Bus vertrok met pelgrims uit Leiden DINSDAG 30 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Afscheid van de heer H. J. Baars 33 Jaar aan de Leidse Courant OOK FRUIT? Duitsland heeft invoerstop reeds voorbereid „Vertrekt de bus al?" vroeg van morgen een van de zusters van het St Elisabeth-ziekenhuis, die nog gauw afscheid van een patiënt wilde ne men. „Zou je het dan zo erg vinden als je mee moest?" zei een van haar collega's. Dit tekende wel de stem ming vanmorgen op de Hooigracht te Leiden waar de bus klaarstond voor zieken en minder-zieken, die deelne men aan de bedevaart naar Lourdes. Iedereen wilde best wel mee De bus, die was gecharterd door 't plaat selijk „Comité Ziekentransport Lour des" vertrok om tien over elf naar Roosendaal waar de deelnemers uit Leiden en omgeving zich in de trein bij de „Nationale Bedevaart" naar Lourdes zullen aansluiten. Morgen ochtend om elf uur komt deze trein in Lourdes, 's werelds drukstbezoch- te Maria-pelgrimsplaats, aan. De stemming onder de deelnemers was goed. Onder hen was een nog jeugdige Leidenaar, die al enige ja ren ziek ligt, erg verzwakt is, maar die met veel moed en opgewektheid de lange reis begon. Er waren ook nog enige andere bedlr^rige patiënten voor wie in de bus speciale voorzieningen waren ge troffen. We spraken nog met de heer H. Mentink, die samen met de heer B. M. Pols, beiden bestuurslid van het comité een oogje, hield op de „in scheping". „Dit jaar hebben we een bus moe ten inzetten, in tegenstelling tot an dere jaren toen een speciale trein wagon, staande op het station Leiden werd aangehaakt. Zo'n bus levert wel wat problemen op, vooral ook met bed-patiënten, maar het is toch best wel gegaan". Vanmorgen heeft men patiënten opg \aald met deze bus o.m. in Boskoop. Hillegom, Lisse, Alphen en Leiden. De pelgrims zullen 7 augustus weer in Leiden arriveren. De bondsregering heeft reeds voor- De Leidse Courant heeft vanmid- bereidingen getroffen om, indien de dag om twaalf uur afsaheid genomen situatie dit nodig mocht maken, een van de heer H. J. Baars, die na 33 invoerstop voor bepaalde fruitsoor- jaar in dienst van onze krant ge- ten te kunnen afkondigen. De West- weest te zijn de pensioengerechtigde duitse min. van Landbouw, Schwartz leeftijd heeft bereikt. De heer; Baars, heeft dit gisteren aan de fractieled- die vergezeld was van zijn echtge- ding van de CDU en de CSU meege- note, werd toegesproken door de di- deeld. In zijn verslag over de moei- recteur van de Leidse Courant, de lijkhedep van de landbouw eiste hij heer J. F. J. M. Koens, die de schei- van de toekomstige bondskanselier, dende employé prees om zijn toe- Erhard, dat deze in zijn regeringsver - wij ding en vakmanschap. De heer klaring duidelijke voorstellen zou Baars deed zijn werk voortreffelijk doen aangaande de toekomstige land en blonk daarbij uit door opgewekt- bouwpolitiek. heid van geest en een humoristische Daarbij zou er van uit moe- kijk op de dingen. Als chef van de ten worden gegaan, dat de Duitse binderij en expeditie had hij onder landbouw in hoofdzaak behouden meer de lang niet gemakkelijke taak moet blijven. leiding te geven aan de groep bezor- gers van welke taak hij zich tot Vorige week is een poging om ieders tevredenheid kweet. De di- president Sallal van Jemen te ver- M recteur overhandigde de heer Baars moorden mislukt. Een reactionaire AnidTKtltlllSC VrCu6SDllD een geschenk in couvert. Voor mevr. infiltrant vuurde op de president, r Jr Baars, die deelde in de hulde, waren doch miste. De lijfwacht van Sallal er bloemen. schoot terug doch miste eveneens. De heer P. G. v. d. Kraan, spre- De plaatsvervangende minister van kend namens het technisch perso- handel Mohammed al Senaidar werd neel, toonde veel waardering voor door een verdwaalde kogel gedood, de goede samenwerking die met de heer Baars altijd mogelijk bleek en Op de binnenplaats van het hoofd- voor diens behulpzaamheid. Hij