Kamerdebat over regeringsverklaring van kabinet-Marijnen begon in alle rust Prof. Vondeling had weinig passende parlementaire woorden voor KVP 40.000 FORMULIEREN BINNEN BIJ HET CENTRAAL BUREAU Jeugdsecretaris Schoo trad te Voorhout in het huwelijk Zuid-Afrika voor de Veiligheidsraad Dr. Ward schuldig Gevecht met negers in New York DONDERDAG! AUGUSTUS 19«ï DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Opvallend rustig heeft de Tweede Kamer gisteren de regeringsver klaring van het kabinet-Marijnen ontvangen. Zonder enige felheid verliep het eerste gedeelte van het debat, dat vandaag in tweede termijn wordt voortgezet. De woordvoerder en fraktievoorzitter van de Partij van de Arbeid, prof. ir. A. Vondeling, bleef zeer gematigd in zijn kritiek. Ook de overige woordvoerders van oppositiezijde brachten weinig vuurwerk in het debat. Prof. Vondeling beklaagde zich aan het begin van het debat over het feit, dat het debat niet voor radio en televisie zou worden uitgezonden. Spreker zei te beseffen, dat de frakties niet zoveel „glamourboys" om vatten als het kabinet, maar hij zou toch het uitzenden van de verklaring alleen niet elegant en objektief vinden. De Kamervoorzitter mr. Van Thiel verklaarde, dat de NTS blijkbaar technisch niet in staat is het debat integraal uit te zenden. Een der radio- omroepen wilde de rede van prof. Vondeling wel uitzenden. De heer Von deling stelde zich daar neutraal tegenover. De voorzitter verklaarde, dat indien het debat niet wordt uitgezonden, ook het antwoord van de regering niet zal 'worden uitgezonden. Dr De Kort: kloof tussen KVP en PvdA niet terecht vakantietoeslag voor bejaarden. Inzake de land'bouwparagraaf zeide de socialistische woordvoerder o.m., dat de organisaties van boeren en ar beiders begin mei scherpe kritiek op het door mr. Marijnen gevoerde be leid uitten. Ofschoon de eerste onder tekenaar mr. B. W. Biesheuvel nat de portefeuille van Landbouw be heert, maakt ook hier het ontbreken van cijfers een beoordeling van diens voornemens moeilijk. Inzake het tweede t.v.-net betreur de spr. het feit, dat dit kabinet hier over geen eigen keuze heeft gedaan, doch aan een pacificatiecommissie heeft vastgehouden. Bestaat de illu sie, dat zo'n commissie het eens wordt? Prof. Vondeling vroeg voorts naar reolame tijdens de interimperi ode en naar bezetting van het derde radio-net. Tweede in de rij van sprekers was het communistische kamerlid de heer S de Groot. Hij betwijfelde, dat het kabinet een parlementair kabinet zou zijn en karakteriseerde het als dat van de grote monopolies. Hij voor spelde, dat de „combinatie-Marij- nen" by de volgende verkiezingen zetels zal verliezen en dat de com munisten er zullen winnen. De heer H. J. Lankhorst (PSP), die daarna aan het woord kwam, bestreed, dat de uitslag van de ver kiezingen een goedkeuring door de kiezers zou hebben ingehouden van het beleid van de regering De Quay. De passage in de regeringsverklaring betreffende de defensie noemde hij vaag. Verdér gewaagde hij van zijn grote principiële bezwaren tegen het voorgenomen bouwbeleid. KOEHANDEL De heer Van Dis (SGP) zocht de oorzaak van de lange duur van de kabinetsformatie in de poging-Rom- me om de grondslag voor een vijf- partyenkabinet te leggen. De historie van de formatie nagaande zeide de heer Van Dis, dat de gang van za ken een koehandel was, niet in over eenstemming met de grondwet. De grondslag van het kabinet is voor de heer Van Dis onaanvaard- Prof. Vondeling onderwierp de ka binetsformatie aan een kritisch onder zoek. Aan dit formatie-schaap zijn vijf KVP-pootjes te pas gekomen, o.m. het te witte voetje van prof. Beel en een te kort pootje van dr. De Kort. Spr. noemde de interpre tatie van de verkiezingsuitslag on juist. Hij bleek van mening, dat de Nederlandse kiezers het bij een for matie „nog nooit zo zout gegeten"' hadden. Sprekende over de wei gering van de VVD-fractieledder mr. Toxopeus om op allerlei