DRUM STEEDS MEER MftHHEH ROKEN HALF ZWAAR - HEEL LEKKER Waarheid en romantiek overbruggen GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN DINSDAG P AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 (Advertentie) Gevestigde personen in de week van 24 t.m. 31 juli 1963 H. Huigen en fam., onderwijzer, Duyvendakstr. 16. T. J. Verelzen en fam., fabricage- planner, Moddermanstr. 6. F. L. Neu- man en fam.,' rijksambtenaar, Bach- straat 1. J. Plasmeijer en fam., ge reedschapmaker, Mozartstr. 125. R. A. C. Nardten en fam., bedrijfsleider, Vivaldistr. 17. R. Rackévan de Veer en fam., Valdezstr. 4a. D. G. de Rooij en fam., adj. directeur, Zocher- straat 10. A. van BeelenStout, Vi valdistr. 114. H. de BoerLouwrier, Coninckshof 10. E. J. D. HaslAnghuis, Klikspaanweg 34. I. W. Janssen, me disch analiste, Joh. de Wibtstr. 22. A. J. M. Kremer, apothekersassistente, Varkenmarkt 26. K G. A. Feist, re gisseur, Nieuwsteeg 7. C. J. A. M. Wa lenkamp, stuurmansleerling, Rijns- burgerweg 43. A. L. M. Peters, Mors- kade 9. A. A. Mesmande Gelder, Kanaalweg 82. M. J. C. van Leeuwen van Dijk, kantoorbediede, Boshui- zerkade 8. M. PottersMoraal, Bloe mistenlaan 41. J. J. C. van den Broe- keWeber, a.b. t.o. Sumatrastr. 66. P. van Veen, leeraar-musicus, Haar lemmerweg 46a. B. M. J. Hogenboom, Rijnsburgersingel 22a. B. A. M. F. V erbiestThuysbaert, Boerhaaveln. 66. C. PaansWesterhout, Plantsoen 1. C. W. Steeneveld, lerares, Steenstr. 43. H. Uitholvan der Giessen, Hooi gracht 38. G. Volbeda, keurmeester, De Ruyterstr. 31. R. Lagrouw, Klik spaanweg 42. G. M. Laros, organist- leraar, Lijsterstraat 19. A. Kret, auto- rijschoolhouder, Oude Singel 26. S. M. E. KaterArends, Boerhaavelaan 2. L. F. Hartogs, betonwerker, Bloem- straat 30. C. Ma van Muiswinkel, buf fetjuffrouw, Gerrit Doustr. 29 a. F. M. J. L. Weijers, naaister, Maredijk 60. A. P. de Kruiff, slager, Anna Pau- lownastraat 26. A. van Leeuwen, chauffeur, Vollersgracht 2a. M. H. v. d. Stok, Apothekersdijk 26a. M. Kar- ruppannan, glas-instrumentmaker, Seringenstraat 4. L. P. Groenewegen Warmonderstraat 8. S. Boersma, ass. Rijksbel. Seringenstraat 56a. Vertrokken personen in de week van 24 t/m 31 juli 1963: N. J. E. Wiebes, Rijnsburgerweg 10, Arnhem, Vrij Nederlandstr. 46; M. S. de Smet, Burggravenlaan 96, Biervliet, Burg. Maarleveldstr. 11; J. van Toor, Tib. Siegenbeekstr. 26, Vlaardingen, Schiedamseweg 121; M. J. Nijkamp en fam., v. d. Brandeler- kade 23, Nijmegen, Hindestr. 2; J. J. Kersten-Jansen, Marnixstr. 31a, Arn hem, van Lawick van Pabststr. 117; M. C. Latuhihin, A. van Burenhof 29, Duitsland; F. Koot-v. Daalhoff, Gal gewater 8, Apeldoorn, Moeflonstr. 69; I. M. M. Fritz, Noordeinde 50, Breda, Sprundelsebaan 47; M. C. van der Veer-Burer en fam., Burggravenlaan 216, Voorschoten, Pr. Bernhardlaan 41; G. van der Lelij en fam., Nieuwe Rijn 64a, Vleuten-de Meern, Veldhui- zenlaan 55; J. Jong-Lotte en fam., Sophiastr. 74a, Den Haag, v. d. Bergh- str 19; N. A. Schut, Lange Mare 71a, Hilversum, Trompenbergerweg 3; E. E. van Buren-Plu, Zaanstr. 43, Rot terdam, Nw Binnenweg 402b; M. J. Penseel, Driftstr. 73, Diemen, Juliana- plantsoen 45; H. Wortman, Falckstr. 6, Duitsland; J. A. van der Kamp, Jac. Catslaan 61, Australië; L. M. Dierx, Tit. Brandsmalaan 53, Gronin gen, Reviusstr. 33; A. M. Juffermans en fam., ab Herm. Costerstr. Sassen- heim, Baanbrekersweg 10; E. H. Ver- hoef-Dovianus, Verdistr. 103, Amster dam, Kleine-Beerstr. 25 hs; M. C. Wijngaarden-Bik en fam., Calandstr. 23, Den Haag, 2e Schuytstr. 191; C. van Raalte en fam., Boerhaavelaan 162, Assen, Lorentzstr. 6; P. J. Stik- kelorum en fam., Buys Ballotstr. 