NEGEN EEUWEN CHRISTENDOM RONDOM HET BRAASSEMERMEER NIEUWE BOEKEN K.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK MEISJE DOOR STROOM GEDOOD Waardig besluit van herdenkingsfeesten in de Woudse Dom VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER Nieuwe uitgaven DINSDAG 23 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 (Advertentie) Tijdens het wassen is gisterenmid dag het 15-jarige Zaandamse meisje Jannie Ruhland om het leven geko men. Zij is kennelijk in aanraking gekomen met de elektrische stroom die met een centrifuge was verbon den. Het meisje liep op blote voeten op een natte wasplaats en bracht met de hand de centrifuge aan het draaien omdat deze eerst weigerde. Zij overleed onmiddellijk. Pastoor Vercoulen uit Merselo is op het Vredefeest, dat ieder jaar in Venray's jongste kerkdorp wordt gehouden ten bate van de rectoraats- kerk, door een terugketsend kogel tje uit een windbuks getroffen. Hij zal enige tijd ru9t moeten houden. De R.K. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek, Steenischmur 17 te Leiden, heeft de beschikking gekregen over de volgende nieuwe boeken: Ontwikkelingslectuur Aislberg: Zo werkt de transistor!; Al berts: WilheLmina, Koningin der Ne derlanden, vorstin in oorlog en vre de; Austin seven; Barthel: Der Kunstführer; Braumann: Riadffeisen; Brönsted: Zo leefden de Vikingen; Caravans; Daffodil, Daf 750-600; Dag- neliie en Dagnelie-Bremer: Droog bloemen; De grote zorg; De wereld waarin wij wonen en werken, dl. 4 en 5; v. Egeraat: Autogids voor Duitsland; idem: Autogids voor Span je en Portugal; Fiolet: Onvermoed perspectief op de oecumene; Forbes: Vijftig eeuwen olie; Geers: Spanje; v. Gestel: Commentaar en tekst van de encyciek van Paus Johannes XXIII, Mater et magistra; Gids voor de Deltawerken; Gough: De eerste christenen; Gray: Perzische minia turen; Grimm: Rafaël; Groot en Rijk: Oecumenische oriëntatie; v. Gulik: Koken met kruiden; Hatje: Gaade's interieursboek; Helbo: Moderne sie raden; Het Groesbeekse bos; Huis- kens: Boissevain-Sandwichse; KNAC autojaarboek 1963; Kossmann: Reis lust; de Kreuk: Reisgids Noord-Ita- lië; idem: Reisgids West-Duitsland; i idem: Zuid-Frankrijk; Lamprecht: Exploitatie van de teenager; v. Leeu wen: Drie vrienden; Mijn nieuwe auto!! Wat ga ik kopen?; Nietman: Spanje; Pearson: Praktisch tuinieren in woord en beeld: Rahner: Kerk en saoramenten; Schatekamp; Gids voor de Balearen; Scholte: Griekenland; Slauerhoff: Bloemlezing uit zijn ge dichten; Spelenboek van de Stich ting spel en sport; Spranger: De ge boren opvoeder; Thils: Oriëntaties in de theologie; de Vöoys: Griekenland; Walraven: Hedendaagse schilder kunst in België; Wansink: Zeven pij. len, negen pennen; Zandstra: Zwer vend door Nederland, 2 din. Nederlandse romans v Gestel:. Buiten de grens; Hof dorp: Bloed in de branding; Kloppers: Hoe den en petten; Ter Kuile Scholten: Eliza danst: Nooteboom: De ridder is gestorven; Renes-Boldiragih: Terug naar Milaan; Rinses: Een bos witte narcissen; Robbertz: De grote wen de: Roest Crollius: Bezwarend getui genis; Vleugelhof: Mila in steen; de Vries: Dekblad eerste soort. Vertaalde romans Bottome: Psyschiater op drift in oor logstijd; Christie: Het Sisterdale mys terie; idem: De spiegel barstte; Cud- don: Het testament van Iskariot; Daihl: Mijn liefje, mijn duifje; Dre- witz: De schok; Funke-Bordewijk; Silhouet in sohemer; Gallico: Scruf fy: Goytisolo: Het eiland; Grahaim: Demelza, mijn vrouw: Griffin: De gezagvoerder; v. Gulik De parel van de keizer; Kirst: De nacht van de generaals; Konsaüik: Diagnose: on geneeslijk; Lofts: Een geur van kruidnagels; Seton: Het duivelswa- ter; Sihute: Diamanten voor Denise; Slaughter: Dokter Benson's ideaal; Steinbeck; Wintertij van tegenzin; Stewart; Nacht zonder maan; Valen- tini: Moord oft een watermeloen; Waltari: Wie vermoordde Mevrouw Kroll?; White: De vrouw van de dokter; Wilkinson: Apen blijven apen; Woods: De onwillige getuige; Wright: Acht mannen. Engelse romans O links nastoor Thon bijeenkomst in de Woudse rij van rechts naar links pastoor Thomas, ds. Gijsbers en ds. Baart. In een stijlvolle bijeenkomst in de Woudse Dom werden de herdenkings feesten, ter gelegenheid van „Negen eeuwen christendom rondom het Braassemermeer", besloten. De sprekers op deze bijeenkomst, waar mede werkers aan de- feestelijkheden en andere genodigden aanwezig waren, legden allen de nadruk op het hoofdthema van de herdenkingsfeesten namelijk de sfeer van dankbaarheid om de gave van het Evangelie in onze streek. Ds. Gijsbers legde op de dankbaarheid de nadruk in zijn openings woord en pastoor Thomas vergeleek de aktiviteiten van de afgelopen dagen met een toneelspel, dat door kinderen wordt opgevoerd. Er heerst daar altijd een sfeer van goedheid en liefde en men verdraagt het, dat er fouten worden gemaakt omdat het eerlijk en waar is. Dit is ook de sensatie, die het comité in de afgelopen dagen heeft meegemaakt. Met hartelijkheid en liefde is men ons tegemoet getreden. Als orgelman doe je geweldige er- belangrijker was dan het Evangelie, de financiële acties waren verlopen, varingen op, zei pastoor Thomas. Hij maar bij deze herdenking was dit De collecten in de kerken gaven het Als laatste voerde burgemeester Kammenga het woord. Hij sprak zijn respect uit voor pastoor Thomas en ds. Gijsbers. Een groot deel'wan het Nederlandse volk moet iets hebben gevoeld van het ware en het eerlijke van deze feestviering. Burgemeester Kammenga vertelde getroffen te zijn door de vele enthousiaste reacties, waarbij hij ook het klokje toonde dat men hem voor het toekomstig carillon had geschonken. Na afloop van de bijeenkomst, waarin de toespraken werden afge wisseld door het zingen van enige liederen uit .Valerius' Gedenckclank', deelde pastoor Thomas nog mede hoe Allinlham: Flowers for the judge; idem: Traitor's puree; Christie: Dead man's mirror; Clewes: Journey into spring; Crofts: The affair at litle Wokeham; idem: Mystery in the case of the howling dog; Haggard: Closed circuit; Monsarrat: Smith and Jones; Roth: The crimson in the purple; Sheed: The hack; Stewart: Madam, will you talk?; Tey: The daughter of time; WallaceThe twen ty-seventh wife; West: Daughter of silence. De zitting van de Leïdse kanton rechter, mr. R. de Bruyn, met als oficier van justitie, mr. J. D. Lulofs, droeg gisteren het kenmerk van een ware „uitverkoop" van z.g. „kleine zaakjes", die weinig of geen aanlei ding gaven tot uitvoerige requisitoirs en pleidooien. houden, konden zij „een laag zonne tje" niet uitzonderen en waren het dan ook over een boete van 15.- subs 3 dagen eens. Nachtwaker had het niet gezien. verheelde echter niet dat niet overal de herdenkingsfeesten in goede aar de waren gevallen. De samenwer king tussen de kerken had allerlei maar bij deze herdenking was dit De collecten in de kerken gaven niet het geval. Wij' zijn dankbaar, al- volgende resultaat R.K. kerk R.A.