IVANHOE IN HET LEIDSE BOSPARK Weerbericht Smi# i VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 TOUWTREKKEN OM DE NIEUWSTEEGBRUG Dat de ontsierende noodvoorziening een paar uur aan de Nieuwsteegbrug zo langza- de corso kan te vóór^de aanrijding voor een alge hele vernieuwing en reconstructie aangewezen zou zijn. CORSODAG COLLECTEDAG Zaterdag 3 augustus rijdt de jaar lijkse bloemencorso door de stad Lei den. Maara dan is er ook weer de jaarlijkse collecte van de Leidsche Buitenschool. Deze school is een bij zondere school. Daar worden die kin* deren verpleegt die door neurvositeit of door zwakte de gewone school niet kunnen volgen. Om deze kinderen nu weer gezond in de maatschappij af te leveren heeft men hulp nodig. Geeft u met gulle hand, zo dat de wachtlijsten vlugger kunnen afge werkt worden. Dit kunt U ook doen door even een bus te komen halen in de Kleine Burcht, Nieuwe Rijn. U hoeft niet de gehele dag te lopen, ook goed, vooral bij nog verschillende merhand een permanent karakter mensen gebruiken. De bussen kunt u gaat krijgen, is toe te schrijven aan halen vrij dagavond 8 uur en zater- het touwtrekken tussen de gemeente dag van af s morgens 8.30 uur. Leiden en de verzekeraar van de automobilist, die enige maanden ge- Kriek, Oranjegracht ~1 t< leden de brugleuning ramde. Dit ver- Leiden, zal van 5-9 augustus samen namen wij dezer dagen, nadat wij er J"0! 49 andere melkbrigadi^rtjes een vorige week op gewezen hadden, bustocht maken door Belgie. dat het nu toch wel eens tijd werd, Deze invitatie is het gevolg van een dat er definitief gerepareerd zou uitnodiging die t Nederlands Hoofd kwartier van de M-Brigade verleden ADEMLOZE AANDACHT VOOR TONEELGROEP SPELENDERWIJS GEZIEN HET grote succes van de twee vorige jaren heeft de commis sie voor de Leidse Jeugd-Vakantie- bezigheden er goed aan gedaan ook dit jaar weer een jeugd-toneelvoor- stelling aan haar programma toe te voegen. Voor de verzorging hiervan viel haast vanzelfsprekend de keus op het Haagse toneelgezelschap „Spe lenderwijs", dat zich onder regie van Jos Molenkamp met veel succes ge heel heeft toegelegd op instructief jeugdtoneel en bij de Leidse jeugd reeds de nodige bekendheid kreeg door de opvoering van „Opgeruimd staat netjes", „De avonturen van Koe Kiekeboe" en „Kijk uit". Deze suc cesstukken werden alle geschreven door Hans Bolland, die tevens deel van het gezelschap uitmaakt. Toen Hans Bolland enige tijd gele den van de Nederlandse Sportfede ratie de opdracht kreeg een toneel stuk te schrijven, waarin het element „sportiviteit" als achtergrond van de handeling zou worden aangewend, viel zijn keus op de nog steeds popu laire avonturen van de onsterfelijke „Ivanhoe". In 't kader van de Jeugd- Vakantiebezigheden hebben dan ook circa 1400 vakantiegangertjes van 6 tot 14 jaar gistermiddag in het zon overgoten openluchttheater „Het Bos- park" (Kikkerpolder) zichtbaar en hoorbaar genoten en meegeleefd met de nieuwe repertoire-aanwinst van „Spelenderwijs". BEURSOVERZIUHT VAN VRIJDAG Stemming viel mee De stemming voor de internatio nale waarden is vanmiddag zeker niet tegengevallen, wanneer in aan merking wordt genomen, dat ge noemde waarden gisteren in Wall Street wederom koersafbrokkelingen te zien hebben gegeven. Vooral de Philips-aandelen onderscheidden zich vanmiddag op het Damrak door een bepaald vaste tendentie als gevolg van buitenlandse- (Zwitserland) en lokale vraag in een kalme