KAAS UIT HET VUISTJE Rok over de knie NEDERLANDSE VERVOERDERS MILJOENEN SCHADE w VROLIJK VLAGGENSPEL OPENDE 47e NIJMEEGSE VIERDAAGSE Haarlemse keuring bracht veel variatie DINSDAG 23 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 PARIJS: DOOR AKTIES BELGISCHE DOUANE: De grootste drie Nederlandse organisaties van vervoerders en verladers hebben gisteren een telegram gestuurd aan de Belgische minister van Financiën, waarin wordt aangedrongen op een snelle beëindiging van de stiptheidsaktie en stakingen van de Belgische douane. Het Nederlandse internationale vervoer lijdt miljoenen guldens schade door deze akties. De organisaties achten het onjuist, dat binnenlandse problemen ten koste van het buitenland (namelijk het internationale wegvervoer moeten wor den opgelost. Vele vrachtwagens worden reeds vijf volle dagen opgehou den aan de Belgisch-Nederlandse of Frans-Belgische grens en de organi saties worden dan ook dagelijks met klachten overstroomd. Op vele plaatsen staan files van vijf kilometer lengte. Nog geen oplossing in zicht Dat de schade van dit alles inder daad in de miljoen loopt, wordt dui delijk wanneer men weet dat door het grensoverschrijdend wegvervoer tussen Nederland en België dagelijks 18.000 ton goederen worden getrans porteerd, waarvan bijna zestig pro cent met Nederlandse vrachtwagens. Aan de Frans-Belgische grens pas seren dagelijks vrachtauto's met een gemiddeld totaal van 2200 ton goe deren afkomstig uit of bestemd voor Nederland. De Nederlandse vervoer ders hebben in dit laatste vervoer een aandeel van ruim vijfentachtig procent. De schade is des te ernsti ger omdat honderden vrachtauto's en chauffeurs dagenlang werkeloos blijven staan. De gevolgen hiervan zijn voor de ondernemers precies de zelfde als wanneer de chauffeurs zelf zouden staken met dit verschil, dat zij nu uiteraard het volledige loon moeten betalen. Overigens schijnt het, dat de bij het konflikt betrokken partijen nog geen stap dichter bij elkaar zijn ge bracht. Politieversterkingen De stakingen en langzaam-aan-akties van de Belgische douane-beambten schijnen vandaag hun hoogtepunt te zullen bereiken. Naar verschillende grensovergangen is politieversterking onderweg, omdat ongeregeldheden worden gevreesd. Aan de Nederlands-Belgische grens is de douane steeds minder bereid vrachtauto's te behandelen. Ook langs deze grens worden de vertra gingen veel groter. De Belgisch- Franse grens is vrijwel gesloten voor vrachtverkeer. Sommige vrachtauto's staan nu bijna zes dagen aan de grens. Vanmiddag om 3 uur zal in Brussel worden besloten, of de ak ties worden voortgezet. MEISJE IN ZEE VERDRONKEN Gistermiddag om vier uur is de 15-jarige Annie van Aarde, afkomstig uit Hulst, bij het zwemmen in de Westerschelde verdronken. Annie was met vriendinnetjes bij opkomend water aan het stoeien. Plots ver dween zij onder water. Even later kwam zij weer boven, waarop de meisjes dachten dat het een grapje was, maar plots verdween zij we derom onder water en kwam niet meer boven. Het meisje was de zwemkunst ma tig machtig. Zij is de oudste uit een gezin van zes kinderen. Haar stoffelijk overschot is tot dus ver niet gevonden. STOCKHOLM NOG BESMET GEBIED De geneeskundige hoofdinspektie van de Volksgezondheid in Den Haag heeft nader uit Zweden vernomen dat de wereldgezondheidsorganisatie in Genève het raadzaam acht om Stockholm nog tot en met 5 augustus als met pokken besmet gebied te beschouwen. In verband hiermee zullen - in tegenstelling tot wat gisteren door de geneeskundige hoofdinspektie werd meegedeeld - de maatregelen in ons land met betrekking tot het reizigersverkeer naar en van Stock holm tot de genoemde datum van kracht blijven. LEVENSLANG VOOR GLOBKE Het hooggerechtshof in Oost-Berlijn heeft vandaag dr. Hans Globke, de Westduitse staatssekretaris en rech terhand van bondskanselier Adenau er, bij verstek tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Hij is schuldig bevonden aan „het leggen van de juridische basis voor de diktatuur van Hitier". Bijna anderhalf miljoen t.v -toestellen Het aantal tv-toestellen, dat in het eerste halfjaar van 1963 werd gere gistreerd, lag bijna een derdie hoger dan in die overeenkomstige periode van 1962 (resp. 171.960 en 129.137). Tussen 1 januari en 1 