S)e &2idóe (Bou^a/iit DE GAULLE WIL ONTWAPENINGSGESPREK Nog vóór het einde van het jaar NOG OVERLEVENDEN UIT DE PUINEN VAN SKOPJE DINSDAG 30 JULI 1963 53e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDETS EN OMSTREKEN De Gaulle handhaaft zijn eigen politiek Telef2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w, 2,80 p. mud., 8,25 p. kW., Franco p.p. 1*8,75, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes 1,50 GEEN TEKENING VAN KERNSTOPVERDRAG NAVO MOET OP DE HELLING President De Gaulle van Frankrijk heeft gisteren op een van zijn exceptionele persconferenties gezegd, dat hij van plan is, vóór het eind van dit jaar de V.S., Rusland en Engeland uit te nodigen voor een ont wapeningsconferentie. Zoals werd verwacht, kondigde De Gaulle aan, dat het akkoord van Moskou niet tot gevolg zal hebben, dat Frankrijk ook tekent, of dat het met zijn atoomprogramma zal ophouden. Hij verwierp, eveneens volgens de verwachting, het denkbeeld van een niet-aanvalspact tussen de landen van de NAVO en die van het Warschau-pact. Over de Frans-Amerikaanse vriendschap liet de Franse president zich in zeer lovende bewoordingen uit. „Geen meningsverschillen over lopende vraagstukken of kritieken van journalisten kunnen aan deze vriendschap afbreuk doen," zei de Franse president tegenover bijna 900 Franse en buitenlandse journalisten, benevens de persattaché's van de te Parijs gevestigde buitenlandse ambassades. Achter de journalisten en pers attaché's bevond zich een haag van persfotografen en televisie-camera- lieden. De journalisten werden tweemaal streng door personeel van de Franse veiligheidsdienst gecontroleerd. PRESSIE OP DE E.E.G. Over het Moskouse verdrag zei de Gaulle letterlijk: „Frankrijk zal zich door dit akkoord er niet van laten afbrengen, zich de middelen voor on metelijke verwoesting te verschaffen, die te Moskou vertegenwoordigde mogendheden bezitten. Frankrijk zou niet langer zelfstandig voor zijn on afhankelijkheid en landsverdediging kunnen zorgen, indien het geen kern wapens zou bezitten en andere lan den wel". „Indien de VS en Sowjet-Rusland op zekere dag zouden besluiten te ontwapenen, dat wil zeggen wanneer zij ertoe over zouden gaan kernwa pens te vernietigen en het gebruik ervan te verbieden, dan zal Frank rijk zich van ganser harte bij een dergelijke overeenkomstaansluiten. Maar ik heb niet de indruk dat wij al zover zijn". Na zich in uiterst gunstige termen over de Frans-Amerikaanse vriend schap te hebben uitgelaten - „Frank rijk is, met uitzondering van Rus land, het enige land dat nimmer een schot met de VS heeft gewisseld" en „Deze vriendschap heeft al 244 jaar standgehouden" - zei de generaal: „Indien de VS zouden denken, dat Frankrijk het op de een of andere wijze voor het hoofd zou willen sto ten, kan men dit slechts bespottelijke nonsens noemen. De NAVO noemde de president „een elementaire noodzaak". Zonder de kernmacht van de VS zouden de vrije landen spoedig vernietigd zijn. En Frankrijk is weer een noodzake lijk bestanddeel van het Atlantisch Verbond. Er kunnen meningsverschil len bestaan over de organisatie van de NAVO, maar het bondgenoot schap op zichzelf zal stand houden. In geval van een oorlog zou Frank rijk zonder enig voorbehoud aan de zijde van de VS staan en ik geloof dat het omgekeerde evenzeer het ge val zou zijn. Noch de vriendschap, noch het bondgenootschap tussen Frankrijk en de VS staan op het spel: waar is, dat de politiek van onze lan den niet altijd overeenstemt, aldus de Gaulle. „Het zal noodzakelijk zijn onze deelname in het Atlantische bondge nootschap opnieuw te bestuderen. De Verenigde Staten hebben zeer zware lasten en hun betalingsbalans is in moeilijkheden en de situatie van de dollar is een bron van dagelijkse zorg. Wat de Franse regering betreft, zijn belangrijke wijzigingen nodig in de voorwaarden van onze deelname aan het Atlantische bondgenootschap. Generaal de Gaulle zei ook, dat er na de oorlog grote veranderingen iri Frankrijk hadden plaatsgegrepen. Frankrijk is nu in economisch en fi nancieel opzicht onafhankelijk. Het lost zijn schulden af, vaak voor de vervaldatum en het verleent ook nu en dan andere volken hulp. Frank rijk moderniseert zijn leger en het maakt