TH. HETEM - GOUDEN VERVOERS- CHEF N.Z.H. - NAM AFSCHEID Maar deur voor komkommers op een kier OPRUIMING F eder atie-geknutsel Alphense tennissers bouwden eigen clubhuis VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT ZILVEREN LEGPENNING VAN NIJVERHEID EN HANDEL Een hoogtepunt van de viering van het gouden jubileum en het af scheid van de chef vervoersdienst van de NZHVM, de heer Th. Hetem, was ongetwijfeld de serenade, welke de eigen bedrijfskape! onder leiding van de heer P. Baart hem gistermiddag tijdens een receptie in „Brinkman" op de Grote Markt te Haarlem kwam brengen. Omstuwd door direktie- leden en personeel liet de heer Hetem de fris van de lever geblazen marsmuziek over zich komen. Voor hem betekende dit muzikale evene ment een welkome afwisseling in de stroom van woorden, welke tot hem in de loop van de dag waren gericht en die hem er steeds aan hebben herinnerd, dat er een einde aan zijn succesvolle carrière was gekomen: het goud van het jubileum was niet altijd bij machte het verdriet om het afscheid te vergulden. wondenlijik als men weet, dat oolk zij oud-personeelslid van de NZH is en het bedrijf van haar man door en door kent. Als blijk van waardering bood de heer Hortensius haar een boeket bloemen aan. Voor de heer Hetem was er die hem in die afgelopen jaren zo bekend geworden enveloppe met inhoud, terwijl de heer Hortensius hem bovendien verrastte met een col lectie foto's, waarop de verschillende episoden uit het leven van de ex- ohef vervoersdienst waren vastge- „ZWAARSTE DAG" De „zwaarste dag", zoals hij de dag van gisteren zelf noemde, was voor die heer Hetem en zijn echtgenote be gonnen met een bijeenkomst op het hoofdkantoor van de NZHVM aan de Leidisevaart in aanwezigheid va nde voltallige directie en een afvaardi ging van het personeel. De directeur, de heer N. Hortensius, was de eerste spreker. Hij stelde vast, dat ook voor de heer Hetem het onvermijdelijke moment van de pensioengerechtigde leeftijd was aangebroken, ofschoon diens onverwoestbare jeugdigheid de officiële stukken nauwelijks laat overtuigen. In het kort liet de heer Hortensius de loopbaan van de schei dende jubilaris de revue passeren, die een halve eeuw geleden als jon gen van nog geen vijften jaar bij het vervoerswezen in diens't kwam. Aan vankelij'k had de heer Hetem de Electrische Spoorweg Maatschappij als werkterrein gekozen, welk bedrijf later met de NZH een fusie aanging. Na tien jaar mocht de heer Hetem zich reeds bureelambtenaar noemen, wat bewijst, dat de jubilaris heel goed begrepen had, dat het er bij het vervoersbedrijf steeds om gaat mobiel te zijn en de veranderende maat schappij op de voet te volgen. En daar bij ging het de inmiddels sterk ge groeide NZH in de dertiger jaren be paald niet naar de vleze: de nieuwe bussen reden de stoomtram leeg. Het personeel merkte dat aan de salaris sen en menigeen zochit een andere werkkring. „U bent de eerste en oud ste onder die grote schare toegewijde NZH'ers, die ondanks de moordende concurrentie en zwarte crisisjaren niet gezwicht zijn voor verleidelijke aanbiedingen van elders. Hun hart wa6 en bleef bij het vervoer". PERSOONLIJKE BELANG STELLING. Als chef van de vervoersdienst had de heer Hetem voor alle aspecten van 't bedrijf een sterk persoonlijke be langstelling. De voorkomende moei lijkheden werden met overtuiging en een grote dosis humor uit de wereld geholpen. In een snel veranderend bedfijf als dat van het vervoer komt improvisatievermogen goed van pas, aldus de heer Hortensius. Vooral bij de omschakeling *van tram op bus toonde de heer Hetem een soepelheid van geest, die bewees, dat hij niet slechts' een tram-man, maar bovenal een vervoersman is. Van zijn echtge note kreeg de heer Hetem steeds alle medewerking en dat is niet zo ver- ZILVEREN LEGPENNING. Een toevallige