STRIJD OM DE NEDERLANDSE WIELERTITELS TE ZANDVOORT PETER POST SLOOPT HET RENNERSVELD OP HUNZERUG EN WINT MAKKELIJK Slechts elf man konden Post tot laatste ronde houden slotoffensief GERRIT DE WIT: GROOT BU DE AMATEURS OP KAMPIOEN DE WEG verkeerd beoordeeld drie dapperen MAANDAG 22 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Peter Post is na het nationale kampioenschap op de weg de enige Nederlandse coureur die zeker weet, dat hij op 11 augustus in het wereld kampioenschap op de weg in Ronsse zal starten. En terecht, want de wijze, waarop de lange eer zuchtige Amstelvener zondag op het zonover goten en door een flinke oosterbries bijzonder zware autocircuit van Zand voort zijn eerste na tionale wegtitel veroverde was zo grandioos, dat de sportcommissie wel moest besluiten om Post zonder verder examen tot de regenboog- strijd toe te laten. In een veld van 52 coureurs, onder wie vedet ten als Bas Maliepaard, Jo de Roo, Huub Zilver berg, Jo de Haan, Jan Hugens, Piet Rentmeester en Michel Stolker, straalde de ster van Peter Post als een glinsterende diamant, waarbij de glans van de andere sterren geheel verbleekte. de krachten van zijn groepje aange tast door in de klim van de Hunzerug te demarreren. Hier zou de slag dus moeten vallen. Slechts elf renners, Peter Post en zijn tien metgezellen in een lange vlucht, werden na 188 zware kilometers geklasseerd. Alle anderen hadden een eerloze nederlaag geleden. Zij waren afgestapt toen hun achterstand te groot was geworden om nog op succes te kunnen hopen, zoals Jo de Roo, of smadelijk door de wedstrijdcommissarissen van de baan „gejaagd", toen de koplopers na ruim 130 l*" ^nieter fietsen het gedunde peloton hadden gedubbeld. Een kampioen 7 van Nederland voor professionals beslist door elf renners - het is ha*st nog nooit voorgekomen. In de voorlaatste ronde begon Post zijn slotoffensief. Tot viermaal toe op het lange rechte eind voor de tri bunes joeg hij voor zijn makkers uit, van wie Leon Sebregts, Huub Zilver berg, Frans Balvert en Jan Hugens tekenen van vermoeidheid begonnen te tonen. Voor het eerst klemde Post de handen stevig in de krommingen van zijn stuur. Hij wachtte weer even. Precies op de plek, die hij in zovele fase een helpersrol gaan vervul- ronden had uitgezocht, midden i-1 de len, naderde ook het einde voor Kers- klim van de Hunzerug, kwam tenslot- tens en De Haan. De laatste hield het te de uitbarsting. Opnieuw demar- lang9t vol tot twee ronden voor het reerde Post en slechts een renner einde. was in staat om zijn wiel te pakken, Dick Groeneweg. Inmiddels had Peter Post met zo- Met vijftig meter voorsprong vloog dwaasde coureurs hebb veej grandeur de leiding over de kop- het tweetal door de tarzanbocht. De gelegd voo deze v<er asse - gr0ep gehad, dat zijn zege als vast- strijd was gestreden. Van de negen knopmg. Dat waren de ondanks de |taand werd aangenomen Het wach- ander s - Vier in de ogen van de azen ver toekomst strijdlustige Lex van Kreu- ten was nog slechts op het moment, terug te vechten gebroken, waarop de Amstelvener zou toeslaan. Post en Groeneweg gingen uitma- Twaaiuy uc nmsicivcuci tuit wcswau. ri nmgen, de Limbu ge In elke ronde had Peter Post echter ken wie de titel van de door een de oud-amateurkampioen Dick Groe neweg en de Amsterdammer Frans Balvert. Zij waren na 40 kilometer al op de loop gegaan. „Onzin, die ko men wel