RAAD VAN ALPHEN STELT POORT OPEN VOOR 50.000 INWONERS WIJ WETEN HET.. VIER SPRINGCONCOIIRSEIN TIJDENS STOMPIJKSE PAARDESPORTFEESTEN MEDISCHE DIENSTEN SCHOONMAAKWOEDE JAAGT DE IA COURTINESE RATTEN OP DE VLUCHT ZATERDAG 27 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De plannen moeten wel met spoed behandeld worden zo ging de voor zitter voort, want voor de op het met zand uit het Braassemermeer opge- Met het aanvaarden van het voor- jaar worden uitgevoerd. De heer stel van b. en w. om een bedrag van Duin zei bevreesd te zijn voor het en 8°.°..wonjngen bestaat zoveel be - »«»JI u. cu »v mil CCII ucuiag vau uusii ici wviccsu lc aijii vuoi uei i ii bijna zes miljoen gulden beschikbaar ontstaan van een zandwoestijn als jL,™ vrijwel t< stellen voor het bouwrijp maken daar binnen afzienbare tijd 200 H.A. 1., ij VS?.ekunn en Y°J van rond 175 H.A. grond in de uit- opgespoten bouwgrond klaar ligt. d™ aangenomen. Wil Alphen met de breidingsplannen Noord en „De Bij- De heer Van Cappel (KVP) kon iTjJf bJdVen len" heeft Alphens raad, aldus bur- zich volkomen met de voorstellen OTV,„/1 j„ a wïïE gemeester Bruins Slot in de gister- van het college veremgen. avond gehouden raadsvergadering de De heer Gesman wees er op, dat poorten voor de 50.000 inwoners het voordeliger zal zijn zelf een mo- open gesteld. Alphens raadsvoorslt- torvlet te kopen, dan ruim 80 000 ml,joeg gulden beschikbaar gesteld. Molens. De heer Van Leeuwen was dank- grond in Alphen Noord beschikbaar moeten komen. Zonder hoofdelijke stemming werd WILT LI IETS WETEN ter noemde het voor Alphen een huur hiervoor te betalen, terwijl hij groot moment en hij zei verheugd te tevens vroeg of het renteverlies in de zijn dit te kunnen meemaken. Dit bedragen wel is verwerkt. grootse plan zal In vier fasen wor- Burgemeester Bruins Slot wees de 11CC1 vcUi eeuwen wc» u<hijs.- Nnl meï?de'l.n heren °P' dat met deze voorstel- t»ar gestemd, dat het college gelden Nog dit jaar hoopt men de eerste aan- len, in feite niets anders is gedaan, beschikbaar wilde stellen voor de bjsteding hiervoor te kunnen doen dan de plannen va„ de raad tot rea. restauratie van de 2de molen in de h.t v^.i. 1,salie hrengen' Plannen ineens Molenviergang te Aarlanderveen. noemde het voorta een gelukkig felt, uit u voeren volgens de voorstellen Met het voorstel van het college ging pwi/nSnJÜH Gcd. Staten van is goedkoper dan in kleine onderde- de raad akkoord. Ook de voorgestelde dY_aanvraag ™°r 2es subsidie voor wijziging en restaura sum, vandaar de snelle goedkeuring miljoen gulden ineens, op de eerste kredietaanvraag van 29 maart j.l. tot een bedrag van bijna 3,5 miljoen gulden. In totaal wordt hiermee dus ruim 10 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor het opho- ren xiiet bang te zijn aldus de voor- Geen zandvlakte. gen van het bouwterrein. Opnieuw zes miljoen voor Alphen-Noord tie van de Wipwatermolen in Steekt kreeg de goedkeuring van de raad, al wees de heer Duin er op, dat daar mee ook een bepaald bedrag betaald Voor zandvlakten behoeven de he- wordt aan de wijziging van de molen, i s._ van schepra{j naar vijzelbemaling. De heer Trouwborst dankte het zitter omdat na het zandopspuiten een grondlaag zal worden opgebracht college voor de tegemoetkoming aan Voorts moet de raad wel bedenken, de voetbalverenigingen Alphia en dat met