DE SISSENDE SAMPAM! VADER.... BONDSSTRANDDAC K.B.B.R.D. IN BLOEMENDAAL VEREN HADDEN HET OOK DRUK PERFECTE MANNENZANG VAN DE „MAASTREECHTER STAAR" MAANDAG 22 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT KATWIJK DERDE IN ROEIWEDSTRIJD OP ZEE Bij de roeiwedstrijden op zee in de bekende oranje plastic reddingsvlet- ten van de Koninklijke Nederlandse bond tot het redden van drenkelin gen, heeft de ploeg van Katwijk in de finale de derde plaats bezet. Dit leverde de vijf bemanningsleden van de vlet van de Katwijkse reddings brigade elk een bronzen medaille op. De bemanning bestond uit stuurman K. Guyt en de roeiei's N. van Rijn, P. v. Duyvenbode, B. Verburg en W. van Rijn. Dit resultaat werd za terdagmiddag in Bloemendaal aan zee bereikt, waar ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van deBloe- mendaalse reddingsbrigade de jaar lijkse bondstranddag van de KNBRD gehouden werd. Behalve de gebrui kelijke demonstraties maken de roei wedstrijden met bondsvletten op zee sedert enige jaren onderdeel van de stranddag uit. Des morgens werden reeds de voorwedstrijden gehouden. De ploeg van Katwijk eindigde toen met 5 min. 41.7 sec. op de eerste plaats in de strijd tegen de brigades uit Eg- mond, Petten en Wijk aan Zee. In de volgende wedstrijd kwam Katwijk uit tegen de nummers een van de andere drie groepen, namelijk Bloe- mendaatl I, Zandvoort II en Rotter dam. Katwijk werd toen weer eer ste in een nog snellere tijd, min., 29.8 sec. In de finale bleek Zandvoort II de sterkste ploeg, kwam Petten op de tweede plaats en moest Katwijk welke ploeg tijd verloor met het niet goed afmeren van de boot genoegen nemen met de derde plaats, behaald in 6 min. 56.8 sec. Dat was overigens met 13.1 sec. langer dan nummer twee en 23.3 sec. langer dan winnaar Zandvoort. Noordwijk Noórdiwijk nam met twee ploegen aan de roeiwedstrijden deel, waar aan in hét totaall door zestien ploe gen van elf reddingsbrigades werd deelgenomen. In groep I werd Noord- wijk I vierde achter Bloemendaal I, Egmond I en Zandvoort I (6 min. 30.4 sec.) en bereikte in de volgende iheat de tweede plaats met 6 min. 41.2 sec. De tweede ploeg van de Nqprdwijkse reddingsbrigade moest Ihet in eerste instantie afleggen te- fen Bloemendaal II, Petten II en andivoort II. Noordwijk II kwam op dé vierde plaats met 6 min. 41.4 sec. In de Volgende heat werd met 7 min. 02.2 sec. de derde plaats bereikt. Demonstraties De finale van de roeiwedstrijden vormde het slot van een groots op gezette demonstratie, die op het Bloemendaalse strand voor de strand- reddingspost „De Kentering" werd uitgevoerd. Voor dit propagandis tisch onderdeel van het werk van de KNBRD toonde een radioverslagge ver belangstelling, evenals de film dienst van Polygoon. Zes kustbrigades namen deze de monstratie voor hun rekening. Ge toond werden de verschillende wij zen waarop hulp kan worden ver leend aan in zee in nood verkerende medemensen. Spectaculair was het onderdeel, dat de Noordwijkse red dingsbrigade uitvoerde. Bij melding van een drenkeling in zee komt de Twee zwaargewonden bij vechtpartijen In de nacht van zaterdag op zon dag zijn bij twee vechtpartijen in Amsterdam twee mannen ernstig ge wond geraakt. Omstreeks kwart voor drie bracht de 26-jarige Surinamer James W. een landgenoot, de 21- jarige zeeman E. H. L. A. met een groot broodmes vier steken in een sahouder toe. In ernstige toestand werd het slachtoffer naar het zie kenhuis vervoerd, waar operatief moest worden ingegrepen. W. is in middels aangehouden. Omstreeks de zelfde tijd ontstond op de Linden- gracht een vechtpartij tassen de 40- jarige koopman D. Z. en de 40-ja- rige H. P. P. kwam met het hoofd op de trottoirband terecht en moest in ernstige toestand naar het Wil- helminagasthuis worden vervoerd. Zijn toestand is thans redelijk. De politie heeft Z. in verzekerde bewa ring gesteld. jeep vaal de brigade, compleet met vlet en bemanning, zeer snel over het strand aanrijden naar de plaats waar loodrecht in zee de drenkeling is gezien. In