Paardenmarkt in Voorschoten met wederom meer deelnemers MAANDAG 29 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 In kathedraal van Rotterdam: 364 Missionarissen ontvingen zending De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft zondagmiddag 364 paters, fraters, broeders, zusters en lekenmissionarissen het missie- kruis uitgereikt. Voor de zevende maal organiseer de de Pauselijke Priester Missiebond deze plechtigheid, waaraan ongeveer 700 familieleden van de missionaris sen en vele kerkelijke en wereld lijke autoriteiten deelnamen. Voor het eigenlijke uitzendingsge bed, waaronder de secretaris van de bisschop de namen der missionaris sen opnoemde, had mgr. Jansen in een kort woord de missionarissen, hun familie en de aanwezigen toe gesproken, waarna hij het gebed tot de H. Willibrordus uitsprak. Na de zegening van de kruisen, be gaven de missionarisen zich een voor een naar de bisschop, gaven het mee gebrachte kruis aan een van de twee assistenten van de bisschop, pater dr. J. Westerman S.J., provinciaal van de Paters. Jezuieten en pater L. Brinkhoff ss.cc. provinciaal van de Paters der H. Harten, waarna mgr. Jansen de missionarissen het kruis overhandigde. Onderwijl zong het koor van de parochie van de H. Familie uit Rot terdam o.l.v. Ton Vijverberg verschil lende geestelijke liederen. Onder de kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders bevonden zich mgr. N. Verhoeven, bisschop van Mena- do, mgr. H. Hussen, directeur van de Pauselijke Priester Missiebond, de deken van Rotterdam, mgr. B. Hen- ning, een 20-tal procuratoren en procuratricen en hun assistenten, 15 privinciaals van orden en congrega ties, leden van het gemeentebestuur van Rotterdam en bestuursleden van leken-missie-acties. De plechtigheid werd door de KRO direct uitgezon den. Mgr. Soegiapranata herdacht in Nijmegen In de St. Josephkerk in Nijmegen is zaterdag een Heilige Mis van Re quiem opgedragen voor Mgr. Soegia pranata S.J. aartsbisschop van Sema- rang, die maandag j.l. overleed in Steyl (Limburg), waar hij herstel socht voor een hartaandoening. De plechtigheid in Nijmegen werd bijgewoond door mgr. M. de Vet, bisschop van Breda, mgr. dr. H. Mekkelhot S.J.C. bisschop van Pa- lembang, mgr. N. Verhoeven MSC, bisschop van Menado, mgr. J. Grent MSC, bisschop van Amboina (de Kei Eilanden) en vele andere ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders, hoogleraren van de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen, alsmede repre sentanten van regering en gemeen tebestuur. De mis in de St. Joseph kerk werd opgedragen door kardi naal B. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht. Onder de mis werd een gedachte nisrede uitgesproken door kardinaal Alfrink, die hierip een schets gaf van de persoonlijkheid en het werk van de overledene, die in Nederland zijn priesteropleiding heeft gekregen en door alle woelingen van de tijden heen in Indonesië de sympathie voor de katholieken van Nederland heeft bewaard. Hij arbeidde met inzet van zijn gehele persoon aan de integratie van het christendom in Indonesië en aan de verheffing van zijn volk. Kar dinaal Alfrink deelde mede, dat het stoffelijk overschot van mgr. Soegia- pratana zal worden bijgezet op het ere-kerkhof Taman Pahlawan by Semarang. Oud-penningmeester ving opvolger in Duitsland Dank zij de oud-penningmeester van de voetbalvereniging Heeren veen, de heer H. Gerdings, is de sinds eind juni voortvluchtige pen ningmeester, de heer E. K in Garmisch-Partenkirchen gearres teerd. De heer Gerdings was met zijn ech- genote op vacantie in Garmisch; hij zag de heer K. lopen en maakte de politie hierop attent. Deze hield K. aan. Zoals bekend is K. die tevens procuratiehouder was bij de rubber fabriek Ruban te Oudeschoot, er met 1000 van de voetbalvereniging en f 2500 van de Ruban vandoor ge gaan. GASVERGIFTIGING IN ALMELO Vannacht is in Almedo de 81-jarige heer J. Ruiter door gasvergiftiging om het leven gekomen. Een gas fornuis, waarop gisteravond een was ketel was geplaatst is in de loop van de naoht uitgegaan, met het gevolg