NOODWEER TEISTERDE ZUID-EUROPA Een tikkeltje UITHEEMS Verscheidene slachtoffers Ab Wassenaar uit Sassenheim wint „Tour de Frats" v.cTMeer's (Keurslagerijen „Telefoontjes" worden uitsluitend geplaatst tegen KONTANTE BETALING MAANDAG 5 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Grote delen van Frankrijk, Noord- Spanje en Zwitserland hebben in 't weekeinde te lijden gehad van over stromingen als gevolg van onweders met wolkbreuken, Bij het noodweer in Zuidoost-Frank rijk zijn zaterdag vier mensen om het leven gekomen. In een dorpje in het Forezgebergte, ten westen van Lyon, vedronken twee vrouwen en een 5-jarig jongetje toen het huis, waarin zij zich bevonden^door een als gevolg van zware regenval sterk gezwollen rivier werd meegesleurd. Ook ten zuiden van Lyon traden en kele rivieren buiten hun oevers. In het dal van de rivier de Doux bij Bournon moesten vijf kampeerterrei nen in allerijl worden ontruimd. Een jonge Engelse toerist, die een auto in veiligheid hielp brengen kwam in het kolkende water terecht en ver dronk. In Dauphine hebben hagelbuien grote schade aangericht onder de NA AUTOBOTSING TE WATER: EEN DODE De 22-jarige dienstplichtige soldaat C. Commissaris uit Rucphen is dit weekeinde het slachtoffer geworden van een verkeersongeval ter'hoogte van de kruising Claudius Prinseri- brug in Breda. Hij belandde in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto, waarin hij met twee zus jes zat, in het water van de Singel, nadat hij in botsing was geweest met een combi-auto, bestuurd dooi J. M. uit Kampen. De laatste zou hebben verzuimd voorrang te verle nen. De beide meisjes konden dooi personen, die het ongeluk zagen ge beuren, onmiddellijk uit het water worden gehaald. De militair, die o.m. een ernstige hoofdwond had opgelo pen, overleed zondag in het St. Ig- natiusziekenhuis in Breda. De bestuurder van de andere auto is gearresteerd. Uit een bloedproef bleek namelijk, dat de man, die met grote snelheid had gereden, onder invloed van alcohol was. M. kwam van de kermis in Tilburg, die hij met zijn verloofde en twee kennissen had bezocht. Het gezelschap had daar verscheidene café's bezocht. De verloofde van M. werd bij de aanrij ding uit de auto geslingerd en daar bij ernstig gewond. De beide auto's werden ernstig be- ïn een al maanden voortslepen de „koudie oorlog" om de beste ma nier waarop men de duivenplaag in Brussel zou kunnen oplossen, is een vreedzame oplossing gevonden. In- plaats van de dieren te vergiftigen heeft het Brusselse gemeentebestuur die vereniging tot bescherming van dieren toestemming gegeven losvlie- gende duiven te vangen en hen naai de Antwerpse dierentuin te brengen. De honderden vogels bevuilen der mate de openbare gebouwen en be zienswaardigheden, diait het schoon houden daarvan in de papieren ging lopen. te velde staande gewassen. Als ge volg van een hevige storm raakten telefoonverbindingen onklaar. In dit gebied deden zich voorts tal van ver keersongelukken voor. In 'de buurt van Grenoble en Chambery werden verscheidene branden veroorzaakt door blikseminslag. In de Spaanse streek Catalonië is even ten zuiden van de Pyreneeën de rivier de Ribargorzana buiten haar oevers getreden na een zware wolkbreuk. Volgens het persbureau Cofra zijn een Frans echtpaar en 'n Spaanse vrouw verdronken. Grote schade werd aangericht in de dorpen Pont de Suert, Villaier, Bono, Ar ties en Senet, Vijf grote elektrische centrales zijn vernield. Intussen duurt in Italië en Oost- Europa de hittegolf voort. In We nen was het gisteren 34 graden Cel sius. In Warschau smolt het asfalt. In