- dus ds. Baart, dat de liefde voor en veen f 350,-; R.K. kerk Leimuiden het geloof in het Woord het hoofd- f 609,-; Ned. Herv. kerk Rijnsater- thema van dit herdenken was. Moge woude f 252,-; Ned. Herv. kerk Lei- i - i i j uraiw van uil nciucnAcii wetü. iviukc wuuuc i iicu. vivcj.a uci- in Aon tnn.nraalT -riH» PI®3? hierdoor het christendom op- muiden f 103,-; Ger. kerk Leimuiden Baart in een toespraak zeide, langs uitersten bewogen. bloeien in de kerken rondom het f 127,-. Met de actie van het draai- Braassemermeer. Dan mogen kerk- orgel mede beschikt het comité nu Enerzijds reacties als: „Wanneer muren ons gescheiden houden, maar over een bedrag van ca. f 3000,-. dominees en pastoors onder één dak dan zijn we hierin toch met elkaar Maar, aldus besloot pastoor Thomas, samenkomen dan is het einde der verbonden. dit is nog maar het begin, dagen nabij", anderzijds reacties als: „Waarom moeten we zo gescheiden optreden, laten we al die kerkmu ren, die ons scheiden afbreken". Het echte oecumenische besef wordt ech ter niet gemaakt, ook niet, aldus ds. Baart, door een dominee en een pas toor, maar dat wordt geboren. Ook ds. Baart legde er de nadruk op, dat de herdenking niet het bestaan van de kerken betrof, maar een jubileum van de evangelieprediking. Er zijn tijden geweest, dat de kerk VRIJGEZELLEN IN HET SCHIP Varen van R'dam naar Santander Onder de bijna 70 opvarenden van het ss „Statendam" dat gisteren in de namiddag van de Wilhelminakade in Rotterdam vertrok voor een vijfdaag se zomercruise naar de Noordkust van Spanje bevinden zich 85 vrijge zellen, die van mening zijn dat het nuttige beslist met het aangename verenigd kan worden. De ongehuwde zeereizigers zijn namelijk scheep ge gaan met het doel gedurende de reis tussen Santander en Rotterdam deel te nemen aan het tiende wereld-vrij- gezellencongres, dat door wijlen Ger Greijn, gemeente-secretaris van het Limburgse Grevenbicht is opgericht. Vóór het zeekasteel van die Hol land-Amerika lijn vertrok begaf Rot terdams burgemeester mr. G. E. van Walsum, vergezeld van zijn echtgeno te, zich onder de opvarende congres sisten om hen de grootst mogelijke succes te wensen. „Ik heb er begrip voor dat er be- hoef te bestaat om zich in eigen kring te beraden op de speciale plaats die de vrijgezellen in de maatschappij innemen," aldus de burgemeester. De echtgenote van de overleden stichter van het wereld-vrij gezellen- congres, mevrouw Mia Greijn (zij huwden nadat de organisatie een feit was), leidt het congres, dat in over eenstemming met de wens van de oprichter voor het eerst op zee wordt gehouden. De vrijgezellen 44 da mes en 41 heren komen uit Neder land, Duitsland en België. Er is zelfs een jufrouw uit Cleveland in de Ver enigde Staten bij. De varende con gresgangers zullen zich gedurende de werkvergadering vooral bezig hou den met de vraag of het niet tijd wordt dat er een internationale bond van vrijgezellen moet worden opge richt. Verder zal de letterkundige Ga briel Smit voor de ongehuwde zeerei zigers een aantal lezingen houden. Wat en Hoe..in het Ita liaans, door drs. J. P. Doedens. Uitg. in samenwerking met 'Ned. Reis. Ver., N.V. Kosmos, Amsterdam. Als u dit aar naar Italië voor uw vakantie gaat en nog niet de tijd en de moeite hebt