het beschikbaar stellen van ARC inzake de huurbetaling van de deze 10 miljoen gulden er alleen nog gemeenteterreinen over de jaren 1963 maar bouwrijpe grond beschikbaar is. en 1964. Alle andere voorstellen werden zonder bespreking goedgekeurd. De raad bleef na de sluiting nog enige tijd bijeen voor het bespreken van Regelmatig zullen dus nieuwe kre De heer De Ruiter (C.H.) noemde dieten nodig zijn voor straataanleg, het een gedurfd plan vandaar, dat'hij riolering, water, licht en gas etc. etc. het grootste respect had voor het col- Ook het sportpark is in de bouw in- lege, dat met een vooruitziende blik begrepen, welke plannen eveneens enkele bijzondere punten, deze voorstellen ter tafel brengt. Spreker noemde dit plan beslist no dig voor de ontwikkeling van Alphen aan den Rijn. Dank zij de combinatie industrie, woningen en recreatiege bied wordt de leefbaarheid van dit deel van Alphen aanzienlijk ver hoogd. De heer De Ruiter sprak de hoop uit, dat de plannen eveneens een snelle goedkeuring van Ged. Sta ten zullen verkrijgen. Ook de heer Geerlof (A.R.) sprak ingrijpend voorstel waar- voor hij slechts bewondering had. De heer Geerlof vroeg zich wel af of het object niet al te groot is om zo snel De hoogtijdagen voor de paardesportvrienden in Stompwijk en verre omgeving staan weer voor de deur, ditmaal onder leiding van een nieuwe voorzitter, want de heer C. Waaijer, die gedurende meer dan 25 jaar de Harddraverijvereniging „Nooit Gedacht" heeft geleid, heeft met het oog op zijn leeftijd zijn funktie neergelegd en aan jongere handen aan te pakken. Het zal veel toezicht toevertrouwd. Dat het in de 54 jaar van haar bestaan de vereniging goed vragen van gemeentewerken. is gegaan, moge wel blijken uit het feit, dat zij slechts twee voorzitters Ook de heer Duin (PvdA) sprak heeft gehad, eerst de heer B. den Elzen, die mede-oprichter der vereni- waarderende woorden over het plan gj„g was en daarna de heer C. Waaijer. In de heer C. v.d. Bosch Czn. heeft „Nooit Gedacht" thans haar derde voorzitter gekregen, die in de juli-vergadering van 1954 in het bestuur werd gekozen. Gezien zijn leef tijd kan hij ook wel 25 jaar mee, zodat hij verder kan bouwen aan de bloei der vereniging. al meende hij, dat de voorlichting aan de raadsleden beter had kunnen zijn. Tevens vroeg spreker zich af waarom het krediet van rond zes mil joen nu ineens aangevraagd moet worden als de werken toch in vier HAZERSWOUDE „Nooit Gedacht" heeft al die jaren deren, waarvoor „Nooit Gedacht" een vooraanstaande plaats ingeno- onder leiding van de heer J. W. M. men onder de verenigingen, die kor- Boogmans steeds zo voortreffelijk tebaandraverijen organiseren en naar zorgt, zodat ieder in Stompwijk deze R1ETVELDERS GAAN STRIJDEN het zic^ *aat aanzien, belooft 't paar- dagen ongetwijfeld weer met span- BnriK-AMPiriFNvrHAP desportfeest ook dit jaar weer veel ning tegemoet zal zien. OM ROEIKAMPIUENSCHAP goeds te zullen brengen. Het Hazerswouidise Rietveld, dat gedeelte van de gemeente, waar de hoofdverkeerader nog steeds de Riet- veldse Vaart is en de bewoners dien tengevolge op de roeiboot zijn aan gewezen om zich te verplaatsen, gaat binnenkort weer eens de aandacht voor zich opeisen. Op initiatief van enkele bewoners namelijk gaan de Rietvelders in een onderling e strijd uitmaken, wie nu wel het snelst en