zijn eigen kernwapens. Het heeft de wolken verdreven, die het uitzicht belemmeren op de weg, die moet leiden naar de wederopbouw van Europa, op basis van de wer kelijkheid. Frankrijk heeft het voor beeld gegeven voor de Europese po litieke samenwerking in de wijze, waarop het zijn betrekkingen mei West-Duitsland op 'n nieuwe leest heeft geschoeid", aldus de president. In het kader van zijn opmerkingen over het kernstopakkoord zei de Gaulle: .Frankrijk kant zich thans onvoorwaardelijk tegen het sluiten van een niet-aanvalsverdrag door de NAVO en de Warschause verdrags organisatie. „Frankrijk verklaart, bij monde van zijn president, plechtig, dat er nimer een Franse aanval zal plaats vinden. Daarom heeft het voor Frankrijk ook geen zin toe te treden tot een niet-aanvalsverdrag. Hij vervolgde: „Frankrijk meent, dat er wellicht een tijdstip zal komen waarop het mogelijk zal zijn tot een daadwerkelijke overeenstemming met de Sowj et-Unie te komen. Wanneer die dag eenmaal is aangebroken, zal Frankrijk opbouwende voorstellen doen betreffende het handhaven van vrede en het evenwicht in Europa. Maar voor het ogenblik zal Frank rijk geen overeenkomst onderschrij ven waarover, buiten ons om, over eenstemming werd bereikt. Dit geldt ULTIMATUM AAN EEG De president verklaarde verder, dat vóór eind-1963 een oplossing moet zijn gevonden voor de landbouw vraagstukken, waarmee de Europese gemeenschappelijke markt te maken heeft. „Het was op de voorwaarde, dat hierin overeenstemming wordt be reikt, dat de zes van de EEG na te hebben geconstateerd, dat Gr.-Brit- tannië thans nog niet kan toetreden tot de Europese gemeenschappelijke markt, ermee hebben ingestemd het overleg met het Verenigd Koninkrijk in het kader van de West-Europese Unie voort te zetten". „De EEG moet in stand blijven en voltooid zijn, voordat de tariefsbe sprekingen met de V.S. beginnen. Zo niet dan zal zij wellicht tot verdwij nen gedoemd zijn", aldus generaal De Gaulle. DE RAMP IN SKOPJE Nederlandse regering betuigt deelneming Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken deelt me de, dat de tijdelijke zaakgelastigde der Nederlanden te Belgrado, mr. W. A. Frowein, naar aanleiding van de aardbevingsramp te Skopje op 27 juli namens de Nederlandse regering schriftelijke deelneming heeft be tuigd aan de minister-president van Zuidslavië. Rampengironummer voor hulp aan Skopje Evenals de Bisschoppelijke Vasten actie stelt thans ook de katholieke Stichting „Mensen in nood" 25.000 beschikbaar voor hulpverlening aan Skopje. De stichting verleent haar hulp via Caritas Intemationalis te Rome, die met mgr. Smiljan Keradia, bisschop van Skopje, momenteel overleg pleegt voor een eventueel urgentieprogramma. Aangezien deze Nederlandse bijdrage zeker niet in verhouding zal staan tot het werke lijke bedrag, dat gemoeid zou zijn met de wederopbouw van scholen, kerk en ziekenhuis, is tevens besloten het rampengironummer 1111222 ten name van de katholieke Stichting „Mensen in nood", hoofdafdeling hulp in bijzondere noden te Den Bosch open te stellen. Hier komen ook aanbiedingen binnen om kinde ren uit de getroffen stad op te nemen. Belgische boeren protesteren Maandagmiddag hebben ongeveer 4.000 Belgische boeren in Bergen ge protesteerd tegen de belasting op landbouwvoertuigen in de provincie Henegouwen en tegen de landbouw politiek van de regering. De demonstranten stuitten bij het paleis van het provinciale bestuur op een omvangrijke politiemacht. Deze werd met stenen en tomaten beko geld. De politie riep hierop de hulp van de brandweer in, waarna de boe ren begonnen de straten open te bre ken, versperringen aan te leggen en voertuigen om te werpen teneinde de auto's van politie en brandweer tegen te houden. Later op de avond moest een poli tiemacht van 400 man van traangas, gummiknuppels en brandslangen ge bruik maken om een nieuwe aanval op het provinciële gebouw af te slaan. Inmiddels hadden de boeren kans gezien de ingang van het ge bouw te beschadigen en alle ruiten op de benedenverdieping in te slaan. Een achttienjarige jongen, die toe vallig voorbij kwam, werd tijdens de wanordelijkheden gewond en moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Het verongelukte Egyptische