S)e ftzicbeSoti/ïo/nt DAGELIJKS 800.000 KOMKOMMERS OP MESTVAALT Nederlandse tuinbouw ernstig gedupeerd door Duitse agrarische maatregelen Morgen beëdiging nieuwe kabinet Kernstop-besprekingen vorderen PIEPJONG KABINET: 46 JAAR PROCES TEGEN DR. WARD DE ORTHODOXIE EN HET CONCILIE Geen goede doUars voor de Kongo NASSER DOET AANVAL OP SYRIë HET GESCHIL MET CHINA Hoogwaterstanden DINSDAG 23 JULI 1963 53e JAAHGANG ER GROEIT No. 15.984 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN een olijftakje IN MOSKOU Telef. 20935 Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tassen 17.30 en 19.00 a.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., f 2,80 p. mnd., f 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv.. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 - Met ingang van zaterdagmorgen 0.00 uur zijn de Duitse grenzen gesloten voor de invoer van kom kommers, augurken en prinsessebonen. In cijfers uit gedrukt betekent dit, dat per dag dan in Nederland 800.000 tot 850.000 komkommers zullen moeten wor den doorgedraaid, «MvrtJ dat de Nederlandse tuinbouw een dagelijkse strop van ongeveer 100.000 gulden te wachten staat. Dit is het gevolg van de maatregelen, die de Westduitse minister van Voedselvoorziening, Werner Schwarz, heeft genomen om verdere prijsval op de groentemarkt te voorkomen. Tot nog toe ging negentig procent van de Nederlandse komkommers naar Duitsland, zodat tuinbouwkringen volkomen be grijpelijk van „een ramp" spreken. Van de maatregel zijn uitgezonderd kleine augurken waarvan er meer dan 40 stuks in één kilogram gaan. De voorziening van de conservenindustrie moet hier mee volgens Schwarz worden veilig gesteld. Het Westduitse Boerenverbond heeft meegedeeld dat wegens de stagnatie van de verkoop van andere groenten en vroege appels nog verdere maatregelen noodzakelijk zullen worden. DUITSE REGERING GEZWICHT Het is nog nooit eerder voorgeko men, dat Duitsland zijn grenzen sloot voor onze komkommers. Het Cen traal Bureau van Tuinbouwveilingen in Den Haag meent, dat de regering in Bonn met het nemen van deze maatregelen gezwicht is voor de druk van de boeren. Deze hadden met „Franse maatregelen" gedreigd, zoals protestmarsen met tractoren en paar- despannen, barricades, vernietigingen van grote partijen bonen en komkom mers enz. Ook de Westduitse groen teboeren zijn verbolgen en wel over het feit, dat tuinbouwers zelf naar de stad komen en hun waren ver on dier de winkelprijs huis aan huis pro beren te verkopen. Zij eisen, dat hier hardhandig tegen wordt opge treden. De minister van landbouw van de Westduitse deelstaat Rijnland- Paltz, Oskar Stübinger, heeft maandag aangekondigd dat de boeren in de Westduitse groentencentra Paltz en Rijnland-Hessen staatshulp zullen krijgen. De boere nhebben bekendge maakt dat zij na de genomen maat regelen afzien van die grote demon stratie-optocht, die dinsdag zou war den gehouden. Het hoofdbestuur van de Boeren bond in Frankfurt heeft de toestand keer zoveel opbrengen als de na- op de aardappelmarkt in Hessen tuur komkommers. Deze komkommers „ronduit catastrofaal" genoemd. Deze zeker boven de minimumprijs, bond verklaarde dat minister Schwarz 20 mei}0n de Nederlandse tuinbou- zijn ernstige bezorgdheid over de e. de maatregelen lange toestand op de fruit- en groenten- ^jd van kracht blij ven, een ontzet- markt heeft uitgesproken en verze- tende strop hebben, omdat voorlo- kerd heeft alle mogelijke maatre- P1^ n°2 W01 °P e0n kleme miljoen gelen te zullen nemen om de Duitse komkommers per dag gerekend kan telers te helpen. worden. Vanmorgen heeft de Nederlandse regering zich voor nadere inlichtin gen tot de EEG-commissie gewend om op de hoogte te worden gesteld, of de In EEG-kringen vraagt men zich P™1* msinimmnprijzen voor kom af, of.de maatregelen formeel in or- X ONDERZOEK IN