behendigst is in de roeiboot. Op 6 augustus zal de hel losbreken in het Rietveld. Dan immers zullen de heren op een 125-meter-baan, die vice versa moet genomen worden, strijden om de wisselbeker. De emancipatie der vrouw is óók doorgedrongen in het Rietveld. Zij immers zullen op hetzelfde parkoers elkaar ook strijd op het water leveren. De jongste jeugd tenslotte, die beneden zestien jaar. zal eveneens om de heerschappij op de Vaart strijden. UITREIKING MISSIEKRUIS AAN GROENENDIJKSE Wanneer zondagmiddag monseig neur Jansen, bisschop te Rotterdam, aan de vertrekkende missionarissen het missiekruis zal uitreiken in de Rotterdamse Laurenskathedraal, is hierbij ook een Groenendijkse be trokken. Zuster Th. de Jong, van de Ursulinen te Bergen, vertrekt name lijk binnenkort naar de missie. Zij zal gaan werken in Kenia. De plech tigheid zal zondagmiddag via de KRO-radio te beluisteren zijn. De Rijkspolitie van de groep Hazer- swoude heeft het rijbewijs van de Koudekerker W. van V. in beslag ge nomen. De Koudekerse aannemer veroorzaakte namelijk bij het kruis punt Rijndijk - Gemene weg een aan rijding waarbij de politie tot de con clusie kwam, dat hij niet in staat was zijn voertuig volgens de eisen te be sturen. De Groenendijker H. Vertegaal had zijn Volkswagen-bestel buiten de rijbaan bij de werkplaats van de heer Joh. Zwartjes geparkeerd en had juist zijn voertuig verlaten, toen vanuit de richting Leiden de Kou dekerker naderde. Zijn wagen schoot vanaf de rechterrijbaan naar het linkerweggedeelte,waar dus naast de rijbaan de bestelwagen stond. De personenwagen van Van V. botste bovenop de voorzijde van dat voer tuig, waarna beide auto's nog een twintig meter verder werden geslin gerd en tot stilstand kwamen ter hoogte van de losplaats van Rijks waterstaat. Wonder boven wonder kwam de Koudekerker er zonder ver wondingen vanaf. Beide auto's liepen zware materiële schade op, en moee ten later worden weggesleept. OUDE-WETERING Geslaagd De heer Leon van Wieringen slaagde dezer dagen aan de BNS te Voorhout voor het eind diploma brood- en banketbakker. Tevens behaalde hij het midden standsdiploma. Sterke deelname. Op de eerste dag, woensdag 7 aug. zal de traditionele kortebaandrave- rjj plaats vinden, een A en B-course of supercourse, zoals de laatste jaren gebruikelijk is. Voor deze draverij staan weer 34 paarden ingeschreven, waaronder verschillende van naam. O.m. zullen deelnemen „Radboud", eig. J. Opstal met H. C. ten Hagen als berijder, „Sammy Mars", eig. en ber. J. P. de Vlieger, die met drie paar den inschreef, voorts „Wala", eig. J. P. Stijvers, ber. J. van Leeuwen, „April Love", de winnaar van de draverij vorige week in Warmond, eig. Th. v. d. Hurk, ber. A. Th. Knij- nenburg en „Vuurgoudhaantje S" eig. en ber. J. van Buijtene, waar mede we al dadelijk de voornaamste pikeurs hebben genoemd, die onge twijfeld weer voor levendige strijd zullen zorgen. Voor deze draverij, welke om 1 u. aanvangt, zijn weer ruim f 2200. aan prijzen beschikbaar gesteld. Op donderdag 8 aug., aanvang half twee, volgt dan het grote concours hippique met vier springconcoursen en verschillende tuigpaardnummers, waarvoor steeds zo grote belangstel ling in landbouwkringen bestaat. Daaraan vooraf gaan 's morgens de traditionele feesten voor de kin- BOSKOOP POLITIE HAD GOED SPOOR Na ijverig speuren is