vliegtuig Twee Indiase marineschepen heb ben maandag de lijken uit zee opge pikt van vijf inzittenden van het Egyptische vliegtuig, dat zondag bij Bombay in zee stortte. Het toestel was met vierenvijftig passagiers en acht bemanningsleden op weg van Tokio naar Cairo toen het verongelukte. Door het verslechterende weer moesten de schepen later op de dag het zoeken staken. RONDOM CHRISTINE De 31-jarige Westindiisohe jazz- zanigeir Aloysdus Gordon, die in juni door de rechter vam die Lomdense Old Bailey tot drie jaar gevangenis- Maandagmiddag rond vijf uur zijn op de weg van Utrecht naar Den Haag onder Reeuwijk twee autos gfcraf was v^oapdeeld wegens mis- waarvan er een door de middenberm was gereden frontaal gebotst. Een bejaard echtpaar, dat in de ene handeling van Christine Keeler, is auto zat, werd op slag gedood; van de drie inzittenden van de andere auto werd een 14-jarige jongen gedood diiMdiajg in hoger beroep wygespffü- en de twee anderen zwaar gewond. De laatstgenoemde wagen Is op de bijgaande foto afgebeeld. ken. Dit is nu wat men „een drukke, zomerse dag op het Zandvoortse strand" noemt. Verder commentaar is eigenlijk overbodig... Regeringsverklaring op TV-scherm Morgen, woensdag 31 juli, zal de NTS van elf uur tot om streeks half twaalf een recht streekse uitzending verzorgen vanuit het Binnenhof van de regeringsverklaring. Van één (13.00) uur af volgt een repor tage van de debatten, die naar aanleiding van de regerings verklaring worden gevoerd. Zo mogelijk zal de NTS donderdag opnieuw in het Binnenhof aan wezig zijn voor een rechtstreek se uitzending van het antwoord van de regering op de debat ten. De regie van deze reporta ges is in handen van Wim Bos boom. Commentator is Joop van Os. Aardschok in Perzic Een zware aardschok heeft maan dag het Perzische dorpje Garoem ge troffen. Het dorp, dat bij Bandar Ab bas aan de Perzische Golf ligt, is zeer klein en men neemt aan dat het aantal slachtoffers niet groot zal zijn. Volgens de eerste berichten zijn er vijf doden en acht gewonden. Een 350-tal huizen is beschadigd. Medi sche hulpgroepen zijn naar het ge troffen gebied onderweg. Sinds 1958 is Perzië zesmaal door grote aardschokken getroffen. Vorig jaar september verloren bij een aard bevingsramp elfduizend mensen het leven. Geen zorgen om Chinese kernbom De Amerikaanse onder-minister voor politieke kwesties, Averell Har- riman, heeft maandag gezegd, dat premier Chroestjsjov zich niet veel zorgen maakt, dat communistisch- China spoedig een kernmacht zal weten op te bouwen. Harriman, die dit zei in een vraaggesprek met ver slaggevers, verklaarde, dat hij in Mos kou, waar hij besprekingen over een verbod op het nemen van kernproe ven voerde, met premier Chroesjts- jov over de vorming van de Chinese kernstrijdmacht had gesproken. „Chroesjtsjov bleek niet bijzonder bezorgd. Hij zei tegen my, dat het nog zeer lang zal duren voor de Chi nezen over een kernmacht van enige betekenis beschikken", aldus Harri man. De Amerikaanse onder-minister verklaarde, dat de Russische leider van oordeel was, dat de Chinezen de industriële basis, die voor de opbouw van en kernmacht onontbeerlijk is, missen. Consulaten gesloten in Zuid-Afrika De Tsjeohoslowaakse consul-gene raal in Johannesburg heeft volgens het Zuid-Afrikaanse blad „Die Transvaler" de Zuid-Afrikaanse re gering meegedeeld, dat hij opdrachit heeft gekregen het consulaat-gene raal te sluiten. In het afgelopen weekeinde heeft ook Zuid-Slavië bekend gemaakt, dat het zijn consulaten in Zuid-Afrika zal sluiten. Zevenhonderd vermisten Reddingsploegen hebben maandag 20 mensen levend uit de puinhopen van de Zuidslavische stad Skopje, die vorige week door een aardbeving werd getroffen, gehaald. Dertien van hen kwamen nagenoeg ongedeerd uit de tunnel van het verwoeste spoor wegstation. Men gelooft, dat in deze tunnel nog honderden mensen opge sloten zitten. Een groep Franse deskundigen, die ook hulp verleenden na de grote aardbevingsramp van Agadir, zoekt met uiterst gevoelige luisterappara ten de puinhopen af. Zij ontdekten een 35-jarige Zuidslavische vrouw, die onder een geweldig blok beton, dat haar tegen vallend gesteente had beschermd, zat opgesloten. Haar echtgenoot, die naar de