Moskou weep de thermometer 27 graden aan. Boerderij afgebrand: Buurman kreeg hartverlamming In de buurtschap Ratum bij Win terswijk is een boerderij zaterdag avond in vlammen opgegaan. Bij het zien van de vuurzee kreeg een buur man, de 58-jarige J. G. W. Boeyink, een hartverlamming. Hij overleed op weg naar een ziekenhuis. Met de boerderij zijn een tiental kalveren en twee zeugen omgeko men. Buren konden een aantal dieren in veiligheid brengen. In totaal tien personen zijn door de -brand dakloos geworden: de ouders van de heer Toebes en zijn gezin, dat uit acht personen bestaat. De oorzaak van de brand kon nog niet worden vastge steld. Nederlander in Frankrijk omgekomen De 23-jarige Guus' Nyst uit Zeist is zaterdag in Tournon, zeventig kilo meter ten zuiden van Lyon, waar hij kampeerde, om het leven gekomen. Hij werd door het kolkende water van de buiten zijn oevers getreden rivier de Doux, een zijrivier van de Rhone, meegesleurd, toen hij hielp bij pogingen een auto in veiligheid te brengen. Guus was de oudste zoon van het gezin Nyst, dat met nog enige vriend jes van de kinderen in twee auto's een vakantiereis maakte. Het gezelschap bestond uit in to taal tien personen. De ene auto werd door de vader gereden, de andere door de oudste zoon. Door de hevige regens kwam het water van de rivier zo hoog te staan, dat vijf kampeerterreinen moesten worden ontruimd. Er heerst daar nu een chaos van weggespoelde tenten en ander kampeermateriaal. Een boerderij stortte in als gevolg van de overstroming. De boer en de boerin kwamen hierbij om. Ook een zesja rige jongen is om het leven gekomen. Een aantal kampeerders moest in het ziekenhuis van Tournon worden opgenomen. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN SCHIP Vanochtend rond een uur, vlak na dat het schip in de Waalhtaven in Rotterdam had afgemeerd, is een heetwaterboiler in het bemamings- verblijf op het achterschip aan boord van het Duitse vrachtschip „Hilde- gard Doerenkamp" on/tploft. Er ontstond grote ravage in het dekhuis. De 16-jarige dekknecht Joachim Beuth uit West-Berlijn kreeg een stuk ijzer tegen zijn hoofd en is met zeer ernstige verwondingen naar het havenziekenhuis vervoerd.1 Ariëns herdacht in Maarssen Zondag is in Maarssen de jaarlijk se herdenking gehouden van de so ciale priester Ariëns die in 1928 over leed. Er is voor deze herdenking zéér grote belangstelling, vooral dit jaar uit Twente en Breda. De H. Mis werd gecelebreerd in de H. Hartkerk door kardinaal B. J. Al- frink die bij de offerande de kelk gebruikte welke Ariëns ter gelegen heid van zijn priesterwijding van zijn ouders ontving, die hij later moest verkopen om zijn schulden te dek ken, opgedaan aan zijn sociale ar beid voor de armsten der armen, maar die hem later door zijn vrien den werd teruggeschonken. Tijdens deze H. Mis hield kardinaal Alfrink een herdenkingsrede, uitgaan de van de tekst „Niemand is goed behalve God alleen". „Als er iets goeds in de mens te vinden is, dan komt dat van God. Het is alleen Gods verlossende genade, Gods liefdevol bezigzijn met de mens, waardoor deze iets van het beeld van de goede God kan tegenwoordig stellen. Ook in de figuur en het leven van pastoor Ariëns, vervolgde de kardi naal, is iets van die goddelijke goed heid zichtbaar geworden. Daarom zijn wfj deze morgen hier samen gekomen om God hiervoor te danken en onszelf te bemoedigen bij het zien van Gods genadewerking in een mens zoals wij zien in Ariëns' voorbeeld. Wij hopen door zijn voor beeld en ook door zijn voorspraak mensen te worden die het beeld van God in ons leven zichtbaar maken