de Rijkspo litie te Boskoop er in geslaagd de hand te leggen op een viertal jonge lui, leerlingen van een ulo-school te Boskoop, dat zich in Boskoop schul dig heeft gemaakt aan diverse win keldiefstallen. Eén van het „edele" viertal werd op heterdaad betrapt en bekende na een verhoor waarbij hij ook de namen van zijn vriendjes op biechtte. Nog een succes boekte de politie door de dader van de onlangs bij de fa. Kok gepleegde inbraak op te spo ren. De dader, ook een scholier, kreeg vermoedelijk enig berouw en zond in een envelop over de post een bedrag van 1000.terug. Op de envelop vond de politie een vage vingerafdruk werlke tot de opspo ring heeft geleid. Tenslotte werd in samenwerking met de Goudse politie op de Goudse kermis een Boskoper aangehouden, die uit een rijkswerkinrichting was ontvlucht. De politie had er de lucht van gekregen, dat hij als sparring- partner werkte bij de houder van een bokstent. Aanvankelijk ontkende hij de ont vluchte persoon te zijn. Dit zou zijn broer zijn, doch de wachtmeester van de Boskoopse politie hield aan, waarna hij toegaf de ge zochte te zijn. Hij werd daarna op gesloten in het Goudse Politiebu reau. Nadat door de politie meerdere waarschuwingen waren uitgedeeld aan weggebruikers, dae vóórdat de rode lichten van de Ahobs aan de overweg aan de Zijde, gedoofd zijn, de overweg oprijden, is zij er nu toe overgegaan deze overtreders te ver- ALPHEN AAN DEN RIJN M. DE HOOGH 25 JAAR IN OVERHEIDSDIENST. De heer M. de Hoogli herdacht gisteren het feit, dat hij een kwart eeuw geleden in overheidsdienst trad. Ruim 17 jaar is de jubilaris, die chef van de afdeling Onderwijs- en Personeelszaken is, thans in dienst van de gemeente Alphen aan den Rijn. Burgemeester Bruins Slot heeft de jubilaris met de wethouders A. J. Dekker en Ph. H. Rogaar en de re ferendaris de heer J. Constandse, in zijn woning bezocht. De heer en me vrouw De Hoogh werden daarby hartelijk toegesproken door burge meester Bruins Slot en wethouder Dekker. Mevrouw De Hoogh ontving bloe men en de heer De Hoogh een ge schenk onder couvert. Namens de personeelsvereniging werd de heer De Hoogh geluk ge wenst door de voorzitter de heer P. Koren die eveneens een geschenk onder couvert aanbood. In hotel Toor mochten tijdens een druk bezochte receptie de heer en mevrouw De Hoogh nog vele ge lukwensen in ontvangst nemen, waarbij men het niet steeds bij woorden liet. HOOGMADE ORANJEFEESTEN OP 31 JULI EN 1 AUGUSTUS Het programma, voor de Oranje feesten, welke volgende week ge houden zullen worden, is versche nen. Kosten nog moeite zijn ge spaard, om oud en jong in de gele genheid te stellen aan de diverse spelen deel te nemen. Blijkbaar zijn twee dagen, in ver band met de zeer grote deelname aan de volksspelen telken jaren, niet toereikend, waarom reeds dinsdag avond 30 juli de traditionele wieler wedstrijd op toerfietsen gehouden wordt op de Groenwegh. Woensdag (de eerste dag) wordt voor een groot gedeelte aan de kin derspelen besteed. Na de H. Mis van kwart voor 8 u„ volgt de tractatie en de verschillende spelen. In de namiddag wordt een begin gemaakt met de spelen voor volwassenen, waaronder tonknuppe- len, tobbensteken en kruiwagenra ces met als sluitstuk van deze eerste dag, een optocht door het dorp met versierde fietsen, steps enz., waar aan de plaatselijke muziekvereniging