Brief uit-- w\ Onder ohó gezegd Helen Keiler maakte het schijnbaar onmogelijke waar Amerikaanse meisjes houden van combineren! Radeloos kind groeide op tot briljante vrouw NIEUWE MANNEN OP HET PAD VAN DE MODE doorlgggg Wees niet ongerust als baby's buikje opzwelt TIPS Dank zij haar onderwijzeres Anne Sullivan Op 27 juni 1880 werd een lief meisje geboren als dochter van de heer en mevrouw Arthur Keller te Alabama. Zij noemden haar Helen maar toen het kind nog maar 19 maanden oud was, kreeg het roodvonk en de gevolgen waren verschrikkelijk. Zij geraakte blind en doof. Vjjf jaar waren de ouders van Helen diep geschokt. Hun dochter groeide op tot een boosaardig, lastig kind, dat vreselijk ging gil len als iemand haar een strobreed in de weg legde. Wegens haar vreselijke toestand werd er nooit op haar gemopperd en toen zij zeven jaar was kon zij niets. Toen werd zij aan de zorgen toevertrouwd van de 21-jarige Anne Sullivan, een bijzondere, jonge vrouw, die zelf blind was geweest maar die het gezicht gedeeltelijk teruggekregen had. Ofschoon er in die tijd voor dergelijke kinde ren geen speciaal opvoedingssysteem bestond, begon juffrouw Sullivan haar werk de bjjna onmogelijke taak het gehandicapte kind discipline bij te brengen en het iets te leren. Omdat Arthur Keller het niet kon verdragen zijn dochter te zien huilen, nam juffrouw Sullivan haar mee uit huis en in minder dan drie weken slaagde zy erin het meisje tafelmanieren en gehoorzaamheid bij te brengen. Voor de eerste maal begon Helen Keiler interesse te tonen voor iemand anders dan zichzelf. bevoelde het tienjarig meisje liet ge laat en de keel van juffrouw Sarah Fuller, de instructrice en de stand van mond, tong, kaak, tanden en lip pen als een woord gevormd werd. Na zeven leasen kon het kind reeds: „Ik ber. niet meer doof" zeggen. De spraak was natuurlijk niet vol maakt - iemand, die niet zien en niet horen kan, zal nooit volmaakt kun nen spreken - maar zij kon zich ten minste verstaanbaar maken. En om dat zij wist, dat het spreken haar ouders gelukkig maakte, oefende zij onophoudelijk. Èên ander groot moment kwam toen Helen zich de kunst van het typen eigen maakte. Maar deze ver rijking bracht naast vreugde ook verdriet. In 1892 schreef zij een ver haal, getiteld „De Vorst Koning" dat door Perkins Instituut voor Blinden zo leuk werd bevonden, dat men het liet publiceren. Toen werd bekend, dat het verhaal niet origineel was. Juffrouw Sullivan en het twaalfja rig meisje stonden voor een raadsel totdat men zich realiseerde, dat de onderwijzeres Jiet verhaaltje wellicht vier jaar geleden had voorgelezen. Zij moet het hebben onthouden. Het was voor het kind een bijzonder on prettige ervaring. Zij vroeg zich af of zij ooit een nieuwe poging zou durven wagen om iets te schrijven. Aangemoedigd door haar ouders en juffrouw Sullivan maakte Helen enorme vorderingen als studente en op een zeker moment ging zij stude ren aan het beroemde Radcliffe Col lege voor vrouwen. Zij moest daar heel wat moeilijkheden overwinnen. De leerboeken waren meestal niet in braille te bekomen en zij moest les- Zo leerde zij woorden Toen kwam de moeilijke taak het kind woorden fe leien. Geduldig leer de juffrouw Sulivan haar de letters van het vingeralfabet. Toen kwamen de grote dag waarop het kind be greep, dat alles een naam had. Zij en haar lerares stonden bij de pomp. Juffrouw Macy hield de hand van het meisje onder water en tikte' er de letters w-a?t-e-r op. -Het was: een gelukkige keuze. Klaarblijkelijk had het kind het als baby leren zeg gen toen zij het had uitgesproken als „wa-wa". Zij realiseerde zich wat het woord, dat op haar hand getikt werd betekende. Nu kon het meisje haar nieuwsgie righeid nauwelijks bedwingen en wil de van alles de naam weten. Haar eerste verzoek was de naam van de vrouw, waar zij veel van was gaan houden. Juffrouw Sullivan glimlach te en spelde „lerares" op de hand van haar leerlinge. En voor Helen is het altijd lerares gebleven. Toen het meisje eenmaal de ba