10, Den Haag, Noorderbeekstr. 137; D. J. L. Kors, Piet Paaltjespad 8, Bloemen- daal, Adr. Stoopplein 14; C. D. Groojt, Rooseveltstr. 21, Amsterdam, Jeker- str. 92 III; E. van der Vegt, Rijnsbur gerweg 10, Wassenaar, v. d. D. van Maasdamstr. 18; A. W. Frentzen, Schelpenkade 45, Meppel, Stations weg 1; T. J. A. Kor ver, Lage Rijn dijk 47, Beverwijk, Zeestraat 271; A. G. M. Strengers-v. d. Kleij, Boer haavelaan 14, Leidschendam, Prins Bernhardlaan 29; A. van der Star, Langestraat 59 Schiedam, Singel 232a. Dezer dagen zijn per boot Nederlandse middelbare scholieren in ons land gearriveerd, de meesten met een „high-school"-diploma op zak. Deze jongens en meisjes hebben een jaar lang in de Verenigde Staten vertoefd en daar volop aan het school- en gezinsleven deelgenomen, zodat zij meer als Amerikanen dan als Nederlanders weer helemaal aan de sfeer thuis moeten wennen. De drie „repatrianten" op de foto zijn vlnr: Anton Barendsz uit Boskoop, Marian van Paridon uit Katwijk en Maarten Goslings uit Oegstgeest. Met 2500 andere jongelui uit Europese landen waren zij door de American Field Service uitverkoren, deel te nemen aan het „beurzenprogramma". Hun opwindend jaar in Amerika werd besloten met een grootse bustocht van vier weken door het onmetelijk grote land. Het bezoek aan president Kennedy ligt nog vers in het geheugen. NEDERLANDSE TOERIST OVERLEDEN NA VISSEN ONDER WATER De 47-jarige R. Gobec uit Rotterdam is gisteren in een ziekenhuis van Savona in Italië overleden. De heer Gobec was bij het vissen onder water onwel geworden. De toerist viste nabij Savona ter hoogte van kaap Noli onder water. De heer J. Jongen, een familielid van de heer Gobec,* kwam hem on middellijk te hulp, evenals enkele andere vissers. Kort na aankomst in het ziekenhuis overleed de Neder lander. Na een aanrijding met een per sonenauto is vanmorgen de 65-jari- ge L. van Raalten uit de Riouw- straat in Den Haag korte tijd later overleden. De heer Van Raalte liep op de Koninginnegracht van een vluchtheuvel de rijweg op. Hij werd aangereden door een passerende au to. NIEUWE UITGAVEN. „Exodus" door Leon Uris. Uitg. Hollandia N.V. Baarn. „Exodus" is het verhhal van de stiahting van de Joodse staat Israël. Het begint met de sensationele ont snapping van vele Joden uit de con centratiekampen op Cyprus, waar zij door de Engelsen waren vastgehou den uit.vrees voor complicaties, met, de Arabieren in het toenmalige Brit se mandaatgebied Palestina. Het schip, waarmede zij ontsnapten, heette ook de „Exodus". Velen ken nen deze uitstekend geschreven ro man van Leon Uris en hebben de naar dit boek gemaakte film gezien. Thans ligt de 23e (goedkope) druk voor ons, een bewijs dat de belang stelling voor dit navrante relaas van een lijdend en strijdend volk nog al tijd (en terecht) groot is. SCHEEPSBERICHTEN Acamaea-t 6 te Punta Cardon Algorab 5 v. Las Palmas nr. Antw. Alnitak 6 te Bahia Alwaki 5 v. Madras nr. Chalna Ammon 6 te Willemstad Batjan 5 van Matarani nr. Callao Castor 5 v. Malta naar Piraeus Ittersum 6 van Le Havre nr. Londen Kermia-t 5 v. Punta Cardon naar Pointe Noire. Khasiella-t 6 te Curagao Lekhaven 4 v. Santos nr. Rio Grande Loppersum 5 v. Bermuda n. Houston Maashaven 5 v. Tema naar Lagos Sarpedon 5 te Baltimore Straat Magelhaen 6 te Eastlondon Zaanland 5 te Bahia Esso Den Haag-t 5 v. Rotterdam nr. Banias Nieuw Amsterdam 5 v. Rotterdam naar Bergen Rijndam 5 v. Rotterdam naar Que bec, 6 te Le Havre. Alamak 5 te Port Said Parkhaven 4 van Lissabon n. Maceio Scheldelloyd 5 te Genua HAZERSWOUDE HOOGMIS UIT HAZERSWOUDE Zondag 11 augstus a.s. de tiende