Feestrevue bij het zilveren feest van pater Sweerts in Leiden Leidse „Club de Limetz" weer onderweg naar Frankrijk Scheepsberichten Marktberichten Weerbericht Het weer in Europa MAANDAG 29 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Pater Sweerts was als jubilaris na tuurlijk in het midden van de hem toevertrouwden, zoals bijgaande foto laat zien. Filmprojector cadeau van alle opvarendenArke „Geen woorden maar daden, leve Pater Sweerts", de tekst van de revue bij het zilveren priesterjubileum van pater Sweerts mocht nog zo fijnzin nig en met gevoel voor humor zijn geschreven en de liedjes nog zo aar dig, het was het „geen woorden maar daden" in een variant, die gister avond in het clubhuis „In de Vroo- lijcke Arke", voortdurend weer de boventoon voerde. Het was voor de staf en de bezoekers van „In de Vroo- lijcke Arke", het bijzonder gezins- werk van het S.F.R., een avond, waar in men zijn waardering voor de werklust en de hartelijke toewijding van pater J. D. M. Sweerts o.s.c„ die nu al weer bijna tien jaar in Leiden is, niet onder stoelen of banken stak. De zaal in het huis aan de Pieters- kerkkoorsteeg was overvol en de ho ge avondtemperaturen droegen er be paald niet aan bij, dat het in het zaal tje een met weinig ventilatie een gunstig klimaat heerste, maar de geestdrift was er niet minder om. Met veel verve brachten leden van da staf en leden van de clubs een revue op de planken, die uitblonk door slagvaardigheid en geestige vondsten. De schrijver van dit stuk. het staflid, de heer Th. Hurts, heeft zelf het succes van zijn geesteskind niet kunnen beleven, hij was op va kantie, maar wel mej. v. d. Meel, die onvermoeid gezorgd had en bleef zorgen dat alles op rolletjes verliep. Het zou te ver voeren meer namen van verdienstelijke medewerkers ie noemen. De heer De Bruin verzorgde bijvoorbeeld op de van hem bekende vakkundige wijze de decors en de verzorging van de muziek was ook in goede handen. Zij allen hebben gezorgd, dat het leven van pater Sweerts met ups en downs optimis tisch op de planken kwaim. Cadeau. De revue leidde naar een hoogte punt, het overhandigen van het ge schenk, een prachtig 8-mm. projec tietoestel, dat namens allen door de al deze hartelijke waardering dankte. Hij zei, dat dit medeleven opnieuw een stimulans was in zijn werk, dat hij in Leiden hoopte te kunnen voortzetten, zolang het hem was toe gestaan. Een hartelijk „lang zal hij leven" besloot de feestavond, waarbij pater Sweerts het middelpunt werd van een rondedans. Dit was niet de laat ste dans van de avond, want de heer Laken kondigde met luide stemme: „dansen na" aan toen iedereen zich opmaakte om het gebouw te verla ten. Kinderen. 