sis tot communicatie begreep, kon zij al gauw een intelligent gesprek voeren en spoedig het brailleschrift leren. Maar het eerste grote won der geschiedde in 1890 toen zij leer de spreken. Dat wonder werd be reikt omdat Helen Keiler nooit op wilde geven. Men had haar ver teld over een Noors meisje, dat blind en doof was en die had leren praten en daarom was zij vastbe sloten het ook te leren speciale school voor blinden Op sen bijwonen, die zij niet kon ver staan. Daar zij als een gewone stu dente werd behandeld, was zij ge heel afhankelijk van de nijvere vin gers van haar onafscheidelijke vrien din. Haar andere onmisbare hulp was verder 'n schrijfmachine, die verschillende toetsborden had voor vreemde talen, wiskunde en andere onderwerpen. Nadat zij op 24-jarige leeftijd met lof was geslaagd begon de jonge vrouw, die de bewondering en eer bied van de gehele wereld had, met schrijven en lezingen houden ten bate van de blinden. Zij reisde door Ame rika en ging ook naar Engeland en Japan. Maar de reis naar het Oosten moest gemaakt worden zonder haar lerares die in 1036 stierf, na bijna vijftig jaar bij haar te zijn geweestZelfs na haar huwel'jk bleef juffrouw Sulli van dienst doen als de „oren en ogen" van Helen Keiler. Haar werk was liefdewerk geweest en had een eigen beloning gebracht. Zij had een rede loos kind zien opgroeien tot een bril jante vrouw, wier succes in de ge schiedenis nooit geëvenaard is! Hoeveel hulpmiddelen maken een schoonheid (Van onze schoonheidsspecialiste) Als u het haar zelf wast, heeft u een borstel, kam en shampo nodig als basis, De borstel moet goed in de hand liggen en de haren moeten ste vig genoeg zijn om de klitten, stof en vuil te verwijderen maar niet zo hard dat het gezonde haar méé uitgetrok ken wordt. De shampo moet geschikt ziji. voor het haar - droog, vet of een mengsel. Bg het kopen van de zeep is het erkrijgen van reinheid de eerste ver eiste maar de zeep moet ook zacht zijn voor de huid. Foundation-creme of lotion, poeder en lippenstift ?ijn in het bezit van bijna iedere vrouw en met deze ingrediënten kan men ver der bouwen. Creme, die de huid ver betert moet niet als een luxe be schouwd worden, of dit nu voor een tienc. is of voor een vrouw van bo de dertig met vette of droge huidjes. Dagelijkse toiletartikelen zijn: Een fris doekje, dat regelmatig vernieuwd wordt en handdoeken (ruwe voor het bad teneinde de bloedsomloop te be vorderen), verder puimsteen voor eelt en crème voor gladde benen, lotion voor handen envoeten als ex tra's. Voor de nagels heeft men een scherp, goedgevormd schaartje, nagelvijl en verder basislak en glanslak nodig. Zo lezen wij Franse menu's Consomme Of heldere soep nu uitgevonden werd in Frankrijk of in Duitsland doet niet ter zake. Duidelijk is even wel, dat de meeste moderne restau rants liever „consommé" op het me nu vermelden dan heldere soep om de vele soorten soep te beschrijven, die van andere produkten dan groen ten zijn gemaakt; sommige zijn zo hel der als water. Rundvlees, kip, ham, kalkoen of verschillende vleessoorten maken hel dere soepen. Verscheidene van de bes te hedendaagse soepen komen uit pak jes en tabletten. „Consommé froid" en „consommé en gelée" maken in de zomer hun opwachting. Froid" betekent koud en „en gelée" betekent koud in gebon- de- vorm, bgzonder lekker met wat versemint en wat citroensap. Een goe de gebonden soep is niet zo gemak kelijk te maken. Deze soep moet smel tea in de mond en niet kleven als een dropje. Bisque de Homard" is een klasse op zich, Het is een kreeftsoep soms dik en heerlgk, soms niet veel beter dan het water waarin de kreeft voor iemand anders gekookt wordt. Prachtige japon van Mexicaans kant naar een ontwerp van de be kende ontwerper Costello. Architect werd modeontwerper Juli is de maand waarin de grote modesteden van Europa de Topmode prijsgeven voor de volgende zes maan den. In Londen gaat de Incorporated Society of Ixmdon Fashion Designers (de vereniging van modeontwerpers) de herfst en winter