dat de benedenvertrekken van het huis met gas werden gevuld. Om streeks vier uur bespeurden een zoon en schoondochter van de heer Ruiter een scherpe gasluoht. Ze troffen de heer Ruiter in bewusteloze toestand in zijn slaapkamer aan. K^orte tijd later is hij overleden. Een open sportauto is zaterdag avond op de provinciale weg Rockan- je—Oostvoorne uit de bocht gevlo gen, tengevolge waarvan de 20-jarige P. J. uit Dordrecht uit de wagen werd geslingerd en om het leven kwam. De bestuurder van de auto, de 19-jarige H. K. eveneens uit Dordrecht kreeg een shock. EXTRA-BUSSEN UIT LEIDEN VOOR LOURDES-BEDEVAART Op dinsdag 30 juli zullen om kwart vóór tien extra bussen vanuit Lei den vertrekken naar Roosendaal, welke aansluiting geven op de blau we- en witte treinen naar Lourdes. Het „Comité Ziekentransport Lour des" van de Nationale Bedevaart verzoekt de pelgrims om van deze speciale reisgelegenheid gebruik te maken. Voor inlichtingen kunt u zich de gehele avond (tot 24 uur) wenden tot de heer B. M. Pols, Roo- denburgerstraat 34, Leiden, telefoon (01710)—31084. Griek doodgestoken bij café-ruzie In de nacht van zaterdag op zondag is in Belgisch Eisden tussen Tonge ren en Maaseik de 34-jarige Griek Elias Panagiotidis door de Nederlan der T. H. H. met een schaar in het hart gestoken en gedood. De daad werd begaan tijdens een twist tussen de Griek en een drietal Nederlanders uit Roermond (J. J. en E. J. en de taxichauffeur H. C.), omdat deze met twee vrouwen M. R. en M. M., die in Eisden de nachtgelegenheid „Commerce" drijven en met wie de Griek en de Maastrichtenaar H. rela ties onderhielden, die nacht op stap waren gegaan. H., die in hotel „Du Limbourg" aan het buffet hielp, heeft, toen de Griek in een felle woordenwisseling was gewikkeld met de Roermondenaren en de beide vrouwen, vrijwel onop gemerkt met een zeer puntige schaar de Griek een steek in de hartstreek toegebracht. Daardoor ontstond een kleine, weinig bloedende, doch dode lijke verwonding. Al spoedig zakte de Griek levenloos ineen. De om standers die het toebrengen van de steek niet direct hadden bemerkt, zetten H. buiten de deur. Deze vluchtte naar zijn nabij gelegen kost huis „Commerce". Daar vernam hij van mevrouw R., dat hij de Griek had doodgestoken. Hij nam de vlucht maar kon enkele uren later in Me- chelen a. d. Maas worden gearres teerd. Het parket van Tongeren stelt een onderzoek naar het gebeurde in. Tij dens een verhoor heeft H. bekend de steek te hebben toegebracht: het ..wapen" werd in een lade op zijn kamer gevonden. De man verklaarde in een opwelling van woede te heb ben gestoken, zonder het gevaarlijke van zijn daad te beseffen. Hy is op gesloten in het huis van bewaring te Tongeren. Zowel bij de Nederlandse als bij de Belgische politie en justitie is H. be kend. Hij heeft al enkele veroorde lingen achter de rug. Hij leefde ge scheiden van zijn vrouw en zes kin deren in Maastricht, die hij vier jaar geleden heeft verlaten om relaties aan te gaan met mevrouw M. in de „Commerce" in Belgisch Eisden. Aanslag op de Simplon-lijn Twee explosies hebben zondag de internationale Simplon- en Chiasso- spoorlijnen geblokkeerd. Het spoor wegverkeer kon later op de dag worden hervat. Een derde ontplof fing vernielde langs de spoorlijn tus sen Udine aan de Oostenrijkse grens en Tarvariso een electriciteitsmast, waardoor het treinverkeer enige uren werd gestagneerd. De politie gelooft, dat de aansla gen het werk zijn van extremistische voorstanders vein grotere zelfstandig heid voor de Duits sprekende bevol king van Bolzano (Zuid-Tyrol). Twee jaar geleden werden eisen voor meer zelfstandigheid van dit gebied kracht bijgezet door een golf van aan slagen in het gebied van Bolzano. Soekarno in Manilla President Soekarno van Indone sië is vandaag in de Philippijnse hoofdstad aangekomen, waar morgen een Indonesisch-Philippijns-Malak- kaanse topconferentie over de kwes tie Maleisië begint. (Eerder deze maand is in Londen een overeen komst getekend op grond waarvan op 31 augustus de federatie-Maleisië wordt gesticht, die Malakka, Singa pore, Sera