zondag na Pinksteren verzorgt de KRO-radio, in samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep, een uitzending van de Hoogmis in de pa^ rochiekerk van de H. Bernardus te Hazerswoude. De H. Mis wordt gecelebreerd door pater Laurentius Alberti. Pater Al- fons Kroese houdt de predikatie. Het parochiële zangkoor zingt onder lei ding van de dirigent-organist J. Th. Wesselingh de wisselende gezangen van de tiende zondag na Pinksteren en de vaste gezangen uit de Missa in honorem Sanctissimae Trinitatis van Hubert Cuypers. WARMOND RAADSSTUKKEN De raad van Warmond komt op dinsdag 13 augustus a.s. in openbare vergadering bijeen. Aan de orde komt de vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing en invor dering van belasting op honden. De redactie van de nieuwe verordening is op tal van punten gewijzigd en aangepast aan de huidige inzichten met betrekking tot de gemeentelijke belastingheffing. Voor belanghebben den is echter het voornaamste dat de terzake te betalen belasting ongewij zigd blijft n.l. 6.90 voor elke hond uitsluitend gehouden ten dienste van de i landbouw of enig bedrijf van nijverheid of ter bewaking van ge bouwen en erven 8.50 voor elke andere hond. Voorgesteld wordt over te gaan tot plaatsing van een licht punt op de Kerkdam met het oog op de daar aanwezige gebouwen t.w. het verenigingsgebouw de Burcht en het wijkgebouw het Wit Gele Kruis, waarmede wordt voldaan aan een reeds lang bestande behoefte. Door de Leidse afdeling van de Neder landse Jeugdbond van Historici wordt ter gelegenheid van haar eer ste lustrum een bijzonder nummer van haar tijdschrift uitgegeven met, als onderwerp: „Het Huijs te War- mondt". De uitgever heeft zich tot de gemeente gewend met het verzoek of er belangstelling bestaat voor een aantal nummers van dit tijdschrift zulks om o.a. van gemeentewege exemplaren beschikbaar te stellen als representatie bij officiële gele genheden. Voorgesteld wordt voor dit doeleinde een crediet beschikbaar te stellen van 375. Voorgesteld wordt een subsidie te verlenen aan de Stichting Interkerkellijke Gezins zorg. B. en W. zijn van mening dat de omstandigheden waarin de stich ting is komen te verkeren het ver strekken van gemeentelijke subsidie rechtvaardigt. Voorgesteld wordt 'n crediet beschikbaar te stellen voor de verbreding van de Meerrustlaan en een gedeelte van de Herenweg alsmede tot overname om niet van de daarvoor benodigde grond. In ver band met het organiseren van een jeugdconcert door het West Neder lands Symphonie Orkest stellen B. en W. voor in principe te besluiten voor bedoeld concert een crediet be schikbaar te stellen. Geboren: Wilhelmina Gerarda d.v. N J. Duijnhoven en T. Th. v. Breu- kelen; Annemiek Josette d.v. J. Boer en Chr. J. Steur. Irene d.v. J. A. Vuntsma en A. v. Leeuwen; Ingrid Hermanna Regina Maria d.v. P. S. E. van Rijn en A. C. Hogervorst; Jacob Christianus z.v. L. v. d. Lubbe en C. C. v. d. Geest; Adrianus Johannus Paulus Maria z.v. A. L. Duijnhoven en A. C. Beijersbergen; Alice Johan na Maria d.v. J. A. Spaargaren en J. J. M. v. d. Sleet. Getrouwd: Th. J. P. Castien, 25 jaar en C. A. C. Ritzen, 21 jaar; J. J. F. Kok, 30 jaar en A. Th. G. Hoek, 28 jaar; H. J. P. Kuijpers, 22 jar en C. P. Sikking, 18 jaar; H. C. P. Vint- ges, 26 jaar en M. J. van Velzen, 20 jaar; L. M. J. van Haasteren, 28 jaar en E. W. M. Wassenaar, 23 jaar. KATWIJK Strandfeesten VW heeft voor deze week de volgende festiviteiten georganiseerd: dinsdagavond puzzel- rit voor automobielen, motorfietsen en scooters. Start om half zeven bij „De Zwaan". Woensdag grote wan deltocht over vijf en tien