haar medewerking zal verlenen. De tweede dag beginnen de spelen reeds om half elf op het terrein van de heer v. d. Geest, met ringsteken per tractor. Vervolgens om 15 uur met om 16.30 uur spelen voor ge huwde dames. Als laatste evenement om 19 uur ringsteken op de fiets voor heren. De prijzen welke in verschillende etalages te bezichtigen zijn, zullen na het ringsteken, aan de winnaars worden uitgereikt. Th. B. te Voorhout. Route van Voorhout naar de Efteldng te Kaats heuvel: Voorhout, Leiden, Voorburg (Rijksweg 13), Delft, Rotterdam, Dor drecht, Moerdijk, Zevenbergschen- hoek, Raamsdonkveer, Waspik, Kaats heuvel, Efteling. Totaal ongeveer 135 km. Zure melk Als gekookte zoete melk toch dik wordt, kan men die d>an nog bruikbaar maken, vraagt C. F. v. d, V. Antwoord: Ongekookte zure melk is onschadelijk, mits ze fris ruikt en geen ziektekiemen bevat. Anders ech ter is het met gekookte zure melk. Dit zuur worden ontstaat door andere, voor de gezondheid zeer gevaarlijke bacteriën, zodat gekookte zuur gewor den melk voor mensedjk gebruik to taal ongeschikt is. Balkenbrij Graag ik een recept voor baikembrij, schrijft abonnee. Antwoord: U hebt nodig 1 kg. kaan- jes van reusel, lkg boekweitmeel, 500 gr rozijnen zonder pitten, 3 eet lepels rommelkruid, 2 eetlepels ka neel, 1 eetlepel zout, 4 dl water of het water waarin worsten gekookt hebben. Zet de gewassen rozijnen, de kaantjes, kruiden en het zout op in 4 liter water en laat dit zachtjes ca 5 minuten koken, meng er dan onder voortdurend roeren, het meel door. Kook alles onder roeren zolang tot het een flinke stijve massa is. Schep ze in met meel bestrooide schalen. Strooi bovenop wat meel en druk alles stevig aan. Laat de brij koud worden, snijd ze in plakken van ca 1 cm dikte. Bak ze in veel reuzel in de koekenpan aan beide kanten bruin. Eet ze met basterdsuiker be strooid of met 9troop, met of zonder broood. Om het kruidenaroma goed te doen doordringen, verdient het aanbeveling de balkenbrij pas een of twee dagen na het koken te ge bruiken. Rommelkruid is een krui den mengsel, dat onder die naam in drogisterijen verkocht wordt. Kinderbijslag Heb ik als kleine zelfstandige recht op kinderbijslag, vraagt J. G- Antwoord: U kunt bij de Raad van Arbeid aanvraagformulieren ont vangen, die u na invulling en onder tekening wederom bij de Raad van Arbeid inlevert. Na ingesteld onder zoek krijgt u dan evented de uitke ring. Tienkamp Hoe verloopt de punten- teling bij de tienkamp, vraagt H. V. Antwoord: de puntentelling voor de tienkamp heren is een dermate ingewikkeld geheel dat de Konink lijke Nederlandse Athletiek Unie hiervoor een instructieboekje heeft uitgebracht: „Tienkamp heren" 4-25. U kunt dit werkje aanvragen bij de K. N. A. U„ Gravin Beatrdxstr. 30, Gouda, tel. 01820-6632. Werken in Buitenland Wat is het adres van de Engelse ambassade in Nederland? Mag men zonder ver gunning in het buitenland gaan wer ken om de taal te leren, vraagt W. J. v. D. Antwoord: De Engelse ambassade is gevestigd Lange Voorhout 32, 's-Gra- venhage. Voor werk in het buiten land moet men inderdaad een werk vergunning hebben. Bij de betrokken ambassades kan men u alle gewenste inlichtingen verstrekken, terwijl u zich ook kunt wenden tot het Gewes telijk Arbeidsbureau. Typekampioenschap Waar wordt dit jaar de wedstrijd om-het nationaal