KEES BUURMAN: „LEIDEN IS AARDS PARADUS VOOR JONGE KUNSTENAARS" ZATERDAG 27 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Langere rokken bU de nieuwe Franse mode. Drie voorbeelden van de nieuwe Franse mode voor het ko mende seizoen: Links: „Highlands", een deux-piece van Jaques Heim, van dikke, rood zwart geblokte wol, met bijpassende laarsjes. Mid den: Een avondjapon van Marie-Jeanne Hurst. „Wa terlelie" genaamd, van bleek-rose zijde met een motiefje in relief. De „bal- lonrok" is van voren hoger dan van achteren. Rechts: „Tampico" van Jaques Heim is een vlotte mantel van geruite wollen stof in zwart en wit. Ook hier vervolmaken de kleine laarsjes van bijpassend materiaal het geheel. Alle drie de modellen tonen duidelijk de nieuwe, ver lengde roklijn. LEIDEN AAR AAN HET WOORD Noardeuropese kunstenaars. Daarom, ik zou graag eens kennis willen ne men van de Noorse of Zweedse kunst. Niet de kunst, die je in de musea ziet; nee, ik wil eens achter de scher men van de „bon ton" kijken. WEINIG ARTISTIEKE INTERESSE Zijn mening over de smaak van het publiek is niet bepaald vloeiend voor dat publiek. Hij noemde het overigens geen typisch Nederlandse eigenschap, maar, zo voegde hij er onmiddellijk aan toe: „Wat ik het Nederlandse publiek verwijt, is een volslagen gebrek aan artistieke inte resse. Men wil eenvoudig geen be langstelling tonen voor de ontwikke ling in de kunst. Een goed schilde rij kopen is wel het laatste, dat een Nederlander in zijn hoofd zal halen. „Da's mij te diuur", zegt hij dan met een zuinig gezichit, maar even later telt hij met een royaal gebaar zo'n slordige zeshonderd guiden neer voor een bromfiets. Zodra er iets spiritu eels om de hoek komt kijken, slaat de Nederlander op de vlucht. Het zelfde zien we op zo veel andere ter reinen, bijvoorbeeld op religieus ge bied. Iedereen is lid van een of an dere seote of kerk, maar erg diep zit het geloof niet. Men is tevreden met wat men heeft, verder denken is er niet bij, de meesten schrikken er voor terug. Daarmee wil ik niet zeggen, dat het bij andere volken zo veel be ter gesteld is, maar het is in Neder land echt wel voor enige verbetering vatbaar." RIJKSSUBSIDIE? „Een simpele vraag, die ik simpel zal beantwoorden. Ik ben voor rijkssubsidie aan kunstenaars, om de doodeenvoudige reden, dat ik er zelf dan dankbaar van mee profiteer. Wel bestaat dan het gevaar, dat ook zwak ke broeders dan gaan profiteren van een subsidie, die ze gezien hun kwa liteiten helemaal niet verdienen. Dat Godfried Romans tegen deze subsidie is, lijkt mij volkomen logisch, wan neer wij in aanmerking nemen, aan welke kant van de financiële moei lijkheden hij staat. Hij kan rondko men van hetgeen zijn geesteskinde ren hem opleveren, zelf meer dan dat. Voor het merendeel van de te genwoordige Nederlandse kunste naars is het echter heel moeilijk rond te komen van het kleine beetje, dat zij verdienen aan hun werk, en daar onder schuilen echt wel goede kunste naars. Men zal natuurlijk wel een grens moeten stellen, zo van „jij krijgt wel, en jij geen subsidie," maar in de praktijk lijkt mij dat ontzettend moeilijk." LISSE - DE ENGEL BROEDER RICHARIUS NAM AFSCHEID NA 6 JAAR VRUCHTDRAGEND WERK had gevonden en waarbij de broeder als gastheer optrad. Ook hij mocht een boekenbon overhandigen. „Een heerlijke stad, Leiden. Om twee redenen eigenlijk. Ten eerte om dat de bevolking zo heerlijk hetero geen is, en ten tweede dat is voor mij als kunstenaar wel het belang rijkste omdat een kunstenaar in Leiden alle vrijheid krijgt zich te ontwikkelen, zoals hij dat wil." Zo argumenteerde de jonge Leidse kunstschilder Kees Buurman rijn ge hechtheid aan