markt. Dit fonds werd op circa 154 ver handeld, tegen gisteren als slotprijs 152,30. AKU's lieten zich van de goede zijde zien op 476, plus één punt. Hoogovens vier punten hoger op 591, Unilevers varieerden van 161 tot 161;60 om de markt te verlaten op circa 161 (160,90). Kon. Olies waren nauwelijks prijshoudend op 169. Mede in verband met het naderende weekeinde was de han del in alle hoofdfondsen zeer kalm Wall Street was donderdag luste loos. De Nederlandse hoofdfondsen werden er wederom op een lager niveau verhandeld. De belangstel ling in Amerika voor deze fondsen begint sterk af te nemen. Dit hoofd zakelijk in verband met 't belasting voorstel van president Kennedy. Dit voorstel wordt 5 augustus door hel congres in behandeling genomen. Met grote belangstelling wordt naar de eindbeslissing van het congres uitgezien. De Westduitse beurzen gaven vandaag een licht herstel te zien. Ook gedurende de verdere beurs- duur bleven de omzetten gering. Ver geleken met de slotkoers van de vo rige week boekten AKU deze beurs- week een koersavance van circa 2 punten. Hoogovens moesten een paar punten prijsgeven. De interna tionale waarden waren in mineur. Philips daalde ca 2,50, Unilever ruim 4 en Kon. Olie ca. één gulden lager. De leidende cultures lagen goed gedisponeerd in de markt. Amster dam Rubber en HVA werden circa twee punten hoger uit de markt ge nomen. In de scheepvaartsektor ver anderde niet veel. De staatsfondsen- markt gaf een min of meer vaste stemming. Dit was trouwens het ge val voor de gehele beleggingsmarkt. Maandag kan worden ingeschreven op de reeds aangekondigde 100 min 4 pet obligaties „Bank voor Ned- derlandsche Gemeenten" tegen 99 procent. Deze lening wordt ter beur ze gunstig beoordeeld. In „Ivanhoe" heeft de auteur met succes getracht een verbinding te leggen tussen de avonturen van deze populaire ridderfiguur en het begrip „sportiviteit" met als resultaat een spannend en fantasierijk spel, waar in de jeugd „spelenderwijs" met rid derlijkheid, spel- en sportregels wordt geconfronteerd. Het eerste bedrijf speelt in de te genwoordige tijd op de binnenplaats van een oud kasteel, dat wordt be zocht door een groepje toeristen. De concierge leidt de mensen rond en vertelt dat ridder Ivanhoe op dit kas teel een van zijn spannende avontu ren beleefde. Jan van Hoe, een jon geman die zich verre van beleefd en sympathiek gedraagt komt onder de indruk van het verhaal en de omge ving. Hij is een enthousiast voetbal ler, die zich voor niets anders inte resseert dan voor het sportveld, maar tijdens het kasteelbezoek gaandeweg tot de ontdekking komt, dat zijn hou ding tegenover anderen bepaald niet sportief te noemen is. Wanneer hij hoort dat ridder Ivanhoe zich aan vankelijk-precies zo gedroeg als hij nu, maar op een bepaald moment tot een ander inzicht was gekomen, wil hij niets liever dan ook zo'n dappere en ridderlijke figuur zijn. Wanneer aan het eind van het eerste bedrijf de stem van Ivanhoe uit de waterput geheimzinnig opklinkt tijdens een onweer, verbeeldt Jan van Hoe zich die stem werkelijk te horen en ver plaatst hij zich geheel in de ridder tijd. IN DE DRIE volgende bedrijven treedt hij dan ook op als Ivanhoe en bijgestaan door alle andere tonelis ten, die zich in kostumering, kapsels en attributen geheel aan de hoofdfi guur hebben aangepast, raakt hij verwikkeld in een spannend avon tuur, waarin hij de strijd aanbindt tegen Roderik, de zwarte roofridder