weinig tijd is de boot in het water en vaart de opgegeven koers. Deze koers wordt van het strand af aangegeven door de uit kijkpost, die radiografisdh met de boot (en ook met de jeep) in ver binding staat. Nadat de drenkeling Uit zee in de boot is genomen kan aan de posten op het strand worden doorgegeven, wat de drenkeling mankeert en welke hulp nodig is. Bij deze metihode wordt voorkomen, dat kosbbare tijd verloren gaat. In een toespraak .van bondsvoor zitter J. P. Weyburg wees deze op de grote noodzaak van het altijd klaar staan van de leden der red dingsbrigades: per jaar verdrinken nog 500 Nederlanders. De heer Wey burg prees allen, die vrijwillig zich de kunst van het zwemmend redden meester maken en zich met gevaar voor eigen gezondheid en eigen le ven inzetten om de medemens in nood te helpen. Duiker redt jongetje en verdrinkt zelf De 17-jarige leerling-duiker F. A. J. Muller uit Hoogvliet is zaterdag middag op tragische wijze bij de redding van een vierjarig jongetje verdronken. Het ongeval gebeurde in de zgn. vluchthaven van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert (gem. Kruiningen). De leerling-duiker, die aan het werk was voor het bergingsbedrijf Van den Akker in Vlissingen, was toen het jongetje in de haven viel zelf juist uit het water gekomen en had zijn duikershelm afgezet.. Staande op dé schuin-aflopende beschoeiing kon hij het jongetje nog net grij pen. Toeli hij het op de kant zette gleed hij echter uit en viel achter over in hét diepe water. Zijn dui kerpak zonder helm liep snel vol water en trok hem naar de bodem van de haven. Ontploffing aan boord loodsboot Gistermorgen rond tien uur heeft zich in de machinekamer van de loodsboot „Procijon", die zijn vaste ligplaats heeft bij een boei voor de Nieuwe Waterweg een korte ont ploffing voorgedaan. Op dat moment bevond zich alleen de hoofdwerk tuigkundige in de machinekamer. Hij werd licht- gewond. Wel ontstond er in de machinekamer brand, die door de bemanning van het schip snel on derdrukt kon worden. Het schip heeft ernstige schade op gelopen en is door de sleepboot van L. Smit en Co's internationale sleep dienst „De Noordzee", die in Hoek van Holland gestationeerd was opge haald en naar Vlaardingen gesleept, waar de lood9dienst de thuishaven heeft. De gewonde hoofdwerktuig kundige kon naar zijn huis worden vervoerd. Hij had brandwonden op gelopen. Zoals alle instellingen, die iets met personenvervoer te maken hebben, hebben ook de veren in 't afgelopen bijzonder druk gehad in het afgelopen weekend. Om een voorbeeld te noe men: voor het veer van Anna Jaeba- polder naar Schouwen-Duivenland stond zaterdagmorgen omstreeks 10 uur een file van ongeveer 600 au to's. De twee boten, die op deze rou te door de RTM zijn ingelegd hebben een capaciteit van 80 auto's per uur, zodat de wachttijden minstens 3 tot 4 uur bedroegen. Men heeft zaterdag een totaal van ruim 2500 auto's over gezet, hetgeen voor dit veer een on gekend getal is. Men had er de ge hele dag tot 's avonds 11 uur voor nodig. Het 2-jarige dochtertje van de familie Coenders uit Woezik in Wy- ohen is zaterdag onder een vracht auto geraakt en zeer ernstig gewond. Nog diezelfde avond is het kind in het ziekenhuis in Nijmegen overle den. Wie eenmaal Er is zaterdag en zondag veel atle tiek vertoond, spannende wedstrijden in Moskou tussen de teams van Rus land en de Verenigde Staten. Ook zij die met deze tak van sport niet al te vaak kennis maken, zullen bij zonder zijn geboeid. Geboeid niet minder zullen de kijkers zondag avond zijn geweest, toen bij de KRO voor de derde maal de Duitse film- speler Klaus Kammer optrad als hoofdpersoon in Hans Fallada's ro man „Wie eenmaal uit het schaftje eet". Opnieuw is visueel duidelijk ge maakt, hoe ontslagen gevangenen, te rug in de maatschappij, daar vaak niet worden ontvangen. Na hetgeen visueel werd voorgesteld, werd deze derde aflevering bekroond met een nabeschouwing van deskundige men sen, die zich met het lot van gereclas- seerden bezig houden. Terecht