EEG de zijn. Aanvankelijk meende men van wel, maar in de loop van gister avond is op dit punt grote twijfel ontstaan. Men vermoedt namelijk, dat meld. Van deze inlichtingen zal het afhangen of zij verder stappen zal doen. De EEG-commissie is bereid Duits- het aanmelden van de minimumprij- land tot de orde te roepen, wanneer zen niet voor komkommers is gedaan, mocht blijken dat dit land formeel De EEG-voorschriften gebieden een fout gehandeld heeft. Het Centraal aanmelding van de minimumprijzen Bureau voor de Tuinbouwveilingen voor de in het geding zijnde produk- verwacht niet dat de invoer voor ten. Voor EEG-landen mogen de komkommers hierdoor zal worden grenzen gesloten worden als de prij- voorkomen. Op zijn hoogst kan de zen gedurende meer dan drie dagen maatregel enige dagen uitgesteld beneden het vastgestelde minimum warden. hebben gelegen. Gisteren kon men het slechts onbillijk achten, dat Duits land de natuurkomkommers over de zelfde kam had geschoren als de -glaskomkommers, die alleen in Ne derland worden geteeld en ook vier De constituerende vergadering van het nieuwe kabinet-Marijnen vond hedenmiddag om twee uur in de Tre- veszaal in het ministerie van Ver keer en Waterstaat plaats. De kandidate voor de zetel van Maatschappelijk Werk, mevr. Schou- wenaar-Franssen (VVD) bevindt zich op het ogenblik nog ergens tussen Perugia in Italië en Den Haag. De formateur zou mevrouw Schouwe- naar vandaag nog ontvangen. Volgende week dinsdag zal de re geringsverklaring in de Tweede Ka mer worden afgelegd. De daarop vol gende woensdag wordt het kamer debat verwacht en op donderdag het antwoord van de regering. Hare Majesteit de Koningin zal morgen in Nederland terug zijn om het nieuwe kabinet te beëdigen. MEVROUW SCHOUWENAAR— FRANSSEN IN NEDERLAND De kandidaat-minister voor de por tefeuille van maatschappelijk werk, mevrouw drs. J. F. Schouwenaar Franssen, is per regeringsvliegtuig vanmorgen uit Italië naar Nederland gereisd. Ze is omstreeks half twaalf op Ypen burg aangekomen. Minister Luns (midden) is hier gefotografeerd tijdens zijn openingsrede op de vergadering van landen van de EEG en Afrikaanse landen, welke op het ogenblik in Kameroen wordt gehouden. Links op de foto zien we de professor Hallstein en rechts de president van de republiek Kameroen, Ahis. HET NIEUWE KABINET WANNEER de opwekkende berich ten van de laatste dagen juist zijn, heeft ons land dus binnen enkele dagen een nieuw kabinet en dan heeft het zin even de schijnwerper op het nieuwe regeringsteam te rich ten. Als we een individuele beoordeling vooraf mogen laten gaan, zouden we willen opmerken verheugd te zijn over het feit, dat een jonge en ener gieke politicus als mr. V. G. M. Ma- rijnen zich aan het hoofd van de ploeg heeft willen plaatsen, waartoe in de gegeven omstandigheden zon der twijfel wel enige moed was ver eist. Ondanks de niet geringe moeilijk heden in het agrarisch vlak heeft mr. Marijnen zich in de afgelopen ambtsperiode als bewindsman van Landbouw zeker laten kennen als 'n man met visie en durf, die ook in ternationaal grote bekwaamheden aan de dag heeft gelegd en destijds als voorvechter van de Nederlandse belangen in de EEG terecht veel lauweren mocht oogsten. In een vroeger stadium heeft de nieuwe premier zich bovendien in een ambtelijke carrière bekwaamd, was hij een leidende figuur in de wereld van de katholieke werkge vers, waardoor hij kwaliteiten heeft verzameld, die hem straks uitstekend te stade zullen komen. De beste wens, die' men mr. Ma- rijnen op zijn moeilijke post kan meegeven betreft een welslagen in het krachtig bijeenhouden van zijn regeringsteam, een gave welke prof. De Quay als weinigen voor hem had, maar die voor een jeugdig premier wellicht wat minder gemakkelijk zou kunnen liggen. Van de andere kant mag men de hoop koesteren, dat een