samenloop van om standigheden was er de oorzaak van, dat de gelukwensen van het Haarlem se departement van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel werden aangeboden door de heer J. J. Jurrissen, onder wiens lei ding de heer Hetem ruim twintig jaar heeft gewerkt. Sprekende uit erva ring noemde hij hem de trouwste me dewerker van de directie. Maar bin nenkort zal de leus „Nooit Zonder Hetem", een leuze welke gevormd door de initialen van het bedrijf, niet meer worden gehoord. De heer Jur rissen overhandigde de heer Hetem Bij verkeersongevallen kwamen in 1961 bijna 2000 mensen om het leven In 1961 zijn er in Nederland in to taal 190.280 verkeersongevallen op de openbare weg gebeurd tegen 177.469 in 1960 en 150.770 in 1959. Hierbij kwamen 1.997 mensen om bet leven 1.926 in '60 en 1.718 in '59) en werden 50.171 personen gewond (48.358 in 1960 en 43-526 in 1959). Het aantal verkeersongevallen met uitsluitend materiële schade steeg van 111.746 in 1959 tot 133.997 in 1960 en 145.257 in 1961. Er vonden in 1961 9.864 botsin genvan een „rijdend verkeersmiddel" met een voetganger plaats tegen 9.817 in 1960 en 9.428 in 1959. Deze en vele andere gegevens over de verkeersongevallen in 1961 zijn te lezen in de zo juist door bet centraal bureau voor de statistiek gepubli ceerde „statistiek van de verkeerson gevallen op de openbare weg 1961". Wat de resultaten van het statis tisch onderzoek in ons land betreft, vermeldt het CBS in deze publikatie, dat dit onderzoek heeft uitgewezen, dat in de perioden 1957 tot 1961 en met name in de laatste vier jaren de relatieve verkeersveiligheid een dui delijke verbetering te zien heeft ge geven. De belangrijkste oorzaak hier voor zal volgens het CBS ongetwij feld moeten worden gezocht in de per 1 nov. 1957 van kracht geworden maximum-snelheidsbeperking. Vakantiebezigheid van de Paus 3? Voor judo, .jiu jitsu, boksen en indoortraining naar Sportschool De Vries. Lessen staan o.l.v. L. N de Vries, kamp. van Ned '63 Gevestigd te Leiden, Sas- senhe'im en Oegstgeest. Aanmelden: Herensingel 26, Leiden. Hij loopt weer puik met onderdelen v. Struik. Dus voor al uw motor- scooter- en bromfiets-on derdelen naar het vanouds bekende adres T. Struik, Groenesteeg 3, 6 en 8. Tel. 01710—22026. Televisie toestel, groot beeld met 2e programma, merk Nordmende Konsul 1960-1961 aangeb. Toestel is in staat van nieuw. Uiterste prijs 475,-. Te bevr. en in werking te zien Haarlemmerstraat 307 Leiden, tel. 30979. fg Diploma's behaald? Laat ze omlijsten bij „Rembrandt". Etsen en prenten uit het buitenland meegenomen? Laat ze om lijsten. ..Rembrandt" om lijst alles vakkundig en smaakvol. „Rembrandt" is goed en goedkoop! „Rem brandt", Haarlemmerstraat 208 - 223. fg 2 transistor radio's van af 19.60 met tas, antenne en oortelefoon, 6 transis tor radio's vanaf 39. com- Sleet. 9 volts batterij 1.25. ■e Raddobeurs, Hogewoerd 27. fg Accu's!! Reeds meer dan 15 jaar het vertrouwde adres. Groenen, Nieuwe Rijn 106, Leiden, Telef. 23140. De enige erkende specialist ter plaatse. Vraagt Uw handelaar onze accu's. rg Prima kantoor jaloezie- kasten, lederen fauteuils, grote uitschuiftafels, ge- stoff. bankje, kleine ronde tafels, bad, tapijt, cilinder bureau, prima Berini M 21 Inkoop antiek enz. W. F. Kooreman, Nieuwe Rijn 9, t.o. V D bij Hoogstraat, telef. 23261. 