's Middags heeft het bekende kin dercircus Atleta op het binnenplein van de ..Arke" een voorstelling ge geven. die goed in de smaak viei. Aan de kwaliteiten van dit circus is in dit blad al aandacht gewijd. Ook nu weer was het de voortreffelijk ge dresseerde hond die de meeste waar dering genoot. Zondagmorgen is tot intentie van de jubilaris een plechtige Hoogmis opgedragen, waaronder gepreekt werd door de z.e.heer L. Peys. voorzitter van „In de Vroolijoke Arke", de heer C. Laken van een begeleidend woord van waardering werd voorzien. Pater Sweerts was kennelijk onder de indruk toen hij aan het slot voor POSTDUIVENNIEUWS Wedvlucht vanaf Orleans, afstand 508 km., gelost om 7 uur met een Z.W. wind. De Vriendenclub. In concours 106 duiven. W. Mark (16.40.31); C. P. Gijsman 2, 4, 10; R. Pet 5; S. Pracht 6; W. Vijlbrief 7, 8; H. Mooten 9. De Rijnklievers. In concours 115 duiven. P. v. Griensven 1 (16.22.11); C. de Ridder 2, 6; Gebr. Kok 3, 4, 5, 9; Lolkes de Beer 7, 10; W. Hooger- vorst 8. L.P.C. In concours 56 duiven. D. v. d. Nieuwendijk 1, 5, 6 (16.13.51); M. de Lange 2, 4, 8, 9; W. Teske 3; A. W. Krol 7; H. v. Alphen 10. Wedvlucht vanaf Duffel, afstand 118 km., gelost om 7 uur met een N.O. wind. De Vriendenclub. In concours 335 duiven. C. Vlaardingerbr. 1 (8.59.01); H. Wansink 2, 4; H. Mooten 3, 8; G. Wagemaker 5; J. Beekman 6; Gebr. Distelveld 7; J. v. Leeuwen 9; A. de la Rie 10. De Rijnklievers. In concours 506 duiven. Gebr. Kok 1 (8.53.50); M. Reyerse 2; W. Hoogervorst 3; P. van Griensven 4; C. de Ridder 5, 7; D. Zwaan 6, 9; A. G. Holland 8; M. v. d, Wilk 10. L.P.C. In concours 464 duiven. W. v. d. Nieuwendijk 1 (9.01.01); M. de Lange 2; J. Zeegers 3; L. v. d. Nieu wendijk 4; L. W. v. Bruggen 5; H. van Alphen 6; J. C. Koster 7; J. La- terveer 8; P. Schenkveld 9; A. Flip- po 10. Wanneer U dit leest is de Club de Lihietz zijn basis, naar wij hopen, reeds dicht genaderd. Als de Belgi sche douane zich tenminste netjes wil gedragen en niet opnieuw langzaam aan is gaan doen. Het is weer een groot gezelschap deze keer en een zeer gemengd ge zelschap ook. Maar ieder voor zich met hetzelfde doel bezield: het voort zetten van het contact met de inwo ners van Limetz, restaureren waar 't nodig is, culturele activiteiten verwe zenlijken, die lange tijd zijn voorbe reid, kortom een poosje echte inge zetenen zijn van Limetz. Voor de elfde keer een onderne ming, waarvan men de eerste keer al zei, dat zoiets geen lang leven be schoren zou zijn. Insiders daarente gen wisten, dat deze vorm van jon gerenbeweging zou aanslaan bij de andere jeugd en de laatsten hebben gelijk gekregen. Hoe groot hun gelijk wel was, is bewezen door de toeloop die in de loop der jaren zelfs ge remd moest worden, want de Club de Limetz stelt bepaalde eisen aan haar leden, waardoor de groep zich zelf selecteert. We zijn weer op weg naar het söhone Suise-dal, waarin het kleine Limetz-gebied ligt. Uit de correspon dentie bl'ijkt hoe gaarne wij weer ontvangen zullen worden en hoezeer de Club de Limetz is ingeburgerd. Men zou ons weten we zeker hoogst kwalijk nemen, wanneer we ooit eens een eind hieraan zouden moeten maken. Doch daarvan is voorlopig geen sprake. De animo is nog in niets verminderd. Integen deel, zag men er vroeger nog wel eens een gemakkelijk kansje in, naar Frankrijk te gaan. de omstandighe den zijn in de loop der jaren wel zo gewijzigd, dat dit de drijfveer niet meer kan zijn. Bovendien kunnen slechts zij deelnemen, die reeds ge ruime tijd lid zijn. Een bont