juli van dit jaar nam het totale aantal aangege ven tv-ontvangers met ongeveer 13.5 procent toe, n.l. van 1.275.159 tot 1.447.119, tot en met 19 juli 1.459.760. Het aantal geregistreerde ra dio-ontvangtoestellen bedroeg op 1 De draadomroep telde op 1 juli De draadomroep telde op ljuld 463.3'01 aansluitingen tegen 404.533 op 1 juni jJ. GEEFT HEIM HET VOORBEELD? Jacques Heim wil deze herfst en winter rokken onder de knie. Mode-koning Jacques Heim heeft maandag in Parijs nogal wat opschudding veroorzaakt door hekend te maken, dat zijn nieuwe collectie voor de ko mende herfst en winter alle maal modellen vertoont met de rok heneden de knie. De foto toont een van de mo dellen: een middagpakje van bruin fluweel met een korte bolero en een rok ruim onder de knie, waarbij knielaarzen van ocelot en een bijpassende bontmuts worden gedragen. i3cu icAivcic gcnuuuiei Kent u Schoonauwen, Bluefort Limburgse kaas? Wees niet één- kennig: houd van méér kazen Een beeld van de zomerse vakantiedrukte op Texel na aankomst van de boot van de „vastewal". De trek van de toeristen naar het eiland is dit jaar groter dan ooit De Russische premier Nikita Chroesjtsjov brengt de traditionele Indiase groet bij zijn aankomst op een In diase industriële tentoonstelling in Moskou, zaterdag, waar hij de openingsplechtigheid verrichtte. Van links sien we: Manubhai Sjah, de Indiase minister voor buitenlandse handel, Chroesjtsjov, Anastas Mikoan, de Rus sische eerste vice-premier; mevrouw Nehroe en de Indiase ambassadeur Kant Ruim tweeduizend lopers minder telt het Vierdaagse leger, dat maan dagmorgen al bezit van het zo zon nige Nijmegen genomen heeft, en toch schijnt de Keizer Karei-stad vijf dagen een metropool waar tientallen talen gesproken worden, drukker dan ooit. Het steeds groeiende legioen, dat vier dagen lang morele steun biedt waar dat ook maar nodig mag zijn, en het prachtige, toeschouwers lokkende zomerweer, hebben die te ruggang meer dan goed gemaakt. Die achteruitgang in de militaire sector er komen zeker 2500 Nederlandse militairen minder in de Vierdaagse uit zou echter wel eens een winst voor de lopers kunnen zijn. In de eerste plaats omdat de parcoursen minder langdurig zullen „verstop pen" door elkaar inhalende grote groepen van de strijdmacht en bo vendien omdat het veel gecritiseerde militaire element minder op de voor grond zal treden. Wat de komende vier dagen ook mogen brengen, toch heerst er, voor al bij de honderden officials en oud gedienden een zekere weemoed. Wat al weken verwacht werd is zeker heid geworden: majoor b/d J. N. Breunese, de man die in ruim vijftig Een dode, twee zwaar gewonden bij ongeval Bij een verkeersongeval te Dier gaarden (gem. Echt), is maandag avond de 31-jarige heer A. G. A. M. Ketelaars uit Maastricht, eigenaar van Hommerson's Amusementsbedrijf (dranken- en muziekautomaten), ver ongelukt. De heer Ketelaars vloog met zijn personenauto uit een scher pe bocht en reed tegen de woning van de plaatselijke hoofdonderwijzer. Drie inzittenden konden levend uit het wrak van de wagen worden ge haald. Voor het leven van twee van hen, mevr. H. Got tand-Tobbe n ein die heer C. Tom son, beidien uit Maas tricht wordt echter gevreesd. Ze zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Roermond. De derde inzittende, de heer J. van de Linde, eveneens uit Maastricht, werd licht gewond. Lelies, gladiolen en bijgoed domi neerden gisteren op de keuring in het Krelagehuis te Haarlem. Zeer veel belangstelling bestond voor de aparte groep van de fa. C. G. van Tubbergen uit Haarlem, die exotische gewassen ten tonele voerde. Van Til-Hartman uit Hillegom eta leerde de mooie witte lelies formosa- num Erabu en longiflorum Georgia. Gladiolen waren er natuurlijk ook volop. Daarvoor zorgde o.a. de N.V. Konijnenburg Mark te Noordwijk, die een tafel vol nieuwigheden te kijk zette en voor de zoveelste maal een overzicht gaf van het enorme sortiment waarover deze firma be schikt. We doen een greep uit het vele moois: de gele, rood-igevlekte Aidebaran, de rode, bruin-gevlekte buterfly Lissone, de zachtrose but terfly Kode, de kleirnbloemige crème, rood-gevlekte Costa Diva, de aparte liilakleuriige Windekind, de reinwitte Delta, en verder kregen van deze firma nog het getuigschrift van de