weer terug," dachten de meesten in het peloton. Daarom werd er maar matig ge reageerd, toen Jan Hjjgenis samen met Gerard WesseJling achter de kop lopers aanging. Hugens slaagde, Wesseling viel weer terug. Het was bijzonder onattent van de heren toen opnieuw zes renners op avontuur uit gingen. Want ditmaal behoorde Pe Dr. P. v. Dijk, voorzitter van de K.N.W.U. trekt Post de kampioens trui 1963 aan. kaakontsteking ontbrekende Ab Gel dermans zou gaan overnemen. Groe neweg deed haast geen kop meer in de laatste ronde. Wilde hij zijn krach ten soms sparen voor de eindspurt? Post, die zijn vluchtmakker herhaal delijk beduidde om ook eens in de wind te gaan rijden, werd er slechts strijdlustiger door. Toen het tweetal aan het laatste rechte eind begon leek Groeneweg nog een kansje te hebben. Maar Post spurtte zo superieur naar de meet, dat ook Groeneweg zich nog voor de streep gewonnen gaf. Nederland had weer een groot kam pioen. UITSLAG PROFS De uitslag van het Nederlandse kampioenschap op de weg door profs (188,685 km) luidt: 1. Peter Post (Amstelveen) 4.26.36; 2. Dick Groeneweg (Numansdorp) z.t.; 3. Lex van Kreuningen (Utrecht) 4.27.01; 4. De Jong (Amsterdam) 4.27.20 5. Knops (Spekholzerheide) z.t.; 6. Damen (Helmond) z.t.; 7. Schroder (Koningsbosch) z.t.; 8. Hu gens (Amstenrade) z.t.; 9. Balvert (Amsterdam) z.t.; 10. Zilverberg (Goirle) z.t.; 11. Sebregts (Nijlen, Belg.) z.t. Alle overige gestartte renners heb ben opgegeven of zijn uit de strijd genomen omdat zij een ronde achter waren geraakt. (Van onze speciale verslaggever) Tergend langzaam, als was het een pure sprint op de baan, schoven Henk Cornelisse, Jan Pieterse, Jacques van der Kloot en Gerrit de Wit de Tarzanbocht in. De lange Gerrit de Wit werd gedwongen de buiten ter °Post tot de jagers en hem had bocht te kiezen, doch de drie beseften niet, dat zij daardoor de man uit men zeker niet mogen laten gaan. Dubbeldam in een schitterende uitvalspositie brachten. Zoals een roof- Ook Post, Piet Damen, Huub Zilver- vogel neervalt op haar prooi, zo plotseling kwam de attaque van De Wit. berg, Leo Knops, Leon Sebregts en gevolg van zijn snelle demarrage was sensationeel: binnen enkele Rein de Jong streken qp J^^oor- seconden sloeg hij een gat van 25 meter. Hoe fel Henk Cornelisse ook Lm LÏÏL dB had^m-loren. sPurtte °P die laatste honderden meters, tegen de kracht van Gerrit de Wit kon hij niet optornen. Ten tweede male faalden de sprintcapaciteiten van de Amsterdammer. Breed lachend stoof De Wit, zaterdagmiddag de lieveling van het talrijke publiek op Zandvoort, naar het nationale kam pioenschap bij de amateurwielrenners. veld, dat het die strijd had verloren. Na 90 kilometer hadden de koplo pers een voorsprong van anderhalve minuut veroverd, op dit circuit een onoverbrugbaar gat. En zij gingen dootr. In de volgende vier ronden kwam er een minuut bij. Drie dap peren, Jo de Haan, Jaap Kersten en Jacques van der Plundert, begrepen, Prachtige race van Bert Zoet conden op een kopgroepje van tien - Bert Zoet, Piet Buuts, Cees van Es pen, Arie Drop, Wim de Jager, Coen Visser, Rik Wouters, Martin van Gin- neken, Henny Peters en Gerrit de Wit, - naar een eindgevecht tussen drie man. Gerrit de Wit dacht er met nog vier en twintig kilometer voor over. De luide ovaties golfden van de tri dat zij iets moesten ondernemen wil- bunes neer op de man, die het mees den zij