kabinet, dat nu niet bepaald zonder zorgen tot stand is gekomen, hechter van con structie zal blijken te zijn dan een, dat slechts met kunst- en vliegwerk werd geconstrueerd! DE OPENGEVALLEN plaats van mr. Marijnen op Landbouw zal gelukkig door een niet minder voortvarende en vol jeugdig élan zijnde mr. Bies heuvel worden ingenomen. Ook hij heeft zijn sporen op internationaal terrein verdiend; hij bekleedde be langrijke funkties in het georgani seerd agrarisch bedrijfsleven. Hij kent de boeren met hun problemen en zij kennen hem. Als de heer Bies heuvel tevens vice-premier wordt, lijken de agrarische belangen bij dat duo niet slecht aanbevolen. Het nieu we regeringsprogram voorziet bo vendien al in fikse steun van de kant van de overheid. IN ENKELE WOORDEN even verder langs de rij van de kandidaten gaan de, mag men zeggen, dat mr, Schol ten op Justitie het stellig niet minder goed zal doen dan zijn voorganger en partijgenoot mr. Beerman. De hr. Scholten heeft als staatssekretaris op O., K. en W. voortreffelijk werk ge daan. Met minister Toxopeus als „blijver" op Binnenlandse Zaken be houden we de status-quo op deze plaats; verscheidene goed begonnen beleidspunten zullen door hem kun nen worden voortgezet. Ten aanzien van de komst van mr. Bot op „Onderwas" zouden we voors hands gaarne een wat afwachtende avond in een toespraak op een bij eenkomst in Cairo ter gelegenheid van die elfde verjaardag van die Egyp tische revolutie gezegd. President Nasser stelde degenen aan de kaak, die in Damascus „stro men bloed" laten vloeien. Hij stelde vast, dat de Arabische eenheid in een crisistoestand verkeert Volgens een speciale correspondent t. 7 - - mo~ van AFP in Damascus zijn bij straat- staatssekretaris voor de problemen T maand,» gelykwontt. „Het wantrouwen ver- gevechten in Damascus op donderdag rondom Nieuw-Guinea uitstekend ?»P commnn.que, dat maand»», dwynt, de inzichten komen dichter *n wydag meer dan 200 doden ge_ verricht en staat bekend als een ge- ,1^, i^m!!L«h sïhlfcir^ -ft j. de vallen. Na de gevechten werden meer renommeerd deskundige betreffende j T .°T«>00 arrestaties verricht, het internationaal beleid. Of hij zijn *'den, fa,..^'*fgeven' "0rdt tussen de Elders der president Nasser zei maandagavond kwaliteiten ook de onderwijs-proble- dat J®, maandag ..™rd«e vooruit- volkeren mOTkbaar. die - zy het nog M Kovnt„ niet bereid is een matiek in ziin vele verschiininesvor- «ane Ls S«naakt bu 't bestuderen begrensd toch reeel is." m ent ene oe dek an laten komen van een ontwerpovereenkomst op een men ren goeae Kan ïaten Komen en v„runj v„n irpmnmAVAn in do utmiK. Met een gemiddelde leeftijd van 46 jaar en vier maanden is het nieuwe kabinet onder leiding van mr. V. G. M. Ma rijnen het jongste, dat ons land ooit heeft gekend. houding willen aannemen. De heer C)ljprppriJiOT11 O Ti til Bot heeft zijn zeer moeilijke taak als VVereetlKOmSl Op lil gutoen nog onmopluk_, vandaag men ten gueue nau ictien iiumeu en do niot lichte taak mr Cal, to Baan verbod van kernproeven in de atmos- teer, de kosmische ruimte en onder y water. Men meent te weten, dat een len, staat natuurlijk nog te bezien. ontwerp-commissie maandagmorgen Zonder m het persoonlijke vlak te ;.jT.',71 .7 treden, hadden we hier liever dr. Al- p bering gezien. heeft gelegd aan de gedeelte- Wennen zal het ook zijn aan de me^tekeWeSikeeewaaiïemere tn Gisteren is, onder grote belangstel- liberale prof. Witteveen op „Finan- J}®®™ lin2 van de ziid€ van Publiek en pers, r.w TTnarï mr r» ecirrinr» i o ic fcü vnn. Moskou verwachten, dat binnen eni- d no£ nog, diait Egypte niet bereid is een unie aan te gaan met „de fascistische regering van Syrië." De Nederlandse ambassade te Da mascus heeft het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag bericht, dat voorzover kan worden nagegaan, alle