proeftuin Beauty Spot, A. Cappele, Norma en Preludi. Dezelfde onderscheiding viel ten deel aan de fraaie lia Groök van de fa. Jonkman-Hulsebosch te S assen- li eim. Een juweel vonden we de leven dig rode Soestdijk van de bekende Noord wij kse kwekerij H. J. Sal man en een rose zaailing van Pier- son bracht de fa. J. Onderwater voor het voetlicht. Van de fa. Jonkman- Hulsebosch, Sassenheim, noteerden we, behalve de zo even genoemde Grock, ook de beste witte Absolute. C. A. v. d. Wereld, Roelofarendsveen, Liet de wijnrode nanusgiadiool Sonja zien. Van Gebr. v. d. Tang, Voorhout, was er een lilalkleurige Pierson-zaai- ling. Een vaas met de fraaie, gele calla Elliottiana van de fa. v.d. Hulst uit Hillegom besloot deze gevarieer de keuring. jaar de Vierdaagse van Nijmegen opbouwde tot een evenement van Europese faam, zal niet als leider der marsen kunnen optreden. De grijze, wat moeizaam lopende, gedistingeer de Hagenaar, die dezer dagen juist zijn 25-jarig jubileum als voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Bond voor lichamelijke opvoeding her denkt, zal zelfs niet naar Nijmegen kunnen komen. Een zeer ernstige ziekte belet hem dat. Natuurlijk gaat de sympathie van Vlaggend Nijmegen weer in de eer ste plaats uit naar de vrolijke Is raëliërs. Maar liefst zes-en-zeventig wandel-enthousiasten hebben dit jaar de reis van Tel Aviv naar Nij megen gemaakt, een record-aantal. Twee militaire detachementen, ge vormd door zeventien charmante meisjes en drie-en-twintig mannelij ke militairen, nemen deel; voorts zullen er vijf individuele lopers star ten en een groep van 31 wandelaars van de nationale luchtvaartmaat schappij El Al. Vlaggenparade Een vlaggenparade, voorafgegaan door een vrolijk, kleurrijk vlaggen- speil, vormde volgens de traditie, de ouverture van de Nijmeegse Vier daagse. Ook in het volgepakte Gof- fertstadion zo'n 30.000 toeschou wers volgden het spel op het mid denveld was duidelijk merkbaar, dat het militaire element minder sterk was dan in voorgaande jaren. De opening werd er eenvoudiger door, maar won tegelijkertijd aan aharme, omdat de vele, kleurrijke, maar zo vaak vergeten burgergroe- pen nu de gelegenheid kregen mee te spelen in het spel voor de tribu nes, die niet moe werden in hun toe juichingen. Daarna trokken ze huiswaarts, de dapperen die vandaag de strijd tegen de steeds langer wordende kilome ters, de blaren en de vermoeidheid zijn begonnen. Ook ditmaal heeft een betrekkelijk groot contingent, naar schatting zo'n 700 800 lopers zich daags voor het begin van de wandelmarathon niet bij de startbu reaus gemeld. Apeldoornse Vierdaagse internationaal getint Met enkele toespraken, een défilé van de deelnemers en deelneemsters en een officiële ontvangst ten ge meentehuize is maandagavond de tiende Apeldoornse Vierdaagse geo pend. Een vierdaagse, waarvoor zich welgeteld 1371 deelnemers hadden aangemeld, 152 meer dan vorig jaar, zodat er wederom van een record aantal inschrijvingen gesproken kan worden. De lustrumvierdaagse van de NWB heeft een internationaal tintje door de inschrijving van een groep van 17 Duitsers, twee Belgen en een Zwit ser. De opening van dit wandelfes tijn werd verricht door de nieuwe voorzitter van de NWB, jonkheer J. J. G. Alting von Geusau, die de wan delaars van harte welkom heette en met name de 37 moedigen, die voor de tiende keer meedoen. Terwijl het Wilhelmus werd ge speeld, hees de burgemeester ver volgens de nationale driekleur. Daar na werden onder het spelen van de volksliederen de Duitse en de Bel gische vlag gehesen, terwijl tenslotte de vlaggen van Apeldoorn en de NWB in top gingen. De plechtigheid op de markt werd besloten met een kleurig defile. Bij een boerderijbrand in de buurt van Lerida, in Noordoost-Span- je, zijn maandag negen mensen onder wie zeven kinderen om het leven gekomen. In de Stadsschouwburg: van Sittard rijn maandag de kostuumrepetities gehouden voor de televisie-monsterproduktie „Die Entführung aus dem Serail" van Mozart, welke op 15 september a.s. door de KRO zal worden uitgezonden in de vertaling van Jan Engelsman. Foto: de ontvoering; van boven naar beneden: Marilyn Tyler als Constanze, Ottmar Fray als Bel- monte en RudoU Kat alz Pedrlllo.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7