gezelschap is onderweg, bestaande uit: eerwaarde heren, jon ge studenten, een arts, verpleegster, onderwijzers, kantoorbedienden en JUDO EXAMENS In de dojo van judoclub „Eendracht" aan de Trompstraat zijn weer judo examens afgenomen; de volgende leden slaagden voor een hogere band. Gele slip; G. de Haas, P. Plomp, T. Reijghart, P. v. Rossum, Judith Buis, Joke Bakvis, Anneke Vos, Annette de Jong, Lenie v. d. Broek, Elly Chau- dron, Inge Kraak, Patricia Kraak, F. Spoel, G. v. d. Meij, B. Sliggers, H. Hulst. Gele band: Neeltje Schroef Nel v. d. Hoogt, Enna de Jong, Gerda Kircher, Annemarie van Alphen, Bep Hoevenagel, J. Rietkerken, A. Splun- ter, C. Souhoka, D. v. d. Blom, Ch. de Wit, L. Polane, T. Polane, H. Kok, F. Kok, Ed Rietveld, H. Rusman, P. Roelandse, R. v. Egmond, C. Kruit, H. Beekman, J. T. Boot. Oranje slip: C. v. Zeist, P. Bogaard, T. Boogaard, W. Zirkzee, Sari Colpa, Tiny Gijs man, Tiny Mieloo, Carla Rosier, Leny Geerling, H, v. d. Berg, M. Drijhuis, V. van Dam. Oranje band: Marry Ra- mak, G. de Haas, H. Koome, J. Wij ling, J. v. Egmond, H. Prins. Groene slip: A. Beekman, Bep Overdijk, S. de Bruin. Groene band: Chr. Zirk zee, A. Siebert, A. Springer, N. Riet kerken, Nelly Leget. Blauwe slip: J. v. d. Kaai, Amanda Spoel. .Blauwe band: Harrietts Schipper, Neeltje Pouw. jonge arbeiders, die met elkaar iets gaan verrichten voor het sympathie ke Limetz en hun pastoor A. Smits. Zij zullen ook aan vrije tijd evenwel niets te kort komen. Wat er allemaal gaat gebeuren kunt U in Uw Leidse Courant gaan lezen. JOOP KOEVOETS Chèf d'équipe. SLAGVAARDIG Enige maanden geleden is door een of andere ons onbekende oorzaak een leuning van de Nieuwsteegbrug ver nield. Men heeft de veiligheid willen dienen door een noodhek ervoor te plaatsen. De maatregel is juist. Maar het Is toch wel 'n overweging waard, waarom deze leuning nog steeds niet hersteld is. De noodhek is blijven staan, te lang naar onze smaak. Leiden mag zijn bezoekers niet de indruk meegeven, dat het noodsituaties wil prolonge ren. In zulke zaken is enige slagvaar digheid wel gewenst. GROEN-WIT-KAMP OPGEBROKEN Man schrijft ons uit Leur: Vrijdag was de laatste dag van het Groen-Wit-kamp. De week is omge vlogen. De morgen hebben we doorgebracht met wedstrijden op het grasveld- Hardlopen en verspringen, hing- stap-sprong en een balspel. Bij de eerste twee onderdelen werd Tops Kamerling winnaar, Ina Wit- senburg met de hiruk-stap-sprong en Toos Devilee met vergooien met de bal. Na het middagmaal brachten we Marian van Nart, een van de leid sters, naar de trein. Zij kreeg bij het afscheid een bos bloemen, omdat zij zo prima voor ons gezorgd had. Het eten was heerlijk. Na nog een beetje in Breda geslenterd te hebben, gingen we huiswaarts. De boterjhammen van de volgende morgen werden alvast klaargemaakt, omdat we vroeg wil den vertrekken. Zaterdagmorgen half zeven stonden we op; de lang slapers werden verrast met een nat washandje. Ieder leegde zijn eigen strozak en om acht uur waren we al len startklaar. Mevr. Heemskerk bleef bij onze bagage, die 's middags opgehaald zou worden. Met een