doordat wij God liefhebben en door dat wij goed voor elkaar proberen te zijn." Breda bierfeesten: Iets mooi», is een vreugde voor altijd l agent neergeslagen I Zowel voor vakantie als in huis willen we wel eens iets dragen dat lekker ge makkelijk zit. Er zijn dames die daarvoor een oud kle dingstuk nemen, want dat zit om de een of andere re den zo prettig. Maar aan zo- Iets kleven ook .nadelen want wanneer we aan de voordeur onze leveranciers moeten helpen, dan vinden we het soms wel wat gê nant om onder hun ogen te verschijnen met zo'n oud lor aan. En toch zijn er veel dames die maar node af scheid kunnen nemen van het oude beestje. Laten we echter niet vergeten, dat er ook in dat wat we nieuw kopen genoeg modelletjes zijn te vinden die echt lekker zitten en die ons belangrijke diensten kunnen verlenen. Wat denkt u bijvoor beeld van dat leuke hesje op onze foto Is het geen juweeltje Het is een eenvoudig wijdhangend jak met wijde mouwen, dus lekker zittend, iets dat ons niet in onze bewegingen belemmert. Maar het is deze keer vervaardigd van een fraaie veredelde katoen met een prachtig dessin. De uit heemse stijl met zijn bloe men en blaadjes op een aparte manier gerangschikt geeft aan dit kledingstuk een speciale charme. Gedra gen op een lange broek is het een ideale dracht voor thuis en op vakantie. Het zit lekker luchtig en u kunt er overal mee verschij nen. Ook voor aanstaande moeders is zoiets heel ge schikt. ^LLY MARTINS1 Verongelukte Nederl. alpinist gevonden Een reddingsploeg heeft zaterdag het lichaam gevonden van de Neder landse alpinist, de Amsterdamse stu- den Gerbrand van der Lech, die don derdag bij een poging in de Franse Alphen de Dru te beklimmen een val van 400 meter maakte. Ook vond dezelfde reddingsploeg het lichaam van een onbekende berg beklimmer, die ongeveer twee we ken geleden moet zijn omgekomen. Premieverhoging ziekte kostenverzekering gewettigd De aanzienlijke premieverhoging, waartoe 35 particuliere verzekerings-' maatschappijen per 1 augustus zijn overgegaan, o.a. met het oog op de sterk gestegen specialisten- en zie- kenhuisverplegingstarieven, is inder daad gewettigd door de totale kos tenstijgingen van deze maatschap pijen. Aldus luidt het oordeel van de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, en van de minister van econo mische zaken, prof. dr. J. E. An- driessen, door hem medegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Suurhoff (PvdA). Zij voegen hieraan toe, dat blij- keiis de gegevens van het ministerie van economische zaken de betrok ken verzekeringsmaatschappijen hun kostenstijgingen in 't algemeen ver traagd in de premie doorberekenen. Zo is de premieverhoging per 1 aug. gebaseerd op de kostenstijgingen sinds 1 jan. 1962. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, heeft met in gang van 12 augustus op voordracht van de Provinciaal der Franciscanen benoemd tot kapelaan te Amsterdam (Franciscus van Assisië): pater Th. Herre, onder gelijktijdig eervol ont slag aan pater J. H. Linden. Tot kapelaan te Amsterdam (St. Jozef) is benoemd pater F. G. Ber- tels, onder gelijktijdig eervol ontslag aan pater J. L. A. Monnik. Tot kapelaan te Amsterdam (H. Jozef): pater D. P. Douma, onder ge lijktijdig ontslag aan pater J. A. H. Jansen. Tot godsdienstleraar aan het Pius X-lyceum te Amsterdam: pater J. G. B. Buruip. Op voordracht van pater provinci aal der Missionarissen van het H. Hart is met ingang van 1 sept. tot godsdienstleraar aan het Pius X-ly- ceuim te Beverwijk benoemd: pater J.