km. Start bij het Zee- en Zonnebad aan de Zuid-Bouley.ard; donderdag strand feesten voor kleuters van drie jaar en ouder op het parkeerterrein bij „De Zwaan". Aanvang 's morgens om half tien. Des avonds om 8 uur lampionoptocht. Medewerking ver lenen de plaatselijke muziekvereni gingen. Vrijdag 9 augustus volley bal-wedstrijd op het St. Andreasplein tussen KVC en Badgasten, aanvang 7 uur. Zaterdag 10 aug. voetbalwed strijd tussen Quick Boys en Sport club Enschede in het Gemeentelijk Sportpark. En om 4 uur Zeepresta tietocht over 1500 meter georgani seerd door de Katwijkse Reddings brigade. Start vanaf de Zuidpost KRB, starttij d om drie uur. RIJNSBURG Geboren: Cornelis Jan z.v. J. A. Kromhout en J. W. Hogewoning; Ynskjen Iektje d.v. K. K. Schaafsma en H. J. Lindemulder; Johannes Wil- lef z.v., C. v. Starkenburg en N. v. d. Gugten; Maria Petronella d.v. D. J. van Egmond en P. M. v. d. Sleet. DE ZILK Geslaagd Te Den Haag is ge slaagd voor het examen Duits MO-a (sohoolaote) de heer C. J. Bakker (De Zilk) POSTE RESTANTE ALPHEN AAN DEN RIJN Vakantiespel 1963 had weinig zonnig begin Het was maandag vroeg dag voor die Rowans van de Verkennerij der N. K. J. B. te Alphen aan de Rijn. Die diag begon immers het Vakan tiespel 1963, vier volle dagen van ve lerlei genoegens voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar. Die eerste dag zouden er volkspe ilen worden gehouden op het ijsbaan- terrein. Bijna 1300 kinderen zouden er komen en de Rowans zouden voor die attracties zorgen. Vijf uur in de vroege morgen waren zij daar pre sent. Hoewel het druilerige weer weinig goeds voor openluchtspelen voorspelde, heeft men o.l.v. Rowan- hoofdman F. M. Pensioen het werk energiek aangepakt. Het gebeurt des zomers immers wel vaker, dat het weer, naarmate de dag vordert, ten goede keert. En daarop had men stil letjes ook nu gehoopt. Zo om en na bij negen uur was alles in gereed heid. Helaas werd hun moeite niet beloond. Het weer bleef somber en het veld te nat om die kinderen daar op te laten spelen. Maar de dag is voor de kinderen niet in het water gevallen. Het pro gramma werd omgedraaid, wat des middags zou plaatsvinden, deed men nu des morgens. Een deel van de deelnemende kindieren zag in het Nutsgebouw een komische film „van die dikke en de dunne" en hebben de anderen in gebouw Nabij allerlei spelletjes mogen spelen. Hierbij deed de mobilofoon van de politie uitste kende diensten. Deze groep kreeg de eerder genoemde fi'lm des "middags te zien en kwamen de andere kin deren des middags naar Nabij. In tussen hadden de Rowans die at tracties voor de volkspelen op het ijsbaanterrein afgebroken, overge bracht naar het plein bij „Nabij" en daar opgebouwd. „De middaggroe- pen" konden, mede omdat het weer intussen aanmerkelijk was verbe terd, in de buitenlucht hun spel letjes spelen. Zo was het toch nog een fijne vakantiedag geworden! Het werd gisteren - ondanks het onzekere weer - toch nog een fijne dag voor de kinderen, die op de eer ste dag van het Vakantiespel 1963 te Alphen a. d. Rijn zich volop ver maakten met allerhande spelen. m 1961 werd de' Nobelprijs voor letterkunde toegewezen aan ae Joegoslavische schrijver ivo Anaric voor zyn roman „De Brug over de Drina". De Zweed se Koninklijke Academie voor Schone Kunsten kende hem de prijs toe „voor de epische kracht, waarmee hij taferelen en men selijke lotgevallen uit de geschie denis van zijn land heeft be schreven". Aannemende, dat verscheide- nen van mijn lezers dit boek zullen hebben gelezen, twijfel ik er aan of zij er bij stil hebben gestaan, dat deze „brug over de Drina" voor hen reeds sedert 