oplossingen in te gaan zeide prof. Vondeling dat na „duistere dagen in het overleg" dr. De Kort zonder enige zekerfieid koos voor de VVD. Prof. Vondeling had voor deze daad geen passende, parlementaire woorden. Hij vond het „niet behoorlijk", niet slechts van dr. De Kort, maar van diens gehele frac tie. Kloof ontstaan. Zijn conclusie was, dat de confes- snonele partijen geen waarborgen blijken te zijn voor een goede wer king van de parlementaire demo cratie. Het eten van twee wallen siert de KVP niet. Er is een kloof ontstaan tussen KVP en P. v. d. A. De sfeer van vertrouwen is bedor ven. Prof. Vondeling vond tal van aan kondigingen in de verklaring vaag, met name op het gebied van cijfers t.a.v. verkeer en waterstaat, defen sie en de landbouw. Zonder kennis van de „ruimte", uitgedrukt in cij fers, wordt een beoordeling moeilijk, prof. Vondeling betreurde het, dat in de regeringsverklaring geen con crete maatregelen t.a.v. de woning bouw zijn aangekondigd. Op het punt van de door hem gewenste forse ver betering van de A.O.W. als onder deel van een betere spreiding van in komens vroeg spr. zich af, wie de „knikkers in de zak gekregen of ge houden heeft", prof. Witteveen of dr. Veldkamp. Hij dacht, dat prof. Wit teveen daarin geslaagd was. Van ver baar op principiële gronden. Hij wees op te toenemende zedenverwildering, ontuchtige nachtclubs, prikkelende lectuur en foto's, ontheiligingen enz., die niet worden bestreden. Het richt snoer van Gods woord wordt z.i. niet gevolgd. De heer Jongeling (GPV) vond (het akkoord van) Wassenaar „een maanstand, waarbij dit hemellichaam het minste licht geeft". Hij hield een sterk gekleurd principieel betoog, waarin hij stelde, dat ons volk slechts een frisse, veranderde geest behoeft om met Gods woord als richtsnoer tot welzijn en welvaart te komen. De tweede maidenspeech van de avond hield de heer Koekoek (Boe renpartij). Hij keerde zich tegen de confessionele partijen, die in hun programs zowel de kant van de dwang als van de vrijheid op kun nen. De heer Koekoek was verheugd over het toevertrouwen van de por tefeuille van financiën aan prof. Wit teveen, wie hij veel succes in diens strijd tegen de inflatie toewenste. HULDE VOOR PROF. DE QUAY De heer De Kort (KVP) begon met hulde en dank te brengen aan oud-premier De Quay en voor diens gaven van geest en vooral van hart. Het nieuwe kabinet wordt door hem en zijn politieke vrienden met ver trouwen tegemoet getreden. Spr. vond, dat de kabinetsformatie thans niet overdreven lang heeft geduurd in vergelijking tot vorige formaties. Opnieuw besprak de katholieke fractieleider mogelijkheden van een vyfpartijenkabinet. Hij stelde, dat een eerste poging daartoe behoorlijk is, omdat men een vroegere grote op positiepartij niet bij voorbaat van deelneming aan een kabinet mag uitsluiten. Tijdens de informatie- Romme bestond geen „afvalrace". Niemand van de vijf fractieleiders verzette zich tegen deze methode. De socialisten toonden te begrij pen, dat na hun verkiezinsnederlaag niets terecht zou komen van realise ring van hun programma. Er was voor hen slechts een obstakel, n.l. met betrekking tot het gedeeltelijk onvangen van een AOW-verhoging uit de algemene middelen. Over dat obstakel zou dr. De Kort naar zijn zeggen nooit met de heer Vondeling zijn heengekomen. Met de heer Toxo peus waren wel kansen daartoe. Het vastleggen van een AOW-bij- drage uit de algemene middelen leek spr. ongewenst zonder kennis van het nationaal inkomen. In principe heeft dr. De Kort echter geen be zwaar tegen een bijdrage uit de al gemene middelen. Maar prioriteit be hoorden zijns inziens de volkswo ningbouw, de landbouw en belasting verlichting voor de „kleine midden groep" te hebben. De heer De Kort, aanhakend op wat de heer Vondeling had opgemerkt, zei de kloof die tussen hem en de heer Vondeling gevallen is, niet terecht te vinden. Premier V. G. M. Marijnen luistert ingespannen naar de woorden van