beetje weemoed na men we afscheid van „onze stal". Het was lekker fietsweer. In een vlot tempo reden we door Prinsen beek op naar Dordrecht, waar we ome eerste rustpauze hielden. De roltrappen in de Maastunnel lever dien deze keer minder moeilijkheden op. Even buiten Rotterdam aten we op een gezellig café-terrasje onze bo terham. Daarna gimig het in één ruk op huis aan. Onderweg vlogen Toos en Ina nog met hun sturen in elkaar. Ze kwamen er gelukkig wij goed van af, een scheur en een schaafwond. Het was de eerste keer, dat die verbanddoos te voorschijn kwam. Een pleister erop en het was voor elkaar. Om half vier arriveerden we in Leiden. GREET VREEBURG. Ongeval in Leiden: JONGEN KLOM OP DAK MELKCARRIER Een tragisch ongeluk vond zater dagmiddag plaats op de hoek van de Langegracht en de Koolstraat in Lei den. De negenjarige Cornells de Roo- de. wonend aan de Koolstraat, was op het dak van de driewielige motor carrier van de melkboer geklommen. Bij de hoek van de Koolstraat en de Langegracht sloeg echter het voer tuig dat weer in beweging was ge bracht. om. De jongen kwam onder de carrier terecht en geraakte zeer ernstig gewond. Zijn hersens werden beschadigd en hij liep een schedel- basisfractuur op. Zondagmorgen nog werd voor zijn leven gevreesd, maar vanmorgen was in zijn toestand enige verbete ring ingetreden. Leidse agenda DIENST DER APOTHEKEN Apotheek: Centraal Apotheek, Bree- straat 74, tel. 20552. BIOSCOPEN TE LEIDEN De films in de week van 26-7 t.m. 1-8 zijn door de KFC als volgt ge keurd: Casino: „De kolos van Rhodos", 14 jr. Dgl.: 7.00 en 9.15 uur.; znd: 2.30. 4.45, 7.00. 9.15 u 2.30 u. 's middags: „Alleen op de wereld", a.l. Lido: ..55 dagen in Peking", 14 jr. Dgl.: 2.30, 7.00, 9.15 u znd 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 u. Luxor: „Het geheim van de zwarte koffer", 14 jr. Dgl.: 2.30, 7 00. 9.15 u.; znd 2.30, 4.45, 7.00. 9.15 u. Studio: „Mijn ergste vijand", a.l. v.m. 10.30 Sjors en Sjimmie op het pirateneiland. a.l. Dgl.: 2.30, 7 00, 9.15 u.; znd 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 u. Trianon: West Side Story (14 j.) Dgl. 2 en 8 u.; znd. 2. 5 en 8 uur, Rex: „Zonno en de gemaskerde wreker", 14 jr. Dgl. en znd: 2.30 en 8.00 ur. VOORSCHOTEN Geboren: 17-7: Christiaan, zoon v. W. S- de Best en E. de Vos; Hidide, z. v. C. F. Kriele en J. L. v. Buuren; 21-7: Jeroen Antoine, z. v. W. P. M. Hillenaar en M. W. W. M. Janssen; 22-7: Hendrica Anna, d. v. J. J. S. v. d. Meüden en van M. W. W. M. Jans sen. Leonardus Anthonius Jacobus, z, v. J. Steijger en H. C. Brouwer: Geboren te Leiden: Adrianus Jo hannes Maria, z. v. L. M. J. Bennis en M. Q. M, van der Salm; 16-7: Jaco- mine Cornelia Maria, d. v. L. van dier Pols en J. C. M. van '*t Westende. Ondertrouwd 16-7: D. Schoonder- waldt en W. E. T. Verhoeff; 18-7: C. J. van dier Poel en G. J. Verschoor; 19-7: R. R. Zur Muhlen en K- Gerret- sen; J. J. van Veen en B. H. van Back; 22-7: G. T. Sohunselaar en I. B. de Cler. Gehuwd: 18-7: J. Kuijt en P. Stam mers. Overleden: 14-7: J. de Roode, wed. van Rasser. Overleden te Amsterdam: 15-7: W. H. H. Metz. Overleden