niet evenals die grote massa te recht kon doen gelden op de titel, J°s, e" lwinug j eerloos ondergaan. Van der Klundert omdat hij absoluut de sterkste was. Doeg ecmer anders viel spoedig af maar Jo de Haan en Tot driemaal toe was hij in zijn een- Kersten streden manmoedig door. Te- tje op stap gegaan en elke keer op- vergeefs. Want nadat in de 33e van nieuw werd zijn aanval de oorzaak de 45 ronden het tot zeventien cou- van een zeer belangrijke fase in de reur•uitgedunde veld was gedubbeld strijd, en door de wedstrijdcommissarissen INDRUKWEKKEND De ijzersterke knaap uit Dubbel dam wist ziek van de groep van 10 los te maken en begon aan een in- uit de strijd was genomen om te voorkomen dat ploegmaats in de eind- UITSLAG AMATEURS De uitslag van het wegkampioen- wedstrijd was tot op de~d van ra- voor het einde neer óp het trio, waar- •„kon nrorh oorattpn nvpr 17n i (ik -—na hij ook nog het kampioenschap Gerrit de Wit, een 22-jarige jongen drukwekkende opmars. Seconde uit Dubbeldam, kwam pas de laatste seconde nam hij terug. De kopgroep maanden tot opvallende successen. van drie verdedigde zich prachtig, maar de temporijder De Wit gaf hen Zijn overwinning m de Ronde van geen enkele kans: na de voorlaatste Brabant, een tweedaagse etappe- doorkomst streek hij twee kilometer schap, dat werd gereden over 176.106 fuidt: terdag zijn grootste succes. Overwin- greep 1 Gerrit de Wit (Dubbeldam) ningen in de afgelopen weken in Bel- 4.08.05; 2 Henk Cornelisse (Amster- gische wedstrijden wezen erop, dat dam) z-t; 3 Jacques van der Kloot hjj momenteel in topvorm is. (Zundert) z.t.; 4 Jan Pieterse (Oude M Tonge) z.t.; 5 Cees van Espen (Arn- ttptttv kt fppff" hem) 4.09.15; 6 Bert Zoet Sassen- »ECHTE KLEPPER h®in^ ?;J De nieuwe kampioen is geen de kleedkamers deden verdwijnen en a r». TTpnir' »flyer"< 8een sierlijk en elegant cou- die uiteindelijk een kopgroep van pSfrc Sfp W t - Wim de reur- Gerrit de Wit is een ..klepper", dertien opleverde - de achtervolging Peters (Heemstede) z.t, 11 Wim de een keiharde vechtjas, die niet te door een groep van zes waaronder Jager (D en Haagz.t., 12 Rik ou- breken js> een knaap die onder de De Wit, die eindigde met een samen- ters (öaarie nertogj z.t., ló Martin moejijjkste omstandigheden spot met voeging van de twee groepjes en de van Ginneken t öcnUO z.t., 14 wim a^en die zich voor deze omstandig- opwindende slotfase 't Was de nieu- van Smirren (Amsterdam) 4.11.54, 15 ^eden neerleggen. Malend met het we nationale kampioen, die het eerst it. nenoriKS tue wijk; z.t. „grote mes" is hij in staat geheel al- de vuren oprakelde. Na 34 km ging Bert Zoet sprong na 134 km in de vrije ruimte, alleen op zoek naar de kampioenstrui. Meer dan zeven se conden kreeg hij niet. De volgende, die het probeerde was Van der Kloot maar ook zijn poging leed schip breuk. Na dit intermezzo keerde de rust in de kop terug en de zes achter volgers maakten er na 143 kilometer dankbaar gebruik van om zich mede aan de leiding te nestelen. Het pelo ton had intussen al een achterstand van twee minuten opgelopen. SPANNENDE SLOTFASE Nauwelijks was echter de aanslui ting tot stand gekomen of Jan Pie terse stoof weg, direct gevolgd door Van der Kloot en Cornelisse. Het drietal draaide zo soepel, dat het in nauwelijks vijftien kilometer een voorsprong kreeg van 45 seconden op de rest van de groep. Een valpartij in dit groepje