de Kamerleden tijdens de debatten over de regeringsverklaring. Achter de premier zit de minister van buitenl. zaken, Z. Exc. mr. J. M. A. H. Luns. verd is op de KVP-fractie. Het leek hem toch normaal, dat in een fractie van 50 denkende mensen niet altijd op voorhand eenheid vanopvattin gen bestaat. Hoe het ook zij, het ac- coord van Wassenaar werd aanvaard met drie onthoudingen doch zonder stemmen tegen. Hij moest de fractie nog zien, waarin het aantal tegen standers minder dan zes procent be droeg. De mislukking van de formatie-De Quay was volgens dr. De Kort te wij ten aan moeilijkheden met de per soonskeuze, doch niet aan onenig heid met de KVP-fractie. De heer Beernink (CHU) ver klaarde, dat ons volk tijdens de ver kiezingen het beleid van het kabinet- De Quay duidelijk heeft goedgekeurd. De keuze voor de VVD was volgens mr. Beernink geheel gegrond op be leidsoverwegingen, o.a. ten aanzien van bindingen, het landbouwbeleid, de wens tot voortzetting van het be- leid-De Quay en op grond van het socialistisch verkiezingsprogram. De heer Beernink zei het nuttig te vinden in enkele kleine gemeenten van ons land een proef te nemen met het laten vervallen van het uitgeven van rijksgoedkeuringen. Nagegaan zouden kunnen worden hoe het door die gemeenten ontwikkelde initiatief zou uitvallen. HUURVERHOGING „Vele loontrekkenden zitten op een huurverhoging te wachten, en wel omdat de compensatie die daar te genover staat de huurverhoging over treft", zo zei hij. De heer Beernink vervolgde met te zeggen, dat daar entegen de sociaal zwakken bij een huurvergoging meestal het kind van de rekening worden. Ook de heer Smallenbroek (AR) verdiepte zich in de problemen van de verkiezingsuitslagen, de formatie en de keuze van de VVD naast de confessionele partijen. Hij verenigde zich met de gang van zaken en ver klaarde tevens, dat de keus voor de VVD geen keus tussen socialisme en liberalisme betekende. Het woord was vervolgens aan de heer Geertsema (VVD). Ook hij stond nog eens uitvoerig stil bij de uitslag der verkiezingen. De VVD voelt zich aan het akkoord van Wassenaar formeel niet, maar moreel wel geboden, zo verklaarde de nieuwe liberale fractieleider. Te gen de wijze van formeren zoals die in Wassenaar plaats vond uitte hij bezwaren. Spr. bepleitte o.m. dringend een verlichting van de inkomstenbelas ting op de middelgrote inkomens. Hij drong bij minister Van Aartsen aan op het beveiligen van. middenber men. De heer Geertsema zegde steun toe voor het woningbouwbeleid. Als bur gemeester van Wassenaar beloofde hij minister Bogaers een standbeeld in een fraai gemeentelijk park, in dien deze er in slaagt de woningnood in 1970 te beëindigen. Uitkering schadeclaims vervolgden van Nazi's KRITIEK AFGEWEZEN Hij wees ai wat hij noemde de „onrechtvaardige kritiek" die gele- RIJPWETERING Huldiging door zijn pupillen uit de „Rip" Met drie wagens vertrokken gister morgen onder leiding van de heren N. Zwartelè en Adr. v. Haastregt, resp. voorzitter en penningmeester van de v.v. „Rijpwetering", een zes tiental pupillen en adspiranten naar Voorhoutom aldaar voor de ingang van de kath. kerk een keurige ere haag te vormen bij gelegenheid van het huwelijk van hun leider, trainer en jeugdsecretaris, de heer W. Schoo met mej. Corry Bakker. Daar de heer Schoo ook nog kee per is van het eerste elftal, waren ook hiervan enkele spelers, n.l. C. Zoetemelk en P. v. d. Geest bij de plechtigheid tegenwoordig. Het bruidspaar Schoo-Bakker toon de zich bijzonder verrast door deze sporthulde. Na de kerkelijke plechtigheid werd ook nog eens in smetteloos sporttenue voor d<e bruiloftszaal van hotel-res taurant „Boerhaave" een erehaag ge vormd, waar het gelukkige paar vro lijk lachend langs schreed. Binnen volgde toen de hartelijke gelukwen sen, waarbij het -bruidspaar, onder dankzegging voor de zeer vele ver diensten van de bruidegom, namens de voetbalvereniging een geschenk onder couvert werd