S)e CcicbeSomci/nt SKOPJE GRAAFT Z'N SUCHTOFFERS UIT Dodental thans op 1.500 geschat Zondag nog overlevenden bevrijd Overlevenden in hotel Macedonia? Vliegtuig met padvinders verongelukt Hoogwaterstanden MAANDAG 29 JULI ia®1 53e JAARGANG No. 15.989 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 11.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., i 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. S 8,15, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes 1.50 Een groep vluchtelingen die de aardbeving overleefd hebben, wacht geduldig op verder transport. Behalve hun leven hebben zij zo goed als niets meer kunnen redden. Het vorige week door een aardbeving zwaar getroffen Skopje, in de Zuidslavische provincie Macedonië, is zondag wederom door een aard schok opgeschrikt. De beving,^die „tamelijk hevig" werd genoemd ver oorzaakte echter geen nieuwe ongelukken in de voor ruim driekwart verwoeste stad, waar men nog met de moed der wanhoop tussen de ruïnes naar overlevenden zoekt. Het werk van de oververmoeide redders werd zondag beloond toen zij zeven mensen, die bijna zestig uur onder het puin bedolven waren geweest, bevrijdden. Onder hen bevond zich een Belgisch echtpaar, dat tijdens de ramp in het tot een thans vormeloze hoop steen geworden hotel „Macedonië" logeerde. Tot dusver zijn 700 lijken onder het puin vandaan gehaald. Er zijn ruim 2500 gewonden. Van officiële zijde wordt het dodencijfer op 1500 geschat. Men vreest namelijk dat men nog een groot aantal doden zal vinden in een trein, die tijdens de ramp in de tunnels van het spoorweg station was. Het is echter niet bekend welke trein dit is. vele ruïnes waaraan de puinruimings- ploegen nog niet zijn toegekomen en men vreest daaronder nog tal van lijken te zullen aantreffen. Hulp van overal Ook uit het buitenland stroomt hulp toe. Zondagochtend kwam met vlieg tuigen een veldhospitaal van het Amerikaanse leger in Duitsland in Belgrado aan. Het 120 bedden tel lende hospitaal met artsen en ver plegers werd zondagavond in de buurt van Skopje neergezet. Een groep Franse experts is onderweg met instrumenten, die hulpgeroep tot een diepte van 8 meter kunnen opvangen. Uit Griekenland kwam een veldhospitaal met 50 bedden van het Rode Kruis. In Zuid-Slavië zelf wordt een hulpaktie op touw gezet om geld en goederen voor de ge troffen bevolking van Skopje te ver zamelen. Rode Kruisorganisaties uit 22 lan den hebben tot dusver gezorgd voor medische uitrustingen, hulpmaterieel en geld tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer achthonderdduizend gulden. President Tito is zaterdagmorgen per vliegtuig uit Belgrado in Skopje aangekomen em zich persoonlijk van de omvang van de ramp op de hoogte te stellen. Pauselijke deelneming AFP meldt uit Vatikaanstad dat Paus Paulus de aartsbisschop van Belgra do, Josip Ulcic, een boodschap heeft gezonden, waarin hij zijn grote leed wezen uitspreekt over de ramp, die Skopje en omgeving heeft getroffen. De Paus maakte tevens een aan zienlijk bedrag over als bijdrage aan de kosten der hulpverlening aan de slachtoffers. Geschat wordt, dat slechts 30 tot 40 nieuwe gebouwen intact kunnen blijven en dat alle andere moeten worden gesloopt. Het gemeentebe stuur zal in barakken worden gehuis vest. Inmiddels staat wel vast dat de Zuidslavische jeugd het grootste aandeel in de bouw van een nieuwe stad zal leveren. Tienduizenden jon geren uit het gehele land zullen van af 5 augustus in Skopje werken. Het toeristenverkeer in het gebied van de Adriatische Zee en de andere delen van Zuidslavië verloopt nor maal. Op verscheidene plaatsen in de verwoeste stad kunnen de bewoners van Skopje groenten en fruit en aardappelen verkrijgen die door boeren uit de omtrek gratis worden aangeboden. Leden van de Franse burger bescherming, die aan de red dingswerkzaamheden in Skopje deelnemen, hebben met hun spe ciale apparaten hartkloppingen geregistreerd onder de puinho pen van hotel „Macedonia". Met verdubbelde ijver worden