Rattenplaag rond doorbraak Hogewoerd W. J. ZIRKZEE DAVEREND SUCCES VAN LEIDS JEUGDORKEST IN DUITSLAND OPRUIMING Burgerlijke Stand WOONWAGEN UITGEBRAND Laatste Berichten Meer dan duizend doden in Macedonië? Scheepsberichten Marktberichten Het weer in Europa 3 1 1 5 13 15 16 25 27 VRIJDAG 26 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Het eerste deel van de Hogewoerd, Krauwelsteeg, St. Jorissteeg en Water- steeg wordt geterroriseerd door een rattenplaag. Van de week hebben de raads leden al over deze toe stand gesproken. Vandaag hebben we ons oor te luis teren gelegd bij de bewo ners in deze omgeving. „Het is verschrikkelijk", zegt mevr. Gordijn-Rie- beek die woont op de hoek van de Hogewoerd en de Krauwelsteeg. Toen mijn man een paar dagen met vakantie was, ben ik maar bij mijn ouders gaan sla pen. We komen de ratten in de gang tegen. Ik ben doodsbenauwd voor onze baby van vijf maanden. De heer Van der Pluym, handelaar in tweede-hands goederen aan de Hoge woerd maakt er een grap je over, maar verdoezelt de ernst van de zaak daar bij niet. „Ze groeten je als ze je op de trap tegenko men". En op onze vraag hoe groot de ratten zijn: niet zo grooteen centi meter of dertig. Want het zijn ratten van respectabele afmeting. Ze kruipen door het plafond en door alle hoekjes en gaatjes naar binnen. Maar waar ze nu eigenlijk van daan komen is een raadsel. Volgens wethouder Piena komen de beesten na de afbraak aan de St. Joris steeg en omgeving uit de riolen. De omwonenden geloven eerder, dat de rat ten uit de afgebroken pan den zijn verjaagd en nu een nieuw onderdak zoe ken in de huizen in de omgeving. En zij houden zich op vorstelijke wijze in het leven met de afval, die op de plaats van de ruines wordt gestort. De snelle uitbreiding van de familie rat is te danken aan de hoogconjunctuur die de kolonies hier door maken. Matrassen, oude stoelen en groenteafval. De heer Van der Pluym heeft zijn winkel aan de gemeente verkocht. „Maar twee jaar moet ik hier toch nog wel blijven zitten. Een van de ratten heeft me vrouw v. d. Pluym in de voet gebeten. „De ratten zitten in de slaapkamer rond het bed. De hele nacht hoor je geknaag en gerit sel. Het is om er zenuwziek van te worden". Gelijke ervaringen horen we ook van groentehande laar Brand en van de sla gers Van Dijk en Mole naar. „Iedere avond ben ik 'n uur bezig om alle gaten in de muren en het hout dicht te stoppen. Maar het haalt niets uit. De ratten blijven komen". „Kom hier vanavond maar eens voor het raam zitten, zegt de heer v. d. Pluym je ziet ze bij bosjes door de goot rondscharre len. Het lijkt de Kalver- straat wel Het is duidelijk, dat in deze omgeving gevaar voor de volksgezondheid dreigt. De plaatselijke overheid zal zo snel moge lijk aan deze toestand een eind moeten maken. Eer stens om het gevaar voor uitbreiding, ten tweede om de directe dreiging, die er bestaat voor de be woners van deze buurt. Een goede suggestie voor de gemeente-reiniging: ruim eerst de afvalhopen tussen het puin op TRETFORD BOUCLé MOQUETTE TAPIJT Van 't Hoffstraat 7—7a Leiden Telef. 24610 MIDZA (Advertentie) Het Leids Jeugd'kamerorkest is te rug van de reis naar Krefeld. Wij woonden een geanimeerde bijeen komst bij in de „Vergulde Turk", waar dirigent Briër en de voorzitter Rien de Reede, ons een en ander ver telde over het succesvol optreden bij het debuut in het buitenland. Een officiële ontvangst viel het gezet!