her- bureau van de Spaanse veiligheids innerde aan het feit, dat deze de op politie in Madrid heeft zich maandag 11Qan. richter was van de reisclub van het middag tegen zes uur bü de paspoor schap in het Kremlin door premier bedrijf Namens zijn collega's over- tenafdeling een ontploffing voorge- Chroesjtsjov ontvangen. Tijdens het handigde hy een set gereedschap, dat daan. Volgens de berichten werden «pcnrpir hnnd dp minirtpr aan dp Sow de gepensioneerde ten dienste zal daarbij twaalf mensen gewond. fe^mier'een todifanse vr^eS staan bij diens hobby, het verrichten aan, „als symbool van ons gemeen- i van allerlei „klusjes In het Tauem-gebergte, nabij Graz schappelijk verlangen naar wereld- Tot slot sprak de heer S. W. van hebben boeren het wrak van een on- vrecje", zo zei Freeman. voor Russische premier De Amerikaanse minister van land bouw, Orville Freeman, die aan het I hoofd van een delegatie Amerikaan- se landbouwers een reis van twee weken door de Sow jet-Unie heeft gemaakt, is dinsdag met zyn gezel- Egmond, die met „van Leiden schei den is dubbel lijden" doelde op het feit, dat de heer Baars, wonend in Haarlem, nu recht Leidenaar af is. Namens administratie en redactie bood hij een kist sigaren aan. Alk bekend vliegtuig gevonden, benevens chroesjtsjov nam het cadeau glim- I aantalhjken. Men vermoedt dat lachend aan, daarbü verklarend dat hij, als niet-roker, het inderdaad als een symbool zou beschouwen. Tijdens het weekeinde is in de India en China DE KOMKOMMERST(R)OP IN ONZE OMGEVING Grootste maten gaan nog tegen lage prijzen Kleine maten meest doorgedraaid Hoewel noch die algemene toestand noch de vooruitzichten van de han del voor de komikommerkwekers rooskleurig zijn, worden de grote maten - zij het tegen lage prijzen, die tegen de vastgestelde miniiimiumprijs aanliggen - nog wel afgezet. Op de veiling van Ter Aai- gingen de maten AA en A nog wel van de hand, doch de kleinere maten B, C en D konden de prijs niet halen, de klok draaide door en het kostelijk artikel werd naar de agrarische schroothoop ver wezen. De conservenindustrie legt bij (het artikel komkommers geen ge wicht im de schaal, die interesseert zich practisch uitsluitend voor augur ken, dde - daar ze ook onder Duitse invoerstopvallen - echter eveneens sleohts laag besommen. In Roelofarendsveen - het land van die augurk - wordien zo goed als geen komkommers aangevoerd. De door draai van augurken is daar echter nog niet begonnen, al liggen ook hier de prijzen laag. Er is nog geen top- aanvoer. Hoe de handel zal rijn als die grote aanvoer loskomt, dient vanzelfspre kend te worden afgewacht; veel hangt natuurlijk af van de verdere Duitse houding. Ook aan de veiling in Leiden, die in overleg met de veiling van Roe lofaren dsveen de Veense komkom mers veilt, gingen de grote maten nog van de hand, ook hier echter te gen lage prijzen. De Leidse veiling zet ook nog wel wat kleinere maten af aan de Leidse handelaren, maar een groot deel van de maten onder B gingen toch ook onder de klok door. In Veur, waar het artikel komkom mers ook altijd belangrijk is, kon men gisteren hetzelfde beeld zien als in Ter Aar, de grootste maten te gen lage prijzen van de hand, de kleinere doorgedraaid. Hier was gis teren de aanvoer echter geremd in afwachting van de te verwachten Duitse^besluiten. Dat neemt niet weg, dat ook hier de zorgen groot zijn. Al met al kunnen we zeggen, dat de toestand voor de telers zorgen baart, al kan er nog niet worden ge sproken van een paniekstemming. Met spanning - en ook wel 'n beet je met angst - wacht men de komende dingen af. Trouwen na mislukte poging tot moord Het gerechtshof in Amsterdam heeft vanochtend de 39-jarige Haarlemse typograaf J. Th. K. wegens poging tot moord op de 28-jarige Haarlemse Josephine S-, met wie hij ruim zes jaar een verhouding had, veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest. De recht bank in Haarlem legde destijds de