genomen, u van tevo ren iets van de taal eigen te maken, dan kan dit boekje in zakformaat uw onontbeerlijke, permanente steun zijn. Loes in het paradijs, door R. ReinshagenHelm-Pocket, Uitg. Helmond te Helmond. Voor meisjes vanaf 14 jaar is dat een kostelijk verhaal over het meisje Loes, dat al vroeg een bril moet dra gen, maar ook ontdekt, dat zij kan tekenen. Met andere kinderen brengt zij een heerlijke vakantie door in een hotelletje „In het Paradijs". Leerzaam voor Loes en..voor haar lezeresjes. Maria, mijn kind, door Emiel van Hemeldonck. Uitg. n.v. Standaardboekhandel, Antwer pen/Amsterdam. De vruchtbare schrijver Emdel van Hemeldonck, uit de Belgische Kem pen, heeft met „Maria, mijn kind" een nieuw verhaal aan zijn toch al reeds omvangrijke oeuvre toegevoegd, dat door een bepaald soort lezers - of liever gezegd: lezeressen - wel zal worden gewaardeerd. Het gegeven is een opstapeling van droevigheden rond een zestien jarig meisje, dat door de dood van de moeder de zorg voor vader en kinderen op zich moet ne men. <H)et overigens sympathieke ver haal is zo nu en dan wel erg senti menteel. Iene Miene Megaton. Versjes voor de kinderen van de reke ning van M. Mourik. Uitg. A. J. Strengholt n.v., A'dam. Bekende kinderversjes, door M. Mourik omgewerkt als versjes over de kernwapens. We zien het nut van waarschuwingen daarvoor in deze vorm moeilijk in. Misschien heeft Mourik het als grapjes bedoeld, maar als grapjes kunnen we de rijmelarij- tjes nog minder waarderen. Zonde van moeite en papier. Het portret van Dorian Gray, door Oscar Wilde. Uitg. Am- stel boeken, L. J. Veen, A'dam. Mevr. Louis Couperus vertaalde deze prookjesaohtige roman van Wil de consciëntieus en gevoellig. In een verrukkelijk proza wordt Dorian Gray's verbond met de duivel gete kend, een verbond, dat Dorian's eeuwige jeugd en uiterlijke schoon heid ten doel heeft. De strijd met de; tijd, die verhevigd wordt door het los bandig leven, dat Gray leidt, wordt door hem verloren. De droom, door F. M. Dosto- jewski. Uitg. L. J. Veen, A'dam; Aanstel Boeken. Feitelijk is het voor liefhebbers van Dostojewski overbodig deze uitgave, die „De droom" in nog groter publiek brengt, aan te prijzen. Maar ook voor wie nog niet eerder met het werk van deze Russische auteur van wereldfor maat in aanraking kwam zal deze uit gebeelde wereld van de meest uit eenlopende personages - in de ver taling van Peter van Eijsden - bekoor lijke lectuur zijn. Operatie Koekoek, door John Wyndham. Prisma nr. 837. Uitg. Het Spectrum, Utrecht/Antw. John Wyndham is een schrijver van z.g. Scienceficion romans. D'it boek is een beklemmend, zij het nu en dan wel wat griezelig verhaal, dat door volwassenen, voor zover zij van het genre houden, genoten kan worden. Bokkesprongen om een ton, f dioor Bob van Ooyen, Uitg. De Lanteern, Utrecht. Een wat gezocht verhaal over de belevenissen van een oude, gepensi oneerde verpleegster, die plotseling een ton in de (Franse) voetbalpool wint. Het geheel verloopt wat rom melig en de door Van Oyen gebezig de woordkeuze en stijl is wat grappig en soms wat platvloers. Overigens onschuldige literatuur van niet te Zo diende onder meer de zaak van een 39-jarige betonwerker uit Kat wijk, die in de vroege ochtend van 16 mei jl. met zijn motorrijwiel op de Witte Singel twee auto's de nodige materiële schade had toegebracht. Na tegen de achterzijde van een voor