de Sleutelstad, toen wij hem een bezoek brachten in zijn atelier aan de Caecilia- straat, waar hij in een oud schoolge bouw een lokaal helemaal naar eigen goeddunken heeft kunnen inrichten. „Vergelijk dat maar eens met andere steden," vervolgde hij, „Kijk eens naar Den Haag of Amsterdam. Als je je daar als jong kunstenaar niet on middellijk aansluit bij een gevestig de groep, lig je er uit. Als je daar levensmogelijkheden wil hebben, is aansluiting bij zo'n groep een eerste voorwaarde. En in Leiden is dat ge lukkig niet het geval. Iedere jonge kunstenaar heeft alle kans zich te ontwikkelen in de richting, die hij wil. Dat schept bovendien een pret tige sfeer, die een gunstige invloed heeft, althans kan hebben, op de ar tistieke prestaties van een kunste naar. Zo is er enige jaren geleden een expositie geweest van werken van jonge Leidse tekenaars. Tegelij kertijd werd er in Haarlem een lan delijke expositie gehouden, maar die stond, naar mijn vaste overtuiging op veel lager peil dan de Leidse. In Leiden heeft de kunstenaar vrijheid, en dat is het belangrijkste voor zijn ontwikkeling." Wij keken eniszins verdwaasd door deze onverwachte lof aan het adres van Leiden, het grote atelier eens rond. „De collegialiteit, die in andere steden ver is te zoeken, is in Leiden ideaal," vervolgde Kees Buur man. „Dat komt, omdat Leiden slechts enkele kunstenaars-om-den- brode kent. Broodnijd is voor de Leidse kunstenaarsgemeenschap een onbekend begrip.' Kees Buurman op de binnenplaats van de school, waarin hij zijn atelier heeft ingericht. ONTWIKKELING „Ik ben figuratief begonnen," ging hij vender, toen wij zijn ontwikkeling als kunstenaar ter sprake brachten, „maar een paar jaar geleden ben ik omgezwaaid naar.Hij zocht naar de juiste term. Tevergeefs. naar wat ik nu ben; een betere omschrij ving is geloof ik niet mogelijk. Ik vóel me in geen der geijkte stromin gen of stijlen thuis, en daar ben ik eigenlijk blij om. Die hokjes-indeling is voor mij grote dwaasheid. Het trekken van scherpe scheidingslijnen tussen stromingen of stijlen is een onmogelijke opgave. Om een voor beeld te noemen: in ieder schilderij hoe figuratief ook, zit wel iets ab stracts. Bovendien: iedere artistieke produktie is iets persoonlijks, van de schepper van het kunstwerk. Zo is het ook met mijn werk gesteld. Die ommezwaai was een innerlijke nood zaak, een persoonlijke aangelegen heid. Ik heb mijn eigen weg gevolgd, de weg, die ik voelde te moeten kie zen. Een gevolg daarvan is, dat ik geen collega's kan aanwijzen, die in die volle betekenis van het woord collega's zijn, zeker niet in Neder land. In het buitenland heb ik wél enkele gelijkgestemde kunstenaars ontdekt, en juist in een land, waar je het minst zou verwachten, gezien de aard van mijn „stijl": in Italië. Mijn stijl is niet zuidelijk; de zuiderlingen hebben een voorliefde voor het fi guratieve, en dat kan ik van mij zelf sinds mijn ommekeer tenmin ste niet zeggen. Waarschijnlijk stemt mijn stijl overeen met die van Een hoekje in het atelier van Kees Buurman aan de Caeciliastraat. Aan de wand een door hem geschilderd stilleven. In het Verenigingsgebouw in de Engel vond het afscheid plaats van broeder-overste Richarius, die zes; jaar lang als hoofd van de school en als „vader" van de jeugdverenigin gen zeer veel heeft bijgedragen tot wat er in de Engel thans groeit en bloeit. Vooral het operettekoor, dat hij zes jaar geleden heeft opgericht, heeft in die tijd al veel opzien ge baard en bij menige gelegenheid acte de presence gegeven. Nadat de heer W. Duineveld, na mens het afscheidscomité, de avond had geopend werd het woord gege ven aan pastoor Mulder. „Dankbaarheid