te Leiden: 17-7: A. Schaffer wed. van Acheffer. OEGSTGEEST LAATSTE DAG VAN HET UDO-KAMP Men schrijft ons uit Zundert: Vrijdag was het de laatste dag van onze kampweek. Het werd een zeer rustige dag, want wij hebben de vol- leybalwedstrij den, voetbalwedstrij - den en de vijfkamp er allemaal op zitten. Ook zijn we juist niet in de finale terecht gekomen, hoewel het doelgemiddelde bij voetbal slechts een halve punt minder was, dan dat van Westlandia. Na de H. Mis van 8 uur, werd er weer, zoals de hele week, buiten ge geten. Ook nu had het zonnetje ons weer niet vergeten. Nadat de tent was opgeruimd, werd er wat gevol leybald door diverse jongens en an deren gingen met de leider enkele souvenirs kopen en hun laatste cen ten opmaken voorzover deze nog niet opwaren. 's Middags gingen we naar het zwembad. Er werd niet lang ge zwommen, want het water was nogal koud. We gingen daarom om onge veer 4 uur naar de speeltuin van het sportpark „De Wildert". De jongens wisten zich hier best te vermaken. 's Avonds vond de voetbalwedstrijd plaats tussen 2 leiderself tallen. De uitslag was 1—1. We zagen af en toe aardig voetbal, behalve van onze lei der, die toch nog mank het kamp terrein kwam opstrompelen, terwijl hij bijna geen bal had geraakt. Na de ze wedstrijd begon om half negen de sluitingsavond. Er werd een quiz ge houden, enkele jongens voerden to neelstukjes op, terwijl een paar jon gens met accordeon en blokfluit de muziek verzorgden. Omstreeks 10 uur werd de avond gesloten en te vens de prijzen uitgereikt. De meeste prijzen kwamen terecht bij sportver. „Walcheren" uit Vlissingen. De net heidsbeker kwam bij Zwaluwen Vooruit terecht. De standenlijst gaf het volgende beeld te zien: UDO 1: voetbal: 9 elftallen, 3e plaats; volleybal: 9 pleegen, 2e plaats voor la en 3e plaats voor lb. vijf- kamp: 9 ploegen, 4e plaats; zwem men: 9 ploegen, 6e plaats. UDO 2: voetbal: 9 ploegen, 7e plaats; volleybal: 9 ploegen, 6e plaats vijfkamp: 9 ploegen, 8e plaats; zwem men: 9 ploegen, zie boven. Zaterdagochtend was het al om half zes opstaan geblazen, want om half zeven moesten we weer ver trekken. naar Oegstgeest. Het viel wel wat zwaar, want iedereen was graag nog een week gebleven, maar het is weer wachten tot volgend jaar. Zaterdagavond is in zijn woning in Bussum de 39-jarige J. P. ge arresteerd, die eerder op de avond in een ruzie zijn vrouw had be dreigd, waarop deze versdhrikt het huis was uitgerend en naar haar va der gegaan, die wat verderop in de zelfde straat woont. De vader waar schuwde de politie en twee agenten kwamen ter plaatse eens poolshoog te nemen. Terwijl ze in het huis van de vader waren, verscheen P. voor 't raam. De vrouw schrok daarvan zo hevig, dat ze aan de achterzijde van het huis door een raam sprong. Ze liep hierbij een slagaderlijke bloe ding op. Terwijl een der agenten be zig was de vrouw te verbinden, ging de andere haar buiten en sommeerde P, weg te gaan. Deze weigerde ech ter. Toen de agent hem wilde ar resteren, verzette P. zich hevig en gaf de agent een tarp tegen het on derlijf. Toen de agent de vechtpartij