de reddingspogingen voortgezet. STRAATVERLICHTING BRANDT WEER In alle grote straiten in Skopje brandde zondagnacht weer de elek trische straatverlichting, waardoor de opruimingswerkzaamheden zonder vertraging konden worden uitge voerd. De watervoorziening is normaal en vrachtwagens met voedselvoorraden komen in de stad aan. Vanuit het hele land komen voort Enkele overlevenden van de ramp in Skopje: slechts gekleed konden zij zich in veiligheid stellen. VERTRAGING REDDE HELLAS-EXPRESS De direktie van de spoorwegen maak te bekend, dat zich tijdens de ramp geen internationale passagierstrein in Skopje bevond. Van Westduitse zijde was namelijk gemeld, dat de tjokvolle Hellas-express Athene Dortmund op het tijdstip van de aardbeving in Skopje moest zijn en dat de trein nog niet in Dortmund was teruggekeerd. Het persbureau DPA berichtte zondagochtend echter, dat de trein in Belgrado was aange komen. Toen de ramp zich voltrok, bevond de express zich vijftig kilo meter ten zuiden van de geteisterde stad. Achteraf is gebleken, dat een uur vertraging het leven van de passa giers van de Hellas-express heeft ge red. De trein, die om vijf uur zeven tien, het moment van de aardbeving, in Skopje had moeten zijn, was een uur te laat uit Saloniki vertrokken. De treinreizigers voelden wel de tril lingen van de aardbeving, doch zij verkeerden in de veronderstelling dat de trein daarvan de oorzaak was, zo vertelden zij zondagavond op het station van Bern. De Hellas-express moest tot vrijdag in de buurt van Skopje wachten tot het spoor vrij was. NOODTOESTAND In geheel zuidelijk Zuid-Slavië is de noodtoestand uitgeroepen en in Skop je zelf is een burgerlijke mobilisatie afgekondigd. De autoriteiten doen wat zij kunnen om de getroffenen zo spoedig mogelijk een dak boven het hoofd te bezorgen, doch een ont moedigende faktor is. dat slechts één van elke tweehonderd gebouwen nog bewoonbaar is. De hulpakties zijn snel op gang gekomen. Vrouwen en kinderen zijn of worden geëvacueerd en vierdui zend mannen uit de omgeving rui men thans in Skopje puin. Enkele telefoonverbindingen werken weer, doch de voedsel- en watervoerziening baart nog zorgen. Lange rijen men sen wachten geduldig bij tankauto's waar water wordt verstrekt. Een verslaggever van het pers bureau Reuter, die erbij was toen het Belgische echtpaar onder de puin hopen van hotel „Macedonië" van daan werd gehaald, schreef, dat de Belgen met bed en al van de eerste verdieping omlaag gestort waren. Met gasmaskers en rubberhandschoe nen uitgeruste redders moesten steen voor steen verwijderen voor zij de bedolven mensen konden be reiken. Een soldaat had hun zwak hulpgeroep omgevangen. Volgens de Belgen moesten er nog meer men sen onder het puin in leven zijn, omdat zij tot enkele uren vóór hun redding nog hulpgeroep hadden ge hoord. Vele Skopjers wonen thans in par ken of op velden buiten de stad, waar zij met lappen en planken hutten hebben gemaakt of zonder meer in het gras onder de blote hemel slapen. Gelukkig heersen in dit Balkangebied thans zomerse tem peraturen. De bevolking en de redders moes ten zich zondag laten inenten met het oog op gevaar voor besmettingen. Men ziet namelijk velen drinken uit nog intact gebleven waterleidingen ondanks dat daartegen herhaaldelijk is gewaarschuwd. In de stad staan Het gebouw van de officiersclub in Skopje is voor een groot deel veranderd in een reusachtige puinhoop. durend hulpkrachten in Skopje aan, terwijl ook machines om puin te rui men naar het getroffen gebied wor den gebracht. Een honderdtal loodgieters is be gonnen gesprongen waterleidingbui zen te repareren op punten waar het water de toch al wankele gebouwen dreigt te ondermijnen. De hoofdbui zen van het waterleidingnet zijn ech ter intact gebleven. Voor de derde maal bracht de be volking de nacht in tenten, op plei nen en in parken door. In de loop van de nacht is enige regen geval len maar de lucht klaarde spoedig op en de weersverwachting is gunstig. Onderzoek naar Nederlanders