- schap ten deel op het stadhuis van Krefeld, waar dr. R. Bach namens de Stichting voor Duitse Internatio nale Uitwisseling (die ook heeft ge zorgd, dat de reis voor het Leids Jeugdorkest mogelijk werd) hen heeft welkom geheten en z'n vreugde heeft uitgesproken over het aan staande optreden van dit Leids in strumentaal ensemble. Inderdaad, Briër heeft een groep jongelui om zich heen verzameld,' die met het grootste enthousiasme musiceert. In het kader van de 3>e Internatio nale Jeugdweek aldaar werd gecon certeerd in de fraaie aula van de Ri- cardo Hochschule. Het volgende pro gramma werd uitgevoerd: Suite van M. A. Charpentier voor strijkorkest, dan drie aria's voor sopraan en or kest van Mozart, door Leny Stevens- Ridderhof gezongen. In de laatste aria speelde Henny Ravestein het moeilijke obligaat voor viool. „Be- sondere Anmerkung verdient die so- lo-violine von Henny Ravestein", al dus schrijft een van de Duitse bla den. No. 3 van het programma was het Rondo voor klavier en orkest van enkele overjarige en licht beschadigde NAAIMACHINES "MEERPOEL Breestraat DOCOS op NKS-kamp Zundert, 25 juli 1963 De warme maaltijd .woensdagavond liet zidh weer goed smaken. In de avond waren op het sportpark- wie- Ier- en hardloopwedstrijden. Docos nam alleen aan het hardlopen deel en werd tweede in haar serie. Van morgen was het koel weer met een miezerregentje. Docos 2 was vandaag vrij en maakte een stevige wande ling naar 't Belgische plaatsje Meer, een oud dorpje. Bij de grens was er geen controle, er stond alleen maar een grenspaaltje. Docos 1 begon met de vijfkamp. Op het onderdeel hardlopen (80 meter) was Wil Develiing de beste met een tijd van 13,5 sec. Op de 60 m. was dit Peter Koot (10 sec. rond). Bij het doeltrappen was no. 1 Fons Niesing met 12 punten. John Halvemaan werd tweede met 7 pnt. Op de nummers balverwerpen en hoogspringen eiste Diok Kerkvliet de eerste plaats voor ziah op, door de bal 18 meter te wer pen en 1.20 m. hoog te springen. Op deze vijf kamponder delen werden Pe ter Koot en Cees van Velzen tweede met resp. 13 m. en 1.05 m. Dick Kerk vliet en Peter Koot deelden de eer ste plaats bij het verspringen met een sprong van 3.70 meter. Tussen de be drijven door kregen we bezoek van onze geestelijk adviseur pastoor Commandeur, pater v. d. Werf, de heer J. Boumeester, bestuurslid en de heer J. Nijssen, voorz. van de jeugdcommissie. Een aantal jongens was gaan zwemmen, maar kwam vanwege het al te koude water al weer gauw terug in het kamp, waar intussen de heer en mevr. Kloet, on ze cantinebeheerders, met hun zoon Ton gearriveerd waren. Zondag had de heer Kloet beloofd een rondje te zullen geven, als hij zou komen. Die belofte werd vanmiddag maar met een ingelost in het restaurant van 't sportpark. Morgen breekt de laatste dag alweer aan, hetgeen we allen be treuren. Zaterdagochtend vertrekken we weer en we hopen tussen 8.30 en 9.00 uur op de Nieuwe Beestenmarkt te Leiden aan te komen. Tijdens het zwemmen gistermiddag begon op 'n gegeven moment de aanwezige bad meester aan de heer Noordman's zwemcapaciteiten te twijfelen. De Docos-leider werd verzocht om een baantje op zijn rug te gaan zwemmen. De heer Noordeman vol bracht deze zwemproef met succes. Toen twijfelde niemand, zelfs de bad- heester er niet meer aan. Tot zaterdagmorgen en mochten we vertraging hebben, dan melden we dit bij de familie Van Duuren, Nieuwe Beestenmarkt 5a. Een der leiders. van Mozart door Ada van dier Bent voorgedragen. Henk de Wit deed zich horen in het concert voor fagot en orkest van C. M. von Weber. Een Sui te voor twee fluiten en twee fagot ten en een Sinfonie voor twee violen en basso Continuo van StradeLla en Faber completeerde het programma. De pers van Krefeld, waarvan wij van verschillende bladen vakkundige, kritisch geschreven recensies gelezen hebben en aanhalen, oordeelde