dreigde te verliezen trok hij zijn dienstrevolver en schoot P. in een dijbeen. Ondanks de verwonding sleegde P. er in een bromfiets te grijpen en daarmee te vluchten. La ter werd hij in zijn woning aange troffen. BEHRSOVERZICHT KON OLIE EN UNILEVER VAST Het Damrak heeft vanmiddag de nieuwe beursweek bij de opening in gezet met een vaste stemming voor de meeste internationale waarden onder leiding van de aandelen Kon. Olie. Dit als gevolg van buitenland se (Zwitserland en Amerika) vraag voor de Olie-aandelen. Voor deze stukken wasmiddenkoersvraag aan wezig waardoor hoog werd ingezet n.l. op f 172.50, tegen vrijdag als slotprijs f 170.60. Na Olies was het Unilever welk fonds een eerste koers te zien gaf van f 166.60, waardoor een winst werd verkregen van f 1.70. Philips volgde goed op f 158.80, plus zeventig cent. AKU en Hoogovens goed prijshoudend op resp 472'/ï en 608. De handel in alle hoofdfondsen was kalm. De internationale waar den werden goed gestimuleerd door de vaste stemming voor genoemde stukken vrijdag in Wall Street. Ver der gaven vandaag de Westduitse beurzen koersverbeteringen te zien tot vijf punten. Bijna alle internationale waar den hebben thans vrijwel het gehele verlies, als gevolg van president Kennedy's belastingvoorstel ingelo pen. Geheel tegen de verwachting in hebben de Nederlandse fondsen, na de aanvankelijke forse koersdaling, in Wall Street onafgebroken hogere koersen laten zien, terwijl daarente gen Wall Street voor de Amerikaan se fondsen vrijwel steeds lagere note ringen te zien gaf. Toch verwacht men in Amerika dat na 16 augustus, wanneer genoemde belastingwet mo gelijk van kracht wordt, dit een rui me vraag aldaar naar de Amerikaan se fondsen tot gevolg zal hebben te gen oplopende koersen. Tot op he den hebben de Amerikanen hierop echter nog niet met kooporders gean ticipeerd. Het wordt dus afwachten, zo redeneert men in Amsterdam. In het laatste beurshalfuur, toen aan de vraag bleek te zijn voldaan, liepen de hoofdfondsen terug door winstnemingen op kleine schaal in een zeer dunne markt. Philips daalde tot f 157.60. Unilever tot f 165.70, Kon, Olie f 171.80, AKU 470'/.- en Hoogovens tot 605, De markt sloot op vrijwel het laagste punt van de dag. In de scheepvaartsector ging be droevend weinig om. De stemming was er prijshoudend. Voor aandelen Holland-Amerika Lijn bestond enige belangstelling. De leidende cultures gaven geen veranderingen van enige betekenis te zien. De staatsfondsen- markt was aan de vaste kant, echter met weinig zaken. In de lokale afdelingen waren de orders zeer dun gezaaid. Op verzoek van het beursbestuur werd vandaag geen notering opgemaakt in de aan- de „Pagottan" handel- en landbouw- maatschappij. Dit op een medede ling dat „Landry Van Till", een bod gaat uitbrengen op de aandelen Pa gottan. Deze stukken werden het laatst verhandeld op 14J4 procent. HELSINKI regen 23 0.1 STOCKHOLM zw. bew. 23 0 OSLO onbew. 22 0 KOPENHAGEN 1. bew. 19 0 ABERDEEN zw. bew. 0 LONDEN geh. bew. 23 0 AMSTERDAM 1. bew. 19 0 BRUSSEL onbew. 22 0 LUXEMBURG onbew. 22 0 PARIJS onbew. 