typekampioenschap gehouden en waar kan ik me opgeven, vraagt mej. C. v. B. Antwoord: voor informatie, en in schrijvingen kunt u zich wenden tot de Stichting Nationale Kampioen schappen, p. a. Damesbeurs, Maurits- kade 49, 's-Gravenhage. Leraar Timmerman Mijn zoon wil een cursus volgen voor leraar tim merman N. O. akte II. Waar kan dit gebeuren, vraagt F. v. L. Antwoord: het is niet precies duide lijk wat u bedoelt met N. O. akte II. Er is een opleiding tekenen N. II a, ep een N II b, Akte N II a houdt in handtekenen, lijntekenen en tech nisch schetsen aan 1- n. o. en u. 1. n. o.; Akte N II b is lijntekenen, handte kenen en decoratief tekenen, even eens aan 1. n. o. en u. 1. n. o. U kumit zich voor gedetailleerde inlichtingen wenden tot het Nederlands Genoot schap tot opleiding van leerkrachten in het Nijverheidsonderwijs, Blok- makersstaart 46 te Rotterdam. De ak te N. o. is vaktheorie, materialen- en gereedschapkennis aan 1. n. o. en u. 1. n. o. Voor inlichtingen z/ie boven. Autokosten Als invalide heb ik noga] eens een auto nodig. Waar kan ik me vervoegen voor vergoeding? vraagt mevr. O. Antwoordu zult de auto-onikosten nooit helemaal vergoed krijgen. Als u van uw huisarts een verklaring hebt, dat u opgeregelde tijden naar een specialist of ziekenhuis moet, dan kunt u met die verklaring via uw zie kenfonds bij de G. G. D. vervoer krij gen. U woont buiten de stad en daar- moet u telkens een bedrag bijbetalen. Als dit bedrag dreigt op te lopen en dat is van te voren te overzien, dan is er een maximum, b.v. 10-, voor een hele serie ritten, mits deze ritten in een voorgeschreven regelmaat dan plaatsvinden. Schrijft u eens naar het kantoor van het ziekenfonds. Gouden Tientje Hoe komt het dat op een goudtientje de beeltenis van H. M. kon. Wilhelmina naar links is gericht, terwijl op andere muntstuk ken haar beeltnds naar rechts is ge richt,aldus G. A. v. d. B. Antwoord: Üw gouden tientje is wel in orde. De beeltenissen op de gouden en de zilveren munten waren ver schillend gericht. Per vorst of vor stin wisselde dat ook nog af. De no dige vergissingen en afwijkingen ko men ook voor, zodat de regel niet ge heel opgaat. Vakantie Op hoeveel vakantieda gen heb ik recht? informeert R. B. Antwoord: U heeft in een vol kalen derjaar recht op 13 dagen vakantie plus 2 extra dagen omdat u no-g geen 18 jaar bent. U hebt ruim 11 maanden bij Van Wijk gewerkt, en u heeft dan recht op 11-12 van die vakantie. In dit geval dus 12 dagen plus 2. Uw loonafdeling zal dat zeker wel op het uur nauwkeurig voor u willen uitre kenen. STOMPWIJK DE LAATSTE BERICHTEN UIT HET NKS-KAMP VAN STOMPWIJKSE BOYS De laatste dag werd geopend met een H. Mis door de aalmoezenier. Na de H. Mis schaarde men zich rond de ontbijttafel, waarna in het sport park werd gevoetbald en aan andere sporten gedaan. Het eerste team leg de beslag op de eerste plaats. Bij het hoogspringen sprong onze keeper Ed. Knijnenburg 1.50 meter, de hoog ste sprong in heel ons kamp. Des avonds was er film over de jeugd voetbalkampioenschappen van Euro pa in Boedapest in 1962. Donderdag moest er in de stromen de regen worden gevoetbald. Stomp- wijkse Boys was volkomen de min dere en verloor met 4-1. Daarna met haastige spoed de tent opgezocht. Leiden en Omgeving Leiden: Dkt. F. J. G. Wijdicks, Witte Singel 17, tel. 30177; dkt. J. H. Pleiter, Fruinlaan 