schakelde Jan Boog, Leo van Dongen (die de strijd opgaf) Jos van der Vleuten, Wim van Smir ren, Klaas Timmer en Hans Smit de finitief uit. Zij werden, alleen zwe vend op grote afstand van elkaar in de laatste ronde een prooi voor het peloton. Vlak voor de valpartij had De Wit zich van zijn tien makkers los weten te maken met bovenver meld gevolg. Het nationaal kampioenschap der amateurs was een wedstrijd op zeer hoog peil. Het tempo dat werd ge draaid lag voortdurend rond de 44 km per uur, wat bij het warme broeiende weer tussen de duinruggen beslist een prestatie is. Deze grootse strijd leverde uiteindelijk een grote kampioen op. WINNAAR VAN DE SPRINT Bert Zoet wist in de sprint van de tweede groep achter Van Espen de zesde plaats te veroveren. Een prima resultaat na een sterk gereden koers. Gerben Karstens moest op dokters advies verstek laten gaan hetgeen een grote teleurstelling betekende voor onze stadgenoot, die nu de strijd als passagier op een motor volgde. Piet van der Lans heeft door een lekke band de strijd moeten staken, Arie van der Lans was bij een val partij betrokken. Cock van der Hulst heeft de wedstrijd uitgereden, doch kwam niet bij het klassement van de eerste vijf en twintig Henny van Gent tenslotte heeft ook de strijd ge staakt. VELE UITVALLEN De wedstrijd was onder te verde len in drie fasen: de eerste schermut selingen, die tientallen renners naar leen een tempo te draaien, dat moor dend is voor zijn concurrenten. hij alleen aan de haal en bleef ge durende tien kilometer alleen voor Opwindend was de laatste fase van het peloton zweven. De afstand werd Terwijl dr. P. v. Dijk, de voorzitter de strijd op het circuit, het tijdperk echter niet groter dan twee honderd van de K.N.W.U. toekijkt, ondergaat „De Wit". Jan Pieterse, Henk Come- meter. Gevaarlijker voor de groten De Wit in kampioenstrui en met de lisse en Jacques van der Kloot draai- werd het toen De Wit gezelschap welverdiende bloemen doe huldiging, den met een voorsprong van 40 se- kreeg Dickhoff, Marinus Paul, Henk Cornelisse en Dolman. Arie den Har- tog, een der grote favorieten ging daarna hoogst persoonlijk de wed strijd controleren. In zes kilometer sleurde hij het peloton naar de kop lopers, die inmiddels een veertigtal seconden voorsprong hadden geno men.'Het tempo, dat Den Hartog aan de meute oplegde was zo hoog, dat binnen twee ronden acht en dertig coureurs de strijd staakten. De winnaar van de ronde van Oos tenrijk formeerde de kopgroep die uiteindelijk de wedstrijd zou regeren. In het gezelschap van Pieterse waren aanvankelijk Wim van Smirren, Leo van Dongen, Coen Visser en Hans Smit. Bert Zoet ging zich ook met de strijd bezighouden en hij sleurde in zijn spoor Jacques van der Kloot en Hans Timmer mee naar voren. Cees van Espen was de leider van een volgend groepje dat aansluiting kreeg. Na 105 km volgde het peloton der tig seconden achter een leidersgroep van dertien: Van Smirren, Van Don gen, Pieterse, Visser, Boog, Cornelis se, Zoet, Wouters, Timmer, Van Gin- neken, Smit, Peters en Van der Kloot. Het peloton verloor steeds meer terrein ondanks alle pogingen van Arie den Hartog die inzag de boot gemist te hebben. Ontmoedigd stapte favoriet nummer een daarna in de 26e ronde van de fiets. OP MARS Wat Den Hartog niet gelukt was ging bij De Wit wel. Hjj sprong uit het peloton weg maar aanvankelijk kreeg hij nog