vond men de beelden wat overtrokken, waardoor de film als maatschappe lijke probleemstelling min of meel is mislukt. De gespreksvoerder prof. mr. Van Eek meende bovendien, dat men vanuit reclasseringsstandpunt met de film eigenlijk geen raad weet. Volgens de psychiater dr. Berden hebben niet alle gestraften reclasse ring nodig, maar reclasssering is ze ker van belang omdat men de ge strafte ook na zijn detentie moet be hulpzaam zijn. De gevangenis-auto riteit v. d. Grient was van óórdeel, dat langdurige detentie leidt tot ver vreemding, waardoor angst voor de maatschappij ontstaat. De laatste tijd worden gevangenen op hun terug keer in de wereld voorbereid. Daar bij tonen ook de bewaarders veel begrip. Groot begrip vooral toonde de reclasseringsleider Natrop voor 'n samenleving, die de gereclasseerde tegemoet treedt. Maar nóg al te vaak redeneert de maatschappij aldus: wie eens steelt blijft een dief. Samenvat tend zei prof. Van Eek te hopen, dat de samenleving de ontslagenen zal helpen. Bij genoemde overwegingen moest het in dit fórum van een half uür blijven. Zang in Knokke Het zangfestival om de Europabe ker in Knokke was zondagavond ge reserveerd voor België en Nederland. Veel overweldigends hebben we niet beleefd, al moet worden gezegd, dat met name Rob de Nijs zijn reputatie van de grammofoonplaat hooghield en dat de NCRV-omroepster Ans van Brandenberg in haar zangdebuut eni ge dramatische kracht wist te leggen in de verklanking van een fragment uit „Irma la Douce". Van een jury hebben we niets vernomen, want men gaat in Knokke acht dagen keuren. Vara op zaterdag Ook nu had de Vara haai- zater dags-amusement in twee grote delen gehakt. Met name de ouderen zullen met belangstelling hebben gekeken naar de reconstructie van een gala- avond in „Mille Colonnes" op het Amsterdamse Rembrandtplein, nu 40 jaar geleden. Terug in de oude sfeer heeft men liedjes gehoord van toen bekende figuren als Koos Speenhof, Willy Derby, Dumas en het duo Hof man. Maar gezongen werden die generatie, nochtans in de stijl van liedjes door artiesten van de nieuwe 1923. Frans van Dusschoten was uit stekend imitator voor Speenhof en Derby. Heel uitdrukkelijk in thea trale stijl trad Theo Moens op als conferencier, onder meer in een ge sprekje met Beppie Nooy sr. als de bloemenverkoopster van het Rem brandtplein. Ook voor wat de entou rage en het interieur betreft, was voor een goede reconstructie gezorgd, dank zij Dick Harris, die zich in de oude tijd heeft moeten inleven. In de quiz „Wereldwijs" van Theo Eerd- mans was de ploeg uit Assen voor de derde maal met grote cijfers win naar; men ging dus definitief met de grillig gevormde tulpentoren als tro fee naar het Noorden terug. Wat ons opviel was, dat niemand precies wist te vertellen wie achtereenvolgens (in)formateur zijn geweest, terwijl toch zestig dagen achtereen de kran ten hebben volgestaan over de Ka binetsformatie en de deelnemers aan de quiz toch een „leesplicht" hadden gekregen! Verder noteren we, dat „achter het nieuws" terechte kritiek op Zwolsman werd geleverd, dat men opnieuw via het beeld werd gewaar schuwd tegen valsspelers en dat felle dansdrift door een Spaanse groep werd uitgeleefd. Rest ons terug te grijpen naar het jongste NCRV-pro- gramma met een niet heel belang rijke herhaling van een optreden van Conny Stuart en een watte tamme herdenking van Louis Couperus. Komende uitzendingen Vanavond draait de film „Spook te koop", opnieuw een werk van René Clair, maar nu in de vorm van een satyrische comedie. Dinsdag maakt de NCRV een eind aan de avonturen van de graaf van Monte Cristo en vertoont daarna de zoveelste politie film. Even kan men kijken en zien naar de Dutch swing college band. Dokter Van Swol van de VPRO is woensdag weer eens aanwezig met zijn medische rubriek „ziek zijn, be ter worden". Er is verder een kort •cabaretprogramma en een nieuwe af- CONCERT IN KATWIJK 1TVE 80-JARIGE Kon. Zangver. „Maastreechter Staar" zong met 180 van haar leden in de 80-jarige Nieuwe Kerk