11, tel. 31337; dikt. G. E. J. Pieterse, H. Rijndijk 4, tel. 24403; dkt. J. D. van Wingerden, Boshuizerkade 28, tel. 30791; dkt. C. F. M. Langezaal, Witte Singel 30, tel. 24855. In spoedgevallen neemt waar tandarts A. Dirksen, Boerhave- laan 46. Apotheek: Centraal Apo theek, Breestraat 74, tel. 20552. Alkemade en Leimuiden Dkt. Van der Werf, Koppoellaan 1, Rijp- weterinfe tel. 01712-202 en dkt Van Haselen, Kerkstraat 91, Oude We tering. tel. 01713-217. Alphen a. d. Rijn Dkt. van Koo- ten, Wilhelminalaan 36, tel. 2079. Alphen aan den Rijn Zr. Juf fermans voor Wit Gele Kruis, Brit- tenrustraat 30-11, tel. 3540. Apotheek Somberg, Wilhelminalaan 67, tel. 3500. Boskoop Dkt. G. Jongeneel, tel. 2019. Wijkverpl. zr. Beks, tel. 2141. Hazerswoude Voor dokter zie Koudekerk a.d. Rijn. Bodegraven Dkt. E. Boil, Willhel- minastraat, tel. 2113 en zr. A. de Groot, Irenestraat, tel. 2599. Hillegom Dkt. J. J. van den An- del, v. d. Endelaan 123, tel. 5417. Apotheek: Hillegomse Apotheek, Hoofdstraat 78, tel. 5272. Tandarts Bollenstreek: Dkt. C. Beek, Hoofd straat 8, Hillegom, tel. 5723. R.K. Wijkverpl. zr. E. Snellenberg, M. Trompstraat 29, tel. 6316. Katwijk aan den Rijn Dkt. E. E. van der Laan, tel. 2810. Apotheek: Princesstraat 3, tel. 2755. Katwijk aan Zee Dkt. Beider - wede, tel. 2182. Voor apotheek zie Katwijk aan den Rijn. Koudekerk a.d. Rijn Dkt. H. A. Blauwendraad, Hogewaard 4, Koude kerk, tel. 01714 - 208. Zr. Van Leeu wen, Dorpstraat 50, Koudekerk a.d. Rijn, teL 01714 - 505. Zr. van Leeu wen neemt ook waar te Hazers woude en Zoeterwoude-Rijndijk en Leiderdorp. Bij ongevallen aan de Ryndijk tel. 01714 - 278. Langeraar Dkt. J. A. Sandkuyl, Langeraar, tel. 01712 - 139. Leiderdorp Zie Koudekerk a. d. Rijn. Apotheek: R. Van Breest Smal- lenburg. Lisse Dkt. J. M. van Dijk, Ach terweg 6, tel. 3134. Voor tandarts zie Hillegom. Apotheek: G. H. Bal, Hoofdstraat 78, Hillegom, tel. 5272. Nieuwkoop Dkt. K. Gill, Zwam- merdam, tel. 01726 - 2527 en dkt. M. Sanders, Beatrixlaan 11, Nieuwkoop, tel. 01725 - 555. Nieuwveen Zie Langeraar. Noorden Dkt. M. Sanders, Bea trixlaan 11, Nieuwkoop, tel. 01725 - 555. Noordwijk Dkt. J. van Nes, tel. 2405. Wit Gele Kruis, Zr. Hooijmans, tel. 3388 of 2524. Apotheek alleen Zee: Hoofdstraat 59. Noordwijkerhout en De Zilk Dkt K. A. van Praag, Herenweg 17, Noordwijkerhout, tel. 02533 - 2385. Tandarts: zie Hillegom. Wijkverpl. Wit Gele Kruis, Rusthof 1, tel. 2463. Oegstgeest Dkt. H. A. Reterink, Joh. Evertsenlaan 14, tel. 50394. Wit Gele Kruis: zr. Van der Kleij, tel. 52426, b.g.g. 33773. Rijnsburg Zie Katwijk aan den Rijn. Sassenheim Dkt. G. L. van Raaij, J. P. Gouverneurlaan 40, tel. 7777. Wijkverpl. Wit Gele Kruis: zr. Van Berkel, Emmalaan 2, tel. 7463. Groene Kruis: Zr. Meijssen, Kerk- laan 14 a, Voorhout, tel. 02532 - 7796. Tandarts: H. Hoek, Grachtweg 2, tus sen 17.30 en 18 uur. Valkenburg Zie Katwijk aan den Rijn. Voorhout Dkt. W. J. Binnama, Churchillaan 11, tel. 02532 - 7202. Voorschoten Dkt. Van der Kooij. Jan Willem Frisolaan 5, tel. 2527. Warmond Zie Voorhout. Wassenaar Dkt. A. F. F. Jansc Kerkstraat 42, tel. 3005 en J. H Jaarsma, Wittenburgerweg 106. tel. 9676. Apotheek: Wassenaarse Apo theek, Sahouwweg 32. tel. 2402. Woubrugge Zie Langeraar. Zwammerdam Dkt. G. Gill, tei. 01726 - 2527. Rattenkruid en bulldo zers hebben in de eerste