is het mooiste wat u gegeven kan worden", aldus de pastoor, „voor al uw werk met de jeugd, met de school en met de ver enigingen. In de afgelopen zes jaar is er veel gebeurd en er is ook veel gepresteerd. Eén van uw laatste wer ken is nog geweest de grote fancy- fair, welke vorige week zaterdag en zondag is gehouden ten bate van het jeugdwerk. Als wij uw periode meer overzien dan bezien, dan kan men niet einders zeggen, dan aan de goede vruchten ziet men de goede boom". Als dank voor dit alles overhandigde de pastoor hem 'n paar boekwerken. Nadat het operette- en mannen koor het „Slavenkoor" en „Klapt in de handen" ten gehore hadden ge bracht werd het woord gegeven aan de heer C. Strik, die namens de In terparochiële Jeugdraad broeder- overste Richarius toesprak. Als voor zitter van deze raad heeft hij zeer veel gedaan voor de jeugd van ge heel Lisse en zijn taak op sublieme wijze weten te vervullen. Prachtig heeft hij kontakt weten te leggen met de protestantse jeugdorganisa ties, wat resulteerde in het gemeen schappelijk geven van cursussen voor het jeugdwerk. De grote moeilijkheid was maar steeds weer variaties te brengen om de jeugd bezig te kunnen houden, doch telkens wist hij met frisse ideeën voor de dag te komen. Als dank van de Interparochiële Jeugdraad werd hem een boekenbon aangeboden. Als intermezzo zong het operette- koor een vijftal liedjes uit „De Ka lief van Bagdad", welke operette thans in studie is. De heer G. v. d. Berg sprak namens de deelnemers aan de cursus Philo- sofie, welke in het klooster onderdak Dankwoord. Tot slot voerde de vertrekkende broeder-overste het woord. Het was hem moeilijk op een avond zoals deze iets te zeggen en hij meende de woorden van dank, aan zijn adres gesproken, te moeten terugkaatsen. Het huis, de school, de jeugd, de pa rochie zit hier in de Engel goed in elkaalr, een echte gemeenschap. Hij wilde niet zeggen, dat op cultureel gebied de moeilijkheden opgelost zijn, doch wel moest hij constateren, dat er een wezenlijke vooruitgang-is geboekt. De verhouding met de ge meente, met de commissie tot wering van het schoolverzuim en met de an dere scholen was altijd erg prettig geweest. Zeer na aan het hart lag „zijn" operettekoor en hij was zeer blij, dat het vanavond nog eenmaal voor hem was opgetreden. De broe der besloot met de woorden „Allen heel hartelijk dank voor het vertrou wen in mij gesteld". Met het toepasselijk lied „adieu, mein kleiner Gardeofficier" deed men hem uitgeleide, waarna de vele aanwezigen nog persoonlijk afscheid konden nemen. LISSE Raadsagenda De raad van Lisse zal in de vergadering van woensdag 31 juli o.m. de volgende punten te behandelen hebben: voorstel inzake het verlenen van medewerking voor de aanschaffing van brandblusappa- raten ten behoeve van de kleuter scholen en lagere scholen; medewer king i.v.m. de aanschaffing van een stencilmachine t.b.v. de r.k. jon gensschool S. Agathaparochie; aan vrage linoleumbedekking voor de vloeren van de Geref. lagere school; uitbreiding rijwielbergplaats bij de Geref. Uloschool; voorzieningen aan het gymnastieklokaal en voor de aan schaffing van gymnastiekmateriaal t.b.v. de jongens- en meisjesschool H.H. Engelbewaarders; aanschaffing van meubilair en hulpleermiddelen en andere voorzieningen t.b.v. de r.k. kleuterschool van de Maria-paro- chie; reconstructie van de Wagen straat; beschikbaarstelling van een krediet voor verbetering en recon structie van de omleidingsweg; ver lenen van krediet voor verbetering van het wegdek van de Montbretia- straat; beschikbaarstelling van een aanvullend krediet voor de aanleg van de verlengde Gasstraat met bij komende