bij zonder gunstig over de interpretatie die deze jeugdige schaar instrumenta listen, die elk voor zich staan voor hun taak, heeft gegeven en over al ler geacheveerde medewerking. De violisten ons welbekend maakten een goede beurt, en niet minder gunstig werd geschreven over de jonge dirigent Briër, wien aller belangstelling toekomt. Aan het adres van de solisten stond veel goeds ge schreven. Genoemd werden Leny Ste- vens-Ridderhof, fluitist Faber, pianis te Ada van der Bent, fagottist Henk de Wit. Men toonde zich verbaasd over de symphonische bezetting van zes le en acht 2e violen, vier alten, vijf celli, één contrabas, twee fluiten, één klarinet, twee hobo's twee fagot ten, twee hoorns, twee trompetten en klavier. Zo geweldig is het storm achtig applaus geweest welhaast zonder eind), dat de Contratanze van Beethoven, die als toegift gespeeld werden, meerdere keren gebisseerd moesten worden. In deze dagen van Internationaal Contaot zong aldaar een prachtig koor uit Antwerpen; van de heer Halewijnsfichting en ook danste er een ballet. Altijd weer brengt Henk Briër de moed op met zijn jeugdorkest op de meest enthou siaste wijze zijn kunst te verdedigen; het duel waarvoor hij met zijn jon geren-ensemble sinds drie jaar pret tig, maar hard werkt, onder goede discipline. Als amateur-ensemble be reikt het Leids Jeugdorkest onder deze dirigent een hoogte, die uniek is. Het plan over het komend sei zoen: 't Jeugdorkest is teruggevraagd in Krefeld. Verder zal er te Leiden een concert in het Rembrandt Ly ceum wezen, een concert in het Leidsch Volkshuis voor „De Ratel" in Den Haag een concert in de Rol zaal, georganiseerd door het minis terie van Defensie, een concert wordt er in Achen gegeven, een in Lim burg en een in Zurich. Dan nog ge ven wij aan, welk programma door Briër in studie genomen is: Als eer ste. de Kuhnau variaties van Hen drik Andriessen, Suite van Hinde- mith (een voor orke6t geschreven bewerking van oud-Franse muziek). Als 3e: Jena-symphonie van Beet hoven; nog enkele Beethovenwerken en de begeleidingen van sodi voor sopraan en viool, want Leny Stevens- Ridderhof en Henny Ravestein willen heel graag de mooie concerten die Henk Briër met het Leids Jeugdor kest zal geven, als solisten opluiste ren. J. KORTMANN Door opschuiving Nu mr. Biesheuvel minister is ge worden, zal mr. dr. N. G. Geelker ken te Leiden voor de AR-fractie tot lid van de Tweede Kamer worden benoemd. De heer Geelkerken, die in Leiden aan het hoofd staat van een bekend advocaten-kantoor, is in anti-revolutionaire kring 'n vooraan staande persoonlijkheid. Hij is lid van de Prov. Staten van Zuid-Hol land en voorzitter van de Kamer centrale Leiden. De heer Geelkerken hoopt zijn be noeming tot lid van de Kamer te aanvaarden. Hij wenst ook lid van de Staten te blijven. Nieuws uit het Groen-Wit kamp Greet Vreeburg schrijft: WOENSDAG, Vanmorgen hebben we een speur tocht gehouden, die mevr. Heems kerk en Marian v. Noort gisteravond uitgezet hadden. We vertrokken om de tien minuten in groepjes van twee en drie. Het was een enige tocht, die ongeveer twee a tweeënhalf uur duurde. Er moesten 30 vragen beant woord worden. We moesten de naam van een familie opzoeken. De speurders kwamen al lemaal met Mol thuis, maar volgens mevr. Heemskerk moest het Gielmul zijn. Het bleek later dat dit op z'n Brabants en met de zachte „g" was uitgesproken, zodat de eigenlijke naam van de man Giel Mol was. Een stukje verder moesten we bij een levensmiddelenbedrijf om een Ijsje vragen en dit werd tevens door enigen benut om gebruik van het „toilet" te maken, een plank met een gat. De meeste punten werden behaald