3? Kreidler Florett, de snelle bromfiets van klas se. Motorhandel J. J. v. d. Geest; Pieterskerkgracht 6, Leiden. Inruilen en finan cieren. Fraaie Mechelse leeu wenkop dressoir, leeuwen kop tafel en bewerkt kast je, mahonie secretaire. Oude koperen pomp, leeu wenkop kapstok, mahonie ovale tafel. Inkoop antiek enz. W. F. Kooreman, Nieuwe Rijn 9 t.o. V D bij Hoogstraat, tel. 23261. Croquet spel 1.98. Bal en hamer spel. be staande uit 6 metalen poortjes, 2 slaghamers en 2 ballen. Alleen met ad vertentie compleet voor 1.98. I.VA., Haarlem merstraat 48 NOVA, Noordeinde 43, Leiden. <2? Wegens vertrek Solex in prima staat f 75,-, da mes sportfiets met rem- naaf 65,-. Aloëlaan 18. DOORDRAAI DRAAIT DOOR het vererend getuigschrift vam de Maatschappij en bovendien de zilve ren legpenning, omdat de jubilaris tien jaar geleden reeds de gouden legpenning heeft gekregen. Nadat ir. W. Burgersddjk, de oud ste nog in leven zijnde oud-directeur van de NZH herinneringen had opge haald, vergelijkingen met verleden en heden had gemaakt en uit per soonlijke waardering een platenbon had geschonken, spralk de heer Hetem een dankwoord, waarin hij vooral de nadruik legde op de medewerking, welke hij bij het uitoefenen van zijn taak van het personeel had ondervon den. Aan hun toewijding is het te danlken, dat het bedrijf bij het publiek een goede naam heeft. Voor zijn. op volger, de heer F. van Randwijk, hoopte hij, dat deze met even veel pleizier zich van zijn taak zou kwij ten. Een bijzonder hartelijk woord had de heer Hetem voor de directie- chauffeur, de heer Douwe Duiker, die hem jarenlang trouw had gediend. Over enkele maanden neemt ook hij afscheid. De heer Hetem, die op de hoogte bleek van de bedoelingen van de heer Duiker, gaf hem een fiets cadeau. RECEPTIE. 's Middags was er in restaurant Brinkmarm een receptie voor het per soneel. Daar heeft de heer A. HolLin- ga het cadeau van het personeel - 'n televisietoestel - aan de heer en mevr. Hetem overhandigd. In. het kort rele veerde de heer Hollinga de sociale aspecten van de functie van de schei dende vervoerschef, wiens vertrek be treurd wordt. Nadat de heer F. Ment- jox namens het jubileumfonds een transisitorrad'io en een platenbon ge schonken had klonken op de Grote Markt de eerste maten van een pittige mars. Het was de zoveelste verras sing, welke de heer Hetem en zijn vrouw gepresenteerd kregen. Deze muzikale hulde was een verkwik kende adempauze in een' lange en warme dag. Twee Nederlanders op vakantie verongelukt De Nederlandse alpinist Gerbrand van der Leoh, een student uit Am sterdam, is gisteren verongelukt bij een poging de oostelijke helling van de Dru te beklimmen. Zijn vriend, de heer C. Krthals Altes, eveneens uit Amsterdam wist de val van de de heer C. Korthals Altes, eveneens de veiligheidskabel, maar de sluiting van de riem van de heer Van' der Lech kon de sahok niet opvangen. Deze maakte een val van 400 meter. Zijn lichaam is nog niet gevonden. Bij een bergtocht in de omgeving van AroRa in Zwitserland is de 37- jarige heer H. O. Salmang uit Utrecht getroffen door vallend gesteente. Hij werd zodanig gewond, dat hij gister morgen in het ziekenhuis te Sitten is overleden. De heer Salmang was vergezeld door twee vrienden, die geen letsel opliepen. De 70-jarige heer M. Leenhouts uit Terwinselen is gisteren bij een verkeersongelug in Kerkrade om het leven gekomen. De man reed op een bromfiets en werd op het kruispunt Kerkradersteenweg - Hammolenweg in Kerkrade door een vrachtauto, be stuurd door W. uit Lichtenvoorde (Gild.), gegrepen. Hij was op slag dood. Foto-incident Tweede Kamer gesloten Op 15 juli zijn twee fotografen, zonder daartoe toestemming te heb ben gevraagd of verkregen, doorge drongen in een besloten fractieverga dering in het gebouw van de Tweedy Kamer. Zij hebben daar, ondanks pro testen uit de vergadering, foto's ge nomen. Een op deze wijze verkregen foto is de volgende dag in een van de dagbladen gepubliceerd. De voor zitter van de Kamer heeft, overwe gende, dat het recht om ongehin derd besloten vergaderingen te hou den volstrekt gehandhaafd behoort te blijven, aan de Nederlandse Ver eniging van Fotojournalisten ver zocht deze zaak te willen onderzoe ken, hetgeen deze vereniging met grote voortvarendheid heeft gedaan. Daarbij hebben beide fotografen hun