De prijs van het Groninger aardgas PAUS JOHANNES DACHT NIET AAN EEN CONCILIE DER HERENIGING VRIJDAG 26 JULI 1963DE LEIDSE COURANTPAGINA 1 Toch lager? Het resultaat van de onderhande lingen die op het ogenblik worden gevoerd tussen de Gasunie en de ge meenten zal in de eerste plaats moe ten zijn een duidelijke verlaging van de inkoopprijs voor de gemeenten. Het is te verwachten dat de gemeen ten de voordelen van de lagere in koopprijs van het gas aan de afne mers zullen doorgeven. Dit heeft drs. De Pous op 23 juli - toen nog minister van Economische Zaken, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van Pelt (PSP). Bij het overleg tussen minister de Pous en de deelnemers in de Gasunie heeft vanaf het begin voorop gestaan dat de voordelen van de aardgas vondsten aan alle gasverbruikers ten goede zouden moeten komen, mede omdat een verlaging van de prijs de gewenste omzetvergroting tot stand kan brengen. Door een grotere om zet zullen de distributiekosten kun nen dalen en dit zal een verdergaan de prijsverlaging mogelijk maken, zo verklaart drs. De Pous. (Advertentie) JONGETJE OVERREDEN Ging op treks Tang aanhangwagen zitten De vijfjarige Petrus C. M. Hop man is gisteren in de Balistraat te Amsterdam door de aanhangwagen van een vrachtauto overreden en kor te tijd later overleden. Het ventje had plaats genomen op de trekstang tussen de vrachtauto en de aanhangwagen toen de combi natie even was gestopt. Bij het weg rijden heeft het jongetje waarschijn lijijk zijn evenwicht verloren en is op straat gevallen. ongehuwde broers en zusters een broodnodige financiële injektie te geven. Het is namely k bekend, dat hy eerst al zijn eigen geld in deze familiezaak heeft gestoken, toen deze duidelijk begon terug te lopen. Men vermoedt, dat de man het geld alleen maar heeft willen lenen. Hy deed dit door stortingen enige dagen achter te houden en betalin gen enige dagen uit te stellen en kweekte aldus een aanzienlijke re serve. De zaak kwam aan het licht, toen een inwoner varn Klarenfoeek tweemaal achter elkaar een bedrag van duizend gulden op zijn postre kening stortte en hiervan na drie dagen nog geen bericht binnen had. De man is in het Huis van Bewaring in Zutfen opgesloten. Hechtenis van Vrije Boeren Bejaarden AOW-pensioen onderbroken HOOGMADE Onder grote belangstelling van vele zakenrelaties, familieleden en be langstellenden, is gisteren het nieuwe hotel-café-restaurant v. d. Ploeg ge opend. Een zoontje van de eigenaar over handigde de sleutel aan burgemeester Van Wageninigen, die vergezeld van zijn echtgenote, het nieuwe gebouw officieel wilde openen. Te midden van een zeer groot aan tal bloemstukken, waaronder van verschillende plaatselijke verenigin gen en inwoners, sprak burgemees ter v. Wageningen over de moeilijk heden, welke overwonnen moesten worden. Als symbool noemde spreker „de ploeg", waarmede hier niet op rot sen, maar in 'n modderpoel gewerkt moest worden. Verheugd over het resultaat, wens te hij de familie v. d. Ploeg, goede zaken in dit nieuwe recreatieoord van de randstad Holland. Mr. de Boer, uit Den Haag, rijks consulent van de middenstand in Zuid-Holland, betreurde het, dat met deze bouw zoveel moeilijkheden wa ren ondervonden, maar nu staat er een bedrijf, dat kan wedijveren met alle. Tot laat in de avond was "het een komen en gaan, met als slot een se renade van de plaatselijke muziek vereniging. (Foto Van Bemmelen) HET CONCILIE Paulus VI zal zelfde weg volgen als zijn voorganger Tijdens een persbijeenkomst van het Nederlands documentatiecentrum van het Concilie, heeft mgr. J. Willebrands, de secretaris van het „Secre tariaat ter bevordering van de eenheid der Christenen" gisteren in Utrecht gezegd, dat het nimmer in de bedoeling van paus Johannes XXQI heeft gelegen een „Concilie van de Hereniging der Christenen" bijeen te roepen. Dit tweede Vatikaanse Concilie, aldus mgr. Willebrands, is bedoeld voor de Katholieke Kerk zelf om die te vernieuwen in haar theologisch denken, haar christelijk leven en in