door Jenneke en Matré Verver en Greet Vreeburg. Als prijs en als aan denken van deze tocht ontvingen ze een lepeltje van Breda, 's Middags gingen we op de fiets naar Breda, waar we „losgelaten" werden. On geveer de helft ging de stad in en de andere helft ging zwemmen in het natuurbad „Het Ei". Toos Devilee kreeg hier de schrik van haar leven. Wat, kunnen we hier echt niet ver tellen, maar dat we gelachen hebben, dat is zeker. Om half zeven moesten we op de Grote Markt voor het stadhuis weer bij elkaar zijn. Na iets gedronken te hebben gingen we weer stalwaarts en besloten nu om echt vroeg naar bed te gaan, maar daar is tot nu toe nog niets van ge komen. NIEUWS UIT HET UDO-KAMP ZUNDERT Zundert, 24 juli. Ook vandaag was het prachtig weer, hoewel er tegen de avond wat regen begon te vallen. UDO had nu eens niet zo'n druk programma als de an dere dagen het geval was. Er wer den n.l. drie volleybal wedstrijden gespeeld en een voetbalwedstrijd van UDO. Ook deze wedstrijden werdejj allemaal gewonnen. Vooral bij het volleybal zagen we zeer leuke spel momenten. In de ochtend werden er zwem wedstrijden gehouden. Hieraan na men van UDO 8 jongens deel o.a. W. Oudshoorn, K. Woudenberg, R. Denekamp, Th. den Hollander, A. en P. Werkhoven en J. Turk. De beste prestatie van ons groepje werd gele verd door Karei, maar ook de ande ren waren niet slecht. Voor jongens, die niet konden zwemmen werd er een waterhard loopwedstrijd georganiseerd. Het was een grappig gezicht om de jongens van de kant af te zien glijden. In de avond gingen we het dorp in en maakten eerst een fikse wan deling, waarna er wat patates-frites werd gegeten en twist-platen werden gedraaid. Al met al was het weer een mooie, warme en gezellige dag. Geboren: Neeltje Jacoba d.v. M. F. Schaap en N. J. van Duijn; Petra d.v. W. F. Verkuilen en H. Mon- fils; Petronella Martina d.v. H. v. d. Beek en W. H. Lentink; Elsje d.v. T. Brandt en E. Verlind; Arthur Rolan- dus Abraham z.v. A. J. de la Rie en A. J. Singerling; Hendrika d.v. G. van Rijn en K. Barnhoorn; Amerik Willem z.v. M. Sierat en A. van Bee- len; Etty Jacoba d.v. A. J. van Spij ker en J. H. Klein; Maria Adriana d.v. T. H. Reeuwijk en J. A. M. v. d. Wiel. Getrouwd: H. A. Duivenvoorde en J. C. Wortman; J. W. M. Bekkering en R. J. P. Paats; J. H. van Klink en I. M. Theelen; N. B. M. Roovers en W. M. Rijsdam; C, A. J. Vlek en T, G. Tiggeler; L. A. R. Massaar en M. Wapstra; H. v. Oosten en J. J. Faas; B. Boodt en H. J. Hermanus. Overleden: T. v. d. Heide, 72 jaar, wed. v. H. Laros. Leidse agenda VRIJDAG 26 JULI K. O. Orgelconcert in de Pieters kerk, te geven door Marie-Claire Alain. Aanvang 20.15 uur. ZATERDAG 27 JULI. Eucharistisch Trefpunt. St. Lode- wijkskerk 36 uur n.m. The Jumping Strings Afscheids avond voor het Europese toernee. St. Antonius Clubhuis, 20.00 uur. ZONDAG 28 JULI Katholieke Invalidenbond St. Li- duina Propaganda-avond ten bate van de bond, m.m.v. The Mounties en Frans Houps; 20.00 uur in Den Burcht. Jubileum Pater J. Sweerts. 10.00 Plechtige H. Mis in de kapel van „In de Vroolycke Arke"; aansluitend re ceptie; 20.00 uur feestavond, ver zorgd door de Arke-leden. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Geopend voorspoedeisende geval len: Apotheek Reijst, Steenstr. 35, telef. 