aangeboden. Ook de junioren, adspiranten en pupillen dankten hun leider en trainer door door middel van een enveloppe met inJhoud, terwijl de eerste elftalspelers htm gelukwensen vergezeld lieten gaan met een prachtige siervaas. De bruidegom sprak, mede namens zijn bruid, een hartelijk dankwoord voor dit onverwachte, maar bijzonder sympathieke huldebetoon. Morgen treedt de „regering inzake uitkeringen aan NAZI-vervolgden" in werking. Zoals bekend heeft het ministerie van financiën op 7 juni 1963, een tijdstip, waarop het prak tisch zeker was dat het Nederlands- Duitse verdrag binnen korte tijd in werking zou treden, de mogelijkheid opengesteld tot het aanmelden van schadeclaims. Op genoemde datum is in alle Nederlandse dagbladen een officiële publikatie van het ministe rie van financiën verschenen, waarin de in het staatsblad 220 afgekondig de regeling aan het publiek werd be kend gemaakt. Naar aanleiding van De Veiligheidsraad is woensdag op verzoek van twee-en-dertig onafhan kelijke Afrikaanse landen bijeenge komen om de wat deze landen noe men „explosieve toestand in Zuid- Afrika", geschapen door de apart heidspolitiek van de Zuidafrdkaanse regering, te bespreken. Zuid-Afrika, dat was uitgenodigd om het debat bij te wonen, liet weten hierop geen prijs te stellen. Dr. John Karefa-Smart, minister van buitenlandse zaken van Siecnra Leone, één van die vier Afrikaanse ministers, die door de Afrikaanse topconferentie zijn aangewezen om Zuid-Afrika in de Veiligheidsraad te beschuldigen, zei, dat het tot zijn taak behoort de raad aan te sporen niet te wachten tot het tegenwoordige evenbeeld van het vroegere Nazibe- wind zal leiden tot uiitroeiingskampen diie vriendelijk als autonome Bantoe- gebieden worden gecamoufleerd. De apartheidspolitiek, aldus dr. Karefa- Smart, leidt eerder vroeger dan later tot een ongeëvenaarde explosie. OOK PORTUGAL. De Veiligheidsraad heeft woens dag de Afrikaans-Aziatische resolutie goedgekeurd, waarin Portugal wordt verzocht, onverwijld het recht van de bevolking van de Portugese gebieden in Afrika op zelfbeschikking en on afhankelijkheid te erkennen en met 9poed andere maatregelen tot de ko lonisatie te treffen, waaronder het staken van alle onderdrukking en 't verlenen van onvoorwaardelijke po litieke amnestie. In de resolutie wordt voorts alle landen verzocht, „onmiddellijk op te houden met het verlenen van die bij stand aan de Portugese regering die haar in staat stelt, de onderdrukking van de bevolking in de door haar be stuurde gebieden voort te zetten". de eerste publikatie heeft het Cen traal Afwikkelingsbureau Duitse schade-uitkeringen (CADSU) reeds 80.000 aanmeldingsformulieren ge zonden aan belanghebbenden in bin nen- en buitenland. Ongeveer 23.000 van deze formulieren betreffen ge vallen, waarin de vervolgde is over leden, de overige 57.000 formulieren op vervolgden die nog in leven zijn. Van de 80.000 verzonden formulie ren zijn bij het CADSU ongeveer 40.000 formulieren, ingevuld weer binnen gekomen. Het bureau heeft voor ongeveer 25.000 gevallen de ont- vangstbevestigingskaart aan de aan vrager teruggezonden. Voor de overi ge gevallen was dit nog niet moge lijk. Doordat de aanvrage bij het CADSU een kleine bewerking onder gaat, die in verband met het grote aantal gevallen enige tijd vergt, kan de aanvrager niet op een zeer snelle ontvangst van de briefkaart met de ontvangstbevestiging rekenen. Het doen van een navraag door de belanghebbende of een formulier wel ontvangen is bij 't CADSU heeft pas zin, indien er meer dan 4 we ken zijn verlopen sedert de opzen ding van het formulier zonder dat de ontvangstbevestiging volgde. De jury heeft de Britse osteopaat Stephen Ward woensdag in het pro ces voor de Old Bailey schuldig ver klaard aan souteneurschap geduren de de perioden tussen 1 juni 1961 en 31 augustus 1962 en tussen 1 septem ber en 31 december 1962. In deze pe rioden leefde hij samen met Chris tine Keeler en Marilyn