te Katwijk die met en kele duizenden belangstellenden was gevuld. Het programma viel in drie delen uit een, t.w. religieuze werken uit ver schillende tijden, volksliederen uit verschillende landen en romantische werken. Van de religieuze werken moeten wij qua uitvoering drie nummers noemen, nl. Haec Dies van Gallies voor dubbelkoor met een juichend „Halleluja". Verder het „Veni Crea tor" van Alph. Diepenbrock waarin de 2e tenoren en le bassen soms iets te hard en te scherp zongen en als derde „Magnificat" van Nieland. Vooral dit laatste heeft ons bijzonder- getroffen. Hier werkte ook aan mede het Koperensemble van het Maas trichts Conservatorium. Van de volksliederen was „Kalio- da" èen hartstochtelijk Russisch lied, wel het hoogtepunt. Bij de romantische werken werd een bewerkte aria uit „Rinaldo" van Handel met een prachtig „piano" ge zongen, kreeg het innig mooie ne gerlied (spiritual) een showkarakter, hoewel Frans Hamers de solopartij mooi vertolkte en werd „Land of Hope and Glory" de moker, die al het mooie dat vooraf ging stuk sloeg. Op weg naar huis bleef alleen de melodie van dit massaal uitgevoerde Engelse „volkslied" van Elgar in ons hoofd hangen. p\E TOTALE INDRUK is deze: wij waren verheugd dit internatio naal beroemde mannenkoor te kun nen horen, maar na deze auditie heb ben wij toch niet een gevoel overge houden van: „ja, dat is het nu". Je kunt geen kritiek er over schrijven, want alles werd tot in de uiterste perfectie uitgevoerd. Maai- het liep allemaal te vlot, te gemakkelijk. Het individuele is zoek. Het is te massaal. Men kan grote bewondering hebben voor de dirigent, Martin Koekelko- ren, die deze perfectie bij die honder den mannen heeft bereikt door een oneindig aantal repetities. De „Maastreechter Staar" is over weldigend, toch zijn er enkele „maar's". De sopraansoliste die men meege bracht had, Jessica Ernst, moet ern stig tot het besef komen dat Mozart zingen erg moeilijk is, en dat vanuit de kopstem naar een lager register dalen, studie vraagt. In „Resonet in laudibus" van Ru- dolf Mengelberg, dat in het midden- register bleef, konden wij haar stem beter waarderen. De begeleiding op de (slechte) vleugel en op het orgel door Peter Serpenti was uitstekend. In ieder geval een succes voor het comité dat deze culturele avonden organiseert. Theo ten H. levering van „Een mannenhuishou ding". We vragen tenslotte aandacht voor het donderdag-programma van de NCRV, eerstens om de verklan king van de muzikale comedie „De muziekleraar", maar vooral om het feit, dat Swiebertje uit het bekende jeugdprogramma nu ook voor de ou deren zal optreden. Joop Doderer, die Swiebertje speelt, wordt gese condeerd door Jan Blaaser, Lou Geels en Annie Leenders. De keeper van het. fabriekselftal van de tricotagefabriek L. te Strake N.V. in Asten, de 27-jarige onge huwde P. Mich iels uit Asten, is zater dagmiddag tijdens een voetbalwed strijd tegen een elftal van de KAJ uit Heusden aan een hartverlamming overleden. Aetherklanken DINSDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgenge bed. 7.15 Ouvertureradio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00'' Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmu- ziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de jeugd. 10.15 Klassieke gramm.muziek. 11.00 voor de vrouw. 11.30 Lichte gramm. muziek. 11.50 Volaan. vooruit, praatje. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Instrumentaal kwintet en zang solisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Volksliedjes uit Tirol. 12.50 Gramm. muziek. 12.55 Kath .nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.25 Lichte orkestmu ziek (gr.). 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Gramm.muziek. 14.35 Voor de platte landsvrouwen. 14.45 Lichte orkest muziek en zangsolisten. 15.15 Lichte gramm.muziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de pad vinders. 17.15 Lichte gramm.muziek. 17.45 Beursberichten. 17.50 Regerings uitz.: Simon Bolivar, een Zuid-Ame- rikaanse vrijheidsheld, door W. Meijer. 