20136. Apotheek R. van Breest Smallenbuirg te Leiderdorp is ge opend. Bij geen gehoor van uw huisarts of specialist (of diens waarnemer), bel op: dokterstelefoon 22222. WASSENAAR Kind op het nippertje gered In de nacht van woensdag op don- derdag is in het Wassenaarse woon wagenkamp aan de Ruigelaan een woonwagen totaal uitgebrand. De brand vermoedelijk ontstaan door het omvallen van een petroleum lamp, die bij het bed van een ziek kind stond werd omstreeks 1 uur gemeld. De bewoners van de wa gen de Drentse familie B. bestaan de uit man, vrouw en 6 kinderen van 9 jaar tot 3 maanden, werd bij toeval gered door een buurman, die een stapel dekens uit de wagen in veiligheid wilde brengen. Tussen de dekens lag het kind, dat men in de consternatie nog niet had gemist. De wagen en de inventaris brand den geheel uit. De schade wordt niet door verzekering gedekt. Het gezin heeft de nacht na de brand doorge bracht op het politiebureau. De vol gende dag heeft de dienst Sociale Zaken de zorg voor het gezin op zich genomen. HAZERSWOUDE Verjaardag van 103-jarige De verjaardag van Hazerwouders oiidste inwoner, de heer Hermanus Akerboom, is woensdag jongstleden niet ongemerkt voorbijgegaan. Na de Heilige Mis in de parochiekerk van de Heilige Michael in 't Zwaan tje hebben velen op die dag opa Akerboom bij gelegenheid van zijn 103e verjaardag gelukgewenst. On der hen bevonden zich, behalve de familieleden, onder anderen waar nemend burgemeester H. van Rijn, wethouder L. M. de Boer en Pastoor van de Ven. Uiteraardbezorgde de postbode ook de nodige gelukwensen. BIOSCOPEN TE LEIDEN De films in de week van 26-7 t.m. 1-8 zijn door de KFC als volgt ge keurd: Casino: „De kalos van RhocLos", 14 jr. Dgl.: 7.00 en 9.15 uur.; znd: 2.30, 4.45, 7.00. 9.15 u. 2.30 u. 's middags: „Alleen op de wereld", a.l. Lido: „55 dagen in Peking", 14 jr. Dgl.: 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd.: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 u. Luxor: „Het geheim van de zwarte koffer", 14 jr. Dgl.: 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd.: 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 u. Studio: „Mijn ergste vijand", a.l. v.m. 10.30 Sjors en Sjimmie op het pirateneiland. a.l. Dgl.: 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd.: 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 u. Trianon: West Side Story (14 j.) Dgl. 2 en 8 u.; znd. 2. 5 en 8 uur. Rex: „Zortno en de gemaskerde wreker", 14 jr. Dgl. en znd: 2.30 en 8.00 ur. BEI IRSOV FR/K :HT VAN VRIJDAG Internationals wederom vast Ook de laatste dag van deze beurs- week hebben de internationale waarden zich van him beste kant laten zien. Voor de vierde achter eenvolgende dag werd de opgaande tendentie voortgezet, hoofdzakelijk als gevolg van aankopen door het publiek met daarnaast wat buiten landse belangstelling. Tegenover de ze aankopen stonden alleen de ver kooporders, omdat men vandaag de winst wilde binnenhalen en het wa ren vooral de aandelen Kon. Olie die in de belangstelling lagen. Dit mede door het feit, dat de netto winst van de „Shell-Oil", de Ameri kaanse tak van de Kon./Shell groep, over het eerste halfjaar 1963 met liefst 21 procent is gestegen, ten op zichte van het eerste halfjaar 1962. De aandelen werden vanmiddag op 170,50 verhandeld tegen gisteren als slotprijs f 168,30. Philips ging 1,50 vooruit tot 158,60 157.10), Unilveer verbeterde tot 165,30 163,60). Verder lagen AKU's vast in de markt op 472 (468 J4). terwijl Hoogovens een paar punten avan ceerden tot 609. Dit concern heeft vandaag de tweede kwartaalcijfers 1963 gepubliceerd. Hieruit blijkt dat de winst vóór winstdeling over ge noemd kwartaal 27,5 miljoen heeft bedragen tegen 17,2 miljoen over het eerste kwartaal 1963 en 30,2 miljoen over het tweede kwartaal van 1962. Met de iets lagere winst van het concern had de beurs reeds eerder rekening gehouden. Genoem de cijfers werden in Amsterdam gun stig ontvangen. Mede in verband met het naderende weekeinde verliep de