de beantwoording van vragen, die zich sinds de negentiende eeuw voordeden. De innerlijke vernieuwing van de Kerk zelf heeft reeds oecumenische waarde. De paus wilde ook de vragen kennen, die leefden bij de christe nen die buiten de Katholieke Kerk staan; daarom richtte hij ook het Secretariaat ter bevordering van de eenheid onder de Christenen op. (Advertentie) BOERDERIJ DOOR BRAND VERWOEST Gisteravond is de boerderij van de heer J. Hamstra in Drogeham tot de grond toe afgebrand. Het vuur ont stond door broei op de hooizolder. Bij aankomst van de brandweer stond de boerderij reeds in lichterlaaie. Van de inboedel konden alleen een paar stoelen en wat kledingstukken wor den gered. 14 Voer hooi ging verlo ren en een aantal kippen kwam in de vlammen om. De schade wordt ge raamd op enkele tienduizenden gul dens. De heer Hamstra was verze kerd. Het was dan ook de taak van dat secretariaat om de christenen, die buiten de Katholieke Kerk staan, het concilie te leren begrijpen, aldus mgr. Wielebrands. Behalve mgr. Willebrands sprak ook prof. dr. H. Schmidt S.J. over het concilie en wel voornamelijk over de tweede periode, die eerlang staat te gebeuren. Prof Schmidt bestreed de stelling, dat Paus Paulus VI „de grote afwezige" van het concilie zou zijn. Tal van publicaties, die paus Paulus als kardinaal Montini reeds vóór het concilie het licht deed zien, logenstraffen deze conclusie. LIJN DOORGETROKKEN Over de vooruitzichten van het tweede deel van het concilie zei prof. Schmidt, die leraar is aan de Gre- goriana te Rome, dat het wel zeke ris, dat de lijn van het eerste deel van het concilie zal worden doorge trokken. Reeds als kardinaal stond paus Paulus voledig aan de kant van zijn grote voorganger en de meerder heid van de concilievaders. Hij heeft dan ook uitdrukkelijk verklaard de zelfde weg ie zullen volgen als paus Johannes. Wel zal deze tweede perio de wellicht minder spectaculair zijn dan het eerste deel, hoewel dat niet betekent dat geen felle discussies en verrassingen verwacht moge worden. ZAKELIJK Wel zal het tweede deel een meer zakelijk karakter hebben, aldus prof. Schmidt. Het wordt trouwens ook tijd dat het concilie tot cpnclusies komt, die werkelijk vruchten ople veren. Ondanks de te verwachten discussies, staat het volgens deze theologie professor wel vast, dat alle concilievaders de opdracht van Jezus Christus aan de Kerk van nu getrouw en edelmoedig zullen vervullen, ook al zou er verschil van opvatting en methoden bestaan. Nu zal niet meer op de voorgrond treden wat scheidt en in tegenstelling staat met dat, wat hen respect voor de „christelijke vrij heid" kan bijdragen tot onderlinge sa menwerking. PASTORAAL He concilie zal pastoraal zijn. Door dat nog duidelijker zal worden om schreven wat de Kerk onder pasto raal verstaat, onder openheid, ver staanbaarheid, bijbels, missionair, dia loog en aanpassing, zullen misver standen kunnen worden opgeruimd, aldus prof Schmidt, die voorts zei, dat 't concilie waarlijk oeucumenisch zou zyn, en zich ook zou bezighou den met de vraag wat (en waarom!) de oorzaak is geworden van scheu ring en verdeeldheid in de christen heid. Prof Schmidt besloot met te con cluderen, dat het „pausdom" bij al len, ook bij hen dlie buiten de Ka tholieke Kerk staan, in achting is gestegen. Hij, die dit als paus heeft weten te bereiken, zal niet vergeten worden en van Paulus VI wordt ver wacht een aangepast reglement, her vorming van verouderde structuren en bovendien goede bedoelingen. JAPANSE "BROMFIETS OP NEDERLANDSE MARKT ^IraÉÉlsllli^^H Binnen enkele weken zal een Ja- M panse bromfiets (de Honda 50 Moped) op de Nederlandse markt verschij- nen. De produktie voor de Benelux Euromarkt plaats hebben in een fabriek in het Belgi- PPfy sche Aalst, die 10.000 bromfietsen leveren. De Ja- ra' rl panse bromfiets heeft een 4-takt ^■1 motor en een half automaitische kop- I peling. De afgevaardigd beheerder Hm 1 van de fabriek de heer H. SV Iwamura gisteren op een persconferentie mede, dat de prys