voorzieningen; wijziging van het algemeen ambtenarenregle ment, de arbeidsovereenkomstenver ordening, de wachtgeldregeling, de uitkeringsverordening en de ver plaatsingskostenverordening; wijzi- ziging huurovereenkomst politiepost; wijziging tariefsverordening waterle vering 1962; verlenen van subsidie voor gezinsverzorging en gezinshulp; voeren rechtsgeding met betrekking tot de opzegging van een pachtover eenkomst; verklaring dat een her ziening van het plan-Lisse (dorp) wordt voorbereid voor het gebied ten noorden van de Von Böninghau- senlaan; wijziging van het besluit strekkende tot het verlenen van grond- en bouwvoorschotten aan de woningbouwvereniging „Volksbe lang" i.v.m. met de bouw van 21 wo ningen; wijziging destructieverorde ning. BODEGRAVEN JEUGDWEDSTRIJDEN Het is voor het eerst dat er in onze gemeente vakantiewedstrijden voor de jeugd worden georganiseerd. Het loffelijk initiatief hiertoe kwam vari de Kartingolub, dlie in de Kuil een prachtig speelterrein heeft. De wed strijden waren opgezet in leeftijds groepen en betroffen blokjes rapen, zaklopen, hardlopen en touwtrekken. De uitslagen luiden: Blokjes rapen: 1. Koos Voordouw, 2. Johnny Broec- kaert, 3. Jaap de Graaf, 4. Gijs Ver meulen. Zaklopen A: 1. Frank de Haan, 2. Koos Voordouw, 3. Dick Zaal. Zaklopen B: 1. Jan Spierenburg, 2. Wim Biesheuvel, 3. Aart Versluis. Zaklopen C: 1. Dick Versloot; 2. Koos de Bruin, 3. Hans Suringa. Zaklopen D: 1. Marjan de Bruin, 2. Anky Zegveld, 3. Cora Bruinis. Hardlopen A: 1. Aart Versluis, 2. Jan Boelen, 3. Hans Kok. Hardlopen B: 1. Peter Broes, 2. Koos de Bruin, 3. Hans van Dijk. Hardllopen C: 1. Kok Zegveld, 2. Aad Ramp, 3. Liane Vreeken. Hardlopen D. 1. Tiny Postma, 2. Kara Bruinis, 3. Gerda Schouten. Touwtrekken. Winnende groep: Frits van Dijk, Leen Vermeulen, Aart Broeckairt, Dick Oppendlijk, Hans Kok. Geslaagd Nu de examens Kath. ULO zijn afgelopen volgen hier de namen van al'le geslaagden: Adr. Duits, M. Hubers, R. v. d. Stoop, J. Voordouw, F. van Zoest, B. Breed, E. Koomen, G. van Wijk, M. van Laak, K. Ludewigs, M. .ten Brink, G. Hogerwerf, L. Verlaan, W. Arke- steijn, M. Vollering, I. Driehuis, T. Krol, J. v. Leeuwen, G. v. d. Poll, L. Tennissen, I. Scheer. F. Groen, R. Olsthoorn en B. van Koert,. Huisdierenshow. Wat hier alle maal ter keuring werd gebracht was een bonte verzameling, t.w. hamsters, schildpadden, tropische vissen, hon den, katten, kraaien, zelfs een koe De jury bestond uit de heren: Dr. Oosterom, H. Hack en D. v. d. Veer. De uitslag was: Honden: 1. K. Stik- kelorum met Lesny, 2. Jaap Treur met Putty. Katten: 1. Yvonne Vireeken met Dorus, 2. Anny Sterk met Pipo. Konijnen: 1. Hans Blij leven met Polly. Duiven: 1. Paul v. d. Heijden. Kanaries: 1. Hans Suringa. Landschildpadden: 1. Erik Vree- ken. Moerasschildpadden: 1. Arie Vree- ken. Kraaien: 1. Tineke Slotboom. Hamsters: 1. Bertus Vreeken. Tropische vissen: 1. Anneke v. San ten. Geiten: 1. Dick Veelenturf. De uitslag van de eerder gehouden zeepkistenrace was: 1 G. v. d. Wild en H. Koek, 2. Klaas en Jan van Donk, 3. Hans en Ben van Dijk. Voor 8-10 jarigen: 1. P. v. d. Heij den en K Stikkelorum, 2. G. de Raad en J. Blaazer. HILLEGOM Geslaagd Voor het examen Li chamelijke Oefening m.o. is in Heeg geslaagd de heer A. den Aikker. ROELOFARENDSVEEN Geslaagd. voor het Praktijk-di ploma boekhouden slaagde te Leiden Martien Paauw Rz. Als bijzonderheid mag vermeld worden, dat hij zijn studie hiervoor binnen de acht maan den heeft gedaan. RIJPWETERING ORANJE-FEESTEN MET ZONNIG WEER. Nadat enkele jaren achtereen het Oranjefeest alhier door slecht weer letterlijk en figuurlijk in het water was gevallen, heeft