tegemoet met één lid minder. De koninklijke ontwerper Victor Stiebel, die veel van de kle ding van prinses Margaret en prin- H Amerikaanse meisjes verlangen de zelfde „saamhorigheid" van hun va- kantiekleding als van hun dagelijkse kleding, vertelde een van de belang rijkste modefiguren van New York me deze week. Het geeft dus geen pas het broekje in de ene winkel te kopen en de blous- jes in een andere <-n er het beste van te hopen. Laat het maken van de combinaties aan een deskundige over die het beste weet, wat goed staat. Laten we aannemen, dat men de zinnen heeft gezet op shorts van ge streept denim. Dezelfde winkel zal Geen enikele stoornis in de ontwikkeling van een baby heeft - overi gens zonder reden - meei ongerustheid ten gevolge dan het op zwellen van het mid denrif van het kind. Na de scheiding gaat de navelstreng, die moe der en kind verbond, verschrompelen en valt tenslotte weg. Vaak blijft er een lichte op zwelling van de buik wand van het kind en wanneer een moeder dit eenmaal heeft ontdekt, is ze bang, dat het evenveel narigheid zal veroorzaken als een breuk in de lies b\j een volwassene. In feite echter genezen de mees ce van deze zogenaam de navelbreuken van zelf als het kind zijn buikspieren gaat ge bruiken om zijn hoofd op te tillen of om te gaan zitten! Als de zwelling blgft zijn er verschillende middelen om dit te ver helpen. Onjuist is ech ter de nogal vaak toe gepaste baker"-behan deling met behulp van een cent, die in een band wordt genaaid. Deze band wordt dan zo om het buikje ge bonden, dat de cent op de plaats van de op zwelling komt. Maar WA'l DE DOKTER ER VAN ZEGT meestal verschuift de cent en komt dan op de rug van het kind te recht, zodat men het geldstuk beter in de spaarpot had kunnen doen! Vaak worden ook pleia ters over de opzwelling geplakt maar deze moe ten er natuurlijk voort durend weer' af als het kind bijv. in bad moet. Dit betekent dan bij voortduring een irrita tie van het huidje het is derhalve een zeer afkeurenswaardi ge methode. Indien de zwelling niet weggetrokken is voor dat de baby zes maan den wordt, maak dan uw dokter er nog eens op attent. Een kleine en zeer afdoende operatie is soms nodig maar de ze moet niet te snel worden toegepast. Een goede behandeling is m.i. een goed slui tende rubberband met een kussentje erin. De ze kan ook steeds weer gebruikt worden, Luiister tenslotte niet naar verhaaltjes over zgn. „windnavels". Als een baby eens veel laat heeft van wind is een navelbreuk daarvan na melijk geenszins nood zakelijkerwijs de oor zaak! zgn afgebiesd met effen kleuren, die passen bjj een zomerjapon en ik ont dekte deze week dat er bjj de mees te een extra stukje stof geleverd wordt om een haarband van te ma ken. In dezelfde geest worden by wit katoenen shifts, waarop felkleurige vilten bloemen geappliqueerd zijn, in een plastic tas extra bloemen gele verd. Deze kan men byvoorbeeld ge bruiken om een zonnehoed mee te garneren. Gevlochten bretels zgn zeer modern de blousjes hebben, die daarbg'Zg Worden gedragen bg tweedelige passen, sandalen van dezelfde stof en in vele gevallen misschien zelfs tas sen en hoeden indien men die wenst. Een van de leukste zomerideetjes in New York is de pochettehandtas, g maakt in talloze effen en bedrukte stoffen en passend bij de strandkle ding. Deze gemakkelgk te dragen tas sen hebben zakjes aan de buitenkant voor lippenstift en sigarettenaanste ker. De huls van de lippenstift is be dekt met dezelfde stof en de siga rettenaansteker, die aan de tas vast zit met een lange ketting, is van me taal in dezelfde tint. Hoofdbanden zgn bgzonder in de mode. Indien men een korte broek en blouse-combinatie koopt zal de ver koper er meestal een bijpassende haar band bij kunnen leveren. De fabrikanten van badpakkei) en badmutsen hebben hun talenten ook ge -.ombineerd. Indien men een bikini koopt in bgvoorbeeld olijfgroen, wit en zwart, dan zal in de afdeling bad mutsen een kapje te krygen zgn in dezelfde kleuren. Vesten in bloempatroon of