en diens vrouw Serpentine. Ivanhoe is de jonge held, die zijn kracht en behendigheid gebruikt om anderen te helpen. Hij beschermt de jonge ridder Norman die, teruggekeerd van de kruistochten, zijn kasteel door Ro derik bezet ziet. Met zijn schild knaap Erik en de trouwe dienstmaagd Clarissa slaagt hij er ten slotte in de schurkachtige Roderik en de zijnen, die elke „spelregel" in het leven op zij hebben gezet, in een val te lokken en onschadelijk te maken. Vóór het zover is beleven Ivanhoe en de zijnen uiteraard een reeks van spannende avonturen, waarin o.m. een list om het kasteel te heroveren aanvankelijk mislukt, Norman en Melissa, de nicht van koning Richard Leeuwenhart door Roderik gevangen worden genomen en een onderaard se gang, Roderiks schatkamer wordt ontdekt en leeggehaald. Wanneer tenslotte de boze Rode rik overmeesterd wordt en in Ivan hoe zijn meerdere moet erkennen, neemt hij zijn nederlaag sportief op en ziet zijn fouten in. Ivanhoe, alias Jan van Hoe, tenslotte voelt zich vpl- daan over het feit, dat hij'zijn moe?d en kraCht in dienst heeft gesteld van degenen, die hulp nodig hebben en bewijst daarmee de „spel"-regels in „leef'-regels te hebben omgezet. Bij het jeugdige Leidse publiek sloeg Hans Bollands versie van „Ivan hoe" gistermiddag eveneens zeer aan, mede dank zij de wijze waarop re gisseur Jos Molenkamp en de zijnen met veel vaart en zichtbaar ple zier de jeugdige toeschouwers we ten te boeien en amuseren. Tot het welslagen van het geheel droegen ook nu de kostumering en het decor van Cees Röntgen weer heel veel bij. worden. - De gemeente staat op het stand- Jaar richtte aan ongeveer een zelfde punt, dat de brug geheel in de oor- aantal Belgische M-Brigadiertjes, n spronkelijke staat wordt terugge- tweedaagse tocht mee te maken op bracht, d.w.z. dat o.m. ook een ge- s-^ "Pe, Waterman samen met scheurde balk wordt vernieuwd. De 499 Nederlandse M-Brigadiertjes, kosten van dat karwei zouden f 8000 winnaars van ^een opstelwedstrijd, bedragen, nog afgezien van het feit, dat de bewuste balk niet op korte De overweg aan de Morsweg termijn geleverd kan worden. De fa- moest gistermiddag enige tijd door brikant met wie de gemeente in on- een nood wacht bewaakt worden. Een derhandeling is heeft voor het nieuw vrachtauto was tegen een lantaren- aan te brengen materiaal een lever- P»al gereden, die vervolgens 'n over- tijd gesteld van één jaar. De exper- wegboom blokkeeerde. tise van de verzekeringsmaatschap- pij heeft uitgewezen, dat de brug De inbraak bij Van der Horst, sto- met het nog beschikbare materiaal merij aan de 3 Oktoberstraat, enige in enkele dagen tijd geheel hersteld weken geleden, waarbij 400 gulden kan worden. De kosten zouden in is verdwenen, is opgelost. De politie dat geval hooguit 2.000 bedragen, heeft terzake een 23-jarige Leidse De verzekeringsmaatschappij vecht besteller en 'n 19-jarige Leidse mon de eis van de gemeente bovendien teur aangehouden. Van het geld was aan, omdat de brug door de gemeen- niets meer over. OEGSTGEEST VEERTIG JAAR IN GEMEENTEDIENST N. van Abswoude kreeg koninklijk brons Om het feit, dat de heer N. van Abswoude veertig jaar in dienst is van de gemeente Oegstgeest als werk man in algemene dienst van gemeen tewerken, werd hem gisteren een prettige huldiging bereid tijdens een geanimeerde bijeenkomst in de met bloemen gesmukte trouwzaal van het raadhuis. Die bijeenkomst werd ge leid door mr. J, G. Bergmeyer, waar