markt was toen de ramp plaatsvond, was bij haar redding aanwezig. Hun twee kleine kinderen liggen echter nog onder het puin. De reddingsploegen deden maan dag een laatste uiterste krachtsin spanning om te trachten nog zoveel mogelijk mensen levend uit de rui nes te halen. De autoriteiten zijn n.l. van oordeel dat na maandagavond geen levenden meer zullen worden gevonden. Het zal nog wel drie da gen duren alvorens de ergste ruines zijn opgeruimd, zo verklaarden zij. Maandagavond heeft zich in Skopje wederom een aardschok voorgedaan. De beving veroorzaakte schade aan gebouwen. OP EEN VEILIGER PLAATS Op een persconferentie heeft de voorzitter van het provinciale bestuur van Macedonië, Grlickov, meege deeld, dat de stad waarschijnlijk „op een veiliger plaats" zal worden her bouwd. Dit zou afhangen van onder zoekingen door Zuidslavische en bui tenlandse deskundigen o.a. op geo logisch en seismologisch gebied. Grlickov zei, dat er nog 700 per sonen worden vermist en dat er 2.170 gewonden zijn, van wie een aantal zeer ernstig. Officieel is bekend gemaakt, dat zondagavond het aantal geborgen lij ken in Skopje 813 bedroeg. Na een bezoek van leden van de Macedonische commissie, die de red dingswerkzaamheden in de getroffen stad leidt, is besloten dat slechts de Voor een jaar op een Amerikaanse school Tot de 54 uitverkorenen die onder auspiciën van de American Field Service het komende schooljaar in de Verenigde Staten gaan doorbrengen, als lid van een Amerikaans gezin en leerling van een „highschool", beho ren mej. A. de Graaf, Lage Rijndijk 4, Leiden en de heer C. Trouwborst, Vlierstraat 50, Katwijk aan Zee. Naast de Nederlandse jongens en meisjes gaan nog zeker 2500 andere jongeren opwindende en interessante ervaringen tegemoet, want de uitwis selingsprogramma's van de AFS zijn niet gering in omvang. Ook onder auspiciën van de Ame rican Field Service zijn thans zeker 1500 jonge Amerikanen voor twee, zes of twaalf maanden in het buiten land (58 in Nederland). De ongeveer 2500 16 tot 18-jarigen die het afgelopen jaar in de V.S. wa ren, zijn de afgelopen weken weer op thuisreis gegaan; de 73 Nederlanders onder hen komen 1 augustus in Rot terdam ftan. meest noodzakelijke medische ploe gen in de stad zullen blijven. Berichten, volgens welke in Skopje een tyfusepidemie zou zijn uitgebro ken, zijn door Joegoslavische auto riteiten tegengesproken. Volgens de Macedonische premier hebben ongeveer 100.000 inwoners van Skopje de stad verlaten of zijn naar elders overgebracht. Op een vijftigduizend van hen zal evenwel een beroep worden gedaan om terug te keren en te helpen bij het red- dings- en opruimingswerk. Instellingen van het burgerlijk be stuur en banken werken sinds maan dag weer. Binnen twee of drie dagen zullen in de gehele stad weer winkels ge opend zijn. Vrijdag weer varkensmarkt in Leiden Vrijdag a.s. mogen er weer varkens op de Leidse veemarkt verschijnen. Zo als bekend was er kort ge leden een vervoers- en aan- voerverbod van varkens uitgevaardigd, in verband met ziekteverschijnselen onder de varkensstapel. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Aanhoudend zomerweer De luchtcirculatie boven het vas teland van Europa wordt nog altijd bepaald door een hogedrukgebied, dat de Oceaandepressies de doorgang verspert. Het hogedrukgebied strekt zich van Zuid-Skandinavië tot Noordoost-Rusland uit, zowel aan het aardoppervlak als in de hogere luchtlagen. Op deze hogere niveaus bevinden zich echter ook een tweetal kleine lagedrukgebieden. Eén ervan heeft de afgelopen 24 uur in Polen en Hongarije plaatselijk flinke re genval veroorzaakt. De andere lag vanmorgen bij Kopenhagen en ging vergezeld van enkele buien van min der betekenis. Hij verplaatst zich langzaam in de richting van Noord- Duitsland en zal het weer in ons land woensdag nauwelijks beinvloe- den. Het blijft overwegend zonnig weer en in de temperatuur komt niet veel verandering. ZON- EN MAANSTANDEN Zon op 4.58, zon onder 20.34, maan op 16.35, maan onder 0.45. Hoogwaterstanden V.m. 11.02, n.m. 23.37. KORRELTJE De mieren trekken nimmer naar ledige schuren; zo begeeft zich ook geen vriend naar een verarmde wo oing. Ovidius.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1