handel in alle hoofdfondsen zeer kalm. Dit was ook het geval met de handel op de overige Europese beur zen. De internationale waarden wer den opnieuw gestimuleerd door de vaste houding die Wall Street giste- Meer dan honderdduizend mensen zijn door de aardbevingsramp dak loos geworden. Volgens de eerste op gaven van de reddingsploegen zijn meer dan duizend mensen gedood en enkele duizenden gewond. Het epicentrum van de beving lag in het centrum van de stad, waar al le gebouwen geheel of gedeeltelijk verwoest zijn. Daartoe behoren het spoorwegstation, hotels, de militaire club, de nationale bank, het gebouw van de uitvoerende raad en andere. Verscheidene der voornaamste ver keerswegen in de stad alsmede ver schillende woonwijken zijn in puin hopen veranderd. In hotel „Macedonia", dat geheel werd verwoest, logeerden 300 gas ten, die allen zijn omgekomen. TWEEDERDE VAN SKOPJE VERNIELD Het oficiële Zuidslavische persbu reau Tanjoeg meldde uit de getrof fen stad, de hoofdstad van Macedo nië, dat meer dan de helft van de 200.0.00 bewoners in enige seconden dakloos is geworden en dat bijna tweederde van de stad is vernield. NEDERLANDSE TOERISTEN IN QUARANTAINE Meer dan 250 toeristen, onder wie vele Nederlanders, zijn donderdag op een kampeerplaats bij de Sorpestuw- dam bij Arnsberg (Noordrijn-West- falen) tot maandagnacht onder stren ge quarantaine gesteld. De gezond heidsautoriteiten in Arnsberg deel den vrijdag mee, dat een tienjarig Duitse jongen en zijn zesjarig broer tje aan de uiterst besmettelijke nek kramp (meningokokken-meningitis) lijden. De twee kinderen zijn met de overige leden van het gezin in het ziekenhuis van Arnsberg streng af gezonderd. Alcor 25 van pt Elizabeth nr Kaap stad; Bennekom p 25 Dominica naar Willemstad; Camitia (t) 25 te pta Cardon; Cinulia (t) 25 van Jarrow nr Shellhaven; Koningswaard (t) 25 van Curasao nr Cabimas; Lopper- sum 25 van Antwerpen nr Le Havre; Merwelloyd 25 van Zanzibar nr Tan ga; Montferland 25 vn Bahia nr Bue nos Aires; Statendam 25 van San tander nr Rotterdam; Castor 26 van Amsterdam te Rotterdam; Kelletia-t 26 te Rotterdam; Willem Ruys 26 te Rotterdam: Kelletia-t 25 van Ham burg nr Rotterdam; Korovina-t 25 van Tripoli nr Abadan; Merseylloyd 25 te Hongkong; Zuiderkerk 25 van Adelaide nr Fremantle; Maasdam 26 te Rotterdam. LEIDEN, 26 juli, Vee. Aanvoer, prijs, handel: stieren 9; melkkoeien 75, 725-1125,. rustig; vette koeien 775, 2.80-3.45, goed; vare koeien 57, 460- 1025, rustig; pinken 10; vette kalveren 128, 2.20-2.75, vlot; nuchtere kalveren 17, 0.95-1.25, vlot; id. per stuk 30- 50; vette schapen 335, 85-120, rede lijk; vette lammeren 607, 85-110, stroef duur; geiten 12; zuig- en weide lammeren 400, 85-115, stroef duur; weide lammeren 500, 70-75-85, rede lijk; totale aanvoer: 2425. LEIDEN, 26 juli, Kaas. Aange voerd 13 partijen Goudse kaas en 2 partijen Leidse kaas. Noteringen: Goudse kaas le kwal. 2.39-2.45; Leid se kaas le kwal. tot 2.38. Handel kalm. LEEUWARDEN, 26 juli, Zuivel- beurs. (In guldens per kg). Com missienoteringen: Goudse kaas 2.09; Edammer kaas 1.95; Broodkaas 1 Handel goed. UTRECHT, 26 juli, Kaas. Op de kaasmarkt in Utrecht werden van daag twe partijen aangevoerd, be staande uit 106 stuks, gewicht 924 kg, geen notering, handel vlot. ren voor deze fondsen aan de dag had gelegd, vooral voor Kon. Olie welk fonds er dollar hoger sloot. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week boekte Kon. Olie de beursweek een koerswinst van circa vier gulden. Philips verbeterde 4,50 en Unilver circa zeven gulden. Hoog ovens gingen 23 punten en AKU 8 punten omhoog. Op het moment diat president Ken nedy zijn belastingvoorstel vorige week bekendmaakte noteerde Kon. Olie 174.00, Philips 161.40, Uni lever 163.50, Hoogovens 601 en AKU 479. Zoals bekend had genoemd be lastingvoorstel een zeer gevoelige koersdaling op ale Europese beurzen tot gevolg. Uit de koersen van van daag blijkt, dat de internationale waarden genoemde daling voor het grootste gedeelte hebben ingelopen. Hoogovens komen hier zelfs nog bo venuit. Van de scheepvaartaanxidlen be stond er wat vraag voor Kon. Boot. De stemming voor de leidende cul tures was lusteloos. De staatsfondsen- markt zette het herstel van gisteren verder voort. „Havenwerken" en „Palthe" werden onveranderd tot iets beter geadviseerd na de forse koers verliezen van gisteren. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VRIJ ZONNIG EN MINDER KOEL Droog en over het algemeen zonnig weer. Zwakke tot ma tige wind uit noordelijke rich tingen. Koude nacht, morgen overdag iets hogere tempera turen dan vandaag. HELSINKI geheel bew. 28 0.4 STOCKHOLM half bew. 26 OSLO onbewolkt 23 0 KOPENHAGEN zw. bew. 20 7 ABERDEEN onbewolkt 12 2 LONDEN licht bewolkt 19 0 AMSTERDAM onbewolkt 16 1 BRUSSEL onbewolkt 16 11 LUXEMBURG onbewolkt 23 1 PARIJS onbewolkt 22 3 BORDEAUX licht bew. 25 0.6 GRENOBLE zwaar bew. 29 2 NICE half bewolkt 29 2 BERLIJN regen XX 15 FRANKFORT licht bew. 31 0 MüNCHEN regen 32 2 ZURICH regenbui 28 8 GENEVE zwaar bew. 29 0.1 LOCARNO regenbui 29 0.1 WENEN licht bewolkt 33 0 INNSBRUCK regen 33 2 ATHENE onbewolkt 31 0 ROME half bewolkt 32 0 AJACCIO half bewolkt 30 0 MADRID licht bewolkt 36 0 MALLORCA onbewolkt 30 0 PAUZE BALSEM VOOR MOEDE HARTEN Behalve industrie-steden zijn er in Duitsland slechts „baden". Wat er overblijft aan bewoonde oorden, die niet onder een van de twee soorten vallen, is te verwaarlozen. Of je in Bad Poppenheim of Bad Pappendorf genezen wordt, is ook te verwaarlo zen. Bij uitzondering verneemt men uit die „baden" iets dat de moeite, ofschoon niet de kosten waard is. Enige Kur-geneesheren van baden speciaal voor zenuw-aandoeningen hebben in hun geneeswijze zangvo gels ingeschakeld. Zij hebben hun rijke, overwerkte patiënten voorge schreven studie van het vogelgezang te maken in de Bad-bossen. Met een zeer gunstig resultaat. De betreffen de baden zullen nu wel gesloten zijn, want de zangvogels zwijgen tot de volgende lente. Maar de methode lijkt ons voortreffelijk. Zij is ook toe passelijk zonder vogelzang en zon der Bad. Wandelen in de vrije natuur is een heel oude, maar tegenwoor dig ondergewaardeerde zorgenver- drijver. „Guido Gezelle: „Boomreu- ke, boschreuke, balsem voor 't her- te PUZZEL 2 6 7 8 9 ,0 12 U '7 18 19 20 H?T 21 24 25 26 M 28 io 31 ■12 HORIZONTAAL: 1 doorweekt. 4 witte populier, 9 oorlogsgod, 11 rid derteken, 12 gem. in Limburg, 13 voegwoord, 14 nauwe, 15 stapelmeter (afk.), 17 assistant engineer (afk. 18 spil van een wiel, 21 ontkenning (Eng.), 23 metaalhoudende delfstof, 25 meisjesnaam, 27 tekening, 28 ver stand, 30 zwakke, 31 vertegenwoor diger, 32 deel van een auto. VERTIKAAL: 1 rivier in Duitsl., zijtak Rijn, 2 strijdperk, 3 sarren. 5 plof, 6 bijwoord, 7 gem. in Gelder land, 8 soort van kabeljauw, 10 so ciëteit (afk.), 16 wezelachtig ver scheurend dier, 19 kubieke meter, 20 vreemde munt, 22 niet gesloten, 23 Europeaan, 24 term bij kaartspe len, 26 zelfkant, 29 lidwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing nr. 531 - Horizontaal: 1 hof, 3 Don, 5 alm, 7 te, 9 en, 10 le ges, 11 E.K., 12 pa, 14 top, 16 fee, 17 als. Vertikaal: 1 het, 2 fa, 3 dm, 4 non, 6 legio, 8 elk, 9 esp, 11 elf, 13 als. 14 te, 15 pa. PUIST

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3