-Janssen van het Missiehuis „Drie huis". Bij een verkeersongeval is op de snelweg UtrechtArnhem ter hoogte van Leersum de 31-jarige me vrouw Teunissen uit Nijmegen bij een verkeersongeluk om het leven geko men. Met haar anderhalf jarig zoontje zat zij op een door haar man be stuurde soooter. Door het klappen van een band sloeg de scooter over de kop. Het kind brak een been en liep verscheidene hoofdwonden op. De heer Theunissen kreeg een shock. Enkele vechtersbazen onder de dui zenden bezoekers, die dit weekeinde aan de viering van het Bredase Bier- festival en de Botermertfeesten heb ben meegedaan, hebben de politie tot het oproepen van versterking genood zaakt. Een agent is mishandeld, toen hij in de grote feesthal met een in specteur een bij een veohtpartij ge wonde jongeman hulp wilde gaan bieden. De jongeman was met een bierglas zeer ernstig aan het hoofd gewond en had veel bloed verloren. De agent werd door de broer van de jongeman, die meende, dat de ge wonde werd gearresteerd, tegen de grond geslagen. Naar aanleiding van de rumoerig heden in de feesthal heeft de politie laten omroepen, dat het met het fees ten gedaan zou zijn, als het publiek niet rustiger zou worden. Naar schatting hebben ongeveer 25.000 personen tot dusver de fees telijkheden bezocht. De feesten, die donderdag j.l. zijn begonnen, duren tot en met 15 augustus. Zatermiddag is de „Toer der Ver enigde Naties" geëindigd op het raadhuisplein te Heeze. Winnaar werd Ab Wassenaar uit Sassenheim. Van het bordes heette burgemees ter M. H. Cox aide deelnemers wel kom en sprak hij er zijn vreugde over uit dat voor deze toer, die reeds zevenmaal Heeze als etappeplaats had, thans Heeze als finish was ge kozen. De heer W. van Kemenade, voorzitter van dé VVV, bood de leider van deze toer, „Ome Joop" Legerstee, bloemen aan en alile deel nemers een foto van het kasteel van Heezie met persoonlijk opschrift De winnaar werd door hem in een dooi de V V V aangeboden gele trui ge stoken. Winnaar van het ploegen- klassement werd de ploeg van Amersfoorts Dierenpark. De dag werd besloten met een ge zellige avond, waar o. a. een kleu renfilm werd vertoond van de eerste vier etappes van deze toer, met com mentaar van „Ome Joop". - vi,. Vannacht is tussen Almelo en Vriezenveende 37-jarige H. Dolder- sum uit de buurtschap Vriezenveen- schewijk met zijn motor in een sloot gereden en zo ongelukkig terechtge komen, dat hij de nek brak. De heer Dolder9um was vader van vier kin deren. NATUURLIJK houden we allemaal van mooie dingen. Wie dat niet doet, heeft ergens een betreurens waardig gebrek en mist veel moois in het leven. Het zal iedereen wel eens overkomen zijn, dat men een hele tijd voor een etalage kan staan, genietend van iets heel moois dat daar ligt uitgestald. En dat is heel begrijpelijk en gezond. De meesten van ons zullen ook graag mooie dingen willen bezit ten. Al naar de belangstelling kan dit varieëren van een prachtig ta pijt, schilderijen, fraai antiek, ui tingen van moderne kunst of (wat interesseert) mooie sieraden, ons vrouwen natuurlijk bijzondei In veel gevallen kunnen we ons de aanschaf van een waarlijk kost baar kleinood niet permitteren en blijven we ons vergenoegen met „siertjes" die niet zo duur zijn en er toch wel aardig uitzien In de meeste gevallen kunnen zij de con currentie met echte kostbare sie raden op den duur niet aan. Veel van die dingen zijn fabriekssiera- den en wat het is, kan soms moei lijk worden gezegd, maar er komt een moment dat ze er of niet meer zo fraai uitzien, of dat ze ons ver velen. Het eigenaardige is echter, dat echt kostbare sieraden, vervaar digd door kunstenaars die spelend met edele