hem stoppende auto te zijn opgere den .caramboleerde' hij daarna even eens tegen een geparkeerde auto op, hetgeen uiteraard met een flinke klap gepaard ging. „De bestuurder van die auto speelde met een scooterbe rijder „krijgertje" en toen hij in een van de scherpe singelbochten „op de rem ging staan" werd ik volkomen verrast", verklaarde de betonwerker zijn overtreding. „Toen U die heren dat spelletje zag uithalen, had U wij selijk wat meer afstand moeten be waren", was de enige conclusie, die de kantonrechter hieruit kon trek ken. In zijn requisitoir wees de offi cier onder meer op het feit, dat het bewijs van het door verdachte ge noemd „krijgertje spelen" tussen de automobilist ?n de scooterberijder moeilijk achterhaald kon worden. Het bewijs, dat verdachte twee bot singen had veroorzaakt stond daar entegen „overduidelijk" vast. Ter correctie eiste hij 25.- boete subs. 5 dagen. Daar de kantonrechter enige medeschuld van de automobilist niet uitgesloten achtte, kwam hij de be tonwerker iets tegemoet en vonniste derhalve met ƒ20.- subs. 4 dagen. Zebra-pad Een wel zeer schadelijke aanrijding had een 40-jarige automobiliste uit Leiden op de Stationsweg nabij het aldaar gelegen „zebra-pad".' Zij reed namelijk bovenop een auto, die voor dit zebra-pad stopte en produceerde aldoende een schadepost van totaal ruim 1900.- aan beide auto's. „Ik lette teveel op een bus, die van rechts kwam en zag daardoor dié auto te laat afremmen" was het enige ex cuus, dat zij kon aanvoeren. Voorts was zij van mening, dat die automo bilist onnodig had gestopt omdat zich niemand op die oversteekplaats be vond. „Volgens het proces-verbaal stak er wel degelijk een voetganger over" weerlegde de kantonrechter dit feit. „Ik heb niemand gezien", hield verdachte voet bij stuk. Of er wel dan iet op dat moment een voet ganger overstak achtte de officier van ondergeschikte betekenis, daar het zwaartepunt in deze zaak op de aanrijding lag en wel als een gevolg van verdachtes onoplettendheid. Hij eiste dan ook 20.- boete subs. 5 da gen, met welke maatstaf de kanton rechter zich volkomen kon vereni gen. Verblind door de zon. „Ik heb het stoplicht en de neerda lende afsluitbomen niet gezien omdat ik door de laagstaande zon verblind werd", probeerde een 62-jarige land bouwer uit Alkemade de magistra ten mild te stemmen. Hij was met zijn auto dwars door een afsluitboom van de Zijlsingelbrug gereden en had nogal wat schade aangericht. Voorts was zijn auto tengevolge van de schok gedeeltelijk op het voetpad terecht gekomen en had een voetgangster vrij ernstig verwond. „Als ik die bril op had gehad zou er niets zijn ge beurd" voegde de landbouwer er nog aan toe en stak daarbij een zonnebril in de hoogte. Daar de officier en de kantonrechter echter van mening wa ren, dat een automobilist met elke onverwachte situatie rekening moest „U mag nog van geluk spreken, dat U na die aanrijding niet zo maar weg bent gereden anders was U ook nog met de politierechter in aanra king gekomen", aldus besloot de of ficier zijn requisitoir' in de zaak te gen een 55-jarige beambte bij de naohtveiligheidsdienst te Leiden na zijn eis op 30.