voor Nederland zal liggen tussen de 600 en 800 gulden. Bovendien komt 'v I er 6611 sportmodel van hetzelfde fa- ^HhkJ fl^H^HHHH|^^ brikaat dat 85 km per uur kan den, op de markt, jf Medegedeeld werd dat deze brom- WËÊÊjmpv fiets door de inschakeling van vele Europese toeleveringsbedrijven een echt Europees produkt zal worden. De Honda Motor Company die werd ■gw- opgericht in 1949 leverde in 1962 bijna een miljoen eenheden af, de to tale omzet bedroeg 800 miljoen gul- De 18-jarige scholier W. Vink uit Stolkwyk is gisteravond in Naald- Toen Christine Keeler donderdag, op de vierde dag van het proces tegen wyk door een auto aangereden. De dr. Ward, Old Bailey in Londen verliet na daar te hebben getuigd, gooi- jongen overleed ter plaatse, den sommigen onder het grote publiek voor de hoofdingang met rotte De scholier stak plotseling de weg eieren. Christine werd niet geraakt, maar een persfotograagen een poli- over. Hy werd gegrepen door de tieagent waren minder fortuinlijk. Foto: Een agent maakt «jn vies riekende auto van de kelner A. M, de la Vi- helm en uniform schoon. ter i Telefoon Luns-Marijnen 53 keer hallo Minister Luns heeft gisteren op Schiphol, terugkerende van een reis naar Joeanda, waar hij als voorzitter van de E.E.G.-ministerraad onder handelingen voerde met de leiders van de 18 Afrikaanse landen, ver klaarde in het geheel niet gekend te zyn in het heengaan van zijn staats secretaris dr. H. Jt. van Houten. Wel was hem het voornemen van dr. Van Houten bekend om het staatssecre tariaat op te geven. Dat premier Marijnen zich voorstelt een uitge breidere rol te gaan spelen op bijeen komsten van staatshoofden, was de minister van Buitenlandse Zaken evenmin bekend. „Constitutioneel zou het mogelijk zyn", gaf mr. Luns toe, maar verder scheen hij er niet op in te willèn gaan. Mr. Luns die in Parijs een tussen landing heeft gemaakt, heeft eerst daar vernomen wie de nieuwe mi nisters waren. Wel heeft mr. Mary- nen hen in Doeala, een havenplaats :ln Kameroen, opgebeld. „Het gesprek van 16 minuten be stond mijnerzijds uit het roepen van 43 keer „hallo"! de premier riep het 53 keer. Met een hartelijk af scheids „hallo" hebben we het maar opgege ven". Kort na zyn aankomst heeft mi nister Luns een langdurig gesprek gehad met de nieuwe premier. Op de vraag welke staatssecretarissen hij nu zal gaan aantrekken kon mr. Luns nog geen antwoord op geven. Nederlandse verkenners op weg naar Griekenland Het Nederlands Jamboereecontin- gent van 550 verkenners, dat gister morgen uit Overasselt naar Mara- ton in Griekenland is vertrokken, heeft gisteravond Stuttgart, de eer ste etappeplaats, bereikt. Het einde van deze eerste dag be tekende ook het einde van enige moeilijkheden, die vanmorgen waren ontstaan bij het vertrek, doordat er een teveel aan bagage bleek te zyn. Als gevolg daarvan dreigde men een aantal zitplaatsen in de bussen te kort te komen. Een deel van de ba gage kon echter worden overgela den op een speciale vrachtwagen, die in de loop van de avond het kon vooi in Stuttgart bereikte. Ook twee bussen, die onderweg pech hadden gekregen, kwamen vanavond tijdig aan in het tijdelijke kamp te Stutt gart. Konijiklijk bezoek aan Thailand Het ministerie van buitenlandse za ken deelt mede: „Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoog heid de Prins der Nederlanden die daartoe de wens te kennen hebben hebben gegeven, zullen zich vergezeld van Hare Koninklijke Hoogheid prin ses Beatrix, op uitnodiging van Zijne Majesteit de Koning van Thailand en Hare Majesteit de. Koningin van Thailand, van 15 tot 22 oktober naar Thailand begeven, ten einde het staatsbezoek dat de Koning en de Ko ningin van Thailand in oktober 1960 aan Nederland brachten te beant woorden." Zoals gemelé zullen de Koningin, de Prins en Prinses Beatrix van 3 tot 14 oktober een staatsbezoek aan Iran bnofen. De subsidiare hechtenisstraffen die de landbouwers G. W. Voortman en B. Dijkerman, beiden uit Eefde (gem. Gorssel) ondergingen wegens overtreding van de