geen steun. Nol Kloos terman en Piet Cooremans probeer den mee te springen, doch zij werden teruggehaald. Kloosterman gaf na deze mislukte poging er ook maar de brui aan. Na 126 km kreeg De Wit gezel schap van Buuts, Van Espen, Van der Vleuten, De Jager en Dorp. Het groepje had inhoud genoeg om de kloof van veertig seconden te over bruggen. Zij kregen echter een bij zonder zware achtervolging omdat juist op dat moment in de groep van dertien het een en ander gebeurde. Voorlopige selectie van professionals De sportcommissie van de KNWU heeft zondag te Zandvoort na afloop van het Nederlands kampioenschap op de weg voor professionals 12 ren ners geselecteerd voor het wereld kampioenschap op de weg, dat 11 aug. a.s. te Ronsse (België) wordt gehouden. Deze twaalf coureurs van wie er 8 augustus 8 definitief worden aangewezen voor de titelstrijd, zijn: Piet Rentmeester (Ierseke); Piet Damen (Helmond); Ab Geldermans (Beverwijk); Jo de Roo (Schore); Peter Post (Amstelveen); Huub Zil verberg (Goirle); Dick Enthoven (Stekene België); Jo de Haan (Klaas waal); Piet van Est (Zundert); Ad Biemans (Ulvenhout); Jan Hugens (Amstenrade) en Jan Janssen (Noot dorp). Van deze twaalf is alleen Peter Post er reeds zeker van, dat hij in Ronsse aan de start zal verschijnen. BERT ZOET VERVANGT GERBEN KARSTENS OF RUDT TIJDRIT Na het Nederlandse kampioen schap op de weg op het circuit van Zandvoort heeft de sportcommissie van de KNWU definitief de Neder landse amateur-wegploeg voor de wereldkampioenschappen in België samengesteld. In de individuele wed strijd, die op zaterdag 10 augustus bij Ronse wordt gereden, zullen uit komen: J. Pieterse (Oude Tonge), A. den Hartog (Zuidland), L. van Dongen (Made), G. de Wit (Dubbel dam), H. Cornelisse (Amsterdam) en G. Karstens (Leiden). Wat Karstens betreft is de keuze onder voorbehoud. Zoals bekend is hem bij een recente keuring in Utrecht voorlopig rust voorgeschreven. De Leidenaar heeft een nieuwe keuring aangevraagd bij het Academisch Ziekenhuis in zijn woonplaats. Na de uitslag van dit on derzoek zal worden bepaald of Kars tens naar de wereldkampioenschap pen gaat. Mocht hij niet uitkomen dan zal Bert Zoet uit Sassenheim hem vervangen. Deze laatste renner maakt ook deel uit van die ploeg voor de tijdrace, die op donderdag 8 augustus in Heren thals wordt gehouden. Deze ploeg be staat voort uit C. Schuuring (Amster dam), M. van Ginneken ('t Schijf) en P. Cooremans (Breda). Mocht Zoet nu de individuele wedstrijd rij den dan zal zijn plaats in de tijdrit worden ingenomen door J. van der Kloot (Zundert). De overige reserves zijn: R. Wouters (Baarle Hertog) en H. Stevens (Elslo). De renners voor de amateurploegen voor de weg zullen maandag 22 juli bij elkaar komen in een soort trai ningskamp in Nuth. (Limburg). Daar zullen zij tot 6 augustus onder leiding staan van chef d'equipe mr. J. P. A, van Ballegoyen de Jong en coach J. Middelink. De renners zul/len in deze periode een aantal kleine wegwed strijden in Nederland en België rij den. De trainingscampagne wordt af gesloten met de tweedaagse Prix Francois Faber op 3 en 4 augustus in Luxemburg. Als masseur en me canicien zijn voor de amateurploegen aangewezen Henk de Haan en Wout Verhoeven. Peter Post gaat over de eindstreep, gevolgd door Dick Groeneweg uit Numansdorp, die dezelfde tijd maakte.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7