metalen en fraaie edel stenen en zo tot een edele schep ping komen, nooit vervelen, laat staan lelijk worden. Er is een bekend Engels spreek woord dat zegt„A thing of beau ty is a joy for ever", hetgeen in het Nederlands vertaald wil zeg gen „iets moois is een genoegen voor altijd" En dat blijkt in de praktijk maar al te waar te zijn. Bovendien heeft een echt kostbaar sieraad ook het voordeel dat het nooit zijn waarde verliest, hetgeen van de andere sieraden niet kan worden gezegd. Wat denkt u bijvoorbeeld van zo'n fraaie armband als onze illustratie toont Het is goud met maanste nen. Helaas kan de foto u niet to nen hoe mooi dit sieraad wel is. Het licht speelt er mee en zelfs de grootste leek ziet dadelijk dat dit iets moois is. Veel dames verlangen tegenwoor dig werkelijk zoiets moois te be zitten en zij nemen de moeite er voor te sparen als ze het niet zo ineens kunnen aanschaffen. Ze drager dan een werkelijk mooi sieraau dat zijn waarde behoudt en altija een genoegen blijft om te dragen en naar te kijken. Is dat ook geen ideetje voor u ELLY MARTINS MEVROUW hier is uw 'Keurslager VAN V.SJt Dl MORLANDU OHGANBATII VAN KEURSIAGIRS WIJ ZIJN WEER TERUG VAN VAKANTIE Heerlijk uitgerust en voor 100 weer tot uw dienst met kwaliteit en service! In onze gekoelde toonbanken kunt u alle vlees- en vleeswaren kers vers uitzoeken. Vooral in vlug-klaar artikelen zoals: GEH. BIEFSTUK, SLAVINKEN, HAM- en BIEFBURGERS en nog veel meer zijn wij zeer ruim gesorteerd. In kalfsvlees en lamsvlees hebben wij verschillende delictessen, zoals: KALFSOESTERS - BLINDE VINKEN - LAMSZADEL - LAMSBOUT Voor rund- en varkensvlees een dergelijke grote sortering, dat u werkelijk eens zelf moet uitzoeken welke voordelige aanbie dingen wij hebben. Tevens een zeer groot vleeswarenassortiinent LEIDEN: Korevaarstraat 4 Jacob Catslaan 12 Zijlsingel 46 LEIDERDORP: Koningstraat 70 ADVERTEREN DOET VERKOPEN Gevraagd vóór 20 augustus in het internaat Warmon derhek FLINKE HULP IN DE KEUKEN en een JUFFROUW VOOR DE HUISHOUDING Aanmelden 5 en 6 augustus tussen 9 en 12 en 58 uur. Villa Gerto, Oranje Nassaulaan 22, Warmond. GP 500 Merkfietsen in vele kleuren en uitvoeringen voorradig. Prijzen vanaf 125,- kompleet. Van Zijp, Haarlemmerstr. 295, Kore vaarstraat 6. 3? Verloren tussen Leiden en Alphen zaterdagmiddag een leren vest en regenjas. Tegen beloning terug te bezorgen Hoge Morsweg 152, Leiden. 3? Dame( door werkzaam heden buitenlands veel af wezig, zoekt per 1 sept. zonninge ongem. kamer(s) liefst omgeving station. Gaarne voor vrijdag 9 aug. bericht aan mej. mr. E. Spanjer, Morssingel 2 of tel. 26920. (g Aangeb. Singer hand naaimachine in prima st. 50. Naumann handnaai machine, als nieuw 85, Elec. naaimach. in koffer ver beneden kostprijs 175. Verkoop onder ga rantie. Herenstraat 23, Leiden, tel. 32027. Wereld- Dans- Programma Graag leren wij ook u het nieuwe „wereld dansprogramma De le helft op de klubs voor beginners, het 2e gedeelte bij de gevor derden. Kath. jongelui van plm. 17 jaar en ouder, wilt u goed dansen Ieren? Moogt u van thuis?. Welkom dan en van harte bij E. C. Aanvang dansles Noordwijkerhout Woensdag 7 u. en 8.45 Noordwijk: 20 aug. Hillegom: 1 en 2 sept. Leiden: 1 sept. Rijn en Gouwe Leimuiden: heden 8 u. Nieuwv.: morgen 8 uur De Kwakel: vrijdag 8 u. Hazersw. Zw.: zond. 2 u Vanaf 18 aug. Pijnacker: 18 aug. Nieuwkoop: 19 aug. Boskoop: 21 aug. Langeraar: 27 aug. Zoetermeer: 30 aug. Kudelstaart: 2 sept. Aalsmeer: 2 sept. Bodegraven: 4 sept. Hazersw. D.: 6 sept. Zondag dansen? Leiden: 8 uur

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5