zelfde straf op, doch de procureur-ge neraal eiste in hoger beroep vijf jaar met aftrek. De inmiddels gescheiden typograaf (vader van vijf kinderen) wilde op 21 oktober van het vorig jaar zijn minnares doden, nadat rij te kennen had gegeven de verhou ding te willen verbreken, omdat deze uitzichtloos was. Inmiddels heeft het tweetal rich verzoend. Ze willen met elkaar gaan trouwen. Mgr. W. M. Bekkers heeft op ver zoek van de Provinciaal der Paters van de HGeest benoemd tot kape laan te Ravensteijn pater G. de Kort C.S.Sp., onder gelijktijdig eervol ont slag aan pater J. Fr. Bende C.S.Sp. Op verzoek van de Provinciaal der Missionarissen van de H. Familie tot kapelaan te Tilburg, H. Pius X, pater J. Hoogeman MSF, onder gelijktijdig eervol ontslag aan pater Fr. E. J. v. Dinteren MSF; tot kapelaan te Hel mond, Goddelijke Voorzienigheid, de paters J. A. A. van Doorn MSF en J. H. M. van Es MSF; tot kapelaan te Waalwijk, H. Maria Onbevl. Oirtv., Besoyen, pater H. P. van Hek MSF. Op verzoek van de Provinciaal der Paters Franciscanen tot pastoor te Rossum en Hurwenen pater S. M. Janssen OFM, onder gelijktijdig eer vol ontslag aan pater W. N. M. Pom pen OFM. LEIDENAAR TOERDE OP GESTOLEN BROMMER Een politiebrigadier te Noordiwijk hield een 17-jarige leerüingstraatma- ker uit Leiden aan, omdat hij met zijn bromfiets de maximumsnelheid overschreed. Hij toerde met zeker 50 km per uur over die Noordwijkse straten, bovendien reed hij in ver boden richting over het Linden- plein en ook voldeed de uitlaat van zijn brommer niet aan de wettelijke voorschriften. De bromfiets werd inbeslag ge nomen. Alsof het nog niet genoeg was, bleek toen dat de jongeman het voertuig kort tevoren te Leiden had Kritische stem over de Marktverplaatsing Alles staat kris-kras door elkaar Athene-express nog steeds zoek bedrijfsgenoten drukten daarna de wateren rond Curagau, het oud-ei- heer en mevr. Baars de hand. landraadslid van Curacao, de heer A. Alderlieste verdronken. De heer Alderlieste, dife een bekend speer- visser was, beoefende deze sport met De incüsche minister van defensie W7irr j p,'7i?T>c C/~1rïl>ïT\7Tn\r z^n 15-jarige zoon, toen hij plotseling Tsjavan, die op toernee was door WA1 ^^I^IIO vLiii onder water verdween en verdronk. Zuid-India, is maandag in allerijl Men is er nog niet in geslaagd rijn naar Nieuw Delhi teruggekeerd in stoffelijk overschot te vmden. verband met de berichten over Chi nese troepenconcentraties langs In- dia's noordgrens. Zoals gemeld, is de stafchef van het Indische leger, die een reis door de VS maakte, zondag naar Nieuw-Déhli teruggekeerd. Volgens het Indiase blad „Hindus tan Standard" zijn aan de Indiase De AtheneJexpress, die volgens het oostgrens ongeveer duizend Chinese dienstrooster vrijdag j.l. omtrent het militaire vluigtuigen samengetrok- tijdstip, waarop zich de ramp over ken, terwijl op verder van de grens Skopje voltrok, bij deze plaats had gelegen bases nog een duizendtal toe- Gaarne vraag ik uw aandacht voor moeten aankomen, doch volgens la- stellen gereed staan, het volgende in verband met de af- ?iere berichten vertraging heert gehad, Betrouwbare kringen in Shillong, loop van de proefverplaatsing der nog steeds „zoek Assam, waar het blad dit vernam, zaterdagse en woensdagse markt te 0626 trein had zaterdagmorgen in achtten een Chinese aanval op India Leiden Münohen moeten aankomen, doch is niet onmogelijk. daar niet gearriveerd. Informaties bij Zoals vele huisvrouwen met mij de Oostenrijkse spoorwegen en in was het altijd een genoegen vroeger Zuid-Slavië hebben geen enkel re de bovengenoemde markten te be- sultaat opgeleverd en over de plaats, zoeken voor het doen van inkopen, waar de trein zich thans zou kunnen Alle kramen waren bij elkaar te vin- bevinden, tast men volkomen in het den, vis bij vis, stoffen bij stoffen, duister. - fruit bij fruit en groente bij groente, Uit Bern afkomstige reizigers had- vrijheid gesteld. Dit