dagen, dat de Nederlandse militairen het kamp in La Courtine opnieuw in ge bruik namen, een grote rol gespeeld. Beide artike len waren hard nodig. Het eerste om het ongedierte op te ruimen, het tweede om korte metten te maken met een onbeschrijfelijke chaos. Die woorden „onbe schrijfelijke chaos" ge bruikte de eerste luite nant-arts Th. Sybesma (verbonden aan de vaste kampstaf), die ons iets verteld heeft over wat de Nederlanders in het Fran se kamp aantroffen. Op twee plaatsen in het kamp vond met twee enorme vuilnisbelten waar de rottende lijken van kal veren geen zeldzaam ver schijnsel waren. Even bui ten het kamp lag nog een derde vuilnisbelt. Met be hulp van bulldozers heeft de Genie daar korte met ten mee gemaakt. In record-tempo is dat vuil op een veilige plaats begraven, maar de ratten, die op die vuilnisbelten welig tierden, verspreid den zich toen door het kamp. Al die ratten, mui zen en vliegen is men daarna te lijf gegaan met rattenkruid en andere che micaliën. Met de gerecht vaardigde voldoening van iemand die een groot kar wei snel tot een goed eind heeft kunnen brengen zegt dokter Sybesma: „De hygiënische toestanden in het kamp zijn nu goed". Om dat zo te houden heeft de Medische Dienst verscheidene maatregelen getroffen. Er is een vuil- nisdienst in het leven ge roepen die uitstekend werkt. Dagelijks wordt het brandbare vuil opgehaald en in verbrandingsovens buiten het kamp vernie tigd. De Genie heeft ver der een plaats ingericht waar het niet brandbare vuil begraven kan wordfen. Regelmatig maken verder de artsen een rondgang door het kamp om te con troleren of de nodige hy giëne in acht genomen wordt. KERNGEZOND De gezondheidstoestand van de Nederlandse mili tairen die in La Courtine verblijven, is uitstekend. Van de bijna 2000 man zijn er op het ogenblik 18 op genomen in het uitstekend geoutilleerde militaire hos pitaal Grattadour. Enige daarvan hebben buikklach ten. Andere lijden aan een „voetbalknietje" dat ze hebben opgelopen bij sportwedstrijden. Dokter Sybesma heeft in La Cour tine nog een grappige ont dekking gedaan. Bijna alle patiënten die aan buik klachten lijden, blijken af komstig uit het Nederland boven de Moerdijk, waar men meestal water heeft dat minder ijzer- en mag nesiumhoudend is dan be neden de Moerdijk. Dat klopt met het feit, dat het water in La Courtine ijzer en magnesiumhoudend is. Omdat het drinkwater in La Courtine min of meer een zwak punt is wordt geregeld een monster er van naar Nederland opge zonden, waai het onder zocht wordt. Speciaal is men bij dit onderzoek ge spitst op de aanwezigheid van dysenterie-, typhus- en parathyphusbacillen. Mocht de kwaliteit van het water precair worden dan kan ogenblikkelijk overgeschakeld worden op een voorraad door de ge nie gezuiverd water, die in de onmiddellijke nabijheid van het hospitaal Gratta dour wordt aangehouden. De medische dienst in La Courtine waakt ook ver der over de gezondheid van de Nederlandse mili tairen. In de eerste plaats beschikt men in het hospi taal Grattadour over een zeer uitgebreide medische outillage. Verder heeft men zeer snelle transportmoge lijkheden in reserve. Zo kan bijvoorbeeld een pa tiënt wiens toestand dat gewenst zou maken, bin nen vijf uur in 'n Utrechts ziekenhuis op de operatie tafel liggen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8