nemend wethouder en loco-burge meester. Burgemeester Du Boeuff is namelijk met vakantie. Mr. Bergmeyer verwelkomde de jubilaris met vrouw en kinderen en hield vervolgens een korte beschou wing over de ambtelijke loopbaan van de heer Van Abswoude, die 1 augus tus 1923 als tijdelijk wegarbeider in dienst kwam. Zijn vader .vas toen voorman van het vijf man (thans meer dan 30) tellende personeel. „U hebt altijd gevaarlijk geleefd", aldus de loco-burgemeester, „u knapt bij voorkeur die gevaarlijke klusjes op. Geen boom is u te hoog of geen dak te steil. Dat heeft u'echter ook wel eens ongelukjes bezorgd van gebro ken armen en zo. Zelfs werd u in 1953 door een stormwind van een dialk op de Hoge Morsweg geblazen", herin nerde spreker hem. Veertig jaar is een hele tijd, aldus mr. Bergmeyer. In die tijd blonk u uit door uw bijzondere' kunnen, grote plichtsbetrachting en liefde voor het werk. Niet alleen u, maar ook de gemeente dient gelukgewenst. Spr. deelde mede, dat die heer Van Abswoude werd onderscheiden met de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Met de wens, dat de jubilaris het ereme taal nog vele jaren in gezondheid zal mogen dragen, speldde de loco-bur gemeester de medaille op de revers van de jubilaris. Mr. Bergmeyer be trok ook mevr. Van Abswoude, dlie bij aankomst reeds vereerd was met een prachtig boeket gerbera's, en de kinderen in de hulde. WOORDEN EN GESCHENKEN. Nadat verversingen waren aange boden spraken nog de heren M. J. v. Gorkom, dir. van gemeentewerken, d!ie de dnaagmedaille aanbood, J. Handgraaf, voorman algemene dienst en G. Heeren, voorz. van de perso- neelsveren., onder aanbieding van een eleotrische blok. VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat zij bij hun besluit van 18 juli 1963 een wachtverbod hebben Vastgesteld voor het Levendaal, voor zover gelegen tussen de Korevaar- straat en de Sint Jorissteeg, aan de zijde van de even huisnummers. Afschriften van dit besluit zijn gezonden aan de Hoofdingenieur-Di recteur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de Minis ter van Verkeer en Waterstaat aan gewezen verenigingen behartiging van verkeensbelangen ten doel heb bende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. (Advertentie). VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat de Burgsteeg in de richting Nieuwe Rijn, met ingang van heden, voor de duur der herstelwerkzaam heden aan het pand Burgsteeg hoek Nieuwstraait, gesloten is verklaard voor voertuigen en samenstellen van voertuigen welke een totaal gewicht van 3»/» ton te boven gaan. (Advertentie). Gevaarlijke w naaldhak Dat de naaldhak niet zonder ge vaar is bleek gisteren in het kantoor van de Rotogravuremaatschappij aan het Galgewater waar een 16-jarige vrouwelijke kantoorbediende met de naaldhak van haar Italiaanse schoen tje achter een traptrede bleef haken. Zij viel enige meters en moest met 'n hersenschudding naar het Academisch Ziekenhuis worden gebracht. TWEE LEIDSE ZUSJES TERECHT UIT SKOPJE De zusjes P. en M. M. Stapels, Zoeterwoudseweg 108, Leiden, die op heit tijdstip van de aardbevingsramp bij Skopje daar in de omgeving ver toefden en waarover ernstige onge rustheid heerste, zijn inmiddels te recht. Zij hebben hun familieleden een kaant uit Thessaloniki gestuurd. De dag vóór de aardbeving waren zij nog in Skopje waar zij brieven en kaarten verstuurd hébben, die na tuurlijk nooit zullen aankomen. Zij hebben er ook