- subs 6 dagen te heb ben bepaald. De waker voor de vei ligheid bij nacht stond terecht omdat hij met zijn auto op het parkeerter rein nabij de Beestenmarkt tegen een aldaar s geparkeerde auto" was opge reden.' „Ik heb niets van een aanrij ding bemerkt en had zelf geen schrammetje aan mijn auto", voerde hij tot zijn verdediging aan. „Dat wil niets zeggen want het komt meer voor, dat men na een aanrijding zelf niets aan de auto heeft", weerlegde de officier dit „bewijs-van-onschuld" Daar zowel deautobewaker als de parkerende automobilist duidelijk hadd engezien, dat verdachte die an dere auto had geraakt namen de ma gistraten dit feit als bewezen aan. „Hij manoeuvreerde zo onbeholpen, dat hij mijn aandacht trok en van daar ook dat ik die aanrijding zuiver heb gezien", verklaarde genoemde automobilist nog eens ten overvloede. Hoewel verdachte ook ter plaatse de aanrijding ontkende, hadden getuige hem aangeraden de komst van de po litie af te wachten. Hij volgde dit advies wijselijk op. Een en ander stemde de kantonrechter blijkbaar eveneens mild, want zijn vonnis luid.de 20.- boete subs 4 dagen. Duitse romans Böl: Ansiohten eines Clowns; Babe: Ilöna; Huph: Aus der Triumiphga sse Sabaeffer: Vier Söhlüssel; Schaper: Dragonergesdhicihte; Schwaok: Ge- saimmelte Werke dl. 1; Seidel: Unser Freund. Franse romans AveHne: La double mort dé Frédé- rië; Bannérot: La conjuncture; Ber- nage: Brigitte dhoisit l'espérance; Bernier: Missionaire sans retour; Bê- sus: Un témoin; Boutefeu: Je reste un barbare; Boute!'!: La mort a un passé; Cabanis: Les cartes du temps; Galmont: Deux places debout; Ces bron: Entre chiens et loups; Chauf- fira: La carrelage. Het centrum Katholieke Medi sche Opvoedkundige Bureau te Utrecht houdt zijn jaarlijkse studie dagen dit jaar te Noordwijk aan Zee er wel op 4 en 5 oktober. Over het onderwerp „de kleuter en het MOB" worden inleidingen gegeven door drs. B. J. G. Bremer en drs. J. H. Huyts, beide psychologen, door dr. B. Hengeveld, kinderarts, en door de psychiater dr. A. P. J. Meyknecht. HILLEGOM „Pro Ecclesia" voor N. de Groot Maandagavond werd aan de heer N. de Groot de pauselijke onder scheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" door pastoor M. G. van Rijn uitge reikt. De heer J. J. Steenvoorden sprak een woord van welkom tot het college van collectanten, de echtge note van de heer De Groot en de fa milie, die zich allen hadden ver enigd in de zaal van de pastorie. Daarna was het woord aan de pas toor, die de heer De Groot mede deelde dat hem voor zijn verdienste lijk werk verricht voor de Kerk en vele andere instanties stipt en ge trouw gedurende 40 jaar deze Ker kelijke onderscheiding was toege kend. Hij verzocht daarna aan Daarna werd de heer De Groot door de heer Steenvoorden namens het college van collectanten gefeliciteerd en dank gebracht voor de wijze, waarop hij als voorzitter van het college zijn taak gedurende vele ja ren had vervuld. De heer De Groot merkte aller eerst op, dat hij het slechts geringe verzuim te danken had aan de stipt heid van zijn vrouw, die hem er al tijd aan herinnerde als hij zijn beurt als collectant had. Hij had als voor zitter een gemakkelijke taak door de vriendschappelijke volgzaamheid van zijn collega's. Nadat de aanwezigen de heer De Groot en zijn echtgenote hadden ge feliciteerd nodigde deze de aanwe zigen uit tot een korte voortzetting van het feest bij Sistermans en daar werden vele herinneringen opgehaald uit de veertig jaar, die de heer De Groot had gediend onder verschil lende pastoors en samen met diverse collega's.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6