Nederlanders in Syrië in goede welstand zijn. ge dagen een overeenkomst zal wor- voor de Londense rechtbank van de Old Bailey het proces begonnen te gen de vijftigjarige dr. Ward, de ge scheiden zoon van een Anglicaanse geestelijke, die terecht staat op be schuldiging van het verleiden en Vernacht wordt dat by de tweede beeld wèl in staat! ciën". Knap en deskundig is hij zon der twijfel, maar enig gebrek aan be- .n- stuurservaring en aan een juiste om- go. gang met de volksvertegenwoordi ging vrezen we wel. Hopelijk zijn „Overwinning van goede wil", dat slechts tijdelijke verschijnselen. Na de mislukkingen van ir. Visser Het Vaticaanse dagblad „Osserva- doen verleiden van minderjarige achten we de komst van de heer De tore Romano" heeft maandag ge- meisjes, het verkrijgen van inkomsten Jong op Defensie een aanzienlijk schreven, dat de onderhandelingen uit de door hem aangemoedigde zittingsperiode van het Vaticaanse winstpunt, evenals die van drs. Bo- over het stopzetten der kernproeven prostitutie en het aanzetten tot on- Concilie enige belangrijke kerken zul- gaers na mr. Van Aartsen op „Volks- in de toekomst kunnen leiden van wettige vruchtafdrijving. Het hele ge- len ontbreken. Met name de Grieks huisvesting". Prof. Andriessen ligt een gedeeltelijk tot een volledig ak- val heeft extra ruchtbaarheid gekre- orthodoxe kerk en het patriarchaat voor ons vooralsnog gelijk met de koord, wat een overwinning van de gen doordat minister Profumo bij de- Constantinopel zouden zijn overeen- heer Witteveen; het behoud van dr. goede wil zou betekenen. ze zaak betrokken bleek te zijn. gekomen geen waarnemers naar Ro- Veldkamp lijkt ons voor de sociale Paus Paulus had zondag reeds m Belangstellende Londenaars gingen me te zenden. De persdienst van de politiek slechts verheugend. een korte toespraak over de Moskouse maandag reeds bij het aanbreken van Wereldraad van Kerken meldt uit Het is nog te vroeg om een totaal- onderhandelingen gezegd: „Er zijn de dag buiten het gerechtsgebouw in Athene, dat de Grieks-orthodoxe bis- beeld te schetsen; daartoe is ook meer aanwijzingen, die ons met grotere de rij staan, in de hoop een plaats in schoppen in hun najaarsconferentie kennis van het program vereist. Ho- verwachting en vreugde over de we- de rechtszaal te verkrijgen. Dit viel van 1 oktober zullen beslissen over pelijk zijn we door de spoedige aan- reld doen schouwen. overigens niet mee daar zij de ruim- het zenden van waarnemers naar het wezigheid van dat laatste tot dat De „Osservatore" sluit zich hierbij te moesten delen met bijna honderd Concilie, welks tweede zitting dan aan en verklaart, dat het veelbete- verslaggevers uit vrijwel alle Euro- reeds 2 dagen aan de gang is. De pese landen en de Verenigde Staten. Atheense conirrespondent van het En- Eén van de hoofdfiguren uit dit gelse Katholieke weekblad „The Ta- geruchtmakende proces is het rood- biet" meldt daarentegen, dat patriarch harige fotomodel Christine Keeler, Athemagoras en de Grieks-orthodoxe die heeft toegegeven op een gegeven bisschoppen onderling al overeenge- tijdstip zowel met de voormalige mi- komen zijn geen waarnemers te zen- nister van oorlog Profumo, als met den. kapitein Iwanof, destijds plaatsver- Volgens een eerder bericht in „The vangend Russische marine-attaché te Tablet" zullen de orthodoxe kerken Londen, bevriend te zijn geweest in de Oost-Europese landen het voor- Een andere vrouwelijke hoofdfi- beeld van het Moskouse patriarchaat guur is Marily Rice-Davies, een volgen en wèl waarnemers voor de vriendin van Christine Keeler en tweede Conciliezitting aanwijzen. Zy evenals zij een demi-mondaine. zouden hiertoe besloten hebben tij- Volgens de openbare aanklager diens de grote orthodoxe ontmoeting stond Christine Keeler van juni 1961 op de berg Athos t.g.v. de 1000-jaar- tot augustus