in Skopje ANWB-ploeg had grote vertraging Voor Nederlanders die ongerust zijn over familieleden die per auto op vakantie zijn in Skopje of in de omgeving van deze door een aard beving grotendeels verwoeste stad, geeft de ANWB-alarmcentrale in Den Haag op verzoek het kenteken en de kleur van de auto alsmede de naam van de eigenaar door aan haar contactman in Belgrado. Op deze wijze kan men met behulp van leden van de Nederlandse Am bassade die zich in het getroffen gebied bevinden naar hen uitkijken. De hulpveileningsploeg van de ANWB, die vrijdag naar het ramp gebied is vertrokken, bevindt zich thans in Zuid Slavië op weg naar Belgrado. Op de autobaan heeft men veel oponthoud gekregen door de verkeersopstoppingen die zich voor deden als gevolg van de vele ket tingbotsingen. De ambassade van Nederland in Belgrado heeft in de nacht van za terdag op zondag rechtstreeks con tact gehad met het naar Skopje ge zonden lid van haar staf. Deze functionaris meldde, dat hij tot zaterdagavond zes uur geen Ne derlandse dode of gewonde had aan getroffen. Het is nog niet bekend of zich Ne derlanders hebben bevonden onder het vijftigtal buitenlanders, dat in .Macedonia" vertoefde. Voor zover kon worden nagegaan zouden Nederlanders op kampeer plaatsen en in overige hotels deze ongedeerd hebben kunnen verlaten. Ook nader bericht via een Neder landse journalist leverde geen be richten over Nederlandse slachtof fers op. VERKENNERS De vijfhonderd Nederlandse pad vinders die op weg zyn naar de jamboree in Griekenland, zijn aan gekomen in Belgrado. De verkenners maken het uitstekend. Onder leiding van een gids van een reisbureau Putnik zullen zij morgen om Skop je heen naar een kampeerplaats op 50 km ten zuiden van de rampstad worden gebracht. Van daaruit zul len zij verder reizen. Er wordt op het ogenblik bij zwaar weer naarstig gezocht naar een Comet van de luchtvaartmaatschappij van de V.A.R., die met 60 man aan boord op rond 16 km van het vliegveld San ta Cruz bij Bombay in zee moet zijn gestort. Een fregat van de Indische marine heeft wrakstuken van het toestel ontdekt. Men acht het niet waar schijnlijk dat er nog overlevenden gevonden zullen worden. De Cornet was op weg van Tokio naar Cairo. In het toestel zaten acht bemanningsle den en 52 passagiers, onder wie 26 Philippijnse verkenners, die naar de wereldjamboree te Marathon bij Athene gingen. Nadat het radiocontact met de Co- met verbroken was, heeft men op het vliegveld Santa Cruz voor het laatst iets van het toestel op het ra darscherm gezien. Het bewoog zich toen „in dalende richting" boven zee. Volgens de luchtvaartmaatschappij bevonden zich 63 persconen in het vliegtuig. Schepen, die waren uitgevaren om naar de Cornet te zoeken seinden zondagavond, dat er lijken in zee dre ven. Het reddingswerk wordt door storm verhinderd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Aanhoudend niooi weer De Bilt, maandag 10 uur Het KNMI deelt mede: Een hogedrukgebied, dat zaterdag van de oceaan komend de Noordzee had bereikt, heeft zich gedurende het weekeinde over Scandinavië en Finland uitgebreid. Het hogedruk gebied beheerst nu het weer in ge heel Europa. Tn de koele en droge lucht, waarmede het hogedrukgebied gevuld is, kwamen lage nachttempe- raturen voor. Op enkele plaatsen in ons land werd nachtvorst waargeno men. In Zweden kwam zelfs op de normale waarnemingshoogte van ongeveer 2 meter één graad vorst voor. De lucht wordt nu echter ge leidelijk warmer. Boven Zuid-Zwe den en Noord-Duitsland is in de ho gere luchtlagen een depressiegebied achtergebleven, waarin overdag en kele buien voorkomen. Het ziet er echter niet naar uit, dat deze buiig heid zich tot ons land zal uitbrei den. Hier te lande wordt aanhou dend mooi zomerweer verwacht. ZON- EN MAANSTANDEN Zon op 4.57, onder 20.35, maan op 15.29, maan onder 0.20. Vm. 9.49 nm. 22.20, doodtij. KORRELTJE Het zijn de mensen, die elikaar het meest baten en schaden.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1