18.00 Lichte orkestmuz. (gr.). 18.30 Radio-Volksuniversiteit: Profie len van de hedendaagse beeldende kunst: Gerard Verdijk (interview), door George Lampe. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Lichte gram muziek. 19.55 Klassieke gramm.muz. 20.30 De invloeden van klimaat en weer op de gezondeen zieke mens, lezing. 20.45 Nederl. strijkkwartet: klassieke muz. 21.20 Utrechts Stede lijk Orkest: klassieke en moderne muz. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte orkestmuz. (gr.) 23.15 Lichte gramm.muziek. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte gramm.muz. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gramm.muziek. 9.00 De groenteman. 9.05 Klassieke gramm.muziek. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het geestelijk le ven: boekbespreking. 10.00 Lichte gramm.muziek. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 R.V.U.: Kinderen en ouderlijk geSag, door mej. dra. W. J. Bladergroen. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Licht orkest: fragmenten uit musicals. 12.20 Regeringsuitz.: uitz. voor de landbouw. 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw .12.33 Lichte gramm.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, evt. actueel of gramm.muziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Tiroler orkest met zangsolisten. 14.00 Blaaskwintet: klassieke en mo derne muziek. 14.30 Voor de kinaeren 15.40 De geschiedenis van een boek, klankbeeld. 16.15 Tot uw orders, ge varieerd progr. v. d. strijdkrachten. 17.25 Lichte gramm.muziek voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Evt. ac tueel. 18.20 Licht orkest. 19.00 Paris vous parle: gesproken brief uit Pa rijs. 19.05 Licht orkest. 19.20 Paul Vlaanderen en het Margo-mysterie, detective-hoorspel (deel 4). 20.00 Nieuws. 20.05 Militair orkest. 20.40 La Cambiale di matrimonio, opera (gr.). 21.40 Waarom zijn er eigenlijk oorlogen?, lezing. 22.00 Pianorecital. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Moderne gramm.muziek. 23.55- 24.00 Nieuws. TELEVISIE NCRV: 19.30 De graaf van Monte Cristo, filmfeuilleton (7e en laatste aflevering). NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo. 20.35 Missisippi River: jazzmuziek. 20.55 Geheime Brigade, t.v.v-film. 21.45 Dagsluiting. NTS: 22.10 Eurovisie: Royal Interna tional Horse Show te Londen. NTS: 22.45-22.50 Journaal. IS NOOIT THUIS DOOR L. VAN HILLEN „Zo mag ik je ook het liefst. Weet je wel dat je soms een echte opschep per, een erge branie bent?" „Ja", gaf hij nederig toe. „Dan vind ik je niet leuk". „Dan is het misschien wel goed" ontdekt hij, „dat ik zoveel mogelijk bij jou ben." „Maar wie van de twee is nou de échte Gerard Bakker?", vroeg ze en er was een glimlach in haar ogen. „Deze", zei hij stellig, „die naast je zit." „Luister 'ns Gé", èr was weer de moederlijke wijsheid in haar ge zicht „laten we dit quehter be kijken. als ik telkens met jou ga fietsen, merken ze dat thuis. Ik wil het trouwens niet stiekum doen, 'k zou niet weten waarom. Wat moet ik dan zeggen?" „Dat kan ik je niet vertellen", wist hij, „daarop kun jij zelf alleen het antwoord geven. Je zou natuurlijk kunnen zeggen, dat fietsen zo goed is voor je lyn. "Hij glimlachte, keek naar haar slank figuurtje. „En dat ik je zo goed leer fietsen en op het verkeer letten, of dat ik je gedich ten voordraag wat ik soms doe of dat ik zo goed je band kan plak ken. wat ik niet kan." „Maak nou 'ns geen grappen", op eens was ze geirriteerd. Ze zwegen allebei, niet wetend hoe dit gesprek voort te zetten. „Als ik het tegen mijn ouwelui moest zeggen", begon Gerard lang zaam, „wist ik het wel." „Wat zou jij dan zeggen?" Hij hoorde een trilling in haar stem. Ze had haar ogen gesloten. „Ik zou zeggen" hij zocht zorg vuldig naar woorden „dat meisje, waarmee ik heb durven en kunnen praten over de dingen die voor mij het belangrijkst zijn. Ik voel me nooit zo vrij en ik ben nooit zo ge lukkig als wanneer zij bij me is en ik bij haar. Ik zou wel willen, dat