wak en Brits Noord-Bor- neo omvat). Een aantal Philippijnse en Malak- kaanse functionarissen meent, dat president Soekarno Maliesië als een westelijke „staat tegen Indonesië" ziet, dat zijn streven in de weg staat om van Indonesië het belangrijkste land in Zuidoost-Azië te maken. Zij geloven dat president Soekarno in het bijzonder gekant is tegen voort gezette Britse beheersing van bases in Malakka, Singapore en Borneo. Indonesische linkse en nationalis tische organisaties hebben geëist, dat Indonesië als vergelding voor de stichting van Maleisië Brits eigendom in Indonesië nationaliseert. Nieuwe president in Syrië Gemeraal-majoor Amin Hafez is za terdag president van Syrië gewor den. Hij vervangt Loeay Atassi. Generaal Hafez heeft de staats greep van 18 juli onderdrukt, die door aanhangers van president Nasser van Egypte werd gepleegd. Zowel Atassi als Hafez zyn leden van de Baath- party, die op het ogenblik in Syrië aan de macht is. Deze partij is on langs door president Nasser als „fas cistisch" gebrandmerkt. Negers betoogden De politie van Famvilie in de Amerikaanse staat Virginia heeft zondag een twintigtal negers gear resteerd toen deze een protestbe toging hielden voor een kerk, die alleen voor blanken toegankelijk was. Terwijl in de kerk de gods dienstoefening werd gehouden zon gen buiten op straat de negers gees telijke liederen. Onder een groep blanken en ne gers, die zaterdag in een alleen voor blanken bestemde woonwijk van Torrance een betoging hield, bevond zich de bekende filmacteur Marlon Brando, nog maar pas uit het zieken huis ontslagen, waar hij wegens een nieraandoening had gelegen. Verscheidene malen moest de po litie Brando tot doorlopen manen toen hij journalisten te woord stond. Meer dan 20 betogers werden gear resteerd omdat zij geen gevolg ga ven aan de bevelen van de politie en bleven staan. Bij een aanrijding is zondagavond de 39-jarige mevr. E. Platje uit Ber- kum om het leven gekomen. Mevr. P. reed op het fietspad van de weg Apeldoorn-ZwoLle, waar zij werd aangereden door de bromfietser G. J. B. uit Faasen. !Tij werd met zware verwondingen naar het R.K. Zieken huis in Zwolle overgebracht, waar zij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. De vrouw laat een gezin met zeven kinderen achter. De brom fietser bleef ongedeerd. Hooibroei is waarschijnlijk de oorzaak geweest van de brand die afgelopen nacht de boerderij van de heer J. Kerssies in Wapse geheel in de as heeft gelegd. De bewoners, man, vrouw en drie kinderen wisten zich slechts ternauwernood te red den. De brandweer van Die ver, die snel ter plaatse was, kon alleen maar nablussen. De schade wordt schat op circa zeventigduizend gul den. In de Zuid-Afrikaanse goudmijn „Blij Vooruitzioht" in Carletonville zyn vrijdag na een instorting vijf mijnwerkers om het leven gekomen en drie van de buitenwereld afge sloten. De in Groot-Britanië bijzonder po pulaire prinses Alexandra van Kent verwacht begin volgend jaar 'n baby. Het huwelijk tussen de „lachende prinses" en de zakenman Angus Ogil- vij werd op 24 april van dit jaar met veel pradht en praal in Westmin ster Abbey voltrokken. Te Aix-les-Bains, een drukbezocht toeristenoord in Zuid-Oost-Frankrijk, hebben zaterdagavond-laat 2 bran den, die kort na elkaar uitbraken, grote schade aangericht aan het Ca sino en het grootste hotel van de stad. Er zijn geen persoonlijke on gelukken gebeurd. In de moskee van de Ahmadiyya aan de Oost-Duinilaan in Den Haag is zaterdag een receptie gehouden ter gelegenheid van de voltooiing van het moskeegebouw. Deze voltooiing bestond uit het aanbrengen van twee kleine minaretten eerder deze maand. Mevr. Klaasesz en de Canadese am bassadeur op de markt. Feestelijk rumoer in de Voorstraat Aubade voor burgemeester en commissaris van koningin Hedenmorgen werd de Voorscho- tense paardenmarkt onder grote be langstelling en met stralend zomer weer door burgemeester L. de Kool geopend. Aan de opening ging vooraf een optocht en een défilé. Deze op tocht werd gevormd door de bereden politie van Wassenaar, daarachter de Canadese