men het dan ein delijk eens een keer goed getroffen. Althans de eerste dag werd met een stralend oranjezonnetje overgoten. De feestelijkheden begonnen met een fleurige kinderoptocht, waar ook nu weer veel werk van was gemaakt. De stoet van mooi versierde fietsen, steppen en wagens werd voorafge gaan door een vrolijk spelend draai orgel uit Leiden. Door de jury wer den de versierde voertuigen als volgt met een .prijs bekroond: Fietsen: 1. Paul v. Emmerik; 2. Alcie Moore; 3. Hans de Vette. Steppen: 1. Coby Oudshoorn; 2. Joke Turk. Wagens: 1. Indianengroep (Peter Zandvliet); 2. groep van Bakker en Oudshoorn; 3. groep van Bouwmees ter. Van de gecostumeerde wandelaars werden de prijzen toegekend aan: 1. Eduard en Ton Oudshoorn Jz.; 2. Gerda Oudshoorn Sd.; 3. kinderen van A. H. Disseldorp. Na de optocht werden alle kinde ren en kleuters getracteerd. 's Middags om 2 uur werd een aan vang gemaakt met de kinderspelen. De uitslag hiervan zag er als volgt uit: Vlaggetjes steken: le klas meis jes: 1. Els v. d. Berg; 2. Anja Hogen- boom; 3. Els Brugman, le klas jon gens: 1. Frans Oudshoorn Sz.; 2. Sjaak v. d. Star; 3. Dick Hogenboom. Blokjesrapen: 2e en 3e klas meis jes: 1. Gerry Baak; 2. Nelly Jansen; 3. Joke Bisschop. 2e en 3e klas jongens: 1. Tonny Oudshoorn; 2. Thijs Moore; 3. Wim v. d. Star. Hardlopen met hindernissen: 4e en 5e klas meisjes: 1. Anneke Strijk; 2. Ida v. d. Meer; 3. Ans Borst. 4e en 5e klas jongens: 1. Hans Witteman; 2. Piet Hogenboom; 3. Koos Rotteveel. Zaklopen 6e en 7e klas meisjes: 1. Joke Duivenvoorden; 2. Nelly Warmerdam; 3. Monik Beelen. 6e en 7e klas jongens: 1. Siem Oudshoorn Sz.; 2. Johnny v. d. Wil- lik; 3. Cor van Zeil. Hierna was het de beurt aan de gehuwde dames om elkaar te bekam pen in het korfbalspel. De prijzen werden gewonnen door: 1. mevr. v. Kins-Borst; 2. mevr. v. Zeil-Borst; 3. mevr. WeeninkHogervorst. Bij het ringsteken op de fiets voor heren ging de eerste prijs naar Henk Zand vliet; 2e werd Jan Heemskerk; 3e Gerard Pouw en de vierde prijs was voor Cor Strijk. Met wat minder zon en veel meer wind werd de tweede dag begonnen met het ringrijden voor paren. Dit le verdie de volgende uitslag op: Dames: 1. mevr. v. Haastregt-Hil- lebrand; 2. mevr. v. Kins-Borst; 3. mevr. v. d. Poelij-De Koning. Heren: 1. J. Heemskerk; 2. Bru- weel; 3. J. Straathof Az. Na de middag volgde dan nog het „kussenslaan" voor heren van 14 jaar en ouder. Tot de vier besten hierin behoorden: 1. Leo v. d. Zwet; 2. P. Rotteveel Az; 3. Siem Strijk; 4. G. Bruweel. Tenslotte besloten de ongehuwde dames de volksspelen met het be kende „zaklopen". De prijzen gingen naar: 1. Els Zwarteli; 2. Joke Duiven voorden; 3. Truus v. ZeiL Op het feestterrein was men dit jaar heel gauw uiltgekeken. Er was weinig te beleven, maar de enkele kermisexploitanten die er waren, zijn in ieder geval wel aan hun trek gekomen. Beide dagen heerste er weer de gebruikelijke gezellige feest vreugde en drukte in het dorp en de oranjefeesten 1963 zijn wederom suc cesvol en zonder incidenten verlo pen. OEGSTGEEST Geboren: Frank Robert z.v. M. H. v. d. Hoeven en I. W. v. Leeuwen; 'Geert z.v. H. de Vries en S. Boon stra; Jacomijntje Janine d.v. M. W. van Hof en J. v. Duin; Pepita Eli zabeth d.v. R. David en B. L. Ver den. Ondertrouwd: J. Smit en M. Dreef. Getrouwd: D. A. van Diest en H. J. Veldihuijzen; A. R. Kramer en M. C. Verlind; J. van der Wagt en F. Cloesmeijer; A. J. Oostergetel en T. Laurentius; L. A. A. M. van Noort en J. D. Overdijk; G. Stegeman en J. M. Dronkers. Overleden: J. C. Veltman w.v. J. Kooreman; C. W. Kater w.v. J. W. Blaauw; J. Lagaaij.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6