inventarisatie- verordening van het Landbouwschap, zijn volgens de minister van Justitie in het oude kabinet, mr. A. C. W. Beerman, om „persoonlijke omstan digheden" onderbroken. Zoals bekend, hadden beide boeren een gratieverzoek gericht tot H.M. de Koningin, wat tot gevolg had, dat de minister hen op 1 juni 1963 voor lopig in vrijheid heeft gesteld. Het Tweede-Kamerlid H. Koekoek (B P.) had de heer Beerman schrif telijk gevraagd waarom de hechtenis straffen, die de heren Schut te Beek bergen, Nijmeijer, Hartman en Tiche laar te Hollandsch Veld en J. Hart man en Reilink te Stadskanaal voor de zelfde feiten ondergingen, nadat zij ook rekesten hadden ingediend, niet eveneens terstond zijn onder broken. Mr. Beerman antwoordt hier thans op, dat artikel 46 van de beginselen wet gevangeniswezen de minister van Justitie de bevoegdheid geeft in „bij zondere gevallen" de ten uitvoerleg ging van een vrijheidsstraf voor ten hoogste drie maanden te onderbre ken. Bij de beslissing op daartoe strekkende verzoeken kan volgens hem slechts in zoverre van een „ge dragslijn" sprake zijn, dat steeds al le relevante persoonlijke omstandig heden van de veroordeelde bij de be oordeling in aanmerking worden ge nomen. De heer Beerman volstaat met de mededeling, dat dit ook in de betrok ken gevallen is gebeurd. Kantoorhouder „leent" geld voor familiezaak De Rijkspolitie heeft de 52-jarige J. S., kantoorhouder van het post kantoor in Klarenbeek, aangehouden wegens verduistering. Hy zou gedu rende een langere tijd gelden uit de PTT-kas hebben achtergehouden tot een totaal van 4200.Men neemt aan, dat hij de gelden heeft aange wend om de fotozaak van zijn twee van f 3250 tot f 3650? De Unie van Katholieke Diocesane bonden van Gepensioneerden en Be jaarden heeft de minister-president en de minister van Soc. Zaken tele grafisch verzooht, zioh in de komende regeringsverklaring duidelijk uit te spreken over een verhoging van de aow-uitikeringen. In deze Unie zijn thans ongeveer 65.000 katholieke Nederlanders verenigd. Uit verschillende min of meer offi ciële publikaties blijkt, dat als soci aal minimum een aow-bedrag van 3250 gulden wordt nagestreefd. Een officieus rapport, dat circuleert in de kring van directeuren van sociale diensten wordt een bedrag van onge veer 3650 gulden genoemd als mini mum-uitkering. Hierin zijn begrepen de brandstof- fentoelagen en dergelijke, die via de sociale bijstand worden uitgekeerd. Rouwkapel op Schiphol voor Soegiapranata Het stoffelijk overschot van de In donesische aartsbisschop van Sema- rang, mgr. A. Soegiapranata SJ., zal vrijdagavond worden opgebaard in de rouwkapel op Schiphol, die tijde lijk wordt ingericht in de grote film zaal van het vluchtproductiegebouw. Daar is van 19 tot 22 uur gelegenheid afscheid te nemen. Om 20.30 uur verricht mgr. dr. J. A. E. van Dode- waard, bisschop van Haarlem, de ab- soute. Van de zijde der Indonesische am bassade ligt in de rouwkamer een condoleance register klaar ter teke ning. De stationsdienst van Schiphol heeft voorzieningen getroffen t.b.v. de bezoekers aan de rouwkamer. Zaterdagmorgen zal de kist met 't stoffelijk overschot in alle stilte in het KLM-vliegtuig gebracht worden, dat om 10.10 uur naar Indonesië ver trekt. Dr. Harsasusanta, secretaris van de overleden aartsbisschop, reist met hetzelfde toestel. In Indonesië zal het stoffelijk overschot op per soonlijke wens van president Soe- karno en van de familie van de over ledene worden bijgezet op het ere- kerkhof Tam an Pahlawan bij Sema- rang. na De portier van Madurodam heeft in zijn loopbaan al heel wat meege maakt, maar hij stond donderdagmiddag toch even met de handen in het haar toen een buitenlandse toeriste een kleuter in een boodschappentas aan de controle toonde. Misschien had dè goede man al eens gedroomd van kleine mensjes die door zijn miniatuurstad liepen, maar in een bood schappentas, nee. Het kleine probleem werd spoedig met een grote glim lach opgelost

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7