of september 1962 volle- viering van de kloostergemeenschap dig onder invloed van dr. Ward. In op dat eiland, die tijd bracht zij ook van tijd tot tijd meisjes voor dir. Ward mee naar haar flat. Dat was ook de achter grond van haar besluit om fotomodel te worden, daar zij dan gemakkelij ker met dergelijke meisjes in aanra king kon komen. Op 14 december 1962 schoot de West-Indiër John Edgecombe,, die ook tot Christine's „vrienden" behoorde, op het foto-model. Na dit voorval, dat grote opschudding veroorzaakte, buitenlandse zaken heeft maandag verhuisden de meisjes naar een an- verklaard, dat de VS ongetwijfeld dere flat, waar zij hun leven op de- voorlopig de eponomische bijstand zelfde voet voortzetten. voor Kongo zullen, opschorten, in af- Men verwacht in Londen dat het wachting van de economische her- prooes verscheidene dagen zal du- vormingen, welke de regering in Leo polds tad bestudeert om een einde te maken aan de zwarte handel in bui tenlandse betalingsmiddelen en de in flatie te beteugelen. Volgens de Ame rikaanse verklaring moet de Kongo lese regering zélf weten hoe zij de economie van het land stabiliseert. De Amerikaanse regering moet er „Syrië is één groot concentratie- echter op toezien, dat haar steun kamp geworden," aldus heeft presi- niet wordt verspild of door zwendel dent Nasser van Egypte maandag- teniet wordt gedaan. Het Amerikaanse ministerie van De Londense „Old Bailey" is maandag begonnen met het proces tegen de „Society-geneesheer" dr. Stephen Ward, die wij hier in de auto op weg naar het geding gefotografeerd zien. Blijkens het „duimen op"-gebaar van de dokter ziet hij de zaak optimistisch in. Het officiële Zuidalavische dagblad „Borba", schrijft vandaag, dat Pe king waarschijnlijk een wereldconfe rentie van communistische partijen bijeen zal roepen teneinde een front te vormen tegen de buitenlandse en binnenlandse politiek van de Sowjet- Unie. Op de vergadering van de Come con, die woensdag in Moskou wordt gehouden, zal, aldus het blad, behal ve over belangrijke vraagstukken van economische integratie, ook, zo niet in de eerste plaats worden gespro ken over de toestand, die in de in ternationale communistische bewe ging is ontstaan door de „verdeeld heid zaaiende activiteit van de Chi nese leiders." In de tweede ronde van het toernooi om het Europese bridge- kampioenschap heeft het Nederland se heren-team zaterdagavond in Ba den-Baden met 93 tegen 68 match- punten gewonnen van Denemarken. De dames verloren van België met 91 tegen 52 matchpunten. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's NOG WARM De Bilt, dinsdag 10 uur: Het KNMI deelt mede: Het gebied met grote warmte bo ven het vasteland, breidde zich maan dag tot over ons land uit. Op ver- schillende plaatsen, in Brabant en Limburg werd het 30 graden, maar aan de kust bracht de zeewind ver koeling. Boven Frankrijk, België en West-Duitsland vormden zich lokale onweersgebieden, waarvan enkele zich gedurende de nacht handhaaf den. Op sommige plaatsen vielen daarbij grote hoeveelheden regen, (Keulen 42 mm). Eén van de buiencomplexen boven België verplaatste zich uiterst lang zaam in noordoostelijke richting naar ons lamd. Inmiddels is op de oceaan de diepressie-activiteit weer toegeno men en bij voortgaande luchtdruk- dalingen boven het Noordzee-gebied en West-Europa zal de depressie-in vloed zich komende paar dagen ge leidelijk naar het vasteland uitbrei den. Morgen zal het bij wat toene mende wind uit zuidelijke richtingen nog wel warm weer zijn, maar de kans op onweersbuien neemt toe en een afkoeling van betekenis komt van de oceaan naderbij. ZON- EN MAANSTANDEN 24 Jufli: zon op 4.48, onder 20.44; maan op 8.46, onder 22.46. 24 Juli: v.m. 5.20; n.m. 17.48, KORRELTJE Vleitaal heeft haar eigen gif.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1