heeft president alles overzichtelijk opgesteld aan den zondagavond meegedeeld, dat de Guido maandag meegedeeld aan een beide kanten van de gracht. sneltrein ongeveer 40 km ten zuiden delegatie van het algemene vakver- vam Skopje oponthoud had gekregen, bond. Na de verplaatsing werd het een Daar hadden de treinreizigers de Uit de omgeving van het ministe- onoverzichtelijke chaos; alles staat aardschokken, die Skopje hebben vei- rie van binnenlandse zaken wordt kris kras door elkaar, 't zij langs deze woest, gevoeld. vernomen, dat ex-president Frondizi grachten, 't zij op de Hooglandsche Volgens de Zuidslavisohe spoor- niet zal worden vrijgelaten zolang Kerkgracht waar het hopeloos werd. wegautoriteiten bevond zich op het hij niet afziet van het presidentschap Mensen met fietsen, brommers en tijdstip van de ramp geen internati- waarop hij zegt nog steeds recht te Gratie in Argentinië Alle politieke gevangenen in Ar gentinië worden binnen 48 uur in kinderwagens versperren de weg de kramen zijn bijna onbereikbaar, doordat men tegen elkaar wordt ge perst, vooral in de nauwe doorgang van de Nieuwstraat naar de Hoog landsche Kerkgracht. Na twee bezoeken heb ik het op gegeven, het is niet te doen. Zou het niet mogelijk zijn (evenals voor de vrijdagse veemarkt waarvoor het verkeer ook wordt omgelegd over de Blauwpoortsbrug en Steenstraat) een oplossing te zoeken voor de Bree- straat en het een richtingverkeer op onale trein bij Skopje. hebben. DE HENRY DUNANT VAART VOLGENDE WEEK WEER VERTREK VANAF SPANJAARDSBRUG TE LEIDEN Jan de Troye lost het startschot van de Tour der Verenigde Naties Het buitengewoon zonnige weer begeleidt een Tour der Verenigde Naties in feeststemming, want er zijn zoveel dingen gebeurd in de etappe van Arnhem naar Driebergen die hartveroverend waren. Nadat de be kende radio-verslaggever Jan de Troye het startschot had gelost en Zukowskij van de Friki-fabrieken wegens een prachtig schoolrapport in de gele trui was gehesen begon met een mooie dag een eerste etappe, die zijn weerga niet had in alle vo rige tours van „Ome Joop" en zijn helpers en dat zijn er dit jaar vele. In de regelrechte tourleiding zyn dit jaar opgenomen Gertie Lorein. Hij reed alle tours van „Ome Joop" mee en is dit jaar voor het eerst lei der en dan komen al die mensen die hun vakantie opofferden om de tour te doen slagen. Dokters in de tour, Van Vooren en Lindenhof uit Lei den en Driebergen; Nico en Koos van de bezemwagen en hoe ze ook allemaal mogen heten, zij zijn naast de heer Visser uit Amsterdam en Verwoert uit Arnhem even enthou siast om dit feest voor 150 jongens te doen slagen. Grote reclame-karavaan De Tour der Ver. Naties wordt luis ter bijgezet door een reklame-kara- vaan die haar de allure geeft van een Tour de France. Hele dorpen en steden worden opgeschrikt door de metalen stem van de heer Nijboer. De belangstelling van de jongens gold echter de gele trui van Zukows- ky en die trui kreeg onder Leersum een aanval te verduren, die hij niet doorstond. De Hilversumse ploeg van Schaub Lorenz reed de tijdrace op een heu velig grintpad zo enorm, dat zij meteen maar de leiding nam in het ploegenklassement en dat gebeurde onder toejuichingen van vele vakan tiegangers in de druk bezette va kantiestreek onder de gemeente Drie bergen. De nieuwe gele-trui-drager werd Brouwer (Fyffes) uit Eist, die gezoend door twee Leersumse meis jes het algemeen klassement verder ging leiden. In Driebergen, gemeente Rijsen- burg, is het feest. Er wordt een licht- week gehouden en dat betekent dat de Tour er door een comité leuk ont vangen is. De jongens zijn door dit comité het gehele dorp door geleid en bezochten het automuseum en bij hoge uitzondering mochten een paar Tourrenners in de wagens zitten die hun voorouders misschien wel als snelheidsmonsters bestempeld heb ben en daarna zag de tourmeute nog een film van de „Duivels der weg". In Driebergen is het goed