ruiten Rechts: om een vlottebedrukte zomerjapon chiquer te doen zijn, hier een handtas ii\ dezelfde stof bij met ketting. Links: geheel klaar voor het strand is het meisje in een rose bedrukte shift van badstof, een rose hoofddoekje met franje en een rose handdoek om op te liggen. badpakken of het rqiddenrif blootla- tende blouses en korte broek. „Doe een gevlochten band door Uw haar en bevestig gevlochten strikken aan Uw touwsandalen en U bent gekleed om vakantie te houden", zo luidt het ad vies. Er zgn eindeloos veel mogelijkhe den met deze combinaties. Enig vind ik die grote heldere zonneparasols en handdoeken met franjes. Meu kan ook parapluvormige strandtassen krygen voor zonnepakjes en boterhammen. Badpakken met geborduurde losse panden aan de ceintuur zyn ook zeer in trek in New York, vooral leuk als men er een geborduurde 'strandstola en vierkante hoed met franje by draagt. ses Alexandra heeft gemaakt is we gens een slechte gezondheid voortijdig afgetreden. Wie zal hem bij de „Top Elf" ver vangen? Niemand deze keer. Maar er zgn twee jonge ontwerpers, die in de toekomst een goede kans maken. Een van hen is de 25-jarige Tony Arm strong. In de achttien maanden, dat hg met zijn zaak is begonnen in een kelder, heeft hg enkele cliënten uit de hoogste kringen weten td venkrygen. De andere is Cleve Evans. EENVOUDIGE STJJL Zijn „paradepaardje" is momenteel de mouwloze, aansluitende stijl 'met een hoge halslijn en avondjaponnen, zeer strak or* het figuur sluitend, in dambordpatronen van linnen. De 29- jarige Cleve Evans is ook een groot voorstander van eenvoud van iyn. Om deze des te duidelijker te laten uitko men gebruikt hij opvallende materia len en kleurencombinaties zoals witte zyde met zwarte noppen - met ben- nep in de natuurlyke kleur. „Ik heb het gevoel, dat er het ko mende seizoen vooral veel vraag zal zgn naar ruwe stoffen en ik heb voor mgn eerste colleetie van 42 kleding stukken heel weinig bedrukt materi aal gebruikt. Behalve grote bloemen noppen en wat zebrastreeppatronen, zullen vooral effen materialen in de mode zijn", meent hg. Hoewel in de hoogste modekringen in Londen nooit veel verandert, is 't tegengestelde waar in Parys waar elke zes maanden zo'n stuk of vier nieuwe namen opduiken. ELIE VOORSPELT Een architect uit Spanje, die mode ontwerper is geworden in Parys, zal vermoedeiyk veel succes hebben tg- dens de Parijse modeweek. Het is de 3l-jarige Elie de Zabaleta uit San Sebastian. Hg is in dienst geweest van de beroemde Spaanse ontwerpei Balenciaga en werkte ook enige tijd in Italië. Nu maakt hg voorbereidin gen voor zyn eerste show. Zgn voor spelling voor het einde van juli als modepers en inkopers naar de Fran se hoofdstad trekken luidt: „De rok ken blgven hetzelfde, ook verder geen drastische wgzigingen". Ook spreekt men in Pargs veel over de 27-jarige Gerard Pipard. Hij neemt de leiding over van het huis van Nina Ricci en ofschoon hij pas in november in zijn nieuwe betrek king treedt, is hij al bezig aan de top te komen met zijn werk voor de con fectie. „De jonge lijn maakt nu zo vast deel uit van de mode, dat deze zal blgven voortbestaan," meent hg. Be halve dit zegt hij niets over zijn plan nen bg Nina Ricci, welk huis bekend staat om zyn nieuwe ideeën en de vlotte kyk op accessoires zoals hoe den, sieraden, bont en schoenen. Eiwit. Een eiwitvlek op een japon moet verwijderd worden met gewoon koud water. Dat zal het eiwit namelgk verharden indien dit met heet water geschiedt. Is het eiwit al hard ge worden, doe dan wat zout ln 't kou de water, totdat het zacht wordt. Geen zeep of een vlekkenmiddel ge bruiken. Van oud nieuw maken. Het is een feit, dat het middelste deel van een handdoek eerder ver sleten is dan de rest. Het iö een goed idee de uiteinden van de handdoek aan elkaar te naaien. Ze kunnen dan dienst doen als keukenhanddoek. De geborduurde stukken van oude slopen kunnen gebruikt worden voor het maken van kleedjes op dienbla den.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5