25 0 BORDEAUX mist 28 0 GRENOBLE zw. bew. 28 0 NICE 1. bew. 28 0 BERLIJN onbew. 21 0 FRANKFORT onbew. 24 0 MUNCHEN onbew. 22 0 ZURICH onbew. 22 0 GENEVE onbew. 23 0 LOCARNO geh. bew. 26 0 WENEN regen 21 3 INNSBRUCK 1. bew. 24 0 BELGRADO zw. bew. 0.1 ROME mist 30 5 AJACCIO 1. bew. 29 0 MADRID onbew. 29 0 MALLORCA regenbui 31 0.1 LISSABON onbew. 0 PAUZE TWEE MUREN. Acmaea (t) 28 te pta Cardon; Alca 27 vn pto Esquivel (Jam.) nr Co- quimbo; Alnati 27 van Paranagua nr Buenos Aires; Batjan 29 te Valparai so verw.; Casamance 28 te Nantes; Cinulia (t) 28 te Ilamble; Helicon 28 van Paramaribo nr Dordrecht; Kha- siella (t) 28 te Philadelphia; Lopper- sum 27 vn Le Havre nr Bermuda; Maasdam 27 te Southmpton; Maas- lloyd 26 van Kaapstad en 27 te Port Elisabeth; Rempang 27 van Dar es Salaam nr Zanzibar; Seheldelloyd 29 te Aden; Schielloyd 29 te Labuan; Stad Rotterdam p27 kaap St. Vincent nr IJmuiden; Willemstad 28 van Bar bados nr Fort de France; Kelletia (t) 28 van Rotterdam nr Thameshaven; Korenia (t) 28 te Rotterdam; Koss- matella (t) 29 te Rotterdam; Park haven 28 van Hamburg te Rotter dam. AMSTERDAM. 29 juli. Vee Aan voer 172 runderen. Prijzen: le kwal. 335-345: 2e kw. 320-330; 3e kw. 280- 310. ROTTERDAM, 29 juli, Vee To tale aanvoer 1309. Vette koeien en ossen 1309. Prijzen: le kwal. 300- 340, 2e kwal. 270-295, 3e kwal. 255- 270. Aanvoer iets korter, handel kalm, prijzen: 1ste kwal. prijshou dend, 2e en 3e kwaL niet hoger, pri ma exemplaren boven notering. (Medegedeeld door het KNMI Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) ZONNIG Droog en zonnig weer met een matige oostelijke wind en iets hogere temperaturen dan van daag. In de zakagenda worden we eraan herinnerd, dat de Joden morgen de „Verwoesting van de Tempel" her denken. De verwoesting greep plaats in het jaar 70 door het Romeinse le ger van Titus, de zoon vam keizer Vespasianus en naderhand zijn op volger (van 7981). Een klein ge deelte van de muur, die de tempel hof omringde, bleef over, „de Klaag muur". Aan de vooravond van de dag van morgen kwamen de eeuwen door de overgebleven Joden klaag zangen aanheffen bij het armzalig overschot. Ook dit is hun niet meer toegestaan. Jordanië, in welks bezit de oude stad van Jerusalem heeft nog nimmer vergunning verleend aan iemand van het Joodse geloof de Heilige Stad te bezoeken (Zev Vilnay, „Israël"). Dit is een toespitsing van de situatie die ons tot nadenken kan stemmen. Er is een muur in Jerusa lem en een muur in Berlijn, die ons beide eraan herinneren, dat het in de wereld niet pluis is. PUZZEL No. 533, Hor.; 1. zwemvogel, 4 ach ting. 7. titel van Turkse landvoog den, 9. stand, 11. nummer (afk.), 12. berg, 13. vaarwel, 14. scheik. ele ment (afk,), 15 oorlogsgod, 16 rang telwoord, 17. lus, 19. nevens. Vert.: 1. voornaamw„ 2- gem. in N.-H., 3. behoeftig persoon, 5. hech tenis, 6. zalfspaan, 8. einde, 10. vette vloeistof, 13. dierentuin, 15. deel van een kachel, 18. sint (afk.). Oplossing morgenavond. PUIST ,Weet U wel, wat U doet, juffrouw? Als ik blijf zitten, heeft U nóg een jaar last van mij".

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3