto aangereden. Het meisje werd met een ernstige hoofd wond en een gebroken arm in het ziekenhuis te Woerden opgenomen, waar zij in de loop van de middag is overleden. De Westduitse arts dr. Erich Hatte- rioh is met zijn gezin de Bondsrepu bliek uitgevlucht. Na zijin vakantie wil hij emigreren. Dr. Hetterichs naam scheelt slechts één letter met die van dr. Herterich, die in Würz- burg een campagne op touw zette te gen verscheidene ex-nazi's die tot vrij hoge posten in het gemeentebestuur waren opgeklommen. Deze dr. Herterich werd tijdens en na zijn aotie zo van alle kanten be dreigd en het leven werd hem zo op alle mogelijke manieren onmoge lijk gemaakt, dat hij met zijn gezin de wijk moest nemen naar Zweden. Er zijn vele tegen Herterichs ac tie gekante Duitsers die de namen Herteriah en Hetterich niet uit el kaar kunnen houden. Niet alleen ont ving Hetterich stromen brieven met dreigementen en werd hem in tal van telefoontjes de huid vol geschol den, maar ook werd hij in zijn spreekkamer regelmatig opgezocht door mensen die hem een pak slaag wilden geven. Evenals Herterich ziet nu ook Het terich zich gedwongen om Duitsland te verlaten, op de vlucht voor de ex- nazi's. Olifanten-drijfjacht voor Koningin Tijdens het officiële bezoek dat koningin Juliana en prins Bernard van 15 tot 22 oktober aan Thailand brengen, zal te hunner ere in de noordelijke stad Oherugmai *een drijf jacht op olifanten gehouden worden. De 26-jarige Amerikaan Craig Breedlove heeft maan dag op de Zoutvlakte van Bonneville in de Amerikaan se staat Utah het absolute wereld snelheidsrecord ter land verbeterd. Breedlove maakte over de voorge schreven afstand van 1 mijl, die tweemaal afgelegd moest worden, eerst een gemiddelde snelheid van 624 kilometer per uur en vervolgens een gemiddelde van ruim 688 km per uur. Zijn totaalgemiddelde van ruim 656,612 km per uur lag aanzienlijk boven dat van de Brit John Cobb, die in 1947 tot 634 kilometer per uur kwam. Op de foto Graig Breedlove voor zijn straal- auto „Spirit of America", waarmee het record werd gebroken.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5