het altijd zó kon duren „Zou je dat écht willen, Gé?" Haar ogen waren i*u bijna donker van ernst, en hij begreep dat dit het be slissende ogenblik was. „Ik zou haast zeggen dat weet je wel, Gon." „Maar d'r is zoveel, Gé d'r zijn zoveel dingen waar ik tegenop zie. Opeens sloeg zijn stemming om en zijn woorden waren bitter en hard. „Ik weet het. Ik ben maar een ar me slokker. Ik kom uit de Krom- straat. Mijn vader is brievenbesteller, mijn ene broer werkt bij een slager en mijn andere is smid, m'n zuster is in een betrekking. allemaal dood gewone proleten, net als ik. Dat is niks voor jou. De Kromstraat en de Merlellaan dat zijn twee werel den". Hij staarde strak, verbitterd voor zich uit, het leek of de zon niet meer scheen. Het meisje naast hem zweeg. Met een ruk keek hij opzij. Zij lag nog precies zo, haar ogen gesloten, maar hij zag een traan langs haar wang lopen. Opeens was hij bij haar. „Gon lieverd, lieveling, schat van me, wat heb ik gezegd huil je?" Zijn hand wist onhandig de tranen weg, toen kuste hij ze weg van haar oogleden, en opeens waren haar armen om zijn hals. De jongen snikte bijna van verruk te verbijstering. „Gon. wil je dan tóch. Aan haar oogleden hingen nog de tranen, maar haar mond lachte. „Ja," zei ze „ik hou nou eenmaal van jou. ik kan het ook niet helpen. Jij jij En toen zeiden ze elkaar dingen, die alle eeuwen door, overal ter we reld, jonge mensen elkaar vertel den en vertellen, die elkaar liefheb ben. HOOFDSTUK II Stempelaar Op die zonnige zondagmiddag had het allemaal zo vanzelfsprekend en zo eenvoudig geschenen: Gerard Bak ker en Gonnie van Dalen hielden van elkaar. Maar Gonnie had de moeilijkheden alreeds vooruit gezien, en ook Gerard ondervond ze aan den lijve. Natuurlijk praatten ze nog niet over een verloving. Daar was Ge rard, met z'n harde vijfenzeventig gulden per maand, nog lang niet toe. Maar bij Van Dalen merkten ze al spoedig, dat Gonnie dikwijls met Ge rard ging fietsen, en vader Van Da len wilde wel haring of kuit. „Is dat wat, met jou en die jon gen van Bakker?" Haai- stem trilde, maar dapper ant woordde ze: „Het kan misschien wat worden." „Kind. Hij maakte de zin niet af, maar ze hoorde hem als het ware zeggen: „Had je niets beters kunnen krijgen?" Och ja, wanneer ze keek naar broers Han die voor dokter studeerde, Sjoerd die in het uniform van adelborst rondliep, dan deed ze maar een armzalige partij. Er waren, moest ze toegeven, wel jongens van betere stand dan Gerard E(aker, die al duidelijk hadden gemaakt, dat ze een beetje toenadering van haar kant wel op prijs zou stellen. Maar Gonnie, uij; een gezin van rondom geslaagde mensen, was zelf niet zeker van haar zaak. Haar va der, slagvaardig, overal gezieïi, haar moeder, een vrouw met twee rechter handen, haar beide broers, die het nogal met zichzelf hadden getroffen, gaven haar een gevoel van minder waardigheid. Ze hadden over alles -_n direct hun opinie, hun m.ening klaar, en wanneer Gonnie eens weifelend daar tegenin waagde te gaan, werd haar 'mening nooit serieus aanvaard of zelfs bestreden, maar voelde ze dat de anderen er zich eigenlijk over verwonderden, hoe zij dat nu zó kon bezien. Langzamerhand was het ge wonden: „No ja. Gón. Gon was nu eenmaal tegen de draad in, Gon was nooit zelfverzekerd, Gon hield er geen eigen mening op na. En nu was daar die jongen, die Ge rard Bakker gekomen, en voor hem was opeens haar mening, haar opi nie overweldigend belangrijk. Hij nam haar serieus en óf! Thuis behandelden ze haar met goedmoedi ge toegeeflijkheid, maakten zioh wel willend-vrolijk over haar uitlatingen, haar gedragingen. Nou ja Gon. En nu dit. écht weer iets voor Gon! Aan iedere vinger een jongen kunnen krijgen, die meer verdiende, meer was dan die Gerard Bakker, maar Gon moest zich natuurlijk weer aan zo'n ventje verslingeren. Het werd evenwel niet hardop gezegci, daarvoor was men in huize Van Da len té wel opgevoed en daarvoor was er een te hechte onderlinge genegen heid. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2