Band van „The Technical High School uit Ottawa", de pony club uit Waddinxveen, de rijvereni- gnig „Koningin Emma" uit Wasse naar en leden van de rijvereniging uit Zoeterwoude. De stoet werd be sloten door de beide plaatselijke har monieën „St. Laurentius" en „Ben- venuto", die op deze dag als een korps musiceerden. Voor het raad huis aan de Leidseweg bracht de Ca nadese band een aubade aan de Am bassadeur uit Canada, Z.E. W. F. Buil en echtgenote, aan de Commis saris van de Koningin in Zuid-Hol land, mr. Klaasenz en echtgenote, burgemeester L. de Kool en de ove rige autoriteiten, zoals de districts commandant van de Rijkspolitie, de heer G. van Dijk, de leden van het organiserend comité tot instandhou ding van de paardenmarkt. Vanaf het raadhuis wapperden de vlaggen van Canada en Nederland*. Na een aubade vertrokken de auto riteiten naar de lommerrijke Voor straat, waar op het kruispunt met de Molenlaan door burgemeester L. de Kool met een toespraak de traditio nele paardenmarkt werd geopend. Burgemeester de Kool zei, dat in de tegenwoordige tyd veel zaken aan de kant worden gezet, want we leven snel, doch het goede dient behouden te blijven en de Voorschot ense markt is een gelegenheid om de ge meenschap meer kleur te geven. De Voorschotense paardenmarkt is in Nederland nog de enige kruis- markt. Deze markt is kenbaar aan Warmondse bejaardensocieteit kreeg beschikking over Theekoepel in „Groot Leerust" Dank zij de maatregelen, die zowel op sociaal gebied, als op het gebied van de gezondheidszorg worden ge troffen, komt het bejaardenvraag- stuk steeds meer in de publieke be langstelling te staan. Hierbij komt steeds de vraag naar voren wat er gedaan moet worden om de ouden van dagen nog zoveel mogelijk te kunnen laten deelnemen aan het maatschappelijk leven, daarbij aan gepast aan hetgeen de gemeente op het gebied van cultuur en ontspan ning te bieden heeft Het is algemeen bekend, dat War mond met zyn onvolprezen Kager- plassen een watersportoord bij uit nemendheid is, doch voor de ouden van dagen was er tot heden weinig gelegenheid om van nabij van dit zo interessante en fleurige schouwspel te kunnen genieten. In het prachtig gelegen wandel park „Groot Leerust" staat een thee huisje, dat door zijn unieke ligging een prachtig uitzicht geeft op de na bij gelegen jachthaven en tevens een prachtig vergezicht biedt op de Ka- germeren. Het bestuur van de be jaardensociëteit had aan het gemeen tebestuur verzocht dit theehuisje te restaureren en het dan ter beschik king te stellen van de ouden van da gen, opdat deze hier, beschermd te gen zon en wind, zijdelings van deze mooie sport zouden kunnen genieten. Het bestuur vond hiervoor bij de overheid een gewillig oor. Het huisje werd geheel gerestaureerd, huiselijk aangekleed en voorzien van de no dige gemakken. Zaterdag werd het huisje aan het bestuur van de bejaardensociëteit in bruikleen gegeven, hetgeen gepaard ging met enige feestelijkheden. NEPTUNUS KWAM Om ongeveer drie uur meerde de gemeentelijke motorboot aan 't park om onder de tonen van vrolijke mu ziek van enige leden van de muziek vereniging „St. Matthias", Neptunus aan wal te zetten, die de burgemees ter de sleutel van het huisje overhan digde. Hierbij waren ook de wethou ders, enkele raadsleden, het bestuur van de bejaardensociëteit, het comité van helpsters en verschillende gees telijke en wereldlijke autoriteiten. De burgemeester zeide verheugd te zyn dit huisje als een klein ontspan ningsoord te kunnen aanbieden aan de ouden van dagen. Gij kunt, aldus spreker, hier volop genieten van de watersport met al zijn facetten en van de grote bedrijvigheid, die deze sport met zich meebrengt. Het huisje staat iedere dag van het zomersei zoen te uwer beschikking en ik hoop van harte dat hiermede is voldaan aan een reeds lang gekoesterde wens. Mevrouw Meskers, die recht tegen over het park woont, heeft zich be reid verklaard de sleutel van het huisje onder haar berusting te ne men, zodat u, wanneer u van het huisje gebruik wenst te maken, zich tot haar kunt wenden. DANK VAN DE BEJAARDEN