toeven geweest voor de Tour, want in het Paulushuis stonden de tafels zo prachtig gedekt dat Karei v.d. Vel den (Cinzano) verzuchtte het lijkt wel bruiloft. Daarna ging mens slapen in het rian te gebouw, dat Gevato-kantine heet, maar er uit ziet als een eerste klas gelegenheid voor super-vakantie gangers. Op een veiling te Londen heeft het Rijksmuseum dezer dagen een klein jeugdwerk van Rembrandt verwor ven, daartoe financieel in staat ge steld door de Commissie voor foto- verkoop. Heit is een „in gra/uw" geschilderd paneeltje, da* de geschiedenis van Siimson en Daïila verbeeldt op het ogenblik döit een Filistijns krijgsman voorzichtig nadert om de ingeslapen Simson het haar af te knippen, waar door diens bovenmenselijke kracht gebroken zal worden. Het is een stu die in licht en donker, waarin de jonge Rembrandt duidelijk de invloed van rijn leermeester Pieter Lastman Studentengrap Wegens zaaikbeschadligiing heeft t gerechtshof in Amsterdam vanoch tend een geldboete van f 300.of 30 dagen hechtenis opgelegd aan de 24- jarige in Eindhoven wonende en in Utrecht medicijnen studerende H. J. W. P., die tijdens het Boekenbal in de Utrechtse Stadsschouwburg op 3 april 1962 met een brandslang vijf mensen van de dansvloer heeft ge spoten en voor ongeveer elfhonderd gulden schade aanrichtte De procu reur-generaal had een week gevan genisstraf geëist, nadat de student hoger beroep had aangetekend tegen de door de Utrechtse rechtbank opge legde gevangenisstraf van drie dagen Badhoevedorp, Rotterdam, Wolp- haairtsdijk, Gorinchem en Alphen a. d. Rijn. Daar waar overnacht wordt, I bieden plaatselijke afdelingen van 't Nederlandsche Roode Kruis de pa- tiënten een uurtje ontspanning in Op maandag 5 augustus a.s. zullen vorm, souveniers en versna- die dagen op te heffen, zo nodig met 72 chronisch zieken en invaliden uit neringen aan beperking van het parkeren aan Leiden en omstreken tussen 7.00 en beide zijden vap de straat tot één 10.30 uur v.m. scheep gaan aan boord De verpleging en verzorging ge rijde. De markt kan dan weer op de van het Rode Kruis Hospitaalschip dwende de reis van de patiënten ge- oude plaats worden gehouden. „J. Henry Dunant", gemeerd aan de belanglocg d?orl.d^- kade vo£ de Verenigde Touwfabrie- led™ v?n1 h<* Roode Kruis ken aan de Zijl (nabij de Spanjaards- Korps van de Colonne Leiden e.o. brug te Leiden), welke ligplaats door andere deelnemende afdelingen en verwantschap met zijn leeftijdge- de directie van dit bedrijf welwillend omgvmg. Ook het transport noot Jan Lievensz., toont. Het schil- voor dat doel is afgestaan. de P3tlenten naar en van het derijtje, dat omstreeks 1626 ontstaan- sehip wordt verzorgd door leden van moet zijn, is afkomstig uit de ver- Onder de auspiciën van de Afd. het Koocle -K-orps. zameling van mrs. Derek Fitzgerald, Leiden en Omstreken van het Neder- Op zaterdag 10 augustus a.s. vroeg Heathfield Park, Sussex. Rembrandt lamdise Rode Kruis maakt het schip in de voormiddag wordt het schip te- heeft ook later in schilderijen en te- dan een reis van ongeveer een week rugverwacht aan de kade van de Ver keningen verscheidene malen dit door de binnenwateren, waarbij ach- enigde Touwfabrieken, alwaar dan thema uitgebeeld. tereenivolgens wordt overnacht te: wordt gedebankeerd. die de student te hoog vond. Naar pe j,ouw van „Mesoscaaf", de „Toeristetoonderzeeër" welke tijdens de grote Zwitserse tentoonstelling het zijn zeggen vond haj hetop de dans-, v0|gen(j jaar tochtjes langs de bodem van het meer van Genève zal maken, vordert goed. Op de foto zien we IlSs'd^feSvreSe willen rorho- het schiI> in de '»briek te Monthey. Links het voorschip en rechts het achterschip: eenmaal in bedrijf kunnen gen door de brandslang op de boe- tientallen passagiers tegelijk genieten van de sprookjesachtige aanblik, welke de verlichte bodem van het kfiiwierdere te richten. meer biedt.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6