foto's gemaakt. Daar- Leids jongetje in Poelmeer verdronken Woensdag is in het zwembad „Poel meer" te Oegstgeest, waar hij met zijn ouders een bezoek bracht, in 't kinderbad verdronken, de 7-jarige T. J. G. uit Leiden. Mr. Bergmeyer overhandigde de heer Van Abswoude vervolgens het gebruikelijke couvert mot inhoud namens het gemeentebestuur, waarna nog het woord werd gevoerd door de heer J. Vreeken, namens het secre- tariepersoneel, en de commandant van de rijkspolitie, adjudant A Koer- ten, die op geestige wijze de vogel- voedering in de afgelopen strenge winter en „de stinkende levertraan- tabak" van de jubilaris aanroerde en „de wegen" 'n beter rokertje aan bood, naar hij zeide. Na een kort dankwoord van de ju bilaris sprak als laatste nog de heer W. Lagerberg, voorzitter van die Leid se afdeling van de KABO, een woord van gelukwens, onder aanbieding van sigaren voor de jubilaris en een bloemetje voor diens echtgenote. Wdiproaij-ph- pwonditenoz na zijn ze diezelfde dag nog ver trokken naar een paar meren onge veer twee uur rijden van Skopje verwijderd. Zij hebben duidelijk de aardschok gevoeld. In verband met de grote stroom vluchtelingen op de wegen en de chaos hebben zij nood gedwongen drie dagen moeten blij ven, voordat zij hun reis naar Grie kenland konden voortzetten. Ongerustheid blijft bestaan over mej. G. J. S. Böttger, candidate in de Sociologie (Kloksteeg 17) te Lei den, die met een vriendin liftend op weg, of in de buurt of in Skopje zouden zijn geweest. PROF. DR. O. B. KLEIN OP DE LORENTZ-LEERSTOEL Bij K.B. is voor de periode vón 1963-1964 benoemd op de ieerstoel in de theoretische natuurkunde aan de Leidse universiteit, prof. dr. O. B. Klein, hoogleraar in de theoreti sche natuurkunde aan de Universiteit te Stockholm. Professor Klein, die in 1894 te Stockholm is geboren, werd op 28- jarige leeftijd benoemd tot lector aan de universiteit van Stockholm, waar na hij in 1931 benoemd werd tot hoogleraar in de theoretische natuur kunde aan dezelfde universiteit. In de jaren twintig was hij gedurende twee academische cursussen als as sistent-professor werkzaam aan de universiteit van Michigan. Burgerlijke Stand Geboren: Robert Frank: z.v. H. R. v. Domselaar en J. A. M. Koks; Ma ria Margaretha Appollonia d.v. J. v. d. Werf en J. G. Bos; Antje d.v. M. v. Diggele en' L. v. Nieuwkoop; Cla- zina Wilheilmina d.v. L. P. van Klink en M. Vlasman; Martina Maria Jo seph d.v. C. A. v. d. Laan en P. M. v. d. Hoek; Ignatia Antonia Joseph d.v. C. A. v. d. Laan en P. M. v. d. Hoek; Ellen Margrete d.v. P. Frank en M. M. Beekma; Elisabeth Ellen d.v. J. M. van Hal en E. v. d. Kwaak; Hendrik z.v. H. Z. Kühn en J. W. Segaar; Andreas Frederik z.v. L. J. den Braber en M. H .T. Vlekke; Pau line Louise Maria d.v. J. G. Zand vliet en L. E. M. Wijdeveld; Ronald Alexander Henry z.v. R. A. Tholen en A. L. Baron; Gerardus Johannes z.v. G. v. d. Poel en M. D. S. Niers man; Marcellus Nioolaas Antonius Hubertus z.v. N. A. H. Gordijn en Caroline Antonia d.v.C. M. Jurrema C. M. Juffermans; Elisabeth Cornelia Caroline Antonia d.v. L. J. P. Janson en J. M. Hoogduin; Nicolaas z.v. J. Guijt en M. Klinkenberg. GetrouwdJ-. Walraven en A. E. Groesz; J. H. Brinkman en A. M. de Graaf; L. J. Jonk en B. Kluivers; W. G. Douwes en M. J. Hes; H. H. van de Wetering en M. Dubbelaar; J. J. M. Haverkort en A. van Ton geren. Overleden: J. Springer, 84 jr., man. (Medegedeeld door het KNMI Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KANS OP ONWEER Veranderlijke bewolking met plaatselijk onweer. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Het weer in Europa HELSINKI zw. bew. 23 0 STOCKHOLM onbew. 27 0 OSLO geheel bew. 24 4 KOPENHAGEN halfbew. 20 7 ABERDEEN zw. bew. 22 1 LONDEN geheel bew. 25 0 AMSTERDAM half bew. 23 0 BRUSSEL regenbui 23 1 LUXEMBURG half bew. 28 0 PARIJS zwaar bew. 28 0.5 BORDEAUX motregen 26 7 GRENOBLE onbewolkt 30 0 BERLIJN onbewolkt 27 0 MüNCHEN onbewolkt 31 0 GENEVE half bew. 29 5 LOCARNO onbewolkt 27 0 WENEN half bew. 30 0 INNSBRUCK onbewolkt 31 0 ATHENE onbewolkt 34 0 ROME onbewolkt 31 0 AJACCIO onbewolkt 30 14 MADRID zwaar bew. 29 0 MALLORACA zw. bew. 29 0 LISSABON onbewolkt 24 0 PAUZE BRUILOFT OP HET STATION Het zaïl wel goed zijn afgelopen met die twee. Zo niet, dan hebben zij toch de pret gehad. Twee vlinders gewone koolwitjes -- hadden het centraal station te Keulen uitge zocht voor him bruiloftsvlucht. Hoe zij daar verzeild raakten is een raad sel. Zij vlinderden en fladderden en dansten boven het perron, boven de wagons, boven een brullende en sis sende stoomlokomotief. Uit het hokje van de lókomotief leunde een beroe te stoker, die de witte vlindervlucht geamuseerd nakeek. Van ons stand punt behoren vlinder-s tot de „na tuur" en staan wij daar geamuseerd buiten en boven. In een oorverdo vend station kan men zich deze af wijking veroorloven. De trein, vol met wuivende vakantiegangers, gleed langzaam het perron uit. Het waren allen vlinders, wier bestaan even ongewis en vluchtig was. Vlin ders, waarheen is uw vlucht? PUZZEL Nr. 538 - Horizontaal: 1 rijkaard, 5 ontwerp, 6 inwendig lichaamsdeel, 8 bijl, 10 biersoort, 13 voor, 15 tel woord, 16 ik (Lat.), 17 deel van het oog, 18 boom, 20 klank, 22 nobel, 24 kubieke meter. Vertikaal: 1 familielid, 2 meisjes- naam, 3 voegwoord, 4 son ordre (af- I korting), 5 dwaalster, 7 riviervisje, J9 viskorf met deksel, 11 laag scho- I ven op de dorsvloer. 12 als, 16 hor, 13 dikke boterham, 14 koor van zan gers, 18 boomloot, 19 voorzetsel. 21 rund, 23 lidwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing nr. 537 - Horizontaal: 1 koster, 5 toe, 6 Leende, 8 ei, 9 eng, 10 ami, 13 E.K., 14 letter, 17 oir, 18 alleen. I Vertikaal: 2 sté, 3 toen, 4 een, 6 Linge, 7 Demer, 8 Ee, 11 ik, 12 stil, 15 tol, 16 ere. Marktberichten LEIDEN, 2 aug. Kaas Aange voerd 19 partijen Goudse kaas en 3 partijen Leidse kaas. Noteringen: Goudse kaas extra kwal. tot 2.46; eerste kwal. 2.382.43; Leidse kaas extra kwal. tot 2.38. Handel kalm. Vee Stieren: aanvoer 6; melk koeien: aanvoer 40; prijs 725-1125 kg schoon gewicht, handel matig; vette koeien: a. 320, pr. 280-345 p. stuk, h. kalm; vare koeien: a. 55, pr. 525-1025 p. kg schoon gew., h. rustig; pinken: a. 6; graskalveren: a. 1; vette kalveren: a. 107, pr. 220-280 kg. lev. gew., h. vlot; nuchtere kalv.: a. 21, pr. 95-125 kg. led. gew., h. matig; idem per stuk pr. 80-125; vette scha pen: a. 190, pr. 90-125, h. stug; fok schapen: a. 160, pr. 110-125 p. st., h. rustig; vette lammeren: a. 1953, pr. 85-120 p. st., h. goed; varkens: a. 31; drachtige zeugen: pr. 325-425 p. st., h. redelijk; schrammen: a. 146, pr. 75-105 p. st., h. redelijk; biggen: a. 521, pr. 55-62 p. st., h. redelijk; gei ten: a. 22; Totale aanvoer 3579. PUNT In stenografie en zo ben ik niet zo denderend, maar ik ben uiterst ge schikt voor feestavonden.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3