Nadat de koepel hierna door de echtgenote van de burgemeester was geopend, sprak de heer Weijers, na mens de ouden van dagen, die in grote getale aanwezig waren, een woord van dank tot het gemeentebe stuur en het bestuur van de bejaar densociëteit voor dit prachtige ge schenk. De ouden van dagen, aldus spreker, stellen het bijzonder op prijs dat voor hen zoveel wordt gedaan, waarbij hij speciaal dacht aan de jaarlijks te houden uitgangsdag en de gezellige bijeenkomsten in het so ciëteitsgebouw. Hij spoorde een ieder aan, die daartoe de leeftijd heeft be reikt, om lid te worden van de socië teit en hiermede niet te wachten tot men te oud is geworden, want dan heeft men vele en prettige dagen ge mist. Nadat aan de presidente van de sociëteit, mevr. Langemeijer, bloe men waren aangeboden, bracht deze een woord van dank aan allen, die op enigerlei wijze hadden medege werkt om dit sprookje tot werkelijk heid te brengen. Een speciaal woord van dank bracht zij aan mevr. Rijns burger, die steeds weer metnieuwe ideeën komt en wie het bejaarden- vraagstuk zeer ter harte gaat. Als dank hiervoor bood mevr. Lange meijer mevr. Rijnsburger een bou quet bloemen aan. Nadat nog door een vijftal meisjes gekleed in de Warmondse kleuren, aan de leden van het bestuur van de sociëteit een prachtig tuiltje bloemen was aangeboden, werden de oudjes in de gelegenheid gesteld hun nieuwe aanwinst te bezichtigen, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. In Munera, in het zuidoosten van Spanje, zijn vrijdagavond vijf land bouwers door de bliksem gedood. Zij hadden tijdens een onweersbui een schuilplaats gezocht onder 'n boom. Het centrale comité van de Itali aanse communistische partij heeft verklaard, het standpunt van de Chi nese communistische partij in haar geschil met de Sowjet-Unie geheel te verwerpen. de twee kruisen, die aan het begin van de markt en aan het einde wor den opgericht. In vroeger tijden wa ren misdadigers, wanneer zij zich op de markt tussen deze kruizen be vonden „vrij". Dat is de historie van de markt. Burgemeester de Kool deelde mede, dat de markt zich thans weer hernieuwd. TOEVOER WEER GROTER Er was een grote toevoer van paarden, meer dan vorig jaar. Hij wenste de handelaren een goede markt toe en de Voorschotenaren en de bezoekers een prettige feestelijke dag in Voorschoten. 150 paarden staan er aan de lijn. De heer C. Hooymans uit Voorscho ten alleen voerde 20 ponnies en 5 paarden aan. De paarden van de rij- verenigingen, de ponyclub zijn hier niet bij gerekend. De paarden staan tot aan „Het Wapen van Voorscho ten". Verderop beginnen de attrac ties, zoals draaimolen, zweefmolen, scooterbaan en alles wat daar ver der bij behoort. Het was hedenoch tend enorm druk op de Voorstraat. Men hoorde weer het gekletter van de zweep en het roezemoezige la waai van toeters en fluiten. Onder het lommerrijke bladerdak van de Voorstraat hing de geur van olie bollen, wafels en patates-frites. In diverse straten, hingen de vlaggen uti wat toch wel een feestelijke aanblik gaf. CONCERT Ter gelegenheid van de paarden markt gaf „The Technical Ottawo High School Band" zaterdagavond op het MOC-terrein een openlucht concert. Van dit eerste concert op Nederlandse bodem had Voorschoten de primeur. Bij de opening van het concert speelden „Benvenuto" en „St. Laurentius" gezamenlijk ter verwel koming het Canadese Volkslied, waarna de Canadese Band hierop als antwoord het „Wilhelmus" speelde. Vervolgens speelde de Canadese Band diverse mooie muzieknum mers uit het repertoire. Klassieke muziek, volksmelodieën, dixieland- muziek en een primeur voor Neder land, een muzikaal sprookje, dat bij zonder in de smaak viel. Het concert moest vanwege de koude wat inge kort worden. Tot besluit speelden de drie muziekkorpsen twee marsen ge zamenlijk. De Canadese band stond o.l.v. Mr. John P. Murdie, terwijl enige nummers werden uitgevoerd door zyn assistent Mr. Carman Milli- gan. Naar schatting woonden zeker een 500 belangstellenden dit con cert bij. Tijdens de aubade

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4