1912 geen onbekende was. In dat jaar verschenen immers drie aanvullingswaarden op de on volprezen landschapsserie van Bosnië-Herzegowina van 1906. De hoogste waarde van deze drie de 72 heller brengt deze 140 m lange brug, bestaande uit 11 spitsbogen, die naar het mid den hoger worden, in beeld. Dit Bosnië-Herzegowina had Oostenrijk-Hongarije ingevolge een besluit van het Congres van Berlijn (1878) mogen bezetten, al bleef de Turkse sultan in naam ook „heer" over deze ge bieden. In 1908 werd dit deel van het Turkse sultanaat door de „dubbelmonarchie" eenvoudig geannexeerd. Sedert 1918 maakt het deel uit van Joegoslavië en vormt thans (sedert 1945) een van de zes deelstaten der federa tieve volksrepubliek Joegoslavië. Terug naar onze postzegel. Aan de monding van de Rzava in de Drina ligt de stad Visegrad. Min of meer als bewaker van deze plaats kan men de rotskegel „Starigrad" beschouwen, die met de er tegenover liggende „But- kova Stijena" het einde van de onbegaanbare bergengte aan geeft, waardoor de Drina zich moeizaam haar weg baant. Pre cies op de plek, waar de rivier nu uit die bergengte vandaan komt, ligt deze brug. Het is een reeds uit 1577 daterend geschenk van de toenmalige grootvizier Mebmed Pascha Sokolovic aan zijn geliefde vaderland. Veel weet het volk van dit trotse bouwwerk te zingen en te ver tellen. In deze brug concentreert zich ook de bekentenis van Vi segrad van de Middeleeuwen tot in de nieuwste tijd. De weg van Serajewo naar Constantinopel, thans Instanboel. Verwondert 't U, dat een en ander ook Ivo An- dric tot zijn roman geïnspireerd heeft? Er is echter nog een tweede Joegoslavische „brug met ge schiedenis" op een van de ze gels van diezelfde landsohaps- serie afgebeeld en wel op de 20 heller, terwijl de 2 heller nog eens de bruggenwijk van Mostar, hoofdstad van Herzegowina, in beeld brengt. Het is de brug over de Narenta in deze stad, waar aan deze stad zelfs haar naam te danken zou hebben, want in het Servo-Kroatisch betekent „most" brug en „sbari" oud. Zij moet reeds in 1566 voltooid ge weest zijn nog juist in de re geringsperiode van sultan Soe- leiman II (1496-1566) getuige een bijna onleesbaar opschrift op de brug „Kudet Kemezi", d.w.z. brug van de almacht Gods. De letters geven volgens Ara bisch gebruik het jaartal 974 van de „hedsjra" aan, hetgeen 1566 volgens onze Christelijke jaar telling is. De Turkse historicus Hadsji Haifa (1608-1657, 'n por tret van hem komt voor op een ter herdenking van zijn 350e ge- boortedag uitgegeven Turkse postzegel van 1958) weet ons te vertellen, dat er zich voordien een houten kettingbrug bevond, die men slechts met levensge vaar kon passeren. De stenen brug (ook wel „Romeinse" brug genaamd, hetgeen onjuist is) be staat uit één enkele boog van 18 m hoogte en ongeveer 23 m lengte, terwijl de breedte onge veer 3 m bedraagt. Aan beide uiteinden staan torens die in vroeger tijden als kerkers en kruittorens werden gebruikt, vandaar dat de bevolking ook wel van „grad" (vesting) spreekt. Voorts weet men te ver tellen, dat de bouwmeester der brug na voltooiing ervan is ge vlucht, omdat hij aan de sultan zijn hoofd had verpand voor het geval, dat de constructie van de boog niet zou gelukken, resp. niet stand zou houden. De brug staat er nog en heeft menig schilder tot een schilderij geïnspireerd, zo ook de bekende Nederlandse schilder uit de Bergse school, D. H. W. Filarski. Welk een aanknopingspunten met alle mogelijke facetten van ons leven biedt de filatelie de verzamelaar, die zijn ogen de kost geeft! K. E. KöNIG.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4