verontschuldigingen aangebo den voor de door hen begane over treding van de bestaande regels, waarna het bestuur hen berispt heeft. Ook de hoofdredactie van het dag blad heeft aan de voorzitter van de Kamer haar verontschuldigingen aan geboden. Onder deze omstandigehden heeft de voorzitter, in het vertrouwen, dat herhaling achterwege zal blijven, be sloten deze zaak als afgedaan te be schouwen. Duitsland deponeerde min. prijzen Blijkens een bekendmaking in de Westduitse staatscourant is gisteren een inschrijving geopend voor de in voer van komkommers in West-Duits- land, waarmee de Westduitse invoer- stop voor deze produkten uit de E.E.G.-landen gedeeltelijk is opgehe ven. Voorlopig mogen nog slechts komkommers voor industriële be- ot verwerking worden ingevoerd. Op de Westduitse markten zyn de prijzen voor komkommers inmiddels weer gestegen. In bevoegde land bouwpolitieke kringen in Bonn ver wacht men, dat de invoerstop in de komende dagen volledig zal worden opgeheven. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen verwacht echter niet direct een volledige opheffing van de invoerstop, maar heeft wel hoop, dat zeer binnenkort een regeling kan worden getroffen. Er gaan geruchten, dat Duitsland afwijzend zou hebben beschikt op 't Nederlandse aanbod de handhaving van minimumprijzen voor komkom mers te garanderen. Bij Nederland se overheidsinstanties is daarover geen enkele officiële mededeling bin nengekomen. Van een Duitse beslis sing, hetzij positief, hetzij negatief is niets bekend. In bevoegde Haagse kringen wordt nog steeds „een klein beetje hoop gekoesterd. Men heeft er de indruk, dat over deze zaak op verschillende Westduitse ministeries „genuanceerd" gedacht wordt. Intussen was de doordraai van kom kommers gisteren weer enorm groot. Engeland, dat de dag tevoren nog grote vraag toonde, had gisteren haast niets nodig. De donderdag is trouwens altijd een slechte dag voor de komkommerexport naar Engeland doordat de op die dag geveilde kom kommers er aankomen op zaterdag, een dag met beperkte afzetmogelijk heden. 600.000 Komkommers zijn doorge draaid, op een aanvoer van, naar schatting van het Centraal Bureau, acht negenhonderdduizend stuks. Het Centraal Bureau vermoedt, dat de totale doordraai van deze week wel zal oplopen tot drie en 'een half a vier miljoen stuks. Scooters en radio's cadeau Alle 3000 militairen van de Indo nesische brigade, die met andere contingenten onder de vdag der Ver enigde Naties in Kongo hebben ge holpen bij het handhaven van de or de en rust, word enuit dank voor de bewezen diensten door de Indonesi sche regering beloond met een aan tal waardevolle cadeaus. Ieder van hen krijgt een scooter, een radio, een bandrecorder en de gehuwden een naaimachine. Drie Indonesiërs zijn gisteren naar Nederland gekomen om hier de radio's en de bandrecor ders in te slaan. In Italië hebben zij de vorige week reeds 3000 scooters besteld. Zij bekostigen deze persoon lijke cadeaus uit de maandelijkse honorering van de Verenigde Naties voor de Kongo-brigade. Op een kruispunt tussen Brug ge en Zeebrugge zijn donderdag twee autobussen met Britse toeristen met elkaar in botsing gekomen. 32 Brit ten moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Duitsland deponeert minimum-prijzen in Brussel Duitsland heeft dinsdag in Brus sel minimum-prijzen gedeponeerd voor appelen, peren, pruimen, toma ten, peen, andijvie en morellen. Van deze produkten zouden tomaten en appelen bij een eventuele Duitse in voerstop de grootste moeilijkheden opleveren. Volgens het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen be staat daarvoor in de eerste helft van augustus geen gevaar. Daarna zal 't van de marktomstandigheden afhan gen of de prijzen tot beneden de mi nimumprijzen dalen. In ieder geval zullen de kwaliteiten „extra" niet kunnen