Rice-Davies. De jury sprak het niet-schuldig uit met betrekking tot de punten drie, vier en vijf van de akte van beschul diging, die souteneurschap voor de periode van 1 januari tot 8 juni 1963 en het aanzetten van minderjarige meisjes tot het onderhouden van on geoorloofde betrekkingen met een derde persoon behelsden. De president van de rechtbank heeft meegedeeld, dat er pas uit spraak zal worden gedaan, als Ste phen Ward „fysiek" in staat is in de rechtszaal te verschijnen. Ward moest, naar gemeld, woensdagmorgen in een Londens ziekenhuis worden opgenomen nadat hij een te grote hoeveelheid slaapmiddelen had inge nomen. Openbare aanklager Griffith-Jones verklaarde van de leiding van het ziekenhuis van St. Stephen te hebben vernomen, dat dr. Ward deze week in geen geval meer een zitting van de rechtbank zou kunnen bijwonen. Daar het maandag in Engeland „bankholiday" is, zou Ward zeker niet eerder dan dinsdag a.s. weer kunnen verschijnen. De toestand van dr. Stephen Ward is nog steeds zeer kritiek, aldus luid de vanmorgen een mededeling van d« leiding van het ziekenhuis. DE TOESTAND VAN WARD In een mededeling van de directie van het ziekenhuis van St. Stephen wordt gezegd dat dr. Ward nog bui ten bewustzijn is. Er wordt thans een operatie op dr. Ward uitgevoerd om een buis, die tijdelijk werd aangebracht om zijn ademhaling te verlichten, door een andere te vervangen. De ziekenkamer van Ward wordt door politie bewaakt. Deze maatre gel is genomen nadat rechter Mars hall heeft bepaald, dat Ward niet langer tegen borgstelling op vrije voeten mag blijven. Men acht het niet onwaarschijnlijk dat Ward, zoals woensdag nog werd verwacht, in staat zal zijn om dins dag a.s. voor de rechter te verschij nen. De dokters, die Ward behandelen, hebben bepaald, dat de patiënt niet door personen mag worden bezocht, wier aanwezigheid tot verergering van zijn toestand zou kunnen leiden. Ongeveer 100 negerdemonstranten hebben woensdag in New York een gevecht met de politie geleverd al vorens zij werden verspreid. De ne gers, die protesteerden tegen discri minatie in de bouwnijverheid, vorm den menselijke barrières bij een bouwwerk met de bedoeling de voort gang van de werkzaamheden te ver hinderen. De demonstratie, die onder leiding stond van enkele negerpredikanten, begon met gezang en gebed. Toen de negers probeerden om vrachtwagens te beletten het terrein op te rijden, werden zij gearresteerd. Toen één van de auto's van de politie wegreed, bleef een negermeisje, dat duidelijk pijn had, op straat liggen. Hierop brak het gevecht uit. GEEN GIFGAS IN JEMEN. De Britse onderminister van bui tenlandse zatken Heath, heeft woens dag gezegd, dat heit onderzoek van maiteriaal, dat aan de Britse regering is toegezonden, tot dusver „geen be wijs heeft geleverd voor het gebruik van ander gas in Jemen dan een vorm van traangas". Heath zei dit tijdens een debat in het Lagerhuis over het beweerde ge-- bruik van gas door Egypte. Wollen dekens hartje zomer Schatgraven in Noordwijk Graven naar schatten is op 6 augustus, aanvang 2.15 uur, een geliefde bezigheid op het strand tussen Huis ter Duin en Palacehotel te Noordwyk aan Zee. De kansen zijn verre van gering. Vele honderden prijzen zijn onder het zand verborgen. Zo zal men weer de schatkist met 100 gulden kunnen vin den, maar ook fietsen, huis- houdeürijke voorwerpen, etens waren etc. Zelfs wollen de kens kan de deelnemer win nen, ook al is daar in onze da gen nog niet zo'n behoefte aan. Bedenk editor, het is winter voor we er erg in hebben. Het is vooral in de winter dat de conferenties van het H. Hart en H. Maria te Leiden dubbel actief zijn om de nood te leni gen. Met activiteiten als deze schatgraverij hoopt de Vincen- tiusverenigiing geld binnen te krijgen om minder en minst bedeelden te helpen. Schrijft U dus in voor deze graverij. Uw kinderen zuMen er veel plezier aan beleven.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4