worden geweerd dan met toe stemming van de Europese commis sie. Dat is ook met peren het geval. De minimumprijzen voor peen en an dijvie gelden voor november en de cember. Volgens het Centraal Bureau zijn de marktprijzen slechts tot 15 augustus. van enkele overjarige en licht beschadigde NAAIMACHINES MEERPOEL Breestraat De Leiders van. Indonesië, Malakka en de PhiMppijnen, die in Manilla onderhandelen over de vorming van een federatie Maleisië, hebben don derdag het antwoord gekregen op hun verzoek aan secretaris-generaal der Verenigde Naties Oe Thant om zijn bemiddeling te verlenen bij het uit de weg ruimen van de moeilijk heden over Brits Noord-Borneo. De inhoud van het antwoord is geheim gehouden. Zoals bekend is, verzet Indonesië zich tegen de nieuwe federatie, die eind augustus tot stand moet komen, als de bevolking van Noord-Borneo geen gelegenheid krijgt zich over haar toekomstige status uit te spre ken. De Philppijnen doen aanspra ken op het gebied gelden. De ministers van buitenlandse za ken van de drie landei\ voltooiden donderdag hun ontwerp voor een „verklaring van Manilla", waarin wordt gesproken van de stichting „Malphi'lindo", een statenbond van Malakka, de Philippijnen en Indo nesië. De presidenten van Indonesië en de Philippijnen en de premier van Malakka hebben vanmorgen het „Maphilindo-akkoord" getekend. Volgens de Philippijnse minister van buitenlandse zaken, Salvador Lopez, is dit een beginselverklaring om een statenbond van Indonesië, de Philippijnen en Malakka te vormen op de grondslag van regelmatig en veelvuldig overleg. Inmiddels is officieel bekendge maakt, dat Oe Thant de leiders van Indonesië, Malakka en de Philippij nen heeft meegedeeld, van mening te zijn, dat hij in Brits Borneo een volksstemming kan laten houden on der toezicht van de V.N. zonder voor afgaande toestemming van de Alge mene Vergadering. Deze zou achteraf de maatregel kunnen goedkeuren. Na herhaaldelijk uitstel zal Paus Paulus VI thans 5 augustus verhui zen naar zijn zomerresidentie in Cas- tel Gandolfo. Gedurende die periode staan de meeste routine-werkzaam heden stil, behalve de algemene au diënties aan de talrijke bezoekers. Het klimaat van Castel Gandolfo is ongeveer hetzelfde als van Rome, al hoewel het er iets koeler is, omdat het in de bergen ligt. Paulus VI blijkt echter geen last van de warmte te hebben. Hij kan er goed tegen. Ver moedelijk zal de Paus ongeveer een maand in Castel Gandolfo blijven. Het is zijn bedoeling deze tijd vooral te besteden aan zijn voorbereiding op de tweede zittingsperiode van het Concilie, die 29 september begint. Vrouwen en meisjes gevraagd voor de mangel en andere werkzaamheden Aanm. Wasserij Rhijn- stroom, Hoge Rijndijk 166, Leiden, tel. 21783. fg Kreidler florett. Mag neet, Vap, Benelli, Ducati bromietsen uit grote keus leverbaar bij motorhandel J. J. v. d. Geest, Pieters kerkgracht 6, Leiden (Achter Trianon-theater). Aangezien de accommodatie van de Alphense tennisclub beslist onvol doende is, heeft het bestuur besloten zelf de handen uit de mouwen te ste ken. Zo zijn deze week de heren G. K. Rommers, B. B. Langeveld, die de leiding over de bouwwerkzaamhe den heeft, en A. Velthuis, bij tijden gesteund door overige leden, begon nen een nieuw clubhuis te bouwen, dat zal bestaan uit kleedkamers, douchecellen, kantine en een terras. Volgende week kómen de „echte bouwers" het werk voltooien. Het tijdstip van voltooiing zal ook afhan gen van de hulp van de plaatselijke industrie, die er voor kan zorgen, dat Alphen naast een goede voetbalac commodatie en een prachtig zwem bad straks over een tennispark, dat aan alle eisen voldoet, kan beschik ken. Op de foto: de heren Rommers en Langeveld (links) met de heer Velthuis in de snikhete zon aan het werk.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6